^iles in Frankrijk door nvoering puntenrijbewijs Major verbindt politiek lot aan 'Maastricht' Moskou benoemt in legertop haviken taliaans zeewater ernstig vervuild tSou/uwit BUITENLAND Venetiaan: zo nodig onderzoek onregelmatigheid Bank Suriname Dienstplicht België in 1994 ten einde Rusland verwacht miljoenen immigranten DINSDAG 30 JUNI 1992 Bezoek De Israëlische president Herzog ontvangt een delegatie van de orthodoxe Shas-partij, die bij de verkiezingen zes zetels in de Knesset veroverde. Herzog consulteert alle partijen voordat hij een nieuwe premier benoemt. De keus zal vrijwel zeker vallen op de grote winnaar van de verkiezingen: Yitschak Rabin van de Arbeiderspartij. FOTO: AFP VN-waarnemers in Moldavië beschoten PARAMARIBO - De Su- rinaamse president Ro nald Venetiaan sluit een onderzoek naar vermeen de ernstige onregelmatig heden bij de Centrale Bank van Suriname (CBS) niet uit. „Als er werkelijk problemen blijken te zijn, moeten we de consequen ties bezien". Venetiaan heeft nog niet gere ageerd op het advies van de SPA, één van de coalitiepartij en, om de leiding van de CBS buiten functie te stellen. Henk Goedschalk, president van de CBS, ontkent dat er sprake is van onregelmatigheden bij zijn instelling. Volgens hem is een vertrouwelijk memo naar buiten gesmokkeld en in „on bevoegde handen" terechtge komen. Goedschalk zegt dat het om routinematige vragen gaat en betreurt dat het bank geheim geschonden is en de naam van de CBS bij binnen- en buitenlandse instellingen in diskrediet is gebracht. De SPA wil een diepgaand om derzoek naar onregelmatighe den die zich na de geldinwisse- lingsactie van 1986 hebben vol trokken. Zo zou er 365 miljoen gulden uit de roulatie zijn ge haald, terwijl er bewijzen zou den zijn voor dubbel uitgege ven bankbiljetten. De SPA zet vraagtekens achter het beheer van de goudreserves en achter leningen, subsidies en garan tiestellingen van de CBS aan enkele bedrijven. CHISINAU - Een groep waarnemers van de Vere nigde Naties die gisteren de stand van zaken opnam in de separatistische Dnjestr- republiek, in het oosten van Moldavië, is bij Bendery in kruisvuur terechtgekomen. Bendery is de enige stad op de westelijke oever van de Djnestr die in handen is van Russische separatisten. Geen van de drie delegatieleden van de VN liep verwondingen op, maar hun li mousine werd wel geraakt door kogels. Tijdens het bezoek van de VN- missie gingen de gevechten om Bendery gewoon door. De strij dende partijen bestookten el kaar met artillerie- en automa tisch geweervuur. Sinds het laat ste offensief zijn naar schatting enkele honderden mensen om het leven gekomen. De gevech ten in de voormalige Sovjet-re publiek Moldavië zorgen voor een gespannen verhouding met Moskou. De Russische minister van de fensie, generaal Pavel Gratsjev, waarschuwde gisteren dat Rus land niet met de armen over el kaar blijft zitten als etnische Russen en Russische troepen het doelwit blijven van gewapen de acties. LKO V00RD0UW IIJS 'Rambo' heeft eren op de Franse Iwegen huisgehouden. Ier de gespierde code- m hebben de ontevre- Franse vrachtwagen- uffeurs op vele tiental plaatsen het verkeer iet land ontregeld. Ze» esteren tegen de in- •ing, morgen, van het ïankrijk zeer omstre- puntenrijbewijs. professionals van de weg' en dat ze door het nieuwe wijs worden gediscrimi- d. Gistermiddag om drie moest de autoroute van js naar Liile worden afge- m. Een woordvoerder van exploitatie-maatschappij EF deed via de Franse ra- len oproep aan de blokke- le chauffeurs om de barra- op te heffen. „We maken vooral zorgen om mensen n bussen zitten, maar ook anderen die per auto wor- vervoerd. Het is stikkend en die mensen hebben te drinken. Aan het begin de middag moest een jon getje naar het ziekenhuis wor den vervoerd omdat hij vrijwel was uitgedroogd". De oproep mocht niet baten. Op vrijwel alle Franse hoofdwegen, be halve die in het westen van het land, waren blokkades en ston den duizenden auto's vast. La ter op de middag werden in Pa rijs langzaam-aan acties ge houden door taxi-chauffeurs, terwijl de taxi's in Bordeaux de hele dag het werk hadden neergelegd. Zondagsrijder „Het puntenrijbewijs is een paspoort voor het arbeidsbu reau", aldus een van de de monstrerende vrachtwagen chauffeurs, gistermiddag op de autoroute du Soleil. „Ik rij ieder jaar 120.000 kilometer. Het risico dat ik dus word ge pakt voor een overtreding is tien keer zo groot als dat van de gemiddelde automobilist. Ik vind derhalve dat ik recht heb op meer punten dan een zondagsrijder". De professio nals van de weg vinden dat ze met de zes punten, die het Franse puntenrijbewijs telt, niet uit de voeten kunnen. Bij iedere overtreding, waarbij overige weggebruikers in ge vaar kunnen worden gebracht, raakt een automobilist een of enkele van die punten krijt. Zo verliest iemand een punt wan neer hij minder dan twintig ki lometer te hard rijdt in de be bouwde kom, twee punten wanneer de vluchtstrook wordt bereden, eveneens twee punten wanneer er geen voor rang wordt verleend of als een doorlopende witte streep wordt overschreden. Het maxi male aantal punten dat per overtreding kan worden verlo ren blijft beperkt tot twee, ter wijl bij een delict (rijden onder invloed, veroorzaken van een ongeval met letsel, vluchten of het weigeren een alcoholtest te ondergaan) drie punten moeten worden ingeleverd. Het kapitaal van zes punten wordt automatisch hersteld als een automobilist drie jaar zon der overtreding heeft gereden. Slachting Eenmaal in de twee jaar mag een automobilist die al punten is kwijtgeraakt een joker ge bruiken. Hij kan twee punten terugverdienen door een ver- keersstage van vijftien uur te volgen. Wie zijn zes punten kwijt is moet zijn rijbewijs in leveren. Pas na een halfjaar en een uitgebreide medische test mag opnieuw rijles worden ge- Het puntenrijbewijs, dat in Duitsland al jaren bestaat, wordt in Frankrijk ingevoerd om de veiligheid in het verkeer te verhogen. „Jaarlijks vallen op de Franse wegen bijna tien duizend doden en raken twee honderd duizend mensen ge wond. Aan die slachting moet een einde worden gemaakt", zo verdedigt de Franse staats secretaris van Verkeer Geor ges Sarre het nieuwe rijbewijs. Tot zover zijn de vakbonden van taxi-chauffeurs, vertegen woordigers en vrachtrijders het met hem eens. Maar deze organisaties betreuren het, dat er voor hen geen uitzondering wordt gemaakt. „Ik loop meer risico, ik heb een gezin te voe den, maar zoals de zaken er nu voor staan kan ik me beter meteen gaan inschrijven bij het arbeidsbureau", aldus een van de protesterende vrachtrij ders. Volgens de vakbond van vrachtwagenchauffeurs zorgt het puntenrijbewijs er tevens voor dat de concurrentieposi tie van de Fransen ten opzich te van hun collega's uit de an dere Europese landen gevaar loopt. „Een buitenlander die in Frankrijk rijdt kan doen wat hij wil. Hij loopt geen gevaar zijn punten kwijt te raken, ter wijl wij op onze tellen moeten passen. Deze maatregel is dus anti-economisch" Europa Georges Sarre wordt woest zo dra hij met dit argument wordt geconfronteerd. „Dat is per se onjuist. Een Franse vrachtrij der loopt, wanneer hij in Duits land rijdt ook geen gevaar voor zijn punten. Maar toen het puntenbewijs in Duitsland werd ingevoerd heb ik van die kant geen protest gehoord. We moeten dus wel redelijk blij ven. Bovendien duurt het waarschijnlijk niet lang voor dat overal in Europa een pun tenrijbewijs van kracht wordt. In België en Spanje wordt daar al serieus over nagedacht". Ook in Nederland is al eens over een puntenrijbewijs ge sproken. Nederlandse vakantiegangers in Frankrijk lopen dus geen gevaar. Wel moeten ze de ko mende dagen rekening hou den met files en verkeersop stoppingen als gevolg van de acties van de vrachtwagen chauffeurs. Maar Georges Sar re houdt voet bij stuk: „Het puntenrijbewijs komt er". Het ziet er dus naar uit dat Rambo een slag heeft verloren. Een lange file op een snelweg bij Lyon, waar boze vrachtwagenbe stuurders protesteerden tegen het nieuwe 'puntensysteem'. foto: epa DHN PHILLIPS )ME De miljoenen isten die deze zomer Italië afreizen op naar zon, zee en zand len er waarschijnlijk )ral smerig water aan- ffen. De Italiaanse mi- lorganisatie Lega Am ite (Milieu Liga) heeft geslagen over de itschalige vervuiling de Italiaanse kust. lerzoekers van de organisa- iebben met twee inspectie- en, zogenaamde 'groene' oeners, monsters genomen van het zeewater langs de Itali aanse kustlijn. De resultaten van het onderzoek naar de kwaliteit van het zeewater bij de populaire stranden van Campagnia en Lazio (in het zuiden) en Veneto, Friuli en Venezia Giulia (tussen Venetië en Triëst) zijn bedroevend. De regering heeft deze plaat sen evenwel officieel tot ge schikt zwemwater verklaard. Volgens de milieuorganisatie baseert de regering zich hier bij op onderzoeksmateriaal van vorig jaar, terwijl het eigen onderzoek van de Lega Am- biente vorige maand is uitge voerd. „De data die tot dusver verzameld zijn, bevestigen al het slechte dat we al wisten over deze kustgebieden", al dus woordvoerdster Lucia Venturi van de Lega Ambien- te. Alle tien de gebieden in Cam pagnia die onder de loep zijn genomen, van de meest zuide lijke punt van de Baai van Na pels noordwaarts, verdienen volgens het rapport dat de or ganisatie een „zwarte vlag" om zwemmers te ontmoedigen. De geanalyseerde watermonsters van de kust hij Napels verto nen een vervuilingsgraad die 150 maal boven de wettelijk toegestane ligt. De vervuiling van het zeewater bij het eiland Ischia ligt vijftien maal boven de officiële grens. Acht van de twaalf onderzoch te gebieden bij de kust van La zio blijken ook bovenmatig vervuild, waaronder de kust bij Fregene, de badplaats waar de filmsterren uit Rome zich laten zien, en het sinds de oud heid drukbezochte strand van Teracina. Ook elf van de vijf tien monsters van van de Noord-Adriatische kust verto nen een hoge vervuiling. Verfrissende uitzonderingen zijn Sperlonga, het vissers dorpje waar veel kunstenaars komen, en de stranden bij de haven van Civitavecchia. De vervuilinsgraad van het water daar blijkt ver onder de limiet te liggen. De Lega Ambiente hoopt dat het rapport duizen den vrijwilligers zal aanmoedi gen om de stranden op het schiereiland schoon te maken. 10 The Times LONDEN Voor de Brit se premier Major zit het spook van Europa niet zo zeer in Brussel maar in het House of Lords. Uitgerekend in de dagen dat hij voor het Verenigd Konink rijk het EG-voorzitterschap overneemt viert Barones That cher van Kesteven haar terug keer in het Britse parlement. Direkt al brekend met een tra ditie wordt verwacht dat Lady Maggies maiden-speech pro vocerend zal zijn. De nieuw bakken barones gaat voor in het offensief van de Conserva tieve Eurofoben. John Major staat de komende zes maanden voor een dubbele uitdaging. In EG-verband moet hij bewijzen dat hij een „niet te onderschatten onder handelaar is", zoals bondskan selier Helmut Kohl zich on langs liet ontvallen. Aan Major de taak Britse EG-dogma's als bijvoorbeeld inperking van de macht van Brussel en snellere uitbreiding van het aantal partners (het eerste heeft alles te maken met het tweede) in Edinburgh overeind te hou den. Major dacht met de zoge heten 'subsidiarity' (het terug geven van bepaalde besluit vorming aan de nationale par lementen) een punt te hebben gescoord, zowel in Lissabon als naar zijn eigen Tories. Maar de overbiddelijke Mrs. T. deed het succesje af als 'stadhuis taal'. „Kijk niet naar wat ze Zeggen, maar naar wat ze doen", foeterde ze naar de EG- commissarissen". In Oost-Eu ropa hebben ze zich juist van de commissarissen bevrijd!" Ze bevestigde in het Hoger huis tegen het Verdrag van Maastricht te zullen stemmen, komend najaar. Major heeft laten doorscheme ren dat Maastricht en het succes van het Britse voorzitterschap hem de vertrouwenskwestie waard zijn. foto epa Majors tweede uitdaging is derhalve het onderdrukken van wat op de zoveelste Euro revolte binnen de Conservatie ve Partij gaat lijken. Een der tigtal Tories lijkt onverzoen lijk. „Delors is Hitier", menen de meest extreme Eurofoben. Wat de Duitsers vijftig jaar ge leden niet is gelukt, namelijk het onderwerpen van het Brit se volk, zal de EG-baas even min voor elkaar krijgen, klinkt in deze kringen. De anti-EG-lobby speelt met de zenuwen van de regering want het aantal vijandig ge stemde kamerleden is net iets groter dan de Tory-meerder- heid in het Lagerhuis. De Brit se minister voor Europese za ken, Tristan Garel-Jones, pro beerde Thatchers gejoel te re lativeren. „Al deze kritiek is achterhaald. Rekenkundig staat de regering voldoende sterk. Een feit is dat elke partij in het Lagerhuis Maastricht steunt, uitgezonderd de Ulster Unionisten. Maar het is waar dat het Deense referendum vragen heeft opgeroepen. Er is een pauze nodig daar over na te denken". Regeringsstrategen gaan er van uit dat als de nood aan de man komt de steun van de pro- Idoor BERT SCHAMPERS BRUSSEL - De militaire dienstplicht wordt in Bel gië mogelijk al in 1994 af geschaft. De lichting 1994 zal niet meer worden op geroepen. De dienstplicht voor militairen die in Duitsland zijn gelegerd, wordt bovendien volgend jaar teruggebracht naar zes maanden. Dienst plichtigen in België zelf moeten nog acht maan den dienen. Het herstructureringsplan dat defensieminister Leo Delcroix voor de Belgische krijgsmacht heeft opgesteld, komt volgens een Vlaamse krant vrijdag op tafel in de kabinetsraad. België heeft een kleine 30.000 dienstplichtigen en ruim 46.000 beroepsmilitairen. Een meerderheid van de Belgen, zo bleek recent in enkele opinie peilingen, is voor het afschaf fen van de dienstplicht. Indien het Belgische kabinet daad werkelijk zal besluiten om een einde te maken aan de dienst plicht, zal dit besluit niet al leen ingegeven zijn door het einde van de Koude Oorlog. Minister Delcroix moet vooral bezuinigen, omdat de Belgi sche staatsschuld dit nu een maal noodzakelijk maakt. Ver wacht mag worden dat de christendemocratische minis ter van defensie - in tegenstel ling tot zijn voorganger Coë- me- in dat verband minder oog heeft voor de belangen van de Waalse wapenindustrie. Delcroix liet onlangs nog we ten alleen contracten te willen sluiten om, militaire redenen en niet om de wapenindustrie te vriend te houden. Europese liberale oppositie zal opwegen tegen dwarsliggers in eigen kring. Premier Major is van plan het hard te spelen. Hij heeft laten doorschemeren dat Maastricht en het succes van het Britse voorzitterschap hem de vertrouwenskwestie waard zijn. Het zou hem tegelijk de kans bieden definitief af te re kenen met een hinderlijke Thatcher-nostalgie. „We zijn gekozen op een programma dat de afspraken van Maas tricht nakomt", aldus de pre- mièr. Maar wanneer de revolte uit de hand zou lopen zal dat de nu nog verdeelde oppositie zeker op gedachten brengen. „Maastricht is de enige hinder nis in deze ambtstermijn", meent een waarnemer. Het kan daarom nog best span- nand worden voor Major. Behalve principiële bezwaren tegen 'Maastricht' hebben de conservatieve Euro-sceptici nog een oud zeer te vereffenen en met name met Eurominis ter Tristan Garel-Jones, die de linkervleugel van de partij ver tegenwoordigt. Thatchers ge trouwen vergeven het hem nimmer een van de kopstuk ken van de zogenoemde 'Blue Chips' te zijn geweest. Deze club van dissidenten kwam ten huize van Garel-Jones bij een om het komplot te smeden dat uiteindelijk tot het aftre den van Thatcher zou leiden. Andere samenzweerders van het eerste uur waren Sir Geo- frey Howe en Michael Heselti- ne. Garel-Jones, de man die zich de komende tijd met de lopen de EG-zaken zal bezighouden, heeft zich bij de Thatcher-gar- de helemaal onmogelijk ge maakt vanwege zijn onver bloemde Euro-enthousiasme. Het wordt hem bijna verweten dat hij een Franse grootmoe der had en getrouwd is met een Spaanse. MOSKOU - De republiek Rusland verwacht de komende jaren miljoenen immigranten, van wie de meesten etnische Russen zijn die vluchten voor vervolging en discriminatie in gebiedsdelen van de voormali ge Sovjetunie waar zij in de minderheid zijn. Het kunnen er wel zeven miljoen worden, zo heeft een hoge regerings functionaris gisteren gezegd. Buiten de Russische Federatie wonen meer dan 20 miljoen et nische Russen. In de komende jaren houdt Rusland rekening met immigratie van 200.000 et nische Russen uit de drie Bal- tische republieken Estland, Letland en Litouwen, aldus Tatjana Regent die hoofd is van het regeringsbureau voor immigratie. Daar komen tienduizenden be roepsmilitairen van het opge heven leger van de Sovjetunie en hun familieleden bij, die te rugkeren uit Oost-Europa en de voormalige republieken van de Sovjetunie. De aanhou dende immigratie vormt een zware belasting voor de Russi sche economie, die al gebukt gaat onder de overgang van het communisme naar het ka pitalisme, zei Regent. Dit jaar verwacht Moskou ongeveer 600.000 Russen, vorig jaar wa ren het er een half miljoen. „De concentratie van immi granten in Rusland veroor zaakt moeilijkheden in de eco nomie en acute huisvestings problemen". 3 VUNDERINK )SKOU - Met de be- sming van twee officie- uit het conservatieve ïp op hoge legerposten eft het Kremlin een niet te verstane waarschu- ïg gegeven aan een ital voormalige Sovjet- i>ublieken waar Russi- ïe burgers en militairen reigd worden. ^waarschuwing is vooral be- ïld voor de Roemeenstalige jubliek Moldavië. Hier zijn aanvallen van het Moldavi- sche leger over land en vanuit de lucht onlangs ruim 300 slachtoffers gevallen onder de Russische bevolking. Zo pro testeerde Moldavië tegen de pogingen van de Russen op hun grondgebied om de strook langs de rivier de Dnjestr onaf hankelijk te maken. Generaal-majoor Lebed is een voormalige partijman die met zijn uitvallen naar Gorbats- jov's ideologische rechterhand Jakovlev duidelijk heeft ge maakt geen voorstander te zijn van hervormingen, laat staan de ondergang van het impe rium. Sinds zaterdag is Lebed, bevelhebber van het 14e Rus sische leger in Moldavië en heeft hij verklaard dat het le ger zich neutraal zal opstellen. Judas Het enige verschil is, dat het voortaan zal gaan om „gëwa- pende neutraliteit", aldus Le bed. Hij maakte duidelijk dat het Russische leger niet wer keloos zal toezien als hun land genoten worden vermoord. De tweede benoeming betreft generaal Gromov, een Afgha- nistan-veteraan, die bekend staat als een Grootrussische nationalist. Toen de 'zwarte ba retten' van de OMON-politie begin vorig jaar met geweld de televisietoren van de Litouwse hoofdstad Vilnius bezetten, had hij als kersverse ondermi nister van binnenlandse zaken de hoogste verantwoordelijk heid. De aanrichters van dit t bloedbad zijn door Gorbatsjov noch Jeltsin ter verantwoor ding geroepen. Al geruime tijd wordt er in, kringen van Russische natio nalisten geprotesteerd tegen de passiviteit die het Kremlin aan de dag legt waar het gaat om landgenoten die zich sinds het uiteenvallen van de Sovjet unie 'in den vreemde' bevin den. Tijdens demonstraties dragen nationaal-communis- ten, die de communistische dictatuur en het Sovjet-rijk willen herstellen, plakkaten mee waarop ze Jeltsin uitma ken voor een judas. Tot de nationalistische critici van Jeltsins voorzichtige 'bui tenlandse' politiek behoren ook vice-president Roetskoj en parlementsvoorzitter Chas- boelatov, zelf geen Rus. Bei den hebben dreigende taal ge uit aan het adres van de Molda- vische president Snegur, maar ook van de Georgische leider Sjevardnadze. In de enclave Zuid-Ossetië, die aansluiting zoekt bij de Noordosseten in Rusland, zijn Russische mili tairen. het slachtoffer van aan vallen door Georgische natio nalisten. Daar kan Sjevard nadze trouwens niets aan doen, want deze extremisten trekken zich niets aan van de leiders in Tbilisi. Greep Behalve een waarschuwing kan de huidige verrechtsing in Moskou nog iets anders bete kepen. Jeltsins positie begint te lijken op die van Gorbatsjov, die zich in de nadagen van zijn presidentschap gedwongen zag het conservatieve kamp kalm te houden door mensen uit hun gelederen op hoge pos ten aan te stellen. Onder Gor- batjsov was het diens rechter hand Sjevardnadze die uit pro test ontslag nam en daarmee luid aan de bel trok. Onder Jeltsin zien we net zoiets, want zijn rechterhand Sjachraj stap te onlangs op om daarna ook met een waarschuwing van een mogelijke machtsomwen teling te komen. Het lot van Gorbatsjov is Jelt sin bekend. Wat niet duidelijk is, is of de Russische president het lot van zijn Sovjet-ambtge noot kan ontlopen. De econo mische, sociale en politieke chaos in het land is enorm. Ook nu heeft het Kremlin geen greep op de situatie.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7