Betty Stöve geniet nu van leven zonder tennis .arathonschaatser Marreiros loemt Hennie Kuiper voorbeeld idócSouocwit SPORT VOETBALLERLEI Levensteken uit Albanië blijft uit Sport en religie een mooi koppel ZATERDAG 11 JANUARI 1992 tie gaat veranderen rzitter Bernard Tapie in een interview met het ïse sportdagblad l'Equipe volgend seizoen grote ,nderingen aangekondigd plympique Marseille. „Het dt in ieder geval een fan- sch team, maar het zal er anders uitzien dan het lige", zei Tapie in het trai- ïag de niiskamp Van zijn club in de ist, met r«jse Alpen. „Tot dusver heb sen in de|gSioten maar één speler te OORDEII gaan. Dat is, zoals ieder- 50LMAR a] wei weet, Jean-Pierre leden in j|n Maar ook voor de ande- is volop belangstelling". John Barnes tekent niet John Barnes heeft vooralsnog geweigerd zijn contract bij veelvoudig kampioen Liver pool te verlengen. De donkere aanvaller, die lang was uitge schakeld door een achilles peesblessure, vierde afgelopen week zijn rentree met drie treffers. De in Jamaica gebo ren Barnes (28) denkt erover zijn carrière voort te zetten in het buitenland, bij voorkeur Italië. John Barnes De Ierse voetbalfederatie heeft de FIFA schriftelijk nog deze week actie te ondernemen om de Albaanse collega's te bewegen een teken van leven te geven. Op 21 en 22 januari zou den de zeven landen die de Europese WK-kwalificatiegroep 3 vormen in Kopenhagen bijeenkomen om de wedstrijdkalender vast te stellen. Uit Albanië is echter al wekenlang niets verno men. „We verkeren in grote onzekerheid over de plannen en mogelijkheden van Albanië", verklaarde secretaris Sean Con nolly, „vandaar dat we de FIFA hebben verzocht een beslissing te nemen. Hoe kunnen we nu een agenda maken, als één van de deelnemende landen bij de vergadering ontbreekt? De situatie in Albanië is niet veranderd. In het gunstigste geval kunnen ze hun thuiswedstrijden afwerken in Griekenland of Italië. Maar zoals het er nu naar uitziet spelen ze helemaal niet". In groep 3 komen, behalve Albanië en Ierland, Spanje, Denemarken, Noord-Ierland, Litouwen en Letland uit. Jesus Gil y Gil half jaar geschorst Jesus Gil y Gil, de immer voor opschudding zorgende voorzit ter van Atletico Madrid, is door de Spaanse voetbalbond wegens herhaaldelijk beledi gen van scheidsrechters voor een half jaar geschorst. Hij mag gedurende die periode zijn functie van praeses niet uitoefenen. Gil was in decem ber al voor onbepaalde tijd buiten spel gezet. Gils afkeer van scheidsrechters is niet van de laatste tijd. Hij werd door de Europese voetbalbond (UEFA) al voor 20 maanden geschorst, nadat hij de Franse arbiter Michel Vautrot de huid had vol gescholden. 1#^ Kens Betty Stöve wordt in Melbourne geen toernooi voor de oude glorie georgani- w ten tijde van de 'Australian Open'. Maar al zou er, net als op Wimbledon en bij LJS Open, wel zoiets plaatsvinden, dan zou ze verstek laten gaan. Melbourne is te \LIST Nederlands beste tennisster aller tijden streek anderhalf jaar geleden niet voor daaaseC*5 ne* buiten Antwerpen neer. Na bijna dertig jaar vliegen van het ene daaase J het andere tennispark ter wereld vond ze het welletjes. Ze wilde kunnen koffie iis PRAA(*ken met vriendinnen, golfen wanneer en zo lang ze wilde en lekker fotograferen. ECIAL m^e*en van leven na het tennis. Aan de vooravond van het eerste Grand Slam- ~E REIZEf1100* van 1992 een ontmoeting met een absolute topper van toen, inmiddels 46 jaar VR-reisai- ENE VAN HATTUM TWERPEN In een Ie Fanny Blankers en, Sjoukje Dijkstra en a Kok misstaat Betty ve niet. Ze won welis- ar geen olympisch id zoals de andere drie, irtrtF Past naadloos in die 92/erij van illustere Ne- cialisten|landse sportvrouwen. ormatieil977 stond ze in drie inclusienbledonfinales. Enige ie reisleicipuntje: ze verloor ze In2?!!?! drie. Ze won in het cmt'a ^belspel elf Grand tN I Amtitels: Wimbledon, land Garros en de US 'irad misschien niet zo vaak HeemstePn- ishowe i ilft 3/T voorgrond, of verscheen 339151 ni® a^s Prominente Neder- 'fler ten tonele. Daarom lijkt reisburof voetstuk altijd wat lager —.leven dan dat van de ande- Br zocht de publiciteit ook 'it. „Ik vond de sport be- Sten grijker dan mezelf te jten verkopen op de Ne- emstedeiandse markt. Ik heb ook lt geschnabbeld. Nooit een ikel geopend of zoiets. Maar rschijnlijk was ik daarvoor oon te vaak weg. Toen ik 1977 tot sportvrouw van erland werd gekozen, was r ook niet. Toen ben ik via satellietverbinding voor v gehaald. Ik was gewoon einig in het land. In ieder N VOLKial 's de deur bij mij nooit t gelopen, dat is waar. Ik EK i een keer de aanbieding :hure isiad tv-commentaar op ïtra, Jaimbledon te leveren voor de Ja-Eilan(S, maar ik heb nee gezegd toen is Marcella Mesker het reizen doen"- 3alj heb mijn racket laten reisbup.^en- bet ook nooit zo lig gevonden om meteen t het vaandel te gaan lopen, prhij kwam dat in mijn tijd 'pers altijd de negatieve za- ii belichtte. Als ik ergens in derde ronde verloor, werd Over die eerste twee ronden |t geschreven. Maar toch p Uyl stopte in 1977 twee msf' nJ kabinetsvergadering rtoccJ °P tv 'n de Kamer naar 085-64|n Wimbledonfinale te kij- n. Leuk ja". woont nu in België, nadat |in 1990, na tien jaar coa- fing van Hana Mandlikova, pheid nam van het metier. Toen Mandlikova na Wimble don 1990 stopte, hield Betty Stöve er ook mee op. Even nog ondersteunde ze Jana Novot- na. Maar toen er weer verre reizen dreigden, bedankte ze er verder voor. „Ik was zoveel jaar onderweg geweest, vanaf 1963, dat ik niet meer wilde reizen. Ik wilde ook niets meer moeten". Het coachen was een prima manier om af te bouwen na haar laatste Wimbledontitel gemengd dubbel in 1981 met Frew McMillan. Daardoor viel ze niet in een donker gat. Sinds ze zich nog verder te rugtrok, verveelt ze zich even min. Geniet van het feit dat ze voor het eerst sinds haar 17e echt een eigen plek heeft. Iets anders dan het huisjein Al- blasserdam, waar ze als prof af en toe naar terugkeerde, maar waar een bed haar voornaam ste bezit was. De buren kende ze amper. Nu kookt ze (al moest ze dat leren), bakt ze zelf taart met de kerst, terwijl ze ze vroeger altijd kocht en golft als ze dat wil. Ze vierde afgelopen zomer voor het eerst sinds haar 17e weer eens echt haar verjaar dag: 24 juni is altijd in de eer ste week van Wimbledon en dan stond haar hoofd ergens anders naar. Een dag per week geeft ze tennisles aan vrien dinnen. „Vooral om zelf in conditie té blijven". Ze slentert graag over de winkelboule vards van Antwerpen en kent inmiddels aardig wat van de 400 biersoorten, die op de Gro te Markt worden geschonken. Af en toe kriebelt het toch weer als ze lang thuis is. Maar nu kan ze dan gewoon op va kantie. Golfen in Florida. En ze runt de tennisafdeling van Betty Stöve geniet nu van het leven met koffiedrinken, golf en fotografie. i foto: rien hokken het reclamebureau Alrecon in Bunnik. Is verantwoordelijk voor de financiën van het grastoernooi van Rosmalen. Betty Stöve heeft dus nog wel met de sport van doen. Be zoekt ook nog wel de Grand Slam-toernooien op redelijk bereisbare afstand. „Ik hoef er niet meer dagelijks mee gecon fronteerd te worden, maar het zit nou eenmaal wel in je bot ten. Ik ben ook sport gaan doen om te sporten, niet om prof te worden. Die liefde raak je niet kwijt België Waarom ze naar België uit week? Een financiële reden lijkt logisch, vanwege het mil dere belastingklimaat. Ze sloeg volgens de officiële boeken 1.047.356 dollar bijeen. „Hou het er maar op dat het in Bel gië drie graden warmer is dan boven de Moerdijk. Echt waar. Mijn ouders wonen ook in Bel gië. Verder is Antwerpen een heel leuke stad en krijg ik toch de Nederlandse krant in de bus. Maar een speciale reden? Nee". Betty Stöve boekte wereldsuc cessen met Hana Mandlikova, die vier Grand Slamtitels won. Maar haar bemoeienissen met het Nederlandse tennis waren na haar afscheid als speelster gering. Ze sprak in 1980 met de KNLTB wel over een toe komst als begeleidster, maar was toen ook al benaderd door vader Mandlikova. De bond handelde niet snel genoeg, dus koos Stöve voor het talent uit Tsjechoslowakije. „Maar ik wilde ook alleen maar met ie mand aan het werk, die toe komst had. In Nederland liep op dat moment eigenlijk alleen Marcella Mesker rond. De rest was, hoe hard dat misschien ook klinkt, niet om over in de krant te schrijven". Tijd voor spijt kreeg Stöve niet. Ze was amper met kne den begonnen of Mandlikova versloeg wereldtoppers als Jaeger en Navratilova. „Die liet me dus niet meer zo mak kelijk gaan. Van een tweede of derde gesprek met de bond is het nooit meer gekomen". Vak apart Tenniscoaching is een vak apart. Het is zaak tegelijkertijd de psycholoog, stimulator, trai ner en manager uit te hangen Dat is Stöves ervaring. Wat haar tegenwoordig opvalt is dat het aanstormend talent steeds jonger alleen de tennis wereld in wordt gestuurd. Geen goede zaak, meent de kampioene van weleer. „Ik denk dat er veel talent te vroeg los wordt gelaten om succesvol te worden. Daardoor bestaat de kans dat ze zich technisch nooit meer uitbrei den of dat ze technisch zelfs verzwakken. Te vroeg loslaten is niet goed. Het is nog steeds een kwestie van onder aan de ladder beginnen. Voor jonge spelers, die al vroeg een paar punten verzameld hebben, is er geen weg meer terug naar de leerschool. Ze worden ook te vaak naar het grote werk gestuurd zonder begeleiding. Die begeleiding heeft de KNLTB inmiddels goed op po ten staan. Daaraan is voor een belangrijk deel het succes te danken. De Zweden zijn er mee begonnen. Die gingen groepsgewijs de wereld over. Je hebt ook support en steun nodig. Ik heb heel lang alleen gereisd, in mijn tijd waren er weinig coaches of ze waren onbetaalbaar. Dat heb ik af en toe wel eens als een gemis ge voeld. Natuurlijk kun je alleen veel en je hebt niet altijd ie mand nodig. Maar op een ge geven moment behoef je steun en aanmoediging". Net als bondscoach Franker is ook Stöve enthousiast over de huidige lichting mannen, die in Melbourne tot mooie dingen in staat wordt geacht. „Ik vind dat Siemerink goed speelt en Krajicek fantastisch goed staat te spelen. Er ontbreekt nog wel een en ander aan: fysiek moeten ze duidelijk nog ster ker worden en ze moeten rich stabiliseren. Haarhuis is goed bezig, Schapers is sterk terug gekomen en Koevermans doet het prima met het beperkte materiaal dat hij in huis heeft. En Eltingh ontwikkelt zich momenteel goed als een servi ce-volley speler. Dit is een mooie lichting. Daarachter zit ten nog jongens als Davids en Wibier. Natuurlijk ben ik en thousiast". „Vroeger hadden we twee mensen: Tom Okker en ik. Daarna hadden we nooit meer echt iets. Als ik Richard en Jan nu zie spelen, daar heb ik plezier van: jongens die riet zo makkelijk slaan als Tom. Ik zeg niet dat het de nieuwe Tom Okkers zijn, maar het slaan gaat ze net zo makkelijk af". Ban Die huidige, veelbelovende lichting is ontstaan in een an dere tijd dan waarin Betty Stö ve het vak leerde. De bond deed haar zelfs nog even in de ban wegens haar eerste flirt met proftennis. Nu wordt ze regelmatig aangeschoten door ouders, die in hun twaalfjarig kind menen een nieuwe kam pioen te zien. Die hopen een goudmijn ter wereld te hebben gebracht. Zelf had ze eigenlijk heilgymnaste en masseuse wil len worden. „Maar van mijn vader mocht ik na mijn schooltijd de wereld gaan rondreizen om te kijken wat tennis me zou brengen. 'Jon gens moeten in dienst, ga jij maar een jaar reizen' zei mijn vader. Ik zou er altijd wat van opsteken, vond hij. Al was het alleen al voor mijn talen (ze spreekt er inmiddels zes). Ik kon altijd thuis nog in het be drijf terecht. Als tennisster was ik nog niet veel bijzonders toen ik vertrok. Ik kon server en en oplopen, meer niet". „Zelfs profvoetbal bestond in die tijd net. Maar die paar profvoetballers moesten er nog een sigarenzaak naast houden. Proftennis was een vies woord Dat bleek toen ik in Amerika competitie ging spe len en af en toe een paar dol lar meepakte. Daarvoor werd ik door de bond geschorst. Nu mag je bij een beroepskeuze- test zelfs proftennisser invul- „Maar ik ben heel tevreden met wat ik had. Ik heb van al les wat mogen meemaken: be gon als pure amateur, pakte als 'shamateur' (schaduw-ama- teur) links een rechts vijftig dollar mee en ben ook nog prof in de goede tijd geweest. Ik had het nooit willen mis sen. Of het 't mooiste vak ter wereld is weet ik niet. Ik heb nooit een ander vak gehad, dus dat kan ik niet zeggen. Maar het is waarschijnlijk het mooiste als je van je hobby je werk kunt maken en zelfstan dig kunt blijven". door FRANK WERKMAN Deze week heb ik getracht contact op te nemen met mijn collega van de Osservatore Romano. Hij is chef van de sportredactie van die plaatselijke krant in Rome en haalde een paar dagen geleden de wereldpers. Franco Nero, laat ik hem zo maar noemen omdat ik over zijn burgerlijke naam in het duister tast, liet namelijk in de Vaticaanse krant afdrukken dat de rally Parijs-Kaapstad moet worden verboden. Er zouden te veel slachtoffers vallen en het evenement werd een tragedie en belediging genoemd. Een abonnement op de Osservatore Romano heb ik niet, mijn kennis van het Latijn en Italiaans laat overigens so wie so te veel te wensen over om het blad te kunnen lezen. Maar als ik de vertaalde berichten mag geloven heeft Franco Nero zelfs zwarte humor gebruikt om aan te geven dat genoemde auto- en motorrally subiet dient te worden opgedoekt. Hij geeft in de Osservatore namelijk een echte ranglijst van de race: 30 doden in 14 rallies. Voor zo ver ik weet heeft de Romeinse krant zich voor het eerst bemoeid met sport, uitslagen van bokspartijen tussen lokale klerikalen buiten beschouwing gelaten. Terecht stelt Franco Nero natuurlijk dat Parijs-Kaapstad te veel slachtoffers eist. Maar om nu een verbod van het evenement te eisen gaat te ver. Of gaat de Osservatore nu de hele sportwereld onder de loep nemen Neem bijvoorbeeld eens de bokssport. Daar is het schering en inslag dat een vuistschermer een ernstige hersenbeschadiging oploopt als hij weer eens door een hard slaande opponent op het hoofd is getimmerd. Maar indachtig de kloosterpartijtjes tussen paters en priesters, die de 'noble art of self defence' beoefenen, kan Franco Nero de pugilistiek natuurlijk niet afvallen. Voetbal, calcio om het even in het Italiaans aan te duiden, is zo'n bezigheid die evenmin de goedkeuring van Franco Nero zou mogen wegdragen. Tenslotte schoppen de spelers elkaar regelmatig stevig tegen de schenen. Wat trouwens te denken van het gedrag van de supporters? Dat is pas afkeurenswaardig. Maar de opwekking van de Osservatore om voortaan het voetbalstadion op zondag maar in te ruilen voor een kerk-accommodatie en de sportieve strijdliederen te vervangen door liturgische gezangen heeft tot dusver in de Romeinse krant ontbroken. Auto- en motorraces op een normaal circuit heeft Franco Nero tot nog toe ook onvoldoende aanleiding gevonden om zich een krasse uitspraak te permitteren. Ondanks het feit dat ook onder die omstandigeden ook nog wel eens een deelnemer de laatste adem uitblaast. Mogelijk realiseert de Osservatore zich dat één van de meest aansprekende autorenstallen, Ferrari, óók in Italië zetelt en de auto-industrie met Fiat (dat nota bene de Pausmobiel fabriceerde) ook mondiaal een stevige vinger in de pap heeft. Alle zich met meer dan gemiddelde snelheid verplaatsende vierwielers in de ban doen, is het paard achter de wagen spannen. Ik twijfel niet aan de goede intenties van Franco Nero en zijn rond de Heilige Stoel verzamelde collega 's. Natuurlijk is het tragisch dat een Franse coureur zich te pletter rijdt. Vanzelfsprekend is het ernstig te betreuren dat argeloze negerkindertjes worden overreden door een in stormen van stof voortrazend vehikel. Dat zal niemand, zelfs wijlen Thierry Sabine zelf, willen vergoelijken. Onder verwijzing naar de economische bedrijvigheid in de landen waar Parijs-Kaapstad doorheen trekt. Of de p.r.- campagne, die voor de betrokken naties wordt gehouden via de dagelijkse televisie uitzendingen. die op zijn minst de nieuwsgierigheid van aspirant-toeristen zal opwekken. Misschien moest ik maar eens een abonnement nemen op een knipseldienst, die mij de vertaalde stukken van Franco Nero en zijn collega's ter hand kan stellen. Want als zelfs de Osservatore Romano zich met sport gaat bezighouden zegt dat iets over onderhavige materie. Sport en religie. Is er een mooiere combinatie mogelijk? GERT VAN DIJK formi AMSTERDAM Zijn "iam luidt voluit Arman- Fausto de Oliveira arreiros. Hij is geen exo- iche voetballer uit Brazi- Fausto Marreiros be- tfent een oerdegelijke ollandse sport: mara- lon-schaatsen. Zijn vader van Portugese afkomst, aar de 25-jarige Amster- - immer beschikt zelf ver een Nederlands pas- oort. Daarom kan hij indaag in Alkmaar ook obleemloos aan het Ne- erlands kampioenschap larathon-schaatsen op istijs meedoen. ïusto Marreiros verschijnt et voor de lol aan de start bij et NK. De bijna afgestudeer- student bewegingswaten- hap, met inspanningsfysiolo- e als hoofdvak, hoort niet in categorie van de Spaanse 'abbelaar Gomez thuis. Inte- endeel. Marreiros bezet op dit moment de zesde plaats in de strijd om de KNSB-cup en hij rekent zichzelf vandaag tot het handjevol favorieten voor de Nederlandse titel. En dat is geen grootspraak van de schaatser uit de VGZ-ploeg van Piet Schipper. „Er zijn maar een stuk of zes jongens, die op voorhand wer kelijk kunnen zeggen dat ze goed genoeg in vorm zijn om kampioen te worden. De rest denkt dat waarschijnlijk ook wel, maar heeft geen recht van spreken. Zelf ben ik op dit moment topfit en ik weet dat ik voldoende snelheid in huis heb om echt een rol van bete kenis te kunnen spelen. Het zelfde geldt voor Lammert Huitema, Yep Kramer, Ri chard van Kempen en mis schien Piet Kleine. Dat zijn mijn persoonlijke favorieten. Zij hebben de afgelopen we ken bewezen, dat ze klaar zijn voor het NK. En die weten schap heb ik zelf ook". Fausto Marreiros, bezig aan zijn derde seizoen als A-rijder, behoort tot de meest strijdlus tige rijders van het vaderland se marathon-peloton. Hij spaart nimmer zijn krachten en probeert door voortdurend aan te vallen ook daadwerke lijk invloed uit te oefenen op het wedstrijd-verloop. Dat verschaft hem enorm veel vol doening. Het risico dat hij eventueel uitgeblust aan de fi nale begint, neemt hij op de koop toe. „Ik peins er niet over om ano niem mijn rondjes in het pelo ton te draaien. Dat lijkt me verschrikkelijk. Ik ben een publieksrijder en vind het prachtig om de mensen langs de baan wat spektakel te laten zien. Dat lukt alleen door aan vallend te rijden. Jagen en sleuren. Daar geniet het pu bliek van. Ik stap liever hal verwege de wedstrijd total-loss van het ijs dan dat ik kleurloos in de grote groep over de fi nish ga. Ik moet er niet aan denken". Duelleren De 25-jarige Amsterdammer kent zijn kwaliteiten. Hij be hoort tot de bovenlaag van het peloton en wenst nooit meer genoegen te nemen met een positie in de middenmoot. Als Fausto Marreiros ook maar eventjes het idee krijgt dat hij niet meer genoeg kwaliteit in huis heeft om met de top te duelleren, dan stopt hij onher roepelijk. Die afspraak heeft hij met zichzelf gemaakt. Mar reiros is eerzuchtig en wil al leen op het hoogste niveau zijn grenzen als sportman proberen te verleggen. Dat is zijn drijf veer. „Ik wil onder alle omstandig heden grensverleggend bezig zijn. Zoveel van mijn eigen li chaam vergen, dat het eigen lijk niet meer verantwoord is. Doorgaan als andere mensen er normaal gesproken de brui aan geven. Dat geeft mij een kick. Jaren geleden kreeg Hennie Kuiper een keer een lekke band toen hij aan de lei ding ging in Parijs-Roubaix. Hij moest heel lang op een nieuw wiel wachten. Veel an dere wielrenners zouden op dat moment de pijp aan Maar ten hebben gegeven. Maar Kuiper reed gewoon door en won vervolgens ook nog. Dat is in mijn ogen een grensver leggende en heroïsche presta tie. Die probeer ik op het ijs ook te leveren". „En als mijn lijf gaat tegen stribbelen, dan is voor mij het moment aangebroken om er mee te stoppen. Ik blijf echt niet tót mijn 35e marathons schaatsen. Dat kan ik onmoge lijk opbrengen. Mijn manier van rijden vergt enorm veel energie. Over pakweg vijf jaar ga ik mijn leven op een andere manier betekenis proberen te geven. Ik voel er in de toe komst wel wat voor om mara- Opname van de laatste marathonrace op de Haagse Uithof. De rijders komen vandaag in actie om de Nederlandse titel. foto: anp thon-schaatsers te gaan bege- Ik moet eerst zelf nog de nodi- leiden. Dat lijkt me leuk. Maar ge grenzen als sportman ver- zoyer is het voorlopig nog niet. leggen":

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15