Alkemade: drie ton liittrekken voor estauratie molens Ontstemming over kavels Poelmeer foorhouter voor ereldtitel Uitdansen aar Wuppertal J idócSoivtcmt LEIDEN OMGEVING 13 Gifdebat Alphen op Radio West Expositie geopend van Zoeterwoudse kunst Draaginsigne Gewonden voor Sassenheimer Oegstgeest in beeld Kritiek op ontwerp nieuwe Northgoschool I leconstructie glastuinbouw Ter Aar afgesloten irders krijge krant van ïr lu oX3 maat. ADVERTENTIEBEDRIJF Ide zalm in gemaal on ZATERDAG 4 APRIL 1992 'ast [WIJK - Medewerkers van het iaal in Katwijk konden gistermor- ^hun ogen niet geloven. Een wilde volgens deskundigen uiterma- tldzaam in het Noordzeewater, erecht gekomen in het krooshek het gemaal, het betrof een knaap bijna een meter lang. Het beest al gauw spijt van zijn drieste it. De automatische grijper die er- 16) r moet zorgen dat het gemaal vrij oolft van grof vuil reageerde automa- en kneep het dier bijkans fijn. w l ingrijpen van de medewerkers Rijnland mocht niet meer baten. q^I vis werd afgevoerd naar een Kat- Fg. cse rederij. De stoffelijke resten 45,len waarschijnlijk gretig aftrek :n. Veel verser kun je zalm ten- niet krijgen. Motorrijder en kind gewond bij aanrijding OUDE WETERING - Een zesjarig kind uit Roelofarendsveen is gister middag ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Gogherpolder- weg in Oude Wetering. Het kind zat achterop de motor van een 23-jarige man uit Roelofarends veen. In een onoverzichtelijke bocht schrok hij van een tegemoetkomen de auto die werd bestuurd door een 37-jarige plaatsgenoot. Hij schrok daar zo van dat hij hard remde en vervolgens onderuitschoof en tegen de auto aangleed. Het jongetje brak onder andere ribben en een sleutel been. De motorrijder liep schaaf wonden op. Demonstratie scheiden afval in Oegstgeest OEGSTGEEST - Door vanuit een hoogwerker aan de Lijtweg foto's te maken van het storten van afval in een vracht auto wil Oegstgeest aan tonen dat het huisvuil wel degelijk apart wordt gestort. De gemeente Oegst geest wil op die manier geruchten ontzenuwen dat het gescheiden in gezamelde huisvuil op één hoop zou worden gestort. ALPHEN AAN DE RIJN - Ra dio West zendt maandag recht streeks uit vanuit het gemeen tehuis in Alphen aan de Rijn. De regionale omroep volgt dan de vergadering van de ge meenteraad. die volledig in het teken staat van het rapport van de commissie-Engwirda. De gemeenteraad zal daarbij laten weten of het nog vertrou wen heeft in het verdere func tioneren van Paats. De uitzen ding van Radio West op 88.4 FM begint om zes uur. De ver gadering zelf vangt om half acht aan. ZOETERWOUDE Veelzijdigheid was gisteren troef bij de opening van de expositie in het gemeentehuis van Zoeter- woude met werk van Aad Knops en Peter Popma. Bij de ope ning stal cabaretier Nico Heemskerk de show. Cultuurwethouder R. Hogenelst was verhinderd en daarom nam zijn collega T. Ringersma de honneurs waar voor de opening. Van Aad Knops is een selectie te zien van haven en zeegezichten. Uit de realistische wijze waarop de sche pen zijn weergegeven blijkt de acutaresse waarmee Aad Knops te werk is gegaan bij zijn aquarellen en olieverfschil derijen. In de werken van Peter Popma komt tot uitdruk king dat deze psycholoog in staat is met uiteenlopende ma terialen te werken. Chamotteklei mag dan zijn voorkeur hebben, de 'bronzen geliefden', de houten figuren en het 'appeltje' van belgisch hardsteen mogen ook gezien worden. De expositie in het gemeentehuis is tijdens kantooruren te zien tot en met vrijdag 22 mei. SASSENHEIM - Sassenheimer D. Zuilhof is sinds gistermorgen in het bezit van het Draaginsigne Ge wonden. De onderscheiding werd hem in de ontvangstzaal van het gemeentehuis uitgereikt door burgemeester H. de Jonge. Zuil hof raakte-op 4 mei 1949 gewond in Nederlands Indië. toen het gepant serde militaire voertuig waarin hij zat tijdens beveiliging van een fourage- convooi op Java. op een mijn reed. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest geeft 17.000 gulden uit om het dorp op luchtfoto's vast te la ten leggen. Dit is voor het laatst gebeurd in 1978. De bouw van Haaswijk en andere ruimtelijke ontwikke lingen maken een nieuwe fotosessie noodzakelijk. Het ma teriaal wordt gebruikt •voor bestemmings plannen. verkeers plannen en dergelij ke. i» w LLEN VERHAAR 15\KEMADE Een meer- rheid van het Alkema- p' se college van B W 7\ rnt in met een ambte- sa- advies om drie ton uit trekken voor de restau- van 9 Alkemadese ilens. De Rijnlandse ilenstichting had om i.OOO gulden gevraagd. :N meerderheid van het colle- vindt dat de landschappelij- en historische waarde van lens op Alkemades grond- lied zo groot zijn. dat die uit te is gerechtvaardigd. Een iderheid meent daarente- dat anderhalve ton genoeg et zijn. Daarbij wordt gewe- :n lop de bezuinigingen die op gebieden zijn of wor- 1 doorgevoerd. Evenals op van andere verplichtingen wensen, nleiding voor het voorstel is brief van de Rijnlandse lenstichting, waarin wordt neld dat de Stichting 2,7 joen gulden nodig heeft ir de restauratie van alleen Alkemadese molens. rijks- en provinciale subsi- g|s en particuliere donaties, de Molenstichting aan kwart van het geld komen, resterende deel, 675.000 den. zou van de gemeente moeten komen, omdat anders het rijk niet over de brug komt. Strijdpunt Naar verwachting is de restau ratie nog onderwerp van dis cussie tussen Monumënten- zorg en Molenstichting. Zo ligt er nog steeds een strijdpunt tussen Monumentezorg en de Rijnlandse Molenstichting over de vraag of het scheprad van de Waterloosmolen mag worden vervangen ten gunste van een vijzel. Bij andere mo lens lopen vergelijkbare dis cussies. Hoe die gesprekken aflopen en wat de financiële gevolgen daarvan zijn, is nog onbekend. Volgens een intern ambtelijk rapport heeft de Rijnlandse Molenstichtine jarenlang veel te weinig gedaan aan het on derhoud van haar molens. Dat heeft de stichting inmiddels zelf ook ingezien. Daarom is eerst gezorgd voor een dek kend onderhoudsprogramma. „Nu dat is geregeld, ziet de mo lentoekomst er in Alkemade veel gunstiger uit dan wanneer we door een tekort aan onder houd van de ene naar de vol gende restauratie moeten wer ken. Dat zou immers onge wenst zijn", zo meldt het amb telijk rapport. De gemeente wil nog een nade re motivering van de Rijnland se Molenstichting over de res tauratie van de Veender-, de Kager- en de Blauwe Molen. Als daadwerkelijk tot subsidië ring wordt overgegaan, moet de Rijnlandse Molenstichting moeten toezeggen dat men geen nieuwe subsidies meer zal viagen voor de negen mo lens. „Het gevraagde bedrag van 675.000 gulden kan in ie der geval onmogelijk door de gemeente worden gegeven" meent het college. Creatief De Rijnlandse Molenstichting moet voor het resterende te kort van 375.000 gulden een creatieve oplossing zoeken. Het college denkt daarbij aan een actie, sponsors of des noods het verkopen van een molen. „Wellicht kan het fonds Mofor (Molenfonds Rijnland) worden aangesproken. Dat fonds is ontstaan toen de Bar- remolen aan de firma Heine- kên werd verkocht". Aan een eventuele subsidie worden wel eisen gekoppeld. Zo moeten de molens van Al kemade aan de inwoners iets extra bieden; het praktisch nut voor de inwoners moet worden verhoogd. Een andere voor waarde is dat de Molenstich ting moet aantonen dat de voorgestelde restauraties noodzakelijk zijn. Ook eist Al kemade dat de provincie, het rijk en de buurgemeenten Warmond en Jacobswoude ook deelnemen aan het redden van het Molenbestand in de regio. OEGSTGEEST - De Ver eniging Vrienden van Poelmeer is ontstemd over de aanpassing die plaats zal vinden met be trekking tot nieuw- en verbouw van het overdek te zwembad Poelmeer. In de commissiestukken van de gemeente Oegstgeest is eerder vermeld dat de project ontwikkelaar 1000 vierkante meter grond meer krijgt om woningen te bouwen. Dit bete kent dat er 4.000 meter over blijft voor de ligweide. Volgens de bestuursleden van de Stichting Vrienden van Poelmeer is dit in strijd met de eerder gedane toezegging dat de ligweide in de toekomst vol doende ruimte biedt voor het geval er behoefte is aan een openluchtbad. De gemeente stelt dat er met de architect naar is gekeken en dat de mo gelijkheid daartoe wel degelijk blijft bestaan. De nieuwe Northgo Scholengemeenschap. I TEKENING: SCHUURMAN PARTNERS door MARIJKE DEN HOLLANDER NOORDWIJK - „Van dit ontwerp gaat weinig char me en warmte uit". Zo luidde deze week tijdens de commissie onderwijs het oordeel van J. van Kij ken (WD) over het ont werp voor de nieuw te bouwen Northgo Scholen gemeenschap in Noord- wijk. Het schoolgebouw, dat aan de Duinwetering moet verrijzen, wordt opgetrokken in gele en grijs-bruine steen. De klaslo kalen worden in twee vleugels ondergebracht die doormiddel van een glazen verbindings gang met elkaar verbonden zijn. Deze corridor wordt op ooghoogte voorzien van een donkere glassoort die zonwe rend is. De kozijnen worden deels donkerbruin, deels licht beige getint. De aula die als blikvanger aan de voorkant van de school komt te staan wordt eveneens in donker glas uitgevoerd. Volgens wethou der V. Salman van ruimtelijke ordening is het glas dat ge bruikt wordt niet spiegelend, zoals omwonenden tevoren vreesden. Naast de kritiek van Van Eij- ken liet ook Groen Links we ten niet ondersteboven te zijn van het ontwerp. A. Ouwehand (Groen Links) vroeg zich af of het bureau Stuurman Partners met name wat de beeldbepa lende aula betreft niet wat cre atiever te werk had kunnen gaan. „Het gebouw staat er niet voor een paar jaar", zo waarschuwde hij. Onderwijs-wethouder J. Be- dijn ontnam hem echter de il lusie dat er nog iets aan het ontwerp zal kunnen worden veranderd. De Noordwijkse commissie van welstand heeft inmiddels positief geoordeeld over zowel het ontwerp van de school als de gebruikte kleur keuze. Er wordt naar gestreefd de nieuwe Northgoschool per 1 augustus 1993 in gebruik te kunnen nemen. Met ingang van het nieuwe schooljaar telt de openbare scholengemeen schap. die in 1990 van start ging, 520 leerlingen. Renovatieplan voetbalvelden in Rijneveld RIJNEVELD - Het college van Rijneveld wil in de komende tien jaar haar voetbalvelden gaan renoveren. Alleen de velden in Koudekerk aan de Rijn blijven buiten schot. De totale kosten van dit meerjarenplan bedragen bijna acht ton. De voetbalclubs BSC'68 uit Benthuizen, Hazerswoudse Boys en Koudekerk heb ben verheugd gerageerd op de voorstellen van de gemeente. De eerste twee clubs klagen al jaren over de slechte staat, waarin hun velden verkeren. Al in de zomer van dit jaar wordt het trai ningsveld in Benthuizen en het hoofveld in Hazerswoude-Dorp opgeknapt. De velden van Koudekerk behoeven geen onder houd, omdat deze pas in 1988 zijn aangelegd. Op 15 april wordt over dc renovatie van de sportvelden gesproken in de commissie voor advies en bijstand. loor IANKEES FAAS KDRHOUT - „Tien uur in week zijn we in dansschool Van der Geest in Sassen- m te vinden. Ik heb alles mijn dansen over. Het is mers mijn lust en leven". De jarige Voorhouter Michael de Berg komt dit weekein- met zijn Zwanenburgse rtner Mariska van de Roest op het wereldkampioen- iap voor latindans jeugdpa- in het Duitse Wuppertal. nslerares Hannie van der est heeft sinds vier jaar Mi- sel onder haar hoede. „Ik al snel wat voor talenten iter Michael schuil gingen, was echter een probleem voor hem een geschikte ispartner te vinden. Maris- bleek echter een schot in de is". een korte proefperiode gin- Michael en Mariska met elkaar in zee. De Nederlandse kampioenschappen leken op 22 maart echter te vroeg geko men. Michael: „Aanvankelijk stond deze wedstrijd gepland voor mei. Dat betekende in korte tijd hard trainen om het programma onder de knie te krijgen. Wonder boven wonder haalden we toch de eerste plaats". Michael en Mariska krijgen veel steun van hun ouders. ,Aan kleding, reiskosten en lessen ben ik jaarlijks rond de 4400 gulden kwijt", zegt Mi chael. „Om onze ouders wat te rug te geven heb ik een bij baantje bij de Dagmarkt in Voorhout"! Michael heeft geen idee wat hem te wachten staat in Wup pertal. „Bij het wereldkampi oenschap wordt een afvalsy- steem gehanteerd. Het in be dwang houden van je zenuwen en de vorm van de dag bepalen Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezellde avond nabe zorgd. REGIOJOURNAAL Troetelbeertjes De avonturen van de Troetel beertjes vormen het onder werp van een jeugdfilm die woensdagmiddag vertoond wordt in het K O-gebouw, Sluisweg 16 in Katwijk. De film begint om twee uur en duurt vijf kwartier.Toe- gangskaartje 4,-. Pleegouders De Centrale voor Pleegzorg Zuid-Holland/Zeeland houdt woensdag in de Raadhuis straat in Alphen aan den Rijn een voorlichtingsavond over pleegzorg. Toekomstige pleegouders krijgen allerlei informatie over wat hen te wachten slaat. Aanvang om acht uur. Film Filmhuis Lisse draait dins dag de Belgische produktie 'Toto le Hems'. Filmmaker Jaco van Dormael sleepte met zijn film verschillende prijzen in de ivacht op Eum- pese festivals. Het verhaal speelt zich af in een bejaar dentehuis in het jaar 2027. De oude man Thomas kijkt terug op zijn leven 'Toto le Hems' aan de Vivaldistmat begint om half negen. Bezoe kers betalen f 7,50 Houders van CJP en Pas 65 betalen vijf gulden. Michael van de Berg en Mariska van de Roest tijdens hun laatste re petitie voor het wereldkampioenschap latindansen in Wuppertal FOTO: HENK VAN DE ENDE het resultaat". Hannie van der Geest is trots op haar pupillen. „Nog nooit is een paar van mijn school zo ver gekomen. Michael en Ma riska moeten vooral in Wup pertal ervaring opdoen voor la ter. Omdat ik het te druk heb, kan ik er helaas niet zelf bij zijn". door MARIETA KR0FT 2R AAR - Het eens door ilen afgeschreven tuin- luwgebied in Ter Aar, ieft weer een goede bo- im gekregen waarop irder gebouwd en gemo- irniseerd kan worden. it zei burgemeester en te- voorzitter van de recon- uctiecommissie P. Verhoef itermiddag bij de afsluiting n de Ter Aarse glastuinbou- econstructie. Hoewel het re- ltaat er mag zijn, had het vol os hem beter gekund. Kwe- rs en andere genodigden iren in groten getale naar de ntbijeenkomst gekomen. Die d plaats in de kantine van t nieuwe tuinbouwbedrijf n de firma J. Hijdra aan het igerbos. een voorbeeld van resultaten van de recon- Uctie. Na jaren van voorbereiding, ging de commissie in 1986 aan het werk. De totale kosten om de Ter Aarse glastuinbouw een nieuw leven in te blazen, wer den begroot op 27 miljoen gul den. Het rijk zou hieraan, via de Landinrichtingsdienst 10 miljoen gulden bijdragen. Om dat van de 136 kwekers maar 66 gebruik hebben gemaakt van de regeling, vloeit vijf mil joen gulden terug naar de rijkskas. Gisteren werd de re constructiecommissie door ing. J. Bleijdorp, namens de centrale landinrichtingscom missie en door ir. G. Bakker, plaatsvervangend directeur Landbouw, Natuur en Open luchtrecreatie in de provincie Zuid Holland, ontbonden. Kwekers die nu nog hun be drijf willen moderniseren, moeten dat zelf betalen. In de commissie zat Verhoef na mens de gemeente. F, Hooger- vorst, M. Kleijn en P. Lange- laar namens het tuinbouwbe drijfsleven, dijkgraaf D. Kemp van het waterschap en secreta ris L. Rijtema. Verlengen Het ging Verhoef aan het hart dat er weer geld terug moet naar het rijk. Vorig jaar pleitte hij vergeefs voor het verlengen van de periode van vijfjaar, die voor de reconstructie stond. Zodat meer kwekers de kans zouden krijgen om zich aan te melden. Verhoef plaatste gis teren dan ook kanttekeningen bij de regeling voor de recon structie. Een kweker die zijn bedrijf wil uitbreiden of een gunstiger bedrijfsoppervlakte (kavelgrootte) wil. is afhanke lijk van wat zijn buren willen. Als er een wordt uitgeplaatst, kunnen de andere twee uit breiden. Verhoef noemde deze regeling „remmend en zwaar". Verhoef: „Zelden zijn drie aan eengesloten bedrijven tegelij kertijd aan een vernieuwings proces toe. Daarom is de loop tijd van vijf jaar een extra zwa re voorwaarde". Een reden te meer om de periode van vijf jaar te verlengen is het feit dat de regeling gebaseerd is op vrijwilligheid, dit in tegenstel ling tot de ruilverkaveling in de akkerbouw en veehouderij. „Dit vraagt nog meer tijd en overredingskracht van mede werkers van commissieleden en van de buren tot elkaar", zo heeft hij ervaren. „Wij hebben mensen moeten masseren en kneden om mee te doen of an deren te laten meedoen". Volgens Bleijdorp heeft een verlenging van de reconstruc tieperiode geen zin. Bleijdoip: .Als je dwarsliggers nu niet over de streep trekt, dan lukt dat ook niet in zeven of acht jaar". Van de regeling die in 1979 in het leven is geroepen, maken in de regio nu nog de glastuin bouwgebieden in Alkemade, Aalsmeer en in de Noordse Buurt gebruik. De regeling gaat verdwijnen, kondigde Bleijdorp aan: „De tuinbouw moet in staat zijn, zijn eigen in vesteringen te kunnen beta len". ADVERTEER OP MAAT IN DE DIKSTE KRANT VAN HET LAND. ^Adverteerders kunnen nu in Zuid-Holland naar hartelust adverteren in 44 titels en 60 edities. Welke voordelen u dat geeft? Ten eerste kunt u uw doelgroep op uw wensen afgestemd bereiken. Ten tweede levert dat voor contracthouders een aantrekkelijk combinatietarief op. Kortom, er zijn twee redenen om snel de tarievenbrochure aan te vragen voor adverteren in de dikste krant van het land. Telefoon 070-3190797.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13