Toen een Turk, nu een Kurd CDU en SPD delen winst en verlies JüdöcQowumt BUITENLAND ADVERTENTIEBEDRIJF Jt Het Kurdische volk heeft vijf vijanden: Turkije, Syrië, Irak, Iran en de voormalige Sovjetunie. Hun beloofde bergland Kurdistan ligt verdeeld over deze vijf staten die alles behalve van zins zijn de Kurdische gebiedsdelen af te staan. In tegendeel: de Kurden worden er onderdrukt. De Kurden in Nederland streven ook naar een onafhankelijk Kurdistan. De één met een stok in de hand voor het Turkse consulaat in Deventer, de ander met een ideologisch gesprekje in het koffiehuis. Het merendeel van hen heeft een Turks paspoort, terwijl het Turkse leger de laatste weken Kurdische dorpen bombardeert in de jacht op Kurdische guerrillastrijders. Daarbij worden ook veel burgers slachtoffer. ia t Kurdische vrouw tijdens een demonstratie in Den Haag. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS Ook het Kurdische raadslid voor Groen Links Kaynak weet van niets: ,,Er zitten veel fana tieke elementen in de PKK. maar van geweld in Nederland heb ik nooit iets gehoord". Vol gens Kaynak heeft de Arn hemse politie met de berichten het beeld van de Kurden in Ne derland gestigmatiseerd als 'gewelddadig', terwijl daarvoor geen bewijs bestond. „Ik ken geen Kurd die redenen heeft bang te zijn voor de PKK". En over de populariteit van de PKK onder Kurden in Neder land: „De maatschappelijke ontwikkelingen in Nederland bewegen de Kurden die hier wonen minder dan de ontwik kelingen in hun eigen land. Het nieuws over geweld tegen Kurden wordt door hen nauw lettend gevolgd. Er kan im mers familie bij betrokken zijn, of kennissen. Als in Tur kije een demonstratie van twintig Kurden uit elkaar is geslagen, is iedere Kurd uit Turkije in Nederland op de hoogte en staan er een paar te demonstreren. Maar voor een protest tegen de wao-plannen krijg je ze de straat niet op". Koffiehuis De Kurd uit Turkije zat tien jaar geleden als Turk aan de ta fel in het koffiehuis. Nu zit hij er als Kurd. Kaynak: „Voor menig Turkse man is het moei lijk te accepteren dat hij nu met een Kurd aan tafel zit. Die achtergrond wordt, vooral door ouderen, nogal eens als min derwaardig gezien. Maar het is nu eenmaal zo: ook ik voelde me tien jaar geleden meer Turk dan Kurd. En dat is nu andersom". De recente aanval len van het Turkse leger op Kurdische dorpen en nederzet tingen zullen de sfeer in de Ne derlandse koffiehuizen niet verbeteren, volgens Kaynak. „De conflicten in Turkije spe len zich af tussen de Kurden en de staat, het leger. Onder de burgerij leeft het niet zo, Kur den en Turken vliegen elkaar daar niet in de haren, ook niet in Nederland. Maar stel je voor dat de tegenstellingen zich daar verharden. Er is bijvoor beeld een krant die dagelijks verschijnt onder de kop 'Tur kije voor de Turken'. Het land is als erfenis van Atatürk nog altijd erg nationalistisch inge steld. Als de bom in Turkije barst, barst-ie ook in Neder land, denk ik. Dan staan "Dir ken en Kurden misschien wel tegenover elkaar. Ik hoop dat Turken en Kurden elkaar als broeders zullen blijven zien, maar ik denk dat het conflict rond het Kurdische zelfbe schikkingsrecht ook onder de bevolking gaat spelen. In Tur kije en in Nederland. Ook al hamert de Kurdische politieke beweging er steeds op dat niet de Turken, maar de Turkse machthebbers de vijand zijn". Vluchten De Irakese politicoloog Fuad Hussein, docent aan de Hoge school in Driebergen, ziet fana tisme ontstaan onder jonge Kurden in Nederland. „Ze heb ben niet, zoals hun ouders, aan den lijve ondervonden wat het is om Kurd te zijn in Turkije of waar dan ook. De Kurdische identiteit nemen ze van hun ouders over. Daardoor krijg je fanatisme dat vergelijkbaar is met dat van de Zuidmoluk- kers. De jongeren willen snelle actie, direct resultaat, erken ning van Kurdistan. Maar ze weten niet dat die niet in één keer bereikt kan worden". Fuad Hussein ontvluchtte in 1975 Irak nadat hij betrokken was geweest bij de guerrilla strijd tegen de machthebbers, waarvan de toenmalige 'twee de man' Saddam Hussayn in feite al de touwtjes in handen had. „We gaven ons met hon derdduizend man over. Dat was een schok voor de interna tionale Kurdische gemeen schap. Ik ben vorig jaar voor het eerst sinds 17 jaar weer naar Irak geweest en heb daar gezinnen gesproken die voor de tweede, derde, vierde keer in een vluchtelingenkamp za ten en waarvan gezinsleden waren vermoord of gesneuveld in de strijd van het verzet. Als je dat aan den lijve hebt onder vonden, weet je dat je niet in één keer de zaak naar je hand kunt zetten". Kaynak stelt dat in Turkije aanvankelijk in de jaren zestig en zeventig niet zozeer de Kur den zich organiseerden, maar wel de linkse, veranderingsge zinde Turken. „Daarbij sloten de Kurden zich aan. Later ont stonden Kurdische groeperin gen die zich verzetten tegen achterstelling en streefden naar zelfbeschikking". Kay nak maakte het zelf niet mee. „Ik volgde het vanuit Neder land, maar ben wel meege groeid met die beweging. De eerste generatie Turkse gast arbeiders kende al veel Kur den, maar die vonden zichzelf als Kurd minderwaardig. Dat is nu heel anders. Sinds 1980 is het Kurdische bewustzijn, ook in Nederland, heel snel toege nomen. Al zetje er een interna tionaal onderzoeksteam op; er is in heel Turkije niet één Kur dische familie te vinden die niet zwaar heeft geleden onder het militaire regime dat Tur kije. na de coupe in 1981 be stuurde. En de Kurden uit Tur kije die in Nederland wonen hebben allemaal wel familie die er onder te lijden had, of heeft. Vroeger was er niemand die namens de Kurden om hulp riep en er was dus ook niemand die het hoorde. De politieke Kurdische organisa tie stond immers in de kinder schoenen. Maar nu die organi saties er wel zijn, hoort de in ternationale politiek het nog steeds niet". Berichtje Kaynak en Fuad Hussein vin den dat de Nederlandse rege ring meer moet doen voor de Kurden. vooral die in Turkije. „Maar ze kunnen beginnen ie mand hier als Kurd te benade ren, en niet als Turk", zegt Kaynak. Fuad Hussein hekelt de houding van Nederland te genover de Turkse aanvallen op Kurden: „Van den Broek zegt dat de Turken het recht hebben zich tegen guerrilla te beschermen maar dat hij de zaak wel zorgelijk vindt. Ik zeg dat Van den Broek, als-ie zo iets zegt, óf niet weet wat daar werkelijk aan de hand is, óf an dere belangen heeft waardoor hij de Turken niet wil veroor delen. Voor een Nederlander is het misschien een berichtje in een krant over een beschieting van een Kurdisch dorp, maar voor een Kurd die hier woont is het een dorp waar misschien wel familie van hem woont. Of misschien heeft hij zoiets zelf een keer meegemaakt. Een Kurd zal zich ermee identifice ren, het zou hem ook kunnen overkomen omdat hij een Kurd is". Geweld Vorig jaar kwam de PICK in Ne derland in opspraak toen de Arnhemse politie meldde dat Kurdische winkeliers in die plaats geld was afgedreigd door PKK-aanhangers. Het geld was bestemd voor de vrij heidsstrijd in Turkije, aldus de politie. De plaatselijke PKK ontkende, bewijs van de be schuldiging is d(5or de politie nooit geleverd. gende delen van Syrië, Iran, Irak, de voormalige Sovjet unie en Turkije - streven een eigen staat na: Kurdistan.- In 1921 waren de Fransen en de Britten van plan bij de op deling van het Ottomaanse Rijk de Kurden een eigen staat in het Midden-Oosten toe te bedelen, maar de koloniale mogendheden verkozen de pas ontdekte olierijkdommen zelf te houden en wilden naast het pas ontloken communisme in Rusland met Kurdistan in de regio niet nóg een politieke risicofactor toelaten. Pas sinds de Golfoorlog staat de Kurdi sche kwestie weer op de inter nationale politieke agenda. Bergturken De Kurden bleven in de jaren twintig achter met een niet-na- gekomen belofte: soevereini teit. Ze hadden een eigen cul tuur, een eigen taal, eigen ge bruiken en eigen gebiedsde len. Hun vrijheidsdrang werd in de verschillende landen waar zij woonden als een ge vaar gezien. Ze werden onder drukt, vervolgd en gebruikt als bedreigende factor in menige conflict tussen staten. Stam men van Kurden vochten voor menig regime, onder meer voor Iran. Tot op de dag van vandaag is daarin niets veran derd. Saddam Hoessayn zou ondanks zijn slachtingen on der Irakese Kurden de Turkse Kurden steunen om zo het Turkse regime dwars te zitten. In Turkije krijgen Kurden geen erkenning. 'Bergturken' worden ze minachtend ge noemd. Hun taal mag op open bare bijeenkomsten niet ge sproken worden. Kurdische li teratuur en kranten worden niet toegestaan en een Kurdi sche naam voor zijn kind kan een vader in Turkije niet op het gemeentehuis laten note ren. Tot twee jaar geleden kon dit ook niet in Arnhem, waar men ter secretarie een namen lijst van de Turkse ambassade gebruikte die Kurdische na men uitsloot. De affaire in Arnhem bracht de Kurden even onder de aan dacht in Nederland. Er ston den ooit wel eens Kurden voor de Turkse ambassade, maar dat viel niet zo op. Iedere am bassade had wel eens iemand met een bord voor de poort staan. In Deventer was het on langs echter weer raak. Een demonstratie van Kurden bij het Turkse consulaat-generaal ontsteeg, net als vorig, jaar het spandoeken-niveau. Er wer den vuistbijlen meegedragen, stokken en brandbommen. De politie verrichtte arrestaties. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag werdenvernielin gen aangericht bij Turkse reis bureaus en banken. De demonstranten bleken voornamelijk aanhangers van de%linkse beweging PKK, de Partiya Karkeren Kurdistan (Kurdische Arbeiderspartij), die in Turkije grote populari teit onder Kurden kent. De Turkse militaire aanvallen van de laatste weken beogen een guerrilla-afdeling van deze partij te raken. Ongeveer 5ÜUU vrijheidsstrijders van de PKK voeren vanuit de Zuid-Turkse bergen guerrilla-aanvallen uit op Turkse staatsinstellingen. De leider van de PKK, Abdul lah Acalan bijgenaamd 'Apo', bedient zich niet alleen van een marxistisch-leninistisch gedachtengoed, hij duldt even als zijn ideologische leermees ters geen tegenspraak. De po pulariteit van de PKK is dan ook vooral te verklaren uit de desolate leefomstandigheden van veel Kurden in Turkije. Die kunnen niet met zachte oppositie verbeterd worden, vindt men. Van een streven naar een com munistische of socialistische staat is volgens de Arnhemse Kurd Kaynak geen sprake, ook niet bij de PKK „Communis me en socialisme zijn termen die in Turkije een hele andere betekenis hebben. Politieke groeperingen voor Kurden zijn wel allemaal 'links', maar er is er niet één die socialisme of communisme nastreeft. Over het systeem willen die partijen zich pas na de onafhankelijk heid buigen. Ook de PKK". Idoor HANS LEBER $>EN HAAG - Na iedere 3anval van het Turkse le- njer op Kurdische neder- ettingen, ligt in Neder- bij duizenden Kur- hun Turkse paspoort ls een steen op de maag. li Is efwintig jaar geleden was dat anders, alleen lieten de p lurden het toen uit hun hoofd op het koffiehuis te zeggen wat un achtergrond was. Ze wa- e&n een buitenlander voor de n lederlanders en voor de Tur- s en waren ze een Kurd, wat u :ts minderwaardigs beteken- r e. Dat vonden de Kurden ove rigens vooral zelf. „In de pro- incie waar ik woonde, Tunce- was het voor Kurden een eer o goed mogelijk Turks te preken. Kurd zijn was min- j< eryvaardig, daar kwam je niet oor uit. De identiteit was door i irenlange onderdrukking i erdrongen. Er waren aan het tegin van de jaren zestig men- en die zelfs dachten dat de turden in Turkije geassimi- ïerd waren", zegt het Arn- lemse raadslid voor Groen- -inks Hasan Kaynak, een lurd uit Turkije die in 1972 aar Nederland kwam. Hij oelt zich inmiddels Kurd cn [een Turk. „Het bewustzijn inder Nederlandse Kurden is egroeid door de ontwikkelin- en in Turkije. De studenten- i leweging daar speelde een rol, i Curden sloten zich aan bij linkse groeperingen die in de I eventiger jaren ontstonden. -eiders werden door de Turk se regering vermoord en tot nartelaren verheven. Deze za- :en zijn aan de Kurden in Ne erland niet voorbij gegaan, let heeft bijgedragen aan het dentiteitsbesef en de bewust wording. ook hier", n Nederland wonen enkele ienduizenden Kurden. Sinds Golfoorlog - met name loor de televisiebeelden van longerende en stervende Kur en de bergen van Noord- rak en Zuid-Turkije - is er nternationale aandacht voor lit volk wiens geschiedenis ich laat omschrijven als een opeenhoping van t tragedies. Ongeveer 25 miljoen Kurden - verdeeld over aaneenlig- ZATERDAG 4 APRIL 1992 door FRANS WIJNANDS BONN - Is het verstandig, slim of verschrikkelijk dom om twee belangrijke stemmen- trekkers, onder wie de lijst trekker. enkele dagen voor verkiezingen te laten aftreden als minister en staatssecreta ris? De verkiezingen van morgen in de Duitse deelstaat Slees- wijk-Holstein moeten bewij zen of de CDU garen kan spin nen bij het terugtreden van de minister van defensie Gerhard Stoltenberg en zijn parlemen- taire staatssecretaris Ottfried Hennig. Laatstgenoemde is lijsttrekker van de christen-de mocraten in Sleeswijk-Hol- stein; Stoltenberg was eens minister-president van deze noordelijke deelstaat en staat er nog steeds te boek als een gerespecteerd man en politi cus; een toonbeeld van plichts gevoel. Bedachtzaam, minder luidruchtig dan het merendeel van zijn Beierse partijgenoten bijvoorbeeld. Hennig is van hetzelfde slag, net als de socia listische lijstaanvoerder, de huidige minister-president van Sleeswijk-Holstein Björn Engholm. Deze stug pijpro kende uitdager van Helmut Kohl bij de volgende landelij ke verkiezingen is tevens voor zitter van de Duitse SPD. Engholm is in zijn gewest een populair man. Veel kiezers zijn naar de SPD uitgeweken na de traumatische ervaringen met de vorige minister-president Uwe Barschel (CDU) die in ok tober 1987 onder verdachte omstandigheden dood in een hotelkamer in Genève werd gevonden. Die affaire heeft de CDU jarenlang achtervolgd, en ook al lijkt ze nu niet meer van zo'n grote invloed op het kie zersgedrag, dan nog blijft het de vraag of de CDU morgen veel winst zal boeken. „Wat wi hebbt dat weeten wi, wat wi kriegen- dat weeten wi man nich", is de vaststelling bij de SPD-kiezers. En die zijn nog steeds in de meerderheid. Of de SPD opnieuw, zoals vier jaar geleden, ruim boven de vijftig procent uit kan komen, staat nog te bezien. Voor de CDU wordt enige winst voor speld. tenzij het aftreden van Stoltenberg en Hennig alsnog een CDU-kiezers wegjaagt. Dan wordt het moeilijk om de De in een spionage-affaire ver wikkelde premier SPD'er en mi nister-president Uwe Barschel (foto) werd in 1987 dood gevon den, waarop veel kiezers over stapten naar het CDU van Björn Engholm. FOTO: ANP voorspelde 35 procent te halen. Maar de krachtsverhouding in Sleeswijk-Holstein ligt vast: de socialisten blijven er de toon aangeven. Spannend wordt het voor de 'grote kleine' par tijen, de liberalen (FDP) en de Grünen. Het is afwachten of zij de 5-procentsdrempel halen om tot het deelstaatparlement toegelaten te worden. De economische situatie, de werklegenheid, en de gevrees de toekomstige belastingver zwaringen zijn de voornaam ste verkiezingsthema's. Die thema's spelen ook in de zuidelijke deelstaat Baden- Württemberg. Alleen spelen hier ook de bestrijding van cri minaliteit en de aanpak van het asielzoekersprobleem zwaarder dan in Sleeswijk- Holstein. Heel veel kiezers vertrouwen daarbij op de CDU van de regerende minister-pre sident Erwin Teufel, die moet proberen om de absolute meer derheid te behalen. Vier jaar geleden haalden de christen democraten 49 procent van de stemmen binnen tegen de so cialisten. nu geleid door de jonge en goedogende Dieter Spöri, 32 procent. De liberalen en Groenen kwamen (krap) bo ven de kiesdrempel. De prog noses zijn dat de twee grote partijen stemmen zullen moeten inleveren ten gunste ook van de liberalen, maar vooral van de extreem-rechtse partijtjes. Dat laatste is de gro te vrees in Baden-Württem- berg, maar men alleen maar kan hopen dat de versplinte ring in het rechtse blok zal ver hinderen dat bijvoorbeeld de Republikaner in de Stuttgar- ter Landtag zullen binnentrek ken. ADVERTENTIE STAAN UW DEUREN TWEEDE PAASDAG OPEN VOOR DE JAARLIJKSE LENTEAANKOPEN? Bel 070-3190792 voor een advertentie op de kleurrijke lentepagina van de Leidse Courant y

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7