Financiers stellen eisen aan meebetalen spoorlijn Randstad Verse voedingswaren in ^Leidschendamse polder Goudse bedrijven naar goedkopere buur 1 leidaeSotwotxt VASTGOED 25 ZATERDAG 4 APRIL 1992 Idoor HENK DE KAT nvesteerders willen wel geld steken in de aanleg van nieuwe spoorlijnen, maar alleen als het rendement rooraf duidelijk is en als de overheid zich 'maximaal moeten terugtrekt'. foto: sp DEN HAAG - Financiers zijn best bereid om geld te steken in de aanleg van nieuwe spoorlijnen in de Randstad, maar wel tegen een prijs: het rendement van die investering moet vooraf duidelijk zijn, en de overheid dient zich 'maximaal moeten terug trekken'. Kortom, de over heid mag eigenlijk alleen nog voor de vergunningen zorgen. Dat is de mening van prof. dr. J.H.W. Goslings, lid van de hoofddirectie van het ABP (Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds) en hoogleraar financieel management in Maastricht. Kantoorbouw beschouwen we als vanzelfsprekend als het do mein van beleggers. Dat ook belegd zou moeten worden in wegen en spoorlijnen is rela tief nieuw, maar wel essentieel voor vele moderne Randstad plannen. De overheid hengelt bij voorbeeld naar private mee- financiering van een Betuwe lijn en toltunnels. Dergelijke projecten zijn anders niet te betalen. Goslings sprak over dit onder werp onlangs tijdens een bij eenkomst in het Kurhaus te Scheveningen, waar voor de zoveelste keer een congres werd gehouden met als thema 'De toekomst van de Rand stad'. En waar, bijna verba zingwekkend, ook nu weer de afgevaardigden van gemeen ten, ministeries en provincies toestroomden. Erg veel wijzer zullen ze er overigens niet zijn geworden, aangezien op dit ogenblik sprake is van een soort adem pauze, waarin overheid noch financiers het achterste van hun tong laten zien. Het is im mers nog pas kort geleden dat de Tweede Kamer in hoofdlij nen vaststelde hoe in de ko mende 25 jaar de grootschalige nieuwbouw moet plaats vin den in de Randstad (de discus sie over de'Vinex', de vierde nota ruimtelijke ordening ex tra). Van nog recentere datum zijn de bespiegelingen in de kamer over noodzakelijke nieuwe be stuursvormen, zoals stadsge westen en mini-provincies. Vandaar de heersende stilte: aan de tekentafels wordt druk gesleuteld aan de plannen zelf, terwijl rond de vergadertafels wordt nagedacht over de prak tische uitvoeringsmethoden en de financieringsmogelijk heden. Rail 21 Op dat laatste Scheveningse congres had staatssecretaris mr. Y(vonne).C.M.T. van Rooy van economische zaken, geïn viteerd als politieke lokvogel, op dit moment dan ook weinig anders naar voren te brengen dan de inmiddels overbekende leuzen: de Randstad moet er snel voor zorgen klaar te zijn voor 'het Europa van morgen' en daarvoor dienen 'bestuur en marktpartijen' de handen inéén slaan. Veel spannender was, hoe ie mand als Goslings zou reage ren op de vraag of de markt partijen - beleggers en finan ciers dus - wel zo happig zijn om mee te doen aan al die am bitieuze Randstad-plannen. Veel hangt immers af van de inbreng van 'de markt'. Welis waar heeft de regering onlangs de instelling van een infra structuurfonds aangekondigd, waarin aardgas-opbrengsten zullen Worden gestort, maar zónder externe financiers, be leggers en projectontwikke laars komt er géén Betuwe- goederenlijn en blijft een nieuw ondergronds busstation in Amsterdam een papieren droom. Ook 'Rail 21' smeekt om inves teerders. In dat verbeterings plan van de NS wordt voorzien in verdubbeling van de spoor lijn door onder meer Leiden, Delft en Dordrecht, en dat vergt stationsvernieuwingen die vele honderden miljoenen guldens vergen. Miljoenen die de overheid bij lange na niet kan ophoesten. Ook daarvoor moet kapitaal worden losge weekt bij banken en institutio nele beleggers. Rendement Staatssecretaris Van Rooy gooide in Scheveningen dan ook nogmaals een balletje op: „Het woord is aan de finan ciers. Zeggen ze nee, dan lopen ze kwalitatief goede beleggin gen mis. Dan verzuimen ze mee te doen met bestuurlijke en financiële innovaties, en dan missen ze een kans op pu blicitair zeer gunstige projec ten, die voor de imago-vor ming van de financiers goed zou kunnen uitwerken". Maar zó makkelijk laat de fi nanciële wereld zich niet lij men. Men is daar niet uit op een vriendelijk imago, maar op nuchter rendement. ABP-directeur Goslings kaat ste dat ook heel duidelijk te rug: „Het feit dat institutionele beleggers veel geld hebben, is wat anders dan 'rijk zijn'. Het is immers geld van anderen dat ze beheren. Het wil ook niet zeggen dat de overheid een morele claim heeft op dit geld. Willen we institutionele beleggers interesseren, dan moet dit gebeuren op zakelijke wijze". Begrotingstekort Volgens Goslings wordt het be talingsprobleem van nieuwe infrastructuur in Nederland ei genlijk veroorzaakt door het uit de hand gelopen nationale begrotingstekort. „Belangen groepen zijn in staat de over- dachtsuitgaven, dit zijn hoofd zakelijk sociale uitkeringen, op een peil te houden dat niet alleen internationaal een uni cum dreigt te worden, maar dat ook de investeringen ver dringt". Niettemin zouden private fi nanciers heel wat investerin gen op het gebied van vervoer en transport voor hun reke ning willen nemen, maar vol gens Goslings dan wel tegen een prijs: „Er is maar één weg: verminderde overheidsin vloed, en als uitgangspunt het vertrouwen in de werking van de markt". De overheid steekt enorme subsidies in openbaar vervoer (70 procent van het stadsver voer. 45 procent voor de trein), kritiseerde Goslings. Hij zou daar drastisch in willen snoei en. „Als zoveel honderden mil joenen aan steun nodig is en gebruikers nauwelijks te vin den zijn, is duidelijk wat het probleem is: is zoveel van die publieke infrastructuur wel nodig Volgens Gosling doet de over heid er het beste aan om ren dabele lijnen van openbaar vervoer over te dragen aan pri vate financiers. De overheid zou. aldus de ABP-directeur, nog slechts moeten zorgen voor de onrendabele vervoer- lijnen, maar alleen als die strikt noodzakelijk zijn. „Vergaande privatisering en een terugtreden van de over heid is een veel betere stap dan het zoeken naar gekunstelde financieringsconstructies". De uitvoering van privaat be taalde infrastructuur zou Gos lings in handen willen geven van een 'laag van onderne mers'. De institutionele beleg gers zouden vanuit de tweede lijn als financiers kunnen op treden. „Waarbij sommigen best een deel risico-kapitaal kunnen nemen". Zogeheten 'indexleningen' zouden voor pensioenfondsen ideaal zijn als financierings methode van wegen en tun nels, zo becijferde Goslings. Die er nog aan toevoegde: „Maar politieke dogma's blok keren dit vooralsnog". door PETER PAUL MARIJNEN jEIDSCHENDAM - De 'erhuizing van een reeks froothandels uit alle de- van Nederland in plees, groente en fruit ïaar de Leidschendamse lolder nabij het Prins 'lausplein kan model taan voor de toekomstige intwikkelingen in de iaagse en Leidse regio. Iet bedrijventerrein Forepark igt nu aan de periferie van de itedelijke bebouwing. Datzelf- le gold ooit ook voor het oude ilachthuisterrein en de groot- ïandelsmarkt in de buurt van le Laakhavens in Den Haag. )e plannen voor de verdere uimtelijke ontwikkeling van le agglomeratie leren dat de (rossiers van het nieuwe Food- :enter in de komende decen- ïia geleidelijk opnieuw zullen worden omgeven door nieuwe woonwijken als Leizo en Ypen- lurg. Iet distributiecentrum voor voedingswaren zal echter blij vend profiteren van een riante igging in de hoek van de A4 en le A12, de twee belangrijkste ntvalswegen van de Haagse egio. Het beleid van de rijks overheid heeft in dit verband nmiddels een andere wending ;enomen, maar de locatie aan de beide rijkswegen is nog be dacht in een tijd dat dit als een loodzakelijke voorwaarde werd beschouwd voor de ont- ivikkeling van een nieuw be drijventerrein. De distributie bedrijven en hun klanten in Forepark hoeven zich zelfs ïauwelijks zorgen te maken iver de beschikbaarheid van >arkeerplaatsen. Daarin is in lanzienlijk ruimere mate voor tien dan tegenwoordig gebrui kelijk is. Het gebied grenst te- ivens aan een spoorlijn. En de unnel die deze barrière moet slechten wordt naar verwach ting vanaf de zomer openge steld voor het vrachtverkeer. Perfecte plaats ■Een perfecte locatie", beaamt ién van de pioniers in het ge bied K. van der Burg. De vlees- (roothandel Van der Burg Bol heeft als één van de zeven Jetrokken ondernemingen in ide vleessector de verhuizing al enige maanden achter de rug. De leveranciers aan slagers en horeca hadden liever al eerder het slachthuisterrein aan de Laak de rug toegekeerd. De onderhandelingen over de uit- Jlaatsing met de gemeente Den Haag - en ook die tussen Den Haag en Leidschendam - sleepten zich al vanaf 1984 voort. Toch waren de groothande laars in vleeswaren, verenigd n het Koudvleescentrum, uit- iindelijk de eerste onderne mers die in Forepark neerstre ken op een plaats waar niet ang tevoren de koeien nog stonden te grazen. De locatie is liet veranderd in een slacht huis, want al het vlees wordt aangevoerd van slachterijen elders. Wout van Kuijen had in november de echte primeur in het toen verder nog kale pol derlandschap. Het bevalt hem. maar voor een echt oordeel acht hij het nog wat vroeg. .Aan het einde van het jaar maken we de eerste balans op. Dan weten we pas echt of het goed gaat", stelt de vleesver werkende grossier voorzichtig. Verhuispremie De onderhandelingen met de vertegenwoordigers van de Groothandelsmarkt verliepen zelfs nog moeizamer. De ge meente Den Haag wilde de in de loop van de jaren wat ver waarloosde locatie aan de Marktweg met spoed bestem men voor woningbouw, maar de ondernemers in de groente en fruitsector, verenigd in 'Ons Aller Belang', stonden niet te trappelen om de al bijna zestig jaar oude behuizing te verlaten. Er was heel wat over redingskracht voor nodig om hen te overtuigen van de voor delen van een uitplaatsing naar Forepark. Een in het vooruitzicht gestelde verhui spremie van in totaal 26 mil joen gulden deed de rest. Van de 72 ondernemers aan de Marktweg besloten vooral de grotere grossiers vorig jaar de stap te wagen. Een aantal klei nere bedrijven werden samen gevoegd of overgenomen. Op 1 juni 1993 zal dc sloper zich ont fermen over de oude groothan delsmarkt aan de Marktweg. ABN-AMRO Projectontwikke ling heeft ongeveer honderd miljoen gulden in het Fore- park-project gestoken. Na mens de ontwikkelaaris ma kelaar Frisia op zoek gegaan naar gegadigden voor (een deel van) één van de zeven ge bouwen van de nieuwe groot handelsmarkt. Er was na de voorrangsregeling voor de groente- en fruitgrossiers nog tienduizend vierkante meter te verdelen. Daarvoor hebben zich inmiddels al onder meer groothandels in vis, bonbons en Chinese horecawaren ge meld. De grootste afnemer is de versmarkt VEN, die over een jaar vanuit Leidschendam zowel in de foodsector als in de non-foodsector de horeca in heel zuidwest Nederland gaat bedienen met zo'n 40.000 ver schillende produkten. Volgens A. Smits, die namens de ondernemers de onderhan delingen voerde, gaat er voor de grossiers heel wat verande ren. Traditioneel worden aard appelen, groente en fruit in alle vroegte aangevoerd van de veilingen. De klanten van de groothandels meldden zich dan meestal al voor acht uur 's morgens aan de Marktweg om de verse waren in te kopen. Smits hoopt nu collectieve af spraken te maken om de ver koop meer te spreiden over de dag. Dankzij de nieuwste koel technieken hoeft dat geen pro bleem meer te zijn, meent hij. „Klanten uit de horeca zijn nu eenmaal niet geneigd om al om 6 uur voor dc deur te staan. De markt zou voor de afnemers de hele dag toegankelijk moeten zijn. We zouden zelfs kunnen gaan denken aan koopavon den". Verder denkt hij de ser vice te kunnen verbeteren door bij voorbeeld meer aan dacht te schenken aan de be werking en de verpakking van de produkten. „Want het ver schil tusen een Brabantse bloemkool en één uit Noord- Holland is tegenwoordig niet groot meer". Paraplu Zo ontstaat volgend jaar bij de opening van de nieuwe groot handelsmarkt een randstede lijk en breed gesorteerd voed- sel-distributiecentrum dat aan alle moderne eisen voldoet. Een bescheiden veeschuur in de Haagse regio is dan alsnog binnen enkele jaren tijd veran derd in een grote marktplaats voor afgewerkte voedingswa ren ten behoeve van de regio nale middenstand. Het versterken van de positie in het Europa van de toekomst, dat is het veelgehoorde motto waaronder de groothandels ge zamenlijk naar buiten .willen gaan treden. Met het oog op de voorgestane bundeling van de krachten is alvast de overkoe pelende stichting Foodcenter Forepark opgericht. Als het aan de vice-voorzitter en verte genwoordiger van de vleessec tor Van der Burg ligt, dan wor den straks ook de nu nog in Fo repark ontbrekende voedsel- branches onder deze paraplu gebracht. R. Scholten van de VEN hoopt op voorhand dat de stichting zich niet zal beper ken tot het maken van afspra ken over de vuilophaal en de groenvoorziening. „Als je me kaar kunt helpen, dan moet je dat niet nalaten". door WIM HERSTEL Foodcentw forepwk IwWMiiiMn De Haagse grossiers in aardappelen, groente en fruit verhuizen over een jaar naar de nieuwe groothan delsmarkt in het Leidschendamse Forepark FOTO: SP WADDINXVEEN - Meer dan zijn collega's uit om liggende gemeenten heeft de Waddinxveense burge meester C.M. van der Lin den zich de afgelopen ja ren bezig gehouden met het ondertekenen van no tariële akten van eigen domsoverdracht. Reden hiervan: De spectacu laire groei van het bedrijven park Coenecoop. Vanaf 1984 vestigden zich ruim 30 bedrij ven in een gebied dat globaal wordt begrensd door de Ka naaldijk, de Zuidelijke Dwars weg en de spoorlijn Alphen aan den Rijn-Gouda. Afgelopen maand werd een of ficieel begin gemaakt met de verkoop van grond voor het meest westelijke deel van het bedrijvenpark. Coenecoop II geheten. „Coenecoop I is een succesverhaal, deel II is het lo gische gevolg", zegt een woordvoerder van den ge meente Waddinxveen. De ver koop van 5.650 vierkante me ter grond aan het Technisch Handelsbureau Rensa BV uit Doetinchem betekende het startsein voor dit tweede ge deelte van het bedrijvenpark. Het 'verhaal' van Rensa lijkt veel op dat van de andere be drijven in Coenecoop. In de ja ren dertig begon de grootvader van huidig directeur, de heer E. Heijink, met voornamelijk loodgieterswerk en elektra., Onder leiding van twee vol gende generaties Heijink maakte Rensa een grote ex pansie door als verwarmings groothandel. In 1963 nam het bedrijf een nieuwbouwpand in Doetinchem in gebruik. Schoolgebouw Ook in de jaren daarna bleef Rensa groeien. In 1966,1974 en 1988 moest het bedrijf op nieuw uitbreiden. Op het mo ment heeft Rensa in Doetin chem de beschikking over 12.000 m2 bedrijfsterrein. Vrijwel alle bedrijven in Coe necoop hebben - net als Ren sa - te maken gehad met grote expansie. Toonaangevend voorbeeld hiervan is de van oorsprong Goudse drukkerij Van Tilburg. Van Tilburg-directeur Tony Duits: „Als drukkerij zijn we ooit aan de Lage Gouwe in Gouda begonnen. Toen we daar uit ons jasje groeiden, kregen we de beschikking over een voormalig schoolge bouw in de Keizerstraat". En hij vervolgt: „In het hart van de Goudse binnenstad hebben we het tot eind 1987 uitgehou den. Toen zijn we gaan uitkij ken naar een nieuwe lokatie". In eerste instantie werden er gesprekken gevoerd tussen Van Tilburg BV en de gemeen te Gouda. „In feite waren we zo uitgepraat met de gemeente Gouda. Hoewel, het duurde vaak erg lang voordat we ant woord kregen op gestelde vra gen en ingediende voorstellen. Echter, de grondprijs in Gouda was en is zoveel hoger dan zo als toen bleek in Coenecoop. Daar was de grond twee maal zo goedkoop", zegt Duits. Evenals bij andere bedrijven, valt in het gesprek met Duits de naam van burgemeester Van der Linden. „Je kan het succes van Coenecoop natuur lijk niet aan één persoon op hangen, maar Van der Linden is wel 'een figuur' in Waddinx veen. Je merkt aan deze man dat hij zich goed voelt in on dernemerskringen", vertelt hij. De goede verhouding tussen gemeente en bedrijfsleven maakte dat de gesprekken tus sen Van Tilburg BV en Wad dinxveen vlot verliepen.Alles was in korte tijd rond", beves tigt Duits. Met Van Tilburg vestigden zich door de jaren heen nog acht bekende Goud se bedrijven. De bekendste in dit rijtje zijn Schuttelaar Sui kerwerken, Goudse Machine Fabriek en de Kaarsenfabriek Gouda. Recent kondigde een ander ty pisch Gouds bedrijf, drukkerij Twigt de verhuizing naar Wad dinxveen aan. De argumenten van directeur P. Twigt lijken een blauwdruk van die van Tony Duits. Afspraak De kritiek van de voormalige Goudse ondernemers wordt in zekere zin bevestigd door de heer J.K. Stork, chef van de af deling grondzaken bij de ge meente Gouda. „Ik kan nu geen antwoord geven op deze vorm van kritiek. Kan ik een afspraak met u maken om hierover van gedachten te wis selen" is zijn veelzeggende commentaar. Het totale bedrijvenpark Coe necoop I en II is 50,5 hectare groot. Hiervan wordt ongeveer 37.7 hectare door bedrijven in gebruikt genomen. De overige 12.8 hectare worden benut voor de aanleg van wegen, wa terpartijen en groenvoorzie ning. Hierdoor is een ander verschil ontstaan met het nabij gelegen industriegebied de Goudse Poort. De aanleg van Coene coop is landschappelijk en heeft een parkachtig karakter. „Er is met de planning van het terrein rekenig gehouden met de aard van sommige bedrij ven. Zeker voor zogenaamde 'kennisintensieve' bedrijven is het noodzakelijk dat men rust en ruimte heeft, die nodig zijn voor het verrichten van hoog waardige arbeid", is het com mentaar van de gemeente Waddinxveen. Volvo Coenecoop werd voor Wad dinxveen definitief een succes met de vestiging van Volvo Be drijfswagens. In april 1989 werd de eerste paal van dit mil joenencomplex geslagen. Alles wat bij Volvo voor die tijd ver spreid over Nederland lag, werd na de oplevering gecon centreerd in het Waddinxveen se. Zelfs de Volvo-directie koos voor Coenecoop als vestigings plaats. De argumenten van Volvo wa ren iets anders dan die van de eerder genoemde Goudse on dernemers. Huub Dubbelman van de afdeling PR hieroveT: „Voor de toelevering zijn we grotendeels aangewezen op onze Volvo-fabriek in,het Bel gische Gent. De route Gent- Rot terdam-Waddinxveen sprak ons het meest aan". Hij vervolgt: „De grondprijs in Waddinxveen is niet van door slaggevende betekenis ge weest. In andere gemeenten betaalden we zelfs minder per vierkante meter. Bij de plan ning is duidelijk rekening ge houden met het personeel. Het merendeel van onze werkne mers komt uit Den Haag of di recte omgeving". Een andere reden voor het suc ces is de ontsluiting van het to tale gebied. Dit werd ingezet door de (her)opening van de Coenecoopbrug. Het bedrij venterrein ligt in breder per spectief gezien naast de rijks wegen A12 (Utrecht-Den Haag) en A 20 (Rotterdam- Utrecht). Het verkeer van deze wegen heeft door de Coene coopbrug een makkelijk be reik gekregen met het com plex. Ook het openbaar vervoer wordt sterk afgestemd op de belangrijke functie van Coene coop I en H. De snelbusdienst Waddinxveen-Den Haag en de spitsdienst met het NS-station in Gouda zijn hiervan voor beelden. De Nederlandse Spoorwegen hebben tevens de aanleg van een spoorwegstation Coene coop aangekondigd. De voormalige Goudse onder nemer Tony Duits ziet deze plannen met vertrouwen tege moet. „Elke ondernemer is ge baat bij een grote mate van ef ficiency. Dat heb ik hier in Coenecoop zeker gevonden. Voor mijn bedrijf betekent deze efficiency, dat we ons 1 werk beter kunnen doen. Het gevolg hiervan is weer dat het produkt beter wordt en de on dernemer meer geld verdient. En daar doen we het toch luchtfoto: martin droog Het bedrijvenpark Coenecoop, vanuit de lucht gezien.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25