In de schaduw van Disney Giethoorn: Boot die fluistert verdringt punter Holland: Tips en ideeën binnen de grenzen Echt vol is Nederland nog nooit geweest Vakantie LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JUNI 1992 Heel veel aandacht in het dagtoerisme gaat dit seizoen uit naar Eurodisney bij Parijs. Niet zo vreemd, want met een investering van acht miljard, 12.000 medewerkers en een verwacht aantal bezoekers van elf miljoen per jaar, is Euro Disney het grootste pretpark van de Oude Wereld. Waaraan nu alle kleintjes worden getoetst. door aad struijs ■j n de strijd om de gunsten en het geld van het kritischer wor- W-j dende publiek zullen de attrac- |p tieparken naast Disney het fiL aanbod en de kwaliteit dus voortdurend moeten opvijze len. Dat is prettig voor de con sument, al zullen alle uitbrei dingen en verbeteringen op den duur ook leiden tot een erhoging van de entreeprijzen. In de [ederlandse attractieparken betalen e bezoekers nu nog tussen de 16,50 ti 20 per persoon all-in (met de Efte- ng als uitschieter: 25). Dat is een :hijntje vergeleken met de 79 (kinde- ;n 52,50), die Eurodisney voor een agje fun rekent. Bovendien zijn ook de Dnsumpties even ten zuiden van Parijs ink duurder. 'an spectaculaire prijsverhogingen is r dit seizoen geen sprake. Toch zijn in e schaduw van Disney door de vader- indse eerstelijns-pretvoorziening joed-voor 28 miljoen dagtrips per jaar) ok nu weer vele tientallen miljoenen uldens geïnvesteerd in nieuwe pu- liekstrekkers. Een rondgang in vogel- lucht: )e Efteling, die de titel 'grootste pret- jark van Europa' weggekaapt ziet door Eurodisney, viert het 40-jarig bestaan pet de 'Droomvlucht'. In deze nieuwe kiperattractie, die binnenkort open- jaat, maakt de bezoeker in een 'zwe- ende' gondel een 450 meter lange reis oor de wonderlijke wereld van het prookje. De vlucht voert door diverse cènes, compleet met echte watervallen n overdonderende berglandschappen, jeureffecten prikkelen de neus, terwijl en uitgekiende belichting en perspec- ivistische trucjes de ogen bedotten. Histomfloerste kastelen en wouden lij- .en op het water te bewegen. Het enige n Droomvlucht dat op de uitgeslapen merkelijkheid van alledag is gebaseerd 6 de investering: 19,5 miljoen. Nieuw is iet familiehotel van de Efteling, dat inds enkele weken open is. Iet fantasievolle en theaterrijke 'Land 'an Ooit' (tussen Drunen en Vlijmen), rouwde in het Reuzenland een span- lende attractie voor wat oudere kinde en: de Grote Bruggenloop. Ooit gedacht aan waterkracht' is een lieuwe attractie, waarin kinderen en 'olwassen zich op verschillende man lieren over water kunnen bewegen, ét 'Toeren tijdens tafelen' kunnen be oekers rijdend door het Land van Ooit le lunch gebruiken. n het Autotron in Rosmalen kunnen inderen tot 10 jaar op de '4x4-jeep- iaan' rondkarren in sportieve terrein wagens. De chauffeurtjes mogen zelf ituren en gasgeven. Elektromotoren torgen voor een milieuvriendelijke aan- lrijving. Op het circuit heeft de veilig- leid voorrang. .evende vervoermiddelen van 1 pk vor- nen allang niet meer de enige pijler on der het succes van Ponypark Slagha ren. Dit seizoen is veel geld gestopt in een nieuwe cowboy- en indianenshow en een uitbreiding van de wildwater baan 'Gigant Flumeride'. ioor Rien van den Anker let Leidschendamse hoofdkantoor van tiet Nederlands Bureau van Toerisme is ïen wereld vol hoop en vrees. Hoop dat ir ieder jaar weer meer buitenlandse oeristen op bezoek zullen komen. En ïatuurlijk, dat ook steeds meer Neder- anders in eigen land hun vakantie zul- en doorbrengen. Haar vrees is er ook, temeer omdat juist ie vakantie-deskundigen maar al te goed weten hoe grillig het gedrag van de moderne reiziger is. „Graag een groei, imaar laten de Nederlanders alsjeblieft niet en masse besluiten om dit jaar hier te blijven. Laat dét niet gebeuren", rea geert NBT-directeur Frans Jansen bij- ina smekend, nadat we hebben gesugge reerd dat zijn grote droom toch wel Met 'Splash' zorgt Duinrell dit seizoen voor een spetterend nieuwtje. Met 'Splash' zorgt het attractiepark Duinrell in Wassenaar voor een spette rend nieuwtje, dat een investering van enige miljoenen vergde. Vanaf vijftien meter hoogte duikt een boot met twin tig mensen aan boord in een vijver. De vrije val veroorzaakt een enorme plons. Toeschouwers, die daar niet veel voor voelen of een beetje bang zijn, kunnen het spektakel van héél dichtbij volgen. Een glazen wand zorgt ervoor dat ze niet nat worden. Wie op warme dagen wel zin heeft in een verfrissende dou che, mag zich vóór het glas wagen. Speelser Na veel geworstel en tegenslagen lijkt de Flevohof goed te draaien. De nieuwe eigenaar de Belgische Walibi- groep ontwikkelde een nieuwe stra tegie voor het kijk-, speel- en doepark in Biddinghuizen. De educatieve onderde len krijgen de komende jaren een dyna mischer en speelser karakter, terwijl ook méér ruimte wordt ingeruimd voor speelvoorzieningen. De Flevohof-nieu- we-stijl mikt op jongeren èn ouderen. De eerste resultaten van die nieuwe aanpak ontluiken. Zo zijn er bij voor beeld zeven nieuwe gezinsattracties ge plaatst, waaronder een waterglijbaan, een antieke paardencaroussel, een zweefmolen in barokstijl, een bootjesca- roussel en een Zweeds speelcomplex met klimnetten en glijbanen. Avonturenpark Hellendoorn presen teerde vorig seizoen al een Europese primeur met de 'Rioolrat'. In deze on dergrondse 8-baan maken bezoekers in het duister en belaagd door echte ratten (veilig achter glas) een duizelingwek kende reis door een gangenstelsel dat veel lijkt op de riolen van Parijs. Bovengronds is de sfeer van de Licht stad nu terug te vinden op de nieuwe Place de Paris, een tot in alle details na gebouwd Frans pleintje, omzoomd door cafeetjes en terrasjes. De Julianatoren in Apeldoorn, met zijn 82 jaar een van de oudste pretparken moet zijn dat we met z'n allen gewoon besluiten om voortaan binnen de lands grenzen de vrije tijd door te brengen. Met bijna 75 procent kent Nederland vrijwel de hoogste vakantie-participatie van de hele wereld. Dat betekent dat van elke vier Nederlanders er drie op vakantie gaan. Omdat grote groepen soms twee, drie of vier keer op pad gaan, komen we jaarlijks op ongeveer vijftien miljoen binnenlandse vakanties. Bo vendien maken we jaarlijks ook nog eens twaalf miljoen buitenlandse trips en reizen. (Ter verduidelijking: volgens deze statistieken is een vakantie een verblijf met twee overnachtingen bui ten het eigen huis). Een kwart van de Nederlanders gaat al leen in het buitenland op reis, een even groot deel alleen in het binnenland en weer een kwart viert zowel binnen als buiten de landsgrenzen de vakanties. De rest, ook weer 25 procent, gaat niet. Deze laatste groep bestaat uit heel klei ne kinderen, ouderen en mensen die het financieel niet kunnen betalen. Verder ook Nederlanders, die om allerlei rede nen, zoals geboorte of verhuizing, een malig niet (kunnen) gaan. „Maar ondanks de vakantiespreiding is er 's zomers in Nederland toch altijd nog een periode van zo'n twee a drie we ken dat er sprake is van een echte piek. Minder scherp dan enkele jaren gele den, maar op dat moment is Nederland toch wel goed bezet", aldus Fransen, die er direct aan toevoegt: „Maar ook dan is Nederland nog steeds niet echt compleet vol. Misschien wel stukken in Zeeland of op de Waddeneilanden, maar er is ook dan nog altijd wel een plaatsje te vinden". Drukte Volgens hem kan Nederland dan ook in de toekomst best meer buitenlandse en Nederlandse toeristen opvangen. „Als de groei m ïar stapje voor stapje ge beurt, want dan kunnen de overheid en de toeristische industrie de omstandig heden daaraan aanpassen. Kijk, drukte is een relatief begrip. Vroeger was het volgens iedereen druk op de Van Brie- nenoord-bruggen. Nu hoor je daar nie mand meer over, omdat de bruggen zijn verbreed. Maar er raast nu waarschijn lijk meer verkeer over dan in de oude si tuatie". Nederland is volgens de NBT-topman bij uitstek voor de Nederlanders dé be stemmingvoor een tweede of derde va kantie, maar aan de andere kant gelooft hij ook dat er in de toekomst steeds meer 'grote' vakanties in eigen land zullen worden gevierd. „Dat is waar schijnlijk een reactie op de trend, dat ie dereen zo nodig maar steeds verder weg moest. Ook de files en de vertragingen hoeven voor veel mensen niet meer. En wat denk je van de gezondheidsmanie. Wie gaat er nu nog nog veertien dagen echt bakken aan de Middellandse Zee?" Daarnaast zijn er volgens Jansen na tuurlijk ook nog voldoende groepen, die in verband met hun gezinsomstandig heden of hun leeftijd in Nederland blij ven. „Met kleintjes ga je gewoon naar een bungalowpark en niet, zoals in je vrijgezellentijd, met de rugzak naar In van ons land, blijft zich voortdurend verjongen en vernieuwen. Gloednieuw zijn een fiets-monorail, een reusachtige 'muis'-schommel en de 'Venture'. In deze simulator (voor het opleiden van piloten) worden natuurgetrouwe films vertoond. Het publiek kan zelf de verrichtingen van een wildwatervaar- der, skiër, coureur of piloot volgen. Let terlijk een schokkende ervaring. Net echt 'Nèt echt' is tegenwoordig ook in de die renparken het trefwoord. De beesten worden niet langer in gevangeniskooi- en gestopt, maar krijgen de ruimte in een natuurlijk mogelijke leefomgeving. Dat is niet alleen voor de dieren aan trekkelijk, maar verhoogt ook de attrac- tiewaarde voor de bezoekers. In het Noorder Dierenpark in Emmen bij voorbeeld kan het publiek in een nieuwe vliegkooi op visite bij Zuidame- rikaanse water- en waad vogels. Met een lengte van 100, een breedte van 33 en een hoogte van 12 meter is het een van de grootste vrije-vluchtvolières ter we reld. Van heel dichtbij zijn rode ibissen, roze lepelaars en deftige Incasterns te bewonderen. Een woud van planten, watervallen, riviertjes en poelen geven de kooi een exotische aanblik. Ouwehands Dierenpark bouwde op de kop van de Grebbeberg een levensecht stukje Waddenzee na. Torenhoog boven NAP zwemmen en luieren acht zeehon den. Het wad ligt in een vrijevlucht-vo lière van 50 bij 100 meter. Er scharre len en vliegen kluten, scholeksters, wulpen, eenden en ganzen rond. Het publiek kan de dieren vanaf een brug bespieden. Het Noordzeewad gaat 18 juni officieel open. Burgers Zoo Bush en Safari heeft met het overdekte oerwoud een wereldat tractie binnen de poorten. Daar komen twee toppers by: een woestijnhal en een overdekt mangrovebos. De woestijn is eind 1993 klaar; de hal met het eb- en vloedbos is reeds voor het pubhek geo pend. Veel spectaculairs is er in de 750 vier kante meter grote kas nog niet te ziep, geeft bioloog Joep Mensingtoe. „Het moet een ongelofelijke jungle worden. Maar dat ligt nog ver van ons, want zo'n kustbos groeit maar heel langzaam in de golfslag". Tussen de boompjes krab belen nu alleen nog wat krabben rond. Die krijgen in de toekomst gezelschap van mangrovereigers, ijsvogels, brilvo- geltjes, grote vissen, joekels van schild padden en varanen. Labyrinth Eurodiosney toont aan dat in Europa ook het dagtoerisme grenzeloos is ge worden. Ons eigen Staatsbosbeheer il lustreert dat letterlijk in Vaals. Op het Drielandenpunt van Nederland, België en Duitsland verrees een expositie met het thema 'Grenzen'. Het museumpje ligt naast een reusach tig doolhof. Zo'n 17.000 haagbeuken vormen een wirwar van paden, hoeken en lanen. Het is een hele klus om de uit gang van het labyrinth te vinden. Er is waarschijnlijk geen toepasselijker mo nument denkbaar voor het doolhof dat EG heet? dia. Dat geldt natuurlijk ook voor de ou deren. Die willen misschien nog wel, maar die durven of kunnen niet meer". En hij vervolgt: „Dat zijn vastigheden, maar daarnaast heb je ook te maken met trends, die veel grilliger zijn. Ik heb het idee dat het nu voor velen een soort must is om een tweede of derde vakan tie in eigen land door te brengen. Sa men met vrienden in een kasteeltje, om een verjaardag of iets anders te vieren". De Nederlandse toeristen-industrie heeft zijns inziens goed ingehaakt op de veranderende wensen van de toerist, die zich steeds sportiever wil gedragen en die steeds meer interesse toont voor cultuur. „En zo", concludeert Jansen met een glimlach, „ontdekt de Neder lander vanaf het zadel dat er in zijn ei gen land veel moois is te zien". samenstelling rlen van den anker vormgeving hans fresen

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17