LEIDEN OMGEVING Gescheiden inzameling blijkt succesnummer VTL en VNL officieel in de echt verbonden Uitnodiging I1119 Reeën in duingebied Katwijk en Den Haag Banenpoolers halen GFT Slaaghwijk op I CeidócSouwnt idaeSoivuMit DINSDAG 30 JUNI 1992 NAAM DER WET rAN VAN HAASTEREN de rol van de kanton- iter staan elke maandag tallen gevallen van ^Wijden in de trein. De y, ;ste verdachten vinden l' zo'n onbenullig vergrijp, ze niet eens meer de eite nemen om naar het tongerecht te komen, ar gisteren verschenen och twee lieden, die von- dat ze een goed verhaal den. Ze hadden succes: beide gevallen volgde jpraak. r het geval van een Kiingse student die st voorkomen omdat hij e trein zwart had gere- Nu kon de jongen zich ;rdaad ergens vaag her- ;ren rond vorig jaar Pa in Leiden te zijn ge- st. Hij had meegedaan een 'inval' bij de studen- rereniging Minerva en zijn bus gemist. Daar- nam hij zonder een kaar- te kopen de trein naar Hij werd echter pas in ille door de spoorwegpo- aangehouden, vanwege vernielen van treinstel- 'euren en kleuren doet jongeman verslag van studentikoze avontu- I maar ondertussen be- zijn verhaal steeds jr af te wijken van de vaarding. Volgens dat nuliertje zou hij zijn be lt op het traject tussen ien en Amsterdam en zoals hij beweert, in de n naar Utrecht. Daar it bij dat hij volgens het :es-verbaal om 3 uur 's dags zou zijn gepakt en midden in de nacht. Bo- dien heet de jongen en niet Bart zoals in de iraarding staat. De ver- ïte zou voorts in Am- dam wonen, terwijl hij merkelijkheid in Gronin- woonachtig is. Tot slot >t de geboorteplaats ook iet; er staat Groningen laats van Deventer. Zo- onjuistheden, dat is beetje teveel voor rech- Kamp. die er dan ook begint te twijfelen of de goede verdachte voor staat. Dat deze student 'allig ook wel eens heeft rt gereden en hier en een treinstelletje heeft tield, doet er verder niet Daarom wordt de jon- vrijgesproken. vart een 31-jarige Alphe- r wordt ervan verdacht hebben zwart gereden, ontkent hij echter, maar is hij in een rijdende n gesprongen. Nu is dit strafbaar, maar dan had de dagvaarding staan. Rechter np rest dus niets anders de man vrij te spreken. is de bewering dat de vaarding niet klopt de ste strohalm voor een dachte om een straf te lopen. Maar zelfs een ntere advocaat slaagt er altijd in de rechter te rtuigen. Een automobi- die een frontale botsing oorzaakte door te veel r links uit te wijken, had n elk geval weinig aan. raadsvrouwe probeert de dagvaardig nietig klaard te krijgen door te voeren dat die in on- rijpelijke en bovendien correct Nederlandse 3 gefotmuleerd. In al n onbegrijpelijk juri- :h jargon zet ze vervol- s omstandig uiteen dat lts houden een nogal re ef begrip is. Rechter mp kan niet onder de in- k raken: hij legt een boe- an 265 gulden op. 23-jarige Leidenaar ver- de zaal zonder boete toch boos. Hij zou na- lijk zonder helm met een ei mmer hebben gereden, zie dat u tegenwoordig met helm rijdt", zegt de ielhter, want de jongen it de rechter te woord - tzijn helm in de hand. aar ik was het niet, het mijn tweelingbroer", tst de jongen in onver- it plat Leids terug. „Ik dat nooit gemeld, want 'erscheur mijn boetes al- iaal". icier van justitie Kelt- gelooft zijn verhaal en idigt aan zijn broer te n vervolgen. Maar dan at toch de spreekwoor- jke broederliefde naar ,Dat vind ik hele- al zottigheid", zegt de mmerrijder brutaal. „Ik bang dat mijn broer dan baan kwijt raakt. Ik wil de schuld op me nemen, mijn broer moet voorko rt, zeg ik gewoon dat ik toch heb gedaan", ar daar trapt rechter np niet meer in. „U heeft dit circus in werkipg ge- d. Nu gaan we het afma- ook". SP hoeft niet te rectificeren DEN HAAG/LEIDEN De Socialistiese Partij hoeft haar uitspraken over woningbouwvereni ging De Sleutels niet te rectificeren. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank vanmor gen in koft-gecling bepaald. De Sleutels had een kort geding aangespannen tegen de SP nadat de partij had beweerd dat de verbeteringen aan de dakbedekking van wonin gen in de Merenwijk voor niks waren geweest. De vochtproblemen waren er niet door opgelost. De SP baseerde zich daarbij op een Voorscho- tens ingenieursbureau. De Sleutels bracht twee contra-expertises tegenin die het tegendeel be wezen. Tijdens de zitting van het kort geding twee weken geleden had de president van de rechtbank al laten doorschemeren dat de kan sen van De Sleutels gering waren. Ontvangst woningkrant mogelijk niet gratis LEIDEN - De woningkrant, die wordt ingevoerd bij het nieuwe systeem van woonruimteverdeling, komt mogelijk niet geheel gratis in de brievenbus. Dit in tegenstelling tot wat de bedoeling was. Wel is het streven er op gericht om de financiële drempel voor de burger zo laag mogelijk te hou den. Dit blijkt uit de antwoorden van het college van B en W op de inspraakreacties, die binnenkwamen op het in te voe ren verdelingssysteem. De woonkrant kan worden verspreid via huis-aan-huis bezorging, via afhaalpunten en via betaal de abonnementen. Ook mensen van buiten Leiden moeten de krant kunnen krijgen. Het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt', zal worden verlaten. Bij een grote belang stelling voor één aangeboden woning mag het volgens het college niet zo zijn dat ze allen eerst de woning bekijken, voordat ze hem al dan niet accepteren. Alleen degene die het eerst in aanmerking komt voor de woning Is dittoegestaan. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Om de voor vegetatie-ontwikkelin gen in de duinen zo belangrijke begrazing te her stellen, is het heel goed mogelijk in de gebieden tussen Katwijk en Den Haag reeën uit te zetten. De Stichting Duinbehoud kiest in haar rapport 'Duinen voor de Wind' voor deze dieren omdat ze op deze terreinen tussen beide plaatsen niet meer voorkomen. Het totale reddingsscenario voor de Nederlandse duinen is geschreven in het kader van het Natuurbeleidsplan, als vervolg op een nota waarin stond vermeld dat driekwart van het duin gebied ernstig is aangetast. De samenstellers zijn bij de opstelling uitgegaan van het beeld hoe de duinen er hadden uitgezien met zeer minimale menselijke invloed. Hierna zijn maatregelen be dacht die ertoe kunnen bijdragen dat zoveel moge lijk duingebied op natuurlijke wijze kan worden gered. Er zijn duinen die zichzelf heel goed kunnen herstellen wanneer bijvoorbeeld een halt wordt toegeroepen aan onbeperkte recreatie of waterwin ning. Schiermonnikoog en Terschelling worden als voorbeelden genoemd. Op andere stukken moet de natuur een handje worden geholpen. De Stichting Duinbehoud denkt dat ook de kust van Wassenaar heel geschikt is om zeerepen te la ten ontstaan met kleine zeedoorbraken zonder ge vaar voor de kustverdediging. In deze duingebie den is ook ruimte voor grootschalige verstuivin gen. Hierdoor onstaan weer nieuwe kansen voor de natuur met mogelijk zelfs uitstuivingen tot op het grondwater en het onstaan van vochtige duinvallei en, aldus de stichting. Maar voor het herstel van die valleien is het wel noodzakelijk om de waterwin ning te stoppen. Dit geldt met name voor het ge bied rondom de Wasenaarse Slag. LEIDEN In Leiden wordt het afval steeds be ter gescheiden. De op brengst van gescheiden inzameling van GFT (groente-, fruit- en tuin- )afval, klein chemisch af val, papier en glas is vorig jaar in vergelijking met 1990 fors toegenomen. De totale berg huishoudelijk afval groeide echter ook, met 0,55 procent, tot 37.734 ton, oftewel 369,9 kilo vuil per hoofd van de Leidse bevolking. Dat staat in het jaarverslag over 1991 van de directie reini ging, havens en warenmark ten. Ook de berg grof huishou delijk afval werd groter: vorig jaar werd 4.069 ton opgehaald, tegenover 2.794 ton in 1990. Dat is een stijging van 45 pro cent. Daarentegen werd er minder straatvuil bij elkaar ge veegd en minder afval uit de grachten gevist. Alle afvalstromen die geschei den worden ingezameld, groei den vorig jaar ten opzichte van 1990. In 1991 werd begonnen Lakenmarkt niet meer in de markt Uit het jaarverslag van de directie milieu, havens en waren markten blijkt ook dat het met de Lakenmarkt niet goed gaat. Door stijging van het standplaatsgeld met 50 procent, haakten 20 procent van de marktkooplieden af. Desondanks weten nog altijd 400 kraampjes tijdens de Lakenfeesten een plek te vin den in de Leidse binnenstad. De omvang van de warenmarkt ter gelegenheid van 3 October verandert nauwelijks. In het verslag wordt wel opgemerkt dat er hoognodig iets moet wor den verbeterd aan de electriciteitsvoorziening tijdens de 3 Oc- tober-kermis. De wirwar van kabels op plekken waar veel feestgangers komen zijn niet alleen lastig maar ook gevaar lijk. Met de markt in de Stevenshof wil het maar niet lukken. Aanvankelijk was er plaats voor 65 kramen, maar die wilden niet vollopen. Het aantal is toen teruggebracht naar 45. Er be stond ook geen vaste groep kooplieden, het verloop onder hen was zeer groot. Inmiddels is alweer enige uitbreiding ge vraagd van het aantal kramen bij winkelcentrum de Stevens- bloem. met het apart ophalen van het GFT. In de laagbouw werden 17.300 bruine GFT-containers uitgezet. Daar wordt nu ruim 30 procent van het huishoude lijk afval als GFT ingezameld, wat nog altijd lager is dan de 40 procent die GFT van het totaal uitmaakt. Ook de inzameling van klein chemisch afval slaat aan. Werd in 1990 nog 121.880 kilo opgehaald, in 1991 groeide dat naar 166.192 kilo. De Leidenaar houdt ook het glas steeds vaker apart. In 1991 werd de grens van 2 miljoen kilo gepasseerd. Hoewel er geen glasbak extra werd ge plaatst, steeg de ingezamelde hoeveelheid glas van 1.945.902 kilo naar 2.028.212 kilo glas. De berg oud papier groeide even eens. De plaatsing van extra papierbakken was daar debet aan, maar ook de verhoging van subsidie voor verenigin gen die oud papier aanleveren. Plastic Was het afgelopen jaar en dit jaar vooral gericht op voorlich ting over gescheiden inzame ling, volgend jaar wordt inge zet op het voorkómen van af val. Daartoe lopen op dit mo ment onderzoeken naar de mo gelijkheden om plastic tasjes te verbieden. De juridische mogelijkheden daartoe lijken echter beperkt. Als dat defini tief niet lukt, zal in overleg met de winkeliers in Leiden wor den overgeschakeld op een re toursysteem voor plastic tas sen zoals dat in Beverwijk ge stalte heeft gekregen. Het wordt niet uitgesloten dat vol gend jaar al wordt begonnen met de gescheiden inzameling van plastic. Voorwaarde daar voor is echter dat er een me thode wordt gevonden om het plastic te verwerken. Tot nu toe kan het alleen worden ge recycled tot plastic bermpaal tjes, en darvan bestaan er in middels meer dan genoeg. Ook wordt de mogelijkheid on derzocht om een gemeentelij ke heffing op reclamedruk werk in te voeren. De anti-re- clamedrukwerkstickers op brievenbussen werken wel, maar niet voldoende. Wie heeft aangegeven wel de huis-aan- huisbladen te willen hebben, krijgt ook die vaak niet. Wie niets wil hebben, kan tevreden zijn: die krijgt ook helemaal niets. LEIDEN Twee banenpool ers starten dit najaar met het huis-aan-huis ophalen van het GFT- (groente-, fruit- en tuin) afval. Het is een experiment van een half jaar dat begint in de Slaaghwijk. Doel is om meer GFT uit de hoogbouw op te halen. Op dit moment 'scoort' de hoogbouw 10 procent: 10 pro cent van het totaalaanbod van huisvuil bestaat uit apart aan geboden GFT-afval, Directeur A. van Gorsel van de directie Reiniging: „Dat is natuurlijk hartstikke slecht". Het streven is om dat naar 30 procent te brengen: „Dan zijn we lande lijk gezien een trendsetter". Dat percentage beschouwt Van Gorsel als haalbaar, zij het dat daarvoor extra inspanningen nodig zijn. Het huis-aan-huis ophalen is daarvan een voor beeld. Bij een geslaagd experi ment in de hoogbouw van de Slaaghwijk, wordt het uitge breid naar hoogbouw elders in de stad. Emmertjes Ruim drie maanden geleden werd al begonnen met het uit delen van compostemmertjes voor de flats. Bewoners kregen daar voor drie maanden papie ren zakken bijgeleverd. Inmid dels is duidelijk geworden dat de 30 procent waarop werd ge mikt bij het begin van de GFT- campagne in de hoogbouw, een te optimistische schatting was. Ook het streefcijfer voor de laagbouw, 40 procent, blijkt te hoog te zijn ingezet. In het Meeijarenbeeld van de direc tie Reiniging wordt dat cijfer dan ook 'vooralsnog niet reëel' genoemd. De afvalhoop voor de laagbouw bestaat voor 40 procent uit GFT, terwijl maar 30 procent wordt opgehaald. Betere voorlichting moet Lei- denaars aansporen meer GFT in de bruine bakken te storten. De kosten voor verwerking van het GFT zullen de komen de jaren echter alleen maar stijgen: niet alleen omdat er meer GFT wordt aangeboden, maar ook omdat er strengere milieu-eisen worden gesteld. Daar staat tegenover dat ver werking van het restvuil goed koper wordt. Volgens het Meerjarenbeeld moet de vuil verwerking in 1996 nauwelijks meer kosten dan nu. Uit de jaarrekening van de directie milieu blijkt dat 1991 werd af gesloten met een winst van ruim 200.000 gulden. Die valt onder meer toe te schrijven aan een grotere opbrengst van de reinigingsrechten. Er waren minder mensen die voor volle dige kwijtschelding in aan merking kwamen. De komen de jaren hoeft geen rekening meer te worden gehouden met de schuld die voortkwam uit het mislukken van de aanleg van stortplaats De Does. Die schuld is afbetaald, mede door een provinciale bijdrage. Gouden Speld voor De Boer Dirk de Boer kreeg gisteren door wethouder H. Koek (cultuur) de Gouden Speld van de stad Leiden uitgereikt voor zijn studies naar en publicaties over de geschiedenis van de Sleutelstad. De Boer neemt binnenkort afscheid van Leiden om te vertrekken naar Groningen. Daar wordt hi] hoogleraar Middeleeuwse geschiedenis aan de Rijks universiteit. Met De Boer raakt de universiteit in Leiden een actief en gerenommeerd hoofddocent middeleeuwse geschiedenis kwijt. Lei den moet een doorkneed historicus uitzwaaien die ervoor zorgde dat vele van zijn studenten de geschiedenis van de stad bestudeerden en vastlegden in scripties, proefschriften en artikelen. De Boer be kleedde daarnaast bestuurlijke functies in onder meer de Vereniging Jan van Hout. de Archeologische Begeleidingscommissie, de Vere niging van belangstellenden in de Lakenhal en de Stichting Leidse Hofjes. FOTO: WIM VAN NOORT Vener gewond door spiegel ROELOFARENDSVEEN Een 24-jarige vrachtwagenau tomobilist uit Roelofarends- veen is gistermiddag rond één uur op de Alkemadelaan in Roelofarendsveen gewond ge raakt nadat hij de spiegel van zijn vrachtwagen door het open raam naar binnen had ge kregen. Het ongeluk gebeurde doordat een tegenligger, ook een chauffeur van een vracht wagen uit Burgerveen, bij het passeren de spiegel raakte. De Vener werd met verwondingen aan zijn nek en schouder on der doktersbehandeling ge steld. Warmonder beboet verwaarlozing hond LEIDEN - Kantonrechter Kamp heeft gisteren een War monder veroordeeld tot 110 gulden boete vanwege het ver waarlozen van zijn hond. De hond was zwaar ondervoed omdat de man het dier te wei nig eten gaf. Dit wijtte de man aan geldgebrek als gevolg van zijn verslaving. Behalve de boete werd de hond verbeurd verklaard, hetgeen inhoudt dat het dier in handen komt van het dierenasiel. Fietser vliegt door achterruit LISSE - Een 19-jarige fietser uit Lisserbroek is gistermid dag bij de Lisserbrug door de achtterruit van een auto gevlo gen. die werd bestuurd door een 50-jarige automobilist uit Lisse. De bestuurder was ruimte aan het maken voor een optrekkende vrachtwagen aan de overkant van de weg. Juist op dat moment klapte de fietser, die op weg was naar huis, op de achterkant van de auto. De jongen werd met hoofdletsel naar het zieken huis in Leiden gebracht. Inbraak in Zoeterwoude ZOETERWOUDE-DORP - In een woning aan de Burge meester van Outerenstraat in Zoeterwoude-Dorp is gisteren op klaarlichte dag ingebroken. De inbrekers waren de woning binnen gekomen door een raam open te breken. Vermist worden sieraden en cheques. LEIDEN Waar twee mensen in het huwelijk treden wordt een receptie gehouden. Zo ook bij voet balverenigingen; VTL en VNL hebben elkaar eeu wige trouw beloofd en daarom werd gisteravond een receptie gehouden. Hierbij werd de nieuwe vereniging VCL (Vliet Combinatie Leiden) ten doop gehouden. Deze receptie was vooral be doeld voor de plaatselijke 'bo bo's, de belangrijke mensen uit de Leidse voetbalwereld. De leden hadden de fusie na melijk zaterdag al gevierd met een groot feest. Evenals de re ceptie gebeurde dit in de nieu we kantine van VCL. Deze is mede dankzij de vereende krachten van leden uit de grond gestampt. De oude kantine van VTL werd verkocht aan de hardloopvere niging Leiden Road Runners. Bij de nieuwe kantine werd ook een gloednieuwe fitness ruimte gebouwd. Volgens VCL-lid H. van den Hoogen is het een prachtig nieuw com plex geworden. Hier zullen zo'n 350 leden hun consump ties nuttigen en over de wed strijd napraten. Naam Van den Hoogen verwacht niet dat de VTL'ers en de VNL'ers problemen met elkaar zullen hebben. „Het waren toch al een beetje dezelfde soort clubs", zegt hij. „Er waren ook weinig leden tegen de fusie. Ook de besturen waren het vrij snel met elkaar eens. Maar hoe het uiteindelijk gaat uitpéij^-. Bromfietser en fietser gewond TER AAR Een 16-jarige bromfietser uit Duitsland en een 15- jarige fietser uit Den Haag zijn gisteravond rond half elf op de Westkanaalweg tussen Ter Aar en Alphen gewond geraakt, na dat zij met elkaar in botsing kwamen. De bromfietser reed ach terop de slingerende fietser, waarna zij beiden kwamen te vallen. Het tweetal is met onbekend letsel overgebracht naar Rijnoord in Alphen. Brandje onder Hogewoerdsbrug LEIDEN Er is vanacht een brandje uitgebroken onder de Ho gewoerdsbrug. Dit kwam omdat een jerrycan met benzine vlam vatte door een brandende sigaret. Vier Leidse jongens waren on der deze brug tussen de Breestraat en de Korevaarstraat hun tank aan het bijvullen toen dit gebeurde. Toen de jerrycan in de brand vloog, gooiden ze hem snel over boord en voeren weg. De politie vond de jongens even later in de Witte Singel. Zwerver steelt medicijnen LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar zonder vaste woon- of ver blijfplaats is gisterochtend aangehouden omdat hij medicijnen had gestolen uit het AZL. Tijdens zijn aanhouding verkeerde de man onder invloed en was niet aanspreekbaar. De man wordl verdacht van meerdere insluipingen. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film- beelden, die OMNIVERSUM gepi worden op een scherm van maar liefst 840 m2 Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt i een gratis entreebewijs voor het Omniversumtoegestuurd De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/ülaats: Telefoon: •oor controle bo/orging) De nieuwe kantine van de kersverse Vliet Combinatie Leiden. ken, dat weetje nooit van tevo ren". Het verzinnen van een nieuwe naam was niet moeilijk, omdat de namen van de oude clubs al erg op elkaar leken. Dit was overigens puur toevallig, want VNL staat voor 'Vereniging Nieuw Leiden' en VTL voor 'Vlug, Trouw en Lenig'. VCL gaat in blauw voetballen, en dat is nieuw. VTL deed het al tijd in rood, terwijl VNL de wit te clubkleuren verdedigde. Een nieuw clubwapen is er ook al. Om de schijn van vriendjespo litiek te vermijden werden bui tenstaanders als nieuwe trai ner (Frans Sjardin) en nieuwe voorzitter (John ter Beqk) aan getrokken. Sjardin krijgt een moeilijke klus om de beide eerste elftallen tot één team sa men te smeden. Volgens van den Hoogen zal het niet wel mee vallen omdat beide teams al min of meer hetzelfde tacti sche concept hanteren. VCL komt volgend jaar in de vierde klasse uit, omdat VNL zich daar met hangen en wurgen in wist te handhaven. FOTO: WIM VAN NOORT Mogelijk zal VCL iri de vierde klasse onder het motto 'samen staan we sterk' een gooi naar promotie naar de derde klasse doen. Dat zou dan een grote meevaller zijn voor de VTL'ers, omdat het eigenlijk zou zijn gedegradeerd naar de afdeling. De fusie met VNL be tekende voor hen de redding van het degradatiespook. Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald por: maand (automatische betaling) f27.00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: Straat: Postcode/plaats. Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar do Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ ■luiiniwiiHimiiiHin»

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9