G-7 heeft dure wensen, maar erg weinig geld HCS lijkt reddeloos verloren HOE KRIJG IE EEN VENT VAN 2 METER OP Z N KNIEËN? Toekomst voor veel streek gebonden boerenprodukten ECONOMIE Luchtvaartmij Braniff definitief uit lucht WEEKOVERZICHT Conjunctuurgevoelige fondsen onderuit GELD GOED EcidaeSouomit ZATERDAG 4 JULI 1992 Scania legt produktie twee dagen per maand stil ZWOLLE/MEPPEL Scania-Nederland, met vestigingen in Zwolle (1.400 werkene- mers) en Meppel (600 werknemers), zet vanaf september de produktie elke tweede vrijdag in de maand stil. Met die maatregel wordt bereikt dat de produktie met 10 pro cent wordt teruggeschroefd. De produktieverlaging gaat niet gepaard met gedwongen ontslagen. Na overleg met de on dernemingsraad, afdelingshoofden en direc tie is namelijk besloten om de produktieverla ging op te vangen door het inleveren van op gebouwde vrije tijd. Omdat het om een 'ge dwongen' vrije dag gaat neemt Scania 60 pro cent voor haar rekening. In totaal gaat het om zes verplichte vrije da gen voor de 1.200 produktiemedewerkers in Meppel en Zwolle. In november gaan directie en ondernemingsraad opnieuw rond de tafel zitten om te kijken hoe de marktsituatie dan is. Scania heeft voor deze oplossing gekozen om op die manier gedwongen ontslagen te voor komen. In feite zou er namelijk voor 180 werknemers ontslag moeten worden aange vraagd. Vijftig contracten zullen niet worden verlengd. Van de resterende 130 'overtollige' medewerkers, zijn er 90 nodig voor de pro duktie. Veertig werknemers zullen in een in tern uitzendbureau worden ondergebracht. Overigens is niet alleen uit menslievende overwegingen voor deze oplossing gekozen. Verwacht wordt namelijk dat in de loop van het komende jaar de markt weer enigszins aan zal trekken. De markt voor zware trucks is de afgelopen twee jaar met 25 procent gedaald. Hoewel Scania een groter marktaandeel heeft vero verd is dat niet voldoende om terugval van de markt te compenseren. Akkoord over cao nieuwsblad journalisten AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Journalisten en de Nederlandse Nieuwsbladpers hebben overeenstemming bereikt over een een-jarige CAO voor de nieuwsblad journalisten, zo heeft de NVJ gisteren bekend gemaakt. Het akkoord betreft een loonsverhoging van 4,5 procent. Voorts is overeenstemming bereikt over een redactiestatuut voor nieuws bladen, een vergoeding voor overma tig overwerk en extra vakantiedagen voor oudere journalisten. Een specia le commissie zal onderzoek doen naar een vut-regeling voor de nieuwsblad journalisten. GRAPEVINE - Braniff International Airlines, in de jaren zeventig een van de grote luchtvaartmaatschappijen van de Verenigde Staten, is definitief opgehouden te bestaan. De oorspronkelijke maatschappij werd in 1928 in Oklaho ma opgericht, maar sneuvelde in de prijzenslag die volgde nadat de luchtvaartbranche aan het begin van de jaren tachtig werd opengebroken. De maatschappij is de slag nooit teboven gekomen en moest herhaalde malen van het bankroet worden gered. Braniff International Airlines werd in juli gevormd na het faillissement van de vorige Braniff-maatschappij. Het nieuwe bedrijf kon het echter evenmin redden en moest al in augustus surseance aan vragen. Volgens een verklaring van Braniff is het faillissement het gevolg van een nieuwe prijzenoorlog die deze zomer is uitgevochten en die de prijs van vliegtickets soms met de helft omlaag bracht. AMSTERDAM - Weinig geld en politieke ruimte, maar een paar hele dure wensen. Met die tegen- i stelling krijgen de leiders van de zeven grootste in dustrielanden volgende week te maken op hun jaarlijkse topontmoeting. De dure wensen zijn de verbetering van de veilig heid van de kerncentrales in het voormalige Oost blok en de economische herstructurering van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS). De G-7 vergadert van maandag tot en met woensdag in Mün- chen. Na de top schuift de Rus- sische president Boris Jeltsin aan bij de zeven leiders. De G-7 bestaat uit de Verenigde Sta ten, Japan, Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Canada en Italië. Het Westen werd in 1986 ruw met de neus op de onveiligheid van de kerncentrales in de toenmalige Sovjetunie ge drukt door de ramp in Tsjerno- byl. Tsjernobyl ontplofte en dat bracht grote wolken radio- actieve stof naar Europa. Op 24 i maart van dit jaar schrok Euro pa opnieuw. Door een fout smolt in de centrale van Sosno- I vy Bor nabij Sint Petersburg j een brandstofstaaf. Ook daar bij kwam radio-activiteit vrij, weliswaar in een beperkte hoe veelheid. - I Geen buitenmantel I De Duitse minister van milieu; I Klaus Töpfer, riep meteen op I tot sluiting van alle kerncen trales van het Tsjernobyl-type. Daarvan staan er nog twaalf in i het GOS. Een groot manco is dat ze geen buitenmantel heb ben. Een dergelijke mantel had na de ontploffing een groot deel van de radio-activi teit binnen de centrale in Tsjernobyl kunnen houden. Ook bij andere centrales van Sovjet-makelij, de WER's, ontbreekt de buitenmantel. Dat is echter niet het enige probleem. Elektriciteits- en be sturingskabels lopen soms door dezelfde kabelgoten, waardoor één brand de centra le lam kan leggen. In Bulgarije zijn er nog centrales zonder computers die de operators vertellen wat er in het binnen ste van de reactor gebeurt. „Volgens westerse standaar den besturen we deze reactor blind", zei een leidinggevende van de Kozloduy-centrale te gen het Amerikaanse blad 'BusinessWeek'. Westerse regeringsfunctiona rissen hebben de afgelopen weken een plan in elkaar ge timmerd dat uit drie fasen be staat. Ten eerste zal aan de on veiligste reactoren het hoogno dige opknapwerk worden ver richt op voorwaarde dat ze bin nen enkele jaren worden ge sloten. Daarvoor is een bedrag van 650 miljoen dollar nodig dat zal worden beheerd door de. Europese Bank voor Wederop bouw en Ontwikkeling. Betere opleiding In de tweede fase krijgt het personeel van de centrales een betere opleiding om de kans op menselijke fouten te beper ken. Met de derde fase is het meeste geld gemoeid: zes tot negen miljard dollar. Daarbij gaat het om de verbetering van 32 centrales in Rusland, Oe kraïne, Bulgarije, Tsjechoslo- wakije en Hongarije en het op nieuw in beton gieten van de ruïne van Tsjernobyl. Met de eerste en tweede fase zullen de zeven landen in München waarschijnlijk ak koord gaan. Ook zullen ze de oprichting van een internatio naal centrum goedkeuren dat onderdak bieclt aan Russische kerngeleerden. De rijke indus trielanden zijn als de dood dat de wetenschappers worden weggekocht door landen als Libië, Pakistan of Iran. Jeltsin zal zich waarschijnlijk verzetten tegen onderdelen van het plan. Hij zal er niets op tegen hebben dat de veiligheid van de centrales verbetert, maar wel dat als gevolg daar van centrales moeten sluiten. Met het inzakken van de olie- produktie heeft Rusland kern energie gewoon nodig, zeker nu verduisteringen al aan de orde van de dag zijn in sommi ge gebieden. De alternatieven, energiebesparing of vergro ting van de olie- en gasproduk- tie, vragen veel tijd en geld. Jeltsin moet bovendien uitkij ken voor zijn politieke positie, want de kernenergiesector in Rusland heeft sterke banden met het militair-industriële complex. Daar is Jeltsin al niet erg populair. Mooie woorden Een jaar geleden zat Michael Gorbatjov nog aan bij de we reldleiders als president van de Sovjetunie. Hij liet de nood zien waarin de Sovjet-econo mie verkeerde, maar kreeg niet meer mee naar huis dan mooie woorden. Twee maan den na de top in Londen was Gorbatsjov president af en be gon de Sovjetunie uiteen te vallen. De erfgenaam van zijn macht heet Boris Jeltsin. De Russische economie is er misschien nog wel slechter aan toe dan de Sovjet-economie een jaar geleden. De ministers ploeg van Jeltsin wordt wijd en zijd geprezen voor zijn daad kracht en inventiviteit, maar is er vooralsnog niet in geslaagd de economie in het rechte spoor te krijgen. Het begro tingstekort rijst de pan uit, er is sprake van hyperinflatie en een tekort aan geld waardoor economische activiteiten wor den belemmerd. Kortom, de economie draait niet. Het Westen heeft al beloofd met 24 miljard dollar over de brug te komen voor steun aan het GOS. Daarvan is zes mil jard dollar bedoeld voor een stabiliseringsfonds voor de koers van de roebel. De discus sie tussen de G-7 en Jeltsin zal vooral gaan over wanneer en hoe het geld beschikbaar komt. Mocht Jeltsin de illusie hebben nog meer uit het vuur te kunnen slepen, dan zal hij nagenoeg zeker bedrogen uit komen. Onder vuur President Mitterrand van Frankrijk, premier Miyazawa van Japan en bondskanselier Kohl van Duitsland liggen thuis onder vuur. De Ameri kaanse president Bush kan zich geen escapades veroorlo ven in verband met de nade rende verkiezingen, Italië heeft een nog heel vers kabi net en premier Mulroney van Canada kampt met een ver deeld land. De enige politicus die vanuit een sterke positie naar München komt is de Brit se premier Major. Dit gehandi capte gezelschap heeft te wei nig politieke ruimte in eigen land om veel geld te kunnen vrijmaken voor het behoeftige GOS. Japan heeft bovendien gesteld geen steun aan Rusland te wil len verlenen voordat Jeltsin een eilandengroep teruggeeft die het Rode Leger na de Tweede Wereldoorlog heeft be zet. Japan doet net als vorig jaar erg zijn best voor dat standpunt steun te krijgen van de zes andere landen. In Lon den bleef Japan alleen staan, Het Westen werd in 1986 ruw met de neus op de onveiligheid van de kerncentrales in de toenmalige Sovjetunie gedrukt door de ramp in Tsjernobyl, waarbij grote wolken radio-actieve stof naar Europa dreven. fotoiAFP nu is in elk geval al de steun van de VS binnen. In Londen werd ook gepraat over het stimuleren van de economie. Een jaar later is de wereldeconomie nog niet ver der dan de ook toen al gecon stateerde „tekenen van her stel". De VS hebben wel al hun tevredenheid betuigd met de stimuleringsmaatregelen van Japan en Duitsland. Japan heeft gezegd 45 miljard dollar te willen spenderen om de eco nomische activiteit op te krik ken. Duitsland wil zijn begro tingstekort fiks beperken. Dat kan ruimte geven voor de door de VS vurig gewenste rente verlaging in Duitsland. GATT In Londen hebben de wereld leiders ook vastgelegd dat ze zich persoonlijk zouden inzet ten voor een zo spoedig moge lijke beëindiging van het GATT-handelsoverleg. In München zal waarschijnlijk een soortgelijke verklaring worden gebrouwen. Kohl, die de vergadering voorzit, heeft geen zin zijn vingers te bran den aan het zoeken naar een oplossing in het landbouwcon- flict tussen de VS en de EG. Dat moet elders maar gebeu ren, vindt hij. Daarom heeft hij de GATT buiten de agenda ge houden. De enige die roet in het eten kan gooien is premier Mulro ney van Canada. Canada is lid van de Cairns-groep; veertien landen die hun landbouw nau welijks subsidiëren en daar door veel last hebben van de wel gesubsidieerde export van de EG en de VS. De Cairns- groep heeft er bij de G-7 op aangedrongen wél een oplos sing te zoeken voor het trans atlantische conflict. Mulroney zou een beroep kunnen doen op de geloofwaardigheid van de wereldleiders, die er niet groter op wordt als ze twee jaar achtereen met dezelfde verkla ring komen. Kohl heeft het overleg van de G-7 voor een groot deel weer in zijn oude vorm gebracht. Het jaarlijkse onderonsje begon in 1975 als een informeel samen zijn voor de open haard. In de loop der jaren werden de agen da's steeds voller en kwam het informele karakter in het ge ding. Kohl heeft de agenda be perkt tot de ontwikkelingen in de wereldeconomie, de onveili ge kerncentrales en de econo mie van het GOS. Voor de open haard kunnen nog genoeg an dere onderwerpen aan de orde komen. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM De conjunctuurgevoelige fond sen hadden het de afgelopen week zwaar te verdu ren op de effectenbeurs. Hoogovens, KLM en de chemiebedrijven moesten flink terug na berichten dat de kwakkelende economieën de rendementen van de bedrijven verder onder druk zetten. Daar kwam de dalende dollarkoers nog eens overheen, zodat alle ellende tegelijk kwam. De koersen van de conjunctuurgevoelige bedrijven was de afgelopen maanden opgeveerd. Deze bedrijven zijn erg af hankelijk van economische groei. Gaat het goed dan maken ze superwinsten. Gaat het minder dan zijn zij de eersten die het merken in de resultaten. Hoogovens, KLM en DSM zijn hier goede voorbeelden van. De KLM maakte dinsdag bekend dat de buitenlandse deel nemingen al de winst wegvagen en Hoogovens zit zwaar in de problemen door de dumping van Oosteuropees staal op de Westerse markten. Daarnaast werd de staalgigant nog ge troffen door beschuldigingen van Amerikaanse staalprodu centen over dumppraktijken in Amerika. De renteverlaging in Amerika zorgde ook nog eens voor een lagere dollarkoers, hetgeen de concurrentiepositie van de exporterende bedrij ven aantast. Eerder kreeg men al het nieuws te verwerken dat HCS waarschijnlijk failliet gaat en maakten diverse vast goedfondsen bekend dat de winsten dramatisch teruggelo pen waren. De lagere dollar speelde ook de overige Europese beurzen parten. Zowel in Frankrijk als in Engeland gingen de koer sen omlaag. In Japan werd iets genuanceerder gereageerd. Beurshandelaren hopen dat de Japanse centrale bank het Amerikaanse voorbeeld volgt. Japan kan een renteverlaging goed gebruiken om de economie wat op te peppen. Dat zou weer steun verlenen aan de kwakkelende Japanse beurs. Voor de Amerikanen is het te hopen dat de renteverlaging enig succes heeft. De voortdurende verlagingen hebben de rente op het laagste peil in ruim dertig jaar gebracht en veel ruimte voor verdere verlagingen is er niet. As dit niet meer helpt is New York echt in last. Op Wall Street werd daarom ook niet enthousiast gereageerd op de actie van de centrale bank. Daar keek men meer naar de economische cijfers, die aantonen dat het nog steeds kwakkelen is. De economie groeit wel iets, maar het gaat al zwalkend en struikelend. Vandaar dat president Bush er bij zijn Japanse collega op aandrong om een stimulerend beleid te voeren. Nu de VS niet op eigen kracht uit de recessie komen en Duitsland het druk genoeg heeft met de eigen problemen, is Japan de aan gewezen locomotief voor economisch herstel. 40i°°r 1 ADURODAM Akkoord over cao voor meubelindustrie Nissan vereenvoudigt het produktieproces UTRECHT - Werkgevers en vakbonden hebben in beginsel overeenstemming bereikt over een cao voor de 17.000 werkne mers in de meubelindustrie. Het contract heeft een looptijd var» één jaar, zo hebben de bouw- en houtbonden van FNV en CNV bekendgemaakt. Afge sproken is dat de lonen per 1 juli van dit jaar met 2,2 procent omhoog gaan. Op 1 januari komt daar 2,2 procent bij. Bij de hogere toongroepen wordt een deel van de prestatietoe slag vast opgenomen in de lo nen. Van jongeren die een vak opleiding volgen, wordt het weekloon met 6 procent ver hoogd. Bovendien krijgen zij hun schooldag doorbetaald. De netto-ziektewetuitkering blijft 100 procent. Mocht eind 1993 echter blijken dat het ziekte verzuim niet met 1 procent is teruggedrongen dan moeten er in 1994 na de tweede ziek melding maximaal twee va kantiedagen worden ingele verd. TOKYO - Het Japanse automobielbedrijf Nissan gaat in de ko mende drie jaar het produktieproces vereenvoudigen. Doel van de aanpassing is verbetering van de winstgevendheid om daar mee sterker te staan in de harde internationale concurrentie strijd. Dat heeft de nieuwe topman van Nissan, Yoshifumi Tsuji, gisteren gezegd. De op een na grootste autoproducent van Japan zal het aantal onderdelen per wagen terugbrengen en de compo nenten voor verschillende modellen unificeren. Nissan hoopt met de vereenvoudiging van het produktieproces het verloren aandeel op de binnenlandse markt op Japans grootste autopro ducent, Toyota, te heroveren. Verkeerde eigenaren, verkeerde directeuren, verkeerde commissaris sen en alles wat verder maar verkeerd kan gaan dat is het ellendig lot van HCS, een verwelkend bloempje in vennoot- schapsland. Als u een concern zoekt waar aan de lopende band verkeer de beleids- en investe ringsbeslissingen worden genomen, dan kunt u bij HCS terecht. De hele HCS-affaire zou dan ook een schitterend onder werp zijn voor een hoogst ver makelijke schelmenroman, ware het "niet dat honderden kleine, als altijd te goedgelovi ge beleggers op alles behalve vermakelijke manier worden getild. Vraag: wie tilden? Tja, wie tilden? Ma| je daartoe Hub. v.d. Boogaard rekenen, die op staande voet als direc teur is ontslagen, maar die thans nu de dag dat het fail lissement naderbij komt doodleuk een gouden hand druk van anderhalf miljoen gulden vraagt. Afgesproken toen ik bij het concern bin nenkwam, zegt hij. Het kan natuurlijk best zijn dat hij toen al wist wat voor vlees daar in de kuip zat. Het wordt de hoogste tijd dat de Ondernemerskamer een diepgaand onderzoek instelt naar de gebeurtenissen die tot de huidige situatie hebben ge leid. Daarbij moeten de huidi ge en vroegere grootaandeel houders, de huidige en vroe gere directeuren en commis sarissen (de toezichthouders nota bene) alsmede de banken beslist niet gespaard worden. De gebeurtenissen zijn van een zodanige aard dat voor een vervolging gemakkelijk een handvat te vinden moet zijn. Nieuw kapitaal Wie hebben de grootaandeel houders bewogen steeds nieu we miljoenen in HCS te pom pen? Ik kan mij namelijk niet voorstellen dat miljonairs als Joep van den Nieuwenhuy- zen, Leon Melchior en E. Aba- da Jelgersma op de ongetwij feld allervriendelijkste kwek- jes en kwaakjes van de direc teuren en commissarissen zijn afgegaan toen zij te za- men met drie grote banken 132,5 miljoen gulden nieuw kapitaal in HCS pompten. Die emissie van 52 miljoen aande len werd tegen een koers van 2,56 gulden per aandeel on voorwaardelijk overgenomen door de drie grootaandeelhou ders plus ABN AMRO, Credit Lyonnais en NMB Postbank. Een foutje van de studie-afde lingen van die banken soms? Of een overdosis bravour en macho? Overigens moet ik zeggen, de studie- en emissie afdelingen van sommige ban ken goed in het vizier te heb ben gekregen. Ik zal u een lijs tje van de fiasco's van hun in spanningen besparen. En wie heeft de ex-Koninklij- ke-directeur ir. J.M.H. van En gelshoven zo gek gekregen het al volkomen verlepte HCS-bloempje met zijn status nog een air van eerbiedwaar digheid te geven? De medewerkers die nog in dienst zijn van het concern verdienen als enigen nog wat medelijden. De beste raad: wegwezen en wel zo gauw mo gelijk. Naar vraagje: is het bij sollicitaties nog een aanbeve ling als je bij HCS hebt ge werkt en dat bedrijf niet uitje- zelf hebt verlaten? Ereplaats HCS mag rekenen op een ere plaats in de galerij der ge doemde beursfondsen. In die galerij prijken al tientallen na men van ondernemingen die door een grote verscheiden heid aan oorzaken zijn veron gelukt. Ik geloof echter niet dat een van die rampen zoveel stof en sensatie heeft doen op waaien als HCS. Enige uitzondering is mis schien de enorme rel rónd de overnamepoging van CSM (Centrale Suiker) door Ko ninklijke Scholten-Honig (KSH), die daardoor en door een volkomen uit de hand ge lopen project in het Verenigd Koninkrijk ten onder is ge gaan. Het bestuur van KSH was beslist niet tegen zijn ta ken opgewassen en datzelfde kon ook worden gezegd van andere ondernemingen die in het begin van de jaren tachtig door de ongunst der tijden ter ziele gingen. Bij HCS is thans een stadium bereikt, waarin gezonde con- cerndelen moeten worden af gestoten om aan de ongetwij feld loodzware financiële ver plichtingen te kunnen vol doen. Het doet denken aan de man die in een zware storm op zee zijn veilige boot aan een drenkeling verkoopt en zegt: 'neem 'm maar, ik zwem wel verder'. Strafbankje De aandelen van HCS zijn verbannen naar het 'straf bankje' van de Amsterdamse beurs omdat het eigen vermo gen aandelenkapitaal plus vrije reserves dus - tientallen miljoenen negatief is. De koers bedraagt 21 cent voor een aandeel met een nomina le waarde van 50 cent. In 1991 schommelde de koers tussen 9,20 en 0,90 gulden. Die koers van negen dubbeltjes was de slotkoers van het jaar. Wie koopt nu nog de aande len, is uw vraag. Welnu, dat kunnen beleggers zijn die met behulp van een of andere con structie azen op het fiscaal compensabele verlies. Door zo'n verlies kunnen, heel sim pel gezegd, toekomstige win sten onbelast blijven - mits aan zekere voorwaarden wordt voldaan. HCS heeft 85,9 miljoen aandelen uitstaan, die rond 18 miljoen gulden kos ten. Het kan aantrekkelijk zijn een zo groot mogelijk deel van die op te kopen om op die manier gebruik te kunnen maken van dat fiscaal com pensabele verlies. Daarvoor moet echter minimaal 70 pro cent van het kapitaal binnen concernverband aanwezig zijn. Vermoedelijk is die 18 miljoen gulden slechts een fractie van dat fiscaal com pensabele verlies, dat bijzon der aantrekkelijk kan zijn voor uiterst rendabele onder nemingen. Het zal mij te zij ner tijd benieuwen hoe de overheveling van dat verlies door HCS en tegenpartij wordt bewerkstelligd. Wat er nog aan HCS deugt weet ik niet. Veel kan het ech ter niet zijn. Maar dan loop je in het centrum van Amster dam en hoor je twee mansper sonen die achter je aan lopen plotseling zeggen: „Nou ja, HCS heeft wat last van tegen wind, maar voor een koers van 30 cent kun je ze best kopen". Gekken? Minder uitgeslapen bankiers? Beleggingsadvi seurs? Mannen die azen op het fiscaal compensabele ver lies? Beleggingsadviseurs kunnen altijd adviezen geven in deze trant. Dat kan ik ook: „HCS kopen op 0,000 tot 0,005 cent". Eenmiljoenste Corvette De eenmiljoenste Corvette is deze week in het Amerikaanse stadje Bowling Green van de band gelopen. De wagen kreeg dezelfde kleuren (wit met rode bekleding) als de eerste Corvette, die in 1953 werd gebouwd. foto:AP WAGENINGEN Streekgebonden produk- ten van een goede kwali teit zullen veel boeren uit stekende toekomstper spectieven bieden. Dat concluderen twee studen ten marktkunde en marktonderzoek van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. De studen ten hebben met name de toekomstmogelijkheden van een nieuwe kaassoort, de zogenaamde veenwei- dekaas. onderzocht. Deze kaas moet in de toekomst geproduceerd worden door boeren in het Westelijk Veen- weidegebied, dat zich uitstrekt over Utrecht, Noord- en Zuid- Holland. In het onderzoek wer den de resultaten van streek gebonden brood, vlees en aard appelen met die van boeren kaas vergeleken. Gebleken is dat de consument bereid is meer te betalen als het pro- du kt van goede kwaliteit is en bovendien op milieuvriendelij ke wijze geproduceerd wordt. Omdat boeren door het maken van de veenweidekaas helpen bij het in stand houden van het bijzondere gebied verwachten de studenten dat er een goede prijs voor de boerenkaas ge vraagd kan worden. De kaas zou behalve op de boerderij al leen in speciaalzaken en enke le grootwinkelbedrijven ver kocht moeten worden. De ver wachting is dat de Stichting Streekeigen Produktie in het Westelijk Veenweidegebied op basis van deze onderzoeksge gevens binnenkort zal begin nen met de produktie van de nieuwe kaassoort.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17