ABP betaalt fors te veel voor belang in Rodamco Boerenprofeet Herman Verbeek slaat erg wild om zich heen Effectenbeurs moet nodig op de helling I CeidócSouoont ECONOMIE ZATERDAG4APRIM992__^ Bonden akkoord met sluiten bedrijven Campina Melkunie Loonsverhoging PTT 4,5% Efficiëncy Beurs wordt tweejaarlijks Vette hap steeds populairder I I GELD GOED 1 VEB in het geweer tegen beschermingsconstructies DEN BOSCH - Zuivelcooperatie Cam pina Melkunie heeft met de vakbonden en de centrale ondernemingsraad over eenstemming bereikt over sluiting van vier bedrijven. De vier vestigingen zul len zo snel mogelijk worden opgeheven. Hiermee gaan 153 arbeidsplaatsen ver loren. Dit heeft Campina Melkunie gis teren bekendgemaakt. De sluiting van de vier bedrijven maakt deel uit van een drie jaar durende reorganisatie, die in december vorig jaar werd aangekon digd. In totaal wil Campina tien vesti gingen sluiten, hetgeen tot een verlies van bijna 800 arbeidsplaatsen leidt. Hoewel nog niet op alle punten overeen stemming is bereikt met de vakbonden en de ondernemingsraad, hebben deze laten weten zich niet op voorhand te zul len verzetten het eerste deel van het re organisatieplan. In mei wordt het defini tieve oordeel over het gehele reorganisa tieplan verwacht. De vier vestigingen die dit jaar worden gesloten staan in Bo degraven. Boekei. Gouda en Middel burg. De bedoeling is volgend jaar de vestigingen in Opmeer. Dordrecht, Den Bosch en Zevenbergsche Hoek op te heffen. In 1994 volgen nog twee bedrij ven in Amsterdam en Alkmaar. Uitein delijk blijven er nog 17 vestigingen van Campina Melkunie over. DEN HAAG - De vakbonden en de PTT-directie zijn een sala risverhoging overeengekomen van 4,5 procent. De jeugdsalaris sen worden extra verhoogd met 7 tot 8 procent. Bovendien is overeenstemming bereikt over een winstdelingsregeling. De PTT-ers krijgen dit jaar een winstuitkering van 3 procent over hun salaris van vorig jaar. De vakbonden gaan dit akkoord met een positief advies voorleg gen aan hun leden. De nieuwe cao gaat in op 1 april en heeft een looptijd van een jaar. In de cao zijn geen financiële prikkels opgenomen om ziekte verzuim en het beroep op de wao terug te dringen. De huidi ge vut-regeling wordt gehand haafd en in aanvulling op die re geling kan de werknemer in overleg met de werkgever kie zen voor deeltijd-vut. Werkne mers van 55 jaar en ouder kun nen niet meer verplicht worden tot nachtwerk of onregelmatige diensten. Als compensatie voor de geste gen premie voor ziektekosten krijgen particulier verzekerden in december van dit jaar eenma lig een compensatie van 10 pro cent van de uitbetaalde bruto-- tegemoetkoming. De PTT-cao is de grootste be- drijfscao in ons land. De PTT telt 96.000 werknemers. AMSTERDAM - De Efficiëncy Beurs krijgt een andere opzet en wordt vanaf 1993 weer tweejaarlijks gehouden. Dat hebben de RAI en de Vereniging voor kantoor-, informatie- en communicatie technologie (VIFKA) bekend gemaakt. De beurs moet weer een bredere ten toonstelling worden, gericht op het tota le kantoorproces. Bezoekers verweten de organisatoren dat automatisering steeds meer de bo ventoon ging voeren. Het verzoek om de Efficiëncy Beurs beurs tweejaarlijks te houden, is afkomstig van de exposan ten. De laatste vijf jaar werd de beurs ie der jaar gehouden, maar tot het jaar 2000 blijft de bijeenkomst beperkt tot de on evenjaren. Alle gezondheidsrages ten spijt, de Nederlander blijft zijn vette hap trouw FOTO SP door PEET VOGELS AMSTERDAM - Cora van Mora groeide in twee jaar uit tot een bekende Nederlandse. Beter kan de populariteit van de snack niet getypeerd wor den. Alle gezondheids- en fit nessrages ten spijt, de Neder lander blijft zijn fikadel. kro ket en bitterbal trouw. De vette hap is aan en opmer kelijke come back bezig. Tus sen 1988 en 1991 groeide de markt voor frikadellen, kro ketten en ander lekkers met 10 miljoen gulden tot 56 miljoen gulden. Nieuwe eetgewoonten en een aangepast assortiment zijn de succesfactoren van de snack. De snackmarkt heeft jaren lang geleden onder het imago van vet en ongezond. Midden jaren tachtig kwam daar een antwoord op in de vorm van light-produkten. Minder vet in een kroket sloeg echter niet aan bij de consument en het merendeel van de light-snacks is dan ook alweer uit de vries kisten van de supermarkten aan het verdwijnen Van de Eijnde van Beckers noemt het vetimago van de snack sterk overdreven. „Een handvol pinda's is vetter dan een snack, maar daar hoor je piemand over". Reden voor de snackfabrikant om een folder Uit te brengen waarin met een aantal vooroordelen wordt af gerekend. „Goede voorlichting is naast goede kwaliteit een goed wapen bij de verbetering van het snack-imago", aldus Van de Eijnde. Consumenten 'grazen' steeds vaker met tussendoortjes en kleine hapjes. De snackma kers zijn daar handig op inge sprongen. Zo worden de ver pakkingen aangepast aan de kleiner wordende huishou dens en kunnen de meeste produkten eenvoudig in de oven bereid worden. Het aantal nieuwe variëteiten in snacks is bijna niet meer bij te houden. Daar staat wel te genover dat een even groot aantal snacks weer van de markt verdwijnt. Op ever greens als de frikadel, de kro ket en de bitterbal na. is de ge middelde levensduur van een snack drie tot vier jaar. Met het gezellig, gemakkelijk en gezond maken van snacks proberen de fabrikanten hun plaatsje onder de zon te behou den. Of dat ook zo overkomt bij de consument is nog de vraag. Uit het meest recente onder zoek naar het beeld van de snackconsument komt nog steeds het beeld naar voren van kinderrijke gezinnen met een hoger dan gemiddeld in-' komen en een lager dan ge middelde opleiding. Kortom de trainingspakfamilie in de grote Amerikaan die na het voetballen nog even de snack bar induikt. De kritische con sument, alle campagnes ten spijt, is nog steeds niet voor ëën loempia te vangen. HEERLEN - Het ABP betaalt tussen de 250 en 450 miljoen gulden te veel voor het belang van dertig procent in Rodamco. Dit blijkt uit een onderzoek van de investeringsbank Union Bank of Switzerland (UBS). Na het eerdere debacle met beleggingsdirecteur Mas- son blijkt het ABP nog niets van de oude fouten geleerd te hebben, zo meldt Elsevier deze week. Intimidatie, machtsmisbruik en gemanipuleer. de kwalifica ties liegen er niet om bij de grootste onroerend-goeddeal uit de vaderlandse geschiede nis. Het ABP is met een belegd vermogen van 160 miljard gul den een van de grootste geld buidels ter wereld. Enige jaren geleden mocht het ABP voor het eerst in haar bestaan de buitenlandse markt voor on roerend goed op. Er werd een nieuwe directeur aangetrok ken en in rap tempo werden links en rechts gebouwen in het buitenland gekocht. Naar later bleek waren dat vooral katten in zakken. ^let ABP kwam tot de conclusie dat on roerend goed een andere markt is dan staatsleningen en dat de benodigde kennis ont brak. Daarom werd naar ande re mogelijkheden gezocht de onroerend-goedportefeuille uit te breiden. Die kans zag de nieuwe hoofd directeur van het ABP J. Gos lings bij Rodamco. het onroe- rend-goedfonds van Robeco. Rodamco was in moeilijkhe den gekomen nadat het bedrijf de inkoop van eigen aandelen had gestaakt. De malaise in de onroerend-goedmarkt zorgde voor kelderende beurskoer sen. Het ABP dacht er aan om heel Rodamco over te nemen. Daarvoor was het pensioen fonds bereid tachtig gulden per aandeel te betalen, terwijl de beurskoers op dat moment 48 gulden bedroeg. 1 oen de ge dupeerde aandeelhouders dat nieuws hoorden, stegen de koersen weer. De rijke suike room ABP zou op die manier het hele verlies meer dan goed maken. Rodamco wil zich ech ter niet laten overnemen. Dit tot grote woede van de aan deelhouders, die een mooie kans om van hun stukken af te komen door hun neus geboord zien worden. Ondertussen blijven Goslings en de bestuursvoorzitter J Reijnen onderhandelen over deelname in Rodamco. Binnen het ABP bestaat twijfel of het verstandig is om al het onroe- rend-goedgeld in een beurs- fonds te steken. De twijfel neemt toe als het karakter van de overeenkomst zichtbaar wordt. Het ABP gaat 12 mil joen aandelen kopen, zonder dat daar enige invloed in het beheer van Rodamco tegen over staat. „Rodamco krijgt op die manier gewoon een zak geld van het ABP die ze naar eigen goeddunken kunnen be steden. Het risico ligt geheel bij het ABP, want als het slecht gaat kunnen we er niet zomaar uitstappen", zo vat een ABP- medewerker het contract sa men. Herrie De grootste herrie breekt ech ter uit als blijkt dat het ABP 67,50 gulden voor een aandeel Rodamco gaat betalen, de in trinsieke waarde per aandeel. Rodamco taxeert jaarlijks het onroerend goed en deelt die waarde door het totaal aantal uitstaande aandelen. Op die manier krijgt men de intrinsie ke waarde. Op de beurs doet een aandeel Rodamco echter maar 55 gulden Dat komt doordat de beleggers de waar debepaling van Rodamco niet vertrouwen. En terecht zoals later blijkt. Onder druk van de hoofddirectie van het ABP la ten Goslings en Reijnen de Het hoofdkantoor van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen. FOTO:SP Rodamco zich 85 miljoen gul den te rijk rekent. UBS ver meldt er nog bij dat 45 miljoen gulden een aanvaardbaar ver schil is. Goslings presenteert deze cijfers nu alsof het tweede onderzoek betrekking heeft op de 583 miljoen gulden en meldt triomfantelijk dat het bedrag is teruggebracht tot 45 miljoen gulden. Hierop geeft het hoofdbestuur van het ABP toestemming voor de deal. Op 21 februari kan de deal dan aan de buitenwacht bekendge maakt worden. ABP betaalt 62,40 per aandeel aan Rodam co, terwijl de beurskoers een tientje lager ligt. Daarnaast moeten er nog flinke kosten betaald worden en betaalt het ABP nog mee aan de fiscale voorzieningen van het ABP. Afhankelijk van marge bij de waardebepaling van het onroe rend goed. komt de totale scha depost hierdoor uit op 250 tot 450 miljoen gulden. Dat be drag kan de premiebetaler al vast niet meer in de zak ste ken. Union Bank of Switzerland (UBS) een hertaxatie van het onroerend goed uitvoeren. De conclusie is vernietigend; Ro damco heeft het onroerend goed 583 miljoen gulden te hoog gewaardeerd, op een tota le portefeuille van 5,8 miljard gulden. Die conclusie komt Goslings en Reijnen slecht uit, want zij hebben op eigen houtje de deal er al bijna doorheen gedrukt. Er zijn al zoveel contracten ge tekend dat het ABP nauwe lijks terugkan. De enige moge lijkheid ligt in een clausule voor een opschortende wer king. Mochten er feiten be- kendworden die een ander licht op de zaak werpen, dan kan de deal alsnog afgeblazen worden. De ABP-top dringt daarom aan op een nieuw on derzoek naar de waarde van de onroerend-goedportefeuille van Rodamco. UBS doet een steekproef bij onroerend goed met een totale waarde van 580 miljoen gulden en komt tot de conclusie dat door HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG - De land- bouwprofeet trekt op nieuw van leer. Herman Verbeeks klaagliederen aan de poort van het Euro pees Parlement en bij de muren van het landbouw- bolwerk in Den Haag zijn in boekvorm verschenen als pastoraal handboek voor verraden boeren. En zoals altijd, de priester profeet-politicus maakt zich niet geliefd in zijn va derstad. De onvermoeibare kruistocht van de Europarlementariër van de Groenen heeft een nieuwe aanzet gekregen in het boek 'Boeren Belang'. Wie de wonderlijke schrijfwijze, de talrijke stijl- en schrijffouten even vergeet, staat opnieuw verbaasd over het gemak waar mee Verbeek iedereen tegen zich in het harnas jaagt. Het CDA-Kamerlid Van Noord heet de sluwe Drent, oud-land- bouwminister Braks ver moordde volgens de priester zijn boerenkiezers en land bouwminister Bukman is te rauw. Verbeek gaat verder. Hef het landbouwschap op. maak het katholieke corporatisme stuk en beëindig de landbouw subsidies binnen vier jaar van af heden. Maar wie denkt dat Verbeek al leen in de woestijn staat ver gist zich. want hij heeft zijn ei gen achterban. Een hele trou we achterban, die op druk be zochte avonden aan zijn lippen hangt Het geheim zit in Ver beeks boodschap waarin het onaanzienlijke wordt gekend: .Als er nog Evangelie zou zijn in het christelijke Westen, dan waarschijnlijk heel klein en anoniem en eenvoudig, niet herkend en zeker niet erkend, waarschijnlijk even levens vreemd en onzakelijk, onrea listisch en utopisch" Waarschynlgk kent geen poli ticus zijn achterban zo goéd als Verbeek. Of het nu gaat om ac tieleider Willem Schaap uit Leermens (Groningen) of boer Jo Riseeuw uit Zeeland. „Je moet je iedere dag weer mel den bij degenen die je voor geeft te representeren, hun problemen, hun pogingen, hun rechten. Als ik niet dage lijks met boeren spreek, komt er van mijn landbouwbeharti- ging niets meer terecht". Dat het geen goedkope opmer king is mag blijken uit het boek waar hij zijn mensen stuk voor stuk beschrijft inclusief hun veestapel, de gezinssitua tie en hun idealen. Toch is 'Boeren Belang' geen gezellig boek. geen systemati sche beschrijving en zeker geen volledig naslagwerk. Dat pretendeert Verbeek ook niet. maar misschien had de schijn nog verder vermeden kunnen worden door aanmerkelijk minder cijfertjes in het boek te noemen. Het boek draait na melijk niet om economische analyses, die Verbeek kort en krachtig samenvat in de woorden: „De kern van het boek ligt hierin: zichtbaar te maken hoe stelselmatig uit landbouw, platteland en bo dem voorraden en reserves ka pitaal en kapitaalgroei worden gezogen". Het boek draait om de ideolo gische beschouwing door een andere benadering van het probleem: „Is de appel niet tot keiharde gulden gemaakt, waar we gretig de tanden inzet ten. Is het niet de slangetong die de verleidelijke boodschap opdringt: geniet meer van de produktie-consumptie markt, meer, meer?" Toch gaat Verbeek niet voorbij aan de noodzakelijke rentabili teit van het boerenbedrijf: „Rentmeesterschap staat en valt met een dubbeltje meer voor de graanprijs". Maar dan gaat het Verbeek uiteraard om de ecologisch verantwoorde teelt. Klagen In zijn boek klaagt hij ales aan wat er te beklagen valt. Of het nu het ministerie is waar de ju risten de macht hebben over genomen of het Landbouw schap, waar gebrek aan demo cratie en belangenverstrenge ling de boventoon voeren en de nieuwe identiteit van het CDA: „Is in de praktijk geld niet dé identiteit geworden? Rooms geld. produkt van het rijke roomse corporatisme van het agro-industriële complex". Vooral het CDA komt er slecht af. De katholiek Verbeek vecht zijn hele leven al tegen de landbouwlobby waarin de CDA'ers sterk zijn vertegen woordigd. Vandaar dat zijn boek onvermijdelijk die partij op de hak neemt. Hij speelt daarbij steeds op de man. Om te beginnen bij de gewraakte Braks, die het veld moest rui men na onophoudelijke vis vangstoverschrijdingen: „Braks kon ze in Brabant nog platpraten, hij kreeg de han den op elkaar ook al deelde hij harde klappen uit, zo mooi deed hij het, als de beste vas- tenpredikant. Gabor lukt dat niet. Hij is niet één van hen. Bukman waagt zich veel min der in de zalen, hij weet dat hij rauwer overkomt", zo stelt Verbeek in zijn boek. Zijn toon wordt ronduit vals als hij CDA-landbouwspecia- list in de Kamer, Van Noord onder de loupe neemt. „Er wordt vooral negatief over hem in boerenland gesproken, 't meest onder akkerbouwers. Het was dan ook bar wat Van Noord over de akkerbouwers zei: 'De tuintjes van de akker bouwers liggen er mooi bij, dus het gaat goed in die sector'. Ik "heb diezelfde avond in de zaal gereageerd: Op het kerkhof liggen de perkjes er ook fraai bij". Geen begrip Wat Verbeek steekt is het ge brek aan begrip voor de akker- bouwboeren die begin 1990 in actie kwamen tegen de prijs maatregelen vanuit Brussel. De europarlementariër leefde op bij de acties en roemt de trekker als het 'geweldigste geweldloze machtsmiddel'. De westerse ideologie is verkeerd, meent Verbeek. De EG en de VS, die een eigen markt creëren ten koste van de Derde Wereld, maar ondertus sen voor zichzelf een liberale markteconomie bepleit waarin geen plaats is voor ecologische landbouw met iets duurdere produkten. „Een monopolie ideologie zonder voldoende in terne en externe oppositie is ee nieuwe vorm van totalitaris me", aldus Verbeek. Op zich steunt het verhaal van hem niet op het simpele princi pe 'small is beautiful'. Mis schien geldt bij de radicale po liticus meer het adagium dat alleen regionalisering van markten en economisch beleid het boerenbedrijf kan redden met behoud van het milieu. Verbeek presenteert een over zichtelijk programma dat ove rigens verder in het boek nau welijks wordt uitgewerkt: In de eerste plaats moeten staat sinterventies middels het op kopen van overschotten zo snel mogelijk stoppen, de ex portsubsidies trapsgewijs beëindigen, de bescherming van de buitengrenzen van de EG waarborgen, produktievo- lume aanpassen aan de regio nale vraag waardoor een recht vaardige en ecologisch verant woorde landbouw mogelijk blijft en tevens beperking van de chemische produktie van bestrijdings en bemestings- produkten. Boerenpet Maar ook de boer in Nederland kan zelf wat beginnen. „Het landbouwschap moet worden opgeheven. Het vermengt te genstrijdige rollen en belan gen. Het werkt ondemocra tisch en verlammend. Boeren moeten, in te vernieuwen cen trale landbouworganisaties, rechtstreeks de confrontatie aangaan met de agro-industrie en agro-politiek, middels schappen en parlement". Maar als dat de boer ook al te ver van zijn bed af is, dan kruipt hij met z'n adviezen nog dichterbij. Hij spreekt de boer in zijn boek direct aan: „Eerste wens. Boeren, melkers, trek kerchauffeurs, veehouders, tuinders, waarom hebben jul lie steeds weer die lelijke ordi naire Amerikaanse petten op met die felle kleuren, die recla me en die grote klep? Als je een van onze schitterende Ne derlandse dialecten spreekt en in ere houdt, waarom draag je dan ook niet onze prachtige ei gen oude Hollandse platte pet? Tweede wens. Vrouwen, boe rinnen, waarom komen maar zo weinigen van jullie mee naar de vergaderingen, naar de acties en demonstraties. Als je met z'n tweeën komt, ben je twee keer zo sterk". Het is Herman Verbeek ten voeten uit. De politicus blijft de kritische pastoor, de anti- mooi-weer-bidder: „Ik weiger zondags als priester mooi te bidden, te lezen, te preken en maandags blijkt de realiteit een heel andere. Die tegen strijdigheid is met navolging niet verenigbaar". Het boek Boeren Belang, ge schreven door Herman Verbeek en is uitgegeven door Kok Ago ra Kampen. Pijs 42,50 gulden. door WIM VAN DER MEULEN De discussies over de po sitie van de Amsterdamse effectenbeurs aan de voor avond van de totstandko ming van de Europese markt zonder grenzen gaan onverminderd voort. Gebeurd is er echter tot dusverre niets. Het totale beeld wordt van tijd tot tijd vertroebeld door aller lei bijkomstige gebeurtenis sen, zoals de zich eindeloos voortslepende discussie over beschermingsconstructies. Daarbij komt nog de verdeeld heid over de wenselijkheid om het beursverkeer geheel of grotendeels via beeldscher men af te wikkelen - nu al zien veel handelaren weinig meer in de dagelijkse gang naar de vloer op Beursplein 5. Essentieel is echter of de beurs zich zal weten te handhaven als de druk van de grote Euro pese beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verder toeneemf. In een diepgravend rapport van de accountantsmaatschap TRN Groep wordt felle kritiek geuit op het beleid van het beursbestuur: „Het functione ren van de beurs staat op twee belangrijke punten onder druk. Vanuit het buitenland groeit de concurrentie van an dere effectenbeurzen op het gebied van de handel in staats obligaties en in aandelen van de grote internationale onder nemingen. De toenemende on derlinge verwevenheid van fi nanciële markten draagt aan deze ontwikkeling bij. De han del in staatsobligaties en in grote aandelenfondsen is de laatste jaren vooral wegge vloeid naar de Londense markt. De handel in buiten landse fondsen op de Amster damse beurs daarentegen wil maar niet van de grond ko men", aldus een juiste consta tering van het rapport dat ove rigens een gedegen 'analyse van de gang van zaken op de Amsterdamse beurs bevat. Veranderingsproces Beursvoorzitter Boudewijn ba ron van Ittersum gaf enig com mentaar bij de presentatie van het rapport. Hij sprak over het veranderingsproces, waaraan de beurs onderhevig is en zei hij onder meer dat de interna tionale marktpraktijk de ver nieuwing in feite dicteert: „Wie niet mee wil doen zet zichzelf buiten spel". Het lijkt dus op een marathonloop en degene die een tijd van 02.10.00 voor zich laat afdruk ken. heeft de beste overle vingskansen. Dat zijn zonder twijfel Londen en Frankfurt. Te vrezen valt, dat Amsterdam halverwege de loop achter adem is geraakt en met allerlei 'mitsen, maren en smoesjes' tijd probeert te winnen, om uit eindelijk in een slechte tijd en conditie te finishen. Enkele opmerkingen van Van Ittersum waren aan de zure kant: „Met het oog op de ver nieuwingsdiscussie lijkt welis waar veel materiaal beschik baar, maar bij nader inzien blijkt dat de kwaliteit daarvan te wensen overlaat. De studie resultaten en vergelijkende cijfers zijn meestal niet hard genoeg om ingrijpende beslis singen op te baseren. Vergelijk ook de huidige stroom van stu dies en onderzeken in Londen, Frankfurt en Parijs". Hij be sprak de uiteenlopende kos tenfactoren en zei, dat „ook de kwaliteitsaspecten van de dienstverlening onvoldoende aandacht krijgen. De interna tionale concurrentie-analyse die zal worden uitgevoerd in opdracht van het beursbestuur moet goed gefundeerd verge lijkingsmateriaal boven water brengen en de kretologie van de feitelijke situatie van de deugdelijke argumenten scheiden". Analyse Wie de maandelijkse omzetcl fers analyseert komt al snel tj de conclusie dat tien van i ruim 200 beursgenoteerde aaj delen bij de beursleden vo brood op de plank zorgen dat de overige fondsen weiq of niets voorstellen. Een pisch voorbeeld: van Kopp poort Holding bevindt verr weg het grootste deel van 1 kapitaal zich in vaste hande Eenzelfde situatie vindt u der meer bij: Amsterdam Ru ber, Content Beheer, Crei Lyonnais Bank Nederlar Free Record Shop, Kier Grand Hotel Krasnapolsky Vereemgde Transatlantisc Hypotheekbank. Er zijn n< talloze andere beursfonds< waarvan meer dan 50 proce van het kapitaal zich in vas handen bevindt, maar zo treem als in de hiervoor i noemde gevallen is de situat bij die fondsen toch weer ni< De kritiek van beursvoorzitt Van -Ittersum op het ond< zoek van TRN Groep, ond< deel van de internationa DRT Groep, is enigszins b vreemdend omdat de Dl Groep veel kennis op beursg bioed in huis heeft. Voor New York Stock Exchange, belangrjkste effectenbeu van de wereld, werd bijvoa beeld een nieuw declaratiesy teem gericht op internationa klanten ontworpen. Sommij conclusies van TRN Groep li gen er niet om. Zeven accou tants plus enkele enkele st denten die een stage bij TR vervulden, constateren in hflp rapport onder meer dat de on zetontwikkeling van de beu achterblijft bij die van de 1 langrijkste concurrenten. Omzetverlies „Diverse partijen zijn van m ning dat alleen ïngrijpenc maatregelen de Amsterdams effectenbeurs kunnen beho den voor omzetverlies ten gui ste van de buitenlandse coi currenten, met name Londen Opzienbarend is deze concl sie bepaald niet, aangezien aan de lopende band over g schreven wordt. Uiteraard m; zo'n constatering in een ged gen studie echter niet ontbr ken. Drs. J. Kleiterp. president-i recteur van de bank Pierso Heldring en Pierson, heeft d zer dagen ook in krachtige b woordingen gewaarschuw voor de risico's die de Amste damse beurs loopt, toen hij z€ dat Amsterdam voor buitel landse institutionele beleggej door de verhoudingsge' kleine omvang van de marl relatief minder mteressai wordt - uiteindelijk telt sterdam voor minder dan vi procent mee in de meest gi bruikte wereldindexen. Hij bi sloot met de constatering d« de buitenlandse interesse v< Nederlandse aandelen de laai ste jaren een tanende tendei vertoont. Belangwekkend in het TR! rapport is de aanbeveling oi te komen tot een aanpassini van de interne structuur vai de beurs, zodat een slagvaardi ger en klantgerichter beleid: voering mogelijk wordt. H< beursbestuur dient zelfstandi ger te kunnen opereren ten O] zichte van de Vereniging v< "de Effectenhandel. „Een el ciënter kostenbeleid in alle g< ledingen van de effectenhai del waardoor de transactiekos ten omlaag kunnen, lijkt vaifc1 groot belang voor de Amstei damse concurrentiepositie'^ Ook pleit TRN Groep voor eei~" zekere concentratie op bepaal] de marktsegmenten. „Wij denl ken daarbij bijvoorbeeld aai' de petrochemie, bio-industrn en transport". Het zal mij nieuwen wat uiteindelijk uil alle analyses te voorschij: komt. Vast staat echter dat d< reddingsoperatie snel en groi dig zal dienen te geschieden DEN HAAG - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) heeft met een aantal grote in stitutionele beleggers een ge dragscode opgesteld hoe te handelen ten opzichte van aan de beurs genoteerde onderne mingen. Als het gaat om een te forse mate van bescherming van de onderneming zullen zij zich eensgezind daartegen we ren, aldus heeft de VEB giste ren bekendgemaakt. afspraak tussen een aantal grote pensioenfondsen en de VEB is uniek in vennoot- schapsland, zo stelt de VEB. Zij heeft de aan de beurs geno teerde ondernemingen, de Vereniging van Effectenuitge- vende Ondernemingen (VEUO), het beursbestuur, de Stichting Toezicht Effecten verkeer (STE) en minister Kok van financiën van het besluit op de hoogte gebracht. Als het gaat om het uitoefene e van het stemrecht op aandee houdersvergaderingen zulle de grote pensioenfondsen C beginsel de ondernemingsle: ii ding steunen, tenzij er goed t redenen zijn dit niet te doei Dit kan gebeuren als de mat van bescherming van een or dernemuing te fors is. Oo wordt in de gedragscode g£ pleit voor een zo open mogeli, ke dialoog tussen onderne mingsleiding en beleggers. Institutionele beleggers hech ten bij een emissie aan hui voorkeursrecht en zijn bereii in voorkomende gevallen eei beperkte verwatering van hui belang te accepteren. Een ver watering boven tien procent i echter te fors. Vandaar dat z: de bevoegdheid om gewon aandelen uit te geven wille beperken tot maximaal tiet procent. Priester-profeet-politicus Herman Verbeek jaagt met zijn boek 'Boeren Belang' iedereen tegen zich in het harnas. FOTO: PERS UNIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6