taatssecretaris Simons akkundig beentje gelicht België valt politiek steeds verder uit elkaar A1;. jdocQowtant OÊINIE ZATERDAG 11 JANUARI 1992 ES TL 'HEF landse o, gisti verj ten. D n apnr n aan| INT HOUT 1 inges rie moet PvdA-staatsse- markaris Hans Simons echtqnd te moede zijn. Na zat zijn geloofd en ge- tr0 bn als een krachtda- en zelfs visionair be tder, wordt de oud- iouder van Rotterdam ■erguisd en soms zelfs loekt. Zijn roemruch- an om de kosten van ;ezondheidszorg beter annen beheersen lijkt foor de schroothoop. jrzaak van een en ander roudig aan te geven: de ilier verzekerden pik- niet meer. Velen van ier miljoen Nederlan- ijn zo kwaad dat ze pen pier grijpen om brieven [rijven aan hun kranten ilefoon om de klachten- n De Ombudsman te om „zich te beklagen lie kale met die bril", zo- n woordvoerster van de Ing meedeelde, vat is de reden van die nge opstand der parti- e horden? Alweer is het ord eenvoudig. Het limons gaat met name categorie burgers geld i. Zo'n twee weken voor eerste loonstrookjes van ,.v_;uwe jaar in de brieven- ajden, zijn de mensen bo- ie zogeheten loongrens o hii ^beseffen dat 1992 door in van het derde kabi- ibbers voor hen een aar wordt. is natuurlijk niet de schuld van Simons alleen. Er zijn ook andere bewindslieden die hebben gezorgd voor een grotere druk van belastingen en sociale premies. Denk aan de verhoging van de gemeen telijke heffingen en aan de stijging van het huurwaarde- forfait, de belasting op het be zit van een eigen huis. Als ge volg van die overheidsmaatre gelen neemt bovendien de in flatie flink toe, hetgeen de koopkracht nog verder uitholt. Niet spontaan Maar de stijging van de ziekte kosten is wel het meest zicht en voelbaar. Per 1 januari val len nu ook de particulier ver zekerden onder het zogeheten Geneesmiddelen V ergoedings- Systeem (GVS) van Simons. Daardoor krijgen zij in de apo theek te horen dat sommige medicijnen alleen nog tegen (forse) bijbetaling verkrijgbaar zijn. En diezelfde particulieren hebben ook de mededeling van hun ziektekostenverzeke raars ontvangen dat er abso luut geen reden is voor de door het kabinet beloofde pre mieverlaging, eerder voor het tegendeel! Schijnbaar is dat de druppel die de emmer doet overlopen. Maar wie iets dieper graaft, constateert dat de woede van de 'particuliere' briefschrijvers en opbellers niet helemaal spontaan is. Die is bewust op gewekt. Door de werkgevers. Onder de koelbloedige regie van de briljante dr. Alexander Rinnooy Kan tamboureert het bedrijfsleven al maandenlang op de inkomensoverheveling die het gevolg is van het plan- Simons. Naar verluidt heeft de VNO- voorzitter zich daartoe vooral laten inspireren door twee van zijn belangrijkste leden: Unile ver en Akzo. Deze multinatio nals hebben eigen 'ziekenfond sen' voor hun personeel en vertikken het om aan de lei band van meneer Simons te lopen. Heel prettig voor Rinnooy Kan was dat de staatssecretaris de inkomensoverdracht niet wilde ontkennen. Als het ver schil tussen ziekenfondspa tiënten en particulier verze kerden wordt opgeheven en iedereen onder een basisverze kering (lees: volksverzekering) valt, heeft dat natuurlijk ge volgen voor de inkomens, er kende Simons. Dan immers is het afgelopen met al die goed kope polisjes die de particulie re verzekeraars nu nog kun nen aanbieden aan de mensen met de laagste risico's, zeg maar de mensen onder de veertig. Vergissing In de visie van Simons moet het zo worden dat alle kosten van de gezondheidszorg keurig worden verdeeld over alle Ne derlanders met een belastbaar inkomen, met dien verstande dat de sterkste schouders de zwaarste lasten torsen. En dan kan het niet anders, aldus de bewindsman, dan dat de men sen boven de loongrens meer gaan betalen. Alleen voegde de staatssecre taris er altijd onmiddellijk aan toe dat het om minieme ver schillen ging. De particulieren zouden slechts een „ietsie-piet- sie" meer moeten gaan bijdra gen. De koele cijfers tonen aan dat Simons zich heeft vergist. Hoewel nu nog slechts een klein deel van de ziektekosten onder de nieuwe basisverzeke ring (AWBZ) valt, gaat de ge middelde particulier verzeker de er al gauw zo'n honderd gulden per maand op achter uit. Maar wederom schuilt er een addertje onder het gras. Het is niet alléén een kwestie van een staatssecretaris die op de lagere school al een drie voor rekenen had en op dat gebied nooit meer iets heeft bijge leerd. Simons is voor de twee de keer de dupe van een actie van het bedrijfsleven. Zoals gezegd zien de particuliere ziektekostenverzekeraars geen reden hun premies te verlagen om op die manier het inkomen van hun cliënten wat op te vij- Aan de reactie van de staatsse cretaris was te merken dat hij verbijsterd was. Wat had hij nu aan z'n fiets hangen? Nu de medicijnen overgeheveld zijn naar de AWBZ, hoeven de verzekeraars daar geen ver goedingen meer voor te beta len. Dat scheelt zo'n 4,4 mil jard gulden per jaar, hetgeen de premies met zeker vijftien procent zou kunnen doen da- De weigering van de verzeke raars om dit te doen heeft Gerrit-Jan van Otterloo, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, als „schandalig" beti teld. Hij wekt de indruk een complot te vermoeden, maar vindt het kennelijk als lid van een regeringspartij niet verstandig die gedachte ook uit te spreken. Het D66-Kamerlid Jacob Kohnstamm heeft geen last van dit soort scrupules. „Als de verzekeraars miljarden be sparen en weigeren dat voor deel door te geven aan hun verzekerden, acht ik dat een poging om de staatssecretaris beentje te lichten". Kohn stamm doelt erop dat de Eerste Kamer, die toch al grote moei te heeft met het beleid van Si mons, nu heel goed zou kun nen besluiten het 'plan' van de bewindsman alsnog te torpe deren. Waardoor de ziektekos tenverzekeraars verlost zou den worden van de dreiging Ondergraven De verzekeraars, die verenigd zijn in het KLOZ, ontkennen bij hoog en laag dat ze Simons te pakken proberen te nemen. Zij moeten hun premies wel op het huidige niveau houden, zeggen ze, om niet als gevolg van hogere ziekenhuiskosten in de rode cijfers te belanden. Dat argument wordt echter ondergraven door het gedrag van vier particuliere verzeke raars. Die hebben aangekon digd vrolijk door te gaan met het volledig vergoeden van alle medicijnen, ook de midde len die volgens Simons te duur zijn „Als ze daar het geld voor hebben, kunnen zij in plaats daarvan ook hun premies ver lagen", merkte de staatssecre taris bitter op tegenover een radioverslaggever. De CDA'er Joop van der Reij- den, die als staatssecretaris van volksgezondheid ook al een vergeefse poging heeft ge daan ('82-'86) de ziektekosten te beteugelen, is een beetje verbaasd over de verbazing van zijn voorganger. Hij vindt hem wat naïef. „Als je met zulke geweldige zaken de poli tiek in gaat, word je onherroe pelijk onderuit gehaald. Zelfs al zou Simons acht jaar zitten, haalt hij het niet meer". (Rik in 't Hout is chef van de parlementaire redactie van onze krant). WAALSE COUP VAN GUY SPITAELS bitaels, de voorzitter van de Waalse socialisten (PS), heeft "t minister-president van Wallonië laten bombarderen. FOTO: AP Geheel onverwacht heeft zich deze week in België een politieke aardver schuiving voorgedaan, over de diepere betekenis waarvan de kopstukken van nagenoeg alle partijen zich nu het moede hoofd buigen. De voorzitter van de Waalse socialisten (PS), Guy Spitaels, heeft zich tot minister-president van Wallonië laten bombarde- De politieke draagwijdte van die stap is alleen 5 groot om dat Spitaels op grond van zijn nieuwe functie niet meer als PS-voorzitter kan fungeren en hij een forse stap terug doet in de nationale politiek van Bel gië. Veel Vlamingen tot wie de werkelijke omvang van Spitaels' coup pas goed begint door te dringen vragen zich intussen vertwijfeld af of de verre van bescheiden en zeer doorgewinterde Spitaels wer kelijk een stap terug heeft ge daan. Het was juist Guy Spitaels die vanwege zijn gestreng heid, zijn hardheid en zijn zeer exclusief Waalse standpunten ook wel de 'God van Wallonië' wordt genoemd die de zeer diepe politieke crisis veroor zaakte welke tot de vervroeg de verkiezingen van 24 no vember leidde. Die crisis legde de groeiende Waals-Vlaamse tegenstellingen opnieuw gena deloos bloot. Aanleiding tot de crisis was het Vlaamse verzet tegen wapenexporten door Waalse bedrijven. Spitaels koos de zijde van Wallonië en joeg daarmee de toch al wan kele en de door premier Wil- fried Martens moeizaam bijeen gehouden coalitie van chris ten-democraten, socialisten en de Vlaamse Volksunie defini tief uiteen. Kruitdampen De kruitdampen die door de Vlaams-Waalse ruzie werden opgeworpen, verdikten nog toen op 24 november nagenoeg alle gevestigde politieke partij en ook de Waalse socialis ten van Spitaels een zware verkiezingensnederlaag moes ten incasseren. De uitslag be wees dat het ultra-rechtse Vlaams Blok en de ongrijpbare 'beursgoeroe' Jean-Pierre Van Rossem van de algemeen heer sende verwarring gebruik hadden gemaakt om grote hoeveelheden gefrustreerde kiezers aan zich te binden. Intussen poogt de christen-de mocratische formateur, de Waal Wathelet, het volledig ingestorte huis van de Belgi sche politiek zo goed en zo kwaad als het kan op te lap pen. De vraag is alleen of Wa thelet enige kans van slagen heeft, vooral nu hij de min of meer stabiele factor die Spi taels vormde, moet ontberen. Maar zelfs als Wathelet erin slaagt een coalitie op poten te zetten, rijst de vraag wat die nationale regering dan nog waard is. Op het eerste gezicht lijkt Spi taels' benoeming tot minister president van de Waalse deel- regering inderdaad een soort politieke degradatie. Spitaels trekt zich op de Waalse stellin gen terug en zal zich niet lan ger met de nationale politiek bemoeien. Hij laat de chaos in de Brusselse Wetstraat voor wat ze is en kruipt, ogen schijnlijk zeer bescheiden, in de huid van de beroepsbe stuurder. Maar zo eenvoudig ligt het In feite is de stap van Spitaels het logisch uitvloeisel van een ontwikkeling die niet meer te stuiten is en die door de huidi ge crisis alleen maar is ver sneld. Wellicht heeft de poli tiek zeer bekwame Waal tijdig voorzien dat de rol van de na tionale regering goeddeels is uitgespeeld en dat de werkelij ke macht, als gevolg daarvan, bij de gewesten komt te liggen. „Dat is een boodschap vol be tekenis voor de Vlaamse par tijen die blijkbaar niet zover staan", schreef de Vlaamse krant De Standaard bitter. Het blad verwijt de Vlaamse politici nu dat ze niet tijdig hebben begrepen dat Spitaels doende was met het graven van een valkuil waar de af wachtende Vlamingen vervol gens met open ogen in liepen. Dat verwijt geldt vooral de Vlaamse christen-democraten van premier Martens. Die laat ste is tot het bittere einde blij ven geloven in de mogelijkhe den van een leidende en stu rende overheid op nationaal niveau. Martens' 'unitarisme' is, mede door de stap van Spi taels, nu volledig op dood spoor geraakt. Terugtrekken Nu het unitarisme de bijna- doodklap heeft gekregen kun nen de Vlaamse partijen niet veel meer doen dan wat de so cialisten in Wallonië met zo veel beslistheid hebben ge daan: zich terugtrekken op hun gewestelijke stellingen en het unitarisme als nationaal bindmiddel afschrijven. Als dat gebeurt, wordt de rol van de nationale regering nog be perkter en zal België in toene mende mate gaan bestaan uit twee elkaar naar het leven staande gewesten die de nsiio- nale overheid alleen nog maar nodig hebben als een soort verdeelpunt van geld en mid delen. In die situatie wordt België niet meer geregeerd vanuit Brussel, maar vanuit Vlaanderen en Wallonië, zulks ten koste van het laatste restje dat nog van de nationale sa menhang over was. Als het waar is dat Spitaels zich om die reden tot minister president van Wallonië heeft laten bombarderen, dan is het vrijwel totale uiteenvallen van België als nationale staat niet alleen begonnen, maar zelfs al een eind gevorderd. Spitaels' coup heeft voor de gevestigde Vlaamse partijen daarom zoveel kwade kanten, omdat die in tegenstelling tot hun Waalse tegenhan gers politiek hopeloos ver deeld zijn, geen eenduidige vi sie hebben op de toekomst van België en tegen de muur zijn gezet door de opmars van het Vlaams Blok. In feite laat Guy Spitaels het vechtende, schimpende en uit balans gebrachte Vlaanderen in zijn eigen politieke sop gaar koken. Hij gokt er blijkbaar op dat het voor Wallonië beter is een politieke 'alleingang' te maken, dan verder te gaan met een Vlaanderen dat poli tiek verscheurd en daarom goeddeels machteloos is. !1EVEN van lezers Brieven graag kort en duidelijk geschreven redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. - hee/ache behoudt zich het rije na'oor ingezonden brieven kosthldragen (maximaal 250 ekrakeofi) eventueel in te kor- - regern wel te weigeren. Ano- ecoi inzendingen verdwij- stapè de prullenbak. Brieven wo te worden ondertekend van naam, adres oud-cofoonnummer. Ze dienen sseerd te worden aan de de ledactie van deze krant, komes 9, 2501 CA Den Haag. en de 't nog J5e Courant berichten ben ik Paul, ijk zaTde rlopig wakker geschrokken wel evflet verzoek van Bert a van maandag 6 janua- schrijven, en door het van 7 januari onder de edactie tegen integratie- jaagtjthoff Pers', bed aan en ik gingen jaren i over van het Leidsch (die nu zel*s in het 99eD zusje Nieuwsweek on- Een keurige, punctuele erule dl vee^ aandacdlt voor k en toneel; een tweede iar vooiïe die we steeds grondiê Saebf1™ 31105 Sleden y 3 evengoed of meer dan uws dat je 'overal' vindt stelling inboezemen. Ik krant met schaar en bij. Zo gaan er knipsels uinbouw naar Nieuw- d, over Nederland/ Jrika naar Zuid-Afrika, l knipsels over kerkelij- angelegenheden naar laanderen, waar men ze te laat belanden bij een in Zeeuws-Vlaanderen nonnenklooster in die Wij allen zouden de Leidse Courant bijzonder missen en weten absoluut niet welk blad we zo naar onze zin dag-in- dag-uit met plezier zouden le zen. We wensen de redactie van harte succes toe bij de po gingen het kind niet met het badwater het riool in te laten spoelen. We hopen dat u van méér, véél meer lezers hoort. F. en A.G. de Tollenaere- Blonk, WARMOND SaiBaba Leo Henny, met het gewone Haagse janboeren verstand. U hebt, schrijft u, op de grote school leren lezen en schrij ven, maar helaas weet u nog niet dat men moet zwijgen over zaken waar men niets van af weet. God woont over al, ook in India. Er zijn dui zenden mensen die van nabij hebben gezien dat Sathya Sai Baba geen goocheltrucs uit voert, en dat al gedurende meer dan vijftig jaren. Het is jammer dat de krant zulk min derwaardig geschrijf opneemt. M. van Rijckevorsel, Den Haag. De toekomst van de parochies De zienswijze van de theoloog Jan Hulshof over de toekomst van de parochies (krant van 28 dec. pag. 2) wil ik gaarne on derschrijven. Het is onjuist verwachtingen te wekken die niet kunnen worden waarge maakt. Ik denk aan de jaren van het Pastoraal Concilie in Noord- wijkerhout (1965-1970). De kwestie van het onverplicht celibaat van de priesters werd zeer nadrukkelijk aan de orde gesteld. Binnen en buiten de conferentiezaal werden 'op de meest ruime schaal verwach tingen gewekt in de zin van: nog even en de priesters mo gen trouwen. De teleurstelling was des te groter naar mate de roep om veranderingen luider had geklonken. Paus Paulus VI weigerde zelfs om erover te spreken. Gevolg: honderden priesters bleven teleurgesteld achter in een levensgrote crisis en de kerk van Nederland kreeg de naam van 'ongeloof en haat tegen de Paus' (kardi naal Daniélou in La Croix 29.1.1970). En men bad elders ter wereld voor de bekering van Nederland. Thans dreigt hetzelfde. De op waardering van dé sacramen tele bevoegdheden van pasto rale werkers en vrijwilligers is 'een heikele kwestie'. Neder land staat hierin echter weer alleen. Allerlei verwachtingen worden gewekt die bij het Va- ticaan geen .schijn van kans maken. Men is als de dood zo bang voor een 'lekenkerk' in Nederland (aldus kardinaal Oddi in juli 1981). Gevolg: irri tatie, desillusie, ontmoediging, teleurstelling. Pastorale werkers(sters) en vrijwiligers zijn nu eenmaal geen diakens of priesters. In dien zij sacramentele bevoegd heden wensen, staat voor de heren de weg naar het diaco naat open. Een pastorale wer ker kan uitstekend functione ren zonder op te treden als li turg. De praktijk bewijst het. Voor de goede orde: ik was en ben voor een vrije keuze van het celibaat en voor leken die meer sacramentele functies kunnen uitoefenen. Maar je kunt in de winter geen groen aan de bomen verwachten en de vogeltjes leggen dan geen eieren Het hoofdkantoor van Sijthoff Pers in Rijswijk. Wel zou ik willen aanvullen wat Hulshof schrijft over een rechtvaardige deling van een priester over verschillende pa rochies. Ik pleit voor een pool van alle beschikbare priesters: jongeren, ouderen, emeriti, re ligieuzen en missionarissen. Er zijn parochies waar vier tot zes priesters wonen: in Volendam wonen er veertig en in vele parochies niet één. Waar blijft de instantie die voor een rechtvaardige verdeling van beschikbare krachten zorgt, in goed overleg en in volkomen vrijheid voor de 'vrijwilligers'. Er is nog geen priestertekort; er is wel een gebrek aan een goede spreiding. En als wij kij ken naar Frankrijk, dan zijn wij hier nog vrij. Fr.J. Bank, pr. RIJSWIJK. ABP Sociaal denken vormt de FOTO: SP grondslag van het door de rijksoverheid in 1933 opgerich te ABP. Ambtenaren en met hen gelijkgestelden kunnen sindsdien na voltooien van een veertigjarige diensttijd reke nen op een pensioen op hun oude dag. Uit de pensioenpre mies van de werknemers wer den de pensioenen betaald. Uit het geld dat overbleef, werd een vermogen gevormd. Dit vermogen groeide jaarlijks met vele miljoenen, omdat gezien de gemiddelde leeftijdsgrens van 75 jaar, pensioengerechtig den slechts een tiental jaren van zijn hun genoten. Nu is er een tekort aan vermogen, dat steeds groter wordt. De Pensi oenraad wil nu het ABP niet langer laten vallen onder de speciale ABP-wet, maar losge maakt van de overheid laten vallen onder de algemene wet voor Pensioenen en Spaar fondsen. De Pensioenraad hoopt hiermee het vermogen van het ABP veilig te stellen. Deze zienswijze raakt de kern van de zaak echter niet. Ter wijl men in 1922 uitging van de gedachte dat de gemiddelde levensduur van een gepensio neerde zo'n tien jaar bedroeg is deze levensduur nu vele ja ren langer. De uitstekende ge zondheidszorg heeft de levens duur aanmerkelijk verlengd. Vergrijzing van het volk is er nu de oorzaak van dat veel meer aan pensioenen moet worden uitgekeerd dan vroe ger en dat er steeds minder geld voor vermogensvorming overblijft. Om het vermogen van het ABP te vergroten wil de Pensioenraad nu het door de Staat aan dit vermogen ont trokken geld terugvorderen. Een moeilijke zaak. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. 'Hetgelijk van' Reijnders De serie 'Het gelijk van' is een goede serie, het artikel over het gelijk van 'milieugoeroe' Reijnders, door Karin Swiers, snijdt een immens probleem aan. Aangezien wij (bijna) al len politici, industriëlen, vakbondsbestuurders, econo men en overige burgers niet of niet voldoende gerea geerd hebben op de waarschu wingen van de heer Reijnders en anderen (een noodzakelijke harde aanpak is steeds weer uitgesteld), is het nu bijna te laat. Uit diverse serieuze rap porten blijkt toch duidelijk: met een stijgende overbevol king putten we onze land bouwgronden uit, vellen het noodzakelijke regenwoud en verbranden de resterende voorraden fossiele brandstof. De opwarming van de aarde, het afbreken van de ozonlaag en het vergiftigen van de lucht om ons heen neemt toe. Als het zo doorgaat dan is de aarde over twintig, dertig jaar onbewoonbaar, de voorteke nen zijn nu al merkbaar. Te verwachten technische ont wiklei ngen alleen zijn absoluut onvoldoende om deze onder gang te voorkomen. Alleen een totale ommezwaai op eco nomisch, sociaal en moreel ge bied kan de basis zijn voor een duurzame samenleving. Nood zakelijk is nu een sterke lei ding en geïnspireerdheid van de burgers (krantelezers) om uit eigen overtuiging of de vrees voor wat ons anders te wachten staat mee te werken aan het intomen van het ge vaar. Milieubedreigende acti viteiten, consumpties en bevol kingstoename moeten geleide lijk aan minderen. En voor di rect onmiddellijk stoppen met de uitbreiding ervan. Het lijkt nij een taak voor de pers om de burgers in deze meer en be ter voor te lichten. Uit enquê tes heb ik begrepen dat, indien de overheid daar duidelijke of dwingende leiding aan geeft, veel meer burgers dan nu be reid zijn offers te brengen voor ons milieu. A.A. Koene WASSENAAR.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5