Europese protestanten keren zich tegen nationalisme CfiidaeSoiramt GEESTELIJK LEVEN OPINIE Recordverlies voor Gereformeerde Kerken Paus: meer aandacht voor gescheidenen Roemeense politie doorzoekt kerken Kerk in Lelystad uitgebrand Gereformeerden positief over deelname SILA Christelijk conferentie centrum De Burght gaat sluiten COMMENTAAR Strijd tegen Kurden blij ijs CeidóeSowo/nt a MAANDAG 30 MAART 1992 Aartsbisschop Lemaitre nieuwe nuntius in ons land VATICAANSTAD - Aartsbisschop Henri Lemaitre is za terdag door paus Johannes Paulus II benoemd tot aposto lische nuntius in Nederland. De 70-jarige Belg wordt de opvolger van Audrys Jouzas Backis (55) die eind vorig jaar aartsbisschop van Vilnius in Litouwen werd. Lemaitre, geboren in Mortsel bij Antwerpen, vertegenwoordigt op dit moment het Vaticaan in Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken en IJsland. Eerder was de diplomaat aposto lisch gedelegeerde in Vietnam en Cambodja en nuntius in Uganda. De nieuwe nuntius kent Nederland nog van de jaren zestig. Tussen 1962 en 1969 werkte hij als 'auditor' bij de nuntiatuur in Den Haag. Na zijn priesterwijding in 1946 en zijn promotie in het kerkelijk recht volgde Lemai tre de diplomatenopleiding van het Vaticaan. In de jaren vijftig werkte hij in Jeruzalem en in Libanon. Later was hij ook nog werkzaam als Vaticaans vertegenwoordiger bij het Internationaal Atoom Energie Agentschap in We nen en als directeur van 'Kirche in Not'. Benijd niemand: je weet nooit of de benijde niet iets verbergt wat je om geen geld met hem zou willen ruilen. August Strlndberg LEUSDEN De Gereformeerde Kerken in Nederland zijn vorig jaar meer leden kwijtgeraakt dan ooit in hun honderdjarig be staan. Het aantal gereformeèrden daalde in 1991 met 10.531 tot 773.932. Dat betekent een daling van 1,34 procent. Nooit eerder verloren de Gereformeerde Kerken in één jaar meer dan 10.000 leden. In 1990 bedroeg het ledenverlies nog 9.545. Er is nog steeds geen einde gekomen aan de groei van de daling van het le dental, verzucht het officiële orgaan Kerkinformatie. Het aantal leden van de Gereformeerde Kerken, die op 17 juni vieren dat zij honderd jaar bestaan, steeg tot het jaar 1974. Het kerkgenoot schap telde toen 879.838 leden. Sindsdien is de neergaande: lijn duidelijk zichtbaar. In 1989 zakte de kerk door de grens van 800.000 leden. De daling van de ledentallen was de afgelopen ja ren het sterkst in Noord-Holland, met name in Amsterdam. Sinds 1 januari 1987 heeft 13,4 procent van de gereformeerden in deze provincie het lidmaatschap opgezegd. In Gelderland en Overijssel was de daling het geringst, namelijk 1,2 procent. 'Op proef naar seminarie Rolduc ROERMOND - Het groot-seminarie Rolduc in Kerkrade, waar bisschop J.M. Gijsen zijn priesters opleidt, houdt gedurende vier dagen voor Pa sen open huis voor rooms-katholieke jongens van 16 tot 28 jaar. De bis schop hoopt met dit nieuwe initiatief studenten te werven, zegt zijn woord voerder. De deelnemers krijgen de gelegenheid 'op proef mee te draaien in het seminarieleven. Zij hemen deel aan de vieringen tussen Witte Donderdag en Paaszondag en kun nen jongens van hun eigen leeftijd ontmoeten die het „net zoals jij be langrijk vinden om Christus beter te leren kennen", aldus een folder voor de 'Mee-leef-dagen'. BUDAPEST - Met een oproep tegen nationalis me en voor de rechten van minderheden is de eerste bijeenkomst van Europe se protestanten zondag in Èudapest beëindigd. Een ander besluit is In het nieuwe Europa dreigt tet gevaar van een bestuurlijk en economisch centralisme dat ónvoldoehde door democrati sche organen kan worden ge controleerd, zo waarschuwt de Verklaring die zaterdagavond Cloor de 200 vertegenwoordi gers van 80 kerken werd aan genomen. Vooral de kleine kerken uit Oost-Europa hadden aange drongen op een scherpe ver oordeling van het nationalis me, onder meer in Roemenië, en voor een geweldloze oplos sing van de huidige conflicten. De bijeenkomst keert zich te gen een herstel van een chris telijk Europa. Met 'moed, fan tasie en liefde' moet het evan gelie in het geseculariseerde Europa worden verkondigd. Christenen moeten zich niet in de privésfeer terugtrekken, maar zich sterker politiek en gageren. Deze inzet wordt vooral gevraagd ten behoeve van de armen en onderdruk ten. Maar opheffing van de so ciale en economische verschil len in Europa mag niet ten koste van de Derde Wereld gaan. De kerken in Oost-Europa moeten op een redelijke ma nier het verleden verwerken waarin sommige christenen met de communistische dicta turen hebben gecollaboreerd. Niet ver genoeg De bijeenkomst was niet ant- oecumenisch, niet niet-katho- liek en niet anti-orthodox, zei de Duitse theoloog dr. Rein- hard Frieling van het voorbe reidend comité. Er wordt niet naar een nieuwe structuur ge streefd, maar het is de bedoe ling dat er bij de Konferentie van Europese Kerken een pro- testants secretariaat komt. Tot dusverre heeft KEK-secretaris Jean Fischer zich hiertegen gekeerd. „Mijn grote doel, namelijk een Europese protestantse synode zou komen, was nog niet haal baar, zei praeses Peter Beier van de EKD-synode van Rheinland, „maar dit gaat me niet ver genoeg". Sommigen zagen zijn voorstel als een soort protestantse supërkerk. Maar in Budapest is naar zijn mening de eerste stap gezet op weg naar een meer gestructu reerde samenwerking tussen protestanten in Europa. De waarnemer van het Vati caan, mgr. John A. Radano van de Raad voor de christelijke eenheid, zag in de Budapester bijeenkomst geen bedreiging voor de oecumenische samen werking. Radano Weigerde te reageren op een passage in het rapport over oecumenische sa menwerking, waarin het optre den van de RK Kerk in sommi ge Oosteuropese landen wordt bekritiseerd. Dit streven naar hegemonie, aldus het rapport, is een bedreiging van de oecu mene. „Dat is me te vaag," al dus Radano, „want welke lan den worden bedoeld? Sommi ge mensen verdenken ons hiervan, ongeacht wat de RK Kerk ook doet." De Poolse lutheraan Karol Karski zei desgevraagd dat zijn kleine kerk wel degelijk onder het machtsstreven van de RK Kerk lijdt. Weliswaar heeft paus Johannes Paulus II vorig jaar vriendelijke woorden gezegd in de Luther se kerk van Warschau, maar hij werkt volgens Karski altijd over twee sporen. „En deze paus is iemand die zijn pro gramma doorzet." Onbuigzaam Kritiek was er op de onbuigza me houding van zowel Rome als de Orthodoxen. „Wij erken nen hen als zusterkerken, maar wij verwachten dat zij ons ook als zodanig erken nen," aldus het rapport over samenwerking tussen de ker ken. De kleine kerken in Oost-Eu ropa voelen zich door de Buda pester bijeenkomst gesterkt, zei de lutherse bisschop Béla Harmati uit Hongarije. „Wij bevinden ons nu in een con currentiepositie tegenover de grote RK Kerk of nieuwe reli gieuze stromingen en we zijn daar nog niet goed op voorbe reid. De vrijheid is nu zo groot dat deze ons bijna verstikt. Daarom was het goed te erva ren dat we als protestantse ker ken niet alleen zijn en dat we steun uit het Westen mogen verwachten." De oud-voorzitter van de EKD, bisschop Martin Kruse van Berlijn, zette vraagtekens bij de rol van de Duitse kerk. „Door onze taal, finnciële en andere m iddelen hebben we zo'n voorsprong, dat we ande ren dreigen te overheersen." Zowel Oosteuropese als Neder landse deelnemers hadden deze week geklaagd over de dominerende rol van de EKD, die de bijeenkomst groten deels heeft gefinancierd. Het was voor het eerst sinds de Reformatie, in het begin van de 16e eeuw, dat vertegen woordigers van bijna alle protestantse kerken uit Euro pa bijeen kwamen. Kruse, een van de vier presidiumleden, noemde de Budapester bijeen komst noodzakelijk en behulp zaam om meer helderheid te krijgen over de identiteit en de taak van de protestante ker ken in Europa. „Er wacht zo veel werk op ons dat de prote stantse kerken in de toekomst meer zullen samenwerken," aldus Kruse. Op voorstel van de Nederland se deelnemers kwam er in de slotverklaring nog een toevoe ging waarin wordt uitgespro ken dat Jezus Christus de ker ken met het volk Israël ver bindt. In eerste instantie lukte dit niet, maar dit was het ge volg van oververmoeidheid bij de leden van de redactiecom missie, zo zei de Duitse theolo- Idoor aart heering VATICAANSTAD - Paus Jo hannes Paulus II heeft opge roepen tot meer begrip van de Kerk voor de gescheiden me demens. „Mannen en vrouwen die volgens het standpunt van de Kerk in onrechtmatige ver houdingen leven, en dan voor al de gescheidenen die weer hertrouwd zijn, hebben de geestelijke steun en de liefde rijke hulp van de Kerk nodig", Dat verklaarde de paus zater dagavond in een toespraak tot een groep Franse bisschoppen. Hij riep zijn gehoor op om „personen die in dergelijke omstandigheden verkeren, hartelijk te ontvangen en aan dacht te hebben voor hun no den." De paus wil niet dat deze categorie van de religieuze ge meenschap wordt geïsoleerd. Hij erkent daarmee het be staan van een actueel pro bleem maar gaat tegelijkertijd niet verder dan het bepleiten van mededogen met verdoolde schapen. Van wezenlijke her waardering is namelijk geen sprake. Scheiden blijft een zonde en voor de wet geschei den katholieken blijven uitge sloten van de sacramenten. De paus is niet teruggekomen op zijn apostolische brief Familia- ris Consortio van 1982, waarin hij deze principes heeft gefor muleerd. Een herziening daar van is ook niet mogelijk, aldus Woytila, omdat 'de Kerk slechts hoedster is maar geen meester van de sacramenten'. CLUJ - De Roemeense politie heeft de afgelopen dagen huis zoekingen verricht in kerken en pastorieën van vijf dorpen in de omgeving van Cluj. Politiefunctionarissen verklaarden daarbij op zoek te zijn naar wapens, drugs en anti-Roemeense propagan da. Dat heeft het Friesland-Transslyvanië-comité meegedeeld. Het comité beroept zich op bronnen in Roemenië. D,e actie in de voornamelijk door Hongaarstaligen bewoonde dor pen in Transsylvanië wordt door het comité geïnterpreteerd als opderdeel van de 'psychologische oorlogsvoering' van de Roe meense regering tegen ^e Hongaarstalige minderheid in Trans sylvanië. Hogere politiefunctionarissen en de procureur van de provincie Cluj hebben volgens het comité verklaard niets van de actie te hebben geweten. Bij de huiszoekingen werden ook de woningen van partijleden van de Unie van Democratische Hon garen in Roemenië onderzocht LELYSTAD - In Lelystad is zondagmorgen de kerk „De Hoeksteen" van de Baptistengemeente geheel door brand verwoest. Dat heeft de politie van Lelystad zondag meege deeld. De kerk was ondergebracht in vijf houten lokalen van een voor malige school. Een uitslaande brand legde de kerk in een kwar tier tijd bijna geheel in as. Over de oorzaak van de brand kon de politie zondagochtend nog niets zeggen. Comenius-herdenking In Naarden zijn zaterdag de festiviteiten gestart in verband met de herdenking van de Tsjechische geleer de Jan Amos Komensky. Het was zaterdag vierhonderd jaar geleden dat de zoon van een Moravische molenaar werd geboren. De pedagoog, theoloog, filosoof, cartograaf, natuurwetenschapper, taalkundi ge, vrijheidsstrijder en vredesactivist overleed als protestantse vluchteling uit Bohemen in Amsterdam (1670) en werd begraven in Naarden. Op de foto: de Naardense stadsomroeper Paulus Vuyet kondigde de diverse activiteiten aan. fotO:ANP BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Boornbergum-Kortehem- men Mevr. F. Bergsma-Haverschmidt te Tzummarum-Firdgum; door de Gen- Synode tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (herder en leraar aan de Theologische School te Beiroet) J. Broekhuis te Voorthuizen. Aangeno men naar Nieuw-Loosdrecht H.O. Mo lenaar te Puttershoek. Beroepen te Burgh A.R. van der Deyl, kandidaat te Utrecht. Aangenomen naar Jutrijp- Hommerts(SOW) mevr.drs. W.T. Spoelstra-Postmus, kandidaat te Kou- dum. Bedankt voor 's-Grevelduin-Ca- pelle P. Molenaar te Lekkerkerk (deel gemeente Het Venster). Gereformeerde Kerken Beroepen te Silvolde en Gendringen drs. H.J. Zeldenrijk, kandidaat te Silvol de, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. H.J. Zeldenrijk, kandidaat te Silvolde. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Den Ham A.H. Verbree te Baptisten Gemeenten Beroepen te Assen tot predikant in bijz. dienst (legerpredikant) P.Kingma, le- gerpredikant, die dit beroep heeft aan genomen. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Rotterdam G. ten Klooster te Gorredijk-Lippenhulzen en Boven-Knijpe. LEUSDEN - De Gereformeer de Kerken zijn positief over de Stichting Interkerkelijke Le denadministratie (SILA). Een grote meerderheid van de re gionale vergaderingen (clas ses) is voor verdere deelname in deze stichting die in het le ven is geroepen omdat de over heid binnenkort geen per soonsgegevens meer aan de kerken levert. Van de 67 classes reageerden er 52 op een enquête die de ge reformeerde organisatiedes kundigen aan SILA hadden gewijd. 88 Procent van de re gionale vergaderingen sprak zich uit voor verdere deelname in SILA; 8 procent was tegen. Dat betekent „een geweldige verschuiving" sinds de raad pleging van 1987, toen slechts 27 procent van de reagerende classes zich positief toonde. Er bestaat volgens de onder zoekers nu voldoende draag vlak in de Gereformeerde Ker ken om de deelname in ieder geval tot 1994 voort te zetten. Over definitieve deelname be slist de synode pas als de poli tieke besluitvorming over de gemeentelijke bevolkingsad ministratie (GBA) rond is. De Hervormde Kerk is, onder enkele voorwaarden, al wel de finitief in zee gegaan met SILA. Voor de Gereformeerde Kerken echter, die in tegen stelling tot de hervormde ge meenten plaatselijk autonoom zijn, kan niet van bovenaf een beslissing genomen worden, aldus de woordvoerder. „Wij proberen stap voor stap onze kerken erbij te betrekken." De Rooms-Katholieke Kerk heeft enkele jaren geleden be sloten niet aan SILA deel te ne men. Kleinere kerkgenoot schappen alsde Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broe derschap en de Oud-Katholie- - ke Kerk doen wel mee. ge Rosemarie Cynkiewicz na mens de redactiecommissie. Minder succes hadden de Ne derlandse gedelegeerden met hun verzet tegen een passage waarin de Verlichting een van de wortels van de protestantse kerken werd genoemd. „Onze enive wortel is de Reformatie," zei de hervormde synode-prae- ses dr. G.H. van de Graaf. BURGH-HAAMSTEDE - Het christelijk conferentiecentrum De Burght in het Zeeuwse Burgh-Haamstede sluit bin nenkort zijn deuren. „Wij heb ben het gebouw in principe verkocht aan het ministerie van WVC" zegt woordvoerder J. van den Bosch van het be stuur. WVC wil De Burght omdopen in een asielzoekerscentrum. De gemeente Westerschouwen staat daar welwillend tegen over, zegt een woordvoerder. Hij verwacht dat de gemeente raad op 27 april zal instemmen met een overeenkomst tussen de gemeente en het ministerie. Het christelijk conferentiecen trum, dat in 1981 zijn deuren opende, tobt al jaren met fi nanciële problemen. Maar de tekorten zijn volgens Van den Bosch niet de belangrijkste re den voor sluiting. Van meer gewicht is het feit dat het con ferentieoord veel té groot is voor de christelijke groepen die er op bezoek komen. Het bestuur voelt er niet voor het centrum zakelijk te exploite ren, omdat het „een geestelij ke zaak" betreft. De Burght heeft ruim tien jaar conferen ties georganiseerd voor evan gelische en reformatorische christenen, vooral jongeren. Ook maakten de Evangelische Omroep en tal van kerkelijke gemeenten gebruik van de ac- comodatie. Nederland telt 14 christelijke conferentieoorden. De Burght en De Bron in Dalfsen zijn daarvan de grootste. Belang rijkste verschil met De Bron is dat men in Burgh-Haamstede de ruimte niet beschikbaar stelde voor „bijvoorbeeld de politiebond of de vereniging van bezitters van een BMW uit het jaar 1956." Op het moment dat het conflict tussen Duitsland en Tuf over het Turkse optreden tegen de Kurden escaleert, ti de Nederlandse regeringspartijen CDA en PvdA een op kelijke eensgezindheid. Beide partijen voelen er niets j om, in navolging van Duitsland, over te gaan tot het stojn ten van wapenleveranties aan Turkije. Zij menen dat t boycot het beleid op het gebied van de mensenrechten va1 Turkse premier Demirel zou doorkruisen en dat de Tu r staat het recht heeft zich te verdedigen tegen aanvallen 1 Kurdische terroristen. Dat is wel wat andere taal dan er menteel wordt gebezigd tussen Bonn en Ankara. Duits v verwijt de Turkse regering in harde bewoordingen buec sporig geweld te gebruiken tegen de Kurden en heeft als d daarvoor alle wapenleveranties stopgezet. Voor de Tu 1 president Özal was dat aanleiding de regering-Kóhl te vi lijken met het Hitler-regime. De Turkse president Özal en minister-president Suley Demirel zijn politieke aartsvijanden, maar ten aanzien a het vraagstuk van de Kurden trekken zij momenteel één De felle Duitse reactie bevestigt de Turken in hun mei dat zij het slachtoffer zijn van een internationaal complot als voornaamste doel de Kurden te steunen. De Turken I ken daarbij beschuldigend naar Griekenland. Een Gi Europarlementslid ontpopte zich immers als een vurige: pathisant van de Kurden toen hij onder de ogen van de p( probeerde een gezochte Kurd uit de hal van het Europ 1 ment te smokkelen. De Turkse regering verdenkt ook Syrië. De marxisti: PKK (Kurdische Arbeiderspartij) heeft zijn hoofdkwartiiot Damascus en bases in de Libanese Bekaa-vallei. Premie; IC mirel heeft gedreigd zijn oorlogsvliegtuigen het Syri luchtruim binnen te sturen om de PKK-kampen aan te N len. Of hij dat aandurft valt nog te bezien. Maar Turkije la nog andere pijlen op de boog om president Hafez Assai luisteren te dwingen, namelijk water. In Turkije ontspritf! de Eufraat en de Tigris, stromen die zowel Irak als Syriëe het broodnodige water voorzien. Turkije dreigt de kraai ft woon dicht te draaien als Syrië de Kurdische guerrilla n scherming blijft bieden. ie De oplopende spanningen in en rond Turkije hebbel* kwestie van de Kurden - na de gebeurtenissen van geen jaar geleden in het noorden van Irak voor de twi }t keer in korte tijd op de internationale agenda gebracht. E v mee is een te meer bewezen dat er, in tegenstelling tot w: af Turkse regering jarenlang heeft volgehouden, wel deg(!t een Kurdisch vraagstuk bestaat. Opeenvolgende Turkstls geringen hebben steeds verklaard dat er wat ongemak v veroorzaakt door enkele groepjes Kurdische terroris) Maar dat is toch geen reden om dertien provincies al js onder militair bestuur te houden. Onlangs werd de noot^] stand er opnieuw met vier maanden verlengd. De voortdurende militaire bezetting roept vanzelfsprek verzet op. Hoe langduriger het militaire bestuur, hoe het verzet. Het gevolg is dat de Kurdische onafhanke heidsbewegingen gretig gehoor vinden onder de bevolk De Turkse premier Demirel heeft gedreigd een soort ijz< gordijn op te trekken aan de Iraakse grens, om zo te bek dat de Kurden vanuit Iraaks-Kurdistan in Turkije infiltn Maar daarmee is het vraagstuk van de Kurden niet opge Behalve in Turkije wonen er ook nog grote aantallen Ku in Irak, Iran, de voormalige Sovjetunie en in Syrië. ALLEEN een politieke regeling kan het vraagstuk oplo|^j Maar daar is, gezien de explosieve situatie in de regio, voks pig geen kans op. Dus zal de Turkse regering voorlopigLc strijd blijven voeren tegen de Kurden, die ook doorgaan! hun terroristische aanslagen. Er lijkt weinig kans op dal geweldsspiraal spoedig zal worden doorbroken - en Duitse wapenboycot haalt wat dat betreft ook weinig uit. er -ie Adverteren doet verkopen! Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Telefax: 071-134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden, Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L, van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraarthal Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coordinator), B Jansma, H Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven jje: Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L HenrJP' J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. j Redactie-secretaresse (tel, 070 - 3190 819): T. Kors. Dtl De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: u - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, eenfUU dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlandse België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K Swiei^' u; M. van de Ven en P Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hoif; (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van WefKl - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; eki - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heerina (Rome), B. van Huët (Londen), M de Konindg (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordel (Londen), drs. R Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijla» (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- 5 Bi publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster: aim M. de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op ma. t/m vr. var 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal perjaar 18.00 tot 19 00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575.515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2