Mager resultaat gemenebest- top 3runswijk voor /redesmissie n Nederland Voornemens O DINSDAG 31 DECEMBER 1991 GEESTELIJK LEVEN Bijbelse bronnen voor huisraad decoratie LEIDEN OMGEVING Leiden verknalt een half miljoen gulden Gespeelde nieuwjaars-vreugde in „Dans je de hele nacht met mij" In memoriam: De Sovjetunie 15 geestelijk leven/opinie binnenland buitenland economie leiden/regio dienstverlening kunst'rtv 13/14/15/17 ttv-programma s 18/19 weer/puzzel/menu 18/19 HET WEER In de ochtend plaatselijk mist. Overdag wolkenvelden en droog. In het zuiden later ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind, rond (racht 3. In het noordelijk kustgebied toenemend tot vrij krachtig, 5. £eidóe <2owvcunt 1991: Jeltsin en Bush 'best geklede mannen' NEW YORK De Russische president Boris Jeltsin en het Amerikaanse staats hoofd George Bush zijn gisteren in New York uitgeroepen tot de best geklede mannen van 1991. De jaarlijkse verkie zing is een initiatief van de Amerikaan se organisatie van kledingontwerpers. Van Jeltsin wordt gezegd dat hij goed gesneden, conservatieve pakken draagt terwijl zijn hoeden meestal in een zwie rige, schuine stand op zijn hoofd staan. Bush wordt geroemd vanwege zijn spor tieve garderobe en zijn fleurige sokken. Op de lijst zijn verder onder anderen te vinden acteur Warren Beatty, gouver neur Bill Clinton, generaal Colin Powell en televisiepresentator Larry King. Scherp record op Wall Street NEW YORK De Dow Jones-in- dex van de Newyorkse effecten beurs is gisteren voor de achtste dag op rij hoger gesloten. Het afge lopen vrijdag bereikte recordni veau op Wall Street werd aanzien lijk scherper gesteld. De Dow Jo nes boekte een forse stijging van 62,40 punten tot 3.163,92, een winst van twee procent. De omzet was met ruim 225 miljoen aandelen on gewoon groot voor eind december. Handelaren schrijven de aanhou dende koersstijgingen nog steeds toe aan de verlaging van het Ame rikaanse disconto met een vol pro centpunt op 20 december. Rechter houdt uitzetting drie Vietnamezen tegen DEN BOSCH Drie Vietnamese vluchtelingen hebben gisteren hun kort geding gewonnen dat zij hadden aangespannen tegen de Staat om hun uit zetting te voorkomen. Twee anderen mogen wel worden uitgezet. Een Vietnamees in het asielzoe kerscentrum in Rijsbergen en een echtpaar dat in Maastricht wordt opgevangen, mogen de beslissing op hun herzieningsverzoek in Nederland afwach ten. Twee andere asielzoekers verloren hun geding en mogen worden teruggestuurd naar Tsjechoslo- wakije. De man uit Rijsbergen had vijf jaar in Tsjechoslowakije gewerkt, maar zijn verblijfsver gunning was verlopen. Daarna vluchtte hij naar Nederland. Hij is bang dat hij bij uitzetting naar Tsjechoslowakije zal worden doorgestuurd naar Vietnam. Daar staat herd, naar zijn zeggen, politie ke vervolging te wachten. B ROB VUNDERINK MINSK De leiders van elf voormalige Sovjet-re publieken hebben het nieuwe Gemenebest tij dens hun eerste top met kunst en vliegwerk tussen een aantal gevaarlijke klippen geloodst. Toch wisten zij in Minsk op de belangrijkste punten geen overeenstemming te be reiken. de belangrijkste republiek na Rusland, zijn handtekening aan het handvest van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten. Geheel volgens de ver wachtingen werden de repu blikeinse leiders het niet eens over een gezamenlijke defen sie. De Oekraïne, Azerbajdzjan en Moldova weigeren af te zien van hun plannen voor een eigen leger. Volgens deze republieken komt een ge meenschappelijk leger neer op een aanslag op hun soevereini teit. Zij zijn bang voor Russi sche overheersing. Onheilsprofeten hadden voor speld dat de eerste werkverga dering in Minsk ook meteen de laatste zou zijn. Om te voor komen dat zij gelijk kregen, schoven de elf leiders het ge schil over de defensie twee maanden voor zich uit. Het ligt in de bedoeling dat de laatste Sovjet-minister van de fensie, maarschalk Sjaposjni- kov, voorlopig aanblijft als waarnemend opperbevelheb ber van de voormalige Sovjet- strijdkrachten. Dit aanblijven staat inmiddels op losse schroeven, want Sjaposjnikov heeft gedreigd op te stappen als de elf van het gemenebest niet in staat blijken tot sluiten de afspraken te komen over de defensie. Inmiddels heeft Jeltsin een eerste signaal gegeven dat Moskou eventueel bereid is een afzonderlijk Oekraïns le ger te accepteren. Kiev heeft de Zwarte-Zeevloot voor zich opgeëist, die door de hele ge schiedenis heen altijd aan Rus land heeft toebehoord. Jeltsin verklaarde in Minsk dat over een verdeling van de vloot tussen zijn republiek en de Oe kraïne te praten valt. Over een ander belangrijke defensiekwestie zijn de elf lei ders het in Minsk wel eens ge worden: de strategische kern wapens komen onder een ge meenschappelijk commando. Pagina 5: Monetaire eenheid gemenebest „fictie" a EG-vlag gestreken Een medewerkster van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag strijkt zonder ceremo nieel vertoon de EG-vlag en die van de lidstaten voor de hoofdingang van het departement. De vlaggen hingen er vanwege het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap, dat morqen overgaat naar Portugal. a M FOTO: ANP Al 85 aanhoudingen door Haagse politie DEN HAAG De politie van Den Haag heeft tot nu toe to taal ongeveer 85 aanhoudin gen verricht in verband met de jaarwisseling. Vijftien men sen zijn in verzekering gesteld wegens onder meer het drei gen met een vuurwapen, mis handeling en het fabriceren van een vuurwerkbom. Ze- feiten als het afsteken én be zitten van vuurwerk. Circa vijftig van hen zijn doorver wezen naar het Haltproject, voor een alternatieve straf. De politie heeft onder andere een vuurwapen, een mes, een ploertendoder, duizend kilo gram vuurwerk, autobanden en kerstbomen in beslag geno men. Zowel het aantal aan houdingen als de inbeslagna mes zijn tot op heden bedui dend minder dan vorig jaar. Toen brachten 49 Hagenaars oudejaarsnacht in de cel door en werden er vooraf vijfdui zend autobanden en evenzove- le kilo's vuurwerk in beslag genomen. De Haagse politie zet tijdens Oud en Nieuw zes honderd mensen in. Er zijn extra cellen beschikbaar voor eventuele raddraaiers. Tsjinvali omsingeld In het noorden van Georgië, in het gebied Zuid-Ossetië, woedt een felle strijd bij de stad Tsjinvali. Zo'n 10.000 militairen die loyaal zijn aan de Georgische president Zviad Gamsachoerdia, hebben Tsjinvali omsingeld. De stad zou zonder gas, water en elektriciteit zitten. In de hoofdstad Tbilisi vechten bewapende eenheden van regering en oppositie een verbeten strijd uit. De Georgische oppositie wilde de Russische regering vragen om in te grijpen, omdat gewapende Tjetsjenen uit de Russische Fede ratie president Gamsachoerdia te hulp zouden zijn geschoten. FOTO: EPA 'Ziek' baby-aapje heeft naam nodig RHENEN Na de aanvanke lijke ernstige gezondsheidspro- blemen gaat het nu goed met de op 7 december geboren chimpansee in Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Nu nog een naam bedenken en het aapje kan verder opgroei en. De dierentuin verzoekt dan ook iedere bezoeker hier aan mee te werken. Daartoe is een ideeënbus geplaatst waar in een naamsvoorstel kan wor den gedeponeerd. Voor de be denker van de uitverkoren naam wordt een prijs beschik baar gesteld. Het aapje heeft de moeilijke bevalling van haar moeder op het nippertje overleefd, haar tweelingbroer kwam dood ter wereld. EN HAAG De leider in het Surinaamse Jun- ecommando, Ronnie runswijk, komt vandaag lar Nederland. Hij zal fdurende zijn verblijf in ongeveer twee weken /erleg voeren met zijn Iviseurs en informatie rstrekken over de stand in zaken in het vredes- oees. unswijk hoopt dat er in 92 echt vrede komt in Su- name. Het Junglecomman- is volgens hem voorwaar- ïlijk bereid de wapens in te veren. „We kunnen niet n eeuwigen dage een ille- ile groep blijven. We willen ider het wettig gezag val- De JC-leider wil de lorwaarden voor het inle- van de wapens niet )emen „om de onderhande- ïgspositie niet te beïnvloe- :n". Brunswijk wilde vorig jaar politiek asiel aanvragen in Nederland omdat hij moe was van „vergeefse pogin gen" om vrede te bereiken. Hij zag hiervan echter af. Volgens politieke bronnen in Paramaribo heeft de Suri naamse regering erbij Neder land op aangedrongen Brunswijk een visum te ver lenen voor zijn „werkbe zoek". De ministers van defensie van Nederland en Suriname voeren van 6 tot en met 8 ja nuari overleg over techni sche bijstand aan het minis terie van defensie in Para maribo, zo heeft de Suri naamse minister Siegfried Gilds bevestigd. Gilds ont moet zijn collega Relus ter Beek op Bonaire. Nederland se bijstand op het gebied van defensie moet de rechtstaat en democratie in Suriname helpen versterken. Hierover zijn in november al afspra ken gemaakt. Autobom bij hotel in Baghdad BAGHDAD Voor het Ishtar Sheraton hotel in de Iraakse hoofdstad Baghdad heeft zich gisteren een explosie voorge daan in een auto, zo heeft het Iraakse persbureau INA ge meld. Bij de ontploffing wer den tien auto's vernietigd en raakte een werknemer van het hotel licht gewond. IN A zei dat een van de vernietigde auto's van de Verenigde Naties was, die gewoonlijk een nabij gelegen hotel gebruiken als hoofdkwartier voor hun wape ninspecties. Het Amerikaanse televisiestation CNN meldde eerder dat de ontploffing was veroorzaakt door een autobom. De Iraakse politie zette de om geving af en liet journalisten niet naderbij komen. Het Sheraton-hotel staat tegenover het Palestina-hotel, waar de VN-inspecteurs die in Irak toezicht uitoefenen op de ver nietiging van chemische, bio logische en nucleaire wapens, doorgaans verblijven. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Champagnehuizen proosten zelf niet PIERRY Franse champag ne is niet meer de prikkelen de drank van weleer. De ver koop is gedaald, in de wijn streek dreigt werkloosheid en de zesduizend werkne mers in de bedrijfstak vrezen dat er op het nieuwe jaar niet kan worden geproost. „November was een ramp", zegt Martine Gobillard, die met haar man en zoon aan het hoofd staat van het klei ne champagnehuis Chateau Pierry. „Dit jaar was slecht en 1992 zal nog moeilijker worden. Al onze klanten voelen de recessie en ieder een geeft minder uit. Als de verkoop daalt, worden al deze bedrijfjes getroffen. Voor het eerst wordt er ge sproken over ontslagen in het komende jaar". Tussen 1970 en 1988 steeg de champagneproduktie van 110 naar 240 miljoen flessen per jaar. Toentertijd deed het grapje de ronde dat een champagneproducent niet goed boerde, als hij zijn Mer cedes zelf moest wassen. Maar door de wereldeconomie is de ver koop, met name in het bui tenland, de afgelopen twee jaar met ongeveer twaalf procent gedaald. Nadat de prijsovereenkomst tussen druiventelers en -ver kopers na 30 jaar geen stand meer hield, hebben alle champagnehuizen de prijs in 1990 met ongeveer tien pro cent moeten verhogen. De prijs van druiven steeg zo'n 25 procent. In een fles cham pagne is gemiddeld 1,5 kilo druiven verwerkt. Vlekmobiel Een vlekje weg werken is er bij het Amerikaanse echtpaar Carlson niet bij. Hoe meer vlekken, hoe beter, is hun motto in Seattle. Hun Dalmatische honden hebben van nature al een gevlekte teke ning en waren daarom een logi sche keus. Hun drie auto's en hun brievenbus hebben de Carl sons met de kwast bewerkt. FOTO: AP Hoop op akkoord El Salvador NEW YORK De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft gisteren de Salvadoraanse vredes besprekingen „een race tegen de klok" genoemd. Hij zei hoopvol te zijn op een oplossing voor het einde van zijn mandaat, ko mende nacht klokslag twaalf uur. De onderhandelingen tussen leiders van de Salvadoraanse regering en bevelhebbers van het Nationale Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN), die een einde moeten maken aan de 12 jaar oude burgeroorlog, slepen zich al twee weken voort zonder dat er sprake is van een door braak Perez de Cuellar zei dat er sprake is van goede samen werking aan de onderhandelingstafel en dat er kans lijkt op een duurzaam staakt-het-vuren. Hij maakte tevens gewag van voor uitgang op het economische en het sociale vlak. De VN-chef be klemtoonde dat een gedeeltelijk akkoord niet werkt en dat een overeenkomst nodig is die alle aspecten dekt. Nog even en er is weer een jaar voorbij waarin velen zich nog steeds niet hebben gehouden aan hun toch zo goede voor nemen een abonnement op de Leidse Courant te nemen. Ze zijn het wel steeds van plan geweest, hebben af en toe een los nummer gekocht, vonden het een uitstekende krant, maar kwamen er toch niet toe onderstaande bon eens enthousiast in te vullen. Toch is er alle reden voor om de Leidse Courant in het nieuwe jaar in huis te halen. Als een goede vriend, die je elke dag op de hoogte houdt van het wel en wee in de we reld. Neem u voor het komende jaar het beste voor, namelijk een jaarabonnement. Dat begint al goed met veertien gratis exemplaren van de Leidse Courant! ["lÏDagen Gra? "1 I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: G maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I Ie op bezorging) I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag £cidóc(3ooxa/nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1