Moskouse bank sluit deuren, buitenlanders zonder geld ta al £eidóeSou/iant BUITENLAND Italië bereidt zich voor op verkiezingen li Ierse activisten hebben Britse overheid weer tuk Doden bij Israëlisch bombardement in Libano Zittende president enige serieuze kandidaat Bulgaarse verkiezinl KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN VrijdagpïV: qebed lan en ZATERDAG 11 JANUARI ROME De Italianen gaan op 5 april naar de stembus om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Premier Andre- otti en president Cossiga zijn overeengekomen om het natuurlijke einde van de parlementaire zittings periode in mei van dit jaar niet af te wachten, en zo de verkiezingsstrijd te verkorten. De laatste parlementsverkie zingen dateren van 1987. Sindsdien heeft Italië vier ver schillende kabinetten gehad, maar de regeringscrises zijn alle binnenskamers opgelost. De regering heeft de verkie zingsstrijd al ingezet door im populaire maatregelen tegen de verkeersoverlast van een tiental gemeentebesturen - zo als het om de dag laten rijden van auto's met even en oneven nummers - aan strenge voor waarden te verbinden. Burge meester Carraro van Rome heeft het kabinetsbesluit aan gegrepen om de met veel tam tam voor deze maand aange- Een ander impopulair decreet, tegen het roken in overheids gebouwen, wordt vooralsnog opgehouden tot na de verkie zingen, terwijl een besluit dat garant staat voor tienduizen den stemmen op de regerings partijen in de afgelopen dagen in sneltreinvaart door de ka mer is gejaagd. Daardoor zal nog eens zeven miljard gulden worden vrijgemaakt voor de wederopbouw van het gebied rond Napels, dat twaalf jaar geleden door een aardbeving werd getroffen. Kohl verontrust over kernwapens voormalige Sovjet-republieken BONN De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren zijn verontrusting uitgesproken over de kernwapens en chemi sche wapens die zich nog in de republieken van de voormalige Sovjetunie bevinden. De Oekraïne is gisteren al begonnen de tactische kernwapens van zijn grondgebied te verwijderen. De wapens worden voor vernietiging naar Rusland gestuurd, zo meldde het persbureau Tass. Op een persconferentie zei Kohl dat Duitsland de leden van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) graag wil helpen, maar in ruil voor steun eist dat zij hun kennis op het gebied van kernwapens en chemische wa pens niet verspreiden naar of verkopen aan andere landen. Ook wil Kohl dat de GOS-republieken die beschikken over chemi sche wapens deze vernietigen. Diplomaten in Bonn zeiden dat Duitsland er bij de NAVO op aangedrongen heeft een werk groep te vormen die de GOS-staten kan helpen kernraketten voor de korte afstand en nucleaire artillerie te vernietigen. Het Duitse plan wordt maandag op een bijeenkomst van de NAVO besproken. Mitterrand oppert Europees bevel Franse kernwapens PARIJS De Franse president Francois Mitterrand heeft zich gisteren voor het eerst bereid getoond de Fran se kernwapens onder Europees bevel te stellen. „Is een gemeenschappelijk Europees kernwapenbeleid mogelijk? Dat wordt binnenkort de belangrijkste vraag bij het ont wikkelen van een gemeenschappelijke defensie'zei Mit terrand op de eerste dag van een tweedaagse Franse con ferentie over de EG. Jacques Delors, de voorzitter van Europese Commissie en volgens opiniepeilingen de meest populaire Franse politicus, zei dat het denkbaar is dat de Franse kernwapens in de toekomst, als de politieke unie van de EG goed van de grond is gekomen, onder een Eu ropees bevel komen. Frankrijk heeft zich op het gebied van defensie altijd zeer onafhankelijk getoond en is geen lid van de NAVO. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn de enige EG-lidstaten die over eigen kernwapens beschik ken. EG GAAT SANCTIES Tl ZUID-AFRIKA OPHEF BRUSSEL De EG zal op 3^ het embargo op de invoer v, ijzer en gouden munten u Afrika opheffen, nu Deni zijn voorbehoud over deze zóT 4 ingetrokken. Dat heeft de P minister van buitenlandse Joao de Deus Pinheiro, gisti kendgemaakt na een ven met zijn EG-ambtgenoten. D, EG-landen beslpten in apflr jaar een eind te maken aan; INT HOU bargo dat in 1986 werd inges"" het Zuidafrikaanse regime i gen de apartheid op te gev nioet I parlement van Denemarkeiris H keerde deze beslissing echtqnd te n commissie buitenlandse zak zjjn het Deense parlement trok I week haar veto pas in. f pn zelfs Tder, w< MOSKOU De toene mende economische en fi nanciële chaos in Rusland heeft ertoe geleid dat bui tenlandse bedrijven in Moskou geen geld meer kunnen opnemen van hup rekening bij de Russische staatsbank. De Vnesjekonombank sloot dinsdag de deuren vanwege het kerstfeest van de ortho doxe kerk. Sindsdien is de bank dicht gebleven. Het oude Sovjet-systeem stond geen andere banken toe dan die van de overheid. Gorbats- jovs perestrojka heeft de laat ste zes jaar niet geleid tot een doorbreking van dit staatsmo nopolie. Het daaruit voort vloeiende gebrek aan alterna tieven leidt er nu toe dat bui tenlanders in Moskou meede len in de Russische malaise en financieel droog zijn komen te De problemen van de bank zijn niet van vandaag of giste ren. Al geruime tijd stagneer de de aanvoer van contant geld. De huidige sluiting zou echter te maken hebben met een reorganisatie, want na de opheffing van de Sovjetunie moet de bank onder Russische jurisdictie komen. Is die reor ganisatie voltooid, dan gaan de deuren naar verluidt weer open. Niet alleen buitenlanders zijn de dupe van de tijdelijke slui ting van Vnesjekonombank. Onder de rekeninghouders be vinden zich ook vroegere Sov jet-brancheministeries en nu dus de bedrijven die onder die ministeries vielen. Zo heeft een vliegtuigfabriek in Nizjni- Novgorod een valutarekening, want een gedeelte van de pro- duktie gaat naar het buiten land. Voor de harde deviezen die daarvoor binnenkomen, koopt het bedrijf machines voor de voedselverwerking. Om de werknemers vast te houden, produceert de fabriek naast vliegtuigen ook voedsel voor het eigen personeel. Russische minister van econo mie en financiën Gajdar heeft al aangekondigd dat van de bijna 40 miljard gulden die de voormalige Sovjet-republieken volgend jaar dienen terug te betalen aan westerse schuldei sers elf miljard niet zal wor den President Matjoechin van de Russische Centrale Bank ver klaarde gisteren dat Moskou verder uitstel van betaling wil. De voormalige Sovjet-repu blieken hebben een gezamen lijke schuld tussen de 100 en 110 miljard gulden, waarvan Rusland 61 procent op zich heeft genomen. De aflossing van buitenlandse schulden loopt via Vnesjeko nombank. Matjoechin waar schuwde het Westen vooral begrip te tonen. Anders zit er voor ons niets anders op dan Vnesjekonombank failliet te verklaren, aldus de Russische bankchef. ïjden, zijr zogeh Een medewerker van de Libanese burgerdefensie draagt een man die gewond raakte bij <j|Deseffen sche aanval van op het Libanese Na'ameh gisteren. 'hhVan EG hopeloos verdeeld over Joegoslavië Idoor JO WIJNEN BRUSSEL Het Brussels overleg van de EG-ministers van buitenlandse zaken over Joegoslavië is gisteravond in opperste verwarring geëindigd. De ministers slaagden er niet in een gezamenlijk standpunt te formuleren over de erken ning van een of meer Joegosla vische republieken. Het wordt nu aan de individuele lidstaten overgelaten wanneer en welke, republieken ze zullen erken nen. Vooral het halsstarrige stand punt van de Duitse minister van buitenlande zaken Hans- Dietrich Genscher verdeelde de EG-ministers volkomen. Duitsland gaat Slovenië en Kroatië voor 15 januari erken nen. Daarmee houdt Bonn zich aan het standpunt dat het al op 16 december van het vorig jaar innam. De Franse oud-minister van justitie Badinter kreeg, als voorzitter van een speciale ar- britragecommissie, opdracht na te gaan of de republieken aan de EG-maatstaven voor erken ning voldeden. Genscher wilde evenwel niet op de bevindin gen van Badinter wachten. Hij liet zijn EG-collega's weten dat hij op 15 januari het door Bonn genomen erkenningsbesluit zal effectueren. Mede door het harde standpunt van Genscher slaagden onder meer minister Van den Broek er niet in zijn collega's te bewe gen voor 15 januari alsnog bij een te komen om een stand punt over het Badinter-rapport te bepalen. „Wij knijpen onze handen in elkaar over wat Badinter gaat rapporteren. Geeft die een po sitief oordeel over de erken ning van meerdere republie ken, dan is het voor de indivi duele lidstaten niet zo moeilijk snel een standpunt te bepalen. Maar als Badinter zekere reser ves heeft, wordt het heel moei lijk, en is iedere lidstaat ge dwongen zelf uit te maken wel ke republieken ze op een be paald tijdstip erkent", aldus mi nister Van den Broek. LONDEN Britse poli tieke voormannen vrezen dat de IRA een campagne van bomaanslagen heeft gepland om plaats te vin den terwijl in Engeland de verkiezingsstrijd volop bezig is. Hoewel premier Major de da tum van de aanstaande nieuwe parlementsverkiezingen nog moet afkondigen, proberen de grote partijen momenteel al op diverse manieren in de gunst te komen bij het electoraat. Hun leiders zijn geprikkeld, wantrouwig en uiterst kwets baar. De IRA maakte gistermorgen van deze situatie gebruik om de Londenaren al een voor proefje te geven van wat hen allicht nog te wachten staat. Op relatief korte afstand van Numero 10, de ambtswoning van premier Major in Dow ning Street, ontplofte een zwa re bom. De explosie deed zich voor toen Major net de deur uit was. Scotland Yard had twee tele fonische bommeldingen ont vangen. De politie waarschuw de de hele buurt. Whitehall - de straat van de ministeries - werd afgegrendeld voor alle verkeer. Er vielen dan ook geen slachtoffers, maar de ma teriële schade is zeer aanmer kelijk. De bom zat in een ak- tentas. Deze lag op Whitehall Place (een brede zijstraat van Whitehall) naast geparkeerde auto's. De politie ontdekte het verdachte object nog voor de explosie, die luid genoeg was om tot bijna 2 km ver te wor den gehoord. Tijd om de bom onschadelijk te maken ont brak: de oorverdovende knal had tot gevolg dat ten minste een politieman tegen het trot toir werd gesmakt. Op korte afstand van de plek waar gistermorgen de bom tot ontploffing kwam wierp de IRA afgelopen jaar een zelfge maakte mortiergranaat rich ting Numero 10. Premier Ma jor zat daar net een kabinets vergadering voor. Hoewel dit IRA-projectiel dichtbij het doel viel, bleef de schade be perkt. Er waren geen Slachtof fers. Nadien onderwierp Scotland Yard het hele systeem van veiligheidsmaatregelen in de Londense binnenstad aan een komplete herziening. Gezegd werd dat diverse nieuwe schikkingen zouden worden getroffen om IRA-bomaansla- gen te kunnen voorkomen in hartje Londen. Op strategische plaatsen verschenen videoca mera's. De politie hoopt nu vu rig dat de daders van gisteren op ten minste een van de vide obanden staan. Maar het is duidelijk dat de Britse overheid de IRA-situa- tie nog steeds niet in haar greep heeft. Politici in Londen maken zich alsmaar meer zor gen omtrent hun persoonlijke veiligheid. Overheid en politie weten geen raad meer. Zij ver kondigen wel dat de IRA niets zal bereiken, maar ondertus sen is het duidelijk dat de nieuwe generatie van Ierse ac tivisten hen hard weet te pes ten. De zware explosie van gis termorgen deed zich voor te midden van de ochtendpiek. Duizenden forensen waren op weg naar hun werk. In de na burige Liberale Club en in het Horse Guards Hotel vlogen praktisch alle ramen aan scherven. Hele brokken wer den weggeslingerd uit het as falt, ten minste een auto vloog in brand en verder naar Tra falgar Square toe werden dure etalages vernield. De Britten beweerden al vaak dat zij de IRA praktisch kom pleet uitgeroeid hadden, maar achteraf bleek telkens dat zij hun wensen voor werkelijk heid namen. Het illegale Iers- republikeinse Leger is nog lang niet verslagen. „Onze po litie moet meer spionagewerk doen in IRA-kringen", zo Wordt nu in Londen gezegd. BAYRUT Israëlische vlieg tuigen hebben gisteren doelen in het zuiden van Libanon ge bombardeerd en daarbij zeker twaalf Palestijnse guerrilla strijders gedood en nog eens twaalf verwond. De toestellen bombardeerden bases van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Algemeen Com mando, een organisatie van Ahmed Jibril die zich verzet tegen het beleid van de PLO. De bases van het Volksfront van Jibril in de buurt van het dorp Na'ameh, in het zuiden van Libanon, zijn al eerder het doelwit geweest van Israëli sche aanvallen. Een Israëli sche legerwoordvoerder be vestigde de aanval. Volgens Is raël gebruikt de Pj groep Na'ameh als eery basis voor aanvallen Het bombardement h^ op het moment dat d& sche delegaties ii aankomen voor een f ronde in het overleg! raël over vrede ii Oosten. Shamir riep in Golfoorlog bommenwerpers te w JERUZALEM Premier- Yitzhak Shamir heeft op de derde dag van de Golfoorlog Israëlische jachtbommenwer pers die op weg waren naar Irak teruggeroepen, zo heeft de Israëlische krant „Yedioth Aharonot" gisteren gemeld. De Israëlische toestellen wa ren op weg om bij zonsopgang raketlanceerinrichtingen in het westen van Irak te bom barderen nadat er Iraakse Scud-raketten waren neerge komen in Haifa en Tel Aviv in Israël, aldus de krant. Irak be gon op 18 januari met Scud- aanvallen op Israël. De Israëli sche aanval, waarvoor het be vel was gegeven door de op perbevelhebber van i macht generaal Av Nun, werd op het lal! ment tegengehoude| Shamir na een telefo<| president George Bus| Verenigde Staten, krant. ANC-leider Nelson Mandela verwelkomt de Amerikaanse zanger Paul Simon in Johannesburg. Eerder was tegen de vijf concerten die Simon zal geven verzet gerezen van de kant van enkele klei ne organisaties van radicale zwarten. Mandela verklaarde giste ren echter dat de culturele boycot van Zuid-Afrika verleden tijd is en dat „kunstenaars nu vrij zijn om naar Zuid-Afrika te komen". Simon, die vandaag zijn concerttournee begint, was de hoofd persoon van de door Mandela belegde bijeenkomst. foto: ap SOFIA Zijn eigen naam vindt de voorzitter van de Bul gaarse Pauperspartij niet van belang. Hij spreekt uit naam van de zeven miljoen Bulgaren die volgens hem onder het be staansminimum leven. Van politiek moet de langhari ge tekenleraar in zijn geitewol len trui eigenlijk niets hebben. Enige programmapunt en ultie me doel van de Pauperspartij is om zichzelf zo snel mogelijk overbodig te maken. „Als ie dereen van onze achterban ge noeg geld heeft, dan beleggen we een feestelijke opheffings vergadering", verzekert hij. Eerder kan de voorzitter een dergelijke bijeenkomst niet betalen. De partij wordt geleid door 'de twaalf apostelen' maar die heb ben het ook al niet breed, dus is het voorlopig zuinig aan doen. De partij neemt niet deel aan de presidentsverkiezingen zoals die komende zondag in Bulga rije gehouden worden. Waarom kan de partijvoorzitter niet precies uitleggen, maar de par tij steunt een ex-dissidente schrijver die als een van de 22 kandidaten een gooi doet naar het presidentschap. Of deze daarmee de stem van alle pau pers zal krijgen is daarmee niet zeker. In de opiniepeilingen staat zijn procentuele aanhang als 'niet meetbaar' opgetekend. Enige serieuze kanshebber tij dens de verkiezingen lijkt de zittende president, de 56-jarige Zjelju Zjelev. Na de paleisrevo lutie die twee jaar geleden een einde maakte aan het bewind van oud-dictator Todor Zjivkov groeide Zjelev uit tot de leider van de oppositie. Hoewel zijn partij, de Unie van Democrati sche Krachten, de UDK, er tij dens de eerste verkiezingen na de omwenteling niet in slaagde de oud-communisten van een meerderheid in het parlement af te houden, werd Zjelev enige maanden later als president be noemd. Hij volgde de commu nist Petar Mladenov op die het veld moest ruimen, toen be kend werd dat hij tanks had willen inzetten tegen demon stranten. Als een Bulgaarse Havel pro beert de filosoof Zjelev sinds die tijd waar mogelijk een brug te slaan tussen oud-communis ten en oppositie, die elkaar te vuur en te zwaard bestreden en bestrijden. Ondanks een aantal politiek fouten overleefde hij diverse politieke crises, maar na de aanname van een nieuwe grondwet komt er dit weekend een einde aan zijn eerste ambtstermijn. Dat er een twee de zal volgen lijkt vrijwel ze ker. In de - overigens niet al te betrouwbaar geachte - opinie peilingen staat hij op meer dan 50 procent. Geen van de overi ge eenentwintig kandidaten scoort hoger dan rond de 4 pro cent. Toch is ook Zjelev er niet in geslaagd de politieke cultuur in Sofia op een hoger plan te brengen. Na een aantal hoogst onverkwikkelijke affaires wis ten de radicale anti-communis ten vorig jaar de meer gematig de krachten binnen de UDK te wippen. Tijdens de in oktober gehouden parlementsverkiezin gen wonnen zij 110 parlements zetels, waarna de heksenjacht naar alles wat naar communis me rook kon beginnen. Voor het eerst sinds de oorlog trad in Bulgarije een regering zonder communisten of oud communisten aan. In - zij het ongemakkelijke - samenwer king met de Turkse minder heidsbeweging voor vrede en recht worden legers en minis teries stelselmatig gezuiverd van oude communistische ka ders. Een van de eerste wetten van de nieuwe politici betrof de confiscatie van alle bezit van de socialistische partij, stel selmatig aangeduid als oud communisten. En vooral dat miljoenenverlies van al het in 45 vette partij-ja- ren verkregen bezit, zit de soci alisten dwars. Westerse waarnemers zijn het in zoverre met de socialisten eens dat de UDK niet echt voorzichtig omspringt met de democratische rechten van de minderheid. „Socialisten wor- QN1041 - Rob, die natuurlijk wel op zijn vingers kan uitrekenen, dat Moetsji-Foetsji de achtervolging zal inzetten, wanneer hij merkt dat de „Vrijheid" er stiekem vandoor is gegaan, besluit ten behoeve van de kruiser een automatische noodzender op te bouwen, drijvende op een boei in zee. Want als hij zelf seinen blijft geven, kunnen de Jappen hem ook gemkakkelijk opsporen. Dan wendt hij de steven en vaart om het eiland heen, want het is zijn bedoeling naar een punt van de kust te zeilen, vlak bij de grot, waar de schat verborgen ligt. De noodzender doet onder tussen zijn werk en de nog ver verwijderde kruiser kan met be hulp hiervan zijn koers bepalen. Doch de Jappen ontvangen de seinen ook en omdat ze zo hard doorkomen kunnen ze wel be grijpen, dat de zender vlak in de buurt van het eiland moet zijn opgesteld. den uit alle machtsful weerd. Ze hebben geJ voorzitter geleverd v parlementscommissie tjt_P|- h, Zelfs een vice-voorzu is hen niet gegund. In plaats van zich op ring van de economie ten - op papier lever'p"\ FT1 Bulgaren onder het -Lj V JL minimum van 1125 le' veer 110 gulden - hetjactie be litiek in Bulgarije na'oor inge wenteling twee kostbigragen in onderling gekrakeel evem ren. De nieuwe regern wel te nu weliswaar ecoi inzendi wetgeving op stapé de pruil maar nog steeds wo te wordt energie opgesoupeerdjrzien va tweedeling in oud-cofoonnum en hervormer. sseerd te Zelfs als Zjelev, de tedactie v het midden, de komes 92501 kiezingen wint en de weer een beetje bij elLp /"Yv brengen, zal het nog f V-'Vt ren voordat de Paut zichzelf feestelijk zal™ere bei opheffen. Voorlopig wakke achterban nog wel ev(let verz> staan. van ma i schrijve van 7 ja a over v; Een jonge ft**; bidt tijdeni vrijdaggeb? Nj A'gie'sepL^bu doodskist. Ij nfh^S^n. na het gebi c sterven, wo-r. doorgaans., volgende dQ de moskeeje di alwaar vool.q„ wordt gebhevnengM uws dat j stelling ii i krant i bij. Zo g£ uinbouw d, over •frika nae I knipsels angelegei laanderei te laat be in Zeeu1 nonnen]

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4