Horeca zoekt naar helpende handen Hoge Hotelschool is voor harde werkers met een hart ONDERWIJS' Werkloze afgestudeerden kennen we niet" ZATERDAG 11 JANUARI 1992 PAGINA 37 CddócSouaotit DEN HAAG - De ontvangst bij de palie van Hotelschool Den Haag is —geurig. Je verwacht niet anders. rowel dr. Ewout Cassee, voorzitter ^^an het college van bestuur, als Pe- H|ra Smit van de PR-afdeling stralen ten ongedwongen gastvrijheid uit. Ie vindt het vanzelfsprekend. Bij iet omschrijven van het profiel _eiden(an een student in spe slaat de ver- 69323 varring toe. Een gastvrije, sociale nstelling hebben, blijkt maar een b itukje van de waarheid te zijn. In t le hotellerie heb je meer nodig. Tassee duidt de weinig prozaïsche 'waar- ïeid' in Duits, Engels en Frans aan. Het ilijkt dat je 'Ausdauer' moet hebben; lok moet je 'tough' zijn want „de school ,it in de grote stad"; en de studenten ver- iniging heeft niet voor niets La Confre- ie (broederschap), samen moet je het looien. ir wordt dan ook driftig geselecteerd loor de drie hotelscholen in den lande, jm voor een plaatsje in Den Haag, .eeuwarden of Maastricht in aanmer- :ing te komen moet je flink gemotiveerd lleidincjjn. Cassee: „Jé moet terdege beseffen je in de zorgverlenende sector te- hetecht komt". Wil je het redden, dan noet je heel wat 'zijn'. Stressbestendig, lexibel. extravert, initiatiefrijk. En je jezelf ook nog goed kunnen pre- ipClenteren. „Mensen verkijken zich vaak p de gastvrijheid, want dat is vooral in- pelen op onverwachte dingen, proble- ^H^_ien oplossen die anderen voor jou ma- Daarom moet je volgens hem ook lezier hebben aan andermans plezier. )e Hotelschool Den Haag hanteert een treng selectieproces „om de ongeschik- ;n eruit te vissen" voor de vierjarige pleiding tot 'bachelor in hotelmanage- q ïent', die voor Nederlanders en apart n het Engels) voor buitenlanders wordt ïgeven. Eerst wordt naar de cijferlijst an het laatste overgangsrapport geke- en. Wie te laag zit wordt getest. Zit je oog genoeg bij rapport of test, dan mag /aarkaarTt een dag naar de school aan de Brussel- ":laan komen. Daar worden drie ge- irekken gevoerd, een spel gespeeld aarbij de kandidaten worden geobser- :erd en voorlichting gegeven over de :hool. Uiteindelijk blijven er komend ursusjaar van de 1300 kandidaten 256 ver. >eze manier van selecteren is in gevaar, owel de Cassee als zijn collega Geuzen- am van de hotelschool in Maastricht Wet valt r OETERMEER - Als zich van- &ag een mannetje of tienduizend eldt aan de poorten van de 350 drijven die deelnemen aan de delijke open horecadag 'Kijk in Keuken', dan valt er waarschijn- jk geen onvertogen woord. Niet ij de werknemers in de bedrijven li al helemaal niet bij de heer L.A. erbee van het Onderwijscentrum loreca, al rekent hij op een toe- lop van zo'n achtduizend belang- ellenden. De horeca kan namelijk 'Q el wat 'helpende' handen gebrui- 2n. Niet alleen in de keuken, taar ook in de bediening en op et niveau van het management. den nderwijscentrum Horeca is opvolger in de Stichting Vakopleiding Horeca (VH) en ontplooit activiteiten om er- tor te zorgen dat de. horeca kan be- over goed opgeleide onderne- a s ,ers en werknemers. En vooral over Mdoende mensen, want daar wringt de Mn hoen de laatste tijd meer en meer. De fVL/ )reca - cafés, koffieshops, cafetaria's, lackbars, fast-foodinstellingen, 'echte' staurants en hotels van eenvoudig pen- e on tot super-de-luxe - is de laatste ja- n flink gegegroeid. Werkten er begin >87 nog 88.000 mensen in de horeca, ilverwege 1991 waren er 135.000 in de anche actief. En voor volgend jaar prdt, waar het aantal banen in Neder- 2nd niet zal groeien, in de horeca een jtbreiding verwacht van duizend ba- f cijfers geven aan dat de bedrijfstak "t te springen om vers bloed. „De hore- groeit omdat het een onderdeel is van toeristische sector", legt Berbee de lorspoed uit. „Op vakantie gaan is nu 'er de hele wereld een trend, waar de ireca een graantje van meepikt. Er ordt ook vaker buiten de deur gegeten, ede doordat veel mensen vaker een irte vakantie nemen. Daarnaast pluk in we de vruchten van het toenemende kentoerisme. Het houden van sympo- LBO q en congressen is mode en daarbij pet worden gegeten en geslapen", ie groei zorgde voor vacatures bij de drijven, die met steeds meer moeite innen worden ingevuld. „Een op de Horiandi vacatures stond vorig jaar langer dan ie maanden open", schetst Berbee. Hij lederlanijn de oorzaken zo opsommen. „We cunde op^en te maken met het demografisch p C-nivefcct- Er zijn minder jongeren. Daarmee bben alle bedrijfstakken te maken, ze ge r door de groei van de werkgelegen- id van de afgelopen jaren. In de hore- komt de klap hard aan, omdat daar iditioneel veel jongeren werken". Ook hoog". Het systeem vult de cao-regeling voor minimumloon en toeslagen voor lang en onregelmatig werken aan. Katalysator Om de toeloop naar de branche te ver groten, wordt een drie-sporenbeleid ge voerd. „Met onder meer 'Kijk in de Keuken' proberen we het aantal jonge ren op peil te houden. Verder streven we ernaar de verblijfduur binnen de horeca te verlengen. Het functiejarensysteem is daarbij een hulp en we besteden meer aandacht aan personeelsmanagement". Als laatste wordt getracht andere doel groepen, zoals herintredende vrouwen aan te trekken. „De horeca biedt veel mogelijkheden voor werken in deeltijd". Ook de regeling voor kinderopvang is laatst sterk verbeterd. Het onderwijscentrum speelt bij dit alles een bemiddelende rol. Het verzorgt voorlichtings- en wervingsactiviteiten over het werken en leren in de horeca en het werkt als katalysator tussen horeca bedrijven en het arbeidsbureau bij de vervulling van vacatures. „We zorgen verder voor onderwijs en opleidingsmo gelijkheden. Het onderwijs voeren we, op de opleidingen in het kader van het leerlingwezen na, niet uit. We werken sa men met scholen, waaronder Haagland in Den Haag, waarbij we overleggen over inhoud en vorm van opleidingspro gramma's. De scholen voeren voor ons de bij- en nascholingscursussen uit". Het scala aan opleidingen is breed. Vele vallen onder het leerlingwezen. Daarbij wordt onderwijs gedurende een of twee dagen per week gecombineerd met een baan van drie of vier dagen. Voor beroe pen in de hoofdgroepen keukenfuncties, bediening en receptie is er een tweejarige basis- en een tweejarige voortgezette op leiding. Voor tal van functies zijn er daarnaast nog opleidingen om je te spe cialiseren, bijvoorbeeld op het gebied van de patisserie („Al die heerlijke, schitterende nagerechten") en wijnken nis. Het middelbaar- en hoger beroeps onderwijs verzorgt dagopleidingen voor managementfuncties op gebieden als sa- les, voedsel- en drankvoorziening, perso neelsmanagement en huishoudelijke dienst. Die functies zijn vandaag in de praktijk te zien en er wordt over verteld tijdens Kijk in de Keuken. De bedrijven geven van 11.00 uur tot 15.00 uur informatie over werk en carrièremogelijkheden in Cassee: Opgeven van selectie van kandidaten is het paard achter de wagen spannen". FOTO: MILAN KONVALINKA maken zich daarover zorgen. Geuzen dam twijfelt eraan of de Nederlandse ho telscholen in de toekomst het internatio naal aanzien dat ze nu hebben kunnen handhaven. De 'schuld' ligt bij minister Ritzen. Cassee: „Bij de Tweede Kamer ligt een ontwerp voor de Wet op het Ho ger Onderwijs. Daarin staat dat niet meer mag worden geselecteerd op per soonskenmerken. Ritzen wil toe naar een toelatingsrecht voor studenten". Voor zijn school betekent dat loten in plaats van selecteren. Cassee vindt dat „het paard achter de wagen spannen". „Loten is onzin, we weten wie we? willen hebben en wijzen daarbij mensen af die hier niet op hun plaats zijn". Hij is vol ledig overtuigd van het belang van selec tie en zal er zeker voor pleiten dat voor de hotelscholen een uitzondering zal gaan gelden, zoals die ook wordt ge maakt voor kunst- en sportacademies. Aanpakken „Je moet dat pragmatisch bekijken: geld moet zinvol worden besteed. Het aantal afvallers bij ons is klein, veel kleiner dan bij andere hogere opleidingen". Hij vreest geen concurrentie van andere op leidingen die ook in aanmerking willen komen voor een uitzonderingspositie. „De meeste zijn tevreden met een selec tie tijdens het propedeutisch jaar". Een prettig vooruitzicht voor studenten is dat er na de opleiding zeker een baan wacht. „De internationale ketens vinden de Nederlandse scholen heel goed. Die aantrekkingkracht heeft een oorzaak: het niveau van de afgestudeerden. „Wij le veren mensen af die van aanpakken we ten, die probleemoplossend werken, die goed met mensen kunnen omgaan, die weten wat afzien is. En ze zijn ambi tieus, ze willen hogerop". Veel afgestu deerden vinden een baan als assistent van bijvoorbeeld de food- and beverage manager en stromen geleidelijk door naar de stek van adjunct-directeur en „voor de echte goeien" directeur. Afzien („Twaalf uur werken en geen ge- zeur")leer je vanzelf tijdens de oplei ding. Niet als straf of therapie, maar om dat de school een hotel vormt. Er zijn drie keukens en vier restaurants, waarin studenten hun collega's en medewerkers van de school dagelijks voorzien van eten en drinken. Een deel van de huis houdelijke dienst wordt door studenten verzorgd en dan wordt er ook nog 'hotel letje gespeeld' in het skotel. Het is het schoolinternaat, maar Petra Smit ver zoekt vriendelijk het niet zo te noemen. Een overbodige vraag, het is namelijk geen internaat. de Nederlandse 'bachelors' aantrekkelijk voor de hotelketens, cateraars, grootwin kelbedrijven en toeristische organisaties. „Wij leveren managers af die ook nog van aanpakken weten", weet Cassee. Daarmee berijdt 'Nederland' een gulden middenweg tussen de Engelse enerzijds en de Duitse, Franse en Zwitserse oplei dingen anderzijds. De Engelse opleidin gen zijn volgens Cassee academisch in gesteld. „Een keuken heet daar een food- lab". Een aardappel koken is er een min karwei. Volgens hem gaat het er te aca demisch toe. „Er is naar die mensen geen vraag, ze hebben niet instelling voor de horeca en ze willen er ook niet in". De Duitse, Franse en Zwitserse op leidingen zijn daarentegen heel ambach telijk ingesteld. Paradepaardjes De middenweg brengt Nederland in een unieke positie: er is wereldwijd veel vraag naar de managers uit de Lage Lan den. Een groot deel van de afgestudeer den zwermt uit over de hele wereld. „Om de Nederlandse vraag te dekken is één hotelschool genoeg, maar we hebben er drie". Rijst de vraag hoe Nederland van die horde paradepaardjes op hotelgebied 'af- VANDAAG VOOR DERDE KEER OPEN DAG 'KIJK IN DE KEUKEN' schort het vaak aan een passende oplei ding bij eventuele kandidaten". Ambacht De aard van het werk speelt ook een rol, beseft Berbee. Werken in een café, res taurant of bij een cateringbedrijf is heus niet altijd leuk. Toch geeft Berbee ter stond uitvoerig antwoord op de vraag: wat is nou de lol van het werken in de horeca? „Kunnen omgaan met mensen is een belangrijk element. Maar ook de ambachtelijkheid van bijvoorbeeld het koksberoep en de mogelijkheid er je creativiteit in kwijt te kunnen. Er is ook een enorme variatie in bedrijven binnen de horeca, dus voor velen is er een ge schikte plek". Daarnaast wijst hij op de carrièremogelijkheden. „Dat komt door dat het een overwegend kleinschalige be drijfstak is. Vele jongeren beginnen na een aantal jaren in loondienst gewerkt te hebben een eigen bedrijf'. Berbee komt uit zichzelf met de keerzij de van werken in de horeca. „De eerlijk heid gebiedt die ook te belichten. Er moet bijvoorbeeld vaak worden gewerkt op tijden dat anderen vrij zijn". Hij ziet daarin echter meteen een voordeel: „Je staat nooit in de rij bij de supermarkt en lang wachten bij de kapper hoef je ook niet". Een ander deel van die keerzijde is de fysieke belasting in de horeca. „Veel staan, lopen en tillen bij vaak hoge temperaturen, denk maar aan wer ken tijdens feestjes. Er wordt dus wel veel van je gevraagd". Berbee vindt niet dat je voor een baan in de horeca moet zijn gesneden uit het juiste of een bij zonder stuk hout. „Overtrokken term", is zijn oordeel. „Je moet er zin in heb ben. Je werkt in deze branche niet lang als je je er niet naar je zin voelt. Dat straalt dan van je af op het produkt dat je levert aan het publiek". Hij wil wel toegeven dat je iets speciaals moet heb ben. „Je moet het leuk vinden om volop sociale contacten te hebben, om in team verband te werken, om met anderen om te gaan. Anders kies je niet voor de ho reca". Het hoofdstuk 'beloning' is zowel bij de voor- als nadelen niet aan bod geweest. Berbee wil geen uitspraak doen over de vraag of die slecht of goed is. „Er zijn geen cijfers om dat te vergelijken met andere branches". De beloning is met ingang van dit jaar wel aantrekkelijker ?;eworden door de invoering van een unctiejarensysteem. „Dat geeft perspec tief op langere termijn voor werknemers. Elk jaar gaat het loon een trapje om Werk in de horeca is lichamelijk zwaar, maar je kunt er wel je creativiteit in kwijt. FOTO: CEES VERKERK de sector. Dat gebeurt in de vorm van rondleidingen, demonstraties van allerlei horeca-vaktechnieken en toelichtingen op de gang van zaken in het betreffende horecabedrijf. In sommige bedrijven kunnen de handen zelf uit de mouwen gestoken worden. In een aantal instellin gen lopen vertegenwoordigers rond van verschillende vormen van horeca-be- roepsonderwijs. In Zuid-Holland doen 49 bedrijven en instellingen mee aan de open horecadag. uiteenlopend van hotels en restaurants tot coffeeshops en cafetaria's: Delft: restaurant Mirell, restaurant De Prinsenkelder, Kleijweg's Stadskoffy- huis, restaurant De Schaapskooi. Den Haag: hotel-restaurant Corona, restau rant Julien, restaurant De Hoogwerf, ho tel-restaurant Aquarius. Leiden: Holiday Inn, restaurant 't Koetshuis. Leiderdorp: AC Leiderdorp. Lisse: hotel De Nachte gaal van Lisse. Noordwijk: eetcafe De Klucht, restaurant De Herbergh, hotel restaurant Zeerust, hotel-cafe-restaurant Hof van Holland. Oude Wetering: res taurant De Woelige Baren. Rijswijk: Taat en De Regt (catering). Wassenaar: Traiteur Bayer. Zoetermeer restaurant Paviljoen Zoetermeer, Baron Hotel Zoe termeer, restaurant Ma Cuisine. De Hotelschool aan de Brusselselaan wordt gedreven als een hotel met restaurant-, keuken- en baliediensten FOTO: MILAN KONVALINKA Studentenhotel past beter, zeker als je het hebt over het in aanbouw zijnde nieuwe onderkomen voor zo'n 250 stu denten. Zestien eerstejaars-studenten de len er een eenheid, per kamer twee stu denten. Die groep deelt ook wat gemeen schappelijke ruimten. Het skotel wordt verder voorzien van 21 'echte' hotelka mers, een balie en een ontbijtkeuken. De studenten moeten het gaan runnen. Practicum „Het skotel is essentieel voor de oplei ding. Het vormt een goed hotelpracti cum, denk aan het draaien van receptie- en schoonmaakdiensten. Wij leveren managers af, maar om dat later goed te doen, moet je weten wat het is om een wc schoon te maken", schetst Cassee. „Het is ook een sociaal practicum. Velen hebben pltijd een eigen kamer gehad en komen uit kleine gezinnen. Dan is het even slikken als blijkt dat je een kamer moet delen en zelf onderhouden. En dat je rekening moet houden met anderen". De ervaringen worden aangegrepen in de lessen van de aankomende managers. „Noem het skotel dus maar een practi cum managementvaardigheden". De combinatie praktijk en theorie maakt I komt'. Dat is totaal geen probleem: er wordt aan ze getrokkken. Het proces vertoont grote gelijkenis met de gang van zaken rond de stageplaatsen. Waar veel instellingen moeite hebben om voor hun studenten stage-adressen te vinden, daar kunnen de hoteliers in spe over de hele wereld terecht. Dat geldt voor de praktijkstage in het tweede jaar, waarbij de studenten binnen Europa worden ge houden. en voor de managementstage waarbij voor hen de hele wereld open ligt. Aan die laatste stage houden heel veel studenten hun eerste baan over. De hotelschool heeft zich nadrukkelijk in ternationaal geprofileerd. Dat blijkt uit de stages, maar ook uit de engelstalige eenjarige cursus en de summercourses, bestemd voor mensen die al in de hore ca werken. Niet iedereen belandt in de (keten-)ho- telwereld. „Een kwart komt ergens an ders terecht. De helft daarvan, de men sen met de echte Ausdauer, studeren nog twee jaar door in het wetenschappelijk onderwijs en de rest komt terecht bij dienstverlenende bedrijven zoals V&D, ziekenhuizen, de KLM en cateringbe drijven". Met zichtbare trots laat Cassee erop volgen: „Werkloze afgestudeerden kennen we hier niet". Dat kunnen maar weinig hbo-bazen hem zonder liegen na zeggen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 37