Leven met Wodan, Donar en Freija [^idaeSoii/umt"V AKANTIE Archieffoto Een van de Utrechtse grachten met de typische kadeterrassen. Binnenkort zal hier ook de museumboot varen. over de Oudegracht, ter hoogte van de Rembrandt bioscoop, komt een verkooppunt annex opstapplaats. De museumboot vaart via de Oude gracht langs het Centraal Museum naar het Spoorwegmuseum. Daar keert de boot en gaat via het Catha- rijneconvent aan de Nieuwegracht weer terug naar de plaats van af vaart. Oudaen Utrecht heeft genoeg bezienswaar digheden, maar de oude binnenstad nodigt de bezoeker bij uitstek uit om door de kleine straatjes te zwerven en de gemoedelijke sfeer te proeven. Bij de dagkaart voor de museumboot ontvangt de klant een informatie brochure. waarin per halte de moge lijkheden zijn opgenoemd. Behalve musea kan men denken aan markten, tuinen, gebouwen en win kelstraten die de moeite waard zijn. Ook de host(ess) op de boot wijst de passagiersop interessante zaken langs route. Eén van de typisch Utrechtse 'at tracties' langs de route van de mu seumboot is het Stadskasteel Ou daen, dat zich bevindt tussen de vele winkels in de oude panden aan de Oudegracht. Adel woont er niet meer, Oudaen is inmiddels een ge liefd horeca-etablissement. Een rondleiding door de ambachtelijke stoombierbrouwerij in dewerfkel- ders van het middeleeuwse gebouw (inclusief een glas Ouwe Jonge Daenis mogelijk op afspraak. Vanaf deze museumboothalte is het slechts enkele-minuten lopen naar de oudste winkel en bakkerij van Utrecht, 'Den Dubbelden Arend' aan de Schoutenstraat 13. De zaak is te bezichtigen tijdens vaste rondlei dingen. De museumboot is slechts één van de vaartuigen die de toeristen op het grachten water moet krijgen. De re derij heeft ook concrete plannen voor een watertaxi voor maximaal acht personen en een VIP-boot voor de zaken- en/of particuliere markt. De verlichting die wordt aange bracht op de prachtige' bruggetjes over de grachten maken het extra aantrekkelijk om Utrecht te bekij ken met een avondlijke 'Candlelight Tocht', waarbij kaas en wijn geser veerd wordt. Voor de toeristen die van iets sterkers houden, is er een borreltocht. Wie meer wil weten kan bellen naar de VW Utrecht, tel. 06 - 34.034.085, of naar rederij Lovers, tel. 020-6.222.181. foto Stichting Prehistorisch Huis et prehistorische dorp bij Eindhoven is de tijd meer twintig eeuwen stil blijven staan. t dorpje Eversham is op >n enkele kaart te vinden, t kan ook niet, want het itaat alleen op het terrein een museum in ïdhoven. Een stapje ug in de Ijzertijd met op achtergrond de geluiden de Lichtstad. i Andrê Horlings de poort passeert van het Pre- orisch Openluchtmuseum in dhoven gaat meer dan 2000 jaar ig en komt terecht in een neder- ing uit de Ijzertijd. Waar de hui- de gebruiksvoorwerpen, het ge lschap en de kleding dateren uit eriode 750 tot 57 voor Christus, t voordat de Romeinen de eerste hreven berichten over het leven nze gebieden optekenden. dorpje bestaat nog niet zo lang. t is een voortzetting van een ex- iment op het Floriade-terrein in {sterdam, waar tien jaar geleden li Westfriese boerderij uit de nénstijd werd nagebouwd. Enkele Jdhovense docenten, die betrok- aa waren bij dat project,zagen er L6 educatief middel in om het be rt^ van archeologie duidelijk te ma- j en te leren hoe mensen vroeger 'icNederland leefden en nu nog )ffeds elders op de wereld een be an moeten zien te vinden, i^ steun van onder meer het Cen- 8«i voor Biologieonderwijs in TCldoorn, dat in het dorp 'Haps' uit I stenen tijdperk een soortgelijk 2polproject bezit, verrees op een ltein bij het Milieu Educatief Cen- f jm van Eindhoven een prehistori- je boerderij. In de afgelopen jaren 4*d het dorpje sterk uitgebreid, zo- II het leven in de Ijzertijd er nu eqdelijk kan worden gemaakt met 2iulp van van tal van bouwwerken gereedschappen. Behalve voor schoolgroepen is het Prehistorisch Openluchtmuseum ook voor bezoekers open. Groepen van meer dan 15 personen kunnen een rondleiding reserveren, maar ook in een kleurrijke gids worden alle bezienswaardigheden uitvoerig besproken. Hij maakt tegelijk duide lijk hoe zorgvuldig de collectie is sa mengesteld, hoe gebruiksvoorwer pen werden gemaakt en hoeveel werk er nodig was om bijvoorbeeld iets simpels als brood te bakken. Tijdens de weekeinden zijn er vaak speciale activiteiten, als ijzer sme den, pottenbakken of wol spinnen, terwijl het 'dagelijks leven' uit die tijd aan den lijve kan worden erva ren door actief deel te nemen aan een prehistorisch weekend of week je. Reconstructie „De nagebouwde 'greppelboerderij', waarin gezelschappen kunnen over nachten, is een reconstructie -van een bouwwerk, dat circa 50 na Christus in Oss stond", vertelt 'Hars', één van de medewerkers, die in zorgvuldig aan elkaar genaaide dierenvellen is gekleed. In het dage lijks leven heet hij Wim van Dijk, maar in Eversham heeft hij een pre historische naam. Naast de 'greppel boerderij' kent Eversham ook nog .een 'schapenboerderij', een gebouw dat stamt uit het Noordbrabantse Haps van 500 voor Christus. „Archeologen kunnen de plaats waar de palen en de muren hebben gestaan herkennen aan een verkleu ring van de grond, en met behulp van de kennis die we van die tijd heb ben, en gegevens als bij voorbeeld de lengte van de mensen, is de boerderij nagebouwd. Het huis had vroeger een woongedeelte en een stal. Voor de verbindingen zijn geen spijkers gebruikt, maar houten pennen. De nok is experimenteel. Er zijn drie mogelijkheden uitgevoerd: met ge- kruisde balken, van leem en met le ren lappen, en daaruit werd al duide lijk dat leer minder geschikt was. De Van de tijdelijke bewoners van Eversham wordt verwacht dat zij ook actief deelnemen aan het dagelijkse leven. P*museumb00t, zoals die op dit ogenblik al succesvol vaart in Amsterdam. or 3 ei ,|er museumboten door Utrechtse grachten 3gin augustus kan de irist per museumboot bfhten maken door de aachten van de historische ijnenstad van Utrecht. ;l)ter komen er nog een nperboot voor candlelight- "tises, een nachtelijke .Jrrelboot en eventueel een Itertaxi. eijmuseumboot is in toeristisch op- hit een unieke combinatie van lljnbaar vervoer, rondvaart en mu- Imbezoek. In Amsterdam is het ehiddels een doorslaand succes: in Mfl stapten 200.000 mensen aan |rd van de speciale boten, die elk tijf uur vertrekken van zeven hal- 5j in de binnenstad. Niet alleen iglgres- en beursgangers, zakenlie- eij en buitenlanders, maar ook veel utlerlandse toeristen. Het blijkt 6hom een prima manier om een lijd eens van een andere manier te ifcjken. I concept voor de Amsterdamse museumboot wordt in Utrecht, zij het kleinschaliger, uitgevoerd. „We vergelijken de situatie in Utrecht met het historische stadje Brugge in België. Daar varen al jaren rond vaartboten, zonder de authentieke sfeer aan te tasten", aldus Peter H. Sul, product manager van rederij Lovers. Hij kan zich de gevoelens begrijpen van de mensen die protesteren tegen dé uitbreiding van de waterrecreatie in de Utrechtse grachten. „Maar onze geluidloze bootjes zijn speciaal op maat gemaakt en worden aange dreven door elektromotoren. Ze vol doen aan alle geluids- en milieu-nor men". Ook onderzoek van gemeente Utrecht heeft uitgewezen dat de spe ciale vaartuigen 'geen afbreuk zul len doen aan het rustige karakter van de Nieuwegracht'. Rustpunt Het gebruik van de museumboot is eenvoudig. De klant kan bij elke stei ger waar de museumboot aanlegt een dagkaart kopen. Deze biedt kor ting op verschillende musea en be zienswaardigheden, die zich meestal in de buurt van de haltes bevinden. De rederij verkoopt ook een combi ticket, waarbij de entree voor een aantal musea is inbegrepen. Met een kaartje kan men zo vaak af- en opstappen als wenselijk is. De bo ten, die toegankelijk zijn voor ge handicapten, hebben comfortabele zittingen en er is een toilet aan boord. „Het tochtje moet een rust punt zijn in de dagtrip". Musea bezoeken is geen verplich ting. „Utrecht is een mooie stad. Be halve dat er genoeg musea aan het water liggen, is het fantastisch om ergens uit te stappen om van de stad te genieten. De mensen in Utrecht zijn gemoedelijk en aardig". De toeristen kunnen zelf bepalen welk museum ze bezoeken, en hoe lang ze rond blijven wandelen in de stad. „Als ze dat willen, mogen ze ook blijven zitten en vijf keer een rondvaart maken", aldus Peter Sul. De twee boten varen volgens dienst regeling elke drie kwartier vanaf elke halte. Het Utrechtse hoofdkan toor en de hoofdsteiger van de rede rij is gepland aan de Weerdsluis/zij- de Nieuwekade. Hier worden tevens twee parkeerplaatsen voor touring cars gerealiseerd. Bij de Viebrug de kleur van de gloed en daarom was een 'gloedkijker' vroeger een uitste kend betaald, maar ook heel riskant beroep. Want het bakken van potten en pannen luistert heel nauw; iets te koud of te warm en het mislukt, en dan is de woede groot". Overal op het terrein zijn inmiddels de scheppingen van Van Bekhoven te vinden; brood- en ijzerovens in vele variaties. „We maken duidelijk hoeveel energie er nodig is om bij voorbeeld ijzer te winnen uit ijze- roer. Een onsje zou nu 2.000 gulden kosten." Prehistorisch Openluchtmuseum, Boutenslaan 161b, Eindhoven. Tele foon 040 - 522.281. Geopend dage lijks van 10 tot 18 uur. entree 2,50, bij evenementen 3,50. Rondleidin gen voor groepen van meer dan 15 personen. Actieve deelname aan weekeinden of weken: 30 per dag. Speciale activiteiten: 4 en 5 juli: planten herkennen en gebruiken als voedsel, geneesmiddel of lichaams verzorging: 11 en 12 juli: individueel weekeinde; 18-19 juli: ijzer smeden; len 2 augustus: pottenbakken; 8 en 9 augustus: muziek maken; 15 en 16 augustus: graan en brood-weekein- de en 22 en 23 augustus: spinnen, weven en wol verven. Bakovens Ze zijn onder de indruk van de 'heili ge eik', te herkennen aan een 'knoop' waarmee twee verschillende taken aan elkaar zijn gegroeid. „Aan mensen lukt dat niet, dus moeten de goden dat gedaan hebben." Overal op het terrein zijn andere vormen van handarbeid te zien: een smederij voor gereedschap en siera den; een 'rookoven' om vlees en vis langer eetbaar te houden; maalste nen om van graan meel te maken je hebt wel vier uur nodig voor één brood"; een weefschuur; leerbe- werking; het meertje kan worden be varen in uitgeholde boomstamka no's. foto Milan Konvalinka Lekker met de familie een weekeindje terug naar de Ijzertijd. lappen lieten los en rotten weg. Nu liggen er grasplaggen op". De groep scouts, die hij rondleidt, herkent zijn verhalen duidelijk van school. Hars vertelt over de Ger maanse oppergod Wodan, Donar van de donder en Freija van de liefde, wiens namen nog steeds voortleven in woensdag, donderdag en vrijdag. Bij het Poortgebouw is Ad van Be khoven, keramist uit Oosterhout, in de weer met plakken leem, waar stro doorheen is gekneed. Hij is al ruim dertig jaar bezig met 'primitief aar dewerk' en bouwde hier de eerste Romeinse bakoven na die in Europa gevonden werd: een 'schoorsteen' van anderhalve meter hoog boven een holte met een gat opzij. „Voor dat gat wordt hout in brand gestoken. Door de luchtcirculatie 'trekt' de hitte door de oven heen. De temperatuur binnen kan oplopen tot 1000 graden. Die is af te meten aan DINSDAG 30 JUNI 1992 Homo touristicus kan beter thuis blijven door Rien van den Anker „Het vakantieverhaal dat je als je weer terug bent hebt te vertellen, daar draait het allemaal om. Als je dat goed en sappig weet te vertellen, dan heb je je status verhoogd. Dan tel je weer mee en het grote voordeel is dat je zelf veertien dagen lekker thuis hebt kunnen uitslapen, ge woon heerlijke Hollands hebt gege ten en weer uitgerust en minder ge stresst dan al die reizende collega's naar je werk gaat". Reclameman en arts Willem Pijffers heeft zijn jongste boek 'Sappige ver halen, reisgids voor de thuisblijver' goed getimed. Op het moment dat de reserveringspaperasen bij velen bin nenkomen, de eerste vakantieboe ken al opzij zijn gelegd en mogelijk de eerste ruzie over de route al ach ter de rug is, komt hij met het mes jokke idee om maar beter thuis te blijven. Pijffers geeft, alvorens hij in zijn boek allerlei tips voor goede verha len beschrijft, eerst uitleg hoe hij tot de (nu nog) bijna waanzinnige sug gestie van thuisblijven is gekomen. Hij zegt dat echt avontuurlijk reizen en ontdekken bijna niet meer moge lijk is, omdat de toerist, zeker in Eu ropa, al alle paadjes heeft platgetre den. Alle wegen heeft verstopt en alle stranden heeft vervuild. Bovendien, zo attendeert hij de nieuwsgierige lezer, blijkt uit onder zoek in Duitsland dat de helft van de vakantiegangers teleurgesteld te rugkwamen na een wekenlang ver blijf buitenshuis. En Nederlanders maken er volgens Pijffers helemaal wat van, want die tonen vooral op reis dat ze zuunig zijn. „Ze drinken in Frankrijk goed kope wijn die ze hier in de super markt laten liggen en plegen aansla gen op hun maag door vooral blik voer te eten". En voegt hij er cynisch aan toe: „Terwijl alle andere EG- burgers zich tijdens de vakantie la ten verwennen in luxe lokaties gaan de Nederlanders massaal naar tent en caravan om daarmee, vlak naast elkaar, zo gezellig te genieten van de natuur. Soms alleen gescheiden door dun tentdoek". Kodak-addict Hij citeert een Franse geleerde, die tot de conclusie komt dat de toerist inmiddels een soort reis-idioot is ge worden. Een stommeling die gemak kelijk is te bedriegen, een Kodak-ad dict die de hele dag loopt te fotogra feren en niets ziet. „Het is maar de vraag of reizen wel zo leuk is. Hadden al die teleugestel- den, die files en warme stranden ha ten, niet beter thuis kunnen blijven? Hadden ze niet met koffers hoeven sjouwen, waren ze niet getild en be roofd en hadden ze geen zonnescha- de opgelopen. Nee, zo blijkt, want de toerist is een onverbeterlijke opti mist, die denkt dat het de volgende keer beter gaat. En die denkt, dat hij wat mist als hij niet gaat. Bovendien heeft hij niets meer te vertellen aan zijn vrienden en familie. Met napra ten over wat er in de krant stond of wat je op de buis hebt, daar maak je geen status mee". Want voor Pijffers is het verhaal over de vakantie een onderdeel van het sociaal kapitaal, waar iedereen veel van wil bezitten. Je moet in je omgeving op het juiste moment iets te vertellen hebben. Maar ja, niet ie dere dag heb je salarisverhoging, niet iedere dag koop je een nieuwe auto en niet iedere dag ben je getuige van iets verschrikkelijks. Maar min stens een, maar soms wel twee of drie keer per jaar kun je de held zijn met de 'story' van de dag. Dan vertel je het verhaal over je avonturen van die vakantie, die je zelf soms eigen lijk maar saai vond. Maar de ande ren hangen aan je lippen. Ergernissen Je bent wel gek als je daar je goede geld aan geeft, zo vindt Pijffers. Ze ker als er zoveel risico's en ergernis sen aan zijn verbonden. Haal of leen de reisbrochures van de gerenom meerde reisorganisaties en bestu deer ze. Schakel verder de televisie in, want op de buis verschijnen re gelmatig films en documentaires, waarin de oerwouden van Borneo worden ohtdekt en waarin je oog in oog met die Indianen in Zuid-Ameri ka komt te staan. „Componeer dan je verhaal. Ik weet het, dat is een kunst, maar die is te leren. Doe het soms een beetje opge klopt, maar wel voorzien van een exotisch sausje, een beetje ellende en vooral van persoonlijke belevenis sen. Ik weet het, dat vergt uiterste intelligentie en creativiteit". Lekker thuis, naast het koffie-appa- raat en voor in de buurt van het ei gen bed met schone lakens zal het volgens hem allemaal wel lukken. In ieder geval reikt hij in zijn verhalen genoeg ideeën aan, waarmee zelfs de leek zijn verhaal overtuigend en zon der haperen kan vertellen. Het is volgens Pijffers zeker de moei te waard om het te proberen, want het alternatief is weer dat teleurstel lende gevoel bij thuiskomst. Na zo veel leed tijdens een vakantie die zo leuk had moeten zijn. Na het lezen van het bij Aramith uit gegeven boekje komen we tot een an dere oplossing: het één doen en het ander niet laten. Ga op reis en neem de gids mee voor aan het zwembad. Kom je altijd terug met een sappig verhaal. Dat doet Pijffers zelf trouwens ook..

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19