„Ze pikten dagelijks mensen eruit en sneden hun keel door" si mmwm Hal ixtreem-rechts in Duitsland groeit zorgwekkend snel iiidAeSotiggnl BUITENLAND «ngerdood steeds ichterbij in Juba IRA doodt 'verklikker' Tomatendrab bedreigt Capri Iraakse woekeraars wacht executie n'O blauw zuren naar imalia ffü 992.8.12 1400 Vakantie- zorgen Duitse gezondheidszorg wordt onbetaalbaar 11 Baker gaat Bush al snel helpen Pronk adviseert VN DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1992 A| AA De bijna 300.000 mensen die nog altijd in kten zijn in de Zuidsudanese garnizoensstad 1, dreigen van honger te sterven nadat vorige >4d de internationale luchtbrug van voedsel jff de stad werd opgeschort. „De vrees betaat dat 'Hr niet op zeer korte termijn een regelmatige Iselaanvoer naar Juba wordt ingesteld een groot van de bevolking zal sterven", zo staat in een Hag van een bijeenkomst van internationale ïsjorganisaties in Juba. Onder de kwetsbare groe- efnensen (kleine kinderen, bejaarden en zogende t fiers) is de ondervoeding al wijdverbreid. Juba etor de burgeroorlog in het zuiden al vier jaar af- mfcelijk van de aanvoer van voedsel door de lucht bt transport over land te gevaarlijk is. BELFAST Het Ierse Repu blikeinse Leger heeft verklaard een van zijn „vrijwilligers" te hebben gedood, omdat hij een politie-informant zou zijn ge weest. Het lichaam van de 22- jarige Robin Cook uit Coalis- land werd gisteren in West-Bel fast aangetroffen. Hij was ge kneveld en gebonden en door het hoofd geschoten. Het IRA eiste de moord in een telefoon tje aan een Noordiers radiosta tion op en maakte bekend zich van alle informanten binnen de organisatie te ontdoen. Idoor AART HEERING CAPRI Een rode golf be dreigt Capri. Een door toma tenpuree en landbouwgif ge vormde vlek met een opper vlakte van circa drie vierkante kilometer stroomt langzaam in de richting van het voor de kust van Napels gelegen eiland dat daardoor het toch al niet schit terende toeristenseizoen nog eens extra bedreigd ziet. Verantwoordelijk voor de rood schuimende drab zijn de con- servenindustrieën in het ach terland van Napels, die op dit moment op volle toeren werken aan de produktie van bliktoma- ten. Rotte tomaten, schillen en spoelwater worden daarbij ge dumpt in de Sarno, een riviertje dat uitkomt in de Golf van Na pels en dat door talloze, meest illegale lozingen al morsdood is. De Golf van Napels, die tot de meest vervuilde wateren van Italië behoort, is zodoende voor de tweede keer binnen enkele dagen door een milieuramp troffen. Afgelopen kwam door een technische fout van een keramische industrie 10.000 liter zoutzuur in de Sar no terecht. BAGHDAD President Saddam Husayn van Irak heeft gisteren een aantal straffe maatre gelen aangekondigd om de economie weer op orde te brengen. Saddam zei dat inefficiënte ambtenaren „economische saboteurs" zijn. Hij verklaarde verder een einde te maken aan woe keraars die hoge prijzen vragen voor de schaar se goederen als gevolg van het VN-embargo te gen Irak. Saddam: „Stringente maatregelen zullen tegen hen genomen worden, gelijk aan de maatregelen die genomen zijn tegen verra ders die woekerwinsten maakten door mono polieposities". Hiermee verwees Saddam naar de 42 zakenlieden die volgens diplomaten on langs werden geëxecuteerd nadat ze ervan be schuldigd werden woekerprijzen te vragen. ieibin belooft lestijnen ■eer souplesse 'hington/jeruza- j[ Premier Yitschak cjin heeft gisteren gezegd g|iij bij de onderhandelin- ,i3met de Palestijnen „zal m»n soepeler te zijn" dan Kpgering van zijn rechts- lecale voorganger Shamir. vi ashington, waar op 24 au- 1 lis de vredesonderhande- shi zullen worden hervat, aarde Rabin dat hij „een "W hoofdstuk" in het ""fesoverleg met de Palestij- afoil openslaan. Hij tekende u )ij echter aan dat hij net fn als zijn voorganger de 31 beid van Israël in gevaar -engen en dat ook hij tegen t jing van een onafhankelij- 's ilestijnse staat is in de be- n gebieden. „Ik ben bereid lestijnen een datum te hie rvoor algemene verkiezin- l%ls zij duidelijk hebben ge it wat zij willen kiezen", nigde Rabin, die daarbij af dat hij alleen denkt aan bestuursraad en nadrukke rst aan een parlement. Pfer zei Rabin dat er nog 'Ms verschil van mening is )rin Israël en de Verenigde ei!n, hoewel president Geor- lush zijn steun aan een frikaanse kredietgarantie ••10 miljard dollar voor Israël toegezegd. Rabin zei dat cHen andere keus had dan de "luizend wooneenheden die ^bezette gebieden al in aan- i zijn af te laten bouwen, laakte duidelijk dat hij par- 'Mere aannemers niet kan 'Meden op de Westoever of in azastrook te bouwen. Syrië '^ide de uitkomst van de be dingen tussen Rabin en e\ „een klap" voor het vre- ctroces. "I (vervolg van de voorpagina) WASHINGTON/BRCKO - Lujinovic zei dat hij op 3 mei gevangen werd genomen, terwijl hij zich in een kelder verschool nadat ongeregelde Servische troepen en het voormalige Joegoslavische leger zijn woonplaats hadden aangevallen. De getuigende moslim uit Bos- nië-Hercegovina zei voor de Amerikaanse senaatscommis sie dat hij zich niet met politiek bezighield en niet betrokken was bij gewelddadigheden. Hij werd twee dagen gevangen ge houden in een moskee, waar Servische bewakers de spot dre ven met de moslims en het ge bouw ontheiligden. De gevan genen werden daarna overge bracht naar een doorgangs kamp waar de wreedheden toe namen. „Ze verkrachtten een vrouw wier kinderen en ouders, samen met alle anderen, erbij waren", zei Lujinovic. „Ze pikten er vijf tien mensen uit en snpdpn r»n het grasveld hun keel door- ...Drie mensen keken door het raam toe en werden door de be wakers opgemerkt. Ook hun keel werd doorgesneden. Ik heb dit met mijn eigen ogen ge zien". De gevangenen werden daarna met bussen overgebracht naar pakhuizen bij Brcko, langs de rivier de Sava. Daar moesten ze op een betonnen vloer zitten. Dagelijks werden er mannen uitgepikt en mee naar buiten genomen, waar hun keel werd doorgesneden bij een afvoer waardoor het bloed naar de ri vier stroomde, zei Lujinovic. „De bewaker zet zijn voet op de borstkas, trekt het hoofd aan het haar achterover en snijdt hun keel door", aldus Lujino vic, die zei dat hij dit minstens twintig keer had gezien door een grote open deur van het pakhuis. De gevangenen werden overdag gedwongen de lijken achter het gebouw op te stapelen, 's Nachts werden de lichamen in de rivier gegooid. Lujinovic zelf had drie lijken naar de ach terkant van het pakhuis ge bracht. Een van de slachtoffers was een vriend en collega van Lujinovic, Deze moslim in een detentiekamp in Trnopolje is aan het eind van zijn krachten. de 27-jarige systeembeheerder Ado Kucalovic. „Ik zal me altijd blijven herinneren hoe hij schreeuwend smeekte niet te worden gedood", aldus Lujino vic. Eens zag hij de lijken van vijf tien mannen in een rij op de grond liggen. Hun genitaliën waren eraf gerukt met een bot, schaarachtig instrument, zei Lujinovic. Een bewaker be dreigde hem een keer met het instrument. De bewakers dronken stevig en namen samen met de alcohol groene tabletten in. „Ze waren echt wild", zei Lujinovic. Eind juni waren nog slechts 150 van de 1500 gevangenen die aan vankelijk in het kamp waren in leven. Vijfendertig van hen werden vrijgelaten nadat vrien den en familieleden een losprijs hadden betaald. Lujinovic zei dat hij niet op deze manier vrij kon komen, omdat hij niet de gevraagde 5000 Duitse mark op tafel kon leggen. Hij zei dat hij werd vrijgelaten nadat hij een Servische inspec teur in het kamp, een vroegere vriend, had benaderd en de be nodigde documenten had ge kregen. Daarop dook hij onder in het huis van moslim-kennis sen in het Servische deel van Brcko. Later kon hij Bosnië via Hongarije en de Kroatische hoofdstad Zagreb verlaten, na dat hij een verklaring had on dertekend waarin hij afstand deed van al zijn bezittingen. ANS WIJNANDS JN De Duitse rege- I justitie en politie ma- 1 zich zeer grote zorgen i| de snelle toename van pechts-extreniisme in de irflsrepubliek en het om 3.i heen grijpende geweld l'deze doorgaans op zich aIpde kleinere groeperin- sc Keen soort van nationale or- pBatiestructuur ontbreekt, itlit nog niet weg, dat het be- njtigende fenomeen zich Ti' de hele Bondsrepubliek uitbreidt, al blijven Berlijn en oostelijk Duitsland het meest geliefde operatieterrein van rechts-radicalen. Vandaag zou minister Seiters van binnen landse zaken de jongste cijfers bekendmaken, maar nu al staat vast dat het aantal ultra-recht- sen van ruim 30.000 in 1990 in middels is gestegen tot boven de 40.000. Bijzonder gevreesd zijn de meer dan 4000 skinheads, hoewel ook daarin onderlinge verschillen gesignaleerd wor den. Zijn de skinheads in weste lijk Duitsland vooral een soort subculturele beweging, in de voormalige DDR zijn de agres sieve kaalhoofdigen meestal ook sterk politiek geëngageerd; extreem-rechts uiteraard, ge tuige de honderden aanslagen, overvallen, mishandelingen en brandstichtingen op asielzoe kers, buitenlanders en kleurlin gen. Ook nog in de oude DDR verblijvende Russische militai ren worden regelmatig hard handig aangevallen. Het gros van de daders is nog geen twin tig jaar. Een te verwaarlozen percentage van de gewelddadi ge extreem-rechtsen is boven de dertig, of vrouw. De buitenlanderhaat neemt zeer bedenkelijke vormen aan, zoals blijkt uit het 'clublied' van een groep die zich 'Eindover winning' noemt en waarin op geroepen wordt „Turken in concentratiekampen op te slui ten, hun kinderen te vermoor den en hun vrouwen te ver krachten". Rudolf Hess De Beierse autoriteiten hebben gisteren geen toestemming ge geven voor de zogenaamde 'Ru- dolf Hess Feesten' die neo-na- zi's binnenkort in Bayreuth wilden organiseren ter herinne ring aan deze nazi, die na zijn dood in de buurt van de Wag- nerstad werd begraven. Ook in het naburig Saksische Plauen zijn de nostalgische neo-nazi's niet welkom. Beieren is een van de gebieden waar de rechts-ex- tremen zich op hun gemak voe len. In de regio München zou ook een dochter van Heinrich Himmler onder valse naam ul tra-rechtse activiteiten bedrij ven. Extreem-rechts breidt zich ver der oostwaarts uit. In Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije bestaan agressieve skinheads- groepen die regelmatig ook zi geuners en joden als doelwit kiezen. Een onbekend aantal Duitse extreem-rechtsen streed en/of strijdt met de Kroaten te gen de Serviërs. Ook het linkse extremisme geeft de Duitse overheid veel kopzorgen. Ondanks recente schriftelijke beweringen uit RAF-kringen dat deze gevrees de links-terroristische bewe ging voortaan van geweld zal afzien, houdt de overheid, en met name de verantwoordelijke minister Seiters, onveranderd rekening met aanslagen uit de linkse hoek. In totaal schat de overheid het aantal extremisten in het land links en rechts opgeteld op meer dan 120.000. Komend jaar zal de Duitse regering 20 miljoen mark vrijmaken voor een bijzonder activiteitenpro gramma voor jongeren. Ge hoopt wordt dat daardoor veel, vooral Oostduitse, jongeren, de extreem-rechtse groepen zullen verlaten. (JDISHO De Verenigde zijn het met de Somali- Dijkrijgsheren eens geworden p| het sturen van 500 bewa re blauwhelmen om de ha lman Muqdisho te bewaken Voedselkonvooien naar de Venen hongerende Soma- -r|te begeleiden. actiegebied van de VN- ,ji>en is beperkt tot het vlieg- t de haven en de voedseldis- ^tiecentra in Muqdisho. De 'gheidsraad moet zich nu j^en over de financiering en jaantal technische proble- Oorlogsleed Lee Young-Son laat op een bijeenkomst in Seoul zijn beenprothese zien. Het rechterbeen van de Koreaan werd verbrijzeld toen deze tijdens de Tweede Wereldoorlog dwangarbeid deed voor de Japanners. Naast Lee zit de Japanner Seiji Yoshida, die de Japanse regering hekelt omdat zij geen smartegeld betaalt aan oorlogsslachtoffers. FOTO: AP door BERT VAN VELZEN Als de vakantie in zicht komt maak ik me geweldige zorgen. Over de vraag hoe ik me, in een vreemd land, waar een vreemde taal wordt gesproken en waar mensen er vreemde gewoonten op na houden, moet staande houden. Ik ben geen Engelsman die liever bij een vriend in de kast slaapt dan geld uitgeeft aan een hotel, dus worden vakanties altijd duur en is de ellende die ik meemaak altijd kostbaar en nimmer gratis. Als je naar Engeland reist sta je onmiddellijk voor een van de voornaamste impulsen van het kolonialisme: het klimaat. Zolang je nog rechts denkt is het linkse verkeer moordlustig Van karakter. Bij de bushalte moet je leren in je eentje een rij te vormen. Het wordt wel gewaardeerd als je je aan de medereizigers in de Underground voorstelt, maar het blijven vreemde mensen, die Britten. Ze denken dat advocaat onze nationale drank is en dat die van advocaten wordt vervaardigd. Hoe kunnen ze zo stom zijn! Als u naar Londen gaat, vergeet dan niet de echo te testen in de leeszaal van het Brits Museum. Dat is volgens een van mijn vrienden, een anglofielpur sang, een uitstekende manier om de Engelsen te leren kennen. Je moet je goed voorbereiden, want anders is een kostbaar bezoek aan een vreemd land een bittere teleurstelling. Een collega is thans op reis door China en hoewel hij het geschreven Chinees aardig beheerst, weet hij zich slechts op een van de vier toonhoogten te uiten. Het gevolg is dat hij in een bordeel terecht zal komen wanneer hij zich dooreen Chinese kleermaker een wandelkostuum wil laten aanmeten. Je moet, als je op reis gaat, weten waaraan je begint. Californië is fantastisch voor sinaasappelen en psychotherapie en Hollywood is een emotioneel Detroit. Een goede raad voor Nederlandse Amerika- gangers is nimmer te eten in een restaurant dat 'Bij Mammaheet, nooit kaart te spelen met een vent die 'Doe 'genoemd wordt en zich niet neer te vlijen naast een vrouw die meer zorgen heeft dan u. Deze wijsheid wordt toegeschreven aan de befaamde comm unicatiefilosoofMarshall McLuhan. Amerika zit vol raadsels. Business is er godsdienst en godsdienst is er business. Volg deze koers en de schellen zullen u van de ogen vallen. Amerika gedraagt zich als een grote, vriendelijke hond in een klein vertrek, waarin alle stoelen door de vrolijk wuivende staart omver zijn geworpen. Australië is nog lastiger voor de toerist, tenzij h ij graag bier drinkt. Volgens een door mij geraadpleegde Austroloog wonen er ruwe bonken, die er plezier aan beleven wanneer ze over uw auto kotsen. De dagelijkse hoeveelheid bier die in Sidney door kinderen beneden de twaalf jaar wordt gedronken is 10,75 Imperial gallons a 4,54 liter per stuk. Er bestaat nog zo veel vooroordeel tegen vreemde volkeren. Zo wordt ten onrechte beweerd dat Engelsen incompetentie huldigen als een vorm van betrouwbaarheid en dat Engelse vrouwen nachtjaponnen van tweed dragen. Ik probeer dit soort dingen altijd goed uit te zoeken voordat ik op vakantie ga, want ik kom niet graag voor verrassingen te staan. En ik wil iets meer aan mijn vakantie hebben dan de bejaarde Amerikaanse die een zeer dure reis naar Japan had gemaakt en terugkwam met deze Steen der Wijzen: 'Japan is een mooie staat, maar het barst er van de Japanners Kijk, dan blijf ik liever thuis. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. BONN Duitse artsenorga nisaties sluiten toekomstige stakingen niet uit. Dat is de strijdvaardige reactie op de hervormingsvoorstellen van gezondheidsminister Horst Seehofer (CSU) die gisteren zonder slag of stoot en wijzi ging door het Duitse kabinet als nieuwe wetsvoorstellen zijn geaccepteerd. Op 11 september zullen de eer ste debatten in de Bondsdag plaatsvinden. Gelijktijdig zal de minister bij de socialistische op positie op zoek moeten naar in stemming en medewerking. Want ook bij voldoende meer derheid in de Bondsdag kan de SPD de nieuwe wetsvoorstellen in de Bondsraad blokkeren. Meer eigen bijdragen van de verzekerden, zowel voor medi cijnen en extra tandartshulp als voor verplegingsdagen in de ziekenhuizen en een forse inko mensbeperking van artsen en tandartsensalarissen liggen aan de basis van het omstreden plan van Seehofer. Daarnaast wil hij onnodige medische be handelingen en ingrepen uit het ziekenfondspakket halen en de farmaceutische industrie een prijsstop opleggen, plus een radicale beperking van het ge neesmiddelenaanbod. De voorbeeldige Duitse gezond heidszorg dreigt onbetaalbaar te worden. Alle partijen van arts tot patiënt zullen soli dair hun bezuinigingsbijdrage moeten leveren om de snel stij gende gezondheidskosten te drukken. Minister Seehofer benadrukte daarbij dat er niet aan de kwali teit van de medische verzorging gesleuteld zal worden en dat het sociale solidariteitsbeginsel gehandhaafd zal blijven: geen tweeklassensamenleving, waarin de rijken zich beter kun nen verzekeren en laten behan delen dan de minder bedeelden die het met strikt noodzakelijke basisbehandelingen zouden moeten stellen. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, legt zeker zijn functie neer om leiding te geven aan de ver kiezingscampagne die de zittende president George Bush in november een tweede ambtster mijn moet opleveren. Bush zou vandaag de over stap van Baker officieel bekendmaken. De ver wachting is dat Baker op 24 augustus, direct na de Republikeinse partijconventie, met de nieuwe werkzaamheden begint. De naam van Baker cir culeert al weken in Washington als degene die de verkiezingscampagne van Bush weer vlot moet trekken. De huidige president ligt in de laatste opiniepeilingen ruim 20 procent achter op zijn Democratische rivaal Bill Clinton. DEN HAAG Minister Jan Pronk van ontwik kelingssamenwerking gaat de secretaris-gene raal van de VN, Boutros Boutros Ghali, advise ren over de aanstaande reorganisatie van de eco nomische en sociale sectoren van de VN. Pronk, zo werd gisteren bekend, is verzocht co-voorzit ter te worden van een werkgroep die concrete voorstellen moet uitwerken. De werkgroep is vandaag voor de eerste keer bijeen. Behalve Pronk hebben in de adviesgroep zitting: de Uru- guayaan Iglesias, president-directeur van de In- teramerikaanse Ontwikkelingsbank, ex-Wereld bankpresident Connable en de Japanse oud-mi nister Okita. Het ministerie heeft de benoeming van Pronk enthousiast begroet. De adviestaak is goed te combineren met het ministersschap, al dus een woordvoerder.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5