Mandela vraagt Lubbers bezoek uit te stellen Voortgang vredesoverleg Midden-Oosten twijfelachtig Falko IS waarschuwt voor uitbarsting Algerije Eeidóe Gou/tont EekWSouoofit Ei hoort er niet altijd bij m Zes doden in Kroatië Verkeerschaos na bomalarm Provinciehuis ""l4 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE I 199 0 MAANDAG JANUARI 1992 20 PAGINA'S in twee katernen Antisemitisme in luitsland leeft nog steeds sterk royeert Aantjes ens niet betalen contributie Ccidóc Somant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune. 83ste jaargang no. 25241Losse nummers 1,50. Europese titel Falko Zandstra HEERENVEEN Falko Zandstra is in Heerenveen Europees schaatskampioen geworden. De 20-jarige Fries leverde die pres tatie in zijn eerste internationale seniorentoernooi. De Noor Jo- hann Olav Koss kon gisteren op de tien kilometer het verschil van bijna veertien seconden met Zandstra niet goedmaken. De titelverdediger eindigde na vier afstanden als tweede. Rintje Ritsma, de tweede Friese debutant, werd derde. De tien kilome ter werd gewonnen door de Noor Geir Karlstad: 13.48,29. De 13.52,65 van Zandstra en diens puntentotaal 158.245 betekenen nationale records. Gunda Niemann-Kleemann was in Heerenveen opnieuw een klasse apart. Met drie ritzeges, evenveel als vorig jaar in Saraje vo, en een derde plaats (500 meter) haalde de voormalige atlete haar vierde Europese titel op rij binnen. In Heerenveen was het zilver voor de opvallend sterke Emese Hunyady en het brons voor Heike Warnicke. Yvonne van Gennip, die vorig jaar als recreant tot haar verbazing als derde eindigde, viel ondanks haar Nederlands record puntentotaal grote vierkamp (172.950) net naast het podium. De Fries Falko Zandstra viert het behalen van zijn Europese titel. FOTO: ANP CONCORD In de Amerikaanse staat New Hampshire is een strijd ontbrand rond het ei. Sinds enige dagen is het niet meer toegestaan in eetgelegenheden eieren te serveren waarvan de dooier niet is gestold. Lekker soppen met een stukje brood in het eigeel is er dus niet meer bij. De reden daarvan is dat de overheid alle risico's van een eventuele salmonella-vergiftiging wil uitbannen. Mocht het ministerie van volksge zondheid een ei ontwaren dat niet volgens de nieuwe regels is gebakken of gekookt, dan kan de restauranthouder rekenen op een boete van omgerekend drie- tot vierhonderd gul den. Voorlopig lijkt niemand zich aan de regels te storen. Hypotheekrente Rabobank lager UTRECHT De Rabobank heeft vandaag de hypotheekrente verlaagd. Nieuw af te sluiten hy potheken met variabele rente zijn 0,2 procent goedkoper ge worden. Die met een vaste rente zijn 0,3 procent goedkoper. Voor een hypotheek met variabele rente en gemeentegarantie geldt vanaf vandaag een rentepercen tage van 9,5. Voor een hypotheek met een vaste rente tot tien jaar geldt een percentage van 9,3. Vo rige week lieten de levensverze keraars in ons land al weten de hypotheekrente met drietiende punt te hebben verlaagd. Japan: eerste 'magneetschip' KOBE Het eerste schip ter wereld dat wordt aangedreven door magneten, vertrekt volgende maand voor een proefvaart uit de Japanse havenstad Kobe. Japanse media meldden vandaag dat de boot, waaraan zeven jaar is gewerkt, eind deze maand te water wordt gelaten. Bij het futuristische aandrijfs ysteem, dat werkt zonder de traditionele schroef, bouwt een supergeleidende magneet loodrecht op het wateroppervlak een mag neetveld op. De techniek heeft als voordeel dat ze weinig lawaai veroorzaakt en het schip nauwelijks doet trillen. -De boot, de Ya- mato I, die 26 meter lang en 280 ton zwaar is, heeft een topsnelheid van acht knopen. Rond de eeuwwisseling zou de magneetaandrijving al kunnen zorgen voor een topsnelheid van 100 knopen (185 kilometer per uur). De Ya- mato is gebouwd op een werf van Mitsubus- hi. In het prototype is vijf miljard Yen (ruim 70 miljoen gulden) geïnvesteerd. |uwe spionnenbaas Gates zorgt voor evolutie bij CIA IDEN OMGEVING .eidse Jazzweek itijlvol besloten REIS NAAR ZUID-AFRIKA ZEER ONWAARSCHIJNLIJK DEN HAAG Het be zoek van premier Lubbers en minister Van den Broek aan Zuid-Afrika gaat vrijwel zeker niet door. ANC-leider Nelson Mandela heeft Van den Broek het afgelopen weekeinde in een tele foongesprek van een uur laten weten geen prijs te stellen op een dergelijk bezoek. Hij zei tevens dat het ANC niet zal meewer ken aan het programma voor het bezoek van de twee Nederlandse be windslieden. Lubbers heeft steeds gezegd, dat een bezoek aan Zuid-Afri- ka geen zin heeft als er geen gesprekken met het ANC kun nen worden gevoerd. De pre mier zei onlangs ook nog dat de reis tevens moet worden beschouwd als een tegenbe zoek voor zowel het bezoek van president De Klerk als van Mandela aan Nederland. Het ANC wil geen Nederland se delegatie op bezoek, omdat dit kan worden uitgelegd als erkenning van de blanke min derheidsregering. Mandela ziet daarom liever dat Lubbers en Van den Broek hun bezoek enkele maanden uitstellen tot er een interim-regering is ge vormd waarin ook de zwarte meerderheid is vertegenwoor digd. Het kabinet beslist uiter- e mem ve jevolki he toerisn 80.(X telijk leven/opinie verdiei =nland erham NLAND staat tx N/regio en amai stverlening nlukten ïïrtv lijk morgen over de reis, die van 18 tot en met 20 februari zou moeten plaatsvinden. Mandela zei zaterdag tijdens een persconferentie in Tunis, aan het eind van een drie daags bezoek, dat hij een zelf de boodschap heeft gestuurd aan de premiers van Canada en Australië, die eveneens plannen hebben naar Zuid- Afrika te reizen. De ANC-lei- der sprak nog lovende woorden over de houding van Nederland jegens de apartheid in zijn land. Voorts uitte hij scherpe kritiek op de Zuidafri- kaanse president F.W. de Klerk. Pagina 3: Veertig procent Het. verdachte pakket voor de van Nederlanders steunt De. Haag. On^er^oek door de reis Zuid-Afrika sprake was van een nep-bom. Twee soldaten in Oost-Jeruza- lem houden hun kartonnen kep peltjes vast te gen de wind. FOTO: AP ar rechter De Franse premier Cresson heeft tegen de van extreem-rechts, Marie Le Pen, een aan- Jt ingediend wegens iaa' omc*at h*j regering ."^verzameling dieven, mis- et eilan ers en gangsters" heeft n j $mc*- Cresson diende de :ht zaterdag in namens pjring, in reactie op uit- ook /ifen die Le Pen een dag deed tijdens een politie- jeenkomst *n Saint-Malo. en zei Le Pen op een de hofestatie van zijn partij, •n kunni lationaal Front, dat hij gemi ou blijven uitspreken en 'an de C de hij de leden van de ng „schurken en schof- april, niet. Hi strand) c< preid. f a kost, k van ulden. ingang van het Provinciehuis in EOD bracht aan het licht dat er FOTO: STEPHEN EVENHUIS ZAGREB Bij twee af zonderlijke incidenten in Kroatië zijn gisteren vijf Kroatische soldaten en één Servische strijder om het leven gekomen. De leider van de waarnemers missie van de Verenigde Na ties in Joegoslavië, de Austra lische kolonel John Wilson, zei dat alle vijftig waarnemers de beoogde posten hebben betrok ken. Het persbureau Tanjug meldde dat de wapenstilstand in de re gio Baranja in Noordoost- Kroatië verschillende keren door Kroaten was geschonden. Tanjug haalde commandant Dobrivoje Dobrokes van de Servische militie in Baranja aan die had gezegd dat een van zijn mannen was gedood door infanterievuur van de Kroaten. Het persbureau meldde ook dat zaterdag drie soldaten van het federale leger door schoten van sluipschut ters waren gedood bij het dorp Rupe in een door Serviërs be heerst gedeelte van Noord- Kroatië. Pagina 5: Servische presi dent in problemen |i 1 DEN HAAG Het verkeer in Den Haag en omgeving is van morgen tijdens het spitsuur ontaard in een chaos na de vondst van een verdacht pak ket voor de hoofdingang van het Provinciehuis. De Haagse politie kreeg van morgen vroeg om tien over half zes via het 06-11 alarm nummer een anonieme bom melding. Bij nader onderzoek bleek in de doos voor de hoofdingang van het Provin ciehuis een andere doos te zit ten, waarin draadjes waren verbonden aan een fles. Het geheel was met plakband om wikkeld. Besloten werd om geen enkel risico te nemen en de Explosieven Opruimings dienst in Culemborg te waar schuwen. Rond half tien kwam deze aan en constateer de dat er geen sprake was van een bom. Inmiddels was het personeel van het Provincie huis naar een andere vleugel geëvacueerd. Nadat alle toe gangswegen tot het gebouw waren afgesloten, ontstond op de Utrechtsebaan een file die binnen korte tijd zo'n twintig kilometer lang was, tot aan de afslag Bleiswijk op de A 12. Omdat in de anonieme bom- mmelding het woord 'taxi' werd genoemd, bestaat het vermoeden dat er sprake is van een protest uit de taxiwe reld tegen het vergunningen stelsel van de provincie. Zaterdag werd hij als favoriet getipt in de Leidse Courant, gisteren werden er twee volksliederen voor hem gespeeld. Fal ko Zandstra de nieuwe Europese schaatskampioen. De Fries die op de langste te schaatsen afstand, de tienduizend meter, een formidabele tijd wist te noteren van 13.52,65. Een oorver dovend gejuich viel de man met de dunne maar ijzersterke benen terecht ten deel in de Thialfhal in Heerenveen. Gezien door miljoenen Nederlanders, die net zo aan de buis gekluis terd zaten als Bert Jansma. Hoe die vandaag in zijn column over dit sportfeest en voetbal 'supporters' in Groningen denkt, komt vast geheel overeen met uw mening. Hij staat immers in de Leidse Courant. MOSKOU Het lijkt on waarschijnlijk dat de vre desonderhandelingen over het Midden-Oosten die eind deze maand in Mos kou moeten worden ge voerd, doorgaan. Dit weekeinde heeft zowel Syrië als Libanon te ken nen gegeven de bespre kingen te zullen boycot ten. De Palestijnse delegatie heeft laten doorschemeren niet naar Moskou af te reizen als de Verenigde Staten besluiten een kredietgarantie aan Israël te verstrekken. In Moskou zou worden gesproken over kwes ties als wapenbeperking, wa terreserves, vluchtelingen en economische ontwikkeling. De Libanese minister van buiten landse zaken, Faris Bouez, verklaarde zaterdag in Bayrut dat Libanon het besluit had gebaseerd op de bekendma king van Syrië niet aan de be sprekingen te zullen deelne men omdat Israël weigert de gebieden terug te geven die het sinds 1967 bezet houdt. Tij dens een bezoek van de Egyp tische minister van buiten landse zaken, Amre Moussa, aan Damascus deelde de Syri sche president Hafiz al-Assad mee dat zijn land de bespre kingen niet zal bijwonen. Egypte houdt wel vast aan deelname aan de conferentie. Ondanks alle Arabische pro testen werd dit weekeinde op de Westelijke Jordaanoever, op initiatief van de Israëlische minister van huisvesting Ariel Sharon, een nieuwe joodse ne derzetting gesticht. tf^ERS De waarnemend van het Islamitische ingsfront (FIS) in Algerije het regerende Hoge :omité gisteren gewaar- d voor een uitbarsting f geweld in het land. „Als lunta te ver gaat wordt [oor ons onmogelijk het in bedwang te houden", zei Abdelkader Hachani. Ha- chani vergeleek zichzelf met iemand die de pin van een handgranaat vasthoudt. „De junta wil de dood, wil bloed in Algerije. Zij doen er van alles aan om de zaak te laten ont ploffen. Wij doen er van alles aan om dat te voorkomen". Eerder op de dag had het FIS een verklaring uitgegeven waarin het volk werd opgeroe pen tot „verzet tegen de kliek die de macht heeft". Hachani zei dat inmiddels honderden FIS-aanhangers zijn gearres teerd, sneller dan de partij kon bijhouden. Bij een aanslag op een controlepost langs een snel weg ten zuiden van Algiers kwam gisterochtend een sol daat om het leven en raakten twee politieagenten gewond. Bij de aanslag werden automa tische wapens gebruikt en een bom. In de nacht van zaterdag op zondag ontplofte ook een bom bij het hoofdkwartier van de nationale gendarmerie in Algiers. Er vielen geen slacht offers en de schade was gering. De autoriteiten schreven de aanslagen toe aan „gewapende elementen", maar gaven geen bijzonderheden. De spanning in Algerije is groot sinds president Chadli Bendjedid op 11 januari aftrad en een door het leger ge steund Hoog Staatscomité de macht overnam. 'Oostduitse' grenswachten veroordeeld BERLIJN Twee voormalige Oostduitse grensbewakers zijn vandaag veroordeeld wegens het doodschieten van een jon ge man die over de Berlijnse Muur uit de vroegere DDR wilde vluchten. Het is voor het eerst dat iemand wegens het neerschieten van vluchtende Oostduitsers wordt veroor deeld. Aan de vroegere Duits- Duitse grens zijn meer dan 200 mensen gedood. De 27-jarige voormalige grenswacht Ingo Heinrich kreeg drieëneenhalf jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Zijn even oude me- debeklaagde Andreas Kuehn- past kreeg twee jaar voorwaar delijk wegens poging tot dood slag. Twee andere grenswach ten, Mike Schmidt en Peter Schmett, werden vrijgespro ken. Hun verdedigers hadden aangevoerd dat zij bij het neerschieten van de 20-jarige Chris Gueffroy de wettige be velen van een eertijds soeve rein land hadden opgevolgd. Ik wil de.Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: w071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) n proefobon nement worden geweigerd) ilT.1111

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1