De schuivende panelen van Johannes Pronk finale Italiaanse tv sust kiezers in slaap CetdócSouAcmt ZATERDAG 4 APRIL 1992 PAGINA 30 Voor het eerst in zijn politieke loopbaan ligt pvda-minister Jan Pronk echt onder vuur. De VVD wilde hem deze week een spreekverbod opleggen, het CDA trok een gele kaart. Aan leiding: een interview met het Algemeen Dag blad over de Indonesië-kwestie. Begint Pronk zijn greep op en gevoel voor de dingen te ver liezen? Max van den Berg. algemeen secretaris van de ontwikkelingsorganisatie Novib en oud voorzitter van de PvdA, meent van niet. „Hij verdient deze kritiek niet. Overal waar ik kom in het buitenland wordt Pronk toch gezien als de beste goodwill-ambassadeur die Nederland in lange tijd heeft gehad". I MILAN KONVAUNKA Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG Het moet een ongemakkelijk gevoel zijn ge weest voor Johannes Pieter Pronk (52), minister van ontwik kelingssamenwerking. In 1989 keerde hij volgens vriend en vij and 'older and wiser', gematig der en rekkelijker terug op zijn vertrouwde departement. Van de woeste haardos, dito stand punten en het soms wat onbe suisde gedrag dat hem in zijn mi nistersperiode '73-'77 kenmerk te, had hij afstand genomen. An dere tijden, andere gewoonten. En toch barstte er vorige week een niet gering bommetje op het departement. De Indonesische regering voelde zich geschoffeerd door het optreden van Nederland, in het bijzonder hel optre den van de geboren en getogen Scheve- ninger Pronk. Sedert Jakarta in een of ficiële verklaring een einde maakte aan de ontwikkelingsrelatie met ons land is het ministerie aan de Haagse Bezui- dcnhoutscweg in rep en roer. Ambte naren wissen zich aan het eind van elke werkdag het zweet van het voorhoofd als gevolg van de calamiteit die ook vol gens Pronk zélf nooit eerder is voorge komen. In de Tweede Kamer moest hij zich donderdagavond verantwoorden tegenover een furieuze VVD, een ge tergde CDA-fractie en een verbaasd D66. Is de Indonesische kwestie een bedrijfs ongeval of het gevolg van onvoorzichtig optreden? „De houding die Pronk heeft aangenomen ten aanzien van In donesië is van meet af aan gesteund door het voltallige kabinet en een brede kamermeerderheid", zo komt PvdA- kamerlid Josephine Verspaget Pronk te hulp. „Het is niet zo dat hij ver voor de troepen uitliep en op hoge toon eiste: we moeten de Indonesische regering tqr verantwoording roepen. Het was juist de Kamer die hem in een motie vroeg actie te ondernemen". Helemaal nieuw kan de confrontatie in de Tweede Kamer voor Pronk niet zijn geweest Al eens eerder, in 1977, werd nij door het parlement vanwege een conflict met Indonesië ter verantwoor ding geroepen. De gelijkenis met het recente conflict is te treffend om onver meld te laten. In een interview voor de destijds roemruchte VARA-radioru- briek 'In de Rooie Haan' had Pronk, minister van ontwikkelingssamenwer king in het kabinet-Den Uyl, de hulp aan Indonesië afhankelijk gesteld van onder meer de sociaal-economische ontwikkeling van het land. Bovendien had hij zich bezorgd uitgelaten over de manier waarop politieke gevangenen werden behandeld. Minister Widjojo reageerde gebeten: „Wij willen wel hulp. maar niet als dat inmenging in de binnenlandse aangelegenheden bete kent" In soortgelijke bewoordingen verbrak Jakarta vorige week de ontwik kelingsrelatie Hoogleraar internationaal publieks- recht prof. mr T. Van Boven, oud-top man bij de VN-commissie voor de Mensenrechten en ambtenaar bij het ministerie van buitenlandse zaken ten tijde van het kabinet-Den Uyl meent: „Ik heb grote bewondering voor Pronks deskundigheid omtrent ontwikkelings vraagstukken. Wat hij voorstond, ook in zijn eerste periode als minister, was goed doordacht. Hij wist precies waar ïiij naartoe wilde. Maar in het zetten van concrete stappen was hij misschien wat onbezonnen. Ook nu zie ik in hem niet een diplomaat, zoals Van den Broek dat bijvoorbeeld is. Dat is zijn zwakte: Pronk is te direct om mensen echt voor zich in te kunnen nemen. Ook als hij met een andere cultuur te maken heeft, blijft hij voor honderd procent dezelfde persoon Volgens Henk Waltmans, woordvoer der buitenlandse zaken voor de PPR in de jaren zeventig en tegenwoordig bur gemeester van Landsmeer, roeide Pronk in zijn eerste periode krachtig te gen de stroom op; anno 1992 heeft hij het tij veel meer mee. „Ik weet nog goed dat Pronk in 1973, toen hij net 33 jaar was, minister werd. Daar zat ie mand die gegrepen was door een ide aal. Een man die het nieuwe denken over ontwikkelingssamenwerking in fei te belichaamde, een beleid waarin aan dacht kwam voor mensenrechten en la ter ook voor het milieu en voor doel groepen als vrouwen, kinderen en de allerarmsten. Maar vrij kort na zijn ver trek werd dat beleid door zijn opvolgers steen voor steen afgebroken. Dat was niet zijn gelukkigste periode. Als ka-( merlid moest hij met lede ogen aanzien hoe de klok werd teruggedraaid. In 1989 kwam hij als minister terug in een heel andere setting". Genève Het leven van Pronk, en zeker zijn poli tieke carrière, staat in het teken van vertrek en terugkeer. „Waar w il je wat over weten, over Pronk-vóór of Pronk- na", vragen kennissen, partijgenoten en vrienden als ze voor een geschreven portret van de bewindsman benaderd worden. Voor de duidelijkheid: de Pronk-vóór is de Pronk vóór Genève, waar hij in 1980 adjunct-secretaris-ge neraal werd van de Unctad, een van de ontwikkelingsorganisaties van de VN. Het is de Pronk die achte.rvolgd werd door affaires, hinderlijk op de hielen gezeten door De Telegraaf die gretig berichtte over zijn alcoholmisbruik en zijn veronderstelde ongepaste optreden tegenover vrouwelijk luchtvaartperso- neel. Het was de periode waarin Den Uyl hem. overigens niet zonder sympathie, „het gevaarlijke kleine ideoloogje" noemde. Pronk maakte een vechterige indruk. Wie zijn beleid bekritiseerde, en dat waren er in die jaren velen, werd getracteerd op een stortvloed van woorden, hemelbestormende beschou wingen en visies over een nieuwe orde ning in de wereld, die door het 'gids land' Nederland naderbij gebracht diende te worden. Het was de Pronk die graag polariseerde. Als Nieuw L.inkser in de PvdA was hij al eerder een van de initiatiefnemers voor die nieuwe con fronterende koers geweest. De Pronk na Geneve zit in rustiger vaarwater. Sigaretten en drank heeft hij afgezworen. Een keerpunt in zijn leven, zo onthulde hij onlangs tegenover Vrij Nederland. „Zeven mei 1984 ben ik ge stopt. Ik wilde het al veel eerder, maar je bent niet altijd de baas over jezelf. Hulp gezocht, ook niet gelukt. Die ze vende mei dacht ik: nu en radicaal. Sindsdien loop ik. Drie maal per week vijf kilometer. Ik loop hard, een wed strijd tegen mezelf'. Vechtjas Politiek is Pronk een vechtjas gebleven, maar als lid van het kabinet-Lubbers- III was hij meermalen bereid een klokje water bij de wijn te doen. Zo stond hij bij de Tussenbalans-operatie toe dat ook in zijn budget gesneden werd. De Golfoorlog stelde hem op de proef, vooral toen het Amerikaanse offensief lang duurde en hij de zieke Relus ter Beek* op Defensie moest vervangen. „Het had niet langer moeten duren. De laatste paar dagen, toen er berichten kwamen over bombardementen op vluchtelingen, heb ik overwogen te kap pen. 't Was op het randje", bekende hij achteraf. Maar Pronk bleek een 'stayer'. Ook vo rig jaar zomer, ten tijde van de wao-dis- cussies en de groeiende vertrouwens breuk met de PvdA-achterban. gooide hij de handdoek niet in de ring. Waar andere partijgenoten weifelden, steun de hij vice-premier Kok vrijwel onvoor waardelijk. samen met Alders, Simons en Wallage. De crisis in de partij bracht Pronk niet uit z'n evenwicht, ,,'t Was een fout, een grote fout", zo blikte hij terug. „Je bent dag en nacht met het probleem bezig, je zit in een rijdende trein en dan ligt er een wissel verkeerd. Toch was het boeiend, spannend". Bindend „Pronk is voor de PvdA enorm belang rijk, een sterk bindend element stelt Josephine Verspaget. Zij verwijst naar het rapport 'Schuivende Panelen', waarin Pronk in 1987 in grote lijnen een nieuwe koers uitstippelde voor de PvdA, die na jaren oppositie volgens hem weer toe was aan regeringsverant woordelijkheid. „Hij is een van de wei nige mensen die in staat zijn een lange- termijnvisie te ontvouwen. Die huidige ontwikkelingen in een groter kader kan plaatsen, verbanden kan leggen. Tege lijkertijd is hij heel bereikbaar. Hij denkt sterk egalitair en wil in principe altijd voor iedereen aanspreekbaar zijn". Pronk is altijd een denker gebleven die zich ook graag met het bestuur bezig houdt, een echte Homo Politicus, meent Bas de Gaay Fortman, die Pronk al kent vanaf de tijd dat hijzelf 'scha- duwminister ontwikkelingssamenwer king' was in de nadagen van het kabi net-Biesheuvel. Ook De Gaay Fort man, nu hoogleraar bij het Institute of Social Studies, maakt een scheiding tus sen de Pronk vóór en na Geneve: „In houdelijk is er geen caesuur in zijn op stelling tijdens beide periodes, maar wel in zijn manier van politiek bedrij ven. Hij is beminnelijker geworden, meer gericht op eensgezindheid dan toen. Wat me opvalt is dat hij nu pro beert met de heie Kamer in gesprek te blijven. Vroeger liet hij weieens duide lijk blijken dat hij bepaalde inzichten, meestal van liberale kamerleden, van nul en generlei waarde vond. Hij werkt nog steeds als een paard* maar stelt zich veel collegialer op". Samenwerking Die meer op samenwerking gerichte opstelling is ook een keiharde nood zaak, zo meent burgemeester Walt mans. „In de jaren zeventig kon Pronk als een jonge hond tekeer gaan: het ontwikkelingsbeleid was zijn domein, hij hoefde geen anderen van zijn terri torium te jagen. Maar nu bemoeit ook minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek zich er mee. In sommige landen houdt de helft van het Neder landse ambassadepersoneel zich bezig met ontwikkelingsprojecten. Premier Lubbers wil trouwens af en toe ook een stevig partijtje 'meedenken'. Ik hoef de discussie in het kabinet over steun aan oost-Europa maar te noemen. En ten slotte wordt het ontwikkelingsbeleid tussen de EG-lidstaten steeds meer op elkaar afgestemd. Kortom: Pronk moet een veel bescheidener rol spelen. Ik zeg dat trouwens met enige tristesse, want al met al slaagt Nederland er niet in een helder buitenlands beleid te voeren". De problemen ontstaan als de minister van ontwikkelingssamenwerking verder wil springen dan zijn polsstok lang is, veronderstelt Waltmans. Hij verklaart er voor een deel de Indonesische crisis uit. „Pronk wil zich tóch profileren, hij houdt zijn aspiraties van nature hoog. En als je verder wilt springen dan je polsstok lang is, beland je soms in de sloot. Ik noem als voorbeeld zijn be zoek aan de Nederlander Ponke Prin- cen tijdens zijn laatste bezoek aan In donesië. Princen was in 1948 tijdens de tweede politionele actie uit het Neder landse leger gedeserteerd en is nu ac-- tief op het punt van de mensenrechten. Toen ik daarvan hoorde dacht ik: doe je daar wel verstandig aan? Je trapt im mers zowel hier als daar op gevoelige tenen. In Nederland ornaat Princen door velen nog gezien wordt als een landverrader, in Jakarta omdat hij daar een luis is in de pels van de regering. Ik vraag me dan af of hij zich bewust is van het gewicht dat zo'n bezoek krijgt". Vernieuwd Verspaget wil echter geen kwaad woord over Pronk horen. Een schaduw zijde zegt zij niet aan zijn persoon of functioneren te kunnen ontdekken. „Nee, bij mij overheerst het positieve. Onder zijn leiding is het ontwikkelings beleid ingrijpend vernieuwd. Na zijn te rugkeer op het departement heeft Ne derland dank zij Pronk in menig inter nationaal orgaan een formidabele posi tie heroverd. Tegelijk is hij zich veel be wuster geworden van de beperkingen die nu eenmaal inherent zijn aan ont wikkelingssamenwerking". Max van den Berg, algemeen secretaris van de Novib en oud-voorzitter van de PvdA, valt haar vanuit Washington bij. „Waar ik ook op de wereld kom: Pronk blijkt steeds een van de beste goodwill- ambassadeurs die Nederland in lange tijd heeft gehad", zegt hij. „Ik durf rus tig te stellen dat hij zowel in het rijke Westen als in het arme Zuiden gezien wordt als een van de beste minister van ontwikkelingssamenwerking ter wereld. Hij heeft in de loop der jaren geleerd veel pragmatischer op te treden. Als de onderhandelingen echt vast zitten, weet hij ze vaak weer los te wrikken en let wel: dan praat je soms over een Gordi aanse knoop met zo'n honderd regerin gen". Echt bittere tranen huilt Verspaget niet over het feit dat Indonesië nu de ont wikkelingsrelatie heeft verbroken. „We moeten niet vergeten dat er structurele schendingen van de mensenrechten plaatsvonden. Honderdduizenden mensen zijn daar omgekomen en al veel vaker is onze regering gevraagd openlijk te reageren. Ik vind dat Pronk zich ten aanzien van Indonesië buiten gewoon correct heeft opgesteld. En je zou je kunnen afvragen of het ministe rie van buitenlandse zaken niet die emotionele Indonesische reactie had moeten zien aankomen". Waltmans zegt 'blij' te zijn dat de kogel nu door de kerk is. „Dit effect was blijk baar niet voorzien. Maar het werkt wel bevrijdend dat men er totaal mee ge kapt is. We kunnen nu een zakelijker en minder beladen houding ten aanzien van Indonesië aannemen". De Gaay Fortman vermoedt dat het de bat in de Tweede Kamer en de harde opstelling van CDA en VVD is ingege ven door de behoefte een zondebok te zoeken. „Het cynische is dat Pronk juist vaak kritiek kreeg omdat hij zich ten aanzien van Indonesië veel milder op stelde dan tegenover een land als Suri name. Als Pronk na het bloedbad op Timor had gezegd: 'Niks aan de hand. it's business as usual', dan was de hele Kamer over hem heengevallen". Boter Hebben de kamerleden die Pronk de mond willen snoeren dan misschien een beetje echte boter op het schedeldak Max van den Berg meent van wel: „Suc ces heeft vele vaders, problemen zijn doorgaans van niemand. Ik vind het nogal doorzichtig dat er nu om kenne lijk partijpolitieke redenen aan de stoelpoten van Pronk wordt gezaagd. Ik kan het niet anders zien. De Neder landse positie in het buitenland wordt er in elk geval geen dienst mee bewe zen. Men zou eens de grootsheid moeten opbrengen dit internationale conflict niet tot achter de Nederlandse dijk te vertalen. Ik vind het in elk geval nogal pijnlijk". De Gaay Fortman aarzelt even. Dan zegt hij: „Nou laat ik het zo zeggen: het is voor Nederlanders in het algemeen nogal moeilijk kritiek te leveren vanuit het besef dat ze zelf niet zonder zonden zijn. Kamerleden hebben daar ook last van. Tijdens hun bezoeken aan Jakarta hebben ze in het verleden hun kritiek op de regering ook niet altijd op een In donesische manier verwoord. Het zou in mijn ogen daarom erg onrechtvaar dig zijn als Pronk tot zondebok werd verklaard. Als hij een zondebok is, dan weet ik er nóg wel een paar". door AART HEERING ROME Italië verkeert in de ban van de parlementsverkiezin gen van morgen en overmorgen. Geen blinde muur is onberoerd gelaten door propaganda, de brievenbussen puilen uit van po litieke vouwbladen en de restau rants doen goede zaken door de talloze diners die kandidaten aanbieden om zich van een trou we achterban te verzekeren. Maar terwijl de kranten nauwgezet ver slag doen van grote en kleine verkie zingsactiviteiten biedt het tv-journaal heel andere beelden. Naast de gebrui kelijke kroniek van maffia-moorden, kindermishandeling en overvloedige regenval, is er in deze dagen juist min der aandacht dan normaal voor politie ke onderwerpen en wanneer het wel ge beurt dan is het meestal met een gerust stellende ondertoon. Zo meldde de nieuwslezeres van RAI-1 gisteren opgewekt dat het begrotingste kort over januari 1992 slechts 8 miljard gulden bedraagt. 5 miljard minder dan een jaar geleden. Maar toen een week eerder minister van financiën, Guido Carli, bezorgd meldde dat in de begro ting van 1992 nu al een gat van 50 mil jard gulden is geslagen, werd dat door diezelfde zender geen bericht waardig geacht. Aanvallen „Terwijl de regeringspartijen zich in spannen om de begroting sluitend te maken, maakt de opposifie daar mis bruik van met aanvallen beneden de gordel", luidde twee dagen later het enige commentaar van presentator Francesco Pionati. RAI-1 wordt ten slotte door christen-democraten gedo mineerd en die is er veel aangelegen dat.zo vlak voor de verkiezingen geen smet wordt geworpen op het blazoen van hun partij. Om die reden maakt het journaal vorige week ook met geen woord melding van het proces tegen Vito Ciancimino, de voormalige chris ten-democratische burgemeester van Palermo, die als maffioso al eerder tot 10 jaar cel is veroordeeld. RAI-2, waar de socialisten de scepter zwaaien, had er een hele kluif aan om de verpletterende nederlaag van hun Franse kameraden te verdoezelen. „Frankrijk dreigt onregeerbaar te wor den door het verlies van de traditionele partijen", meldde de Parijse correspon dent. maar de omvang van het verlies zelf werd niet langer dan 13 seconden in beeld gebracht. Op Berlusconi-zen- der Italia-1 slaagde presentator Emilio Fede, in een welhaast bovenmenselijke poging, erin uitgebreid verslag te doen van de Franse verkiezingen zonder de socialistische nederlaag zelfs maar te noemen. Volgens het nieuws van Cana- le Cinque (ook van Berlusconi) was het resultaat van de socialisten „niet dra matisch te noemen", omdat het toch maar om regionale verkiezingen ging. Berlusconi zelf is immers een politieke en persoonlijke vriend van de socialisti sche leider Bettino Craxi. Een vorige week gehouden interview met Craxi op Italia-1 werd zodoende ook ingeleid met de weinig kritische woorden: „Er is een nieuwe Craxi opgestaan: Een rusti ge en bedachtzame Craxi die uitnodigt om socialistisch te stemmen". Gemuilkorfd Televisie is in Italië een politiek instru ment en in de verkiezingstijd wordt daarom ook het journaal een spreek buis voor het regime. De zenders bren gen vrijwel uitsluitend hun eigen partij genoten in beeld, zodat de opposanten als de Republikein Girorgio La Malfa en de leider van de noordelijke af- scheidsbeweging Lega Nord, Umberto Bossi, bijna onbekend zijn voor het tv- kijkend publiek, hoewel ze beiden toch goed zijn voor 5 tot 10 procent van de stemmen. Ook de rebelse zender RAI- 3, in handen van de democratisch-link- se oppositie, is voor de gelegenheid ge muilkorfd. Eens in de week zendt RAI- 3 'Samarcanda' uit, een populair avond vullend programma waarin waarin be- stuurlijuke en politieke misstanden aan de kaak worden gesteld. Normaal rea geren RAI-1 en RAI-2 daarop door op het zelfde tijdstip spannende films uit te zenden. Maar nu heeft de commissie van toezicht op de RAI. waarin de rege ringspartijen de meerderheid vormen, 'Samarcanda' tot na de verkiezingen een uitzendverbod opgelegd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 30