Verschil tussen loon en uitkering fors groter VN sturen 5000 extra soldaten naar Bosnië Prinsjesdag 1 A5 A7 B1 D5 li Minister Kok ligt niet meer wakker van achterblijven minima i~l4 Dagen Gratis £eidóc@ouxant dinsdag september 1992 Ter Veld wil ilsrecht bijstand ■x-partner bezien ijimori denkt aan najj doodstraf voor tij® Guzman IDEN OMGEVING 1 J Geen geld voor "(stemming Zijlpoort itisf westerhof komt e"i woorden te kort 'b: ilaise staalindustrie ringt Hoogovens tot M extra ingreep STELIJK LEVEN/OPINIE A2 et j ba ÏEN/REGIO •kj, .STVERLENING ani rv,G5 m 'PROGRAMMA'S JQFfcPMN(~>TA ml i IRS VOETBAL OP TV 12 19.55-21.45 uur Hibernian- iderlecht, rechtstreeks verslag II)aansluitend uitgebreide sam g Glanovan r- Antwerp (EC III) f ictad: atige groei tenfereldhandel tfEVE - De groei van de m0 eldhandel, gemeten in hoe heden, komt dit jaar uit op matige vijf procent en vol- djaar valt een groei van zes int te verwachten. Dit het jaarrapport van de itad (Conferentie voor Han en Ontwikkeling van de esr enigde Naties), dat vandaag ttei nbaar is gemaakt. In 1991 t oo n de wereldhandel in goede er I met maar drie procent toe. is het laagste percentage s 1983, aldus de Unctad. De ïssie in Noord-Amerika en Verenigd Koninkrijk, lage- nvesteringen in Japan en groeivertraging in de West- °Pese landen hebben de ag naar produkten onder lUfl ik gezet. Daarnaast zorgde vaüfduktie-uitval in Rusland en 'ere Oosteuropese staten ratfr een domper op de wereld- Wel. Kina D5: Geldgebrek hindert stel van wereldeconomie iffe na§t l::i' Ccldóc Sommit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W C. Leune. 83ste jaargang no. 25443. Losse nummers 1,50. Morgen wolkenvelden, in de loop van de dag ook perio den met zon. Droog. Mini mumtemperatuur om streeks 13 graden. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Westelijke wind, af nemend tot zwak of matig, kracht 3 of minder. Havo-4 is „stuwmeer van zittenblijvers" ZOETERMEER De situatie in havo-4- klassen is zeer zorgelijk. Mbo'ers, mavo leerlingen en zittenblijvers vormen er de meerderheid. De leeftijd varieert van 14 tot 21 jaar. Daardoor wordt doubleren hier ook steeds normaler. Van de havo-4-leerlingen haalt slechts 56 procent op tijd het diploma. Wie van hen naar het hbo gaat, de „logi sche" vervolgopleiding, slaagt maar zelden voor de propaedeuse en steeds vaker kiezen havo-leerlingen dan ook voor de omweg via het mbo. Dat staat in het verslag van de on derwijsinspectie over 1991, dat jaarlijks te gelijk verschijnt met de rijksbegroting. Pagina A4: Ritzen wil doorstroom mbo naar hbo gaan beperken Van der Stoel voorgedragen als commissaris minderheden DEN HAAG Oud-minister Max van der Stoel is door Neder land voorgedragen voor de functie van Hoge Commissaris voor de Minderheden. Dat is een nieuwe functie die is ingesteld door de CVSE, de internationale conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa. De kandidatuur van Van der Stoel wordt gesteund door de twaalf landen van de EG. De landen van de CVSE moeten de komende weken nog een definitieve beslissing nemen over de benoeming. Het Hoge Commissari aat voor de Minderheden is een volledige functie, zodat Van der Stoel zijn lidmaatschap van de Raad van State zal moeten beëindigen. Van der Stoel zei vanmorgen vereerd te zijn met de voordracht. Hij was vorig jaar als hoofd van de Nederlandse delegatie op de CVSE-conferentie in Kopenhagen zelf betrok ken bij het voorstel van Nederland om een Hoge Commissaris voor de Minderheden te benoemen. „Uiteraad wist ik toen nog niet dat ik zelf gevraagd zou worden voor die functie". VN-militair teruggehaald na liefdesaffaire DEN HAAG Een 20-jarige dienst plichtig militair van het Nederlandse verbindingsbataljon dat onder VN-vlag in Kroatië opereert, wordt deze week naar Nederland teruggehaald. Minister Ter Beek van defensie heeft hiertoe be sloten naai" aanleiding van een liefdes affaire waarin de soldaat verwikkeld is geraakt. In het Kroatische stadje Durofar had de mi litair een liefdesrelatie aangeknoopt met een 17-jarig meisje. De romance viel echter bij de vader van het meisje niet in goede aarde omdat zij vanwege de uitjes, met haar Hollandse vriend herhaaldelijk van school verzuimde. Omdat de vader steeds meer een sta-in-de-weg was voor hun vriend schap besloot de militair vorige week het meisje naar Nederland te laten brengen. De moeder van de jongeman kwam daartoe naar Kroatië om het meisje op te halen. Toen de vader van het meisje hierover zijn beklag deed bij de Nederlandse militaire autoriteiten in Kroatië (hij beschuldigde de dienstplichtige van kidnapping) werd de af faire op hoog politiek niveau afgewikkeld. Gisteren besloot minister Ter Beek de mili tair naar Nederland terug te halen en tege lijkertijd zorgde staatssecretaris Kosto (jus titie) ervoor dat het meisje nog deze week naar Kroatië wordt teruggebracht. Effect cursus alcohol en verkeer gering DEN HAAG De alternatieve straf voor dronken automobilisten, de Alcohol Verkeer Cursus (AVC), heeft weinig effect op het rijden on der invloed. Chauffeurs die de cur sus hebben gevolgd, vallen net zo vaak in herhaling als de chauffeurs die de cursus niet hebben gevolgd. De deelnemers zeggen wel dat ze al cohol en verkeer minder combineer den na de cursus, maar dat blijkt niet uit het rapport van het Weten schappelijk Onderzoek- en Docu mentatie Centrum. De begelei dingscommissie AVC pleit niettemin voor landelijke invoering. DEN HAAG - Het kabinet wil dat het verschil tussen minimumloon en minimum uitkering de komende jaren toeneemt tot tien procent. Op die manier zullen laag op geleide werklozen sterker ge prikkeld worden om te gaan werken. Momenteel is het verschil tus sen minimumloon en mini mum-uitkering zo klein dat tienduizenden ongeschoolde en weinig geschoolde werklozen weigeren voor een paar tientjes extra een baan te accepteren. „Geleidelijke vergroting van het inkomensverschil met circa tien p'rocent zal een aanzienlijk werkgelegenheidseffect heb ben", schrijft minister De Vries van sociale zaken in zijn van daag gepubliceerde Sociale Nota 1993. Daarom heeft het kabinet er bewust voor gekozen de uitkeringen volgend jaar met slechts 2,5 procent te verhogen, terwijl de verwachting is dat de lonen gemiddeld met 4 procent omhooggaan. In de troonrede die koningin Beatrix vanmiddag uitsprak was ook een passage aan het probleem gewijd. De regering verklaart daarin dat de koop kracht van mensen met een mi nimum-uitkering zal worden beschermd, maar dat ander zijds „werken toch meer lonend wordt". In de rijksbegroting voor 1993 die het kabinet vandaag aan de Tweede en Eerste Kamer pre senteerde, wordt naast het ver ruimen van de werkgelegen heid ook voorrang gegeven aan bestrijding van fraude met be lastingen en uitkeringen, ver betering van het auto- en spoor wegennet en de aanpak van cri minaliteit. De grootste regeringspartij, het CDA, heeft opvallend koel op de Miljoenennota gereageerd. Vol gens CDA-fractieleider Brink man ziet de begroting er welis waar verantwoord en verdedig baar uit, maar hij waarschuwt het kabinet dat het moet blijven bezuinigen en veel meer moet doen aan de groei van de werk gelegenheid. Ook dringt hij erop aan snel de korting op de wao- en ziektewet-uitkeringen in te voeren. Coalitiepartner PvdA toonde zich enthousiast over de plan nen, hoewel ook fractieleider Wöltgens aandringt op een „brede aanpak" om meer men sen aan het werk te helpen dan de 400.000 in vier jaar die het kabinet voor ogen staan. Lof hebben de beide regeringspar tijen voor het extra geld dat is uitgetrokken voor de bestrij ding van fraude en criminaliteit en de bouw van 600 extra ge vangeniscellen. De grootste oppositiepartij, de WD, heeft nauwelijks een goed woord voor de Miljoenennota over. De plannen missen inspi ratie, meent fractieleider Bol- kestein. Volgens hem is de hoogste ambitie van het kabi net het uitzitten van de rit. „De begroting staat bol van de scho ne voornemens, maar de WD- fractie betwijfelt ten zeerste of deze zonder extra bezuinigin gen kunnen worden waarge maakt", aldus Bolkestein. DEN HAAG - In ling tot de tijd dat hij FNV- voorzitter en fractieleider was, vindt Wim Kok het geen ramp dat mensen met een uitkering er volgend jaar niet in koopkracht op vooruit gaan, terwijl werkenden wèl meer overhouden. „Het besef dat werken lonender moet worden is ook bij de PvdA wat meer doorgedrongen", stelt de PvdA-leider en vice-pre- mier vandaag in een interview met onze krant. „Ik blijf voorstander van een zo gelijkwaardig mogelijke inko mensontwikkeling. Maar als er geen bereidheid is onder de werknemers om lonen te mati gen, dan kan ik niet om reden van sociale rechtvaardigheid er steeds maar bijplempen wat de uitkeringsgerechtigden te kort komen", aldus Kok. Kok onthult dat hij weinig moeite heeft met het CDA-voor- stel om mensen met een bij standsuitkering te controleren op het bezit van een dure auto. „We moeten niet te snel uit een soort piëteit met de uitkerings gerechtigde zeggen: we plegen inbreuk op de privacy. Want wat is nou de inbreuk op de pri vacy als we even snel nagaan of iemand al dan niet met bijstand een dure auto heeft? Een auto die toch al in Veendam geregi streerd is?" Kok zegt zich te verheugen over het feit dat de tolerantie voor misbruik van uitkeringen blij kens opiniepeilingen sterk is af genomen. „Dat kan ik alleen maar toejuichen, want in het verleden maakte een soort me dedogen met de minima dit the ma nogal eens minder be spreekbaar". Bijlage Miljoenennota: Het realisme van Kok Kernpunten uit de Miljoenennota Minimumloon en uitkeringen gaan 2,5 procent omhoog. De koopkracht voor mensen met een uitkering blijft in 1993 gelijk. Alle werkenden gaan erop vooruit, variërend van 0,5 procent tot circa 1,5 procent. De ziekenfondspremies gaan met 15 gulden per maand Op de eerste rang Om verzekerd te zijn van een goed plekje voor het paleis Noordeinde in Den Haag waar hij het vertrek van de Gouden Koets uitstekend zou kunnen waarnemen, zat deze toeschouwer vanmorgen vroeg al op zijn klapstoeltje. Mondvoorraad in een tas bij de hand en als voorproefje af en toe een passerende witge handschoende politiefunctionaris 'in beeld'. FOTO: STEPHEN EVENHUIS De kinderbijslag voor het eerste kind stijgt met 46 per kwartaal. Fraude met belastingen en uitkeringen wordt harder aangepakt. Er komen meer controleurs voor de opsporing van fraude. Het openbaar vervoer wordt volgend jaar juli opnieuw 6 procent duurder. De huren stijgen op 1 juli weer met gemiddeld 5,5 pro cent. De belastingvrije som (basisaftrek voor de loon- en in komstenbelasting) wordt met 340 verhoogd. Op 1 oktober gaat het algemene btw-tarief met een pro cent omlaag van 18,5 naar 17,5 procent. Studenten vanaf 27 jaar moeten meer collegegeld gaan betalen en studenten in het middelbaar beroepsonderwijs krijgen een lagere basisbeurs. Alle studenten die bepaalde tentamens niet binnen een vastgestelde tijd halen, ontvan gen ook een lagere beurs. In de loop van volgend jaar verdwijnt het onderscheid tus sen gemeente- en rijkspolitie. Nederland krijgt 25 regiona le politiekorpsen. NEW YORK - De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties stuurt meer dan 5000 extra vredessoldaten naar Bosnië-Hercegovina om hu manitaire transporten en vrijgelaten krijgsgevangenen te beschermen. De Veiligheidsraad ging van nacht met twaalf stemmen voor, nul tegen en drie onthou dingen akkoord met een rap- -port van VN-chef Boutros Bou- tros-Ghali, waarin wordt aan bevolen om de troepensterkte in Bosnië op te trekken van 1500 naar ruim 7000. De VN- soldaten krijgen ook de be voegdheid geweld te gebruiken als zij worden aangevallen of als hun missie wordt belemmerd. De verse VN-troepen voor Bos nië worden geleverd door Ne derland, Groot-Brittannië, Bel gië, Spanje, Frankrijk, Noorwe gen, Denemarken en Canada. De landen die troepen inzetten, betalen zelf de extra kosten, waarmee wordt afgeweken van de gebruikelijke VN-financie- ringsprocedure. Dat werkt vooral in het voordeel van de Verenigde Staten, omdat Was hington traditioneel 31 procent van de kosten van vredesopera ties op zich neemt. David Hannay, de Britse VN- ambassadeur, zei dat de Veilig heidsraad zich nu over een mo gelijk vliegverbod boven Bosnië gaat buigen. Groot-Brittannië, Frankrijk en de VS zijn het er onderling nog niet over eens hoe dat verbod er uit zou moeten zien. Pagina A7: Vredesonderhande lingen in Genève aan zijden draadje. istf jjj krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- •8 en uw krant wordt nog dezelfde Schilderijen van Herman Brood weg op Leidato LEIDEN - Twee schilderijen van zanger/kunstenaar Her man Brood zijn dit weekend vanaf de Leidato gestolen. Ze stonden op de grond in een stand van een Rotterdamse kunsthandelaar. De diefstal rtioet in vijf minuten hebben plaatsgevonden tussen drie uur 's middags en vijf minuten over drie. Posterdieven aangehouden LEIDEN Twee Leidenaren, 20 en 22 jaar, zijn vannacht rond twee uur op de Willem de Zwijgerlaan aangehouden toen ze met een aantal reclamepos ters onder hun arm wilden weg fietsen. Ze werden aangehou den na een tip uit de buurt. Bij huiszoeking werden nog eens tien posters gevonden. Om wel ke posters het ging is niet be kend. Premier Yitzhak Rabin van Israël inspecteert de erewacht tijdens zijn bezoek aan Bonn. Links bondskanselier Helmut Kohl. FOTO: EPA Kohl biedt Rabin excuses aan voor geweld BONN De Israëlische premier Yitzhak Ra bin heeft gisteren in Bonn met de Duitse bondskanselier Helmut Kohl over het vredes proces in het Midden-Oosten en het geweld te gen vreemdelingen in Duitsland gesproken. Later tijdens zijn driedaagse bezoek aan Duits land zal over Duitse financiële steun aan Israël worden gepraat. De Duitse televisie meldde dat Kohl aan Rabin zijn excuses heeft aangeboden voor het recente geweld tegen vluchtelingen in verscheidene Duitse steden. Kohl zou zijn be zoeker hebben gezegd dat de recente onlusten geen maatstaf vormen voor de houding van het Duitse volk tegenover vluchtelingen. Koningin Beatrix vindt dat de Nederlandse samenleving de opdracht heeft te werken aan „een sterk en geloofwaardig Nederland", dat zich inzet voor het behoud van de rechtsstaat en voor het in stand houden van de kracht van de eigen economie. In de troonrede die de koningin vanmiddag uitsprak voor de verzamelde vergadering van Eerste en Tweede Kamer schetste zij deze opdracht in het perspectief van „beelden van geweld, honger, racisme en verwaarlozing van het milieu", die ons elke dag bereiken. Via televisie, radio en de krant. Nog geen abonnement op de Leidse Courant? Prinsjesdag: uitgelezen dag om je op te geven. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en I I I Straat: vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. L Voorl: Mandela toont zich verzoenend JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela wil voorkomen dat Zuid-Afrika verder in chaos wegzinkt en wil zo min mogelijk hindernissen opwerpen voor het hervatten van de onderhandelin gen met de blanke minderheidsregering. Mandela zegt dat in een vraaggesprek dat de krant The Star vandaag publiceerde. „We moeten Zuid-Afrika uit het moeras trekken", aldus de voorman van het Afrikaans Nationaal Congres. „We willen de patstelling doorbreken want als we dat niet doen vrees ik dat de economie zo danig wordt verwoest dat er voor een democratische regering wei nig meer valt te redden". Volgens Mandela hoeft president F.W. de Klerk geen nieuwe concessies te doen om de gesprekken weer op gang te brengen maar moet hij alleen zijn eerdere beloften nako men om het geweld aan banden te leggen. Democratische Thaise partijen wijzen kabinetsformateur aan BANGKOK De vier pro-democratische partijen die gisteren de verkiezingen in Thailand nipt hebben gewonnen, zijn het gisteren over een kabinetsformateur eens geworden. Chuan Leekpai, leider van de grootste van de vier, d§ Democratische Partij, zal als eerste een poging doen een kabinet samen te stellen. Banyat Banthadtan, plaatsvervangend leider van de Democraten, zei dat ook andere partijen voor deelname aan de regering worden uitgenodigd. Hij trad niet in bijzonderheden. Chuan zei niet te weten hoe lang de formatie zal duren, maar het is in de Thaise politiek gebruikelijk dat met een regeringsformatie weken gepaard gaan. I Postcode/Plaats: I Telefoon: itrole op bezorging) Bei 071-3139677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag 711848 003000 iiniHiairmBumm

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1