Bosnische leiders vt bereiken bestand 1 Dasa is boos over pressie door EZ Sportbijlage vanaf maandag in kleur Israëlisch leger beëindigt omsingeling universiteit Tip (18) £eidseëoutotit 13 21 25 27 28 Vip-vlucht voor superduif Laat de ijsvogel u koud? I~l4 Dagen Gratis^ ZATERDAG 18 JULI 1992 Campinggasten Van Gils kleding in C0^S^SSSSM financiële problemen £cidóe 6oiwcwt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25393. Losse nummers 1,50. Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur van 21 tot 24 graden. Zuidwestenwind, matig, kracht 3 a 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. Verwachting voor morgen: flinke perioden met Biograaf Andrew Morton: „Door mijn boek kan Diana weg" L'AIpe d'Huez als laatste kans LEIDEN OMGEVING Leiden eist vergoeding schade graffiti-spuiters Erfenis van een vuil verleden Kosto: snel prblemen bij twee in één cel: Jacques d'Ancona aan zee Kinderen van een belegerde stad GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO 12 DIENSTVERLENING KUNST/RTV RTVPROGRAMMAS WEER/PUZZEUMENU FINALE 13 VAN ROY c.s. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 ESSEN - De directie van de NV Van Gils Intercontinental uit het Belgi sche Essen heeft gisteren haar ruim tweehonderd werknemers naar huis gestuurd. Het bedrijf verkeert in ern stige financiële problemen. Voor het personeel kwam de mededeling vol komen onverwacht. Van Gils Conti nental NV in Essen is de hoofdzetel van het herenkledingbedrijf dat naai ateliers heeft in Marokko, Grieken land en Tanger en verder werk uitbe steed in onder meer Polen. Vanuit Es sen worden alle aankopen van mate rialen gedaan en worden de afge werkte produkten verzonden. Naar schatting werken in het hele bedrijf zo'n drieduizend mensen. Grootste Het Australische model Clio presenteert een 620 karaats diamant, de grootste ter wereld, tijdens een pers conferentie in München. De diamant werd in 1970 in Sierra Leone gevonden. FOTO: AP Duitsers bouwen spoor voor Blauwhelmen super hogesnelheidstrein VN gedood BELGRADO - Twee BONN - Drie grote Duitse industriële bedrijven Franse VN-soldaten zijn gaan tussen Hamburg en Berlijn een super hogesnel- gisteren om het leven heidslijn aanleggen. Op deze Transrapid-route, het gekomen in Kroatië eerste traject voor magneettreinen in Duitsland, toen zij met hun wagen moet de reiziger straks met 450 km per uur voortra- op een mijn reden. Het zen. De drie bedrijven hebben de plannen voor de ongeluk gebeurde om route gisteren gezamenlijk ontvouwd. vijf uur 's middags op De bekèndmaking volgt op de verklaring van de re- dichtbij de stad Zadar. gering dat zij het project financieel niet verder zal on- De Verenigde Naties be- dersteunen. De operatie wordt nu overgenomen door vestigden in een com- het staal- en machineconcern Thyssen, het elektro- muniqué de dood van bedrijf AEG en het elektronicaconcern Siemens. Zij de twee VN-soldaten. stichten een onderneming waarin zij elk een even De Fransen zijn de eer groot belang krijgen. Volgens voorlopige schattingen ste blauwhelmen die gaat de lijn 8 miljard mark kosten. De Duitse over- om het leven komen bij heid heeft tot nu toe 1,8 miljard mark in de magneet- de vredesoperatie in het trein gestoken, welk geld onder meer werd besteed uiteengevallen Joego- aan een proeftraject en een prototype. slavië. Eerste appels uit kas GELDERMALSEN - Op de fruitvei ling in Geldermalsen zijn gisteren ap pels verkocht afkomstig uit een kas. Het is voor de eerste keer dat in Neder land appels zijn geteeld in een kas. De appels zijn afkomstig van een boom kweker uit Baarlo in Limburg. Deze heeft 2400 appelbomen, van het ras El- star, in een plastic kas geplaatst. De bo men wortelen in bakken en krijgen via druppelaars voedingsstoffen toege diend. Dat heeft als voordeel dat de bo men beschermd zijn tegen vorst en ha gel. Bovendien kunnen de appels eerder worden geplukt, wat hogere prij zen oplevert. Het is vooralsnog niet de bedoeling appels in kassen te telen. De kas in Baarlo maakt deel uit van een on derzoek naar verhoging van de efficiën tie in de fruitteelt. LONDEN De drie strij dende partijen in Bosnië hebben gisteren tijdens onderhandelingen in Lon den een akkoord bereikt over een nieuw staakt-het- vuren. Na drie dagen van afzonderlij ke gesprekken met EG-bemid- delaars stemden de vertegen woordigers van de Kroaten, Serviërs en moslims in met een bestand van veertien da gen, internationaal toezicht op de zware wapens, en een veili ge terugkeer van vluchtelin gen naar hun huizen. Verder beloofden zij de vredesbespre kingen in Londen voort te zet ten. De leider van de Bosnische Kroaten, Mate Boban, die van de Serviërs, Radovan Karad zic, en de voorman van de mos lims, minister van buitenland se zaken Haris Silajdzic, on dertekenden gisteren allen, zij het afzonderlijk, een docu- EG-bemiddelaar Lord Carring- ton verklaarde tijdens een persconferentie dat de drie partijen beloofd hadden zich te buigen over lange-termijn- maatregelen om het bestand te versterken. Terwijl het nieuwe staakt-het-vuren door de pers sceptisch werd ontvangen om dat vele eerdere bestanden na korte tijd al sneuvelden, toon de Carrington zich hoopvol. „Deze overeenkomst is anders omdat ze dit keer ook een ak koord hebben gesloten over de zware wapens", zei hij. Pagina A5: Hurd voor bemid delingspoging in voormalig Joegoslavië Injectie Een zes weken oud ieöuwinnetje van de Amsterdamse dierentuin Artis moest er gisteren aan geloven: een injectie tegen allerlei katteziekten. Terwijl de verzorgster het dier vasthoudt, verricht de dierenarts de vaccinatie. FOTO: ANP Arrestatiebevel ex-werknemers Delft Instruments DELFT - De Amerikaanse justitie heeft gisteren een ar restatiebevel uitgevaardigd te gen vier voormalige employ ees van Delft Instruments. Hen wordt ten laste gelegd tus sen 1988 en 1990 Amerikaanse militaire nachtkijkapparatuur in strijd met de wet aan Irak te hebben verkocht. De Ameri kaanse landsadvocaat Jay Stephens maakte dit gisteren bekend aan het Amerikaanse persbureau Reuter. Delft In struments trof eerder deze week een schikking met de Amerikaanse overheid. Daarin werd overeengekomen dat het bedrijf namens haar Belgische dochteronderneming 3,3 mil joen dollar zal betalen. Met de schikking is de boycot van Delfts Instruments door de Amerikaanse overheid van de baan. Protest tegen walvisvangst Met een vijftien meter lange 'walvis' protesteren actievoerders van Greenpeace bij de Noorse ambassade in Wenen tegen de walvisvangst. Noorwegen maakte onlangs bekend de jacht op dwergvinvissen te heropenen. Greenpeace vreest dat andere landen zullen volgen. FOTO:AP JERUZALEM - Na vier dagen heeft het Israëli sche leger gisteren een einde gemaakt aan de be legering van de Al-Najah universiteit in Nablus, op de bezette westelijke Jor- daanoever. Het leger trok zich terug nadat was overeengekomen dat zes Palestijnse activisten voor drie jaar worden verbannen naar Jordanië. De zes Palestijnse activisten die door het Israëli sche leger werden gezocht, zul len worden overgedragen aan het Rode Kruis, zo maakte de Palestijnse bemiddelaar Maath Nabulsi bekend. De zes hebben toestemming om eens per jaar voor familiebezoek naar de westelijk Jordaanoe- ver terug te keren. Familiele den van de zes bezochten gis teren de universiteitscampus om afscheid te nemen. De gespannen situatie rond de universiteit werd in Israël ge zien als een belangrijke test voor de nieuwe regering van premier Yitschak Rabin. Lei ders van beide partijen zeiden te hopen dat het compromis zal bijdragen aan het vredes proces in het Midden-Oosten, vooral met het oog op het be zoek van de Amerikaanse mi nister James Baker morgen aan Jeruzalem. Drie Palestijnen raakten giste ren nabij de universiteit ge wond toen Israëlische militai ren het vuur op hen openden. Een van hen is er ernstig aan toe, zo is in Palestijnse kringen vernomen. Pagina 5: Baker uit op diplo matiek succes tijdens rond reis Midden-Oosten Dode bij kettingbotsing ZAANSTAD - Bij een ketting botsing op de A8, de Coentun- nelweg richting Zaanstad en Amsterdam, is een 63-jarige vrouw uit Zaandam veronge lukt en zijn zeven mensen ge wond geraakt. De botsing ge beurde even na half vijf gister middag. De verongelukte vrouw was uit haar auto ge stapt om een kijkje te nemen bij een botsing tussen in eerste instantie twee auto's. Zij werd vervolgens aangereden door een achterop komende wagen. In totaal waren bij het ongeval twaalf auto's betrokken. Onder de zeven gewonden bevond zich ook een politieman. Hij was bezig met de afhandeling van de eerder gebeurde aanrij ding. DEN HAAG - Onderhan delaar M. Bischoff van de Deutsche Aerospace S.A. (Dasa) vindt dat het minis terie van economische za ken een slecht onderhan delingsklimaat rond de overname van Fokker schept. In een brief aan de onderhan delaar van het ministerie be ticht hij het ministerie er van een perscampagne te voeren tegen de Duitse vliegtuigbou wer waardoor redelijke onder handelingen vrijwel onmoge lijk zijn geworden. Bischoff heeft zich gestoord aan het feit dat in de Neder landse media berichten zijn verschenen over de concessies die Dasa nog verder moet doen wil Economische Zaken bereid zijn Fokker te verkopen. Voor al het feit dat Economische Za ken geringschattend doet over eerdere toezeggingen van Dasa om Fokker als zelfschep- pende vliegtuigbouwindustrie in Nederland te laten voortbe staan is Bischoff in het ver keerde keelgat geschoten. Volgens de woordvoerster van het ministerie moet de gepu bliceerde brief van de Dasa-on- derhandelaar Bischoff gezien worden als een onderdeel van de psychologische oorlogsvoe ring die de afgelopen dagen aan de gang is. Maandag wordt in Den Haag op het allerhoog ste niveau gesproken tussen minister Andriessen van eco nomische zaken en Dasa-top- man J. Schrempp. Dan zal moeten blijken of verder on derhandelen zin heeft. Zie Finale: Nederkoorn staat voor belangrijkste weken in zijn loopbaan SCHIPHOL - Een vier jaar oude Nederlandse duif, die onlangs voor 3,5 ton van eigenaar wisselde, wordt aanstaande dinsdag business class vanaf Schiphol naar Londen- Gatwick gevlogen. Transavia verzorgt de vip-lijn- dienstvlucht. De duif krijgt tij dens de vlucht een speciale maaltijd geserveerd, en wordt na aankomst in Londen met een Rolls Royce naar zijn nieu we eigenaar vervoerd. De duif, die door de nieuwe eigenaar al de „Invincible Spirit" is ge doopt, wordt door de Neder landse verkoper Jan Hermans uit Waalre, in een speciaal voor de reis vervaardigde box mee genomen. Samen met de ko per, de familie Massarella, gaat Hermans het record-aankoop bedrag aanmelden bij het Guinness Book of Records. Volgens hen is nooit eerder er gens ter wereld een dergelijk hoog bedrag betaald voor een duif. „De Invincible Spirit" was onlangs winnaar van de wedvlucht Barcelona. Fietser verongelukt, dader rijdt door ALPHEN AAN DEN RIJN - De 22-jarige E. Sloothaak uit Alphen aan den Rijn is gister avond in het AZL overleden nadat hij, eerder op de avond, rond half zeven, in zijn woon plaats was aangereden door een 35-jarige automobilist uit Amsterdam. Het ongeluk ge beurde op de kruising van de Eisenhowerlaan met de Con- certweg en de Vliestroom. De Alphenaar stak met zijn fiets de Eisenhowerlaan over in de richting van de Concertweg, toen hij werd aangereden door de Amsterdammer die door rood licht reed. Het slachtoffer bleef zwaar gewond liggen. De Amsterdammer reed, na heel even gestopt te hebben, weer door. Het slachtoffer overleed in de loop van de avond. De au tomobilist heeft zich gister avond rond half twaalf bij de politie in Amsterdam gemeld. De politie van Alphen vraagt om getuigen (tel: 01720-84690). De ijsvogel wordt bedreigd. Het Zuidhollands Landschap probeert ook zijn leefgebieden in uw provincie te behouden. Met uw hulp kunnen wij bedreigde planten en dieren een kans geven te overleven, ledereen die nu Beschermer wordt, krijgt het schitterende boek "Landschappen in Zuid-Holland" (winkelwaarde f 29,90) GRATIS. NATUURLIJK DOEN. Knip de bon uit en stuur hem ongefrankeerd naar. Het Zuidhollands Landschap, Antwoordnummer 646, 3000 WB Rotterdam. Voor info of aanmelding' bel 010-4135045. LEIDEN De sportbij lage van onze krant ver schijnt met ingang van maandag aanstaande in kleur. Dit wordt mogelijk dank zij de samenvoeging van de sportredacties van Het Bin- nenhof/Leidse Courant en de Haagsche Courant die dit weekeinde zijn beslag krijgt. In de loop van de komende maanden worden successie velijk de overige redactie-af delingen van beide kranten geïntegreerd. Na de sport achtereenvolgens kunst, binnenland, buitenland, eco nomie en levensbeschou wing. Het aantal door-de- weekse bijlagen zal worden uitgebreid en de vormgeving van de krant zal stapsgewijs veranderen. Het nieuws over Leiden en omgeving blijft verzorgd worden door de aan de Apothekersdijk in Leiden gevestigde redactie. De samenwerking tussen Het Binnenhof/Leidse Cou rant en de Haagsche Courant is naar het oordeel van beide hoofdredacties bijzonder voorspoedig van start ge gaan. Het resultaat daarvan in de krant zal naar hun ver wachting door het overgrote deel van de lezers als een verrijking worden ervaren. Hoofdredacteur J. Leune in een toelichting: „Niet te ont kennen is dat aan de samen werking tussen onze krant en de Haagsche Courant de economische noodzaak ten grondslag ligt om alle jour nalistieke krachten binnen de uitgeverij van Sijthoff Pers te bundelen. We heb ben echter van de nood een deugd gemaakt, waardoor we straks in Leiden en Den Haag kranten kunnen pre senteren, waarin de samen leving als geheel zich kan herkennen. Dagbladen met lokaal, regionaal, nationaal en internationaal nieuws van hoog niveau". Zijn colle ga Soetenhorst preciseert: „Kranten met oog voor de wereld en hart voor stad en regio". Elke dag staat op deze plek een tip voor de vakantieganger, die gewoon thuisblijft of ergens in Nederland zit te kamperen of een huisje heeft. Hij heeft dan wel de Leidse Courant bij de hand, want de krant kun je immers op je vakantieadres laten komen. Degenen die nu eens een kaasboerderij of iets dergelijks wil bezichtigen kunnen we beter naar een mooie brochure van het Nederlands Zuivelbureau verwijzen dan naar een of ander adres, dat misschien ver weg ligt. Daar staan 88 kaasboerderijen in, zeven zuivelfabrieken en vijfendertig musea, dus altijd wel een in de buurt. Verder treft u er allerlei informatie in aan over zuivelbereiding. Aanvragen via tel. 070-3953395. De Leidse Courant kunt u aanvragen via de bon. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. t vlevr: Voorl: Postcode/Plaats: I I Telefoon: I I I (voor controle op bezorging) (Indien doortoe aanleiding bi B.i 071-313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag 711848 003017 n'H.ii'HiMi.u.uMrmm

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1