Ford Fiesta ook voorzien van sportieve 16-klepper Prijzen Alfa 155 bekend DesertOx bullbar bestormt Europa Tjoeman Chang schat kansen op EK hoog in I KNVB vraagt UEFA om hulp EeülóC Gomu/nt AUTO BRIEVEN VAN LEZERS SPORT BRIEVEN VAN LEZERS ZATERDAG 4 APRIL 1992 Zo lang als het duurde voor de nieuwe Ford Es cort een bijpassend mo derne motorgeneratie kreeg, zo voortvarend brengt Ford nu deze zes- tienkleps Zeta-motoren op de markt. Konden we nog maar kort ge leden voor het eerst rijdend kennismaken met de totaal nieuwe 1,8 liter motoren in de Escort, op dit moment zijn deze Escort-typen volop te koop en lost Ford de belofte in Dm ook de Fiesta een graantje mee te laten Dikken. Een Fiesta met 1,8 liter zes- tienkleps motor van 77 kW/105 pk of 96 kW/130 pk kan natuur lijk niet anders zijn dan een sportieve uitvoering. De sterk ste heet XR2i, de andere versie heet S. Dat is een beetje ver warrend, daar deze versies reeds bestonden. De nieuwe XR2i vervangt de 1600 Turbo (die ook 96 kW bood), de S komt in de plaats van de oude XR2i met 1600 cc motor en 77 kW. De oude 1400 S verdwijnt, maar als voordeligste sportver- sie blijft de 1300 SX op het pro gramma. De nieuwe modellen gaan nagenoeg hetzelfde kos ten als hun voorgangers: de S komt voor 32.320 gulden op de lijst, een XR2i moet 40.450 gul den opbrengen. Uiterlijk zijn de nieuwelingen niet direkt te onderscheiden van voorgaande sport-Fiesta's, behalve dan aan een bordje '16V achterop. De XR2i neemt de woeste uitdossing van de voormalige Turbo over, met vier extra lampen voorop, dik ke spoilers rondom en vervaar lijke luchtroosters in de motor kap. Binnenin prijken de sportstoelen van de Escort XR3i, waarvan we eerder al vaststelden dat ze zowel heel professioneel ogen als een uit stekende zit verzorgen. Heel wat bescheidener opgetuigd is de Fiesta S, die minder opval lende spoilers meekrijgt, geen extra lampen, maar nog wel lichtmetalen velgen. Eerdere ervaring uit de Escort leert ook dat de nieuwe motoren aange naam stil zijn, hetgeen zeker niet gold voor de nu vervangen motoren. Ze trekken goed over een breed toerenbereik, waar door met name de opvolger voor de nogal wilde Turbo een stuk makkelijker in de om gang zal blijken. Daarnaast moeten de Zeta-motoren zui nig lopen, op grond waarvan we ongezien nog een groot ver schil met de oude Turbo dur ven vaststellen. De nieuwe Fiesta-modellen gaan nagenoeg hetzelfde kosten als hun voorgangers. FOTO PR door PETER INGENEGEREN Wie denkt dat de bullbar, een hoekig metalen be schermingsframe voorop een terreinauto, uit Ame rika afkomstig is zit goed. Wie meent dat zo'n ding vandaag de dag nog op een jeep staat heeft het fa liekant mis. De DesertOx is in, een vervaar lijke naam voor een milieu vriendelijke vinding uit... Vaassen. die afgelopen week op de vierde Internationale Off Road tentoonstelling in Keu len zijn première beleefde. De DesertOx, een recyclebare bullbar, is ontsproten uit de breinen van Bert van de Put en Willem van Holten, beiden di rectieleden van Progress Euro pe. een Vaassens bedrijf dat zich bezighoudt met import uit onder meer de Verenigde Sta ten en verkoop van accessoires voor terreinvoertuigen. Voor hun jongste geesteskind heb ben zij nu in DenveT, Colorado een vestiging waar de bullbars nieuwe stijl met de computer op maat voor in principe elk type auto op de Europese markt worden ontworpen en geproduceerd. Moderner „Een stel pijpen voorop lassen kun je tegenwoordig niet meer maken", vindt Van Holten. „Jeeps zijn qua styling ook moderner en ronder gewor den, dus zo'n hoekige stalen bullbar met uitstekende delen slaat nergens op. Nog gevaar lijk ook. We kwamen op het idee als basis weliswaar een metalen frame te nemen, maar over dat frame zeg maar een soort kap te trekken van een harde en toch flexibele kunst stof. De kunststof is later weer eenvoudig van het metaal te scheiden en zo zijn beide grondstoffen volledig te recy- clen". Dit procédé maakt het ook mo gelijk de bullbar een moderne eigentijdse vormgeving te ge ven met weinig luchtweer- stand en zonder uitstekende delen. De DesertOx vleit zich als het ware om de neus van de auto en kan ook simpel in pre cies dezelfde kleur van het voertuig of juist in een zeer af- Voor de levering is het wach ten nog tot juni. maar wat de kosten voor Alfa's nieuwe 155 gaan bedragen is al vastge steld. Bij de internationale pre sentatie beloofde men prijzen tussen 42 en 60 mille, het blijkt een haartje meer te zijn gewor den. Het basismodel 1.8 Twin Spark kost 42.290 gulden, het topmodel 2.5 V6 61.500 gulden. Dat zijn geen geringe bedra gen, er tegenover staat dan wel een behoorlijke basisuitrus ting. Het .goedkoopste model hoeft het niet te stellen zoifder stuurbekrachtiging of centrale deurvergrendeling, zelfs elek trisch bediende ramen voorin zijn standaard. Wie daar nog geen genoegen mee neemt kan voor drie mille extra een L-uitvoering bestel len. met vrijwel gelijke uitrus ting als het opvolgende model 2.0 Twin Spark. Voor de laatste moet nog liefst vier mille meer op tafel komen, waarbij we naast de sterkere motor als enige verschil met de 1.8 L een automatisch geregeld verwar mingssysteem kunnen ont dekken (1200 gulden als extra op de 1.8 L). Voor het overige bestaat de meeruitrusting van de 1.8 L uit elektrisch bedien de spiegels, middenarmsteu- nen voor en achter, meer stel- mogelijkheden op de bestuur dersstoel en hoofdsteunen achterin als belangrijkste ele menten. Pas bij de V6 is er standaard een ABS-remsys- teem aan boord, dat merkwaar dig genoeg niet als extra moge lijk is voor de goedkoopste ver sie (wel op de 1.8 L en 2.0). Met deze prijzen plaatst Alfa zijn nieuwe middenklasser als een wat exclusiever model, voor degene die een gewone middenklasser te min vindt. Dat moest natuurlijk ook wel, wilde men binnen het eigen concern niet gaan concurreren met de Fiat Tempra, waarmee de Alfa 155 technisch verwant is. Te voorzien valt al dat een opvolger voor de Alfa 33 (vol gend jaar?) wel een stukje duurder zal uitvallen dan het huidige model, dat in prijs nu niet naadloos aansluit op de 155. De DesortOx vleit zich om de neus van de Suzuki Vitara: fraaiere vormen en minder luchtweerstand FOTO PF wijkende worden gespoten. Een voordeel is ook dat de bar bijvoorbeeld heel goed tegen duwtjes bij parkeren kan zon der het eigen of het andere 1700 gulden kosten en in ons,, voertuig te beschadigen. Het land voor Jeep, Daihatsu en apparaat zal afhankelijk van Suzuki ook af importeur lever- het model tussen de 1200 en baar worden. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen maxi maal 250 ivoorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren Anonieme iri- zendingen verdwijnen 171 de prullenbak. Brieven dienen te worden onderte kend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen geadresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9.2501 CA Den Haag. j| Alphen aan den Rijn Het heeft er de schijn van dat de uitslag van de raadsverga dering van 6 april te Alphen aan den Rijn al helemaal een uitgemaakte zaak is. Het rap- port-Engwirda behoeft niet meer bediscussieerd te worden en besluiten naar aanleiding daarvan behoeven al niet meer besproken te worden. Want de plaatselijke bevolking is geën quêteerd, een kwalijke pers dj heeft zijn oordeel reeds lang geveld en een hetze op gang gebracht. Men zou bijna den ken dat ook hier ter plaatse, naast de Constitutionele Rechtsorde van een wetgeven de, uitvoerende en rechterlijke macht, zich een vierde macht genesteld heeft. Wij bedoelen hier dan een macht die, buiten de door het volk zelf gekozen democratische grondslagen om, zich een bepaalde zeg gingsmacht toegeëigend heeft: een kwalijke pers. Dat daarmee een burgemees ter al fijngemalen wordt nog voordat de wettelijke procedu re zijn loop kan krijgen, ziet men ofwel over het hoofd, of wordt mogelijk juist nage streefd. Waar is men toch mee bezig? Immers: niet een groep die geënquêteerd wordt, bestuurt onze gemeente, maar onze ge meenteraad. Niet een kwalijke pers heeft een oordeel te vel len. maar de gemeenteraad, die democratisch door onszelf is gekozen. Het representatie ve karakter van enquêtes is al vaak genoeg gelogenstraft. Een kwalijke pers heeft als on bevoegde 'vierde macht' al vele reputaties ten onrechte bij voorbaat gebroken. Derhalve Alphenaren: het is oppassen geblazen! Mr. Johanna Rijnierse, Prof. dr. P.P.V. van Moorsel, ALPHEN AAN DEN RIJN. DAF De Nederlandse Van Doom's Aanhangwagen Fabriek (DAF) door afzetproblemen buiten eigen schuld in financiële moeilijkheden geraakt. Deze fabriek, die uitstekende pro- dukten maakt, mag niet verlo ren gaan. De directie vraagt openlijk geldelijke steun om de moeilijkheden te boven te komen. De Tweede Kamer heeft al laten weten dat op overheidssteun niet valt te re kenen. Nederland heeft de van staatswege gesteunde ontwik kelingshulp. Deze geeft onder meer steun aan Oost-Europa. Is het nu mogelijk de geldmid delen, die niet meer nodig zijn voor Indonesië te gebruiken voor hulp aan Oosteuropese landen en wel in de vorm van DAF-vrachtwagens, die men daar goed kan gebruiken. Op deze wijze steunt men Oost- Europa en helpt men de DAF, die niet te gronde mag gaan. Dr. W. J.A. Visser. DEN HAAG. Kievitseieren Eerste kievitsei in machine uitgebroed. De vogel legt een ei. De mens die zegt: dat is voor mij. Ik geeft het aan de burgemees ter of aan de broedmachien. Heb je ooit zoiets stoms gezien J.E. Ffequin, VOORBURG. Prof. Ad Willems Prof. dr. Ad Willems, domini caan, verwijt de bisschoppen gemis aan historisch besef. Waarom hij dat wel heeft en zij en hun theologische adviseurs niet. is mij niet duidelijk. Trouwens, over historisch be sef gesproken, de bisschoppen hebben de leer van Thomas van Aquino, dominicaan, over de sacramentaliteit van het priesterschap gevolgd. De do minicanen zelf hebben deze leer eeuwenlang op hun kerke lijk menu staan. Daar steekt dus geen kwaad in. En verder: het historisch besef van pater Willems mag zich wel eens be zinnen op de rol van zijn orde broeders in de tijd der Inquisi tie. Zij liepen voorop om de 'ketters en scheurmakers' in de Languedoc (Zuid-Frank rijk) de dood in te jagen. In dit Columbusjaar denken wij aan de martelingen en de slavernij der Indianen onder aanmoedi ging van de missionarissen uit Spanje, onder wie de domini canen sinds 1509. Gelukkig was er één dominicaan. Las Casas. die zich tegen deze praktijken heeft verzet. Als bisschop moest hij toen prompt aftreden. En de paar Indianen die er nu nog over zijn. hebben weinig zin om dit jaar feest te vieren over hun 'bevrijding'. Het zou de domi nicaan Ad Willems passen om wat minder luid op de bazuin tegen de bisschoppen te bla zen en zich zeker niet op de borst te kloppen over zijn 'his torisch besef. Wat ik nog steeds merkwaardig vind is dat men nog in deze eeuw de minder theologisch geschool de dominicanen naar Puertori- co stuurde om daar wonden te helen. En jongens van joodse afkomst konden geen domini caan worden. Intussen mogen de leden van de Acht Mei Be weging blij zijn dat de bis schoppen hen (haar) niet als de dominicanen van weleer tot de brandstapel hebben veroor deeld. Fr.J. Bank, pr. RIJSWIJK 'In Christus Naam' De bisschoppen zien de pro blemen rond ambt en sacra menten wel. maar lossen deze met hun brief 'In Christus Naam' niet op. Zo meent de Mariënburgvereniging in een eerste commentaar op de bis schoppelijke 'milde' brief. Mijn vraag blijft of de bis schoppen öf de opposanten van hen, daartoe een bijdrage dienen te geven. We zien dat 'zelfs' bisschop Ernst in deze niet door hen wordt aanvaard, waar deze kerkleider vraagt om het heilige ook heilig te la ten en te waken voor een heil loze profanisering van de Eu charistie en andere sacramen ten. In de ogen van vele opposan ten hebben de bisschoppen on gelijk. maar ik weet dat onze leiders solidair zijn en zullen blijven met héél het gezag in de RK Kerk èn met de velen die dit gezag erkennen en er gelukkig mee zijn. Mag il$ me afvragen wanneer nu de oppo santen solidair zullen worden met hun bisschoppen, alsook met de zeer vele getrouwe ge lovigen? Misschien is het wel zc dat in een rustiger en meer solidaire gemeenschap ook meer roepingen kunnen groei en voor een priesterambt, in clusief de wil om het offer van het ongehuwd zijn aan te gaan. Maar misschien zijn er die daar nu juist niet op zitten te wachten. Een rem op de zo ver hoopte hervormingen? Eucharistie vieren, heel graag. Maar dan alleen in verbonden heid met onze bisschoppen en niet met opposanten die zon der wijding of zonder trouw willen voorgaan. Dan liever Woord- en Gebedsdiensten, in afwachting van andere tijden. Het verhaal van Jezus blijft voortleven, ook bij spaarzame mogelijkheden voor Eucharis tie. E.G. Carrière, pastor-diaken, DEN HAAG. door MARJ0N RODENBURG DEN HAAG - Hij kan niet in zijn eentje twintig man ver slaan, zoals men doorgaans ziet in de Bruce Lee-films, ook slaat hij niet dagelijks een aan tal houten plankjes stuk. Wel staat de Hagenaar Tjoeman Chang (21) al vijf jaar lang aan de karatetop in Nederland. Dit weekeinde doet Chang mee aan de Open Nederlandse Kampioenschappen in Nieu- wegein. Van 8 tot en met 10 mei verdedigt hij ons land op het Europees Kampioenschap in Den Bosch. „Ik ben twee we ken geleden pas echt begon nen met een intensieve voor bereiding op het EK. Dat bete kent twee keer per dag ander half uur trainen. Daarvoor trainde ik vier keer per week. Ik ben zo laat begonnen, om dat het al vast staat dat ik naar het EK ga. Ik moet er dus voor zorgen dat ik niet te snel in topvorm ben, want dan ben ik tijdens het EK misschien inge klapt". „Vorig jaar ben ik op het EK derde geworden, maar dat had eigenlijk een eerste plaats moeten zijn. Ik heb toen in de halve finale op een domme ma nier van een Spanjaard verlo ren die in de finale won van een tegenstander die slechter was dan ik. Ik schat mijn kan sen dit jaar wel weer hoog in, in Nederland zitten we op het zelfde niveau als andere to- planden. De voornaamste te genstanders zullen dit EK weer uit Spanje of Frankrijk komen". Chang begon acht jaar geleden met karate. Binnen drie jaar wist hij zich echter al naar de Nederlandse top toe te werken. Op zijn zestiende kwam hij uit in drie leeftijdsklassen: kadet- ten. junioren en senioren. Bij de senioren werd hij dat jaar zelfs Nederlands kampioen. Ondertussen heeft hij die titel al veertien keer behaald. Zijn grootste talent is dan ook vol gens hemzelf dat hij ontzet tend snel leert. „De laatste ja ren ben ik vooral fysiek ster ker geworden. Toen ik op mijn zestiende met de senioren vocht, moest ik het vooral van mijn snelheid hebben. Die ke rels waar ik tegen moest vech ten waren allemaal een stuk ouder dan ik en ook veel ster ker. In zo'n wedstrijd stond mijn tegenstander dan in het midden en ik draaide om hem heen. Dat is geleidelijk aan veranderd. Ik ben nu ook zelf in staat om mijn tegenstander met veel kracht te raken. En ik heb in de loop der jaren na tuurlijk meer ervaring gekre gen". Familie Tjoeman is niet de enige in de familie Chang die een buiten gewoon talent voor karate heeft. Ook broertje Raymond (17) en neefje Boy Wijnmalen (9) zijn niet de minsten in de karatewereld. Raymond is dit jaar Nederlands Kampioen bij de junioren geworden en Boy behaalde dezelfde titel bij de jeugd. Het karatetalent komt dan ook niet van een vreemde in de familie Chang. „Mijn opa was van Chinese afkomst en leerde vroeger in China op het land al stokvechten. Hij had ook een enorme kracht in zijn bovenbenen. Hij zat soms wel twee uur achter elkaar op zijn hurken aan zijn brommer te sleutelen, een houding die ik nog geen tien minuten kan volhouden". Chang heeft veel steun aan zijn familie. Moederlief kookt 's avonds apart voor hem als hij op dieet moet en helpt hem bij het volhoudeiV van het zwa re bodybuilding-dieet. Zijn va der is bij iedere training aan wezig en geeft veel mentale steun. Maar vooral zijn jongere broer komt in de vorm van een niet te onderschatten sparring partner goed van pas. „Als we aan het sparren zijn gaat het er soms hard aan toe. want geen van tweeën willen we dan ver liezen. Volgend jaar komen we pas in wedstrijden tegenover elkaar te staan, wantje mag te genwoordig van de bond niet meer in verschillende leef tijdsklassen uitkomen". Spirit Chang traint bij een sport school in Amsterdam. „Eerst zat ik bij een sportschool hier in Den Haag, maar daar waren op een gegeven moment alleen nog maar jeugdleden, daar had ik niets meer aan. In Amster dam traint de Nederlandse top, zoals Ronnie Rivano en Jeffrey Snel. Ook mijn voornaamste rivaal Raymond Boelee traint d&ar. Tijdens de trainingen hebben wc ontzettend veel aan elkaar. We peppen elkaar op, dagen elkaar uit en corrigeren elkaar. Doordat je zoveel on derling contact hebt is er een enorme band ontstaan, er hangt tijdens de trainingen dan ook een hele goede 'spirit' ondanks de rivaliteit die bij de wedstrijden heerst". „Ik heb ondertussen al een he leboel sporten gedaan", vertelt Chang, „waaronder voetbal en wielrennen. Met voetbal speel de ik zelfs bij de landelijke A- jeugd van RVC. Maar er gaat toch niets boven karate. Eén kwartier karate is intensiever dan anderhalf uur voetbal. Het is een hele individuele sport, maar dat trekt mij juist aan. Als je een wedstrijd verliest is dat helemaal je eigen schuld, je kunt de fouten alleen maar bij jezelf zoeken. Als het in een teamsport niet zo lekker loopt, gaat iedereen op elkaar mop peren. krijg je allemaal indivi duele acties, die mislukken dan vaak en zo krijg je alleen maar wrijvingen in het team. Ik denk ook dat een sport als karate veel beter is voor de mentaliteit, het vergt namelijk enorm veel discipline". „Je kan wel zeggen dat ik zo'n beetje verslaafd ben aan kara te en sporten in het algemeen. Ik vind het ook heerlijk om me fit te voelen. Ik ben net een junky, als ik vier dagen niet heb getraind ga ik hardlopen. Vooral in een periode dat het goed gaat met karate, dan heb ik na de ochtendtraining al weer zin om 's middags wat te gaan doen". Tjoeman Chang: „De laatste jaren ben ik vooral fysiek sterker geworden" FOTO: MILAN KONVAUNKA ZEIST - De KNVB heeft de Europese voetbalunie (UEFA) schriftelijk om hulp gevraagd in relatie tot het vaststellen van de data voor de twee olympi sche kwalificatiewedstrij den tegen Australië. De Nederlandse bond hoopt dat de UEFA bij de wereldvoet- balorganisatie (FIFA) de be langen van de KNVB „in de meest ruime zin des woords" zal behartigen. Het sectiebestuur betaald voetbal wil de duels bij voor keur in de tweede helft van mei programmeren. Eerder is volgens de KNVB, gezien het overladen programma van met name de topclubs, vrijwel on mogelijk. Nederland dient eerst naar Australië af te rei zen, waarna in Utrecht de be slissing valt. De Australische voetbalbond heeft voor het tweeluik bij de FIFA al uitstel gevraagd en gekregen tot 15 mei. in verband met de afwer king van de play-offs van de nationale competitie. Voor het olympisch voetbal toernooi hebben Spanje. Italië, Denemarken, Zweden en Po len zich als Europese vertegen woordigers geplaatst. Andere deelnemende landen zijn Qa tar, Zu id-Korea. Kuwayt, Egypte, Marokko, Ghana, Pa raguay en Colombia. De Bruin De Europese voetbalunie (UEFA) heeft de Rotterdam mer Cees de Bruin in haar Sta dioncommissie benoemd. De ex-arbiter neemt dekplaats in van David Bowen uit Noord- Ierland, die zich uit het college heeft moeten terugtrekken. De Brit Ernie Walker (voorzit ter) en de Belg Karei Verton gen blijven op hun post. De commissie heeft tot speciale taak de stadions te controle ren, waarin Europese finales en wedstrijden voor de eind ronde van EK worden ge speeld. De Bruin maakt bij de KNVB deel uit van de landelij ke scheidsrechterscommissie en is tevens voorzitter van de werkgroep scheidsrechters be taald voetbal.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23