Via Romana, de weg van toen 'Hoofdzaken' in Het Schielandshuis Muziek://. Andriessen-programma in Den Haag THEATER:v4/t Pro brengt thrillerkomedie Muziek: Poolse zangeres zingtZelfportret Film: Noorderlingen een absurde filmkomedie In de tijd van de Romeinen was de Via Romana een belangrijke weg, waar strijdwagens reden. Nu is het een nieuwe toeristische attractie. 1 VERDER OP DEZE PAGINA Welke (nieuwe) films draaien er in de bioscopen en een overzicht van de exposities. Alison Beauchamp is een Rotterdamse hoeden- ontwerpster. Tot 26 oktober zijn in museum Het Schielandshuis ontwerpen van haar te zien on der de naam 'Alison Beauchamp, hoedencrea- ties van een Rotterdamse ontwerpster'. Zondag 14 juni is er vanaf 14 uur in het museum aan de Korte Hoogstraat in Rotterdam het mode-eve nement 'Rondom het hoofd'. Ontwerpers pre senteren en demonstreren daar dan hun werk dat vooral om en op het hoofd wordt gedragen. Alison Beauchamp laat die dag zien hoe een hoed tot stand komt, waarbij veel aandacht uit gaat naar de basismaterialen die een rol spelen in haar ontwerpen. Zij ontwerpt petten, baret ten en hoeden die vaak op verschillende manie ren zijn te dragen. De creativiteit van de drager stelt daarbij de grenzen. Haar materiaalkeuze en het kleurenscala variëren per collectie. Naast hoeden zijn er veel sieraden en accessoi res te zien, zoals van de sieradenontwerpster Lydia Bremer. Haar ontwerpen lijken tijdloos en hebben een no nonsense uitstraling; mis schien dat de materiaalkeuze, geanodiseerd alu minium, daartoe bijdraagt. Loes Bonekamp pre senteert haar nieuwste serie zonnebrillen, bestaande uit kleurige, transparante kunststof exemplaren. Bijzondere armbanden, oorbellen en hals sieraden van onalledaagse materialen worden getoond door Lisette Bouman. Zij maakte onder meer kragen en toebehoren van pitriet en raffia. Metaalkunstenaar Core van der Hoeven is een intuïtief ontwerper te noemen die spe ciaal voor 'Rondom het hoofd' gemaakte sieraden door meerdere modellen laat sho wen. Zijn ontwerpen zijn vrij groot, ge maakt van metaal in combinatie met steen, plastic en hout. Wie het hoofd siert denkt daarbij natuur lijk ook aan het haar. Myrhna van de Torn heeft een bijzondere visie; zij werkt met haarornamenten. En de mode-ontwerp ster Ann Valk laat stropdassen en strikjes zien, vaak van handbeschilderde zijde. Openingstijden: van dinsdag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. foto Historisch Museum Rotterdam Enkele hoedencreaties van Alison Beauchamp die tot en met 25 oktober zijn te zien in Het Schielandshuis. UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244/DONDERDAG 7 MEI 1992 Dirigent René Verhoeff: 'De Matthaus Passion moetje in de kérk horen'. Zanger-gitarist Paul Heaton houdt van moord en suspence. VERDER OP DEZE PAGINA Popster Prince wil eerst nog flink oefenen in Beïgië en de muziekagenda voor Leiden en Den Haag. door Andre Ritsema o'n tweeduizend jaar geleden re- den er strijdwagens van Ro- jre meinse makelij en liepen er in- heemse handelaars. Het was een belangrijke heerbaan in de pro- vincie Nedergermanië. Maar de tijden veranderden, en zo wordt de Via Romana tussen Nijmegen 1311 en het Duitse Xanten nu een grensoverschrijdende toeristi- che attractie met cultuur, veel cultuur. )e Via Romana was in de tijd van de Romeinen s en belangrijke weg, zowel in militaire als in conomische zin. Hij verbond de nederzettingen re Jlpia Batavorum en Colonia Ulpia Traiana, la an er respectievelijk Nijmegen en Xanten. De weg va ag langs de linkeroever van de Rijn, terwijl aan ieü eandere kant de Germanen leefden. Om zich Ults e beschermen tegen dergelijke barbaren bouw- ln len de Romeinen langs de route tal van kleine va en grote nederzettingen, eDe nieuwe Via Romana, de toeristische route, Hordt morgen, 8 mei, feestelijk geopend. Vanaf die dag kunnen fietsers en wandelaars - want daarvoor is de route in principe bedoeld - geheel i kewegwijzerd kennisnemen van 'het cultuur- hatorisch beeld van de regio'. Aan de hand van 1'-&D speciale plattegrond kunnen de toeristen nusea, kerken en natuurschoon langs de route ekijken. En daar zullen ze nog een hele klus an hebben, want het kost zeven dagen om alles oed te bekijken, zo is uitgerekend. DAGJESMENSEN Ie Via Romana is een project langs acht steden. 3 b Irie aan de Nederlandse kant van de grens en ijfaan de Duitse kant: Nijmegen, Ubbergen en troesbeek, Kranenburg, Kleef, Bedburg Hau, Dp alkar en Xanten. De opzet is dat toeristen in 15 fijmegen of Xanten beginnen en dan in een reekeinde de belangrijkste onderwerpen langs e route bezoeken. „Maar financieel gezien heb- en we net zo lief dagjesmensen", zegt directeur ie !ma van de Ven van de Streek VW Rijk van Vijmegen. „Dagjesmensen geven gemiddeld ze- entig gulden uit, mensen die langer een streek iW ezoeken geven per dag 42 gulden uit", irafrna van de Ven is één van de leden van de 'erkgroep die de toeristische attractie heeft 'oorbereid. Met die voorbereidingen werd overi- pns al een aantal jaren geleden begonnen. In nci erste instantie, in 1988, ging het nog om een ch ailtuurroute' van Xanten tot aan Kranenburg. 5 ijater werden ook de drie Nederlandse steden rbij betrokken. Een hoogleraar van de Wupper- 15 alse universiteit werd gevraagd een Marketing- M lonzept der Tourismus-Route Via Romana op e stellen. VERBONDENHEID !n de professor kwam vorig met zijn For- chungsgruppe Freizeitforschung tot een dik rt, aan de hand waarvan de initiatiefne- re ïers naar de Europese commissie stapten. En Irussel zag wel brood in deze eerste grensover- chrijdende culturele attractie. Van de kosten, ruim drie ton, werd de helft door Brussel be- aald. De rest was voor rekening van de deelne- nende gemeenten en instellingen, zoals de Ws en het Nederlands-Duitse samenwer kingsverband Regio Rijn-Waal. foto Gerard van Bree Directeur Erna van de Ven van de Streek VW Rijk van Nijmegen met achter zich een deel van de nieuwe toeristische attractie met veel cultuur. „In het marketing-concept ging het er vooral om de culturele verbondenheid van Nijmegen en Xanten duidelijk te maken", zegt Van de Ven. Op die toer is de werkgroep ook verder gegaan. Er komen naambordjes langs de route, de fietser krijgt een prospectus mee waarin de route is aangegeven en waarin wat wordt gezegd over de verschillende steden en bezienswaardigheden. De naambordjes moeten overigens nog worden aangebracht, net zoals de prospectus nog moet worden gedrukt. Dat wil zeggen: de folder was klaar, maar zat zo vol fouten dat een herdruk noodzakelijk bleek. „Laten we hopen dat hij nu wel goed gedrukt is". Niet alleen de folders wa ren van slechte kwaliteit, er zijn nog meer min punten, meent Erna van de Ven. „Er zijn veel te weinig goede hotels en campings. Daar zullen we de komende jaren veel aan moeten doen". Hoeveel bezoekers de 70 kilometer lange route per jaar mag begroeten is volgens haar niet te zeggen. Zo zal niet iedereen het aanmelden als hij op eigen initiatief besluit om een dag de bord jes te volgen. MARKTRECHTEN Nog even terug naar de Ulpia Batavorum en de Colonia Ulpia Traiana. De eerste kreeg in 100 na Christus marktrechten, de tweede rond die tijd stadsrechten. Xanten is in ieder geval een bijzondere locatie. Ter plaatse is de laatste jaren veel gerestaureerd van de gebouwen die er toen tertijd stonden. De bezoeker kan er nu een goed beeld krijgen van de manier waarop de mensen er in die dagen woonden. Onder meer het amfi theater is op indrukwekkende wijze herbouwd. Ter gelegenheid van de opening zal op 10 mei in het Bijbels Openluchtmuseum in Groesbeek de Romeinse geschiedenis nog eens worden uitge beeld. Er verschijnt een strijdwagen, er mar cheren Romeinse soldaten, er staat een Ro meins schooltje en er zal een Romeins huis worden gebouwd. Alle Duitse gemeenten die onderdeel vormen van de Via Romana pre senteren zich met een activiteit op een markt. Zo is er een os aan het spit en worden er de monstraties Romeinse schoenen maken gege ven. „Waarom we hebben gekozen voor de naam Via Romana Op een bepaald moment zoek je iets en dit leek ons uiteindelijk de beste naam voor de route. Bovendien: met deze naam heb je geen problemen met de taal. Dit is zowel voor Duitsers als voor Nederlanders te begrijpen". Voor aanvullende inlichtingen kan men de Streek VW Rijk van Nijmegen bellen, tele foonnummer 080 - 225.440. 'Basic instinct': een goede thriller met Sharon Stone in een der hoofdrollen. VERDER OP DEZE PAGINA 'Sporen': toneel over toneel in Lak-Theater. Parsons Dance Company naar Amsterdam. Jos Brink en Frank Sanders pakken groots uit in 'Revue Revue'. eindredactie jun klint vormgeving glel van de kop

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19