Voor de Hilaires werd Le Couspeau een Dróme I I East Anglia koestert verleden EeicbeGomcwat LEVEN WELZIJN België richt zich vooral op historie en cultuur Routekaarten in ANWB-box Processie in Mechelen Weet Bauknecht veel WOENSDAG 29 APRIL 1992 Idoor FRITS BROMBERG Omdat Jean Louis Hilaire er bijna twintig jaar geleden bij zijn bedrijf in landbouwwerk tuigen werd uitgeknikkerd, is hij nu de dikke burgemeester van Poet Célard. Dat kwam zo. Hij had al die jaren Frankrijk zo'n beetje afgegraasd, met z'n werktui gen. wilde toch al voor zichzelf be ginnen en dacht, kom, waarom geen camping opgezet. Daar dus. In de Dróme, tegen een berghel ling, een paar kilometer onder Crest, een paar kilometer boven Dieulefit bij Bourdeaux en verder niks. We zien hem nog, met zijn Annie, thans burgemeestersvrouw, een betonnen paaltje overeind zetten: 't was omgewaaid. Alles waaide om. En er was zo absoluut niets in de verdere omgeving, dat reizigers die per ongeluk zijn camping bin nenreden. als het weerlicht maak ten dat ze weg kwamen. Pest uitge broken0 We voelden ons hoogst ongelukkig in onze caravan, met een Deen en een Fransman en verder niemand, terwijl JL en Annie Hilaire paaltjes overeind zetten en 's avonds alle campinglichten ontstaken, 't Le ken spookhuislichten en daarom besloten we er dijstijds een stukje te schrijven. Complet Wat stukjes kunnen uitrichten hadden we kunnen weten, maar toen we een jaar later camping Le Couspeau opzochten om te kijken of er ten minste wat meer gasten waren, troffen we op de toegangs wegen een bordje 'complet' aan en verderop nog een. Hoezo, complet? „Nou ja", legde Annie hijgend uit, „er zijn nogal wat Hollanders geko men en nu zitten we een beetje vol; zet je caravan maar ergens achter het huis, zie maar". We zagen. Ook. hoe een echtpaar voorzichtig het terrein opwandelde met de krant in de hand: „Kijk Mien, hier is het". Toen we beter keken zagen we lou ter Nederlandse kentekenplaten en een volle camping in beschaaf de stijl, zeer tot tevredenheid van de Hilaires. Hoewel een aantal Fransen de afgelopen jaren de Ne derlandse gemeenschap van Le Couspeau wist binnen te dringen, is de voertaal ter plaatse nog steeds het Nederlands. Nog steeds tot te vredenheid van Jean Louis die. Jean Louis en Annie Hilaire: nooit uitontwikkeld. hoe komt hij erbij, niet beter weet dan dat de Nederlanders het meest gedisciplineerde volk van Europa vormen. .Als wij vragen de toilet ten netjes te houden, dan doen ze dat. Ze zijn niet voortdurend dron ken. ze schreeuwen niet, ze halen geen kattekwaad uit, ik hoef ten minste geen personeel aan te ne men omdat de kampeerders de boel verzieken. Op hun manier helpen ze me zelfs". Tierelala Wat Jean Louis inmiddels niet heeft verzonnen om het zijn gasten naar de zin te maken: mountain bi kes, mini-golf, zwembad, maar dat was er al. „Et notre tierelala". Leuk. Tierelala. Altijd al willen doen. Maar wat is het? Hilaire doet het voor. Met brede handbewegingen, alsof hij een stuk elastiek wil uitrekken. Katte- pult? Mag dat dan? Toen begrepen we het. Tire a l'arc. Boogschieten. Maar omdat ons Frans nog steeds schoolfrans is en zijn Frans de taal is van Louis de Funés, met z'n 'demeng' in plaats van het gebruikelijke demain, ver stonden we niet alles precies. Het gesprek verliep dan ook veel moei zamer dan we hier doen vermoe den. Misschien klopt er wel meer niet. Wat wel klopt is de tomeloze inzet van Jean Louis, die al die jaren geen steek is veranderd. Annie wel, die is nog wat magerder en zorgelijker, maar verder eigenlijk ook nog precies zo. En ze lijken uit geprobeerd, al zint JL nog steeds op uitbreidingen, al zou hij nu niet meer precies weten in welke rich ting hij het moest zoeken. Hij zou opnieuw campingbaas wil- FOTO FRITS BROMBERG len worden. „Maar niet meer op deze helling. Heel mooi hoor." geeft hij toe, „ideaal voor kampeer ders. schitterend uitzicht. Maar ik heb me kapot gegraven aan al die horizontale kampplaatsen. Dat nooit weer. Misschien..." Tijd en geld Jean Louis doet het niet, hij peinst alleen wat hardop. Sinds hij in 1989 burgemeester werd van het naburige dorpje Le Poet Célard kreeg hij nog wat meer in- en over zicht. „Hier in de omgeving is plaats voor nog een camping, waar ik geen enkele Concurrentie van hoeft te ondervinden, ik kom toch wel vol. Maar wie begint eraan?" We kennen Nederlanders, die wel een camping zouden willen begin nen in Frankrijk Maar dat zou niet erg meevallen en Hilaire bevestigt dat. „Tijd en geld om de beginperiode uit te kunnen zingen, dat is een groot probleem. Maar nog groter is het probleem, dat een Nederlander nu eenmaal geen Fransman is. Ik heb dat zelf meegemaakt. Je moet eerst met de autoriteiten praten, in het Frans. Je moet weten, dat ze al tijd eerst tegen elk voorstel 'nee' zeggen. Je moet weten, dat ze soms 'ja' bedoelen, afhankelijk van de hoogte van, nou ja. Sommigen zijn omkoopbaar. Of laat ik het zo zeg gen: sommigen zijn erg gevoelig voor een cadeautje. Je moet terug komen. Je moet er alle tijd voor ne men; een glas wijn met ze drinken, zo maar, zonder enige bijbedoeling natuurlijk. Je moet iets loslaten over investeringen. Die je terloops moet kunnen aantonen, dat wel. Je moet er rotsvast op vertrouwen, dat een eerste 'nee' nooit een afwij- Uitzicht vanaf Camping Le Couspeau. zing is. Trek daar maar twee jaar voor uit. Dan maak je een kans". Zijn de autoriteiten om. dan gaat het om de persoonlijke instelling, de wil om 24 uur per dag hard te werken en niks te verdienen. Hilai re: „Pas na een jaar of drie ga je iets van je inspanningen merken. Dan kun je om je heen kijken en aan uitbreidingen denken. Ik heb tien hectare tot m'n beschikking, waar van er nu drie in gebruik zijn voor vijftig plaatsen, dat zijn. maal twee, honderd personen. Ik heb be wust gekozen voor weinig mensen op een relatief groot terrein: Ne derlanders zijn erg gevoelig voor privacy en dat krijgen ze hier, ter wijl we niet duurder zijn dan ande re vergelijkbare campings". Hilaire is slim geweest. En sterk en vindingrijk. De Hollandse sfeer van zijn camping straalt rust, orde en gezelligheid uit, over gebrek aan comfort hoeft niemand te kla gen en de omgeving is nog niet door het massatoerisme ontdekt, zoals de Ardèche, op een uurtje rij den. Hilaire wilde zijn camping niet groter maken om de sfeer van pri vacy niet te doorbreken. Maar uit breiden wilde hij toch en dat deed hij door aan gene zijde van de as faltweg, verstopt in groen, houten bungalowtjes te plaatsen „Zelf ge bouwd", meldt hij trots en terecht. „Voor mensen die niet willen zeu len met een caravan". In juli en augustus vraagt Hilaire ruim tweeduizend francs per week FOTO: FRITS BROMBERG per ttvee personen, in de overige maanden de helft. Dat licht hij toe: „Twee. drie maanden per jaar wer ken we ons te pletter, daarvoor en daarna is alles rustig. Te rustig, om niet te zeggen volmaakt verlaten, of het nu gaat om de bungalowtjes of de camping, dat maakt geen ver schil. Dat is jammer. Misschien re aliseren de mensen zich dat niet, omdat we in de lage Alpen zitten en men dan al gauw denkt dat we een soort wintersportgebied zijn. Dat is niet het geval. Er valt hier weinig tot geen sneeuw, de hellin gen zijn bovendien niet geschikt om op te skieën. Het dal ligt zo be schut. dat ik hier in januari en fe bruari in m'n bloesje op de tractor zit, dus je kunt nagaan". Dat kunnen we nagaan. Zeker in de middaguren in de zon. „En die is er", verzekert Jean Louis. Ook daar twijfelen we niet aan. En we geloven Jean Louis met z'n dikke vel, als hij zegt dat hij het nooit koud heeft. Annie is wat voorzichtiger. „Zeker, het hele seizoen is geschikt. Maai bij noordenwind in de winter blijf ik binnen en de wind komt wel eens uit het noorden". Annie rilt en knoopt bij de gedachte eraan al dat wollen vestje dicht. Toch was het bijna dertig graden. Vermoedelijk hebben ze beiden gelijk en zal dit stukje Dróme ook in voor- en naseizoen niet alleen veel goedkoper, maar ook heel ge rieflijk zijn. Behoudens noorden wind. natuurlijk. Pittoreske opname van Brugge door MARIANNE MICHIELEN Het is niet ver weg en biedt voldoende mogelijkheden voor een paar dagen eruit: België. Onlangs verscheen er bij uitgeverij Elmar een 'Reishandboek België' van de hand van Noortje de Roy van Zuydewyn. Zij schreef het boek naar aanleiding van een aantal reizen die zy door Vlaanderen en Wallonië maakte. Ze put zich daarbij uit in be schrijvingen van voorname lijk historische en culturele zaken en beantwoordt daar mee niet geheel aan de ver wachtingen die de titel wekt. Bij een 'reishandboek' denk je. behalve aan historische en culturele dingen, toch ook aan restaurants, hotels, cafés, pryzen en andere praktische zaken. Maar dat zijn dingen waaraan Zuydewijn zich vrijwel niet waagt en als ze het wel doet, gebeurt het vrij inconse quent. Zo wordt bij steden als Gent en Brugge bijvoorbeeld in enkele zinnen genoemd wat er op gastronomisch ge bied te beleven is, maar bij andere plaatsen gebeurt dat weer niet. Behalve op het gebied van de gastronomie is de schrijfster ook op andere punten niet al tijd even consequent. Bij Westmalle wordt bijvoor beeld aangegeven dat daar de brouwerij van het gelijkna mige trappistenbier te be zichtigen is. Bij Brugge en Chimay waar ook brouwerij en staan, gebeurt dat weer niet. Bovendien wordt bij Brugge het Brugs tarwebier van brouwerij De Gouden Boom 'vergeten' Verder is het opvallend dat Zuydewijn vooral plaatsen behandelt waar op historisch en/of cultureel gebied iets te beleven valt: een bekende Belgische badplaats als Mid- delkerke (vlakbij Oostende) valt daarbij bijvoorbeeld uit de boot, terwijl daar op recre atief gebied zeker wel wat te beleven valt. Ook bij Dinant komt dit as pect niet aan de orde. Vlakbij deze plaats kunnen kano tochten worden gemaakt op de rivier de Lesse. maar dat vermeldt Van Zuydewijn niet in haar gids. De gids is, zoals eerder gezegd, nogal gericht op historische en culturele zaken in België en die wor den ook prima beschreven. Het is alleen jammer dat de titel verkeerd is gekozen. 'Cultureel reishandboek Bel gië' was hier een stuk beter op zijn plaats geweest. Het Reishandboek België telt ongeveer vijfhonderd pagi na's. is geïllustreerd met kleuren- en zwart-wit-foto's, en is verkrijgbaar bij de boek handel voor 44,50 gulden. Voor de bijrijd(st)er van autovakantiegangers heeft de ANWB van de twee populairste vakantielanden. Frankrijk en Duitsland dus. een kaartenbox samengesteld. Daarin bevinden zich zes streekkaarten in de schaal van 1:400 000. Deze kaartenbox moet worden gezien als een aanvulling op bestaande wegenkaarten die de ANWB uitgeeft. Het gaat hierom Kümmerly +Frey- kaarten waarop autoroutes uitstekend kunnen worden uitgezet, maar waaraan, gezien de schaalgrootte, uiteraard details ontbreken. Voor caravanners zijn ze ook wel te gebruiken, mits de grote (auto)wegen worden gevolgdhellingpercenlages staan er niet op. Wel wordt informatie gegeven over toeristisch aantrekkelijke wegen, over campings die het gehele jaar of slechts in de zomer zijn geopend, over bezienswaardigheden onderweg en over al of niet verboden natuurgebieden. Voor de bijrijdfstjer zijn het goed te lezen en hanteerbare kaarten. Voor deze zes kaarten per box wordt een ANWB- ledenprijs van 19.95 gulden berekend: anders kosten ze 22,50 gulden. Op zondag voor Hemelvaartsdag - dit jaar op 24 mei - wordt in de jaarlijkse processie 's middags om drie uur het genadebeeld van O.L.Vr. van Hanswijk door de Mechelse binnenstad gedragen. Hanswijk was in vroeger eeuwen een buiten het omwalde Mechelen liggende wijk. De legende verhaalt, hoe op de Dijk in dat Hanswijk een schip vastliep. Aan boord bevond zich toen een houten Mariabeeld. Welke pogingen men ook ondernam, het schip was niet vlot te krijgen. Tot het beeld aan wal werd gedragen en alle moeilijkheden ineens voorbij waren. Onze Lieve Vrouw had Hanswijk als verblijfplaats gekozen. In 1988. duizend jaar na de wonderbaarlijke komst van het beeld, werd de kerk van O.L.Vr. van Hanswijk tot basiliek verheven. De jaarlijkse processie, omkaderd door beiaardconcerten, brengt de historie van Mechelen in het eerste deel. de eigenlijke Mariaprocessie in het tweede deel. en geeft in het afsluitende derde deel aan. hoe Maria de enige weg is tot Jezus. Aan de stoet werken meer dan 2000 vendelzivaaiers. ruiters, zangers, spelers en dansers mee. Ik wist het vroeger écht niet: wat wilden vrouwen toch allemaal? Wat wilde mijn moeder van mijn vader of van ons kinderen, wat moest ons buurmeisje van mijn enige broertje (de leukere helft van een tweeling) en wat wilden mijn zusjes van SinterklaasNachtmerries kreeg ik ervan, want niemand wist raad. Helden als Robin Hood en Tarzan schenen bardig succesvol in te spelen op het verlanglijstje van dames en zij waren om andere redenen - ook mijn helden. Maar ook van hen kwam niet het antwoord op de levensvraag: wat willen die vrouwen tochTotdat, op een goede dag, via de zwart-wit televisie een Duitse commercial onze huiskamer binnenkwam met de kreet „Bauknecht weiss was Frauen wünschen". Bauknecht, bij die vent moesten we dus zijn voor het enig juiste antwoord. Maarzoals dat vaker gebeurt: wanneer je iemand nodig hebt, is-ie er niet. En Bauknecht, tja, z'n naam horen we nu al tientallen jaren, maar echt wijzer zijn we niet van 'm geworden. En als je volwassen wordt, ga je helden kritischer bekijken. En ook Bauknecht viel daarbij door de mand. Plotseling denk je na het horen van „Bauknecht weet wat vrouwen wensen": wat matigt die man zich aan! Wie is hij wel dat hij zomaar weet wat er allemaal in het wensenpakket zit van de meest onvoorspelbare wezens op aarde? Het is ook geen man met af en toe een verse tekst; toch trappen vrouwen nog altijd in die gouwe, ouwe slagzin. Miele kan nog zo hard roepen dat er geen betere is, Bauknecht houdt vol dat hij het allemaal het beste weet. Binnenkort trappen ook wij erin. Dank zij buren die elders een huis hebben gekocht met een keuken met „alles erin" krijgen wij voor een sportief prijsje hun luxueuze Bauknecht-fornuis. Zo goed als nieuw. Kijk, die buren weten alvast wat wij wensen. En ook wij wensen hen het allerbeste toe. Maar terug naarHerrB. Zijn gastafel met oven staat er nog niet, maar zijn boekje 'Gebruiksaanwijzing'hebben weal. Qua leesbaarheid laat Bauknechts tekst veel te wensen over. een gevolg van het inhuren van een dronken analfabeet met een niet-technische kleuterschoolopleiding. Het verhaal, dat vermoedelijk eerst van het Duits in het Frans is vertaald en daarna via een verfrommelcode in het Nederlands, zou zelfs studenten van de TU Delft geen warme maaltijd opleveren. Na termen als 'vertraagd debiet', 'minuterie'. 'gëactionneerd' (zie trema-les 1 basisonderwijs)iijkt een zin als 'Het aansluitingsstuk en het stop voor gassluiting van de ramp mogen omgekeerd onder hen gebruikt worden volgens de noodzakelijkheid' zelfs bijna leesbaar. Als Bauknecht weet dat vrouwen ook willen eten, maakt-ie zijn handleidingen wat duidelijker. Over mannen heb ik Herr B. nooit horen reppen. En wij wensen dat zo te houden. door ANDRÉ HORLINGS In 1566 waarde de Beelden storm door Nederland. Op grote schaal werden beelden, kunstvoorwerpen en relik wieën vernietigd en kerken zwaar beschadigd. Het schisma tussen katholiek en protestants Nederland valt sindsdien duidelijk te herken nen aan de de kerkgebouwen. De inrichting van prote stantse godshuizen is kaal en sober gebleven, terwijl in de katholieke kerken de pracht en praal is teruggekeerd. Wel ke culturele schatten in het geweld van 1566 ten onder zijn gegaan is onbekend. Vast staat dat de schade zeer aan zienlijk is geweest. In England is nog steeds te zien met welke dommekracht de 'hervormers' van de 16e eeuw religieuze kunstvoor werpen te lijf gingen. Eén van de duidelijkste voorbeelden is de kathedraal van het stadje Ely in East Anglia, 30 km ten noorden van Cambridge. Na dat de Kerk van Engeland zich in 1534 in opdracht van koning Hendrik VIII af scheidde van Rome gaf bis schop Goodrich daar gretig gehoor aan een nieuwe wet. die opdracht gaf tot „het ver nietigen van alle beelden en relikwieën". Dus leefden Britse beelden stormers, lang voordat de pro testanten op het continent in beweging kwamen, hun drif ten uit in de kapel die aan Ma ria was gewijd. Ze vernietig den het altaar van Sint Ethel- drada. die al in 673, ondanks een huwelijk van twaalf jaar, als maagd het klooster had ge sticht op de plaats waar tussen 1010 en 1189 de imposante ka thedraal zou verrijzen. En ze sloegen de hoofden af van de honderden beelden die in de muren gemetseld waren en samen een beeldverhaal vormden van het leven van de Heilige Maagd volgens Bijbel, apocrieve boeken en in ver schillende legenden. De fraai gebeeldhouwde rompen ble ven staan, als eeuwigdurende aanklacht tegen degenen die het hoofd werkelijk verloren hadden. Indrukwekkend De kathedraal van Ely is lang niet zo bekend als bijvoor beeld die van Canterbury, maar van een indrukwekken de schoonheid. In 1322 stortte de middelste toren in, maar de gevolgen van dat ongeluk zijn ruimschoots goedgemaakt door een staaltje van gedurfde architectuur: hij werd vervan gen door een octagon', een achthoekig bouwwerk van hout en lood, met een gewicht van 400 ton, dat wordt gedra gen door acht reusachtige pi laren. De bijbelse voorstellin gen op 32 panelen, de glas-in- lood-ramen en het fraai ge schilderde dak kunnen het beste worden bewonderd via de reusachtige spiegel die er pal onder is opgesteld, om kramp in de nek te voorko men. Aan Oliver Cromwell (1599- 1658), die tien jaar lang in Ely woonde, bewaart de kathe draal geen dankbare herinne ringen. Hij zag de Engelsen als het door God uitverkoren Hendrik VIII is er de oorzaak van dat bisschop Goodrich destijds de opdracht gaf tot „het vernieti gen van alle beelden en relik wieën". FOTO:SP vólk, hij leidde de Britse bur geroorlog tussen 1642 en 1649 en zijn puriteinse levenshou ding kostte onder meer ko ning Karei I de kop. Zijn huis is bewaard gebleven en naar goed Brits gebruik ingericht als museum. Zijn nagedachte nis wordt geëerd met kitsch in de overtreffende trap: niet al leen de open haard is nep; zelfs de kaarsvlammetjes be wegen mechanisch. Cambridge De sporen die Hendrik VIII en Cromwell door de Britse ge schiedenis trokken, zijn in East Anglia nog steeds duide lijk terug te vinden. In sommi ge steden en dorpen in het ge bied wordt het verleden ge koesterd en lijkt het of de tijd heeft stilgestaan. Wie met de boot in Harwich arriveert en spoorslags n^ar Londen ver trekt of gas geeft voor verder verwijderde Britse oorden slaat een streek vol beziens waardigheden over. Cambrid ge bijvoorbeeld is één groot monument. De handelsstad, die verrees rond een brug over de rivier de Cam, werd in 1209 toevluchtsoord voor studen ten die uit Oxford vluchtten, nadat daar ernstige rellen met de burgerij waren ontstaan. Ruim een eeuw later gaf de paus Cambridge eveneens de status van universiteitsstad. Nu zijn er 35 verschillende colleges (kollidzjes), waar ove rigens geen college (kollézje) wordt gegeven - dat gebeurt aan de universiteit zelf. Eén van de beroemdste colle ges. Kings College, werd in 1414 gesticht door koning Hendrik VI. Hij kocht een kwart van het grondgebied van Cambridge, dat vervol gens drie eeuwen braak bleef liggen. Want er was als gevolg van maatschappelijke woelin gen en burgeroorlogen geen geld om het college te bou wen. Wel werd, in 1446, een begin gemaakt met de kapel. Pas in 1536, bijna een eeuw en vijf koningen later, werd het godshuis voltooid. Het was meteen één van Engelands belangrijkste monumenten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 22