Christelijke bonden tegen opheffen van speciaal onderwijs MEDEDELING VOOR TREINREIZIGERS. Meer agenten nodig voor verbetering Veiligheid' _JeidóQ Qowuvnt BINNENLAND 3 lichten overdag vanaf november verplicht Kok geïrriteerd over Pronk-debat Mateman op matje wegens „bejaarde spleetogen" ctie klinkt og steeds als 'n klok Tweede wethouder weg wegens kredietbank zaak N.V. NEDERIANDSE SPOORWEGEN Kabinet bindt strijd aan met inflatiespook I ASPEREN HOBBES Bofill en Flodder Oud-topman Onderwijs Steenbergen overleden ZATERDAG 4 APRIL 1992 N HAAG - Automobilisten moeten vanaf lovember overdag hun koplampen aan g va ,ben in verband met een proef tpr verho- Dui g van de verkeersveiligheid. Het experi- rndnt met het overdag voeren van verlichting na >r motorvoertuigen wordt gehouden in de bes e Benelux en za' een Jaar gaan duren. irna wordt in Europees verband besloten ie maatregel ook in andere Europese lan- izal worden ingevoerd. In alle nieuwe mo- /oertuigen moet uiteindelijk een voorzie- g worden aangebracht, waardoor de ver 2 iting bij het starten van de motor automa- )p h aangaat. In Denemarken is autoverlich- [overdag al enige tijd verplicht. In de eer negen maanden na invoering was er al sta i daling van veertien procent van het aan leg ongevallen geconstateerd. DEN HAAG - Vice-premier Kok heeft zich geïrriteerd getoond over de wijze waarop CDA en WD zijn partijgenoot Pronk tijdens het debat over de Indone- sië-kwestie onder vuur namen. 'Ik heb een beetje de pest in. Zo hoor je als coali tie-partners niet met elkaar om te gaan'. Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking is niet geheel onbescha digd uit het debat gekomen. „Dat is ons politici nooit gegeven. We lopen litte kens, krassen en soms ook bulten op. En dan gaan we toch door, zo ook collega Pronk". Dit zei premier Lubbers giste ren na afloop van de ministerraad waar op verzoek van Lubbers „nu eens een dag niet over Indonesië is gesproken". DEN HAAG - CDA-fractie- leider Brinkman zal zijn par tijgenoot uit de Tweede Ka mer Mateman zo snel moge lijk op het matje roepen om verantwoording af te leggen voor zijn uitspraken. Tijdens een CDA-bijeenkomst in Staphorst ruim twee weken gele den zei Mateman dat premier Lubbers „meer waarde hecht aan een akkoord met een paar bejaar de spleetogen in een dictatoriaal geregeerd land, dan aan het recht op zelfverdediging van een rede lijk democratisch land als Tai- Zijn uitspraak staat geciteerd in het in Staphorst verschijnende nieuws- en advertentieblad De Brug. Secretaris C. Boldewijn en G. W. Kasper van het CDA-Stap- horst bevestigen dat Mateman deze woorden inderdaad heeft ge sproken. Beiden waren op de be wuste bijeenkomst aanwezig. Mateman zelf geeft toe dat de strekking van de woorden die het Staphorster blad heeft geciteerd juist is. Hij kan zich echter niet meer herinneren het woord „spleetogen" in de mond te heb ben genomen. „Zeer onwaar schijnlijk dat ik dat zo heb ge zegd. Zo laat je je niet uit. Dat is niet mijn gewoonte". Mateman doelde met zijn uitla ting op het Nederlandse besluit om geen exportvergunning aan RDM te verlenen voor de levering van onderzeeërs aan Taiwan. Ne derland had aan China beloofd geen wapens naar Taiwan uit te voeren. Brinkmans woordvoerder wilde niet vooruitlopen op mogelijke maatregelen tegen Mateman. maar hij benadrukte dat de zaak ^eer hoog wordt opgenomen „Een zeer ongelukkige uitspraak, die geheel voor eigen rekening van Mateman komt en waarvan wij ons geheel distantiëren", al dus de woordvoerder. KLOK VOOR BREZI GIRO 1741181 nef)e actie die onze krant al 'ruime tijd voert ten bate voiian het kerkje in het Tsje- w, :hische dorp Brezi klinkt j( log steeds als een klok. l'an heinde en verre ko- 1 nen de giften - groot en a dein - binnen, maar de ko neeste zijn afkomstig uit lej iet gebied waar de krant iet meest wordt gelezen, let beroep dat wij vorige ;ek op onze lezers heb- jn gedaan om te helpen z ïog voor Pasen het lek- r( cende dak van het eeu- ee venoude kerkje te ver- vindt heel wat pa weerklank. Sommige gulle ee! [evers melden erbij dat zij iiets hadden willen maar er nog niet toe gekomen. Hun gift ad|s onder dank ontvangen. )ngetwijfeld zijn er nog neer die hun goede voor- lemen nog niet tot uitvoe- ing hebben gebracht. Niets houdt hen tegen. An- leren was de actie nu ei- [enlijk pas goed opgeval- en. En er was er zelfs één lie al voor de tweede keer 'en gift overmaakte. Om- lat het toch bijna Pasen is. ^Tijd dus om nu met zijna illen op te stomen naar het itreefbedrag van zo'n ze ventienduizend gulden, loe dat de afgelopen week verlopen, verantwoor- lenwij hieronder: •H.M.v.H.,Schipluiden: 25; H.M.J.v.L., Den laag: 25; A.J.H.V., Den Haag: 30; J.H.d.B, Den laag: 25; J.M.L.N., Voor- mrg: 15; L.J.S.. Zoeter- neer: 15; F.H. v.d.H., Voorburg: 10; A.B.M.P, Den Haag: ƒ100; W.L.A.. Den Haag: ƒ50; W E.. Ol- lenzaal: ƒ10; C.J.E. d.V., Den Haag: 5; Katholiek Nieuwsblad, Den Bosch: 100; A.G.W.S., Kwints- ïeul: 15; S.A.L., Voor- jurg: 25; J.A.J.S., Delft: ƒ25; M.T.J.C.P.. Rijswijk: f50; M.J.M., Rijnsburg: ƒ50; A.J.M.K.. Raalte: 50; J.C.A.B.. Noordwijker- lout: 100; P.J.S.S, Voor- ïurg: 25; J.C.A.v.S.. Delft: 10; G.A.V.. Leiden: 10; J.H.M.V., Noordwijk: 10; J.A.V.. Den Haag: 25; M.J.S.. Delft: ƒ10.; J.W.F., Warmond: 10; T.M.v.d.V, Broekland: 10; Bouwbedrijf A. Jans sen: 20; H.B., Den Haag: ƒ10; J.M.H., Voorburg: ƒ10; W.J.M.A.B., Delden: 15. Zo kwam er deze week in totaal 890.00 op [iro 1741181 t.n.v. comité Ook voor Brezi binnen, waardoor onze lezers nu voor het kerkje 14.639 gulden bijeenbrachten. Wij - en velen met ons zijn benieuwd hoe ver we volgende week komen. DEN HAAG - De Christe lijke onderwijsbonden KOV en PCO willen een verbod op het opheffen van lom- of mlk-scholen. Als die straks deel uitma ken van een samenwer kingsverband met een groep basisscholen, moet de overheid garant staan voor hun voortbestaan. Dat zeiden de bonden gisteren in een reactie op de brief die staatssecretaris Wallage deze week over dit onderwerp aan de Tweede Kamer stuurde. De christelijke bonden vinden dat de zorg voor het speciaal onderwijs „principieel een zaak van de overheid is". In de open brief richten zij zich tot de Tweede Kamer. De staatsse cretaris loopt veel te hard van stapel in zijn pogingen de groei van het speciaal onder wijs te beperken, zo vinden de bonden. De staatssecretaris wil dat de samenwerkende scholen straks zelf beslissen over hoe ze moeilijk lerende kinderen opvangen. Uitgangspunt van de operatie „Weer Samen Naar School" is dat die kinderen zo veel mogelijk op de gewone ba sisschool moeten blijven. Er komen samenwerkingsver banden tussen een groep ba sisscholen en één school voor speciaal kleuter- en basison derwijs. De onderwijzers die nu aan de lom- of mlk-school verbonden zijn, worden dan (ook) ingezet voor hulp op de gewone basisschool. Volgens vice-voorzitter van het PCO, Joke Rovers, moeten de scholen voor speciaal onder wijs een garantie krijgen voor hun voortbestaan. Het mag niet zo zijn dat het samenwer kingsverband beslist de school voor speciaal onderwijs maar te sluiten, vinden de bonden. In theorie is zo'n beslissing in derdaad mogelijk, maar dat ge vaar dreigt pas na 1995. Dan moet de Tweede Kamer beslis sen over de tweede fase van het plan van Wallage. Als ze daarvoor het groene licht geeft, krijgt het speciaal on derwijs haar subsidie niet meer rechtstreeks, maar via de basisscholen. Die zouden dan kunnen beslissen dat ze de moeilijk lerende kinderen zelf wel opvangen. Volgens een woordvoerder van het ministerie is de angst daar voor „sterk overtrokken". „Men doet soms alsof de hele operatie bedacht is om de spe ciale scholen op te heffen. Dat is absoluut niet zo. Kern van „Weer Samen Naar School" is, dat scholen voortaan op regio naal niveau bekijken wat de beste vorm van opvang voor moeilijk lerende kinderen is. Van Thijn in huwelijksbootje Met een brede lach komt burgemeester Ed van Thijn het stadhuis van Amsterdam uit met zijn kersverse echtgenote Odette Taminiau. Van Thijn en Odette Taminiau zijn gisteren getrouwd. Het is het derde huwelijk van Van Thijn. FOTO ANP Idoor HANS LEBER AMSTERDAM De politie in Nederland moet met ongeveer 10.000 agenten worden uitge breid. De noodzakelijke verbe tering van de politiezorg, zoals die wordt aangegeven in het McKinsey-onderzoek 'Veilig heid en politie: Een beheersba re zaak', is volgens de toekom stige korpschef van de politie regio Kennemerland, mr. M. A- Straver, anders onmogelijk. De uitbreiding zou over vijfjaar verdeeld moeten gebeuren. Straver zei dit gisteren op een congres in het Amsterdamse World Trade Center dat werd gehouden naar aanleiding van het McKinsey-onderzoek. Uit dit rapport blijkt dat de crimi naliteit en de onveiligheid in Nederland tot aan het jaar 2000 zullen toenemen. Over uitbrei ding van de politiesterkte rept het rapport niet. De politiek en de (politie)minis- teries van justitie en binnen landse zaken voelen doorgaans niet voor (dure) uitbreiding van de politie, omdat eerst de te- kortkomende efficiency van de politie-organisatie moet wor den aangepakt. Straven meent echter dat, los van vele verbete ringen in de efficiency die al zijn bereikt, alleen een uitbrei ding met 10.000 agenten kan leiden tot daling van het slach tofferschap onder Nederlan ders; van 33 procent nu naar 27 procent in 2000. Volgens het McKinsey-rapport zullen er in het jaar 2000 meer mensen slachtoffer zijn van criminali teit als er geen maatregelen worden genomen. Straven zegt dat de kosten voor 10.000 politiemensen weliswaar een miljard gulden bedragen, maar dat de 'winst' - minder kosten door criminaliteit - van zo'n uitbreiding ongeveer 1,3 miljard gulden bedraagt. „Afgezien van de cijfermatige benadering; betekent minder slachtoffers ook niet een bijdra ge aan de kwaliteit van de sa menleving en aan de kwaliteit van het bestaan?", aldus Stra ver. GRONINGEN - Het de bacle rond de Groningse Kredietbank (GKB) heeft een tweede slachtoffer ge ëist. PvdA-wethouder Piet Huisman (sociale zaken) heeft gisteren aan het ein de van de middag zijn ont slag ingediend na zware politieke druk uit de eigen partij en de coalitie-part ners CDA en D66. Donderdag al stapte zijn ambtscollega en partijgenoot Y. Gietema op naar aanleiding van het vernietigende rapport over de Groningse bank. Huis man heeft sterke vermoedens dat er onder de inmiddels ge schorste directeur van de GKB strafbare feiten zijn gepleegd. .Als het college geen aangifte doet bij de politie, dan doe ik het zelf', zei hij. De krediet bank-affaire kan Groningen 15 tot 40 miljoen gulden kosten. Koninklijke agenda Maandag 13 april Mr Pieter van Vollenhoven opent in zijn functie van voorzitter van de Raad voor de Verkeersveilig heid te Den Haag officieel het eerste lustrumcongres van de Europese Federatie van Autorij scholen (EFA). Dwerg-ezeltje Nog maar een paar dagen oud en wat onwennig op z'n pootjes is dit dwerg-ezeltje gelijk al de at tractie van het dierenpark in Amersfoort Het ezeltje, dat woensdag werd geboren, is 38 cm 'hoog' Net iets groter dan de gemiddelde hond en dus een ideaal speelkameraadje voor kinde ren Omdat het zonnetje lekker scheen, mocht het dier gisteren al naar buiten. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Tot onze spijt zal maandag mogelijk een deel van het personeel van de Nederlandse Spoorwegen actie voeren. Zo'n actie zal gevolgen hebben voor de uitvoering van de dienstregeling in heel Nederland. Voor informatie over vertragingen en uit gevallen verbindingen raden wij u aan regelmatig naar de radionieuwsdienst te luisteren, teletekst pagina 751 te raadplegen of te bellen met ons infonummer 06-8991121 40 cent per minuut NS zal u zo goed mogelijk informeren, zodat u uw reisplannen zonodig kunt aanpassen. door PAUL KOOPMAN DOOR BILL WATERSON OROTÏ GfHÊI- /WÊN GEHEIME WNS DEN HAAG - Het kabi net wil de strijd aanbin den met de inflatie, die volgens het Centraal Plan bureau (CPB) weer de kop opsteekt. Bij het opstellen van de begroting voor vol gend jaar zal ernaar ge streefd worden de inflatie zoveel mogelijk te stabili seren, zo is gisteren bij de bespreking van de Kader brief van vice-premier Kok besloten. Uit de nog niet openbaar ge maakte ramingen van het CPB blijkt dat de inflatie, die in 1992 gemiddeld 3.5 procent be draagt, bij ongewijzigd beleid volgend jaar fors oploopt tot ruim 4 procent. De economi sche groei valt tegen. In plaats van de eerder geraamde 3 pro cent groeit de economie in 1993 met slechts 2,5 procent. In het Centraal Economisch Plan (CEP), dat volgende week ver schijnt, waarschuwt CPB-di- recteur Zalm voor het herleven van de loon-prijsspiraal die de Nederlandse economie eindja ren zeventig in een diepe re cessie dompelde en forse werkloosheid veroorzaakte. Premier Lubbers heeft in het kabinet hoog ingezet. Tijdens de eerste oriënterende bespre kingen stelde hij gisteren dat de inflatie als gevolg van het kabinetsbeleid in 1993 op 3,5 procent gehouden moet wor den. De premier hoopt via deze weg te voorkomen dat de socia le partners bij de Joononder- handelihgen anticiperen op een stijgende inflatie. De 'strijd tegen de inflatie' legt een extra hypotheek op de be grotingsbesprekingen dit voorjaar, waarbij vice-premier Kok van dc vakministers voor in totaal 3,5 miljard aan bezui nigingen vraagt, waarvan 2 miljard in de sociale zekerheid en de volksgezondheid. Vol gens Lubbers zal het kabinet lastenverzwaringen die nog in de pen zaten op zijn minst moeten verzachten. Minister De Vries van sociale zaken heeft eerder deze week al laten weten dat hij zijn doelstelling (1,8 miljard aan bezuinigin gen) waarschijnlijk niet kan halen zonder ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Formeel beslist het kabinet pas in augustus over de vraag of de uitkeringen per 1 januari 1993 de gemiddelde loonstij ging in het bedrijfsleven vol gen. Maar dat neemt niet weg dat het kabinet al in de eerste ronde van de begrotingsonder handelingen een bepaald be drag reserveert voor de uitbe taling van uitkeringen en amb tenarensalarissen. Als in au gustus mocht blijken dat deze raming te krap is. moet óf ont koppeld worden óf extra wor den bezuinigd. door BERT JANSMA De kogel is door de kerk. Het stadhuis aan het De Monehyplein gaat afgebroken worden. Tegen de lüakte. Ach ja. ze doen maar. Ik hoop alleen voor de ambtenaren dat ze ermee wachten totdat andere stadhuis klaar is. Het betekent wel definitief dat Bofills protserige ontwerp voorde nieuwe bebouwing doorgaat. ..Bofill is denk ik de enige die hier een plan van deze kwaliteit kan maken", zei wethouder Noordanus. Denk ik, is goed. Ik geloof er niks van. Ik denk dat er nóg heel wat architecten op de wereld rondlopen die iets buitensporigs kunnen verzinnen dat door verstandige buurtbewoners ten koste van vele uren vergaderen tot praktischer en esthetischer proporties mag worden teruggebracht. De tekeningen die ik zag van Bofills meesterwerk deden me onweerstaanbaar denken aan de arbeiders- en cultuurpaleizen die in Moskou. Warschau en elders in het voormalige Oostblok door de communisten werden neergezet. Maar géén arbeiders aan het De Monchy-plein. Voor sociale woningbouw heeft Den Haag de centjes niet meer. De gemeenteraad ging met grote meerderheid akkoord: De woningen worden nu gewoon düür. 'Elite-woningen' las ik zelfs in de berichten van Lokatel-tv. Nu heb ik 't daarop zichzelf niet zo moeilijk mee. Het leek er de laatste jaren toch al op dat er in Den Haag alleen maar eenheidsworsten van gelijkogende buurten werden gecreëerd, die vele Hagenaars die ietsje meer willen neertellen voorhun behuizing schielijk naarZoetermeeren het Westland deden verhuizen. We zijn tóch al zo sociaal bezig. Met die twee omstreden villa's in Duttendel bijvoorbeeld. Want daar gaan we nu gedetineerden huisvesten. Om te gillen. Dat móet haast wel bedacht zijn door iemand die de film 'Flodder' gezien heeft. Wie pikt het op als thema vooreen leuke tv-serie? Het zijn natuurlijk niet zomaar gedetineerden. Nee, het zijn mensen die hun straf bijna hebben uitgezeten. En die ..een programma doorlopen om hun terugkeer naar de maatschappij wat soepeler te maken". Daar hoort dan zeker ook een cursus villa-bewonen bij. Ik zie die tv-serie al voor me: De bijna-ex-misdadigers tussen het trijp, damast en tafelzilver ixin de vroegere bewoners. Of de huidige bewoners van de Pompstationsweg er de lol van in zien. lijkt me twijfelachtig. Je zal ei- maar een duur huis hebben en dat nu verbeneden de waarde moeten verkopen. Want op de huizenmarkt wordt niet zo sociaal gedacht. Misschien houden de bewoners die er weg willen nog net geld genoeg over om aan het De Monehyplei n van Bof ill te gaan wonen. Overigens heeft de Spanjaard daar een verdacht strenge en hoge uitkijktoren in zijn ontwerp getekend. Zou hij al met het oprukken van de gedetineerden rekening gehouden hebben? DEN HAAG - E. Steen bergen, oud-directeur-ge- neraal Basisonderwijs bij het ministerie van onder wijs en wetenschappen, is donderdag op 74-jarige leeftijd overleden. Voor zijn aanstelling bij het ministerie was Steenbergen vele jaren voorzitter van de onderwijsvakbond ABOP en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. Als directeur-gene raal Basisonderwijs heeft Steenbergen onder andere een regeling ontworpen voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, de lom scholen. Ook zorgde hij voor verbetering van zowel de op leiding als de salarissen van kleuteronderwijzers. Staking bij tankopslag Directeur T Pauw van het tankopslagbedrijf Matex is tussen zijn personeelsleden gaan zitten om FNV-woordvoer- der Walinson aan te horen. In de kantine werd gisteren over het cao aanbod van de directie vergaderd. De directie van Matex en concur rent Paktank vinden de FNV-oproep tot een 24-uursstaking onte recht, gezien het cao-bod dat is gedaan Matex en Paktank bieden tweemaal twee procent in een tweejarige cao De Vervoersbond eist in totaal 4,8 procent bovenop de prijscompensatie en daarnaast ver dere arbeidstijdverkorting en uitbreiding van werkgelegenheid De leden van de Vervoersbond CNV zijn wel akkoord met het aanbod van Matex en Paktank en doen om die reden ook met aan de staking mee FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3