LEIDEN OMGEVING eidse politiek laat sport verpauperen la< Lezing en expositie over Kopten Egypte ORZITTER LSF IN NIEUWJAARSREDE: )nde^N In zijn rede harl CetdócSouaant Wisselgeld truc werkt in veel telefoon cellen Uitnodiging ÊeicLcSouwwit daeScHvumt ZATERDAG 11 JANUARI 1992 I i en ïtra subsidie voor vakantiewerk geschrapt •EN De extra sub voor vakantie-activi- voor jongeren t met ingang van lari niet» geschrapt. v.p. vo'Jagtocj1ten en kampeerwe- gen op Uje ermee werden georga- -laarlemfrd, bereikten niet het be doel, namelijk vermin- ig van het vandalisme. De idie, oorspronkelijk 60.000 •n, werd betaald uit het •t van het Piko Krimi- •t, dat bestrijding van de kleine criminaliteit beoogt. „Maar intern werd er al enige tijd over gediscussieerd of dag jes uit naar de Efteling wel het gewenste effect hadden. Ik ken uit die tijd de anecdote dat een groep jongeren een dagje naar de Efteling ging en bij te rugkomst de halve bus bleek te hebben gesloopt", vertelt Piko Krimi-coördinator W. van den Eshof. „Wij vroegen ons al langer af of dit wel de jusite manier was om vandalis me tegen te gaan". De activi teiten waren gericht op jonge ren tussen de 12 en 18 iaar en werden georganiseerd door de club- en buurthuizen. Voor dit jaar kunnen zij nog rekenen •op een overbruggingssubsidie van 20.000 gulden. Daarna zul len ze moeten terugvallen op hun reguliere activiteitenbud get. Volgens Van den Eshof zit het er voorlopig niet in dat die, ter compensatie, zullen worden verhoogd. De over koepelende organisatie van club- en buurthuizen, SKIL, is inmiddels via een brief op de hoogte gesteld. LEIDEN In de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, Herengracht 66, is op 16, 17 en 18 januari een fototen toonstelling te zien met als thema kerken en kloosters in christelijk Egypte. Donderdagavond houdt prof.dr. Meinardus een lezing over de spanningen tussen moslims en christenen in Egypte. De expositie is georganiseerd door de Stichting Eirene, die deze maand haar eerste lustrum viert. De stich ting heeft tot doel de Koptisch ortho doxe kerk te promoten. Dat gebeurt in Leiden vanuit een woongroep, die domicilie heeft aan de Koningstraat 15. De christenen in Egypte, meestal lid van de Koptische (orthodoxe) kerk. hebben het nooit gemakkelijk gehad maar staan de laatste jaren zwaarder onder vuur dan ooit. In het gehele Midden-Oosten probeert de islam een nadrukkelijker stempel te druk ken op de maatschappij. Dat gaat niet altijd op een vriendelijke wijze. Steeds vaker grijpen militante mos lim-fundamentalistische groepen naar de wapens om moderne, wes ters georiënteerde democratieën te ontregelen en die te vervangen door een op de shari'a, de islamitische wetgeving, gebaseerde samenleving. Dat gebeurde in Iran, waar de sjah werd afgezet en vervangen door de geestelijk leider Khomeiny. Bij de laatste parlementsverkiezingen in Algerije behaalden de fundamenta listische moslims eveneens een ecla tante overwinning. Daar wordt op dit moment heftig gediscussieerd hoeveel invloed de moslims moeten krijgen op het tot nu toe gevoerde beleid. In Egypte is de regering er tot nu toe in geslaagd extremisme de kop in te drukken maar kon niet voorkomen dat er vooral in het zuiden van het land bloedige confrontaties waren tussen moslims en christenen. Over dit spanningsveld en de achtergron den hiervan gaat de lezing van Mei nardus, die zelf jarenlang docent was aan de Amerikaanse universiteit in de Egyptische hoofdstad Cairo. Op zaterdag wordt een sociaal pro ject van de vuilnisophalers in Cairo gepresenteerd in aanwezigheid van de Koptisch orthodoxe priester in Den Haag, Abuna Ougris. Het pro ject beoogt vooral via geldelijke do naties de vuilnisophalers, die op hun eigen puinhopen wonen, een beter bestaan te geven. Medische voorzie ningen vormen daarvan een onder- De expositie die foto's omvat van de Duitse fotograaf G. Sydow, is don derdag te bezichtigen tussen 19.00 en 20.00 uur, overige dagen op afspraak. -VAN KESTEREN de nieuwjaarsre- rum van de LSF (Leidse npiiik p Federatie) heeft 9 1 Iter Phil Verstraa- gisteravond scherpe geuit op de poli- Leiden. „Er bestaat Deve vqjolitici geen of nau- 5 belangstelling Jr 'ie vijfentwintigdui- Den H|eorganjseercje Spor- i de vele recreanten tie bij )k gebruik maken icteur. de accommodaties. !ze lijn wordt door- dreigt de sport te iperen", aldus Ver- in. De jaarlijkse bij- ïist van de LSF e tevens het decor ^H^iet uitreiken van tantal prijzen aan l"~V~ïgingen en sporters "Leidse regio. De nieuwjaarsrede van de voorzitter van de LSF ken merkte zich door een sombere toon. Verstraaten kwalificeer de 1991 als een weinig hoog staand jaar waarin de opening van het clubgebouw van tafel tennisvereniging Scylla, de or ganisatie van de eerste Leidse Marathon en de renovatie van de atletiekbaan de geringe oogst vormden van de positie ve ontwikkelingen in de Leid se sport. „Veel van de plannen De vader van de in Australië verblijvende Jan Siemerink nam tijdens de nieuwjaarsreceptie van de LSF de Zilveren Sleutels in ontvangst. FOTO: HENK SNATERSE op het gebied van de sport zijn niet gerealiseerd en de ge meentelijk agenda beperkte zich tot plannen die ten koste gingen van de sport of door andere takken van sport be taald moesten worden", aldus Verstraaten. De LSF-voorzitter zette zich af tegen de tendens in de politiek om veel meer te decentralise ren en te privatiseren. „De overheid moet naar onze me ning veel meer voorwaarden scheppen waardoor er voor de burger een evenwichtig pak ket aan voorzieningen ter be schikking staat. De sportwe reld is bereid om mee te den ken aan andere vormen van beheer waardoor er financieë- le ruimte komt om structurele problemen op termijn op te Schaatshal De oplossing die de gemeente Leiden heeft om de in proble men verkerende schaatshal aan de Vondellaan te behou den is bij de LSF in het ver keerde keelgat geschoten. Ver straaten: „Het is voor ons on aanvaardbaar dat een op zich volkomen terechte subsidie voor het openhouden van de schaatshal, opgebracht moet worden door de overige tak ken van sport via extra ta riefsverhogingen en het laten vervallen van gemeentelijke Ondanks de kritiek is de LSF bereid om constructief mee te blijven werken aan de realisa tie van een sportnota waarin een samenhangend pakket van maatregelen voor de lange en korte termijn moeten wor den uitgewerkt. Verstraaten: Maar dat moeten dan wel sce nario's zijn voor een gezond sportklimaat en geen kille on gefundeerde bezuinigingsvoor stellen en tariefsverhogingen. De politiek moet duidelijk la ten blijken dat men de sport serieus neemt en mochten die signalen niet helder genoeg zijn dan zullen we ons verder moeten beraden". Het bestuur van de LSF krijgt het komende jaar te maken met een aantal mutaties. Voor zitter Phil Verstraaten, secre taris Jan Schouten en Jan van Zijp stellen hun functie ter be schikking. Tijdens de eerst ko mende jaarvergadering zullen de kandidaten voor het be stuur van de Sportfederatie worden voorgesteld. EINDE ijk (1) rr\l\i >liek niet makkelijk op iwjaarsreceptie van af- i maandag. Het gehalte te, zeg maar gerust bui- se woorden lag bijzon- og en de gemiddelde waardigotenaar, die toch heel jw) ijk is opgeleid kan er creatieve vertaler nooit an begrepen hebben. t er veel op dat de bur- iggj*r het dikste Vreemde nboek had uitgepluisd ingewikkelde formule- in zijn hoogdravende nog meer cachet te ge- de Cannegieter-termi- w maar te gebruiken. jn lenken van een „groot- aggiornamento van ructuren" om het sa- ren in het nieuwe Eu- igelijk te maken. Of de antistische oprispingen zig nationalisme, regio- vertrouv en xen°f°bie" die de nnen nf de. faa"; He'is <;olliritafrcu taak om de solllcliaianz" die het gevolg is c ka it i'onalisme tot staan te 0 i. Saddam Husayn was, e terugblikkende bur- er, de miles gloriosus, ïvende krijgsman die en de dood instuurde. Je historie de hecatom- ligen". Wie weet waar maal precies over gaat t zeggen. ijk (2) (g stapte Cannegieter af van de wereldpro-' in d#k en hield hij zich be ng, sales de aardse zaken in sponsveioten. Maar ook hier mail de zwaarwichtige om- ngen niet van de lucht, nzien van het milieu zijn wij eerste burger op mo- „apocalyptische cata- pOIKk", die voorkomen die- ^■■11 worden. De „deficitaire dshuishouding" brengt /v) ook de gemeente Voorschoten in financiële problemen. „Wij zijn aan het eind van ons La tijn". Ook de bestuurlijke or ganisatie geeft problemen, waarvoor geen „quick-fix-op- lossingen," voorhanden zijn. „Would-be hervormers" moeten er aan denken dat een kwijnend vuurtje in de open haard niet kan worden aange wakkerd door er grote blok ken op te gooien. Eerst moet het nog bestaande vuur wor den gereanimeerd. Cannegie ter waarschuwde voor de ver lokking van de technocrati sche panacee. „Bij ieder her vormingsvoorstel dient de lak moesproef te worden genomen of het zal leiden tot meer of minder betrokkenheid van de gewone mensen". Allemaal mooie woorden, en literair gezien verdient burge meester zeker een schoon heidsprijs voor zijn internatio nale nieuwjaarsrede, maar het verdient wellicht toch de voorkeur die gewone mensen, voor zover aanwezig op de re ceptie, volgend jaar in meer begrijpelijk Nederlands te woord te staan. Schipbreuk (1) Een half uurtje algemene poli tieke actualiteit aan het begin van elke raadsvergadering, ge bruik van een spreekgestoelte door de raadsleden, verplaat sing en uitbreiding van de pu blieke tribune, inspreekrecht voor burgers aan het begin van een raadsvergadering en niet alleen in de commissies, een begrotingskrant, een stad- spanel, wijkenquetes, ombuds-» mannen/ -vrouwen/ -mensen, een referendum... Zoveel leuke voorstellen en dat allemaal om de burger dichter bij de politiek te bren gen, of de politiek dichter bij de burger de liefde kan nu eenmaal niet van één kant ko men. De vlag waaronder dit scheepje vaart heet 'bestuurlij ke vernieuwing' en het is nog maar de vraag of het ooit aan komt in de haven. Met veel vertoon liep het schip in mei 1990, bij het aantreden van dit college, van stapel en de kapi tein had er grootse plannen mee. De wereldzeeën van de politiek moesten ermee wor den bevaren, stormen van urenlange, doodsaaie vergade ringen getrotseerd, enterende raadsleden die met flauwe ar gumenten en herhalingen in de hand probeerden te over winnen, verslagen. De kapitein? Joop Walen kamp. Zijn bemanning? De Leidse gemeenteraad. En nu ze dreigen met muiterij. „We gaan niet snel genoeg'„We moeten een andere koers va ren". „Kap'tein! Waar gaan we eigenlijk naartoe?" „Gaan we überhaupt ergens naartoe? De kapitein wilde het eens demo cratisch doen, en zie: zijn be manning is meteen van slag. Want dit zijn ze niet gewend. Tot nu toe wérd er voor hen gedacht, en bepaalde de kapi tein de koers. Tegensputteren hielp niet veel, een voorzichtig protesterende matroos kon hooguit rekenen op een luiste rend oor. Wie het waagde om luidkeels zijn ongenoegen ken baar te maken, moest er ern stig mee houden te worden ge kielhaald, soms zelfs op voor spraak van zijn collega's. Dat waren nog eens tijden! Demo cratie was ver te zoeken maar de lijnen waren tenminste dui- Schipbreuk (2) Nu mag de bemanning mee praten en het gaat allemaal niet van een leien dakje. Ie dereen legt andere accenten en zoals altijd ligt de waarheid ergens in het midden maar wordt die pas gevonden na langdurige contemplatie. Langdurig: inderdaad. Ander half uur lang werd afgelopen woensdag in de commissie be stuurlijke vernieuwing gepraat over een normale burger gelooft het nieteen raads voorstel met gaatjes en een raadsvoorstel zonder gaatjes. In het stadhuisgebruik gaat een raadsvoorstel mét gaatjes door voor een definitieve ver- Zwarte hond aan de wandel. De I sie, maar daarin zaten toch iets te veel wijzigingen ten opzich te van eerdere voorstellen om er zomaar mee akkoord te kunnen gaan. Waar ging het eigenlijk over? Over de bovenstaande aanbe velingen om juist jabur gers meer bij de politiek te be trekken. Het college werd ge brek aan slagvaardigheid ver weten, want de voorstellen waren te omzichtig en te af wachtend geformuleerd. Kri tiek op de leiding is nu een maal gemakkelijk te geven. Maar zo eenvoudig liet kapi tein Walenkamp zich niet af schepen. „U moet toch eens af van de gewoonte om als een circuspaard in hetzelfde stra mien te blijven lopen. Dit zijn aanbevelingen die voor een belangrijk deel uw werk als raadslid aangaan. U wilt al tij den af van het in uw ogen be tuttelende college. En nu zijn we bereid de aanbevelingen over te nemen, maar heeft U daar weer problemen mee. De ADVERTENTIE tacherinj mmerciëll CABARET :urrentie e functie D-niveau, Ibranche l eel bent n OF GALERIE? nqenoenf gen uw sC lae, te stü raad moet blijkbaar nog duide lijk wennen aan haar nieuwe rol". Dat het scheepje van de be stuurlijke vernieuwing op de klippen dreigde te lopen, weet hij niet aan de daadkracht van zijn eigen college. Nee, het is de bemanning die het scheepje stuurloos maakt. In de jaren zestig boorde je een gaatje in je hoofd om je bewustzijn te ver ruimen en de denkprocessen vrij baan te geven. Officieel raadsvoorstel, bij deze. Zwart (1) In Voorhout houden ze niet zo van regeltjes. Je kunt de zaken beter in een gemoedelijk ge sprek regelen dan mensen om de oren slaan met voorschrif ten en ambtelijke stukken, is het motto waarvan wethouder Bart Joon bijna de verpersoon lijking is. Met de komst van Miriam de Goeij leek het ein de van dit wandelgangenbe- leid in zicht. Met nauwelijks verholen afschuw constateerde ze bijvoorbeeld dat er van een fatsoenlijke marktverordening in de gemeente geen sprake was. „Zoiets is gewoon een kwestie van vertrouwen", pro beerde Bart nog tegen beter weten in, maar Miriam wilde er niets van weten. Een be dremmelde raad kreeg al een eerste concept van een bijbel aan voorschriften voorgelegd en Miriam zou Miriam niet zijn als ze daar niet nog een supplementje aan vast zou we ten te haken. In afwachting daarvan maakte Voorhouts wervelwind deze week maar een andere pran gende kwestie aanhangig: de hondenproblematiek. Nu worden veel raadsleden huiverig als de kwestie 'hond' aangesneden wordt er is nu eenmaal naast de burgemees ter zelf geen onderwerp wat meer emoties op pleegt te roe pen dan Neerlands viervoe tersbestand maar daar heeft Voorhouts eerste burgeres geen boodschap aan. Het wa ren overigens niet de honde- hopen die de Goeij's aandacht hadden getrokken daar stapte ze als het ware over heen. Neen, Miriam had een wandelingetje door Voorhout benut om eens te tellen hoe- vaak ze er nou eigenlijk over heen moest stappen om dat vervolgens af te zetten tegen hoeveel er jaarlijks ter com pensatie aan hondenbelasting geind werd. Het sommetje pakte bedenkelijk uit. „Daar klopt geen drol van", conclu deerde De Goeij na de behoef tepeiling en besloot tot actie over te gaan. „Wat Voorhout nodig heeft is een controleur". En twee gegadigden werden uitgenodigd om een offerte in te dienen. Dinsdag mocht de commissie financiën het resul taat beoordelen. Zwart (2) De liberaal Leo van der Zon protesteerde nog zwakjes dat hij zich als hondenbezitter te partijdig achtte om diep op de zaak in te gaan, gemakshalve vergetend dat hij zich als hui zenbezitter nog nimmer ge remd voelde te oordelen over de onroerendgoedbelasting. Jacques Beelen (Gemeentebe langen) waagde zich wel aan een standpunt. Hij noemde het idee van huis-aan-huis contro le weerzinwekkend. Toos van der Meer (CDA) hield vervol gens een schier onnavolgbaar betoog wat erop neer kwam dat mensen die hondebelasting betalen zich niets aan zouden trekken van de hondepoep: ze betalen daar immers voor. Ter verhoging van de hoopbewust- heid der Voorhouters zou het daarom beter zijn de belasting maar helemaal af te schaffen. Maar uiteindelijk kon de meerderheid zich wel vinden in de mening van Paul Jo- chemsz (PvdA). Hij verklaar de, nadat hij zoals gebruikelijk had vastgesteld dat het niet raadzaam was onvoorbereid aan de discussie deel te nemen, dat daar waar fraude vermoed wordt controle logisch en noodzakelijk is. Zwart (3) Restte dus nog de keuze uit de twee aanbiedingen. En ook dSt leek niet moeilijk. De eerste offerte ging uit van 200 over tredingen onder het voorbe houd dat bij meer overtredin gen de rekening ook zou oplo pen. Dat zag Toos van der Meer niet zo zitten. Met Leo van der Zon liet ze weten meer te voelen voor de andere kandidaat die had aangeboden de klus voor een vast en lager bedrag te willen doen. Eén kleine kanttekening moest daarbij wel gemaakt worden: de man wilde de jacht op zwarte honden wel graag zwart krijgen uitbetaald. Maar ach, vuur moet je met vuur bestrijden, nietwaar? In Voor hout houden ze niet zo van re geltjes. Met de opmerking „dat ze er moeite mee had de ene illegaal door de andere te laten opspo ren", liet De Goeij weten er in collegeverband nog eens over te zullen praten. We zijn be nieuwd wat Bart Joon erover zal zeggen. We voegen er gra tis een kostenbesparend idee aan toe: een beetje beunhaas weet zo'n dienstencentrumpie natuurlijk voor een prikkie neer te zetten. Zwart uiter- LEIDEN Bijna iedereen die gebruik maakt van een tele fooncel is het weieens overko men. Nadat de hoorn weer is opgehangen blijft het beloofde wisselgeld uit. In Leiden is de kans klein dat de oorzaak een technische storing is. Waar schijnlijker is het dat wissel gelddie ven het geldklepje ge blokkeerd hebben. Dat ge beurt inmiddels op zo'n grote schaal dat de politie systema tisch is gaan posten. Binnen twee dagen zijn zeven aanhou dingen verricht. Afgelopen woensdag begon de politie met die aanpak, nadat al enige tijd duidelijk was dat de wisselgeld truc op steeds grotere schaal werd toegepast. Zelfstandig opererende dieven, maar ook groepjes, zetten met stukjes ijzerdraad of met hout- i'es de wisselgeldklepjes om- ïoog. Het geld valt daar dan op in plaats van in het bakje. Een oppervlakkige waarnemer valt het niet op dat de telefoon op deze manier is gesaboteerd. De saboteur moet er wel snel bij zijn om het verzamelde geld te inkasseren. Als hij te lang wacht, is de kans groot dat 'concurrenten' hem voor zijn geweest. Per telefooncel gaat het dan ook om kleine be dragen die worden buitge maakt. Het is dan ook vooral de grote schaal waarop het gebeurt, die de politie ertoe heeft gebracht voortdurend vier rechercheurs op de zaak te zetten. Met name veel gebruikte telefooncellen in het centrum zijn mikpunt van de dieven. Voorbeelden zijn die aan de Lange Mare, aan de Breestraat, de Stations weg, de Aalmarkt en de Turf markt. Maar elders in de stad, bijvoorbeeld aan de Montgo- merystraat in Zuid West, zijn ook al geblokkeerde geldklep- jes aangetroffen. Door het klepje van de tele foon te blokkeren kan het wis selgeld worden onderschept. Een truc die inmiddels bijna al gemeen wordt toegepast bij de Leidse telefooncellen. FOTO: WIM VAN NOORT Afgelopen woensdag betrok ken agenten in burger voor het eerst de wacht bij de tele fooncellen. Die dag werd 's middags een 51-jarige Am sterdammer betrapt die op de Stationsweg een telefoon wilde leeghalen, 's Avonds volgde de aanhouding van een 27-ja- rige man uit Boxtel Op de Turfmarkt werd donderdag een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats gepakt. Dezelfde dag werden twee zes tienjarige jongens op de Lange Mare betrapt. Zij maakten deel uit van een groep van vier. Om het klepje van de telefoon te ontgrendelen trokken ze een oude fietsstandaard te voorschijn die inmiddels een vaste plaats had gekregen in een bloembak. Een van de twee gaf toe al zeker 19 keer de truc te hebben toegepast. Hij had ongeveer 200 gulden aan wisselgeld bij zich. Rond half zes volgde de aanhouding van twee mannen van 21 en 23 jaar die samen een geldbak- je leeghaalden aan de Turf markt. Dat was minder dan een uur tevoren geblokkeerd. Terwijl de een deed alsof hij telefoneerde haalde de ander het geld weg. De 21-jarige had volgens de politie „een grote hoeveelheid" kwartjes en gul dens bij zich. De zeven arres tanten wordt diefstal ten laste gelegd. Dat is mede mogelijk omdat een aantal benadeelden aangifte heeft gedaan. Première Projectkoor Utrecht in Hartebrugkerk LEIDEN Het Projectkoor Utrecht zingt morgen in de Harte brugkerk de première van 'Concert voor koor' van Schnittke. Het Projectkoor bestaat uit oud-leden van de Utrechtse Studen ten Cantorij en heeft er een goede gewoonte van gemaakt één keer in het jaar een week lang zeer intensief te repeteren voor een beperkt aantal uitvoeringen van een relatief onbekend koorwerk. Dit jaar begonnen de repetities op 2 januari. Na de premiere treedt het koor nog op zaterdag 18 januari op in de Aloysiuskerk in Utrecht, en een dag later in de Walburgisbasi- liek in Arnhem, de woonplaats van dirigent Rob Vemeulen. Het concert in de Hartebrugkerk begint om 15.30 uur. Maandag maakt de NCRV opnamen van het koor voor een CD, die over twee maanden wordt uitgebracht. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film- OMNIVERSUM beelden 'di e geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 I O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 CJ kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de schoudertas naar: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9