LEIDEN OMGEVING zaterdag^.^ n orry Hagoort stopt a een kwart eeuw Goed op tijd Steunfonds voor echte wereldverbeteraars Wethouder in de aanbieding 'Ideale week' SSR over integratie £eidóe(2owa*it ALLERLEIDS Hot house Op het podium van Hot hou se in de Waag, treedt van avond de groep Sumbur 5 op. 'Sumbur' is Russisch voor 'ongerijmd' en 'in de war', en die kwalificaties komen te rug in de muzikale experi menten van het gezelschap. Groene cursus Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie geeft in april, mei en juni een 'groene cursus', waarin landschap pen centraal staan. In de Leidse Sterrenwacht worden zes avonden gegeven, en daarnaast worden zes excur sies georganiseerd. De cursus kost zestig gulden. Inlichtin gen en opgave: Dineke Bruin. Beekforel 70. 2318 MC Leiden, tel: 215123. Aids Het HlV-café Leiden houdt maandag een thema-avond over psychosociale zorg voor mensen met aids. Willemien Dorana, aids-consulente van het Academisch Ziekenhuis Leiden houdt een inleiding. De avond is bedoeld voor mensen die zelf seropositief zijn of mensen die via vrien den of familie met hen te ma ken hebben. Na de inleiding kunnen vragen worden ge steld en eigen ervaringen in gebracht. Het HlV-café is vanaf 19.30 uur open. De in leiding begint om 20.00 uur. Het café wordt gehouden in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44 in Leiden. Inlichtin gen bij Wijnand Glimmer veen 071-615505 Klussencursus 'Van stekker lot vlotter' is het motto van een klussencursus voor vrouwen die wordt geor ganiseerd in buurthuis Vo gelvlucht. De lessen worden op zes dinsdagavonden van af 7 april gegeven, steeds van 20.00 uur tol 22.00 uur. Opga ve bij het buurthuis, Boshui- zerlaan 5,071-313648 Zomerkleding Op dinsdag 7 en woensdag 8 april wordt in 't Pand, Caeci- liastraat 18. een zomerkle- dingbeurs gehouden. Kleding kan dinsdag worden inge bracht tussen tien en vier uur. De verkoop start dins dag om zeven uur 's avonds, en gaat woensdagmorgen verder, tussen tien en twee uur. Informatie 071- 131335/132920/312207. Werelddans Wie wil kennismaken met in ternationale folklore èn hip hop en Afrikaanse dans, kan vanaf 7 april deelnemen aan een cursus werelddans. De cursus wordt op dinsdag avond gegeven door Marion Nieuwenhuizen. Beginners: 19.15-20.45 uur, gevorderden: 20.45-22.15 uur. Kosten be dragen 35 gulden voor zeven lessen. Informatie en aan melding: Leids Volkshuis, Apolhekersdijk 33a, tel: 176389. Technisch directeur woningbouwvereniging vertrekt na conflict LEIDEN - P. Jansen stapt op als technisch directeur van de woningbouwvereniging Lei den (WVL). Reden is een vertrouwens breuk met het bestuur van de woningbouwvereniging. Het conflict gaat over het verlies dat de WVL leed toen het voor zes ton aan schetsen en ont werpen liet maken voor de ont wikkeling van het terrein rond de Meelfabriek. Uiteindelijk is het project niet doorgegaan maar bleef de WBL met een verlies van 600.000 gulden zit ten. Het bestuur, dat nooit toestem ming heeft gegeven voor het laten maken van de tekenin gen. zegt te zijn misleid door de directie. „We hadden er na melijk geen benul van dat de kosten zo hoog waren en dat de woningbouwvereniging moest betalen", zegt voorzitter Van der Helm. „We dachten dat de gemeente zou betalen". Dit wordt echter tegengespro ken door Jansen. „Het bestuur was volledig op de hoogte van de omvang van het project. Bo vendien was het ons initiatief om het project te ontwikkelen. dus het lag voor de hand dat de kosten voor de woningbouw vereniging waren. Nooit is de suggestie gewekt dat de ge meente zou betalen". Volgens Jansen was er geen sprake van misleiding. „We werkten niet in het geheim. Al les wat we deden was open baar, dus het bestuur kon zich ten alle tijde op de hoogte stel len over de financiering. Het is dus zeker niet zo dat het be stuur in december ineens voor een verrassing kwam te staan, zoals het zegt". LEIDEN - Wethouder J. Walenkamp gaat op donderdag 9 april aan de slag in de detailhandel. Hij werkt dan van zes tot negen uur bij de Hema aan de Haarlemmerstraat als verkoper van drop. koekjes en noten. De Hema heeft de wethouder weten te strikken in het kader van de Week van de Win kel, een campagne die erop is gericht het imago van de detailhandel te ver beteren en zodoende meer personeel aan te trekken. Op Walenkamp rust ook de taak de speciale aanbieding, een pond roomboterkoekjes van 5,90 voor 4,35, te slijten. LEIDEN - Integratie is dit jaar het thema van de 'Ideale week' van jongerenvereniging Au- gustinus. Op het programma staan een lezing en een film. Maandag spreekt vanaf 20.30 uur Chan Choenni, rapporteur minderheden beleid over het onderwerp 'De toekomstige kleur van Nederland'. De film 'Als ik aan studenten denk' wordt donderdag vanaf 20.00 uur ver toond, daarna volgt een politiek café. Beide ac- tviteiten hebben plaats bij Augustinus aan het Rapenburg 24. De 'Ideale week', in het verle den 'Ideële week' wordt jaarlijks gehouden door Augustinus. De week is opgezet om leden en niet-leden te laten kennismaken of te inte resseren vooreen maatschappelijk probleem. Korendag in de Stadsgehoorzaal LEIDEN - De jaarlijkse korendag voor ouderen wordt donderdag in de Stadsgehoorzaal in Leiden ge houden. Het is de zestiende editie van het korenfesti val, waar zestien zanggroepen uit verschillende dien stencentra hun medewerking aan zullen verlenen. Het festival begint om negen uur en duurt tot vier uur 's middags. De toegang is gratis. Informatie: 141333/310916. Reünie van oud-cursisten LEIDEN - Het centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefening viert aanstaande vrijdag 10 april zijn eerste lustrum. Ter gelegenheid daarvan worden alle oud-cursisten opgeroepen voor een reünie met aan sluitend een feest. De reünie begint om 18.30 uur in het Volkshuis, Apothekersdijk 33. Het feest begint om 20.00 uur. I door ED K0RFF DE GIDTS JCIDEN Corry Hagoort 48) is een begrip in Lei- len. In de afgelopen 25 aar heeft ze heel wat Lei- lenaren voorzien van sie- aden, kaarsen, poppen en elfs rietstoelen. Haar ka- lowinkeltje aan de Doeza- traat was één van de eer- te kadowinkels in Leiden n is een kwart eeuw lang en ontmoetingspunt roor buurtbewoners ge veest. Het winkeltje ver- Iwijnt binnenkort. „De nensen zijn toch een >eetje verzadigd van nuisterijen". lorry begon in november '66 otaal onverwacht aan haar rinkel. Ze had weliswaar haar niddenstandsdiploma, maar rerkte al enige tijd als labo ante. Niets leek dus te wijzen p een toekomst als midden- tander. „Op weg naar een :estje zei mijn man opeens at hij een winkel aan de Doe- astraat te huur had zien staan, lij heeft mij die winkel als ado gegeven". forry en haar man begonnen net één leverancier, een oude rrouw die bij haar moeder oor ellen tentoonstelde. Verder ,fiad ze een kado-leverancier en en rietfabrikant. „De winkel I. as vroeger vooral bekend om e rieten stoelen en manden. )at was een tijd lang een rage, n het liep hier enorm goed. )e rage ging echter voorbij zo- at we daarmee gestopt zijn". Haar man hield het op dat mo ment ook min of meer voor ge zien. .Alleen maar oorbellen verkopen is niets voor hem", aldus Corry. Veel Leidenaren herinneren hem als de man, die grappend en grollend door de zaak liep. Of naar buiten liep en hondegeluiden nadeed voor de kinderen. Experiment „Bij de opening van de winkel had ik alle kennissen uitgeno digd. Ze kochten zoveel dat mijn hele winkel leeg was. Toen moest de dag daarna de zaak dicht, omdat we nieuwe spullen moesten inkopen". Vooral in de begintijd was het haar doel om de winkel betaal baar voor iedereen te houden. „Er waren kunstnijverheids- winkels in Leiden waar je leu ke dingen kon kopen, maar die waren allemaal vrij duur. Wij hadden spullen vanaf twee gulden, en het hoogste was honderd gulden. Iedereen moest in onze zaak kunnen ko pen. Ik zag het als een soort ex periment". Met haar 25 jaar ervaring heeft ze trouwens een goed beeld ge kregen van het koopgedrag. „De Kerstman verdringt Sin terklaas steeds meer. ook in Leiden". Het is haar opgeval len dat de mensen steeds meer geld uitgeven. „Ik heb de laat ste tijd enkele speeldoosjes verkocht van honderden gul dens". Papegaai Corry ziet zichzelf vooral als een aanspreekpunt voor de klanten. „De mensen kwamen hier gerust anderhalf uur op een krukje zitten om met me te praten, terwijl ik ondertussen andere klanten hielp. Zo kwa men voormalige winkelmeis jes langs met hun kinderwa gen. Ook vroegen klanten om raad voor hun huisdieren. Zelfs over papegaaien". Corry heeft namelijk twintig jaar lang gezelschap gehad van Koko, de winkelpapegaai. „Hij kon praten en liedjes zingen. Als hij floot, dan zei mijn man altijd dat er iemand wat had gestolen uit de zaak". Dat de mensen zo graag in de winkel kwamen lag .vooral aan de huiselijke sfeer. Hoewel de opheffingsuitverkoop de rek ken al aardig leeg maakt, hangt deze sfeer er nog steeds. „Ik heb altijd geprobeerd om van de winkel een soort huis kamer te maken. Daarom heb ik al mijn vrije tijd in deze win kel gestoken". Afscheid nemen „De concurrentie met grotere kadowinkels zoals Blokker is op den duur niet meer vol te houden. De mensen hebben ei genlijk al alle leuke snuisterij en, zoals bekers met teksten, leuke boxershorts en kaarsen. Een grote zaak kan dan artike len vervangen, maar bij een kleine zaak ligt dat moeilij ker". Corry staat nog tot Pasen in de zaak. Hierna trekt een andere huurder in het pand. De laatste dagen loopt het win keltje echter nog 'als een trein'. Niet alleen vanwege de opheffingsuitverkoop, maar ook door alle bezoekers die nog even afscheid willen ne men van Corry. Corry Hagoort in haar zaak aan de Doezastraat. merte maken". „Ik heb altijd geprobeerd van de winkel een soort huiska- FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het linkse ide alisme is nog niet dood. Onlangs is in Leiden het jongerenfonds 'Alert' op gericht, dat acties van be vlogen jongeren finan cieel wil steunen. „Maar alleen echte wereldverbe teraars komen in aanmer king voor een bijdrage", zegt Romana Abels van Alert. Alert komt voort uit de jonge renbeweging van de FNV. die enige tijd geleden ter ziele is gegaan. Alle inventaris en on roerend goed zijn verkocht en hebben één miljoen gulden op gebracht. Van de rente, onge veer een ton per jaar. betaalt Alert haar bijdragen. Boven dien is het op zoek naar dona teurs om de kas te spekken. „De mensen van Alert zijn na tuurlijk wel links, maar we proberen dat imago een beetje te vermijden", zegt Romana. „We willen niet in het hoekje van de wereldwinkel en de kraakbeweging worden ge drukt. Bovendien staan we heus wel open voor projecten van mensen die andere ideeën hebben". Alert heeft er bewust voor ge kozen juist projecten van jon geren te steunen. „Want zij willen veel en hebben goede ideeën", vertelt Romana. „Al leen hebben ze meestal niet het geld om hun plannen te re aliseren". De soorten projecten die Alert gaat steunen lopen uiteen, maar moeten gericht zijn op een fundamentele maatschap pijverandering, in Nederland of de Derde Wereld. Demon straties, publicaties of ludieke acties komen in aanmerking voor geldelijke steun. „Hoe origineler de actie, hoe groter de kans op steun van Alert", zegt Romana Abels. Eén van de eerste bijdragen van Alert gaat naar een Turkse caberetgroep. „Zij strijden na melijk voor het doorbreken van conservatieve denkbeel den. Ook steunen we een hou- se-party waarbij geld wordt in gezameld voor de jongerenaf deling van het Zuidafrikaanse anti-aprtheidsorganisatie ANC" Imago De opening van De Keuken hof zou het goed doen in John Lantings Theater van de lach. Een milieuactivist verkleed als 'groene bloembol', boze bollenkwekers die hun me ning niet onder stoelen of ban ken staken en een Ameri kaanse TV-ploeg van ABC. die slechts oog had voor het mi lieuprotest. De directie van De Keukenhof stond er afgelopen donderdag beteuterd bij en keek er naar. De Keukenhoforganisatie had de officiële opening uit publi citaire overwegingen uitge steld. Men sloeg de plank ech ter volledig mis. Een persmap met reeds bekende informa tie, belandde zonder manke ren op een papierberg die gaandeweg afmetingen ver toonde die menig vereniging van de ondergang zou kunnen redden. En ook een lunch, rijk gevuld met paling, zalm, en soesjes, kon de kater van de mislukte opening niet weg werken. De pers pakte alleen haar notitieblok bij het optre den van de milieuclub. De stereotypen in de discussie over het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de bollen teelt zijn niet van de lucht. De geiten-wollen-sokken dragen de milieuredders, die bollen kwekers vooral zien als gif- spuiters tegenover de kwe kers zelf, hun handen in on schuld wassend en tierend op het werkschuwe milieugepeu- pel. Zolang de twee strijdende partijen geen water in de wijn doen lijkt een oplossing van het milieuprobleem nog ver weg. I ABC viel met de neus in de bo- ter. Na Duitsland weten bin nenkort ook de kijkers in j Amerika, dat er meer schuil gaat achter de bloemenpracht in Nederland. De vraag is of dit laatste een ramp is voor ons land. Komen we eindelijk eens af van het molen-, bloe- I men - en klompenimago? 1 april Het viel nogal mee met de 1 april-grappen afgelopen [woensdag. Afgezien van wat [doorzichtige grappen over [tandartsen die aan huis tan- den komen flossen (Alphen) Opening De camera's van ABC en de rijkvertegenwoordigde pers hebben slechts oog voor de milieudemonstanten. Keukenhof-directeur Henk van Os (helemaal achteraan met bril) stond er beteuterd bij en keek er naar. Hij had zich een ander soort opening van De Keukenhof voorgesteld, (zie Imago). I FOTO: HENK VAN DEN ENDE en een oproep voor figuranten voor de soap-serie Goede Tij den, Slechte Tijden (Leid- schendam) bleef de goedgelo vige burger veel ellende be spaard. Een serieuze activiteit organi seren op „Narrendag" blijft overigens een hachelijke aan gelegenheid. Dat ondervon den ook de twee Leiderdorpse politiemannen die te paard wilden protesteren tegen de onzekere situatie die is ont staan door de samenvoeging van rijks- en gemeentepolitie. De twee wachtmeesters deden hun best om hun actie geheim te houden, maar het Leider dorps Weekblad leek roet in het eten te gooien door de eer ste rit van de Leiderdorpse be reden politie een week van te voren uitgebreid aan te kondi gen. Gelukkig dachten de col lega's van het rijkspolitiebu reau aan de Hoogmadeseweg dat het om een echte 1 april grap ging. Waarna ze vervol gens op de situatie inspeelden door de collega's van de cchtc bereden politie uit Wassenaar te vragen om op 1 april even langs te komen. Zo kon het gebeuren dat de Leiderdorpse bereden politie, terug van een rondgang door het dorp, bij het bureau oog in oog kwam te staan met Wassenaarse cava lerie. En daar kon wel even hartelijk om gelachen wor den, ondanks alle fusie-ellen de. Affaire Elke zichzelf respecterende organisatie heeft wel eens een affaire. Alphen zit wat dat be treft goed met de Coupépol der-affaire. En iedereen kent dc Gladio-affaire rond de NAVO. Vergeet ook het Iran- gate-schandaal niet. Gijs van Aardenne dankt zijn onsterfe lijkheid aan de RSV-affaire en er lopen nog wel wat Braks-en en Brokx-en rond. In dit gezelschap hoeft de Wo ningbouwvereniging Leiden zich zeker niet te schamen. Echt ongewoon is het natuur lijk niet als een woningbouw vereniging zes ton betaalt aan een architectenbureau voor wat ontwerpen en schetsen. Iets minder gewoon is het als dit gebeurt voor een project dat niet doorgaat. De leden van de woningbouwverenë ging zijn de dupe en kunnen naar hun centen fluiten en de toch al niet rijke corporatie ziet een flinke bres geslagen in haar reserves. Het bestuur wast zijn handen in onschuld. Het beweert mis leid te zijn door de directie. „Ja we wisten wel dat ze in de weer waren met wat tekenin gen, maar we dachten dat de gemeente dat betaalde", luidt het verweer van voorzitter Van der Helm. Volgens tech- nisch-directeur Jansen was het bestuur echter wel dege lijk op de hoogte en werd er zeker niet in het geheim ge werkt. Misleiding of naïviteit, het blijft een affaire. Zoals bij elke affaire hangt ook rond dit zaakje de geur van dubbelspel. Ex-directeur Mulder heeft namelijk ban den met het architectenbu reau dat zes ton opstreek, zo wordt gefluisterd. „Fabel tjes". zegt Jansen, maar het gerucht blijft. Juist geruchten maken natuurlijk van 'zo maar een vies zaakje' een Af faire met een hoofdletter A. Toch mist de woningbouwver eniging-affaire nog wat ca- chèt. Voor zover bekend is er geen sprake van zwart geld of steekpenningen. Zelfs drank misbruik of overspel spelen in het geheel nog geen rol van Zoeterwoude is trots op het landelijke, groene karakter. Dat krijgt zelfs nog meer ge stalte door de bloeiende paar- drijvereniging Jeanne d'Arc. Maar de opmars van de edele viervoeter is zo opmerkelijk dat het gemeentebestuur op de Noordbuurtseweg, uit oog punt van verkeersveiligheid, éénrichtingverkeer voor paar den wil instellen. Niet zozeer omdat honderden ruiters als Napoleontische cavalerie te gen elkaar in galopperen, maar omdat aan de slootkant geen vluchtweg is voor de die ren. Het is de bedoeling langs de Burgemeester Detmers- weg een eenvoudig ruiterpad aan te leggen. De drukte met paarden op de Noordbuurtseweg is verklaar baar omdat langs het Molen pad, achter het gemeentehuis, de manege van ruitervereni- ging Jeanne d'Arc ligt. Vorig jaar is de geheel vernieuwde rijbak officieel geopend door welzijnswethouder Rob Hoge- nelst. Vrijwel alle ruiters maken ge bruik van de Noordbuurtse weg. Auto's, bromfietsen, spe lende kinderen en wegvlie gende watervogels kunnen zorgen voor schrik- en paniek reacties bij de paarden, denkt het college van burgemeester en wethouders, waardoor on gewenste rodeotaferelen kun nen ontstaan. Er zijn voorts nogal wat onervaren ruiters en daardoor ontstaan regel matig gevaarlijke situaties. De paarden gaan 'dwarsuit' en zijn niet goed onder controle te houden. Het college wil dus geen paarden meer langs de waterkant zien. Wie van de manege komt rijdt via het nieuwe ruiterpad langs de Burgemeester Detmersweg en vervolgens via de West- eindseweg verder het dorp in. In omgekeerde richting is er minder gevaar omdat daar het voetpad ligt waar, in uiterste geval, het paard een uitweg kan vinden. De voetganger die de pech heeft om daar net te lopen als een paard door een auto van de weg wordt ge drukt of op hol slaat moet ove rigens het vege lijf maar zien te redden. Een beetje rodeo hoort erbij als je in een lande lijk dorp woont. Dhr./Mevr.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon:(voor conlrolr bo/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ WEEKEINDE Met bijdragen van Frank Buurman, Jankees Faas, Stan van Haasteren en Gerard van der Hoeven. betekenis. Uiteindelijk ging het om niets meer dan lucht kastelen en die plegen in rook op te gaan. Rodeo Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt rT^V^TTvu van u na het opgeven V-A - V van een nieuwe abonnee. j, v, Deze nieuwe lezer krijgt ~-l)' de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. i Noteer als nieuwe abonnee ingaande:

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11