„Komende tijd deze positie handhaven, dan doorstoten naar de top-tien" 1 mal Ie NEERLANDS BESTE TENNISSER, JAN SIEMERINK: Edberg Grote stilte Ontwikkeling Persoonlijkheid Zilveren Sleutels voor Siemerink I Aanmoedigingen CeidócGoirumt ZATERDAG 11 JANUARI 1992 PAGINA 27 RIJNSBURG/LEIDEN - „De ko mende tijd moet ik eerst maar eens deze positie handhaven. Lukt dat, dan wil ik in 1993 proberen door te stoten naar de top-tien van de wereld". Deze opmerking, gemaakt na afloop van de Mastersfinale in Amsterdam, lijkt in sterke tegen spraak met die geweldige persoon lijkheid, die Jan Siemerink tijdens dit nationale topevenement liet zien. In het slottoernooi van het tennisseizoen liep namelijk slechts één kampioen, een speler voor wie de stap naar de allerbesten ter we reld nog maar een kleine leek. De Rijnsburger ziet het voorlopig nog even anders. De voorzichtige uitspraak van Jan Sie merink heeft overigens niets te maken met gebrek aan zelfvertrouwen, maar veel meer met het systeem, dat de orga nisatie voor tennisprofs, ATP voor het vaststellen van de internationale ranglij sten hanteert. De veertien beste resulta ten, gemeten over een periode van 52 weken, bepalen namelijk de plek, die op de 'ranking' wordt ingenomen. Sieme rink, die afgelopen jaar van de 140ste plaats steeg naar de hoogste positie, die door een speler uit de huidige nationale tenniselite wordt ingenomen, de zesen twintigste, zal de goede resultaten uit de beginmaanden van 1991 minstens moeten evenaren om niet sterk terug te vallen. Over veertien succesvol verlopen toernooien, die telkens weer consolidatie van de huidige positie, of zelfs beter in houden, beschikt de 21-jarige Rijnsbur ger immers nog niet. PuNTENRACE Aan de vooravond van de 1992-editie van de Australian Open kan worden vastgesteld, dat de fraaie successtory van Jan Siemerink hier vorig jaar begon. Het bereiken toen van de vierde ronde van het hoofdtoernooi was goed voor 70 punten. Het winnen, van het Challenger- toernooi in het Engelse Telford leverde nog eens 41 punten op. Na de finalezege op de Canadees Martin Laurendeau was een nieuwe mijlpaal, een stekje binnen de top-100 van de wereld gerealiseerd. De Rijnsburgse eerstejaars tennisprof merkte toen op: „Het gaat sneller, dan ik dacht. Maar ik blijf wel met beide benen op de grond staan". Zijn toenmalige coach. Frits Don was veel lyrischer getuige zijn uitspraak: „Als Jan geïnspireerd is, maakt hij een schil- of dat balletje achter de rug om en tus sen de benen door afnemen. Die zijn na melijk uniek". Voor die eerste speciali teit mag Siemerink zijn ontdekker, Her man van der Capellen bedanken. De maestro van de Leidse tennisclub De Merenwijk beheerst die slag als geen an der. Van dat tweede spelonderdeel, het balletje achter de rug om en tussen de benen door, is Michiel Schapers inmid dels goed op de hoogte. In de halve fina le van de Masters passeerde 'schilder' Siemerink op die wijze, de lange, en lan ge tijd eveneens enige, voortrekker van het Nederlands toptennis. Overigens werd de game toen niet in winst omge zet, wel met overtuiging de partij, 6-1, 6- 3. De Stuttgart Classics werden het volgen de hoogtepunt in de reeks van aanspre kende resultaten. Liefst zes partijen bracht Siemerink tot een goed einde. Eerst drie in de kwalifikatie, om vervol gens grote namen als Horst Skoff, Sergi Bruguera en Andrej Tsjerkasov aan de zegekar te binden. Niemand minder dan Stefan Edberg bracht in de halve finale Siemerinks puntenrace tot stilstand. De wijzer bleef op 189 punten, waaronder de nodige bonus, staan. Het betekent weer wel, dat een gelijk resultaat eind fe bruari nodig is om niet een flink aantal plaatsen op de ranglijst te dalen. De uit spraak van het Rijnsburgs tennistalent over 'handhaven' blijkt derhalve ingege ven door realiteit. Na Stuttgart stond in huize Siemerink de telefoon niet stil. Geen wonder, dat bondscoach Stanley Franker de belaagde Rijnsburger advi seerde in Amerika zijn geluk te beproe ven. De 'rust' deed Jan blijkbaar goed, hij won in Key Biscayne drie rondes kwalifikatie, klopte de Australiër Jason Stoltenberg en verraste toen vriend en vijand met een zege op 'topper' Brad Gilbert. Vanuit Amerika werd Azië het derde continent, dat werd aangedaan. En in derdaad weer met succes, met de over winning in Singapore werden weer 117 punten veroverd. De Rijnsburger schaar de zich daarmee na Tom Okker, Mark Koevermans en zijn huidige trainings- en toemooimaatje Richard Kraiicek in de rijen der weinige Nederlandse win naars van een Grand Prix-toernooi. Jan werd de hoogst gerangschikte Nederlan der op de wereldranking, maar in het Davis Cupteam kregen toch Paul Haar huis en Mark Koevermans de voorkeur van Franker. Na de bijna wekelijkse TV-beelden en de Jan Siemerink afgelopen zomer in actie in Rosmalen. interviews volgde een periode van grote stilte. Het gravelseizoen was aangebro ken en die soort ondergrond wordt niet tot de meest favoriete van Jan Sieme rink gerekend. „Ik speelde dit seizoen op gravel gewoon te gehaast", meldt de Master 1991. „Ik had natuurlijk heel veel hardcourt gespeeld en miste op gra vel het juiste ritme. Rust is dan belang rijk om vertrouwen op te doen. Op het Melkhuisje bijvoorbeeld speelde ik tegen Franco Davin. Daar kan ik van winnen, maar op die ondergrond is het tegen zo'n Argentijn gewoon een ander ver haal. Wel weet ik, dat ik er ook goed op kan spelen, 1989 was voor mij een goed graveljaar. Komend seizoen staan er dan toch weer vijf van die toernooien ge pland, Monte Carlo, Rome en twee Duitse toernooien als voorbereiding op Roland Garros". Rijnsburgse Jan mikt op resultaat in de Grand Slam-toernooi- en. Na het gemalen baksteen is het groe ne gras de volgende terechte keuze. Eerst de Grass Court Championships in Ros malen, om lekker te trainen, maar voor al als prima voorbereiding op het top evenement Wimbledon. Siemerink: „Ik speel graag op gras, omdat ik toch een voorkeur voor snelle banen heb. Het gekke is echter, dat ik afgelopen jaar op gras alleen van Johan Kriek heb gewon nen". Op de vraag of er na het behalen van de Masterstitel, zoals na Singapore, weer een grote stilte, rond zijn persoontje komt, is Siemerinks antwoord een glim lach. „Ik heb al gezegd, dat ik in de ko mende toernooien moet proberen mijn 'ranking' te handhaven. Het doel is na tuurlijk zo hoog mogelijk te komen, maar dan zal ik wel moeten kiezen voor de voor mij beste ondergrond. Het be langrijkste is heel constant te presteren, en ik heb goede hoop, dat dat met mijn huidige coach Rohan Goetzke zal gaan lukken". Die begeleiding speelt steeds meer een voorname rol in het keiharde profwe reldje. Siemerink ruilde Frits Don in voor de assistent van bondscoach Stan ley Franker. „Ik moet af en toe afstand kunnen nemen van tennis en ik weet niet of ik dat met Frits wel had gekund. Rohan is een rustige vent, terwijl Frits juist heel druk is. In de training werkt dat bezetene heel goed op je. Vergelijk dat maar met de aanpak van Richard Krajicek door zijn toenmalige coach Ma rian Laudin. Maar het is wel een deel van de totale opleiding, die je nodig hebt. Je moet echter ook onafhankelijk kunnen werken en daar moet je discipli ne voor aankweken". Na de drukte met Don hoopt Jan Siemerink via de rustige 'stilte' van Goetzke toch die extra stap te kunnen maken. Een doorbraak naar de top-tien is immers het doel voor 1993. Voor zo ver het afgelopen tennisjaar van Jan Siemerink in een aantal delen valt op te splitsen, is de periode van septem ber tot en met de Masters te omschrij ven als die van de ontwikkeling tot een echte kampioen, een persoonlijkheid op en buiten de baan. De US-Open vormde de start. Na een zege op de Rus Polja- kov kreeg het Rijnsburgs talent te ma ken met de Fransman Guy Forget. Sie merink had gekeken naar en geleerd van Richrad Krajicek, die in de eerste ronde na een matchpoint in de vierde set de befaamde Tsjech Ivan Lendl alsnog liet ontsnappen. Forget, die nog onlangs met Henri Leconte voor Frankrijk de ver maarde Davis Cup veroverde, werd in vier sets verslagen. „Ik had weer een succesje nodig", meldde Siemerink prompt aan de grote TV-stations, USA Networks, NBC en CBS. Het televisie optreden leerde de Rijnsburger zijn la tent aanwezige persoonlijkheid ten toon te spreiden. Zoals hij die in de volgende ronde tegen de Argentijn Gabriël Mar kus weer even liet liggen. Na bijna vier uur en 21 aces, vier overleefde wed- strijdpunten, maar ook een dergelijk van Markus hem toch Siemerink had geleerd, heel veel geleerd. En liet dat tijdens de daaropvolgende toernooien zien. Sportnet zond flitsen uit van een zogenaamd demonstratie- toernooi in het Franse Caen. De nieuwe Siemerink was opgestaan. Vol flair dolde hij opponent Magnus Gustafsson met een serie cross-stopvolley's, de partij ging overigens wel verloren. De nachte lijke uitzending was het tweede TV-op- treden van de volgroeide Rijnsburger. In het ECC-toernooi van Antwerpen was eerder op de avond Boris Becker de gro te, eveneens winnende tegenstander ge weest. De scherpe waarnemer voor de beeld buis kon zien, dat Jan Siemerink de man was, die bij de Masters de kandidaat bij uitstek was voor de titel. Het jeugdige ex-voetbaltalent van de Rijnsburgse Boys (gaat het daarom minder met de 'jongens' uit het bloemendorp?) toonde zich in Amsterdam inderdaad de ware meester. De lange regiogenoot uit Kou dekerk, Michael van den Berg („hij heeft zijn beperkingen, maar het fantastisch zoals hij er mee bezig is, die wil echt"), Brabander Sander Groen („hij is onbere kenbaar en dus altijd gevaarlijk"), de zich inmiddels weer in de top-100 bevin dende Michiel Schapers („knap hoor, volgens mij is hij al aan zijn vierde jeugd bezig") in de halve finale en in de slotronde Tom Kempers, de overwin naar van maatje Richard Krajicek, had den geen echte kans. Een nieuwe tennispersoonlijkheid voor de negentiger jaren lijkt met Jan Sieme rink te zijn opgestaan. Met nummer 26 is hij de hoogstgeklasseerde Nederlander op de wereldranglijst. Na de AUDI-Mas- ters is hij tevens en terecht de koploper in Nederland. Hij werd voor de AVRO- televisie onderscheiden met de Tom Schreurs-prijs voor het meest veelbelo vende sporttalent. Hij is opgenomen en stellig ook spelend in het Nederlandse Davis Cup-team, dat eind februari in de Haagse Houtrusthallen uitkomt tegen Zwitserland met Jacob Hlasek (waar hij overigens wel al drie maal van verloor) en Mare Rosset. Maar hij is niet te be roerd om in zijn 'eigen' district Leiden nog eens als sparringpartner te fungeren. Hij won met de Masters zijn eerste, ech te, voor hem veel betekenende, Neder landse titel. En toont zich die ware kam pioen door de wens uit te spreken, dat ook zijn Noord wij kerhoutse districtsge- note, Heieen van den Berg (NK-buiten- kampioene bij Dekker Warmond) weer snel de draad zal oppakken. In zijn kampioensspeech laat Jan Sieme rink de toch zo sterke subtop, die Neder land rijk is, niet onvermeld. Toch zijn deze klassespelers niet de wereldreiziger, die de eenentwintigjarige Rijnsburger in middels is geworden. Siemerink behoort tot die kleine groep van tennis virtuozen, die hun kunsten mondiaal vertonen. Hij behoort daarmee tevens tot de grootver dieners. Een 'ander' leven komt in beeld. Het onvermoeibare 'werk' van Jan se nior zit er gooddeels op, Rijnsburgs mooiste bloem is tot volle bloei geko men. De vader, die zijn zoon altijd over al zelf naar toe bracht („dan kun je ie mand anders ook geen fouten verwij ten") heeft de regelstaf overgedragen aan het managementsburo ProServ. De trou we verzorger zal een zeer regelmatig toe schouwer worden, want het ouderlijk huis in Rijnsburg wordt weldra Jan ju niors logeeradres. Met een prijzengeld over 1991 van zo'n slordige 300.000 dol lar lonkt een appartement in het belas tingparadijs Monaco. Maar dat werd niet het eerstkomende vertrek. Vier da gen na de Masterstitel, vorig jaar alweer op donderdag 19 december, was hij, ten nispersoonlijkheid Jan Siemerink alweer naar Australië vertrokken om op Flin ders Park „de komende tijd eerst maar eens deze positie te handhaven". Onder redactie van Kees van Resteren WENSEN Hoewel het nieuwe jaar al elf dagen oud is willen wij in deze eerste H'utspo(r)l van het nieuwe jaar alle sporters in de Leidse regio veel sportief succes toewensen. Het is inmiddels een goede traditie geworden dat we in deze rubriek een aantal voor spellingen doen over het verloop van het nieuwe sportjaar. Wij van deze rubriek denken dat Lia van Schie en Leo Visser met eremetaal om de schouders een rondrit door respectie velijk Stompwijk en Noordwijk zullen maken na hun goede prestaties tijdens de Olympische Spelen in Albertville; dat Quick Boys na een nek-aan-nek-race met plaatsgenoot Katwijk kampioen van de eerste klasse wordt en in tegenstelling tot vorig seizoen nu wel algemeen amateur kampioen van Nederland wordt; dat VVS kampioen wordt en terugkeert in de hoofdklasse; dat Melbi Raboen de nieu we trainer in de Kikkerpolder wordt en Ruud de Groot zijn plaats bij het Voor- burgse Wilhelmus inneemt; dat bij Rijns burgse Boys Wim Driebergen uit het elf-' de elftal wordt geplukt om de dreigende degradatie af te wenden; dat Arie Kurver aan het einde van seizoen vertrekt op sportpark Middelmors; dat DIOK weer de beschikking heeft over de sterkste rug- by-ploeg van Nederland; dat de tweede Leiden Marathon weer heel succesvol verloopt; dat Teylingen kampioen wordt in de afdeling zondag en Koudekerk de titel pakt in de afdeling zaterdag; dat de selectie van Foreholte weer op de kar door het dorp rijdt na het benalen van het kampioenschap in de derde klasse; dat het tennis in de Leidse regio steeds meer van zijn oude glorie gaat verliezen; dat UDWS moeiteloos kampioen van de vierde klasse wordt; dat alle sporters en verenigingen die niet genoemd zijn niet teleurgesteld zijn; dat al die sporters en verenigingen hun eigen sportieve wensen in vervulling zien gaan. BOOS De wegen van de KNVB blijven vaak on doorgrondelijk. Terwijl de meeste clubs zich opmaakten voor de winterstop vond men in Zeist dat er nog best een inhaal programma worden gepland. Gezien het voorspoedige wedstrijdverloop een nogal discutabel besluit. Vooral omdat de clubs pas heel laat (woensdag) bericht ontvin gen over het inhaalprogramma. De weer goden gooiden echter roet in het eten van de KNVB want slechts één wedstrijd kon worden gespeeld. Foreholte en SJC zagen in deze actie vanuit Zeist echter aanlei ding om te protesteren tegen deze manier van plannen. Onder motto 'Is de KNVB er voor de clubs of zijn de clubs er voor de KNVB' werd er een boze brief naar Zeist gestuurd. Veel resultaat zal net niet opleveren want ondanks de vele mooie beleidsplannen blijft de voetbalbond te weinig oog en oor hebben voor de belan gen van ae clubs. MODDER In deze tijd van het jaar valt het voor de voetballers vaak niet mee. Op natte vel den en onder gure omstandigheden moeten de punten worden gepakt. En dat is soms zwaar. Het shirt plakt om de schouders en de modder krijgt een steeds prominentere plek op het lichaam. De ge dachte aan een verkwikkende douche houdt de spelers echter op de been. Maar soms zie je ze denken: had ik maar voor een andere sport gekozen. FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN - Jan Siemerink is win naar geworden van de Zilveren Sleutels. De Rijnsburgse tennisser schoot in 1991 als een komeet op de wereldranglijst naar boven dank zij goede prestaties tijdens toer nooien in Australië, Stuttgart, Sin gapore, Telford en Rotterdam. Tevens was Siemerink er mede verant woordelijk voor dat het Nederlands team zich in de Davis Cup weer bij de sterkste landen ter wereld schaarde. Re denen voor de jury (Dick Tesselaar, Gert-Jan Onvlee en Lodewijk Kallen berg) om de Sleutels en het bijbehorende bedrag van vijftienhonderd gulden aan de ouders van Jan Siemerink te over handigen. De sportverkiezing van de Leidato vond gisteren voor de 22e maal plaats tijdens de traditionele nieuwjaars receptie van de Leidse Sport Federatie. De woordvoerder van de jury, Lodewijk Kallenberg, roemde de prestaties van de sporters in de Leidse regio. „Een gewel dig sportjaar met prestaties die we nog niet eerder in de historie van de Leidato sportprijzen zijn tegengekomen". Mir jam Hooman-Kloppenburg werd gister avond in het clubhuis van Lugdunum met de tweede prijs (een bedrag van dui zend gulden) bedeeld. De prestaties van de Leidorpse tafeltennisster kende naast hoogte- ook dieptepunten maar de winst tijdens het Top Twaalf-toernooi waar zij de volledige Europese elite voorbleef rechtvaardigde volgens de jury haar tweede plaats. Ook de derde plaats was voor een vrou welijke sporter. Lia van Schie, vorig jaar ontving zij nog een aanmoedigingsprijs, kreeg de prijs van 800 gulden vanwege haar prestaties tijdens de wereldkampi oenschappen. Quick Boys legde beslag op de vierde plaats. De Katwijkse voet balvereniging ontving de prijs van ze venhonderd gulden voor het veroveren van het Nederlands kampioenschap bij de zaterdagamateurs. Schaker Jeroen Piket zette het etiket 'veelbelovend' om in een aansprekende resultaten en 22-ste plaats op de wereld ranglijst. Reden voor de driekoppige jury om de Leiderdorper, die 45 plaatsen steeg op de ranglijst, de vijfde prijs (zes honderd gulden) toe te kennen. De zesde en laatste hoofdprijs (goed voor vijfhon derd gulden) bleek gisteravond toebe deeld aan Petra Grimbergen. De Rijns burgse wielrenster werd nationaal kam pioen voor gerenommeerde namen als Leontien van Moorsel en Monique Knol. Behalve zes hoofdprijzen, werden er gis teravond door de jury ook nog een zestal aanmoedigingsprijzen (van tweehon derdvijftig gulden) uitgereikt. Tennisser Michael van der Berg steeg zevenhon derd plaatsen op de wereldranglijst en heeft het karakter en het talent om in de voetsporen van Siemerink te treden. At lete Joke Kleyweg werd met het zelfde geldbedrag verblijd omdat zij de mara thon van Rotterdam winnend afsloot, terwijl zeilster Carolijn Brouwer haar wereldtitel bij de junioren en de zilveren plak bij de senioren met een aanmoedi ging beloond zag. Met Lia van Schie werden gisteravond nog twee schaatsers in het zonnetje ge zet. Wendy van der Poel en Jeroen Straathof toonden zich veelzijdige talen ten die het eindniveau nog lang niet be reikt hebben. Stijntje Ros, turntalent van Nieuw Brunhilde, won de Open Leidse Kampioenschappen en is volgens het juryrapport in staat om in de toe komst de hoofdprijs te komen ophalen. Ineke de Groot uit Noordwijk is voor de jury het levende bewijs dat men on danks een handicap de top kan behalen. De paardrijdster mist sinds haar geboor te een onderarm maar dat staat sportief succes niet in de weg getuige de gouden medaille tijdens de wereldkampioen schappen in het Deense Arhus met haar paard Triton.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27