Tuinders hekelen uitspraak CDA-voorzitter Van Velzen Bisschoppen zijn nog steeds een beetje bang voor de VPW's GEESTELIJK LEVEN OPINIE Katholiek meldpunt tegen discriminatie I Simonis houdt Ernst van spreekbeurt af Vuilnisman Over noodzaak kerkelijk vermaan voor werken met illegalen Morele bezinning viert hoogtij dankzij Twin Peaks en Bill Cosby COMMENTAAR Politieke moraal £eidóe(Sou?a/nt £etd<w Somxmt zaterdag 4 april 1992 door HENK VAN 'T KLOOSTER VOLENDAM - Rooms- katholieken die zich bele digd voelen door uitlatin gen in de pers, kunnen zich voortaan wenden tot het Katholiek meldpunt tegen discriminatie in Nij megen. Zonodig zal dit meldpunt, dat is ingesteld door de stichting Steun Gehuwden, juridische ac tie ondernemen. De advo caat mr B. Zegers. secreta ris van de stichting, ver wacht dat het meldpunt een preventieve invloed zal hebben: journalisten zullen minder snel ge neigd zijn zich kwetsend over rooms-katholieken uit te laten, nu ze weten dat het meldpunt een aan klacht tegen hen bij justi tie kan aandienen. De di recte aanleiding voor de instelling van het meld punt was een artikel in De Volkskrant, waarin de cor respondent in Londen over de Ierse abortuskwes tie schreef dat de Ieren zijn 'geïnfecteerd' met het katholicisme. De stichting heeft een klacht tegen de krant ingediend bij de Am sterdamse officier van jus titie, maar deze heeft laten weten geen aanleiding te zien tot vervolging. De rooms-katholieken die trouw willen zijn aan de leer van de kerk. moeten zichzelf verdedigen tegen de ridiculsering van het katholieke geloofsgoed, nu de staat het kennelijk niet meer voor hen op neemt, zegt Zegers. Ook de lokale meldpunten te gen discriminatie en de Anne Frank Stichting doen niets tegen de discri minatie van katholieken. Communisme en kapitalisme zijn alleen maar manieren om de mensen er toe te brengen elkaar te vermoorden Bedrand Russell UTRECHT-BREDA - Op ver- zoek van kardinaal dr. A.J. Si monis heeft bisschop H.C.A. Ernst van Breda vrijdag in Utrecht geen toespraak ge houden bij het afscheid van Gerard Zuidberg, de voorzit ter van de Federatie van Vere nigingen van Pastoraal Wer kenden. Dit heeft Nico Bulter, medewerker van de federatie, bevestigd. In het overleg met de federatie had het bisdom laten weten dat een spreekbeurt van bisschop Ernst af hankelijk was van de toestemming van de plaatselijke bisschop, in dit geval kardinaal Simonis. Korte tijd later liet het bisdom weten dat mgr. Ernst niet aanwezig kon zijn. De Bredase perschef zegt dat dit het gevolg was van het overleg tussen mgr. Simonis en mgr. Ernst. Het aartsbisdom Utrecht onthoudt zich van commentaar. Het bisdom Breda is het enige bis dom dat de Vereniging van Pasto raal Werkenden heeft erkend. En kele jaren geleden hield kardinaal Simonis de benoeming tegen van Zuidberg, priester van het aartsbis dom, tot bedrijfspastor in Utrecht. Zuidbergs functie als voorzitter van de Federatie VPW"s bood een onvol doende vertrouwensbasis om hem te benoemen. Idoor AAD VAN HOLSTEIN door MARINUS V D BERG Op de zondag voor aswoensdag, carnavalszondag, wordt in de kathedraal van 's- Hertogenbosch de zogenaamde 'carnavalsmis'" gehouden. Plebaan Van de Kamp bereidt deze viering op een eigen en creatieve manier voor, zo is mij verteld toen ik op bezoek was bij de gezinsverzorging in deze stad. Daar hing bij de receptie een van wol gemaakte kleurrijke duizendpoot. „Die hebben we tijdens de carnavalsmis gekregen", vertelden ze. „Ieder jaar kiest de plebaan een groep uit de samenleving uit. die dan op een bijzondere wijze centraal staat. Dit jaar was dat de gezinsverzorging. Ons werk kwam aan bod. Ook waarde knelpunten zitten en waar het mooie van dit werk ligt. Het jaar daarvoor waren het de vuilnismannen die naar voren werden gehaald. Hij kiest vaak groepen die in de samenleving in de schaduw werken Ik moest eraan terugdenken toen ik onlangs in de krant las dat vuilnismannen in Den Haag steeds vaker het mikpunt van agressie zijn. Ik heb veel waardering voor het werk van vuilnismannen. Misschien wel allereerst omdat ik het zelf niet zou willen doen. Het lijkt me een hard en vuil beroep. Zoals er zoveel beroepen zijn die hard en vuil zijn. Ik denk aan de mensen die langs de weg werken. Vuilnismannen nemen een hele speciale zijde van de samenleving waar. Zij worden direct geconfronteerd met alles wat weggegooid wordt. Op hun werk wordt vaak neergezien. Je kunt je afvragen waarom dat is. Is het misschien omdat we niet goed raad weten met die kant van het leven. Vuilnis is een steeds groter wordend probleem. Prachtige natuurgebieden verdwijnen om al dat vuil te storten. Is de openlijke agressie of de stille agressie in de vorm van neerkijken op dit werk, misschien een uiting van agressie tegen onszelf* Een niet aanvaarden van een deel van ons bestaan als mens en schaamte om het gemak waarmee zoveel naar de vuilnishoop verdwijnt. Sommige dingen lijken alleen bestemd te zijn voorde vuilnis, zoals de vaak overdadige verpakkingen. Ik weet het niet en zit erover na te denken. Het trof mij hoe in de carnaixilsmis in 's- Hertogenbosch de vuilnismannen in het licht werden gezet. Hier gebeurde iets van de wereld omgekeerd: mensen uit de schaduw worden in het licht geplaatst. Zulke dingen gebeuren soms ook in carnavalsoptochten. Op een speelse wijze worden mensen en groepen die in het dagelijkse leven het vaak voor het zeggen hebben 'te kijk gezetBoeren die zich de dupe voelen van het nieuwe mestbeleid vinden in de camaixilsoptocht een uitlaatklep voor hun ongenoegen. Om een voorbeeld te noemen. Zo zijn er allerlei zaken waarvan mensen in de samenleving het gevoel hebben dat ze gebeuren 'over hun hoofdenheen die in de carnavalsoptocht worden uitgebeeld. Er zijn momenten in de samenleving, in het leven waarin een mens iets wil ervaren van die andere wereld, waarin de machten hun macht hebben verloren en waarin mensen leven als gelijkwaardigen. Een wereld waarin de vuilnismannen niet meer de schaamdoek zijn van de consumptiemaatschappij maar gewaardeerde medemensen. NAALDWIJK - Veel Westlandse tuinders is het duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Met een grote kop stond het deze week in de krant: Tuinder met illegale werknemer heeft kerke lijk vermaan nodig'. Woorden van CDA-voor zitter Van Velzen op een spreekbeurt in Zutphen. Al dagenlang zijn ze in het Westland het gesprek van de dag. Niet dat de tuinders het zich persoonlijk zo aantrekken, want Van Velzen had immers niet alleen hen op het oog maar ook anderen die het bij voorbeeld met de belastingmo- raal niet zo nauw nemen. Zo iets mag natuurlijk wel gezegd worden, tenslotte heeft de paus daarover ook nog maar onlangs het en en ander ge zegd. Maar dat uitgerekend de tuinbouw nu daaruit wordt ge licht en - „als hij het zo ge zegd heeft" - zo negatief in de publiciteit komt, zit veel West landers dwars. „We zitten de laatste tijd toch al zo in het verdomhoekje", zegt tuinder Jac. J.P. Groene- wegen uit Maasdijk, die on langs zijn functie van secreta ris van de afdeling Naaldwijk/ Maasdijk van de Land- en Tuinbouwbond (LTB), nu op gegaan in de Westelijke Land en Tuinbouworganisatie (WLTO), heeft neergelegd en alleen nog iets op persoonlijke titel wil zeggen, namelijk dat hij dergelijke ongenuanceerde berichtgeving over zijn vak- gegbied 'verschrikkelijk' vindt. „Maar C. Noordam uit Maasdijk weet hier meer van, want die heeft het partijbureau erover benaderd". Gevoelig Inderdaad heeft deze voorzit ter van het CDA Naaldwijk/ Maasdijk direct nadat hij door lezers van onze krant was ge beld, zijn licht opgestoken bij de voorlichter van het CDA en kon daar niets anders verne men dan dat het in essentie al lemaal wel klopte, maar dat de gevoeligheid vooral lag in het feit, dat de 'tuinder die met il legalen werkt' in de kop van het artikel terecht was geko men. „Ik heb toen gezegd dat Van Velzen zich maar beter tot de overheid zou kunnen wenden om wat te doen om die illega len tegen te houden. Ik ken overigens tientallen tuinders die geen enkele illegaal in de tuin hebben maar zich dit toch erg aantrekken". De voorzitter van de Westelij ke Land- en Tuinbouworgani satie, kring Westland, C. Zuid geest uit Poeldijk bevestigt dat. Ook hij heeft tal van signa len uit het Westland binnenge kregen. Van „gaat het CDA zo met ons om?" tot „ik ben blij dat ik geen lid van die club ben" toe. Zuidgeest vraagt zich af of Van Velzen eigenlijk wel inzicht heeft in de situatie. Dat ie mand een illegaal in dienst heeft wil immers nog niet per definitie zeggen dat de man zwart werkt. Loonbelasting en premies worden wel degelijk ingehouden. Het gaat volgens hem immers om werk in de tuinbouw waar volstrekt on voldoende arbeidskrachten voor voorhanden zijn, maar wat seizoensgebonden als het is - wel moet gebeuren. Van elders zijn absoluut geen werkkrachten te krijgen, alle inspanningen ten spijt. De druk op de produktie neemt daardoor sterk toe en de span ning loopt hoog op. Op een der gelijk moment is het niet te verteren dat een partijvoorzit ter zich zo ongenuanceerd uit laat. Dat komt bijzonder hard aan. „Wij zijn dan ook van plan ons tot het partijbureau te wenden op opheldering krij gen". De hervormde predikant ds. H. Buning uit 's-Gravenzande kwam de afgelopen dagen in het nieuws naar aanleiding van een brief van de kerkeraad van 's-Gravenzande aan de vaste kamercomisie van justi tie. De kerkeraad heeft laten weten bijzonder verontrust te zijn over de jacht op illegalen die de laatste tijd wordt ge maakt. In de brief wordt vooral de overvaltactiek bij invallen in tuinbouwbedrijven gehe keld. De kerkeraad verwacht daarmee niet het overheidsbe leid te kunnen wijzigen, wel gaat het erom ook eens iets te laten horen uit kerkelijke hoek. Illegaal of niet: arbeidskrachten zijn in het Westland op gezette tijden hard nodig. Idoor BERT VAN DER KRUK UTRECHT Het zal nog vele moeizame jaren du ren voordat de Verenigin gen van Pastoraal Wer kenden (VPW) in alle bis dommen erkend zijn. Nu is dat alleen het geval in Breda en worden er in Utrecht pogingen gedaan „die perspectief hebben." Erkenning van de VPWs zou de sfeer in de bisdommen zeer ten goede komen, zegt Gerard Zuidberg. die vandaag af scheid neemt als voorzitter van de Federatie van de zeven VPWs. Zuidberg (56) vervulde deze functie sinds de oprich ting van de Federatie in 1987 en was in 1979 betrokken bij de oprichting van de eerste VPW, die in het aartsbisdom Utrecht. „Er heerst - over en weer - een enorm wantrouwen tussen de pastores en de bisschoppen. Als je elkaar niet hoort en spreekt, ontstaan er allerlei vooroordelen en misverstan den." Die kunnen worden weg genomen als de bisschoppen geregeld overleg zouden voe ren. Nu beperken zij zich tot af en toe „een bescheiden proto colair gesprek". Zuidberg begrijpt de angst van de bisschoppen wel een beetje. „De vragen die wij stellen, ra ken de kern van de kerk", zegt hij, wijzend op het herhaalde lijke pleidooi van de VPW's voor toelating van vrouwen en gehuwden tot het ambt. Vooral de pastoraal werkers ontwik kelen „een te nauwe band" met het ambt, dat volgens de kerk alleen voor celibatair le vende mannen open mag staan. Vakbond Maar ook het feit dat de VPWs zich gaandeweg tot een soort vakbond voor priesters en pas toraal werkers hebben ontwik keld, baart de bisschoppen grote zorgen. „Zij zien in ons een politieke factor", aldus Zuidberg. „Ik zou denken, dat is mooi meegenomen, daar kun je dus goed mee onder handelen. Maar dat denken de bisschoppen dus niet." Het ontstaan van de VPWs, tussen 1979 en 1981. had direct te maken met „de kerkpolitie ke situatie in Nederland", zegt Zuidberg. Als gevolg van de benoeming van Simonis in Rotterdam en Gijsen in Roer mond was er gaandeweg be hoefte ontstaan aan „een ruim te waarbinnen open gediscus sieerd kon worden over het ambt en het pastoraat". Terugkijkend op de twaalf achterliggende jaren, conclu deert Zuidberg dat de VPW's die functie steeds beter zijn gaan vervullen. Naast de Acht Mei Beweging en de Mariën- burgvereniging. die zich voor al op de leken richten, zijn de VPWs voor de beroepskrach ten binnen de kerk een „be langrijk podium" geworden. Ongeveer de helft van de 3.000 actieve rk pastores (priesters en pastorale werkers) in Ne derland is bij een van de VPW's aangesloten. De eigen organisatie is in de af gelopen jaren ook goed uitge bouwd. vindt Zuidberg. Zo is er het bureau arbeidsverhou dingen gekomen, dat optreedt zodra pastores worden ontsla gen of ten onrechte gepasseerd voor een benoeming. Ook is er op landelijk niveau een instan tie gekomen die onderhandelt over rechtspositionele aange legenheden. De VPWs hebben volgens Zuidberg een belangrijke bij drage geleverd aan de deskun digheidsbevordering van de pastores. De verenigingen ont komen er niet aan in deze tijd van kerkverlating en seculari satie over „de professie" van de pastor na te denken. „Ge zien onze publikaties, zijn wij daarin een stuk gegroeid." Vermoeidheid Maar hier en daar is ook de ver moeidheid toegeslagen in de VPWs, vooral ten gevolge van „de uiterst moeizame relatie" met de bisschoppen. Veel col lega's zijn het beu om alsmaar „in de kerkpolitieke strijd te blijven steken". Maar geluk kig zijn er naast vele steeds grijzer wordende leden, ook nog de enthousiaste jongeren. Zuidberg prijst zich vooral ge lukkig met de vrouwelijke pas tores. Hoewel de VPWs niet te veel energie meer willen steken in hun gevecht met de bisschop pen, zullen ze ook in de toe komst de discussie over het ambt gaande moeten houden, vindt Zuidberg. „Het is ramp zalig voor de kerk als we dat niet meer doen. Dan wekken we de indruk dat deze zaken voor altijd en eeuwig vastlig gen. En dat is helemaal niet DELFT Er zijn tijden geweest dat ethische reflectie en morele bezin ning meer reden hadden om over verwaarlozing te klagen dan tegenwoordig. Volgens de nieuwe 'Rad- boudhoogleraar' dr. P.A. van Gennip leveren popu laire televisieprogram ma's een wezenlijke bij drage aan deze bezinning. De Singing Detective, Twin Peaks, maar ook luchtiger pro gramma's als de Cosby Show, Golden Girls en Cheers zetten de mensen aan het denken over goed en kwaad, betoogde Van Gennip gisteren tijdens zijn inaugurele rede als bijzon der hoogleraar wijsbegeerte en christelijke levensbeschou wing aan de Technische Uni versiteit te Delft. „Deze morele reflectie is aan gejaagd door de verbeelding", aldus Van Gennip, die een leerstoel van de rooms-katho- lieke Radboudstichting gaat bezetten. Detective- en come dyseries laten, op hun geheel eigen wijze, „helse gronden zien, waarin een ondoordacht voortgaan op de, met de mo dernisering ingeslagen wegen ons zouden kunnen storten." Vooral detectives „articuleren het gebeurt niet zo vaak meer als vóór de vereniging vï de twee Duitse staten, maar het komt toch nog voor dat Dui sers die hier op bezoek zijn bezorgd vragen welk beeld me eigenlijk van Duitsland heeft. De Duitsers hebben zich na Tweede Wereldoorlog krampachtig ingespannen om de bes leerlingen van de democratie-klas te zijn. En dat is hen vi aardig gelukt. Hoewel ze, blijkens het voortdurende vragt naar bevestiging, daar zelf niet zo heel zeker van zijn. de politieke moraal is in Duitsland in elk geval nog niet zwaar aangetast door plat opportunisme als elders in Europ Duitse ministers nemen nog de verantwoordelijkheid worden daartoe gedwongen voor ontoelaatbare missta pen die door ambtenaren van hun ministerie zijn gepleeg Minister Gerhard Stoltenberg van defensie is de laatste in rij die door zijn aftreden politiek moet boeten voor de illega verkoop van tanks aan Turkije, tanks die blijken te worde ingezet tegen de eigen Kurdische bevolking. in andere Westeuropese landen neemt men het niet zo nau met de politieke moraal, een begrip dat vooral in de net afg lopen FYanse verkiezingscampagne veelvuldig is gebezig De Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Duma waste zijn handen in onschuld toen bleek dat de Palestijns terrorist George Habasj in Parijs opdook. Ambtenaren va zijn ministerie kregen de bons. HETZELFDE gebeurde in Frankrijk naar aanleiding va het beruchte schandaal met besmet bloed waarbij tusse 1984 tot 1985 bijna een half miljoen mensen werden besrr» met het virus hepatitis C en een groot aantal hemofiliepatiëi ten aids opliepen door transfusie met het besmette bloed. Z< wel de toenmalige verantwoordelijke ministers, onder wi eerste minister Laurent Fabius, minister van sociale zake Georgina Dufoix en minister van financiën Pierre Bérégov< (sinds donderdag de nieuwe Franse regeringsleider), sch< ven de schuld af op ondergeschikten. In België zal men zich de uitspraak van oud-minister va buitenlandse zaken Mark Eyskens in verband met de Silcc affaire herinneren. Als deze affaire zich zou hebben voorg^ daan in Nederland of Groot-Brittannië, liet Eyskens zich toei tussen neus en lippen ontvallen, zou ik aftreden, maar in di apeland niet. 'Dit apeland' is dus België. HOE is het in ons land? Sinds de WD in het tweede kabinel Lubbers de Bolkestein-doctrine introduceerde, is er veel vei beterd. Drie bewindslieden zijn door het parlement gedwoi gen op te stappen nadat er onder hun leiding grote fouten wj ren gemaakt. Dat waren Van Eekelen, minister van defensit en Van der Linden, staatssecretaris van buitenlandse zaker als gevolg van de paspoort-affaire. Minister Braks moest a treden toen bleek dat hij de Nederlandse vissers niet ko (wilde?) dwingen zich te houden aan de door de EG opgelej de quota. MAAR laten we ons niet al te hard op de borst kloppen. War de politieke moraal wordt in ons land soms op andere wij2 met een korrel zout genomen. Denk aan het feit dat onze ri gering weliswaar de mond vol heeft van de rtoodzaak gee wapens te leveren aan landen in spanningsgebieden, ma< daarmee rustig doorgaat als dat toevallig in haar kraam te pi komt. Waarom mochten er van minister Van den Broek gee onderzeeërs naar Taiwan en mogen er wel landmijnen na< Turkije? En waarom slikt de regering haar kritiek op schei dingen van mensenrechten haastig in als het betreffenc land ons bedrijfsleven schade dreigt te berokkenen? Wij geloven. Maar niet in: "eigen schuld dikke bult!' I FOTO: SACHA PIETERSE de eeuwige strijd tussen goed en kwaad". De mens doet in deze programma's pogingen om zijn bestaan te ontraadse len. Of, beter gezegd, „om deuntjes fluitend maar hard nekkig, het complot te ontmas keren dat het leven voortdu rend terugduwt in de schaduw van de dood en de wereld, ge deeld met de anderen, tot een hel maakt." Tegenover deze donkere kant van het leven, staat de lichte. De comedy, die het typisch menselijk vermogen om te la chen aanspreekt, wijst televi siekijkers op „de mogelijkhe den tot vrijheid, ontplooiing en ontspannenheid, die modern comfort mogelijk maakt. De fa milie Huxtable en de bezoe kers van Cheers bewijzen „hoe genietbaar het leven kan zijn." Via andere programma's dringt bijvoorbeeld de discus sie over de medische ethiek „welhaast dagelijks de huiska mers binnen om ook daar de stemmen, de meningen en daarmee de reflectie los tc ma ken." Niet minder spectaculair vindt Van Gennip de talrijke gedachtenwisselingen over de ethiek van de bewapening en van de economie en de aanzet ten voor ontwikkeling van een ethiek voor ondernemers en bedrijven. Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49). G.- J. Onvlee (chel-redacteur). in, Iv van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kroft, T. Pieters en Uitgave: Kantoor Telefoon: Telefax Postadres: Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon 070 - 3190 933 Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en F. Buurman, M. Roso. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel 070 - 3190 815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A van Holstein, E Huisman. H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. drs K Veraart Sport (tel. 070 - 3190 826) F Werkman (chef). P. Alleblas, D Dijkhuizen. R Langeveld, drs. H.-F Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch Bels (chef). A. de Bruijn, W Diekstra, L Henny, J Hofmeester. C de Kier, H Nieuwmans, H Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zi|n verspreidingsgebied. - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie. een re dactioneet samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland ei Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D. J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome) B. van Huët (Londen), M de Koninck (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo). B. Schampers (Brussel). W Voordoui (Londen), drs R Vundermk (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G van Wijlanü (Belgrado). F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- e publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: drs M. de Cocq Abonnee-service Telefoon: 071 - 313 677 op ma t/m v Nabezorglng Telefoon 071 -122 248 op ma t/m v 15.00 uur. per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal van 08.30 tot 17.00 uur van 18 00 tot 19 00 uur, op za. van 14.001( 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2