Euthanasie en asterpraat Euthanasie: levensgevaarlijke grens gepasseerd Allochtonen niet meer doodknuffelen I .^idóe Qowumt OPINIE Brave Jantje (2) ZATERDAG 4 APRIL 1992 door DICK VAN RIETSCHOTEN Mijnheer de voorzitter! 'ele kamerleden hebben andaag een pamflet ont- angen van een comité te en euthanasie, een pam- et met een schandalige ekst. Het is pure laster rat erin staat, een klap in et gezicht van ieder die iteger over het euthana- ievraagstuk wil discus- iëren. Ik geef dit ge- chrift maar aan minister lirsch Ballin. Misschien iet hij mogelijkheden om iertegen op te treden". èn hartekreet van Tweede- amerlid Ria Beckers, fractie- Dorzitter van Groen Links, tij- ens het euthanasiedebat van fgelopen woensdag. Oprecht ii terecht, want de manier aarop sommige tegenstan- ers van euthanasie tekeer jan tegen degenen die het icht op een zachte dood onder epaalde omstandigheden wil- m erkennen, is nu en dan bij- under grof, krenkend en on- ndelijk. Zij schromen niet olitici en artsen af te schilde- in als gewetenloze moorde- aars met een nazi-mentaliteit n draaien er evenmin hun and voor om angst en paniek zaaien onder met name be- larden en gehandicapten. Als- 'men bij opname in een zie- enhuis of verpleeghuis z'n le en niet meer zeker zou zijn. lsof onder elk ziekbed een okter met een dodelijk spuit- iverscholen zou liggen, wach- ;nd op een uitgelezen kans mtoe te slaan. ergeleken bij zoveel ongenu- nceerd en onheus verbaal ge reld is het een verademing en discussie over euthanasie lee te maken zoals die afgelo- en woensdag en donderdag erd gevoerd in 's lands ver- iderzaal aan het Binnenhof, oals bij alle eerdere debatten ver dit delicate onderwerp iel er ook nu weer een breed jectrum aan meningen te be- listeren, variërend van een rincipieel 'nee' tot een over- ligd ja', maar er werd ten- linste gedebatteerd op een oogstaand niveau, met res ect voor eikaars opvattingen. lijlpaal oewel de Kamer het net als Nederlandse bevolking Doit helemaal eens zal wor- en over de vragen rond le- ensbeëindiging, kon er deze eek wel een mijlpaal worden igericht langs de weg die de olitieke euthanasie-discussie afgelopen twintig jaar heeft 'gelegd. De overgrote meer- erheid van de Kamer (alleen kleine christelijke fracties itgezonderd) acht het inmid- els aanvaardbaar dat het le en van een doodzieke patiënt diens uitdrukkelijk verzoek ordt beëindigd als de arts die terminale hulp verleent ch houdt aan een aantal zorg- ildigheidseisen en open aart speelt tegenover justitie, et andere woorden: vrijwel gehele volksvertegenwoor- iging. inclusief het CDA (dat jdens het laatste euthanasie- ïbat van drie jaar geleden Dg een sterk afwerende hou- ng vertoonde) is inmiddels ereid het recht te erkennen een niet-natuurlijke dood in een patiënt die daar, ver erend in een uitzichtloos lij- en, dringend om heeft ge- aagd. en essentieel verschil van lening is er nog wel over de aag in welke wettelijke rege- ng de euthanasie gegoten loet worden. De regeringspar- jen CDA en PvdA hebben eh akkoord verklaard met de instructie die het kabinet •or ogen staat. Cruciaal daar- is dat euthanasie in het Wet- iek van Strafrecht zonder leer gehandhaafd blijft als m misdrijf waar maximaal raalf jaar gevangenisstraf op aat. Een arts echter die zich ij een besluit om euthanasie plegen houdt aan de reeds 2 eldende eisen voor zorgvul dig handelen en aan de in no- smber 1990 ingestelde mel- ngsprocedure (die wordt op- tnomen in de Wet op de Lijk- tzorging) kan er zo goed als ker van zijn dat hij niet straf- chtelijk wordt vervolgd. Ab- ilute kerheid daaromtrent hij echter niet krijgen. Elk eva] wordt afzonderlijk door officier van justitie beoor- ïld. ieve vrede VD, D66 en Groen Links zijn et daar radicaal mee oneens, 'j vinden dat een arts die bij uthanasie naar eer en gewe- n handelt en alles netjes eldt de garantie moet heb- dat hij vrijuit gaat. In we- n is de PvdA ook die mening egedaan maar om de lieve ede met coalitiepartner CDA bewaren hebben de sociaal- Hocraten zich bij de door kabinet gekozen oplossing ^gelegd, in de wetenschap Win de huidige praktijk het aantal strafrechtelijke vervol gingen wegens euthanasie jaarlijks op de vingers van één hand te tellen zijn. En dan blij ven er nog vingers over ook. D66-kamerlid Jacob Kohn- stamm drukte het compromis in de coalitie deze week als volgt uit: „De norm is voor he.t CDA en de praktijk voor de PvdA". Er zal pas verandering in deze tweeslachtigheid kunnen ko men als de utopische 'purpe ren coalitie' (PvdA, WD, D66), waar Van Mierlo al jaren harts tochtelijk voor pleit, ooit het regeringsheft in handen zou krijgen. Maar voorlopig blijft dat pact nog een droom die naar het zich laat aanzien deze eeuw niet meer in vervulling zal gaan. Overigens concentreerde de euthanasie-discussie zich deze week uiteindelijk niet op de 'euthanasie-volgens-het-boek- je' (het beëindigen van ie mands leven op diens uitdruk kelijk verzoek) maar op een ge heel andere vorm van levens beëindiging, namelijk die waartoe de patiënt géén ver zoek heeft gedaan omdat deze niet meer in staat was zijn wil te uiten. Duizend keer Volgens de commissie-Rem- melink, die vorig jaar een rap port publiceerde over euthana sie in Nederland, komt dit on geveer duizend keer per jaar voor, bijvoorbeeld bij patiën ten die langdurig in een 'on omkeerbaar coma' liggen of bij ernstig lijdende demente be jaarden die in hun laatste le vensfase verkeren. Vaak gaat het daarbij overigens om per sonen die ooit in het verleden tegen een arts of tegen hun fa milie hadden gezegd dat ze rustig wilden inslapen als zij ooit in een mensonwaardige toestand zouden komen en niet meer in staat zouden zijn hun zegje te doen. Toch mogen zulke gevallen onder geen be ding euthanasie heten. Zij moeten in feite beschouwd worden als moord, zo luidt de eensgezinde opvatting van de Kamer. En op de kleine chris telijke fracties na is men het er ook over eens dat in sommige gevallen zo'n 'moord' gezien de mensonterende omstandig heden waarin de patiënt zich bevond acceptabel kan zijn. Maar na deze constateringen scheiden de meningen zich op nieuw. Schoorvoetend Het kabinet huldigt de opvat ting dat ongevraagde levens beëindiging ook onder de mel dingsprocedure voor euthana sie zou moeten vallen. Een offi cier van justitie die een derge lijke casus onder ogen krijgt moet dan echter wel extra alert zijn en in principe elk geval aan de rechter voorleggen. CDA en PvdA stemden hier schoorvoetend mee in, maar WD, D66 en Groen Links stei gerden de banken uit. Hoe durfde het kabinet euthanasie en levensbeëindiging zonder voorafgaand verzoek over één kam te scheren? Zo bevorder je nu juist de lasterpraatjes over gewetenloze doktoren die weerloze patiënten doodspui ten! Om de discussie over eu thanasie zuiver te houden en eventuele angstgevoelens bij burgers weg te nemen, moet euthanasie (de zachte dood op dringend verzoek) strikt ge scheiden worden van de vor men van 'stervenshulp' die als moord kunnen worden beti teld, aldus het blauw-groene blok in de Kamer. Hoe gedegen de verdediging van minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Simons ook was, hun argurfienten waren op dit punt niet overtuigend. Merkwaardig genoeg gaven zij eigenlijk toe dat WD, D66 en Groen Links gelijk hadden. Ui teraard mag euthanasie niet met andere vormen van le vensbeëindiging op één hoop worden gegooid, zo betoogden zij. maar het gaat toch in alle gevallen om feiten die straf baar zijn en blijven. En als er nu toch al een meldingsproce dure en een bijbehorende vra genlijst voor euthanasie be staat. waarom zou het onge vraagde sterven er dan niet óók bij kunnen worden ver meld? Wie dit verweer aan hoort kan zich niet aan de in druk onttrekken dat efficiency het enige echte argument is. En dat is zwak. Het kabinet moet deze kwestie nog maar eens laten bezinken en er nog eens goed over pra ten of de gekozen weg wel de juiste is. Misschien is een apar te meldingsprocedure voor on gevraagde levensbeëindiging toch een betere oplossing. Evenals Ria Beckers schrok ook minister Hirsch Ballin van het pamflet waarmee dit ver haal begon. Dat zou hem aan het denken moeten zetten. Hij wil toch niet dat er nog meer van dit soort hetzerige brochu res worden rondgestrooid? (Dick van Rietschoten is parle mentair redacteur van deze krant). door HANS DIJKSTAL Volgens de liberale theorie ontstaat de maatschappelijke orde voor een groot deel door de zelfregulerende processen tussen individuen en groepen van individuen. Dat houdt een zeer positief oordeel in over de individuele mens als dragende kracht in de samenleving. In deze liberale theorie staat de overheid op afstand. Haar eerste plicht is zoveel mogelijk ruimte te scheppen voor de burgers. Voor veel liberalen is die theorie leidraad voor het dagelijkse politieke handelen. Vanzelfsprekend gebeurt dat in de context van de samenle ving van vandaag, waarin aan vaard is dat de overheid een taak heeft tegenover burgers die in sociaal opzicht op ach terstand staan. Al sinds het begin van de jaren zeventig pleit de WD voor een kleinere overheid. Zo heeft zij altijd gewaarschuwd tegen een overheid die elke denkbare maatschappelijke activiteit meent te moeten subsidiëren. Dat is niet alleen onbetaalbaar, maar het werkt ook verstik kend. Gelukkig brak bij velen het licht door toen de over heidssubsidies zich begonnen uit te strekken tot een fietspro- ject voor Kaapverdische vrou wen in Klazienaveen en een congressubsidie voor de inter nationale bond van krielkip houders. Op vele plaatsen wordt nu nagedacht over de vraag wat de kerntaken van de overheid zijn en hoe de over heid zich als subsidiënt kan te rugtrekken. Het probleem is dat het stop zetten van subsidies veel meer tijd kost dan de indertijd geno men beslissing om ze te geven. Niettemin ben ik blij dat ge probeerd wordt zelfstandige maatschappelijke krachten weer te activeren. Een tweede belangrijk onder werp is de verlaging van de col lectieve lasten. Ik heb daar bij herhaling, ook op deze plaats, voor gepleit. Er zijn ten minste drie redenen waarom dat zo belangrijk is voor het stimule ren van de maatschappelijke energie en creativiteit. In de eerste plaats dwingt een lagere belastingopbrengst de overheid tot het scherper stel len van prioriteiten. De tweede reden is het zeer positieve ef fect dat een lagere lastendruk op de werkgelegenheid heeft. Het leidt tot meer betaald werk. Voor werklozen is dat een voorwaarde voor daadwer kelijke maatschappelijke par ticipatie. Ten derde ben ik er van overtuigd dat mensen tot grote activiteit en creativiteit komen als zij zelf in redelijke mate van de vruchten van hun inspanningen kunnen profite ren. Voor velen gebeurt dat met de huidige belasting- en premiedruk niet. Onder hen die van het hier be schreven beleid veel te lijden hebben (gehad?) bevinden zich de allochtonen in Neder land. Dat beleid heeft hen meer dan nodig afhankelijk gemaakt van de overheid en anderen. In plaats dat zij zijn gestimuleerd in eigen initia tief, verantwoordelijkheid en creativiteit, werden zij 'dood geknuffeld'. Het is daarom dat de WD pleit voor meer even wicht in rechten en plichten, voor lichte overheidsdwang in bepaalde situaties - zoals een verplichting om Nederlands te leren - en het sterker stimu leren van het eigen initiatief. Maar let wel: dat geldt voor ie dereen. Het gaat om individue le mensen en groepen van in dividuen. die op eigen benen moeten (leren) staan en niet meer dan nodig afhankelijk moeten zijn van de overheid. Dat is het beste voor onze sa menleving als geheel. (Hans Dijkstal is vice-fractie- voorzitter van de WD in de Tweede Kamer). door RIK IN T HOUT Heel even had ik bijna medelijden gekregen met Jantje Pronk. De vlerkerige manier waarop die De Hoop Scheffer en Weisglas in de Tweede Kamer tegen hem tekeer gingen, was zo beneden alle peil dat de minister automatisch in de underdog-positie terecht kwam. En inhoudelijk klopte er van het verhaal van deze CDA- en VVD- knulletjes natuurlijk ook geen bal. Want wat viel Pronk nu eigenlijk te verwijten? Zijn kritiek op Indonesië na het bloedbad op Oost- Ti mor geschiedde notabeneop aandrang van de Kamer zelf. Diezelfde Erica Terpstra die nu in de wandelgangen stond te briesen als een nijlmerrie over het jongste 'wangedrag van Pronk, was in november degene geweest die het initiatief nam vooreen onafhankelijk onderzoek naar de Javaanse moordpartij in Dili. Dit liberale kamerlid wenste op dat moment geen genoegen te nemen met de belofte van president Suharto dat Indonesië de zaak zelf goed zou uitzoeken. Maar toen dit soort kritiek aanleiding bleek voor Suharto om de ontwikkelingsrelatie met Nederland te verbreken, was de WD ineens'niet meer zo flink, evenmin als het CDA. Jaap (De Hoop Scheffer) en Frans Weisglasdeden het bijna in hun broek bij de gedachte dat de grote Sultan in Jakarta ook het Nederlandse bedrijfsleven eruit zou kunnen schoppen. Het waren de werkgeversverbonden VNO en NCW geweest die hun 'eigen' kamerleden op dit risico hadden gewezen. Realiseerden Jaap Frans zich eigenlijk wel welke miljoenenbelangen op het spel stonden? En uiteraard hadden de werkgevers bij die gelegenheid ook Jan Pronk nog even een veeg uit de pan gegeven. Want in hun ogen was het natuurlijk het opgeheven vingertje van de minister geweest dat Suharto tot razernij had gebracht. Ja, toen kregen Jaap Frans toch ewel even spijt van hun stoere gedrag in november en gingen zij zinnen op een mogelijkheid de zwartepiet naar een ander te schuiven. Godzijdank bleek Suharto alweer aanstoot te hebben genomen aan Jan Pronk. In een vraaggesprek met het Algemeen Dagblad had de minister opgemerkt dat het weieens lang zou kunnen duren eerde ontwikkelingsrelatie tussen Nederland en Indonesië hersteld zou zijn. De generatie van Suharto was kennelijk nog te veel gekwetst door hetgeen Nederland als koloniale macht in zijn Innd had aangericht. Was dit bedoeld als een schop na voorde Indonesische Regent? Kom nou.' Pronk deed toch niets anders dan een berustende conclusie trekken, zoals een politicus doet die na vele jaren ervaring weet dat het ook weieens heel erg tegen kan zitten. En dat laatste mocht Pronk inderdaad wel zeggen ja. Na alle gelazer uit Jakarta werd hem nu in eigen land op hoge toon verzocht een pleister over zijn mond te plakken. Het duo Jaap Frans meende dat deze kennelijk onverstandige bewindsinan de zaken betreffende het 'prachtig rijk van Insulinde' voortaan maar moest overlaten aan collega Van den Broek van buitenlandse zaken, die dat meevallertje glimmend van genoegen incasseerde. En uiteraard geen woord meer over de échte schurk, die over Indonesië regeert alsof het zijn particulier eigendom is. Op dat moment was het heel erg moeilijk een warm gevoel voor Pronk te onderdrukken. Gelukkig hielp de minister mij een beetje. Nog voor aanvang van het kamerdebat bleek hij het hoofd al gebogen te hebben. Samen met Van den Broek had hij namelijk een brief ondertekend, waarin het parlement werd beloofd dat het Indonesië-beleid van nu af aan 'primair' een aangelegenheid van de minister van buitenlandse zaken zou zijn. Tegen die achtergrond was het niet verrassend dat Pronk zich ook nauwelijks verweerde tegen het gekef van Jaap Frajis in de Kamer. In plaats van deze schi inheiltjes te dreigen met aftreden, wees de minister erop dat Jaap geen motie van wantrouwen had ingediend. Daaruit trok hij de volgende conclusie: ,.Ik stel vast dat er vertrouwen is van de CDA-fractie in mijn beleid en daarmee leef ik verder Als aangeschoten wild, zou de SGP'er Van Rossum gezegd hebben, als hij nog in de Kamer had gezeten. RIK IN 'THOUT Idoor MEINDERT LEERLING Na jaren van discussie heeft een kamermeerderheid er deze week mee ingestemd dat er een werkbare regeling komt voor het plegen van euthana sie: levensbeëindiging op ver zoek. Een uiterst belangrijke en ingrijpende beslissing. De vraag kan in alle ernst wor den gesteld of in onze samen leving wordt beseft hoe drama tisch de genomen besluiten zijn en welke verstrekkende gevolgen het een en ander op zowel korte als lange termijn kan hebben. Afgaande op de publieke belangstelling leeft dat besef niet. De tribunes wa ren bepaald niet vol. Op het Binnenhof was het rustig. De euthanasie-discussie raakt de massa kennelijk niet. Zij roept niet zoveel emoties op als des tijds de debatten met betrek king tot abortus provocatus. Je kunt slechts gissen naar de re den van een en ander, maar be denkelijk is het wel. Het euthanasiebesluit zet an dermaal een wissel om in onze rechtsstaat. Hoe het zij, het ka binet heeft groen licht gekre gen om nu op zeer korte ter mijn een wettelijke regeling te treffen, waarbij de in ons land gegroei de euthanasieprakt ij k in formele banen wordt geleid. Het is weer eens een typisch Nederlands compromis gewor den, waarbij enerzijds eutha nasie strafbaar blijft, maar an derzijds de arts die euthanasie pleegt niet zal worden ver volgd als hij zich maar keurig aan de regels houdt. Een qua strekking gelijke oplossing als ruim tien jaar geleden voor het abortus-vraagstuk. Lege huls Een nogal tweeslachtige oplos sing. Op papier (art. 293 en 294 Wetboek van Strafrecht) is het de arts verboden in te gaan op een verzoek van een patiënt het leven te beëindigen als deze in een uitzichtloze situa tie is gekomen en ondraaglijk lijden moet doorstaan. De arts die euthanasie pleegt kan vol gens de letter van de wet wor den vervolgd en zelfs een pitti ge gevangenisstraf krijgen. Zover komt het in Nederland al jaren niet meer. Een arts die euthanasie pleegt volgens vastgestelde regels (zich hou den aan de meldingsprocedu re) heeft weinig te duchten. Op die manier houdt de zoge noemde herbevestiging van het betreffende artikel in het Wetboek van Strafrecht weinig in. Het is een lege huls die al leen op de kast van onze rechtsstaat blijft staan als aan denken aan wat eens werke lijkheid was. Verder heeft het slechts symbolische waarde. Het had natuurlijk ook anders gekund. Uitspraken van rech ters zijn heel belangrijk en ze ker die van de Hoge Raad. Maar de wetgever - regering Minister Hirsch Ballin verdedigde deze week het kabinets standpunt over de euthanasie. FOTO: SP en parlement - behoeft in die uitspraken niet te berusten. Er is alle gelegenheid om de be treffende gerechtelijke uit spraken (jurisprudentie) onge daan te maken door tot een werkelijke herbevestiging van het verbod op euthanasie te komen. Het kabinet wil dat niet. Ook alle grote partijen in de Kamer willen dat niet of hebben in elk geval geen po ging gedaan de regering daar toe aan te zetten. Met angst en beven moet nu worden afge wacht, wat er verder gaat ge beuren. Signalen De eerste signalen dat de rechtsbescherming van het menselijk leven verder wordt aangetast zijn er al. De artsen organisatie KNMG is al jaren geleden gekomen met voor stellen tot levensbeëindiging bij mensen, die daartoe zelf nooit een verzoek hebben in gediend. Te denken valt aan de wilsonbekwamen, zoals coma patiënten, zwaar gehandicapt geboren baby's en anderen. Uit een rapport, dat vorig jaar is uitgekomen, blijkt dat er jaar lijks minstens duizend men sen bewust worden gedood zonder dat zij daar zelf om heb ben gevraagd. Nadrukkelijk komt daarmee het hellend vlak in beeld. Het gaat van kwaad tot erger en waar is het einde? Nu moeten we geen spookbeelden oproepen, maar we moeten wel uiterst waak zaam zijn en beseffen dat als we min of meer oogluikend toestaan, dat mensen bewust worden gedood we letterlijk en figuurlijk een levensgevaarlij ke grens passeren. Dat geldt temeer als dit soort handelingen van een medicus niet meer ronduit als moord worden betiteld en als zodanig worden vervolgd. Wc moeten in deze klaar en helder zijn. Mocht een arts om welke re den dan ook zich gedwongen menen te voelen het leven van een patiënt ongevraagd te moeten beëindigen (van eu thanasie is dan geen sprake meer, want bij euthanasie gaat het om een vrijwillig gedaan verzoek) dan moet hij bereid zijn zich voor de rechter te ver antwoorden. Zoals een ieder die met de strafrechter in aan raking komt, kan de arts dan een beroep doen op over macht. In dat specifieke geval zal de rechter dan een heel apart oordeel moeten vellen. Maar onder geen voorwaarde mag de politiek voor dergelij ke vormen van levensbeëindi ging bepaalde regels gaan tref fen. Het is al onvoorstelbaar genoeg, dat in een eens door de christelijke leefregels gestem pelde natie het wordt toege staan mensen te doden op hun verzoek. (Meindert Leerling is Tweede- Kamerlid voorde RPF.) Allochtonen in Nederland. Volgens WD-kamerlid Dijkstal moeten zij niet meer dan nodig afhankelijk van de overheid zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9