£cicUc (Bomcuit I Werkgevers: conflict in zorgsector gevaarlijk Kennismaking 11 17 13 25 27 29 Automatische rijwielstalling in Valkenswaard geopend Acties aan grens België Sociale achtergrond is belangrijker dan scholing Milieu-organisatie van VN eens over tekst milieuverdrag !~14 Dagen Gratis CekLcSoutant ZATERDAG 23 ME11992 Bedrijfsverzorger irdt diaken: het blijft mensenwerk j in Velzen: Bejaarden ontzien bij ontkoppeling Vrede bewaren in Kroatië, terwijl nensen elkaar in Bosnië afmaken Problemen rkenshouders met de dag groter i Courier is wars i tennis-etiquette Jaarten Biesheuvel i een depressieve toneelspeler |an de grens van de gastvrijheid Amerikaanse tective-schrijfster infiltreert Brits territorium inze mensen zaten tt lekker in hun vel" stelijk leven/opinie ienland FENLAND INOMIE IEN/REGIO nstverlening yst/rtv programma s wpuzzeumenu 17/19 21/23 25T/M32 AUTOVERHUUR .PRANGERS rhuur van luxe auto's en usies vanaf 30.- p. dag. OFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25347. Losse nummers 1,50. HET WEER Net als gisteren loopt het kwik ook vandaag op de meeste plaatsen weer op tot boven de 25 graden. Alleen waar de lucht over IJsselmeer en Wad denzee wordt aangevoerd blijft het kwik iets achter. De ooste lijke wind is over het algemeen matig, kracht 3 a 4 maar kan vanmiddag tijdelijk aantrekken tot vrij krachtig. Huwelijk vertraagd door een lege pen ASSEN - De huwelijksvoltrekking van Henk Evers en Annet Sikking uit Assen heeft gisteren een half uur vertraging opgelopen: de vul pen van de ambtenaar van de bur gerlijke stand was leeg. Hij ontdek te dat pas toen de handtekeningen gezet moesten worden. De ambte naar weigerde de hem aangeboden balpennen en ging op zoek naar een inktpot, maar vond die niet. Colle ga's konden hem niet helpen, om dat zij op een receptie of met atv waren. Daarop spoedde de ambte naar zich naar een plaatselijke kan toorboekhandel voor een potje inkt, waarna de huwelijksacte met echte inkt kon worden getekend. McEnroe De Amerikaanse tennisspeler John McEnroe, met een pet op van de rap-groep Public Enemy, kan oog goed met een gitaar overweg. Tijdens een rock-concert mocht hij zich uitleven op zijn favoriete muziekinstrument. McEnroe, die komende week in actie komt tijdens de open Franse kampioenschappen, speelde ook een demonstratiewedstrijd waarvan de baten ten goede komen aan de liefdadigheidsinstelling Kinderen van de Aarde. foto:ap Vroege dementie door hoge bloeddruk UTRECHT - Mensen met hoge bloed druk lopen de kans op vroegere leeftijd te gaan dementeren, naast het al bekende verhoogde risico op beroertes. Verdikking van bloedvaatwanden in de hersenen, een gevolg van hoge bloeddruk, leidt tot be schadiging van zogenoemde witte stof. Dit hersenweefsel bevat veel zenuwvezels die hersencellen met elkaar verbinden, aldus neuroloog J. van Swieten, die dinsdag pro moveert op zijn onderzoek aan de Utrecht se universiteit. Vroeger schreven artsen dementie toe aan hersenverschrompeling als gevolg van aderverkalking. Door tijdi ge ontdekking van die hoge bloeddruk en behandeling met medicijnen kunnen art sen de dementie bestrijden. Busmaatschappij weer in de fout ZAANSTAD De gemeentepoli tie van Zaanstad heeft gisteren een oververmoeide buschauffeur van de weg gehaald. De man was onge veer dertig uur in touw, waarvan hij slechts vier uur rust had geno men. De chauffeur vervoerde 27 schoolkinderen en vijf begeleiders voor Selecta Tours uit Gent (Bel gië). Volgens de politie is dit de zelfde maatschappij als waarvan afgelopen woensdagmorgen een bus verongelukte bij Breda. Tij dens dit ongeval verloren zeven passagiers het leven. De politie van Zaanstad bestrafte de chauffeur met 2000 gulden boete en een rij verbod van tien uur. Paspoort verliest waarde door nieuwe VNG-kaart DEN HAAG - Het paspoort dreigt aan waarde te verliezen. Het kabinet overweegt van de ge meentelijke identiteitskaart die momenteel wordt ontwikkeld, een nationale identiteits kaart te maken. Bovendien kan met dit document in de gehele Europese Gemeenschap worden gereisd. Het definitieve besluit over de kaart zal in het na jaar worden genomen, omdat deze dan pas be schikbaar zal zijn. De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) is er nog druk mee aan het sleutelen. Eén van de belangrijkste voorwaar den waaraan de nieuwe kaart moet voldoen, is dat er niet mee kan worden gefraudeerd. Met de huidige toeristen kaart is dat volgens het kabi net veel te gemakkelijk. Vice-premier Kok zei gisteren dat de nieuwe kaart mogelijk duurder zal worden dan de bedoeling was. UTRECHT - De werk geversorganisaties in> de zorgsector vinden dat de opstelling van het kabinet geen enkel perspectief meer biedt voor een her vatting van het cao-over leg. In een brief aan de bewindslie den van sociale zaken en volksgezondheid waarschu wen ze dat het kabinet daar mee „een onverantwoord risi co neemt voor uitbreiding en verharding van de acties, die ernstige gevaren met zich zul len meebrengen voor de zorg en dienstverlening". Het cao-conflict lijkt zich dage lijks te verharden. Het vertrou wen in de Haagse politiek is tot een dieptepunt gedaald. FNV- bond AbvaKabo liet gisteren bij monde van zijn voorzitter Vrins weten geen goed woord over te hebben voor de hou ding van de PvdA in het con flict. Vrins wees er op dat het voorzittersduo Vreeman/Rot tenberg onlangs nog verklaar de de banden met de vakbewe ging te willen aanhalen en het vertrouwen te willen terugwin nen. „Waar blijft die toenade ring? Ik heb nog steeds niets gehoord van mijn grote vriend Vreeman", zei Vrins op een manifestatie van actievoerders in Haarlem. In Rotterdam deed AbvaKabo- onderhandelaar A. Wirtz er gis termiddag nog een schepje bo venop. Als het kabinet de werknemers in de zorgsector niet snel tegemoet komt, zal de AbvaKabo de werkgevers dwingen om cao's af te sluiten. „Als het kabinet niets beters te bieden heeft dan ons eigen pensioen, dan is het aan de werkgevers om ervoor te zor gen dat er goede cao's komen. Die zullen moeten laten zien dat ze de verantwoordelijkheid durven nemen voor hun eigen personeel", aldus Wirtz. Wirtz Actievoerders uit de zorgsector maken tijdens een manifestatie in Rotterdam duidelijk dat zij zich de sigaar voelen. sprak in de Rotterdamse Doe len voor een gehoor van ruim tweeduizend actievoerders die leuzen met zich meedroegen „Liever plat dan platzak". spelde dat de acties alleen nog maar grimmiger kunnen wor den. Volgende week gaan de acties in de gezondheids- en zorgsector onverminderd door. Regiobestuurder Frans Kra- Het aantal instellingen waar mer van de AbvaKabo voor- actie wordt gevoerd zal verder toenemen. De acties omvatten stakingen, werkonderbrekin gen, opnamestops, het niet uit voeren van medisch-techni- sche handelingen en het draai en van zondagsdiensten in het hele land. Ook het Kruiswerk (20.000 werknemers) sluit zich vanaf maandag aan bij het le gioen actievoerders. Opvang De Amerikaanse kustwacht heeft nog dagelijks de handen vol aan het opvangen van Haïtiaanse vluchtelingen. Dit kindje weet niet wat hem overkomt, maar in de armen van zijn vader lijkt hij de hele wereld aan te kunnen. foto: epa VALKENSWAARD - Mi nister Maij van verkeer en waterstaat heeft vandaag in Valkenswaard de eerste automatische fietsenstal ling geopend. De stalling met de naam Ficaro is uniek vanwege een draaien de caroussel waarin de fietsen gestald kunnen worden. De fi caro staat in het centrum van Valkenswaard. Fietsers kun nen bij een betaalautomaat een kaartje kopen om hun fiets te stallen. Door het intoetsen van een code die op het kaartje staat, komt een lege fietsen- houder naar buiten. De fiets kan daarop worden gezet en verdwijnt dan automatisch in het draaiende binnenste van de ficaro. Bij het ophalen van de fiets wordt dezelfde code opnieuw ingetoetst en komt de fiets naar buiten. De code van het kaartje is hierna niet peer te gebruiken. Voor het stallen van de fiets moet per dag een gulden worden betaald De ficaro is een proefproject in het kader van het Masterplan Fiets en biedt plaats aan 88 fietsen, verspreid over twee la gen. De automatische fietsen stalling zal op nog vier andere plaatsen in de vervoersregio Eindhoven worden geplaatst. BREDA/ANTWERPEN - Ex peditie-kantoren bij de grens overgangen Meer, Hoogstra ten en Mol-Postel hebben ge dreigd vanaf maandag voor on bepaalde duur blokkade-acties te voeren. De kantoren willen daarmee protesteren tegen het uitblijven van een opvangrege- ling voor de 400 mensen die na het wegvallen van de binnen grenzen hun baan dreigen te verliezen. Volgens de vakbon den en werkgevers heeft de Belgische regering nog steeds geen concrete regeling uitge werkt. Zij vrezen dat de eerste ontslagen al vanaf 1 juli zullen vallen. Eind dit jaar moet de controle aan de binnengren zen binnen de EG verdwijnen. De actie kan gevolgen hebben voor het wegverkeer op de doorgaande routes tussen Bre da en Antwerpen en tussen Eindhoven en Antwerpen. Kosto: „Stroom asielzoekers met ontwikkelings geld indammen" AMSTERDAM - Staatssecre taris Kosto van justitie wil dat wordt bekeken of met geld van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking de stroom van asielzoekers naar Neder land kan worden ingedamd. Hij zei dat gisteravond in Am sterdam tijdens een bijeen komst van PvdA-kaderleden uit Noord-Holland. „Met geld van ontwikkelingssamenwer king kunnen we proberen mi grantenstromen tegen te hou den, zodat mensen niet meer de behoefte hebben om hier heen te komen", aldus Kosto. Kosto wil ook dat strenger wordt opgetreden tegen werk gevers die illegalen te werk stellen. Pagina 3: Kosto neemt maat regelen na dood asielzoekster NN eerste DEN HAAG - Nationale-Ne- derlanden Levensverzekering Maatschappij mag als eerste buitenlandse verzekeraar pro- dukten gaan verkopen in Tsjechoslowakije. De werk zaamheden beginnen op 1 juni. ADVOCATEN penburg 55,2311 GH Leiden el. (071) 122362 AMSTERDAM - Het so ciaal milieu waaruit ie mand afkomstig is en het geslacht zijn soms bepa- lender voor de beroeps- carrière dan de opleiding die iemand heeft ge volgd. Het presenteren van werk loosheidscijfers van school verlaters naar opleiding kan daarom een zeer vertekend beeld opleveren, omdat die opleiding van beperkte bete kenis is, zo concludeert M. Meesters in haar proefschrift 'Loopbanen in het onderwijs en op de arbeidsmarkt' waar op zij op woensdag promo veert aan de Universiteit van Amsterdam. Meesters onder zocht de carrière van 11.500 jongeren die in de jaren tach tig van school kwamen. Ze ontdekte dat de relatief gun stige positie op de arbeids markt van mensen met een leao- of meao-diploma op zak vooral een gevolg is van hun sociale achtergrond. Op de meao zit een ander soort leer lingen dan, bijvoorbeeld, op het mto. Voor het lhno geldt hetzelfde; de slechte positie van deze leerlingen op de ar beidsmarkt heeft niet in de eerste plaats te maken met de opleiding, maar met de ach tergrond van de leerlingen. Meesters promoveert een uur eerder dan haar echtgenoot, B. Bakker, die onderzoek ver richtte naar het verschil in status- tussen niet-werken- den. De laagste trede in de 'hiërarchie' van mensen zon der een betaalde baan wordt ingenomen door werklozen en arbeidsongeschikten. Vrouwen die werk zoeken na het verlies van een baan, ar beidsongeschikte vrouwen die werk zoeken en huisvrou wen nemen gemiddelde posi ties in. Degenen die voor het eerst op zoek zijn naar werk, huismannen, scholieren en studenten hebben een raltief hoge sociale status. De tijd dat de sociale status van vrouwen voornamelijk werd bepaald door die van hun echtgenoten lijkt voorbij, zo valt af te leiden uit Bakker's onderzoek. Beide partners in een huishouden dragen bij aan de sociale status. NAIROBI Vertegenwoordigers van geïndustriali seerde en ontwikkelingslanden zijn het gisteren eens geworden over de tekst van een verdrag ter bescher ming van de aarde. Dit verdrag moet worden ondertekend door de regeringsleiders en staatshoofden die volgende maand in Rio de Janeiro bijeen komen voor de milieutop. Volgens het verdrag zal het Noorden toegang krijgen tot de biologische hulpbronnen in het Zuiden, terwijl het Zuiden nieuwe toegang zal krijgen tot de technologie van het Noorden, aldus Mostafa Tolba, het hoofd van het milieu programma van de Verenigde Naties (UNEP) in Nairobi. „Het is een tweerichtingsverkeer. Als een van de partijen, het Noorden of het Zuiden, zich niet aan zijn belofte houdt, dan zal het ver drag - het eerste in zijn soort - op een mislukking uitlopen", aldus Tolba. De compromis-tekst die door 99 landen moet wor den ondertekend, kwam tot stand na een crisisberaad onder voorzitterschap van Tolba tussen de gedelegeerden van 20 lan den die de posities van Noord en Zuid vertegenwoordigen. Maar de eerste problemen doemen al weer op. Frankrijk heeft te ken nen gegeven het verdrag niet te zullen ondertekenen, terwijl af gevaardigden uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Cana da, Japan, Australië en Malaysia zich terughoudend opstellen en dreigen in Brazilië hun handtekening ook niet te zullen zetten. Nederland was bij de debatten in Nairobi aanwezig. Thaise premier afgetreden Miss Marple, Hercule Poirot, Lord Peter VVimsey en Adam Dalgliesh hebben er concurrenten bij. Het zijn inspecteur Thomas Lynley en zijn vrouwelijke brigadier Barbara Havers. Hij is een knappe man, van adel. Zij is bepaald niet moeders mooiste en is opgezadeld met een minderwaardigheidscomplex. Realistische Figuren in het leven geroepen door de anglofiele Amerikaanse schrijfster Elizabeth George. Bert Jansma ontmoette haar in Amsterdam, wat weer tot gevolg heeft dat de lezer van de Leidse Courant vandaag in onze zaterdagbij lage Finale kennis met haar maakt. Misschien reden om de kennismaking voort te zetten? Met haar via haar boeken, met de Leidse Courant via de bon. 1 I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en I I I I vrijblijvend, ontvangen. [D een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. L «levr: Voorl: BANGKOK - De Thaise pre mier, Suchinda Kraprayoon, is afgetreden. Volgens welinge lichte bronnen in Bangkok had Suchinda, wiens greep naar de macht begin april aan leiding was tot massale de monstraties in Bangkok, gis teravond een onderhoud met koning Bhumibol Adulyadey. Suchinda, een voormalige le gerleider die door de oppositie I Straat: I Postcode/Plaats: wordt beschouwd als een mili taire dictator, zou naar het bui tenland willen vertrekken. Over de bestemming werd niets gezegd. De betogingen tegen de generaal mondden deze maand uit in rellen, toen het leger het vuur opende op de menigte, waarbij zeker hon derd mensen om het leven kwamen. I Telefoon: I (voor controle op bezorging) 071 -313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1