Met verborgen verleider naar gezonde toekomst Adviseur president Johnson: 'JFK nazi-achtige propaganda' Frank Boeijen heeft ingeleverd Nationaal Kunstdebat: KUNST IRTV ZATERDAG 4 APRIL 1992 J5 Weense avond in de RAI Uitstel besluit zendtijdindeling Kirov Ballet in Muziektheater Amsterdam „Meer subsidie voor kunst" Holland FM en Eurojazz betwisten radiofrequentie DEN HAAG - De tijdelijke toekenning van de radio-fre quenties aan Sky Radio, Ra dio 10 en RTL4 Radio moet on gedaan worden gemaakt. Holland FM en Eurojazz heb ben dat deze week bij de voor zitter 'van de afdeling recht spraak van de Raad van State betoogd. Volgens de twee com merciële stations heeft de mi nister van verkeer en water staat bij de toewijzing van fre quenties aan drie concurren ten uiterst onzorgvuldig ge handeld. Naar de mening van Holland FM en Eurojazz had de minister voor de toewijzing van de frequenties een open bare mededeling moeten doen. Ook had zij verdelingscriteria moeten opstellen om een fat soenlijke behandeling van alle belanghebbenden mogelijk te maken. Volgens beide stations heeft de minister vorige maand zonder enige noodzaak geoordeeld dat een tijdelijke verdeling noodzakelijk was. Landsadvocaat mr. E. Daalder bracht daar tegen in dat de mi nister de toewijzing van fre quenties onmogelijk langer kon tegenhouden. Hij verwees daarbij naar een uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven over een eerder opgeworpen blokkade. Verder kon de minister - ge zien de korte termijn - alleen degenen in aanmerking laten komen die al eerder belang stelling voor een restfrequen- tie hadden getoond. Holland FM en Eurojazz hoorden daar niet bij. Volgens Daalder kan aan het einde van dit jaar een definitieve beslissing over de toewijzing worden genomen. AMSTERDAM - De beroem de walsen uit het negentiende- eeuwse Wenen zijn dit jaar de leidraad voor het RAI-concert, dat op 13 juni wordt gegeven door het Concertgebouwor- kest.Voor het eerst wordt het concert afgesloten met een feestelijk avondprogramma, geheel in Weense stijl. Het concert opent met de bekende ouverture Rosamunde van Franz Schubert. Ook Johan Strauss is met zijn walsen van de partij. Portret van Hans Holbein naar National Gallery JaMSTERDAM - De veiling van het vrouwen portret van Hans Holbein II (1497/8-1543) van 15 april bij Christie's in Londen »gaat niet door. In plaats daarvan wordt het werk verkocht aan de National Gallery in Londen. Het Britse museum HS betaalt er een bedrag van 33 miljoen gulden (10 miljoen pond sterling) voor. Vanaf 28 april is de Holbein in de National Gallery te zien. Het por tret, waarop een vrouw met eekhoorn staat afge beeld, wordt door de huidige eigenaar Lord Chol- mondeley aan het museum verkocht, omdat hij meent dat het doek behouden moet blijven voor het Engels cultuurbezit. De opbrengst bij veiling van het vrouwenportret werd op ruim 49 miljoen gulden geschat. Tijdens de veiling op 15 april zal Shet schilderij ,'Daniël en Cyrus voor de afgod Bel' van de Nederlandse schilder Rembrandt wel on der de hamer komen. Het betreft één van de zes vroege werken uit particulier bezit, uit 1633. HILVERSUM Het bestuur van de NOS heeft gisteren nog geen besluit genomen over de toe komstige indeling van de publieke televisiezen ders. De omroepen willen meer tijd om de conse quenties van de verschillende oplossingen te be zien. De omroepvoorzitters willen volgens een woordvoerder nu niet beslissen vanwege de gro te belangen die op het spel staan. De nieuwe in deling is bepalend voor de samenwerking bin nen Nederland 1, 2 en 3 in de komende tien jaar. Twee oplossingen spelen in de beraadslagingen "over de zenderindeling een hoofdrol. De één is dat de uitzendingen van Evangelische Omroep worden verdeeld over twee netten, de ander dat de NOS-programma's worden gespreid over meer netten. Het voornemen bestaat over twee weken wel tot een keuze te komen. Première eigentijdse musical 'MOVE!' Schilderij Newman weer tentoongesteld AMSTERDAM In het Koninklijk Theater'Carré in Am sterdam gaat op 17 april de eigentijdse musical 'MOVE!' in première. Het verhaal speelt zich af in een dansstudio in Manhattan, in New York. Rick Atwell bedacht het gedeeltelijk (autobiogra fische concept. Het Engelstalige libretto is van Isidore Elias. Randy Klein en Willem Ennes componeerden de muziek. Voor de produktie zijn zangers, dansers en acteurs aange trokken uit de Verenige Staten, Japan, Zuid-Amerika en Eu ropa. 'MOVE!' is het verhaal van Jack Moran (Paul Hadobas), een dansleraar. Zijn droom om een succesvol Broadway-cho- reograaf te worden, is reeds lang geleden vervlogen. Zijn we reld dreigt in te storten als een projectontwikkelaar (Karin Bloemen) plannen maakt om zijn gebouw af te breken om het te vervangen door een hotelcomplex. De dansmusical is geproduceerd door de Stichting Carré Theaterprodukties in samenwerking met Joop van den Ende Theaterprodukties. De voorstelling blijft t/m 10 mei in Carré. Try-outs zijn onder meer te zien in Rijswijk (7 april) en Zoetermeer (14 en 15 april). Van medio oktober volgt een tournee door ons land. AMSTERDAM - 'Who's afraid of red, yellow and blue III', het veel besproken schilderij van Barnett Newman, is voor de bezoekers van het Stedelijk Museum weer in volle glorie te bewonderen. Een woordvoerster van het museum heeft dat gisteren meegedeeld. Het stuk maakt deel uit van de expositie van werken die zijn aange schaft in de periode 1963-1984. toen Edv de Wilde directeur van de kunsttempel was. Newman's werk werd aangeschaft in 1969. De tentoonstelling over het verzamelbeleid van De Wilde duurt tot en met 24 mei. 'Who's afraid' is bij het grote publiek voornamelijk bekend gewor den door het gekrakeel binnen de kunstwereld en de Amsterdamse politiek over de manier waarop het doek is gerestaureerd door de Amerikaan Daniel Goldreyer. Het schilderij werd op 21 maart 1986 door een bezoeker met een mes ernstig beschadigd. Mede dankzij de aanbevelingen van de weduwe van Newman, kreeg Goldreyer de opdracht het schilderij te restaureren. In augustus 1991 keerde het schilderij terug naar het Stedelijk Museum, waarna de kritiek op de restauratie losbarstte. Een onderzoek van het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk wees uit dat Goldreyer tegen de internationale restauratiecodes in het doek voor een deel had overgeschilderd. Mow® eweas Suske en Wiske nu ook in Chinees Na onder meer in het Frans, En gels, Duits. Ijslands, Spaans, Ti- betaans, Japans, Latijn en Tamil te zijn verschenen kunnen ook Chinezen nu van de verrichtin gen van Suske en Wiske gaan genieten. Een en ander is het ge volg van een contact dat de Standaard Uitgeverij in 1989 op de Boekenbeurs in Frankfurt leg de met de in Taipeh gevestigde uitgeverij Deerbrigde. Twee jaar geleden besloot deze Chinese uitgever, diep onder de indruk van Vandersteens' grote fanta sie, om vijftig titels in het chinees te gaan uitbrengen. In eerste in stantie brengt Deerbrigde twintig titels uit, de rest volgt in de ko mendejaren. 'Steden Forum Europa' cultureel festival in Amersfoort AMERSFOORT - In de laat- ste week van april wordt voor de tweede keer het culturele festival 'Steden Forum Euro pa' gehouden. Tijdens dit festi val staat de positie van de cul tuur in de middelgrote Euro pese stad centraal. Jn Nederland neemt de ge meente Amersfoort deel aan 'Steden Forum Europa'. Ande re steden die aan dit festival deelnemen zijn Canterbury (Groot-Brittanië), Coimbra (Portugal), Galway (Ierland). Gerona (Spanje). Hassalt (Bel gië), Kerkyra (Griekenland), Groothertogdom Luxemburg, Nimes (Frankrijk), Odense (Denemarken), Perugia (Italië) en Potsdam (Duitsland). Iede re stad verzorgt tenminste één groot evenement en een aantal kleinere projecten die repre sentatief zijn voor de eigen ste delijke cultuur. Het program ma biedt activiteiten op het ge bied van de beeldende kunst, theater, muziek, dans, litera tuur, film en fotografie. AMSTERDAM - IR>t Kirov Ballet van het Mariinsky Thea ter, zoals het Kirov Ballet zich 0 sinds de Russische omwente ling noemt, geeft begin mei K\ vier voorstellingen in het Mu ziektheater in Amsterdam. Het I is voor het eerst sinds 1970 dat dit beroemde balletgezelschap e in Nederland optreedt. Het gezelschap zal op 6 en 8 k mei het ballet 'Le Corsaire' van Marius Petipa opvoeren. Het stuk werd in de versie van de Franse choreograaf Mazilier voor het laatst in 1862 in de Amsterdamse schouwburg op- gevoerd. Voorafgaand aan deze twee voorstellingen geeft ,C Francis Sinceretti in het Ne derlands Theater Instituut in Amsterdam een lezing over 'Le Corsaire'. Sinceretti is docent n aan de Nationale Ballet Acade: mie en ex-danser van Het Na tionale Ballet. Op 9 en 11 mei zal het Kirov Ballet 'Het Zwanenmeer' van Marius Petipa en Lev Ivanov, in de versie van Konstantin Sergejev uit 1950, opvoeren. De geschiedenis van het Kirov Ballet begint in 1738 met de oprichting van een keizerlijke balletschool in St. Petersburg. "m Tot ver in de 19de eeuw treedt het gezelschap op in het Bols- hoi Theater van St. Peters burg. In 1860 verhuist het naar het Mariinsky Theater. Vanaf 1935 wordt het balletgezel schap het Kirov Ballet ge noemd, naar het vermoorde hoofd van de Leningradse comYnunistische partij. Aan het Kirov Ballet zijn ster- 1 ren als Anna Pavlovaen Rudolf Nurejev verbonden geweest. Jack Valenti heeft met zijn kritiek Oscars. Boek Twee van de artsen die de ster vende Kennedy hebben be handeld hebben de vraag op geworpen of hun collega Char les Crenshaw wel over genoeg informatie beschikt om te kun nen beweren dat de president op 22 november 1963 in Dallas in het voorhoofd werd gescho ten en niet alleen in de rug, zo als destijds de conclusie van het officiële onderzoek luidde. Crenshaw doet die bewering in zijn gisteren uitgekomen boek 'JFK: Conspiracy of Silence'. Een van de artsen, Kenneth Salyer. zegt: „Iedereen kan een observatie doen en daar over een verklaring afleggen, alleen beschikken sommige mensen over meer deskundig- gewacht tot na de uitreiking van de FOTO AP heid dan anderen. Crenshaw is opgeleid als algemeen chi rurg". Zijn collega voegt daar aan toe: „We waren bezig te proberen de president in leven te houden en niet om de ge rechtelijke feiten vast te stel len". Crenshaw heeft in een inter view met het televisiestation ABC gezegd de wonden van Kennedy voor die in zijn kist werd gelegd te hebben beke ken. „Ik wilde het voor de rest van mijn leven weten. En de rest van mijn leven zal ik we ten dat hij van voren is neerge schoten". aldus Crenshaw, die zegt destijds gezwegen te heb ben uit angst uit de medische gemeenschap te worden gesto ten en zijn baan kwijt te raken. Frank Boeijen toont in zijn muzikale soberheid minder zeggings kracht. FOTO JET BELGRAVER Concert Frank Boeijen. Met Frank Boeijen (zang, gitaar). Lené te Voort- wis (basgitaar), Ton Snijders (toet sen), Norman Bonink (drums en Pe ter van Benthem (gitaar). Nederlands Congresgebouw, Den Haag. Gister avond. Idoor HANS PIET Er pleit veel voor Frank Boeij en. Bij voorbeeld dat hij op een hoogtepunt in zijn carrière de groep waarmee hij werkt aan de kant zet, maar ook dat hij een deel van het materiaal, echte fan-favorieten, in een nieuw jasje steekt. Toch is elke verandering niet per definitie een verbetering. Dat bleek gisteravond in een uitverkocht Nederlands Con gresgebouw in Den Haag. Frank, bijna aan het einde van zijn Nederlandse tournee, was niet zo Boeijen(d) als vorige keren. Eigenlijk kreeg het pu bliek te maken met een hip hop Frankie, die soberheid combineerde met hoekig spel en die onder zijn nieuwe musi ci (nog) geen gelijken heeft ge vonden. Nu pas wordt echt dui delijk hoe goed de muzikanten waren die hij naar het 'arbeids bureau' stuurde. De twee uur die Frank met het Haagse pu bliek deelde, leverde een ma gere muzikale oogst op. Vooral het eerste deel van de show liet geen blijvende indruk achter. Het materiaal van zijn laatste geluidsdrager 'Wilde Bloemen' werd in een behoorlijk natuur getrouwe kopie over het voet licht gebracht, maar met het oudere materiaal was hij aan het spelen gegaan. En dat niet altijd in het voordeel van deze soms wonderschone composi ties. Vooral al die verliefde mensen die gisteravond bij Boeijen de warmte zochten, die hij op zijn platen achterliet, zullen teleurgesteld naar huis zijn gegaan. Voor Boeijen is het een afgesloten periode, ze ker nu hij met Amanda geluk kig is. Liefdesliedjes zijn se cundair geworden. Bovendien wordt hij, net als de rest van Nederland, geconfronteerd met een wereld waar haat en nijd de boventoon voeren. De aardbol rilt van het gebrek aan liefde en die kou is in het op nieuw gearrangeerde oude ma teriaal sterk verwerkt. Sober heid troef, ook in decor en licht. Probleem is wel dat een nummer als 'De storm' minder aangrijpend klinkt en dat 'Zeg me dat het niet zo is' alle passie heeft verloren. Eigenlijk is het met Frank een beetje zoals mét Bruce Springsteen: de creativiteit lijdt onder het ge luk. Hierdoor zijn al die mooie composities, die zoveel emotie in zich droegen, ook door de uitvoering, plotseling gewone 'liedjes geworden. Gelukkig maakt hij in het tweede deel veel goed. Dan blijkt hij plotseling met een nieuw arrangement wel uit de voeten te kunnen. 'Zwart-wit' krijgt een jazzy uiterlijk en in het hoekige spel wint het aan kracht. Dat geldt ook voor 'De tijden', dat met een Zuidameri kaans sausje wordt overgoten. Tegen die tijd heeft hij echter al te veel krediet verloren om de wat negatieve stemming nog in een positieve om te la ten slaan. Het vleugje warmte tijdens de uiterst kale uitvoe ringen van 'Ik word verliefd op jou' (de Nederlandse versie van Can't Help Falling In Love') met alleen piano en 'Hollandse hemel' zijn niet vol doende. Niet voor de fans ove rigens, die meezongen, hun aanstekers lieten branden en meedeinden op de muziek van Frank Boeijen. ARNHEM - Regio en Randstad zouden samen naar het Binnenhof moeten stappen voor min stens 40 miljoen gulden subsidie extra voor kunst. Er is gewoon te weinig geld voor de kunstbeoefe ning in Nederland. Dat was gisteren de conclusie van het 'Nationaal Kunstdebat gelijkvaardig, gelijkwaardig', gehouden in de schouwburg in Arnhem. Er mag bovendien geen cul- tuurgeld uit de regio wegvloei en ten gunste van de Rand stad. Dat stelden cultuurspeci alisten Beinema en Niessen (resp. CDA en PvdA). Die stel ling, waarvoor een brede Ka mermeerderheid bestaat, houdt niet in dat er niet ge sleuteld zou mogen worden aan de bestaande verdeling. Met name Opera Forum Fil harmonisch (Enschede) lijkt het slachtoffer te worden van het streven naar wijzigingen in die subsidiestructuur. Ge meente Enschede en provincie Overijssel doen er alles aan om Forum als nationaal reis-ope- ragezelschap te behouden. „Kunst is van uitermate groot belang voor het economisch vestigingsklimaat van een re gio". aldus burgemeester Wie- renga. Drs. J.W. Berghuis, di rectielid van Pakhoed nv in Rotterdam stelde dat het cul- tureje klimaat in een stad- /streek van groot belang is voor het zich aldaar vestigen van bedrijven. Vooral voor onder nemingen met een groot aan tal hooggekwalificeerde mede werkers. De provincies Overijssel en Gelderland lijken elkaar te zul len steunen in de strijd voor het behoud van twee orkesten (het Gelderlands Orkest en Fo rum) voor Oost-Nederland. „De kwaliteit van de regio mag niet verder worden aangetast", aldus burgemeester Wierenga. Directeur Frans De Ruiter van het Haags Conservatorium stelde dat muziek-op-topni- veau in de regio een moeilijk haalbare kaart is, omdat „de voedingsbodem ontbreekt". Hij werd fel geattaqueerd door Agaath Witteman, artistiek leidster van het Theater van het Oosten, die opmerkte dat Arnhem in de zestiger jaren een bloeiende toneelcultuur had (Toneelgroep Theater) die door het verleggen van de sub sidiestroom afgekalfd is. WD-leider Bolkesteijn deed de suggestie geld voor de sym fonische orkesten weg te halen bij de omroeporkesten, maar de andere partijen toonden zich afwijzend. Je zult het zien. Negendelige serie over gezondheid en fitness. KRO-te- levisie. Nederland 1 om 19.00 uur. Zondag. Idoor HANS PIËT HILVERSUM - Han van der Meer geeft om men sen. Om die reden begon hij vorig seizoen voor de KRO aan een drieluik. Het doel: de mens gezond van lijf en leden houden. De eerste reeks, onder de titel 'Hou nou toch op!' is in middels achter de rug. De bedoeling was te mensen te laten stoppen met ro ken. Han kan tevreden zijn, van de een miljoen rokers stak een kwart zijn laatste sigaret op. Zondag begint hij aan de twee de serie. Hierin probeert hij de kijker aan te sporen meer te bewegen, minder te drinken en gezonder te eten. Bah, wat een vervelend onderwerp, weer zo'n healthfreak die het beter weet. Dat is in 'Je zult het zien' echter niet het geval. Han van der Meer maakt gebruik van zijn bekende verborgen verleiderstechniek. Hij zet een uiterst amusant programma neer voor wie niet verder wil kijken dan zijn neus lang is, maar verstopt ondertussen al lerlei praktische tips in de ne gen afleveringen. De opzet is eenvoudig. Han gaat, minder in een studiodecor dan bij de eerste van de drieluik, een aan tal mensen volgen. Het zijn (natuurlijk) bekende Neder landers, die te veel eten, te wei nig bewegen of te veel drin ken. „Ik hoop dat de kijker zich gaat identificeren met die mensen", zegt Han. Ook al zie je het er niet direct aan af, er is heel veel research gepleegd voor Han aan het werk ging. Het gaat om zo'n anderhalf jaar studie en een batterij aan deskundigen om alles in goede banen te leiden. Het resultaat is er naar. 'Je zult het zien' is aangenaam kijk voer, waarin de 'genodigden' proberen het door hen gestel de doel te halen. Zo laat Wisse Dekker, voorzitter van de raad van commissarissen van Phi lips weten: „Ik zou best een paar kilo lichter willen zijn". De vier uitgekozen Europarle mentariërs storten zich op minder drinken en meer bewe gen, terwijl Marja de Bruin, hoofdagente van politie in Am sterdam, zich heeft voorgeno men 's avonds na tien uur niet meer de koektrommel in te duiken. Hoe het de zestien deelnemers aan dit program ma vergat, tonen de beelden in de komende weken. Het was behoorlijk lastig om personen te vinden, die aan deze reeks wilden meewerken. „Een roker herken je aan zijn sigaret, maar er loop echt nie mand te koop met zijn drank probleem". Nu wilde Han van der Meer niet direct alle alcoholisten van Nederland in zijn pro gramma. Han: „Ik heb niet naar wrakken gezocht, zoals ik ook geen weightwatchers of AA-mensen wilden. Ik ben op zoek gegaan naar gezonde per sonen, die iets extra's wilden doen om straks fit op vakantie te gaan en die er tegenop za gen om op het strand bij het le ger bierbuiken te horen". Om het programma zijn glans te geven, worden steeds drie andere deelnemers in hun werksituatie gevolgd. Deskun digen geven daarbij relevante informatie over onderwerpen als gezondheid, voeding, bewe ging of alcoholgebruik. Daar bij zijn er ook wat tips voor de kijker, die door Han eigenlijk als vierde deelnemer wordt be schouwd. Han: „Het is geen prestatie-programma. We heb ben aan het einde ook geen medailles. Wat we proberen is iemands levensstijl zo te ver anderen dat hij er naderhand ook nog iets aan heeft. „Inacti viteit is levensbedreigend blijkt uit onderzoeken. Niet bewegen is net zo slecht als te veel alcohol of roken. Dat ge- Han van der Meer maakt gebruik van zijn bekende verborgen verleiderstechniek. FOTO KRO vaar moet worden uitgeban nen". aldus van der Meer. Het begin van de reeks valt sa men met de Hartweek. Hope lijk is het een extra stimulans om fe kijken, want een echt gunstig tijdstip heeft die eer ste aflevering (tegenover Stu dio Sport') niet. Wie na de uit zending vragen heeft, kan te recht bij een panel op 06- 300135. LOS ANGELES/DALLAS Jack Valenti, voorzitter van de Amerikaanse film associatie en voormalig adviseur van president Johnson, heeft deze week een aanval gelanceerd op JFK en de regisseur van de film Oliver Stone. Hij beschuldigt hem ervan zich te bedienen van nazi achtige propaganda. In een zeven pagina's tellende verklaring zegt Valenti dat de film „bedrog" is en noemt hij de theorie die erin wordt ver dedigd, dat de moord op presi dent John F. Kennedy het re sultaat was van'een naderhand in de doofpot gestopte samen zwering, „kwakzalverij". Valenti zegt met zijn aanval op de reeds vorig jaar uitgekomen film bewust te hebben gewacht tot na de uitreiking van de Os cars, omdat hij niet het risico wilde lopen met zijn beschul digingen de jury te beïnvloe den die de onderscheidingen moest toekennen. Ook zei hij dat hij zijn aanval niet deed als voorzitter van de filmassocia tie, maar als voormalig mede werker van Johnson. Over de manier waarop Stone de „uit het boek van de voor malige openbaar aanklager Jim Garrison geplukte achter haalde dwaze theorie" aan de man probeert te brengen zegt Valenti: „Op bijna dezelfde manier werden Duitse jongens en meisjes in 1941 gehypnoti seerd door Leni Riefenstahl's Triomf van de Wil, waarin Adolf Hitier werd afgebeeld als nieuwe god". Samenzweerders Garrison, in de film gespeeld door Kevin Costner, heeft uit alle macht geprobeerd te be- 1 wijzen dat Kennedy werd ver moord door samenzweerders en niet alleen door Lee Harvey Oswald. „Is er ook maar ver standig mens die werkelijk ge looft dat president Johnson, de leden van de commissie War ren, wetshandhavers, CIA, FBI, medewerkers van het Witte Huis en een verzameling misdadigers, weirdo's en fris beewerpers samenzweerden om een komplot te beramen, zoals Garrison ons wil doen ge loven? En dat daar vervolgens 29 jaar lang niets over uit lekt?". zo vraagt Valenti zich af. Een scène uit de omstreden film 'JFK' met Kevin Costner en Donald Sutherland. FOTO WARNER BROS Stone zegt in een reactie dat Valenti er met zijn „emotione le aanval" helemaal naast zit. „De overgrote meerderheid van de Amerikanen is het eens met de stelling waar mijn film om draait: dat president Ken nedy werd vermoord als resul taat van een komplot waar ook mensen uit de regering bij wa ren betrokken", aldus de regis seur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15