Coronation Street staat te koop Thatchers erfenis drukt op Majors toekomst CcidócSomont Slechts zeven procent huurt, mede door het geringe aanbod op de huurmarkt. „Zoveel mensen waren blind voor de ri sico's. Zonder verder te denken stort ten ze zich in de schulden. Je kon je huis immers alleen met winst verkopen, zo dacht men", aldus Sarah Mosely. Dagelijks ziet ze de gevolgen van die misvatting. De onteigende huiseigena ren vormen eenvijfde van alle daklozen. Volgens Shelter zou het totaal aantal homeless' in de buurt van de 400.000 komen waarbij ook tienduizenden be delaars en naar Londen getrokken jon geren worden gerekend die in portie ken slapen. De laatsten komen vooral binnen bij de Homeless People Unit van de Londense gemeente Camden. Elke week melden zich vijftig nieuwe gevallen, waarvan grofweg eenderde niet geholpen kan worden. „De wet geeft voorrang aan gezinnen en vervol gens aan zogenoemde kwetsbare men sen. Dat kunnen zieken zijn, bejaarden of kinderen. De vicieuze cirkel draait om het woningprobleem", zegt Joe Tuke, stafmedewerker op het gemeen telijk opvangbureau. Verpaupering Ten behoeve van de eigen-huispolitiek is de rijkssubsidie voor sociale woning bouw stelselmatig afgebouwd. Tien jaar geleden beschikte Camden hiervoor nog over een budget van bijna 200 mil joen gulden. De laatste cheque was nog geen zeventig miljoen. Tuke voelt zich machteloos tegenover de zichtbare ver paupering van dit stadsdeel waar het huurverschil tussen een gemeentelijke tweekamerwoning en een vergelijkbare particuliere flat inmiddels is opgelopen tot zo'n vierhonderd gulden per week. Voor gemeentewoningen is in Camden een wachtlijst van 12.000 mensen. Par ticuliere flats staan leeg bij gebrek aan huurders. Michael Thorn (33) uit Cheltenham is nog relatief goed terecht gekomen. Vrienden huisvestten hem in hun flat toen de hypotheekbank beslag liet leg gen op het appartement dat hij drie jaar geleden voor 120.000 gulden had ge kocht. Thorn had een schoonmaakbe drijf. Het ging over de kop in een ket tingreactie van faillissementen in de westhoek van het land. Door de spons zelf weer ter hand te nemen kan hij voorzien in zijn levensonderhoud, maar de hypotheek werd teveel. De bank bracht de kleine regeltjes in praktijk die in elke advertentie staan: 'Your home is at risk if you do not keep up repay ments'. Michael Thorn is alleenstaand en hoeft geen gezin te onderhouden. Hij viel dus naast het sociale vangnet, dat andere prioriteiten stelt. „De hele zaak heeft me een geweldige opdonder gegeven. Ik was mijn zelfvertrouwen totaal kwijt. Als het slecht met je gaat ben in dit land niet meer dan een nummer in de boe ken". Thorn weet niet of het zin heeft donderdag te gaan stemmen. Tijdbom De overal voelbare bezorgdheid om werk en eigen huis vind je in de kranten nauwelijks terug. Op een enkele uitzon dering na ondersteunen ze openlijk de conservatieve campagne, die liever de Britse defensie-politiek of beloofde be lastingverlaging benadrukt. De van Tory-sympathie overlopende Londense krant Evening Standard opende dins dag bijvoorbeeld met het veel sappiger verhaal van een Labour-gemeente die een weeskind had toegewezen aan een criminele lesbienne. Tot nationale ver ontwaardiging leidde die aantijging overigens niet. Vergeleken met boos aardige lesbiennes zijn de verhalen van Chris Palmer of Michael Thorn natuur lijk maar heel banaal. Toch menen ex perts dat het hun probleem is dat een tijdbom doet tikken onder de volgende regering; wie op 9 april ook de verkie zingen zal winnen. Tekenend voor de situatie is misschien dat je in de high streets van Surrey en Kent tegenwoor dig meer makelaarskantoren dan pubs ziet. Volgens de statistieken van Shelter is werkloosheid de voornaamste aanlei ding voor een 'repossession' of beslag legging. Het officiële werkloosheidscij fer heeft - volgens de laatste rekenme thode van de regering Major - nu 2,6 miljoen bereikt. Volgens de manier waarop tien jaar geleden werd geteld zou Groot-Brittannië momenteel bijna vier miljoen werklozen hebben. Her scholing en uitzichtloze stageplaatsen camoufleren een groot deel van de wer kelijke ellende. Een tiende van alle werklozen woont in de West Midlands met de industriestad Birmingham als belangrijke zorgen- kernpunt. In de wijken Sparkbrook. As ton en Ladywood is het werkloosheids percentage respectievelijk 34, 35 en 34 procent. „Tegenwoordig vraag je niet meer of iemand werk heeft, maar of hij überhaupt iets te doen heeft", zei mgr. Mark Santer, de bisschop van Birming ham onlangs. Drieëenheid De duivelse drieëenheid van werkloos heid, dakloosheid, criminaliteit, be dreigt menig parochiaan. Eddie Kelly, een 43-jarige arbeider, heeft voor de zoveelste keer gesolliciteerd. Er waren 260 kandidaten voor drie plaatsen bij een bekabelingsbedrijf. Veel hoop heeft hij niet. De gemeente draait op voor zijn flathuur. Een uitkering van net honderd gulden per week gaat op aan voeding en rekeningen. John Major voelt dat de magie van Maggie niet meer werkt. De premier, die voor zijn politieke carrière mag vre zen wanneer Labour een zetelmeerder heid haalt, staat tegenwoordig op een zeepkist om de kiezers ervan te overtui gen dat vooral Neil Kinnock niet te ver trouwen is. Evenmin als de gezond heidszorg, die volgens de oppositie is ontaard in een 'cash before care'-sy- steem behoort Thatchers 'druppel-eco nomie' niet tot zijn favoriete thema's. Waarnemers hebben opgemerkt dat de hele campagne van de conservatieven gericht lijkt op negatieve aanvallen op Labour. Nieuwe initiatieven worden nauwelijks gehoord, alsof dertien jaar regeringsverantwoordelijkheid de fut eruit zou hebben gehaald. Criminaliteit Oude Tory-verkiezingsbeloften zijn ar gumenten geworden voor Labour. De werklozen die bij de laatste verkiezin gen, in 1987, prioriteit werd toegezegd, zijn alleen maar in aantal toegenomen. De kleine criminaliteit op de Britse ei landen is groter dan ooit. Eenvijfde van de Europeanen die onder de armoede grens leeft, blijkt in Groot-Brittannië te wonen. Volgens het recent gepubliceer de rapport Poor Britain' gaat het om ruim tien miljoen mensen, waarvan 2,6 miljoen kinderen. Aan de Rollsen in Finchley, het voor malige kiesdistrict van Margaret That cher, kun je het niet zien, maar wie een rondje door de Inner City van Birming ham maakt, staat verbijsterd over de misère. Twee districten dreigt John Major hier in ieder geval te verliezen. Chris Pond, een van de samenstellers van het rapport 'Poor Britain' conclu deert dat de jaren tachtig de kloof tus sen arm en nik hebben vergroot. „Aan de Britten is de mythe verkocht dat wel vaart en sociale rechtvaardigheid alter natieven waren. Wat Thatcher en Ma jor beschrijven als een doorstroming van overvloed voelt meer als een koude douche". John Major (boven) voelt dat de magie van Maggie niet meer werkt. De premier, die voor zijn politieke carrière mag vrezen wanneer Labour een zetelmeerderheid haalt, staat tegenwoordig op een zeepkist om de kiezers ervan te overtuigen dat vooral Neil Kinnock (onder) niet te vertrouwen is. FOTO'S: AP Idoor BOB VAN HUËT LONDEN 'Coronation Street' staat te koop. Iedereen die de laatste tijd de Noordzee is Overgestoken heeft het kunnen ^ien. Die typisch Engelse straat met zijn uniforme baksteenhui zen heeft een bedenkelijk kleur tje gekregen door de massale aanplant van 'for sale'-borden. [Vijf of zes van die borden in een wille keurig gekozen straat maken duidelijk wat er iets is misgegaan met Margaret Thatchers ideaal van Groot-Brittannië als 'property owning democracy' (zeg maar: huiseigenarendemocratie). 'Voor tienduizenden bezitters is de zo [gepropageerde 'home sweet home'-po- litiek uitgelopen op een bittere teleur stelling. De hypotheekbanken lieten vorig jaar beslag leggen op 75.000 hui zen. De eigenaars, vaak tussentijds werkloos geworden, waren in gebreke gebleven bij de afbetaling van hun i droom. Met een dramatisch ingestorte huizenmarkt (in de Londense regio zakte de gemiddelde huisprijs het laat ste kwartaal van 1991 met zo'n zeven procent) konden veel kopers zich niet ïens bevrijden van de molensteen. Vooral deurwaarders bezorgde dat overwerk. Heèl wat Britse families ver vielen tot het weinig benijdenswaardige [statuut van de 'homeless', degenen zon der huis. Ze werden tijdelijk opgevan gen op 'bed breakfast'-adressen, die tot dan voor toeristen bestemd waren. Bivakkeren Ondernemer Chris Palmer (39) zit al negen maanden op zo'n vakantieadres nabij Bristol. Met vrouw en drie doch ters bivakkeert hij tussen huisraad uit zijn inbeslaggenomen woning. Vijftien vierkante meter, daar moet hij het mee doen. Zaak failliet, huis kwijt en een hy potheekschuld van ongeveer een ton. Palmer is één van de eerder genoemde 75.000. ..Dit is nog maar het topje van de ijs berg", vreest Sarah Mosely, woordvoer- I ster van Shelter, de grootste organisatie 3 in Engeland die opkomt voor daklozen. „Meer dan een half miljoen families hebben momenteel een achterstand van ten minste drie maanden bij de af lossing van hun hypotheek. Ze zitten muurvast. Als straks de huizenprijs weer wat aantrekt zullen de banken hem meteen op straat zetten. Ze heb ben recordverliezen geleden en zullen dan proberen zo snel mogelijk hun cen ten terug te krijgen". Het onder John Major gedeeltelijk ach terhaalde uitgangspunt van de glorieu ze Thatcher-jaren was, dat de rijkdom die bedrijven en vermogenden mochten opbouwen vanzelf zou doordruppelen' naar de middenklasse en vandaar naar de onderkant van de Britse samenle ving. Het beeld werd gebruikt van de machtige waterval die geboorte gaf aan talloze kleine watervalletjes. Dat gaf veel kandidaat-kopers vertrouwen. Maar heel wat Britten gingen nat juist toen het zo goed leek te gaan. De tradi tie van het eigen huis, één van de fun damenten in de Britse samenleving, werd in grote campagnes aangemoe digd door de regering en hypotheek banken. De laatste leenden gemakke lijk tot bijna twee ton aan families, die vaak de helft van hun inkomen aan hy potheekrente moesten betalen. Een paar jaar ging dat goed. Zeventig procent van de Britten dacht zich zo een eigen huis te kunnen permitteren. -n

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29