ie na Geen Efteling, maar ook geen Keukenhof Prijskaartje van de Floriade Ceidóc Qowiant ZATERDAG 4 APRIL 1992 PAGINA 31 i i i ■fi Houten dieren en speelwerktuigen bij het Russische paviljoen. Het NS-paviljoen, met op de achtergrond het Ecodrome. I FOTO'S: STEPHEN EIENHL'IS bouwtentoonstelling, eraan geloven. Van Driem: „De mensen zijn verwend. Onze taak was dan ook om de Floriade in een nieuw jasje te steken". Dat bete kent dat er enkele attracties zijn bijge komen, zoals een uitzichttoren, een kinderparadijs en een rupstrein. Toch zijn volgens Van Driem de 'goede' din gen van de oude Floriade behouden. „Mensen onder de dertig zegt de Flori ade weinig. Maar het leeft nog wel de gelijk onder de wat ouderen. Tegen hen zouden we willen zeggen: die oude ver trouwde Floriade is er óók weer!". Van allerlei attracties en evenementen heeft de Floriade een graantje meege pikt en zo werd het uiteindelijk een mengsel van lering en vermaak. „We wilden er een dagje uit van maken, maar beslist geen zwaar dagje uit", al dus Van Driem. Onder welke noemer de Floriade nu precies valt, kan hij ook niet uitleggen. „We zijn geen Efteling, maar ook geen Keukenhof Er is meer aandacht voor het culinaire genieten, dat in de jaren negentig steeds belangrijker lijkt te worden. Veel buitenlandse paviljoens, zoals de Japanse en de Indonesische inzending, serveren hapjes en drankjes. Ook een Belgische biertent. een McDonalds en een Van der Valk-restaurant ontbreken niet. Ondanks het feit dat aan alles is ge dacht om' het door-en- door verwende Nederlandse en buitenlandse publiek binnen te halen, vraagt Van Driem zich af en toe af of het streefgetal van 2,5 miljoen bezoekers wordt gehaald. Op dat bezoekersaantal is namelijk de be groting gebaseerd, maar het blijft voor lopig de vraag of dit aantal realistisch is. De attractieparken in Nederland zijn immers geduchte concurrenten, om nog maar te zwijgen over de buiten landse attracties zoals de wereldten toonstelling in Sevilla en het gloednieu we Euro-Disney bij Parijs. Achthonderd tot negenhonderd men sen werken op de Floriade. Het onder houd van het park is uitbesteed: de HTM zorgt voor de monorail, het Eco drome heeft eigen mensen en de ge meentepaviljoens beschikken over ei gen ambtenaren, die na de Floriade ge woon weer terugkeren naar de gemeen telijke diensten. De organisatie van de Floriade hoefde eigenlijk alleen maar te zorgen voor caissières, controleurs, gidsen en hostessen. Volgens Van Driem verliep de werving zonder pro bleem. De Floriade organiseerde een open dag voor personeel en de filmzaal bleek te klein om alle belangstellenden te herbergen. „Dat het alleen maar om banen voor zes maanden ging, bleek juist heel attractief te zijn. Er kwamen bijvoorbeeld veel huisvrouwen op af die een tijdje uit de sleur wilden breken". Ondanks de export van groenten, fruit, bollen en bloemen ter waarde van zes tien miljard gulden zijn de Nederlan ders nog te weinig trots op dit record, aldus Van Driem. Ze beseffen volgens hem veel te weinig wat de tuinbouw al lemaal te bieden neeft. „We realiseren het ons niet dat je in Nederland een prachtige bloemkool en schitterende bloemen kunt kopen. Heb je wel eens in het buitenland een bos bloemen ge kocht? Dat bedoel ik nou". Van Driem, de voormalige sales-mar keting director van een hotelketen, ziet zijn eerste Floriade als een leerperiode. Hij heeft nu al ideeën voor een volgen de Floriade. Zo zou hij meer aandacht willen besteden aan de techniek in de tuinbouwsector. Van Driem beseft ech ter tegelijkertijd dat zijn lot mede af hangt van het succes van deze Floriade. De Floriade in Zoetermeer duurt van 10 april tot 11 oktober en is zeven dagen per week geopend van 9.30 tot 19.00 uur (in septem ber en oktober tot 18.00 uur). De spoorwegen en de busmaat schappijen hebben speciale Floriade-arrangcmenten. De organi satie heeft passepartouts geïntroduceerd voor de mensen die de Floriade meer dan één bezoek waard vinden. In de voorverkoop zijn er inmiddels al 20.000 verkocht, voornamelijk aan mensen die in de buurt wonen. De Floriade heeft steeds weer andere binnententoonstellingen te bieden, de evenementenagenda wordt maandelijks aangepast en ook het buitenter rein wisselt met de seizoenen. Voor een dagje met het gezin naar de Floria de moet wel diep in de buidel worden getast. Een entreekaartje kost 20 gul den, kinderen onder de dertien jaar betalen 12,50, 65-plussers betalen 17,50. Kinderen onder de vier jaar mogen gratis worden meegenomen. Voor een aantal attracties, zoals de uitzichttoren, moet apart worden be taald. Dat is volgens commercieel directeur Hans van Driem gedaan om mensen zelf de keuze te laten of ze wel of niet in de rij gaan staan. „Waren de attracties bij de prijs inbegrepen dan was het entreekaartje weer duurder geworden en zeggen de mensen: nu heb ik ervoor betaald en moet ik nog uren in de rij staan ook". Doorkijkje in een van de romantische tuinen. Koningin Beatrix opent volgende week donderdag 9 april de Floriade, de internationale tuinbouw tentoonstelling in Zoetermeer waaraan de afgelopen zes jaar hard is gewerkt. In een speciale bijlage besteedt onze krant volgende week uitvoerig aandacht aan dit kleuren- en natuurfestival. Op deze pagina alvast in grote lijnen wat de bezoeker kan verwachten. Idoor JUDY NIHOF ZOETERMEER - Half afge bouwde stands, paviljoens in de steigers. Mannen en vrouwen in overalls, het stof in het haar, tim meren en zagen zich in het zweet. Anderhalve week voor de officiële opening door koningin Beatrix is de bedrijvigheid op het terrein van de internationale tuinbouwtentoonstelling Floria de in Zoetermeer enorm. De vraag dringt zich op of de 'Wereld Wonder Tuin' wel op tijd klaar is. Di recteur commerciële zaken. Hans van Driem, maakt zich geen zorgen. „Het is nu echt een gekkenhuis, maar wel een gecoördineerd gekkenhuis". Dat alles af is voor de Floriade op 9 april haar poorten opent, staat volgens hem bui ten kijf. „De werkzaamheden liggen op schema". De Floriade in Zoetermeer is in zes jaar tijd uit de grond gestampt. Zeven tig hectare beslaat de 'Wereld Wonder Tuin' met tuinen, exposities, themapa viljoens, attracties en evenementen. Aan flora biedt de Floriade onder nleer miljoenen bloemen en honderdduizen den planten en bomen, en 36.000 vier kante meter kassen met bloemen, groente en fruit. De Floriade is straks drie seizoenen open en wisselt dagelijks van uiterlijk. De lente met bollen en bloeiende fruitbomen, de zomer met rozen, violen en bloeiende struiken en planten. Het najaar met bomen en struiken in de bekende herfstkleuren en een rijke fruitoogst. De Floriade beoogt de tuinbouw in al haar facetten te laten zien. „Van zaadje tot servet, alles wat je met tuinbouw- produkten kunt doen, komt op de Flo riade aan bod", aldus Van Driem. Wat er op de Floriade te zien, te ruiken, te proeven en te beleven valt, is te veel om op te noemen. Bij de meeste projecten op de Floriade, zoals een mini-groente en fruitveiling, milieupaviljoen Etodro- me en het culinair theater waar kook demonstraties worden gegeven, is de link met de tuinbouw nog wel duidelijk. Maar om de gunst van het grote publiek te kunnen afdwingen is tegenwoordig meer nodig. Tien jaar geleden was de Floriade, de derde Floriade sinds 1960, nog een groot succes als 'Wereldtuinbo'uwten- toonstelling'. In Amsterdam kwamen er ruim 1,7 miljoen mensen op af. Maar dat de smaak van het publiek in de loop der jaren is veranderd, realiseerde de organisatie van de Floriade 1992 zich terdege. Nu de attractieparken als pad destoelen uit de grond schieten, moet ook de Floriade, de oerdegelijke tuin- Wie moe is van het wandelen kan de monorail nemen. Op de achtergrond is de uitkijktoren te zien. Het Ecodrome, het milieupaviljoen, besteedt aandacht aan de gevaren die het milieu bedreigen. 4

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31