Instroom van allochtonen arbeidsmarkt verbeterd Uitkeringen op 1 juli omhoog Beeld asielzoekers onjuist li Op het Leidseplein altijd wat te beleven BINNENLAND Twijfel poppenmethode voor veroordeelden onacceptabel' BEROEMDE TERASSEN Minder voorlichting van ministeries £eick>e Gou/iant DINSDAG 30 JUNI 1992 Gedetineerden leggen werk neer DEN HAAG - In diverse gevangenissen en huizen van bewaring hebben gisteren ge detineerden gestaakt. Zij pro testeerden tegen de eventuele noodmaatregel van de rege ring om twee gedetineerden in één cel te plaatsen. Daarnaast eisen de gedetineerden dat de Nederlandse Gedetineerden Bond, die de staking heeft ge organiseerd, door justitie als gesprekspartner wordt betrok ken bij de discussie over celde ling. Ongeveer 450 gedetineer den gaven gehoor aan de sta- kingsoproep. DEN HAAG Groen Links meent dat het on aanvaardbaar is dat men sen die zijn veroordeeld voor seksuele kindermis handeling waarbij het be wijs geheel of gedeeltelijk berustte op de zogenoem de 'poppenmethode' zich blijvend in hun lot moeten schikken. Afgelopen weekend werd bekend dat er twijfel bestaat over de rechtmatigheid van die methode. Dat blijkt uit schriftelijke vra gen van de kamerleden Lank- horst en Brouwer aan minister Hirsch Ballin van justitie. Die moet hen duidelijk maken wat de gevolgen zijn voor de ge rechtelijke uitspraken waarbij de poppenmethode in de be wijsvoering een rol heeft ge speeld. Aanleiding voor de vra gen zijn de dit weekeinde voor tijdig in de publiciteit geko men aanbevelingen van een werkgroep van het Openbaar Ministerie over de bewijsvoe ring bij seksuele kindermis handeling. Lankhorst en Brouwer willen van Hirsch Ballin onder meer weten of de werkgroep inder daad adviseert de poppenme thode te schrappen, wat de mo tieven daarvoor zijn en welke andere bewijstechnische me thode daarvoor in de plaats komt. Een woordvoerder van voorzit ter mr. J.A. Hulsenbek van de commissie seksuele kinder mishandeling liet weten dat bij de commissie geen concrete cijfers over het aantal veroor deelden bekend zijn. Hij wijst er met klem op dat de commis sie de poppenmethode „sec" als bewijsmiddel afwijst, maar dat gebruik van poppen, speel goedbeesten en tekeningen wel toelaatbaar wordt geacht als zij in de juiste omgeving wordt gebruikt. Daaronder verstaat de com missie een vriendelijk aange klede kamer, opgeleide politie agenten en mogelijkheden tot eenzijdig toezicht in de kamer en het maken van video-opna men. De rechter kan de manier van verhoren dan later aan de hand van een film beoordelen op rechtmatigheid. Het verho ren van jeugdige slachtoffers van seksuele mishandeling ge beurt volgens Hulsenbek reeds vanaf 1988 in daarvoor ingerichte studio's in alle zes gebieden van de gerechtsho ven. Een werkgroep van Justi tie onderzoekt momenteel of het aantal studio's moet wor den uitgebreid. AMSTERDAM - De in stroom van allochtonen op de arbeidsmarkt is aan het verbeteren. De werkgele genheid neemt meer dan gemiddeld toe. Maar: al lochtonen werken vooral in lage, ongeschoolde functies en hebben daar door weinig kans hogerop te komen. De instroom- problemen verschuiven dus naar doorstroompro- blemen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Bureau voor Economi sche Argumentatie, waarvan de resultaten gisteren in Am sterdam zijn gepresenteerd op de conferentie 'Werk voor en met minderheden'. Het Bu reau voor Economische Argu mentatie deed literatuur-on derzoek, sprak met bedrijven en bedrijfstakken en onder vroeg 500 ondernemingen met tien of meer werknemers. Uit die gegevens blijkt dat alloch tonen hun achterstand op de arbeidsmarkt aan het inhalen zijn. Allochtone werknemers maken bijna vijftien procent uit van de instroom van nieuw aangenomen werknemers. Ze ven procent van het totaal aan tal werknemers is afkomstig uit een etnische minderheid. Cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek onder bouwen dit: tussen 1988 en 1991 steeg het aantal werkza me allochtonen met 9,1 pro cent tegen 8,1 procent voor au tochtonen. Verder verwacht zestien procent van de bedrij ven die allochtonen in dienst hebben dat zij er nog meer zul len aannemen. Dat percentage ligt nog hoger bij bedrijven waar nu geen minderheden werken. Een vijfde van de bedrijven heeft speciale initiatieven om allochtonen in te schakelen, vooral de grotere bedrijven en bedrijven waar al allochtonen werken. De bedrijven zonder dergelijke initiatieven gaan al tijd uit van de geschiktheid van kandidaten. Die initiatie ven richten zich onder meer op scholing, voorrang geven aan allochtonen bij gelijke of vol doende geschiktheid en reke ning houden met culturele ac tiviteiten van allochtonen (dat doet een kwart van de bedrij ven). Vijf procent adverteert in bladen voor minderheden. Kleur Een conclusie luidt dat de be drijven inzien dat de arbeids markt „van kleur verandert" en dat ze zich bewust zijn van het belang van het werven on der deze groep. Op het sympo sium presenteerden ABN Amro, Fokker, IBM en KBB een werkgelegenheidsproject voor allochtonen in Amster dam en omstreken. Doel is om bij bedrijven in de regio jaar lijks 500 werkloze allochtonen op te nemen in een werkerva- rings- en opleidingsplaats. Mi nimaal tachtig procent van hen moet daarna een baan aan geboden krijgen. Het Nederlands Centrum Bui tenlanders (NCB) betwijfelt of de toch enigszins optimisti sche conclusies van het Bu reau voor Economische Argu mentatie juist zijn.,„Was het maar zo, dan gingen we samen met de heer Rinnooy Kan feestvieren", aldus NCB-direc- teur M. Rabbae in een indirec te uitnodiging aan de werkge vers-voorman. „Maar ik be twijfel het. Cijfers van de Loontechnische Dienst en van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) staan toch haaks op deze conclusies. Als het alle maal wél klopt, dan moet er de afgelopen tijd wel een wonder zijn gebeurd", aldus Rabbae. Uit dat onderzoek van de Loontechnische Dienst van vo rig jaar bleek dat slechts drie procent van de bedrijven zich actief inzet voor allochtonen. En uit de WRR-studie kwam naar voren dat het merendeel van de personeels-chefs liever voor een autochtoon kiest dan voor een allochtoon. Gezeten op een teddybeer die fungeert als surrogaatmoeder, wordt een springtamarin gevoerd door een verzorger. Het ongeveer acht centimeter grote aapje, vorige week geboren in Artis in Amsterdam, is ver stoten door haar moeder. FOTO: ANP DEN HAAG - De asiel zoeker in Nederland wordt ten onrechte be schouwd als laaggeschool de plattelander die komt profiteren van de Néder- landse sociale voorzienin gen. De gemiddelde asiel zoeker blijkt namelijk het tegenovergestelde daar van: goed opgeleid, werk willig en bereid om Neder lands te leren. Dit zei minister D'Ancona van WVC gisteren bij de presenta tie van een rapport over asiel zoekers in Nederland. Uit het rapport blijkt dat de meeste asielzoekers in het land van herkomst een goede opleiding hebben genoten, en dat ze de daar opgedane werkervaring in ons land graag willen voort zetten, met name tijdens de wachtperiode van de asielaan vraag. De samenstellers van het rap port ondervroegen in opdracht zoekers wil in die periode wer ken en Nederlands leren, zo blijkt uit het rapport. Er is een redelijk aanbod aan taalcur sussen dat door WVC, samen met het ministerie van onder wijs, momenteel nog wordt uit gebreid. Maar de wet verbiedt asielzoekers de eerste jaren be taald werk te verrichten, en zo lang dat niet kan voelen zij zich nutteloos en afhankelijk. van WVC 677 asielzoekers uit De onderzoekers pleiten dan zes landen: Somalië, Ghana, Ethiopië, Eritrea, Iran en Roe- ook voor het inzetten van dit 'onbenut menselijk kapitaal'. menië. Het onderzoek moest Dit zou volgens de minister duidelijk maken wie de asiel zoekers zijn, hoe zij de wacht tijd van de asielprocedure zou den willen besteden en met welk beeld zij naar Nederland kwamen. Het merendeel van de asiel- ook een financieel voordeel bieden: „De kosten voor op vang nemen nog steeds toe, dus laten we de asielzoeker 'uit de bewassing halen' en hem zijn eigen geld laten verdie nen". Idoor MONIQUE VAN DE VEN AMSTERDAM - „Wil je een sigaret? Kent. Heb ik net gekocht, want ik had geld. Mooi haar heb je". Vragend reikt hij zijn hand uit. „Ik wil je hand vasthouden, ik vind je leuk". Een monoloog op een terras op het Leidse plein in Amsterdam. „Scheer jij je benen? Ik mag m'n benen niet scheren om dat ik man ben". De broeks pijpen van zijn kapotte trai ningsbroek zijn opgerold. Zwarte haren tot in zijn san dalen. „Eindelijk weer frisse lucht. Ik ben lang ziek ge weest, weet je". De monoloog wordt onderbroken door een blonde magere vrouw die vanaf een bankje een leeg bierflesje over het Leidse plein gooit. „Politie! Politie!", schreeuwt ze en een waanzin nige lach volgt. „De tweede president Kennedy heeft ge zegd datje alleen koffie en si garetten móet nemen, maar aardappeltjes met groenten zijn toch ook wel lekker. Op een ochtend kreeg ik geen koffie meer, weet je. Geen koffie. Man, hoe moet je dan wakker worden?" Boos gooit hij zijn slechts half opgerook te sigaret op de keien. „Vieze sigaretten. Verdorie, daar heb ik dan geld voor betaald". Een dwaas trapt tegen een re clamezuil. De zuil wankelt. De zingende dronkaard met de duiven veert op en zegt de man de wacht aan. Onge stoord beoefenen jongleurs hun kunsten. Op de grond liggen hippies. Tekenaars wachten op klanten. Een schoenpoetser telt zijn geld. Schandalig „Tuig is het", zegt de bloe- menman op de grens van smoezelig en opgedoft. Vóór zijn bloemenstal ligt het gra tis Leidseplein, erachter het deel met de hoogste omzet per vierkante meter: daar waar de lichtjes 's avonds branden gaan. Een glaasje fris kost er drie gulden en is voor de helft gevuld met ijs blokjes. Geen 'tuig' te beken nen dus. De bediening is kortaf en koffie vanaf half zes niet meer te krijgen. „Schan dalig", menen twee studen ten in bandplooibroek, streepjesoverhemd, rode lamswollen trui en broques- schoenen aan de voeten. Ze drinken ijs met cola en bekla gen zich over de oppervlak kigheid van gesprekken met meisjes. „Veel te veel small- talk. Het duurt zó lang voor dat je weet met wie je doen te hebt". Twee straatmuzikan ten met akoestische gitaren zingen uit volle borst. Twee stemmig, zuiver, vol. Een schamel applausje valt hen ten deel. Giechelend maakt een Japanse toeriste een foto. Een paar op middelbare leef tijd struikelt over poten van het veel te druk 'bestoelde' terras. Amerikanen. Wie an ders dragen plompe jogging- schoenen onder rokken en jurken. Leo de Glaseter Het Leidseplein is een lelijk plein, vindt de bloemenman die er al 45 jaar zijn brood ver dient. „Geen mooie winkels, geen fontein. Niks an". Je roen Drenth heeft er niets te verdienen en niets te verte ren, maar bezoekt het Leidse plein al jarenlang elke i „Hier ontmoet ik de hele \vtc reld". Rond zes uui schanst hij zich met zijn ingt nieuze invalidewagentje ad - ter een rij fietsen. Een sooic blokkade van waarachter h alles goed kan overzien. Wai1 op het Leidseplein is altij I wat te beleven. En hij verte over 'Leo de Glaseter' dic flessen kapot sloeg en er o ging liggen. Aan voorbijgair gers vroeg hij vervolgens q zijn dronken kop te gaai staan. „Je zag Leo dan verti1 ren. Met zijn bebloede kojf de hoed in de hand en de a z men wijd gespreid, vroeg h:r geld en haalde tóch steed1 zo'n honderd gulden op". Een zwerver passeert, graai1 zonder resultaat in de blauw 1 prullenbak en wil Jeroen eec hand geven. Jeroen pakt d man bij zijn pols en glimlachr verlegen. Voor veel passai J ten is Jeroen, van wie twe benen zijn geamputeerd, ee1 bezienswaardigheid. Een oh ject voor fotografen en tek< naars. „Vorige week hebbe j ze mij gevraagd om te pos< ren voor een portret. In twe kleuren. Hartstikke mod Maar hij wilde het zelf hou j den. Nou ja. Ik heb wel d hele avond geschitterd". DEN HAAG De ministeries moeten als bijdrage aan de den. Enkele andere voorstel len zijn: verdere stroomlijning Grote Efficiency Operatie van het stelsel van adviesra- (GEO) dit jaar ruim 26 miljoen den van de regering, interde- bezuinigen op de voorlich tingsuitgaven. De komende ja ren loopt dat bedrag op tot 53 miljoen. Dit maakte minister Dales van Binnenlandse Za ken gisteren bekend in een voortgangsrapportage over de GEO dat naar de Tweede ka mer is gestuurd. De minister raad moest in het kader van de GEO voor dit jaar nog 60 mil joen aan bezuinigingen vin- partementale reorganisatie van de civiele verdediging, wij ziging van de reis- en verblijf kosten buitenland en afslan king van bepaalde departe mentsonderdelen als gevolg van de overdracht van taken en bevoegdheden naar provin cies en gemeenten (in het ka der van de decentralisatie-im puls). Hoofdverdachte xtc-bende ontsnapt uit Bijlmerbajes AMSTERDAM - Een van de hoofdverdachten die de Am sterdamse politie op 7 februari aanhield bij het oprollen van een grote drugsbende is ont snapt uit het huis van bewa ring Demersluis (Bijlmerba jes) in Amsterdam. De man werd 22 juni opge haald door twee mannen in burger die aan de functionaris sen van het huis van bewaring een zogenoemd lichtingspa pier overlegden met het ver haal dat de verdachte, een 45- jarige man uit Rotterdam, op het politiebureau Lijnbaans gracht moest worden ver hoord. Waarschijnlijk is het be treffende document vervalst. De rijksrecherche stelt naar het voorval een onderzoek in. De verdachte zou een sleutel rol hebben gespeeld in een cri minele organisatie die zich op grote schaal bezighield met het fabriceren en verhandelen van de chemische drug xtc. Volgens de politie ging het daarbij om de grootste bende op dit gebied die ooit in ons land actief was. DEN HAAG De uitkeringen worden ook per 1 juli 1992 verhoogd op grond van een aantal sociale verzeke ringswetten. De halfjaarlijkse aanpassing van het wet telijk minimumloon en de sociale uitkeringen is con form de Wet koppeling met afwijkingsmogelijkheid (WKA). Tevens is per die datum de marginale wao-premie verlaagd van 13 naar 12 procent, zo heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid bekendgemaakt. De wijzigingen hebben tot gevolg dat bij voorbeeld een echtpaar met alleen aow er netto 18,86 gulden per maand op vooruit gaat en komt op netto 1.837,28 per maand. Dit is inclusief vakantiegeld en geldt alleen voor een echtpaar dat in het ziekenfonds zit. Aow Het aow-pensioen voor gehuwden is netto gelijk aan 50 procent van het netto minimumloon (1.587,00 gulden per maand) als bei de partners 65 jaar of ouder zijn. Het netto pensioen van zowel een gehuwde met een partner jonger dan 65 jaar als van een on gehuwde is gelijk aan 70 procent van het netto minimumloon, dat wil dus zeggen 1110,90 gulden. De gehuwde gepensioneerde met een partner jonger dan 65 jaar kan een toeslag op het ouderdomspensioen ontvangen die af hankelijk is van het inkomen van die jongere partner. Van dat laatste inkomen wordt een deel buiten beschouwing gelaten: 15 procent van het bruto minimumloon met inbegrip van de over hevelingstoeslag (361,83 gulden) en een derde deel van het meer dere aan bruto inkomsten. Wat daarna overblijft, wordt in mindering gebracht op de toe slag. Bij een bruto inkomen van de jongere partner van meer dan 1.180,62 gulden (met inbegrip van de overhevelingstoeslag) per maand, bestaat geen recht meer op een t is netto gelijk aan het minimumloon. Voor een weduwe zonder, kindjonger dan 18 jaar, is het pensioen of de uitkering netto ge lijk aan 70 procent van het minimumloon. Weduwnaars kunnen onder dezelfde voorwaarden als weduwen aanspraak maken op een aww-pensioen. Aww bruto per maand bruto vak. uitk. per maand Weduwen met kind tot 18 jr 2.429,42 156,95 Weduwen zonder kind tot 18 jr 1.766,08 109,87 Wezen tot 10 jr 565,15 35,16 Wezen 10 tot 16 jr 847,72 52,74 Wezen van 16 tot 27 jr 1.130,29 70,32 De vakantie-uitkeringen zijn, evenals de maandbedragen van de aww, per 1 juli aangepast. SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Aow en aww: bijzondere bepalingen Naast deze pensioenbedragen worden tevens zogeheten fictieve pensioenbedragen vastgesteld die zouden hebben gegolden als de voorstellen van de commissie-Oort niet waren ingevoerd. De zogenaamde „voor-Oortse aow/aww-bedragen" zijn in tweeërlei opzicht van belang. In de eerste plaats kunnen deze bedragen worden gehanteerd bij de berekening van de pensioenaanspraken. Hiermee wordt voorkomen dat de verhoging van de aow/aww-uitkering op grond van de Oort-maatregelen zou leiden tot een kleiner aan vullend pensioen. In de tweede plaats kunnen deze „voor-Oortse bedragen" wor den gebruikt bij de vaststelling van het franchisebedrag, waar over geen premies voor de aanvullende pensioenen worden geheven. Aow Gehuwden, partner ouder dan 65 Gehuwden met toeslag Gehuwden zonder toeslag en ongehuwden Ongehuwden met kind tot 18 jr Maximale toeslag 978,70 1.957,40 1.411,54 1.759,82 545,86 bruto vak. uitk. per maand 60,51 121,01 84,71 108,91 Netto aow gehuwden (50% aow-uitk. p. maand) Per maand Vakantietoeslag 1-1-1992 862,23 46,98 1-7-1992 870,41 48,23 mutatie ƒ8,18 1.25 Totaal ƒ909,21 ƒ918.64 9,43 Voor een huishouden zijn de bedragen twee keer zo hoog. Netto aow alleenstaanden Per maand Vakantietoeslag 1-1-1992 1.200,00 65,77 1-7-1992 1.211,57 67,52 mutatie 11,57 1,75 1.265,77 ƒ1.279,0! Aow (voor-Oortse bedragen) Gehuwden, partner ouder dan 65 jr Gehuwden met toeslag Gehuwden zonder toeslag en ongehuwden Ongehuwden met kind tot 18 jr Maximale toeslag Aww (voor-Oortse bedragen) Weduwen met kind tot 18 jr Weduwen zonder kind tot 18 jr Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar 887,70 f 1.775,40 1.234,98 1.596,69 540,42 1.788,56 1.245,76 398,65 597,97 797,27 bruto vak. uitk. per maand 60,24 120,47 84,34 108,41 124,27 87,00 27,84 41,76 55,68 Teneinde te voorkomen dat de loondervingsuitkeringen op mi nimumniveau van alleenstaanden tussen 21 en 28 jaar bij werk loosheid of volledige arbeidsongeschiktheid beneden het voor hen geldende sociale minimum dalen, zijn bepalingen van kracht die voorzien in een verhoging van de uitkering tot dit mi nimum. Dit zijn de zogeheten „kopjes op de uitkering". Deze kopjesbedragen, exclusief vakantietoeslagen, zijn per 1 juli 1992 als volgt vastgesteld. Standaard Uitgeverij/Wavery Productions - Aww Het pensioen voor een weduwe met een kind jonger dan 18 jaar, Alleenstaanden vanaf23jaar van 22 jaar van 21 jaar aaw/wao 72,92 60,28 50?97 ww 72,92 60,28 50,97 WWV 78,76 65,22 ƒ55,11 Eind juli veel vallende sterrei I UTRECHT - Eind juli meer vallende sterren te zi dan normaal, zo meldt Utrechtse sterrenwacht Koepel'. In de laatste nacht van de komende maand bei 'c ken enkele meteoorzwerm c hun maximum. Omdat het gen die tijd nieuwe maan zijn de omstandigheden gens de stichting optimaal deze vallende sterren te bel ken. De Koepel verwacht vijf tot tien meteoren per u zichtbaar zullen zijn. Sommi meteoren zijn dan zeer heli en kunnen lange sporen de hemel trekken. Cocaine in dozen bananen NIJMEGEN Een medewe j ster van een supermarkt Nijmegen heeft eind vor week bijna tien kilo cocaïne J enkele dozen bananen gevt den. De Nijmeegse politie is druk op zoek naar de andi j dozen die bij de partij Zui< merikaanse bananen hoordt De bananen werden door e landelijk distributiecentra bij de supermarkt afgeleve j en zijn alle douanecontrol j ongehinderd gepassee is nog niet duidelijk uit hi i veel dozen de partij banan bestond. Het verdovend m del is opgestuurd naar het rechtelijk Laboratorium Rijswijk om de zuiverheii graad te bepalen. Hivos: Overleg met Zuidafrika geschrapt DEN HAAG - De vièr Nedf landse particuliere ontwik! lingsorganisaties, Hivos, vib, Cebemo en Icco, hebb een overleg met de Zuidaf kaanse Ontwikkelingsbank! gezegd naar aanleiding v het bloedbad in Boipatong. 1 heeft het Hivos gisteren 1 kendgemaakt. Het overleg vs morgen had moeten gaan ov het opzetten van ontwik! lingsprojecten in Zuid-Afrii De Ontwikkelingsbank is ex spronkelijk door de ZuidaÊ kaanse regering opgezet vo steun aan projecten in thuislanden, maar werkt I genwoordig aan projecten het hele land.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4