Overname Fokker in handen Kamer VN-team verlaat Baghdad Dan Quayle niet tegen abortus van éigen dochter Tip (23) Ceidóe Souva/nt A2 A5 B4 B5 B7 Steun HDTV geschrapt 114 Dagen Gratis PLANNEN VOOR PARKET? Kahrs VRIJDAG 24 JULI 1992 Praktisch humanisme centraal op congres humanisten Gemeente moet betalen voor sex gehandicapten Lord Carrington heeft genoeg van praten over bestanden l'- .MV, ,111,1 Pratend beeld schetsen van Sao Paulo, SP 9. luim helft van le fietsen op foordwijkerhoutse iampings gestolen Claudio Chiappucci is geen eendagsvlieg Golftoppers stellen niet teleur GEESTELIJK LEVEN/OPINIE A2 BINNENLANDA3/4 BUITENLAND A5 BEURS A6 ECONOMIE A7 RTVPROGRAMMA S A8 WEER/PUZZEL/MENU A0 LEIDEN/REGIO B1/2 DIENSTVERLENING B2 KUNST/RTV 84 SPORT BS/6/7 VOORDWIJKERHOUT - Tij- ens een grootscheepse politie- ontrole op twee campings in loordwijkerhout zijn gisteren naar liefst 109 fietsen in beslag enomen. Van de 'verdachte' ietsen stonden er 36 als gesto en geregistreerd. De nieuwe ei- [enaars die konden worden chterhaald bleken in alle ge- allen een buitenlandse natio- ïaliteit te hebben. )e actie volgde op een golf van ietsendiefstallen in Noordwij- terhout tijdens de eerste drie reken van juli. Er verdwenen n deze periode twee keer zoveel ietsen als gebruikelijk. „Voor ins onaanvaardbaar, daarom lebben we actie ondernomen", ildus adjudant R. Janse van de ïoordwijkerhoutse politie, agina B3: Verdachten hebben allen buitenlandse nationali- hl eit leen krant ontvangen? Bel tussen 8 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 4.00 en 15.00 uur, telefoonnr 071- 22248 en uw krant wordt nog dezelfde vond nabezorgd. £cicl&e 6oma/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25398. Losse nummers 1,50. Morgen flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Zwakke tot tot matige wind. De vooruitzich ten voor zondag tot en met woensdag: zonnig. Temperatuur oplopend tot ongeveer 30 gra den. Niemand sterft in Tibetaans dorp DONGZI In het afgelegen Tibetaanse dorpje Dongzi is de afgelopen 50 jaar nie mand gestorven, zo meldt het op Hongkong gebaseerde persbureau China News Service. In het dorp leven 188 mensen van 130 jaar. Eén inwoner is zelfs 142 jaar oud. Sinds 1942 zou er niemand zijn overleden. Alle 'oudjes' zijn nog kerngezond. De vitaliteit van de bewoners van Dongzi heeft tot een grote bevolkingsgroei geleid: van aanvanke lijk 680 tot 6224 nu. Wetenschappers schrij ven de hoge leeftijd van de Tibetanen toe aan het ontbreken van milieuvervuiling, harmonieuze relaties tussen de bewoners van het dorp en een gezond dieet dat hoofd zakelijk bestaat uit bonen, rijst en vis. Kerst In Japan is men op de Kerstbeu rs '92 al druk bezig met kerstmis. De echte kerstman is er niet, maar een pop ('doll') naar zijn evenbeeld weet ook de aandacht van kinderen te trekken. De 1- jarige Yuushun Kanemoto laat trots zijn eigen pop zien aan 'Santaclaus'. FOTO: AP Drugsbaron Escobar is bereid zich over te geven MEDELLIN De woensdag uit de gevangenis ont snapte Colombiaanse drugsbaron Pablo Escobar heeft gisteren gezegd dat hij bereid is zichzelf over te geven, als zijn veiligheid wordt gegarandeerd. Esco bar zei dat in een telefoongesprek met het radiosta tion Caracol. Een neef van de drugsbaron, Nicolas Escobar, belde eveneens met het radiostation, met dezelfde boodschap. Caracol was eerder al opgebeld door een man die zich bekendmaakte als hoofd van de lijfwachten van Escobar en zei dat zijn baas zijn bewakers in de gevangenis voor ruim 2,3 miljoen gulden had omgekocht om hem vrij te laten. Escobar beschuldigde later echter het rivaliserende Cali-kar- tel ervan dat telefoontje te hebben gepleegd om hem in diskrediet te brengen. Pagina A5: Klopjacht op drugsbaron gaat verder 'Marlboro Man' door longkanker geveld COSTA MESA 'Marlboro Man' Wayne McLaren, die in reclames voor het Ameri kaanse sigarettenmerk het toonbeeld was van de stoere tevreden roker, is op 51-jarige leeftijd overleden aan longkanker. Zijn laat ste woorden waren onder meer: „Draag zorg voor de kinderen. Tabak is dodelijk en ik ben daarvan het levende bewijs". McLaren, die 25 jaar dagelijks een half pakje sigaretten rookte en bij wie in 1990 longkanker werd vastge steld, zette zich de laatste twee jaar van zijn leven in voor de anti-rooklobby. Op een aan deelhoudersvergadering van Phillip Morris Co., de fabrikant van Marlboro, drong hij er op aan dat de hoeveelheid reclames zou wor den teruggebracht. DEN HAAG De overne ming van Fokker door Dasa is op een oor na gevild. Slechts op een punt kon geen overeenstemming bereikt worden tussen minister An- driessen van economische zaken en Dasa: de duur van het overheidsbelang in de nieuwe maatschappij. Andriessen zou vanmiddag nog de Tweede Kamer raadplegen of hij op dat punt toe kan geven aan de wens van Dasa. Andries sen, Fokker en Dasa zijn opti mistisch gestemd over de uit komst. Andriessen concludeerde van morgen dat het er goed uitzag. Ook president-directeur van Fokker E.J. Nederkoom gaf toe dat het nu bereikte akkoord een flinke verbetering was ten op zichte van het vorige. De be langrijkste verbeteringen zijn dat er meer werk aan de Fok kers in Nederland wordt ge daan. Nu levert Dasa grote de len van de Fokker aan Neder land, waarna ze op Schiphol in elkaar worden gezet. Daarnaast wordt Fokker de leider in het segment tot 130 stoelen. Dat betekent dat Fokker de ontwik keling en bouw van de Fokker- 70 en -130 doorzet. Tevens is af gesproken dat Dasa haar plan nen voor een concurrerend vliegtuig definitief in de ijskast stopt. De overheid heeft ook be dongen dat de assemblage, het in elkaar zetten van het vlieg tuig, in Nederland blijft. Een ander belangrijk winst punt dat Andriessen heeft bin nengehaald is een zetel in de raad van commissarissen voor de regering voor een periode van acht jaar. Fokker krijgt drie zetels in de negen leden tellen de raad en Dasa dus vijf. Twee van de zeven commissarissen kunnen belangrijke besluiten blokkeren, dus de Nederlandse invloed is groot. Over een belangrijk punt kon- den de partners het niet eens worden, de duur dat de over heid als partner in de holding blijft. De staat gaat haar belang in Fokker inbrengen in een nieuwe maatschappij, samen met Dasa. Andriessen wil dan ten minste acht jaar de zeggen schap over die aandelen hou den. Op die manier kan de staat op een eenvoudige wijze beslui ten blokkeren, bijvoorbeeld de ontwikkeling van een nieuw vliegtuig door Dasa in plaats van door Fokker, tegenhouden. Dasa wil dat echter niet. „Een privebedrijf kan niet tot in leng te van jaren een overheid heb ben die over haar schouder meekijkt", zei Schrempp daar over. Ook Fokker is tegen een lang aandeelhouderschap van de staat, want zolang de staat er in zit kunnen Alenia en Aeros- patiaele niet deelnemen in de holding. Andriessen hecht zeer aan het aandeelhoudersschap van de staat. Reden voor hem om eerst de Kamer om een oordeel te vragen voor hij op de eis van Dasa ingaat. „Het totale pakket bekijkend moet ik echter con stateren dat we bijna alles heb ben binnengehaald wat we wil den", zei Andriessen. Zowel Andriessen als Nederkoorn ver wachten dan ook dat de deal vanmiddag rond is. Pagina A4: Fokker was nooit goed in samenwerken Pracht Medewerkster Linda van der Haven, temidden van 150 soorten bloemen in 'Zomerweelde', de achtste binnen- tentoonstellmg van de Floriade FOTO: ANP WASHINGTON - De Ame rikaanse vice-president Dan Quayle, als politicus een fer vent tegenstander van abor tus, heeft opzien gebaard met zijn verklaring dat hij zijn eigen dochter zou „steu nen" indien zij ongewenst zwanger zou worden en voor abortus zou kiezen. „Als mijn dochter volwassen zou zijn en ze zou die keuze ma ken, dan zou ik haar steunen. Ik zou mijn dochter steunen", aldus Quayle in een televisie-in terview. Vooraanstaande Repu blikeinse partijgenoten van de vice-president reageerden ogenblikkelijk met het verwijt dat diens uitspraak verdacht veel op het 'pro-keuze'-stand- punt van de Democratische Partij lijkt. De Republikeinse Partij is officieel tegen abortus vrijheid (behalve in geval van levensgevaar van de vrouw of van verkrachting) en toont voortdurend sympathie voor kerkelijke en andere actiegroe pen die veelal zeer agressief te gen abortusklinieken tekeer gaan. De echtgenote van de vice-pre sident, Marilyn Quayle, ver klaarde gisteren dat als haar dochter ongewenst in verwach ting zou raken, ze de zwanger schap zou volbrengen. Op de vraag of zij als moeder die be slissing zou nemen, luidde Ma rilyns antwoord: „Mijn dochter en ik zouden die beslissing sa men nemen". Daarmee was prompt de speculatie in de Amerikaanse media losgebro ken dat er onenigheid in het ge zin Quayle is over het abortus vraagstuk. Mario Quomo, de gouverneur van New York en een van de meest prominente leiders van de Democratische Partij, viel Dan Quayle hard op zijn uit spraak aan. „Hieruit blijkt nu precies zijn schijnheiligheid. Abortus voor dochters van an deren verwerpen en voor zijn eigen kind aanvaarden. Wel, meneer Quayle, elk meisje, elke vrouw is de dochter van ie mand. Denk daar maar aan als u nog eens van leer trekt tegen het huidige recht van elke Ame rikaanse vrouw op zwanger schapsonderbreking' Minister Andriessen geeft na een nacht vergaderen uitleg over de laatste hindernis, de duur van het overheidsbelang na de overname van Fokker door Dasa. FOTO:ANP „Student moet meer voor OV-jaarkaart betalen" DEN HAAG Studenten die in het bezit zijn van een OV-jaarkaart zullen vrijwel zeker met ingang van vol gend jaar meer voor deze kaart moeten betalen. Volgens drs. G. Abbenhuis, di recteur van de OV-studenten- kaart BV, willen de NS en het streek- en stadsvervoer met Chauffeur gaat man op A4 met hamer te lijf LEIDEN Een vrachtwagen chauffeur is gisteravond op de A4 een 33-jarige man uit Delft te lijf gegaan met een forse ha mer. De man wist de klap af te weren, maar liep hierdoor wel letsel aan zijn handen op. De vrachtwagenchauffeur stapte hierna weer in zijn auto en reed weg. Tevoren hadden de twee onenigheid over het rijgedrag van de ander gekregen, waarna ze de auto's op de vluchtstrook parkeerden. De vrachtwagen chauffeur wordt gezocht. deze maatregel hun financiële tegenvallers zoveel mogelijk compenseren. Op dit moment moeten studen ten elke maand 65 gulden van hun basisbeurs afstaan ten be hoeve van de OV-jaarkaart. In een interview met het Alge meen Dagblad onthult Abben huis vandaag dat de vervoerbe drijven en het ministerie van onderwijs van plan zijn om dit maandbedrag op 1 januari 1993 te verhogen tot 72 gulden. Dit zou betekenen dat de kaart vol gend jaar 84 gulden duurder wordt. Abbenhuis verzet zich tegen dit voornemen. „De kaart wordt wel steeds duurder, maar de beurs is bevroren. Ik vind dat de limiet is bereikt", aldus Abbenhuis. Pagina 3: Spoorwegen willen 'gat' begroting zelf dichten BRUSSEL Philips en het Franse Thomson krijgen van de EG geen geld voor hun prestigieuze HDTV-project. Een meerderheid van de EG-landen besloot gisteren een bijdrage van 466 miljoen gulden in te trekken. Een woordvoerder van Philips kon vanochtend nog geen reactie geven op het wegvallen van de miljoenensteun, dat ongetwijfeld een gevoelige klap voor het concern is. De EG-miljoenen waren bedoeld om de weg effenen voor de nieuwe standaard voor breedbeeldtelevisie. De EG had al gekozen voor één Europese norm van de nieuwe televisiegeneratie. De kans op introductie is nu flink verkleind. Bij Philips en Thomson zegden drie bij de HDTV betrokken top mensen vorige week hun baan op. Volgens de opgestapte Frans man is het HDTV-project tot mislukken gedoemd omdat de nieu we vorm van televisie het vooral van satellietzenders moet hebben. Europees gezien is dat een te smalle basis omdat in nog veel landen kijkers vooral op aardse zenders zijn aangewezen. Ook zou de beeldkwaliteit van het nieuwe systeem tegenvallen. Bovendien moeten omroepen, productiebedrijven en satellietexploitanten fors investeren in omschakeling op de nieuwe techniek. BAGHDAD Het inspectie team van de Verenigde Na ties dat twee dagen geleden zijn achttien dagen durende wake voor het Iraakse minis terie van landbouw heeft be ëindigd, is vandaag uit Bagh dad naar Bahrein vertrok ken. De gesprekken die in New York plaatshebben tussen de voorzit ter en een vertegenwoordiger van Iraakse zijde gaan nog door. De Amerikaanse presi dent George Bush voerde gis teravond met zijn militaire ad viseurs overleg over eventuele maatregelen tegen Irak. De re gering van de Verenigde Staten heeft inmiddels hierover ook contact opgenomen met zijn bondgenoten uit de Golfoorlog. Witte Huis-woordvoerder Mar- lin Fitzwater meldde dat een militair ingrijpen tot de moge lijkheden behoort. Irak weiger de het inspectieteam van de Verenigde Naties toe te laten tot zijn ministerie van land bouw. De inspecteurs vermoe den dat zich daar informatie be vindt over raketten. De Ameri kaanse regering zegt dat de hui dige VN-resoluties tegen Irak afdoende zijn voor verdere mili taire maatregelen. De Iraakse vice-premier Tariq Aziz zei dat zijn land bereid is de conse quenties van het conflict met de Verenigde Naties over de wape ninspecties te aanvaarden. Vandaag heeft u opnieuw een schaar nodig, want er valt weer een tip te knippen. Dit keer voor een bezoek aan het muntenkabinet van het Museum van Volkenkunde aan de Willemskade 25 in Rotterdam. Daar is een tentoonstelling te zien die 'Bruidschat en erfenis' heet en ceremoniële ruilmiddelen uit het Stille Zuidzee-gebied laat zien. Een geldrol en halssieraden zijn er te bewonderen en dat allemaal in het kader van het Nederlands Numismatisch jaar. De expositie blijft nog tot 1994 in het museum, dus erg veel haast met een bezoek hoeft niemand te maken. Natuurlijk wel met het invullen v?n de bon als u nog steeds de Leidse Courant niet leest. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. I I I I I Postcode/Plaats: Dhr/Mevr: Voorl: I Telefoon: I Wij geloven. Maar niet in: "je leert er maar mee leven? Japanners trouwen meer uit liefde TOKYO Een toenemend aantal Japanners geeft de voorkeur aan trouwen uit liefde dan een gearrangeerd huwelijk aan te gaan. Slechts 13 procent van de paren die in 1991 in het huwelijk traden zei dat ze hun ideale partner via een bemiddelingsbureau had ge vonden. Tien jaar geleden kwam nog ruim 29 procent van de huwe lijken tot stand via het zogenoemde 'omiai'-systeem, waarbij echt genoten in spe elkaar selecteren via foto's, status, gewicht en ande re voor het huwelijk essentiële zaken. In de bruynzeel vloerenshop geven wij graog alle informatie. Bruynzeel parket rjOS^7 BEZUIDENHOUTSEWEG 16, DEN HAAG. TEL: 070 - 3 83 78 32 Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in ee Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) I •n proefabonnement nor den geweigerd) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1