arl Spitzweg: Romantische andschappen en veel humor KUNST/RTV 71 Sus van De S elver a's: eerst twee jaar gejankt GRIJSGEDRAAID Pianist Paderewski wordt in Polen herbegraven miód Sou/taut DINSDAG 30 JUNI 1992 i JOTTROP - Himmel- la ilau an den meisten Stel- 12n. Dat is het motto van f en kostelijke expositie ran werk van Carl Spit- weg (1808-1885) in Bot- e] rop, onder Oberhausen in iet Duitse Roergebied. et is een zin uit een brief van Münchener kunstenaar aarin hij vertelt dat zijn was irkleurd is: zijn blauwe hemd verbleekt, maar zijn witte asgoed kwam 'himmelblau n den meisten Stellen' uit de >bbe. Vermoedelijk van dat- ilfde intense blauw dat op eel werken van deze romanti- :he schilder te zien is. pitzweg was een autodidact, a zijn apothekersopleiding oos hij voor het schilderen, ijn nalatenschap omvat een norm aantal werken. Het me- indeel daarvan is onderge- racht in de Sammlung Georg chafer in Schweinfurt. Meer an veertig schilderijen en bij- 1C a evenveel tekeningen uit die jllectie zijn op korte rondreis oor Duitsland. Tot 12 juli nog Bottrop, daarna de hele zo oiier (tot 13 september) in de e iunsthalle van Kiel. (oor wie van romantische Vl indschappen en alledaagse mnenselijke taferelen houdt en evoel voor humor heeft, is het Ie moeite waard om de komen- le twee weken nog een dagje laar Bottrop te gaan. Want )e ipitzweg is niet alleen 'maar' umorist, een cartoonist- vant-la-lettre. Hij steekt iag de draak met de tijdelo- kleinburgerlijke gewichtig heid; met milde spot portret- ,a, eert hij wetenschappers met logkleppen, onnozele dienst ee loppers in uniform en paters lie het met de armoegeloften iet zo nauw nemen, laar het zou Spitzweg tekort loen om hem als een soort 1855 Madchen mit Ziege im Gebirgstal Öl auf Eichenholz 36,829,1 cm genreschilder te catalogiseren. Vaak onderschat is hij als land schapsschilder; een genre waarin hij zich onder invloed van internationale kunstvrien den gaandeweg zijn leven ont wikkelt en aanpast aan de ver anderende trends van de tijd. Een aangenaam dagje Bottrop is ook na de 12e juli en des noods zonder Spitzweg aan te bevelen. Het museum van Bot trop is in kunstkringen beter bekend onder de verzamelaan- duiding Quadrat. Een moder ne laagbouw, die qua architec tonische vormgeving en land schappelijke omgeving sterk doet denken aan Kröller-Mul- leropdeVeluwe. Het museumcomplex - vanaf Het museum van Bottrop de autoweg bij Oberhausen- /Bottrop eenvoudig te vinden dankzij de Quadrat-richting- bordjes - ligt in een uitge strekte. parkachtige omge ving. Het museum is gebouwd om permanent onderdak te FOTO'S PERSUNIE bieden aan de schilderijen van de in 1976 overleden kunste naar Josef Albers. Daarnaast biedt het museum onderdak aan wisselende exposities, een klokkenverzameling en een museum over de oertijd. Prasentiert das Gewehr Tuschpinselzeichnung 4524,8 cm 'Door het leven word je wel wat anders, maar Mieke besliste altijd' ^AMSTELVEEN - Ooit Was er het duo Helma en Selma. Zij was Selma toch? Ze kijkt verrast. Praat nooit over die perio de, bewust niet. Vond het s4iiet zo leuk, toen. 2Werkeerd repertoire, om te beginnen. En Helma, uit ^Heerlen, liet haar in de kteek. „Ze had problemen net haar echtgenoot en is veggegaan, naar Amster- hi lam. Gevlucht, eigenlijk", n :r (daar dan: er was dat affiche vaarop stond dat Helma en :t Jelma zouden optreden op de :ermis in Helmond. Zij dacht: ïoe nu? Stak haar licht op en cwam tot de ontdekking dat zij Selma niet meer was (en die andere Selma zou Selma ook Ij liet blijven, werd vervolgd). IflToen vond 'ons papa', muzika- e clown eh bassist in het or- cest van haar oudste broer iarry, dat zusje Mieke, 2-4-'37, maar mee moest doen. Toen zij hun eerste plaatje maakten, in België was het, ïadden ze nog niet eens een naam. Orkest Harry Jansen met duo-zang, stond erop. faya con Dios en Johnny is the )oy for me, Nederlandse ver lies, die waren erbij. Achten- :eventig toeren, schellak- ichijf. Ze heeft de plaat niet neer, andere uit het begin ook liet. Een inbreker nam ze mee. De fiets liet hij staan. De Sel van Selvera's laat zich legrijpen. Maar de Vera? Dat Zat zo. Mieke (Maria Christina) :ong al bij een amateurorkes- je en zij had zich zo genoemd. Zij was toen helemaal gek 'an Vera Lynn". Mieke, die Jieke Bos zou worden toen zij rouwde. Gescheiden inmid- lels. De man van zus, bassist Deorge Bekking, overleed acht aar geleden. De Selvera's zijn ntussen beiden oma. Twee lochters heeft zus, één ichoonzoon. ppevel >e Selvera's werden in de ja- vijftig mateloos populair, let Twee reebruine ogen be- ;on de successtory (favoriet leest; Zeg kleine ree was er ik nog, tevens, ietsje later, loor de Limbra's op de plaat Igezet), die met De Postkoets "het hoogtepunt, althans wat de verkoopcijfers aangaat, be reikte. Mieke heeft de platina liplaat thuis. De dominante van Rde twee, ofschoon de bezoeker jdat niet direct zal opvallen. iZu*; is heel kordaat. „Ach, door ^het leven word je wel wat an- Misschien hadden ze maar één hit, misschien meer. Maar ooit stonden ze in het volle licht van de schijnwerpers, waren ze niet weg te branden uit de Arbeidsvitaminen, werden ze grijsge- draaid. Daar is verandering in gekomen. Hoe is het eigenlijk met hen? Doen ze nog wat en zo nee, wat doen ze dan wél? Deze week nog een keer de kijker op: 'Zus' Bekking, geboren Jansen, van De Selvera's. Zoetgevooisde Limburgse zusjes uit Weert en de eerste Nederlandse artiesten die platina haalden, met 'De Postkoets'. Zus, Gertrude Elisabeth Gerarda en van 9 fe bruari 1931, woont nu in Amstelveen. In de wolken. Zo heet het daar. van de Martinuskerk draagt hun naam. Ooit werden ze uitgenodigd Nederland te vertegenwoordi gen op het Eurovisie Songfes tival. Maar dat deden ze toch maar niet. Wilden niet afgaan. Annie Palmen ging in hun plaats. Het liedje: De Speel doos. Het werd inderdaad niet zo'n klapper. Hun versie ver kocht trouwens toch wel beter. ders. Maar Mieke besliste al tijd wat we zongen, welke kle ren we droegen, welke schoe nen en zo". Hun repertoire bleef niet tot het Nederlands beperkt. Duits, Engels, Frans deden ze ook. Als ze voor militairen moesten optreden, bijvoorbeeld. Daar hoefde je niet met de reebrui ne ogen aan te komen. En Lim burgs. dat natuurlijk ook. Ie der optreden, of het nu in Zee land of Groningen was, sloten ze af met Wie schoen us Lim burg is. Dat deden ze die ene keer ook in Drenthe, de plaats weet ze niet meer. Na afloop kwam de voorzitter van de or ganiserende vereniging hun bedanken en een bloemetje ge ven. „En toen zei hij: dan gaan wij nu voor u het Drentse volkslied zingen. Ik zie die zaal met staande mensen nog". Kippevel kreeg ze. „De haren gingen me overeind staan. Ik kon wel janken. Het staat in mijn geheugen gegrift'' Weert deed ook iets temg._Een van de klokjes in het carillon The Sound of Music Mieke haakte in 1963 af. Kreeg een hoofdrol aangeboden in The Sound of Music, met Jo- han Heesters, en meende de kans te moeten pakken. „Daar was ik heel verdrietig over in het begin. Later kon ik het wel begrijpen". De musical draai de overigens maar vijf maan den. En ondertussen lagen er een heleboel contracten met de Selvera's. Zus probeerde het met Greetje Mona. „Maar dat was niks. Met haar heb ik niet eens een plaat gemaakt". Met Jenny Donker wel. „Een heel aardig mens. We konden het goed met elkaar vinden". En wat het geluid betreft: je moest heel goed luisteren om te bepalen dat Mieke het niet was. „Maar het publiek accep teerde Jenny niet". En zo hiel den De Selvera's in 1965 op te bestaan. Voor de volledigheid: zus maakte nog een solo-plaat. „Ook nul komma nul". En toen? „Ik heb eerst twee jaar gejankt. Op mijn vijftien de was ik in het vak terechtge komen en dan is het wel heel erg als je ineens thuis moet blijven. Dat heeft me werkelijk emmers tranen gekost". Maar ze moest wat en dus volgde ze maar een opleiding tot schoon heidsspecialiste. Had nog een tijd een salonnetje in Amster dam. Het was door zus Mieke dat zij min of meer terugkwam. Niet op, maar achter de Bühne. Mieke werkte bij Ted de Braak, de Ted-a-tête shows, en ze moesten iemand hebben om toe te zien op het licht, het ge luid, snelle verkledingen. „Zeg maar stage-manager. En dat ben ik blijven doen. Nu al ne gentien jaar". Dat wil zeggen: op tournees. Zij werkt ook veel mee aan televisieseries. Dan heet zij kleedster. In de Vlaam- sche Pot deed zij het afgelopen jaar. En vier jaar lang Medisch Centrum West, waar Mieke nog een gastrolletje in had. Zus ging er bijna Jkapot aan. Ongelofelijk veel werk. „Ik WARSCHAU - Precies 51 jaar na zijn dood is giste ren het stoffelijk over schot van de Poolse staats man en pianist Ignacy Jan Paderewski naar zijn ge boorteland overgebracht. Later deze week zal het stoffelijk overschot in de graftombe van de Johan nes de Doper Kathedraal in Warschau worden bij gezet. De kist, die sinds het overlij den van Paderewski in 1941 op de Amerikaanse erebegraaf plaats Arlington had gelegen,- werd op het militaire vliegveld van Warschau onder veel eer betoon uit het vliegtuig gedra gen. Paderewski, die op zijn sterfbed te kennen gaf dat hij in een vrij Polen wilde worden begraven, werd op zijn laatste reis door de Amerikaanse mi nister van veteranen-aangele genheden, Edward Derwinski, vergezeld. De kist werd 's middags door een militaire erewacht van het vliegveld naar het Koninklijk Kasteel in Warschau overge bracht, om daar te worden op gebaard. In de Oude Stad van Warschau stonden ruim vijf duizend belangstellende langs de route om Paderewski de laatste eer te bewijzen. Bij de uiteindelijke begrafenisplech- tigheid zal zowel de Poolse pre sident Walesa als de Ameri kaanse president Bush aanwe zig zijn. Paderewski overleed op 2 juni 1941 in New York. toen Polen door de nazi's bezet werd ge houden. De toenmalige Ameri kaanse president Franklin D. Roosevelt liet hem op Arling ton bijzetten zolang Polen niet was bevrijd. Aangezien Polen na de oorlog onder communis tische overheersing kwam, be sloten opeenvolgende Ameri kaanse presidenten te wachten met het overbrengen van het stoffelijk overschot tot in Po len de democratie zou zijn her steld. Het hart van Paderewski is in de Verenigde Staten achterge bleven, waar het ligt begraven in de Kapel van Onze Vrouwe van Czestochowa in Doyles- town, Pennsylvania. Pade rewski was een wereldbe roemd componist en concert pianist. die met name door zijn Chopinvertolkingen grote faam verwierf. Hij wendde zijn roem aan om in het begin van de twintigste eeuw de zaak van de Poolse soevereiniteit vooir het voetlicht van de wereld te brengen. Nadat Polen in 1918, na 123 jaar vreemde overheer sing, eindelijk onafhankelijk was geworden, diende Pade rewski in 1919 korte tijd als premier en minister van bui tenlandse zaken. De Selvera's in het begin van de jaren zestig. moest er iemand bij hebben en dat ging niet. Daar was geen geld voor". Ze vonden het vre selijk. Mark en Lisa en Rqinie en wie niet, dat ze wegging, maar ja. Continuïteit Kleedster dus. Niet dat zij de kleren uitzoekt, daar heb je een styliste voor (al verandert zij wel menigmaal het een en ander). Het gaat erom dat ie mand op de juiste tijd in de juiste kleren en bijbehoren zit, zeg maar. Bij tv-series heb je dan te maken met de continu- teiten. Scènes uit verschillen de afleveringen die in dezelfde ruimte spelen worden wel ach ter elkaar opgenomen. Maar met een andere stropdas voor en een andere broek aan, dat laat zich denken. En zo kan het dus voorkomen dat je op het scherm iemand met een haar speld links de kamer ziet ver laten, terwijl die speld het vol gende beeld rechts zit. Als je het fout hebt gedaan... „En al die figuranten. Ik moest wel dertig aangejurkt hebben". Vrouwen die op hoge hakken kwamen terwijl ze een ver- FOTO: PR pleegster moesten spelen, je kwam van alles tegen. Nee, er is nooit iets misgegaan. „Ik ben een Pietje precies, werk voor honderd vijftig procent". Onder de artiesten die van haar diensten gebruik maak ten waren André van Duin, 'ongelofelijke band mee ge had, dollen, steeds maar dol len', en de Mounties. En al tien jaar zet ze zich in voor Tineke van RTL-4, Tinus voor haar. „Mijn grootste vriendin. Die laat ik niet in de steek. Ik neem nooit iets voor de zater dag aan". De gedachten gaan nog wel eens terug naar vroeger. De Selvera's-periode. Maar wat ze nu heeft zou ze ook niet willen missen. „Ik denk wel eens met angst en beven: straks vinden ze me daar ook te oud voor. Dan zou ik het zo leeg vinden. Ik ben maar alleen". Maar voorlopig is er werk zat. Zeg 'ns Aaa heeft ze al moeten af zeggen. En wie belde, nog niet zo lang geleden, met de vraag of ze nog eens samen een plaatje zouden maken? Helma. Onder geen voorwaarde. „Ik weet wel wan neer ik moet stoppen". De pianist Paderewski, deze foto- werd gemaakt in 1940

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13