Doping bezoedelt blazoen van sport II inal Ie Ontkennen deden de heksen ook, het helpt geen zier ËeicbctBou/uml ZATERDAG 4 APRIL 1992 PAGINA J Het beladen en nog steeds in de taboesfeer gehouden onderwerp 'doping' heeft het bla zoen van de sport meer dan ooit bezoedeld. Sporters worden niet slechts 'gepakt', maar ze worden ook steeds vaker beschuldigd van doping- gebruik. Een Haarlemse huisarts mocht onlangs in een televisieprogramma vertellen dat er in de na tionale schaatsploeg on geoorloofde middelen werden gebruikt. Enkele dagen later klapte een vermeende insider uit de school door onder meer te stellen dat er flink werd gehandeld in de at- letiekwereld. Is er werke lijk zoveel nieuws onder de zon? Wat is de 'im pact' van publiciteit over een dopingaffaire? En: ben je voor eeuwig ge stigmatiseerd als je naam eenmaal in verband wordt gebracht met do- Lia van Schie...psychische problemen... FOTO: STEPHEN EVENHUIS Joke Kleijweg...alles of niets... Michel harsten ...150 sporters... FOTO: SI door HENK RUIJL EN PETER ALLEBLAS DEN HAAG Stel: Je bent schaatsster van de nationale se lectie. Je hebt op een doorde weekse avond nog even getraind. Je kijkt geen televisie, je gaat naar bed en je wordt de volgende ochtend nietsvermoedend wak ker. Je hoort dat er een televisie programma is geweest waarin een of andere huisarts iets ge zegd heeft over doping. Sterker nog: hij heeft verteld dat er bin nen de nationale schaatsploeg sprake is van dopinggebruik. En je weet nergens van. Neem Lia van Schie, nationaal kampi oene schaatsen allround en een gezon de Hollandse meid. Doping? Nee. dan moet je echt niet bij haar zijn. Dat is ab soluut niets voor de rijdster uit Stomp- wijk. Van Schie is stomverbaasd over de uitlatingen van Michiel Karsten, de Haarlemse huisarts die in het televisie programma Berg zijn zegje deed over dopinggebruik binnen de schaatsploeg. „Ik blijf het een vreemde zaak vinden", zegt l.ia van Schie. „Het is toch een hele selecte groep die door Karsten wordt aangewezen. Ik vind het verve lend dat ik tot die groep behoor" De Zuidhollandse is na een teleurstellend schaatsseizoen best wat gewend als het aankomt op kritiek, maar aantijgingen in dit 'gevaarlijke spelletje' zijn nieuw voor haar. „Het is een uitspraak met veel gevolgen. Ik word er ongewild mee geconfronteerd. Ik weet nog niet wat de gevolgen zijn", vertelt ze. Van Schie zou het niet over haar hart verkrijgen doping te gebruiken. „Ik zou daar psy chische problemen van krijgen. Ik word liever achtste (Van Schie eindigde als achtste bij de wereldkampioenschap pen vorig maand: red.) zonder iets te gebruiken dan dat ik eerste zou worden met dopinggebruik'*. Atletiek In het programma Barend Van Dorp deed ene meneer Korbee van zich spre ken Zonder gêne deed de oud-body builder en publicist het een en ander uit de doeken over anabole steroïden in de atletiek. Joke Kleijweg is zo'n atlete. Een nationale topper. Zo won ze bij voorbeeld vorig jaar de marathon van Rotterdam. Zondag is ze niet van de partij in de Maasstad. Geblesseerd, kwetsuren lijken te horen bij Kleijweg. ..Blessures zijn inherent aan de manier waarop ik topsport bedrijf. Ik balanceer altijd op het randje. Het is vaak alles of niets", zegt ze. Korbee liet zich bij Ba rend Van Dorp ontvallen dat anabo le steroïden gebruikt worden om de trainingsperiode door te komen. Dat klopt. Door toediening van anabole ste roïden vermindert de kans op blessures en herstelt de sporter sneller. Maar Kleijweg moet er niet aan denken om naar een middel te grijpen. Kleijweg: „Ik kies een bepaalde weg, mijn eigen weg. Ik weet zelf wel waar ik mee bezig ben. En mijn echte vrienden weten het. Het lijkt wel of er tegen woordig niks anders is dan doping. Als ik weer eens geblesseerd ben, zeggen de mensen: hen je alweer een blessure? Maar als je nooit geblesseerd bent, schijnt dat verdacht te zijn". De Leidse atlete wijst het gedurfde optreden van huisarts Karsten af. „Iedereen kan wel worden beschuldigd. Je moet dan maar je onschuld aangeven en dat is moeilijk. Ik vind het jammer dat er zoveel aan dacht aan dit onderwerp wordt besteed. Er wordt van alles over je gezegd. Je kunt je daar druk over maken. Maar als ik me bijvoorbeeld druk maak over het feit dat mensen zeggen dat ik alweer ge blesseerd ben, dan kan ik geen topsport meer bedrijven". Heiko van Staveren, bijzonder hoogle raar sport en recht aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam, vindt het „jammer dat sporters zomaar kunnen worden beschuldigd". Uit juridisch oogpunt zegt Van Staveren over de zaak Karsten en de nationale schaatsploeg: „Er zijn nadere gegevens nodig. Zoals in het ge val van de kikkers van Eddy Achter berg. Je moet aangeven w ie beschuldigt en wie de beschuldigde is. Wie en wat Volgens Van Staveren staat een rectifi catie of een schadevergoeding ter be schikking van een sporter. „Of anders ook het medisch tuchtcollege". Van Staveren herinnert aan het kort geding dat Twente-speler Eddv Achter berg in 1975 won. De voetballer werd door journalist Henk Spaan destijds omschreven als het gemeenste jongetje van de klas, dat voor zijn genoegen vriendjes deed struikelen en een gat in de knie deed vallen, kikkers opblies en insecten verbrandde. De Haagse Post, waarin het gewraakte artikel verscheen, moest een rectificatie plaatsen omdat het omschrijven van Achterberg als „verachtelijk wezen" beledigend was. Van Staveren wil er mee aangeven, dat alleen indien de aanklager (Karsten) en de beschuldigde (de schaatsers) bij naam worden genoemd, een (re)actie in de vorm van bijvoorbeeld een kort geding mogelijk is. Om die reden eisen de kernploegleden van Karsten, dat hij de schuldigen bij de naam noemt. Bijrollen Discuswerpster Ria Stalman en hoog springer Ruud Wielart zijn atleten die wel met naam en toenaam in de publici teit zijn gekomen. Zij spelen de bijrol len in het drama waarvan het scenario is opgezet door respectievelijk kogel stootster Jennifer Smit en hoogspringer Raymond de Vries. Scribenten doken als aasgieren op elke newsflash' en zorgden voor een doorlopende voor stelling. Uitgerekend Raymond de Vries, die zelf Wielart aanklaagde, be kende in de apotheose schuld terwijl en passant een buitenstaander de kolom men verluchtigde met een bekentenis: wielrenner Ludo de Keulenaer. De affaires volgden elkaar in rap tempo op. Zoals dat gebeurde na de zaken rondom de Europees kampioen op de 400 meter hardlopen David Jenkins (gevangenisstraf wegens handel in 'sportieve drugs', '88), de tweejarige schorsing van sprinter Ben Johnson ('88) en een recenter voorbeeld, dat van de dreigende vierjarige schorsing van Katrin Krabbe, Grit Breuer en Sil- ka Möller waarover de Duitse tucht- commissie vandaag uitspraak doet. Terwijl eerder al de complete (voorma lige) DDR-top met de vinger werd na gewezen en de media zich een jaar gele den verlekkerden aan de Intralipid-af- faire rond de wielerploeg van PDM. De vraag is hoeveel nieuws er onder dg zon is. Want was het niet KNAU-man Sjef Swinkels die in '85 Ria Stalman reeds beschuldigde van dopinggebruik? Swin kels. die de mond ook al open trok in '83. nam zijn woorden terug kort voor dat de rechter uitspraak zou doen. En dan huisarts Karsten. Het Is dat hij on langs het woordje 'schaatser' in de mond nam, want anders was zijn optre den helemaal gelijk geweest aan dat wat hij bijvoorbeeld het maandblad Sport International en NRC Handels blad al enkele jaren geleden liet opte kenen. In '88 vertelde Karsten in Sport Inter national: „Wat er in de sport gebeurt, wat ik met de sporters doe, moet je ver gelijken met iemand die twee sigaretten per dag rookt". En: „Topsporters die helemaal niet gebruiken, kunnen over- traind raken. Dat is veel ongezonder dan anabole steroïden. Het risico dat je lichaam dan schade oploopt, is veel groter". Ook dat „ik 150 sporters bege leid" en waarvan onlangs zoveel ophef werd gemaakt, onthulde hij reeds des tijds. Niets nieuws Niets nieuws onder de zon. Docent communicatiewetenschap Paul Nelis- sen van de katholieke universiteit Nij megen, die is gespecialiseerd op het ge bied van sport en media, kent het ver schijnsel. „De sportjournalistiek in het bijzonder is erg weinig op historische bronnen gestoeld", zegt hij. „De kwali teit kan natuurlijk beter. Ik vind dat de sportjournalistiek het ook met de ande re professionele eisen als hoor- en we derhoor en checken van de bronnen niet zo nauw neemt. Overigens is het publiek slimmer dan we denken. Ik vraag me af welke lezer, luisteraar of tv- kijker wakker ligt van alle heisa. Dat zou men eens moeten nagaan. Feit blijft dat sport en doping een hoge at- tentiewaarde hebben, ook al betreft het 't opdissen van oude feiten". Doping is niet van vandaag of gisteren. In 1896 won de wielrenner Arthur Lin ton de monstertocht BordeaUx-Parijs. Na aankomst gaf de uiterst vermoeide man uit Wales bloed op. Enkele weken later overleed de 24-jarige wielrenner. Uit onderzoek kwam naar voren, dat hij trimethyl toegediend had gekregen. Van alle tijden dus. De overlevering wil, dat de Hollandse kolonisten in Amerika om hun inspanningen te ver hogen en vermoeidheid te verjagen een saus aten, waarvan ze het recept ontvin gen van de Indianen. Ze noemden de saus 'dope'. Westfries voor saus. Engel sen spreken van dope, dikke saus. De Engelse bewindvoerders voelden zich later genoodzaakt in 1666 de eerste anti-dopingwet uit te vaardigen. Omdat de saus de hartslag versnelde en stimu leerde tot bovennatuurlijke prestaties. Met vele doden tot gevolg. Van alle tijden, ook al bij de oude Grie ken. Homerus maakte al melding van de lotusplant, een doornige struik af komstig uit Noord-Afrika die pruimige vruchten draagt, waarvan het sap een stimulerende werking heeft. Claudius Galenos (129-199 n.Chr.). een van de grootste medische autoriteiten uit de wereldgeschiedenis, viel scherp uit te gen atleten en hun oefenmeesters. De Griekse medicus vatte, zoals professor Roland Renson van de Universiteit van Leuven dat vaststelde, de bezigheden van de sporters samen als „eten. drin ken, slapen en zich in het zand rollen". Zijn faam als 'sportarts' was snel ge maakt en z'n kritiek op de sporters niet mals. In zekere zin was het de vroegste betrokkenheid van een geneesheer bij de sport. Galenos wilde de gymnasten onder medisch gezag plaatsen, al nam niet iedereen hem dat in dank af. De arts wees naar de ongeproportioneerde vormen van het gebruik van vlees door de sporters, „die destijds naar de vlees potten grepen zoals thans naar de ana- bolica", aldus Renson. Hoe wrang ook. het medisch imperia lisme van Galenos heeft er inderdaad toe geleid dat sporters zich gaandeweg verlustigden aan iets anders dan vlees. Pillen, spuiten en spray's bijvoorbeeld. Alleen, het mag niet. De Medische Commissie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft een keurige lijst opgesteld van verboden stoffen en methoden. Het IOC heeft ze gerangschikt in drie hoofdgroepen: Groepen stoffen die slechts met be paalde beperkingen zijn toegestaan (zoals alcohol), verboden methoden (zoals bloeddoping) en verreweg de grootste de verboden groepen stof fen. Deze laatste groep is onderver deeld in stimulerende middelen (onder meer amfetamine, cocaïne en coffeïne), verdovende middelen (onder meer he roïne. methadon en morfine), anabole steroïden, bètablokkers, diuretica en tenslotte peptide hormonen en analo- ga. Korbee stelde in het programma van Barend Van Dorp, dat anabole steroïden, mits gedoseerd toegediend, geen kwaad kunnen. Maar aan het ge bruik zijn wel risico's verbonden. Door het gebruik van anabole steroïden stopt bij nog niet volgroeide jonge mensen de groei voortijdig; bij volwassen mannen gaat de vorming van zaadcellen achter uit. Vrouwen die anabolen gebruiken kunnen te maken krijgen met mannelij ke kenmerken: een lage stem, dun haar, baardgroei enzovoorts. Effecten „Die gevolgen krijgen overmatig veel aandacht", zegt wetenschapper Nelis- sen. „Wat veel interessanter is, denk ik, is het gegeven dat de medici al veel ver der zijn met het begeleiden van spor ters dan de bonden beseffen. Dat ver schil komt nauwelijks aan bod in de me dia. Evenmin is er werkelijk aandacht voor de effecten van doping. Wat ge beurt er met een sporter als hij doping gebruikt? Zo'n onderzoek is mijns in ziens een taak voor zowel de sportjour nalistiek als de sportbonden zelf'. Maar Nelissen beseft dat andere ele menten wellicht interessanter zijn om als medium mee te komen. „Doping ligt toch in een donkere sfeer", zegt hij. „De sfeer van sensatie en spanning. Om daar aandacht aan te besteden past goed bij de trend dat sport zich een steeds belangrijker plaats verwerft in de journalistiek. De vraag van het publiek is groot en onder anderen uitgevers stellen dat vast en geven sport een be langrijker rol in de marketing van hun medium". Het mechanisme dat sporters, en in.het bijzonder de vermeende dopinggebrui- kers, als het ware worden achtervolgd doet denken aan dat mechanisme uit een hele andere periode: de massale heksenvervolgingen tussen 1480 en 1680 in Europa. Het was de notie dat er, half verborgen, binnen de samenle ving. een clandestien genootschap ope reerde, dat het voortbestaan van de hele samenleving bedreigde en waarvan de leden allerlei onmenselijke praktij ken uitoefenden. Het kostte tiendui zenden, voornamelijk vrouwen, het le ven. Ontkennen deden de heksen ook, het hielp geen zier. De overeenkomst is het in zekere zin bestaan van een col lectieve waanvoorstelling, destijds en nu. Er zit een kern van waarheid in alle beschuldigingen omtrent doping (ter wijl heksen nooit hebbén bestaan), maar de massale aantijgingen doen op den duur geloven juist als bij die heksen dat het nog allemaal waar is ook. Als we het maar vaak genoeg ver-I tellen, gelooft iedereen het straks nog ook. Dat principe dus. Stigma In de doping-kwestie is het gevolg wel, dat er een stigmatiserende werking van uitgaat op de sporters. Als een misdadi ger die uit de gevangenis komt en voor het leven is getekend. En nagewezen. Waar ook geen ontkomen aan is. Zo is het in het 'gewone' leven bij een ge pleegde misdaad en evenzo in de sport wanneer iemand betrapt'is en schuldig is bevonden. Gert Jan Theunisse staat te boek als een wielrenner, maar tevens als de man die 'werd gepakt' in de Tour de France. Ben Johnson gaat de boe ken in als de sprinter uit Canada, maar vooral als de atleet die 'fout' is geweest. Hardloper Lasse Viren, de wielrenners Tom Simpson en Freddy Maertens; na men met associaties. Maar Freud is de geschiedenis ingegaan als de 'grote' psychiater. Jules Verne, Hendrik Ibsen en Emile Zola genieten faam als erken de schrijvers. En dat deze grootheden zich te goed deden aan een snufje co caïne. Ach, wie weet dat? Nelissen: „Sporters zijn, zie mijn eerde re woorden, nu eenmaal een gewild on derwerp. Er kan door de media mee worden gescoord. Je kunt pieken ont dekken in de aandacht voor sport en doping, maar eigenlijk kan zo'n golf op elk moment ontstaan. Deels gaat het dan om primeurs, waarnaar de auteur bewust op zoek gaat bijvoorbeeld op basis van geruchten. Anderzijds, als sporters 'worden gepakt', komt de aan dacht voort uit concrete situaties". Er moet in de samenleving wel degelijk ook een voedingsbodem zijn waarop zo'n waanbeeld kan gedijen. De struc turele kwetsbaarheid van de samenle ving is dat te noemen. Destijds, bij de vervolgingen, bestond dat zowel uit het geloof in tovenarij en een collectieve I angst als uit het voorhanden zijn van ju-1 ridische mogelijkheden de 'heksen' aan te klagen. Misschien dat het alom aan wezig zijn van jaloezie (Nelissen: „Men I vindt het prettig als sporters van hun voetstuk tuimelen, dan blijken het ge-1 wone mensen te zijn") en sensatiezucht I thans de ingrediënten zijn voor die kwetsbaarheid. Waarvan de media gre-l tig gebruik maken, want kijk- en ver-I koopcijfers passen evenzeer in het I beeld van kwetsbaarheid. 'Doping is I opium voor de journalistiek', zegt trai-1 ner Henk Kraaijenhof dan. Maar voor I de samenleving is het evenzeer versla-1 vend.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32