Gelaten Ireactie in lgerije Noorwegen hervat volgend jaar de jacht op walvissen BUITENLAND Boudiaf kon gedroomde eenheid niet waarmaken VN tikken Kroatië op de vingers foidbvOowiant DINSDAG 30 JUNI 1992 Communisten Mongolië winnen overweldigend ULAANBAATAR De communisti sche Mongoolse Revolutionaire Volks partij lijkt bij de parlementsverkiezin- van zondag een overweldigende te hebben geboekt. Woordvoer ders van de oppositie zeiden gisteren moet worden gevreesd dat een ernstige slag aan het streven naar eco nomische hervormingen is toege- iracht. 'olgens zegslieden van de Sociaal De- ocratische Partij en een coalitie van ie andere niet-communistische par tijen hadden de communisten ver- ioedelijk 72 van de 76 parlementsze- >ls in de wacht gesleept. Ie voorspelling was op voorlopige uit slagen gebaseerd. Ministers weg om kosten te sparen CARACAS - Elf Venezolaanse ministers zijn gisteren afgetreden als onderdeel van een plan te bezuinigen op de staat suitgaven. De ministersposten die door de elf werden bekleed zullen verdwijnen. „Het aftreden schept geen regeringscri sis, noch ander ongemak voor de minis ters en betekent niet dat een oordeel wordt geveld over het optreden van de ministers", verduidelijkte presidentieel secretaris Celestino Armas de gang van zaken. Twee presidentiele adviesraden hadden de regering geadviseerd het aan tal portefeuilles in het kabinet terug te brengen van 27 naar negen. De president volgde dat advies op. Doel is zodoende te bezuinigen op het ambtenarenapparaat. Zeventien doden bij scheepsramp in Indonesië JAKARTA - Zeker zeventien mensen zijn eergisteren omge komen bij een scheepsramp in Indonesië. Het schip, dat 206 passagiers aan boord had, kap seisde ter hoogte van het eiland Bali. Er worden nog 69 opvaren den vermist. De overigen wer den door een Taiwanese vissers boot gered. Het schip Lombok Utama, dat een maximumcapa citeit heeft van 30 passagiers, was op weg naar Kalimantan met ongeveer 206 illegale arbei ders aan boord toen het in een storm terechtkwam. Clinton, Perot en Bush gelijk in peilingen WASHINGTON - De po pulariteit van Bill Clin ton, Ross Perot en presi dent Bush is onder de Amerikaanse kiezers on geveer even groot. Clinton staat volgens een onlangs gepubliceerd opinie-onderzoek op 33 procent, Perot op 30 pro cent en Bush op 29 pro cent. Met een foutmarge van 3,5 procent betekent dat een praktisch gelijke stand. Golkar blijft veruit sterkste in Indonesië JAKARTA - De sinds 1971 alleen regerende Gol- kar-partij heeft bij de algemene verkiezingen van 9 juni in Indonesië bijna driekwart van alle parlementszetels behaald. Golkar sleepte bij de stembusstrijd 282 van de 400 zetels in de wacht. De regeringspartij kreeg 68 procent van de stem men. Bij de verkiezingen van 1987 behaalde Gol kar nog een stemmenpercentage van 73. De Isla mitische Verenigde Ontwikkelingspartij (PPP) behaalde in verhouding tot 1987 één zetel meer. De partij komt nu met 62 afgevaardigden in het parlement. De Christelijk-Nationale Democrati sche Partij Indonesië (PDI) behaalde 56 zetels, 16 meer dan in 1987. In het parlement zijn 100 zetels gereserveerd voor afgevaardigden uit het leger. Deze parlementsleden zijn de belangrijkste steun voor president Suharto. ,GIERS - In het fraaie pro- inciehuis van Algiers, op de iulevard langs de haven, ren- le een aantal jeugdige ambte- laren en ambtenaressen de ippen op en af en ook naar miten om het nieuws van de (ja, moord op Boudiaf opgewon- w den te verspreiden. Een versla- veigen indruk maakten zij niet, -,g( evenmin als de klanten in een acl druk bezette patisserie aan de O0, uverkant. h Aan de tafeltjes werd gewoon faj doorgekaart, of gingen de gas- ltl, ten verder met dominospelen. ~te Een aantal gasten verzocht lui- jj, dop of de radio niet wat zachter Q,kon. „Monsieur", zei een oude ,ai)man aan een van de tafeltjes. (l| „Ik ben te bejaard om me nog aa druk te maken over de rege- rt( ing van dit land. Het is tra- -0. gisch en Boudiaf zelf heeft het a, zeker niet verdiend. Maar de h machthebbers in dit land trek- ecj ken zich al jaren niets van de bevolking aan en hebben Alge rije langzaam ten gronde ge- richt. U kunt niet verwachten ee dat wij nu zitten te treuren", (j Pas gisteravond, na het verto- lC(. nen van de beelden van de ;an moord op de tv, begon het ge- ve beurde door te dringen. De op ee, zomerse avonden altijd druk- 0| ke boulevard langs de haven k, lag er verlaten bij. Verschillen- 3e de restaurants hadden bij ge- )Sf brek aan klanten hun deuren ve gesloten. Van extra veilig- 30 heidsmaatregelen was ook gis- 311 teravond nog geen sprake, j Overigens was niet in heel Al gerije de sfeer zo gelaten. Vooral in het Berberse Kaby- lië, het berglandschap pal ten oosten van Algiers, is de moord op Boudiaf hard aangekomen. fCabylië geldt als uitgesproken anti-FIS, en de moord beves- 'Btigt veel Kabylen, ook die in Algiers, in hun mening dat de 2 overheid het fundamentalisti- z sche gevaar veel te zacht heeft aangepakt. Er was ook nog een heel ander h, geluid in Algiers te horen. Een ei aantal mensen gaf de Fransen de schuld van de aanslag. .Frankrijk heeft ons nooit de onafhankelijkheid gegund", zeggen zij, een veel in Algiers gehoorde aanklacht herha lend. „Allerlei subversieve ele menten van het FIS krijgen openlijk in Frankrijk de gele genheid op te treden tegen ons land. Het FIS en de Harkis, de collaborateurs uit de Franse tijd die na de onafhankelijk heid naar Frankrijk vluchtten, dat zijn twee handen op een buik". De aanslag op Boudiaf vormt in zekere zin een hoogtepunt van een toenemende golf aan slagen en geweldplegingen in Algerije de afgelopen maan den. Bijna dagelijks worden le den van de Algerijnse veilig heidsdiensten, door islamiti sche terreurgroepen ver moord, worden branden ge sticht in overheidsgebouwen, of bomaanslagen gepleegd. De bevolking heeft daar tot nu toe zeer laconiek op gereageerd. Het is duidelijk dat met de aanslag op Boudiaf een hele nieuwe situatie is ontstaan. De Algerijnse minister van defen sie Nezzar liet al weten dat le ger en veiligheidsdienst bereid en in staat zijn een openlijke oorlog tegen het islamitisch- fundamentalistische geweld te voeren. Met het wegvallen van de als gematigd beschouwde burger Boudiaf is de kans groot dat het leger nu ook for meel de politieke macht in het land gaat uitoefenen. Een groot deel van de Franse Algerijnen bleek gistermiddag opgetogen over de dood van Boudiaf. Vooral de jeugdige aanhangers van de extremisti sche FIS gingen de straat op en zongen en dansten, zodra een cameraploeg zich in de buurt waagde. „Natuurlijk zijn we blij. Boudiaf was een dicta tor. Wij van de FIS zouden de verkiezingen hebben gewon- De Franse politici hebben zich met een ongebruikelijke snel heid allemaal fel uitgesproken tegen de moord op de Algerijn se leider. Men vreest dat in het land, dat tot 1962 een Franse kolonie was, de chaos uit breekt. Met het risico, dat deze ook naar Frankrijk overslaat. Veiligheidsmensen en politici bekommeren zich over de president die zwaar gewond op de grond ligt. Boudiaf zou enkele uren later in het ziekenhüis overlijden. FOTO: AP Idoor RACHID KHIARI ALGIERS - Het magere, asce tische gelaat van Mohamed Boudiaf was tot een half jaar geleden de meeste Algerijnen volledig onbekend. Op 16 janu ari keerde hij evenwel uit bal lingschap uit Marokko terug om het leger te steunen bij het onderdrukken van de islamiti sche fundamentalisten die op het punt stonden in vrije ver kiezingen de macht te grijpen. De militaire leiders die in janu ari president Chadli Bendjedid afzetten en de eerste vrije ver kiezingen in Algerije annu leerden, zagen in hem een ide aal uithangbord en presenteer den hem als het symbool van de eenheid die Algerije zo no dig had. Boudiaf, die vorige week 73 werd, stemde in met het voorzitterschap van het vijf leden tellende Hoge Staatscomité, dat enkele da gen voor zijn komst de macht had gegrepen. Boudiaf was een van de „ne gen vaders van de revolutie" die aan het einde van de jaren veertig het gewapende verzet tegen de Franse overheersing hadden georganiseerd. Zijn gezag werd nog vergroot door dat hij samen met de latere president Ahmed Ben Bella vijf jaar, van 1956 tot 1961, in de gevangenis had gezeten. In de Tweede Wereldoorlog diende hij als adjudant in het Franse leger. Na afloop van de oorlog raakte hij betrokken bij de onafhankelijkheidsbewe ging. Op 1 november 1954 be gonnen hij, Ben Bella en enke le anderen de strijd voor onaf hankelijkheid. In 1956 werd een vliegtuig met Ben Bella, Boudiaf en anderen door Fran se gevechtsvliegtuigen onder schept. De rest van de oorlog zat het gezelschap gevangen en had geen aandeel in de strijd. Desalniettemin werd Boudiaf in 1958 als minister in de Voorlopige Republikeinse Regering van Algerije geko zen. In 1961 werd hij tot vice- president benoemd. Na de acht jaar durende oorlog tegen Frankrijk en het verkrij gen van onafhankelijkheid in 1962 verdween hij snel van het toneel. Zijn onenigheid met Ben Bella leidde tot zijn arres tatie op beschuldiging van sa menzwering tegen de staats veiligheid. Boudiaf was meer pro-westers en meer hervor mingsgezind dan Ben Bella, die hem al in 1963 dwong in Marokko in ballingschap te gaan. Daar leidde hij jarenlang een steenbakkerij. In Marokko richtte hij nog een Algerijnse partij op, maar dat werd nooit wat. De 75 procent van de bevol king die na de oorlog is gebo ren, had voor januari dan ook nog nooit van Boudiaf gehoord en veel bejaarde mensen meenden dat hij allang in bal lingschap was gestorven. Zijn betrekkelijke onbekendheid maakte hem aantrekkelijk voor de coupleiders die hoop ten dat hij hun Hoge Staatsco mité het nodige gezag zou kunnen geven. Boudiaf was immers niet besmet door de corruptie die welig tierde in de bijna dertig jaar dat het Natio naal Bevrijdingsfront FLN als enige partij in Algerije de dienst uitmaakte. De weinig charismatische Boudiaf stemde in met het voorzitterschap van het comité en beloofde te dienen tot de de mocratie zou zijn hersteld. Maar het ontbrak hem volledig aan een machtsbasis en hij slaagde er nimmer in zich los te maken van de militairen en zich persoonlijk te profileren. Het voordeel van de twijfel dat de bevolking hem aanvanke lijk schonk, ondermijnde hij zelf al snel. Boudiaf verklaarde zijn volledige steun aan de bloedige campagne tegen het Islamitische Reddingsfront (FIS). Bovendien schaarde hij zich achter de prijsverhogin gen van voedsel en andere es- sentiele artikelen die in het ka der van economische hervor mingen werden doorgevoerd. Boudiaf probeerde het militai re regime meer aanzien te ge ven door een raadgevend li chaam van zestig leden in het leven te roepen, waarin reli gieuze leiders, vrouwen, vak bonden en andere groepen uit de maatschappij waren verte genwoordigd. Het ging even wel om een exclusief gezel schap, dat niet was gekozen en dat geen werkelijke macht be zat. Een nieuwe lente? door BERT VAN VELZEN Er hangt een koel regengordijn over het sprookjesland van les Roches Fleuries, maar ik heb het warm, bevangen als door kwade dampen. De borstkas piept en fluit een beetje, ofschoon ik een dozijn jaren niet meer rook. Halverwege een klimmetje langs de oever van de hier in een trage meander l iggende Semois keer ik om. Het hart is een drumsolo begonnen en klopt als dat van een konijn in paringsdrift. Wat heeft mij getroffen? Een Ardense allergie, een zomergriepje, een steek van een vreemde teek? Of is dit het onvermijdelijke verval als gevolg van vele jaren roekeloos leven? Ik geloof niet dat er van onmiddellijk levensgevaar sprake is, want ik benaderde gastronomische meesterwerkjes die ons in de herberg waarin we ons hebben verschanst worden voorgezet, met levenslustige belangstelling. Van het voorrecht de wijnen te mogen keuren maak ik een enthousiast en dankbaar gebruik. Van de Chablis uit 1986 weet ik de kleur te roemen en op te merken dat de talmende afdronk al gauw de negen seconden haalt. De Chateau Neufdu Pape wordt geschonken in glazen met een inhoud van ruim een liter. Op mijn verstandig verzoek om 'een halfje graag' reageert de schenker terecht met het uitgieten van een bodempje wijn, waarvan het aroma een lange reis moet maken alvorens het kan worden besnuffeld. Belgen eten nogal stilletjes, alsof ze door hun eetgenot in trance zijn gekomen. Ze spreken elkaar met U aan en murmelen wat. Wij lieten die gigantische wijnglazen tegen elkaar aan ketsen en zingen als bourdonklokken en onze stemmen waren luid en hard, als die van Duitsers. Dat kwam doordat we blij waren elkaar weer eens te zien en elkaar veel te vertellen hadden. Ook in de vroege ochtend was de eetlust scherp, als die van een jager die een nacht door de bossen van Bouillon heeft gezworven. Niets wijst hier op een ras naderende dood. Zou er dan toch sprake zijn van verval? Mijn algemene conditie heeft eerder in mijn bestaan het zwaarst geleden in Engeland, en waar dat toe kan leiden blijkt uit een zojuist verschenen studie over de gammele staat waarin de Britten zich bevinden. Drie van de vier Britse volwassenen verfoeien lichaamsbeweging en tachtig procent acht zich niettemin fit. Maar, zo blijkt nu, een op de drie mannen en twee derde van de vrouwen komt al snel in ademnood tijdens een kalme wandeling op een glooiende weg. Tijdens de lange terugreis over natte wegen wordt mij een speciaal dieet aanbevolen. Vóór het middaguur ete men slechts fruit. Voor de lunch een salade of een boterhammetje of twee met tomaat. Dan kieze men voor koolhydraten enerzijds (pasta, aardappelen, brood) of proteïnen (vlees, vis) anderzijds. Je mag ze niet mengen, maar er, bij afzonderlijk gebruik, wel groente bij eten. Aan het einde van de hoofdmaaltijd ete men geen fruit, want dat zou alleen maar gaan rotten. Melk wordt door de ontwikkelaar van dit dieet verboden, onder de bezwering dat apen ook geen melk drinken. Het ei is achter zijn witte schaal een onwelriekend monster, waarvan de ware aard naar voren treedt als het een tijdje bij een temperatuur van 37 graden op de stoep gelegen heeft of, bij dezelfde temperatuur, in de tempel van onze maag. Men zegt dat mensen die door de goede gaven des levens in verval zijn geraakt met fruit en een straffe scheiding van koolhydraten en eiwitten weer slank en fit kunnen worden. Het aardige van dit dieet is datje er, zoals bij de verschrikkelijke en eenzijdige hoogproteïnendiëten, waarbij men zijn eigen vet moet verbranden, geen sloten water bij hoeft te drinken en men zichzelf niet hoeft om te bouwen tot een chemische wasserij die een zware last legt op de nieren. Je mag er bescheiden wijn bij drinken en in vrolijke stemming op zoek gaan naar een nieuwe lente. OSLO/GLASGOW - Noorwe gen hervat volgend jaar de commerciële walvisjacht in het besef daardoor een golf van protesten over zich heen te zullen krijgen. Dat heeft pre mier Gro Harlem Brundtland gisteren gezegd. ,De regering zal het hoofd bie- den aan de storm, die naar we jiverwachten zal losbarsten", al dus Brundtland op een pers conferentie in Oslo. Op de gis teren in Glasgow begonnen jaarvergadering van de Inter nationale Walvisvaartcommis sie, die in 1982 een wereldwijd verbod op de commerciële wal visjacht instelde, werd furiues gereageerd door de afgevaar digden van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannie. „Dit is een geval van het pistool op ons hoofd zetten en ons voor schrijven wat we moeten doen", zei de Amerikaanse ge delegeerde John Kraus. „Dat is geen onderhandelen te noe men". Kraus zei dat het nog te vroeg was om te speculeren over eco nomische sancties van de VS tegen Noorwegen. De Britse minister van visserij John Gummer zei in zijn openings toespraak dat de wereld ons niet zal toestaan een terugkeer naar het barbaarse verleden te riskeren. Noorwegen had het jachtver- bod van de Internationale Wal visvaartcommissie van 1982 tot 1988 al genegeerd, met het argument dat de jacht op dwergvinvissen van essentieel belang was voor het levenson derhoud van dorpsbewoners aan de Noorse kust. In 1988 zag de regering zich door protes ten en de boycot van Noorse produkten gedwongen de com merciële walvisjacht tijdelijk te verbieden. In 1991 liet ze ook de jacht voor onderzoeks doeleinden niet doorgaan. Dit jaar echter mocht die worden hervat. Een Noorse functionaris zei dat de Noren volgend jaar mi nimaal 110 dwergvinvissen zullen vangen voor onderzoek en daarnaast nog een onbe kend aantal voor commerciële De Noorse premier Gro Harlem Brundtland. FOTO: AP doeleinden. Noorwegen dood de in het laatste seizoen, dat het commercieel op walvissen jaagde (1982-83), 1.700 dwerg- vinvjssen. KAPITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI - Wanneer Yoto naar de machinekamer loopt om daar de in- Zenuwinjector" en bijna onmiddellijk gaat er een trilling door het pot- strumenten te controleren, komt Rob uit zijn schuilhoek te voorschijn, vissenlijf, het gevaarte schiet naar voren en geeft enkele krachtige klimt naar boven en stapt over op de wachtende potvis. Snel duikt hij slagen met zijn staart. Dan duikt de potvis schuin naar beneden en met Skip in de cockpit. En nu er van door! Ja, maar hoe wordt deze met grote snelheid worden Rob en Skip, op de rug van de vis, mee- zonderlinge "boot" bestuurd? Rob bekijkt nauwkeurig de instrumen- gesleurd naar de diepte, ten, maar het valt blijkbaar nogal mee. Hij drukt op de knop "Centrale V NEW YORK - Kroatië krijgt vandaag waarschijnlijk een re solutie van de Veiligheidsraad aan zijn broek waarin de jonge republiek wordt veroordeeld voor aanvallen op door de VN beschermde gebieden. In de ontwerp-resolutie eist de Veiligheidsraad dat Zagreb de aanvallen onmiddellijk stopt en zijn troepen terugtrekt uit de omgeving van door Serviërs bewoonde gebieden. Tegelij kertijd zullen ook de Serviërs in Kroatië en" de Joegoslavi sche regering op de vingers worden getikt voor overtredin gen van de akkoorden. Kroatië was vorig jaar het to neel van bloedige gevechten tussen etnische Serviërs en Kroaten die de onafhankelijk heidsverklaring van de repu bliek steunden. Sinds april zijn ongeveer 14.000 VN-man- schappen in de jonge staat ge stationeerd in vier zogeheten beschermde gebieden (UN- PA's) om de strijdende partijen uit elkaar te houden en onre gelmatige troepen te ontwape nen totdat een duurzame vre desregeling is gevonden. Maar net buiten deze UNPA's, in de zogenaamde roze zones met een voornamelijk Servische bevolking, voert het Kroati sche leger regelmatig aanval len uit om het gezag van de Kroatische regering uit te brei den. Zo zouden Kroatische troepen onder andere bij Du- brovnik aanvallen uitlokken. In de resolutie wordt Kroatië gevraagd mee te werken aan een voorstel van VN-secreta- ris-generaal Boutros Boutros Ghali om ook in de roze zones tijdelijk VN-manschappen te stationeren. Zagreb zou zijn troepen moeten terugtrekken naar de posities die ze voor 21 juni hadden, toen de aanvallen begonnen. Nu humanitaire hulp voor de bevolking van Sarajevo via het vliegveld van de Bosnische hoofdstad mogelijk wordt, lijkt een militaire interventie in het voormalige Joegoslavië voorlo pig afgewend. Toch wordt wel degelijk rekening gehouden met de inzet van NAVO-troe- pen of eenheden die onder de vlag van de Westeuropese Unie opereren. De Britten den ken dat voor het begeleiden van de voedseltranporten naar Sarajevo, en rekening hou dend met een eventuele mili taire confrontatie met de Ser viërs in de heuvels rond de stad, 3Ö.000 grondsoldaten no dig zijn. De VS spreken zelfs van 50.000 soldaten. De Britten beschouwen het met geweld afdwingen van vrede als risico vol. Bovendien weet niemand hoe het etnische conflict opge lost kan worden en dus lijkt dan de aanwezigheid van een vredesmacht voor jaren nood zakelijk. Het ministerie van Defensie in Den Haag ziet, in hongerende bevolking bereiken. FOTO: AP het kader van de humanitaire hulp of zelfs in geval van een militaire interventie in Joego slavië, een beperkte rol wegge legd voor Nederland. Onlangs liet minister Van den Broek zich ontvallen dat Nederland onder de vlag van de Westeuro pese Unie wellicht marine schepen beschikbaar zou kun nen stellen voor een zeeblok kadé. Aannemelijk is het vol gens een woordvoerder van Defensie dat Nederland vooral logistieke steun verleent, in de vorm van het sturen van vrachtwagens.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5