Ccldóc Souxont Jeltsin verwacht eind '92 verbetering van levensstandaard k «dm n Voor het leven ekke gokkers zetten in 'pp gelukkig nieuwjaar Fors bezuinigen op sociale zekerheid Georgische regeringstroepen ontzetten parlementsgebouw itfalrijke doden bij bomaanslag in Bayrut Aanhouding na vondst 55 gestolen ooievaars EeidóeSowo/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE £aidóa<Bowuvnt MAANDAG i DECEMBER 1991 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leun'e. 83ste jaargang no. 25224. Losse nummers 1,45 Tevergeefs wachten op Maria: ernstig oogletsel Nederlandse overleeft Roken en val van ruim 200 meter WENEN De 30-jarige Pauline Gast uit Vlaar- dingen heeft dit weekeinde in het Oostenrijks Tirol een valpartij van ruim tweehonderd meter overleefd. De vrouw raakte bij het naar beneden skiën uit het juiste spoor en slipte toen zij pro beerde weer naar boven te komen. Zij werd met een gebroken dijbeen opgenomen in een zieken huis. In Salzburg brachten Natascha Visseher (17) uit Den Haag en Roland van Popering (20) uit Zierikzee de nacht van zaterdag op zondag door in een zelfgemaakt sneeuwhol in een ge bied waar sprake was van groot lawinegevaar. Het tweetal had zich zaterdag losgemaakt van de groep waarmee ze op pad waren en was 's avonds niet in het hotel teruggekeerd. De twee werden zondag ontdekt door de bemanning van een helikopter. sputteren Een vlammende rivier stroomt over de flanken van de Etna op het Italiaanse Sicilië. De meest actieve vulkaan in Europa begon op 14 december te roken en te sputteren. FOTO: AP Minder aids-doden door nieuw medicijn LONDEN Britse artsen hebben een medicijn ontdekt dat het aantal doden onder aidspatiënten halveert. De ziekte zou met het medicijn in de toekomst wellicht volledig te behande len zijn. Het medicijn, acyclovir, werd tot nu toe alleen voorgeschreven bij in fectieziekten als herpes en gordelroos. Het bleek echter zo succesvol in tests met 300 aidspatiënten in Engeland, Duitsland en Australië, dat het drie jaar durende klinische experiment is stop gezet om de patiënten die een placebo kregen toegediend ook de kans te ge ven de behandeling te ondergaan. Pagina 5: Aids net zo beheersbaar als diabetes Overval op casino van Holiday Inn LEIDEN Op het easinc hotel Holiday Inn aan Haagsche Schouwweg is nacht rond half één een val gepleegd. Twee liepen met vuurwapens in de aanslag het casino binnen en bedreigden de kassier. Die werd gedwongen de geldlade te openen. De buit was scha mel: 495 gulden. In de speelhal waren zo'n dertig mensen aan wezig. Het gemaskerde duo ging er per auto vandoor. De politie heeft nog geen spoor van de daders. Flinke groei van export zuivel naar Oost-Europa RIJSWIJK De Nederlandse zuivel industrie heeft in 1991 haar export naar Oosteuropese landen met 30 procent kunnen opvoeren. Dat blijkt uit de meest recente cijfers die zaterdag bekendgemaakt zijn door de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond in Rijswijk. In totaal nam de export van zuivelprodukten naar Oost-Europa, over de eerste tien maanden, toe tot 46.000 ton; 11.000 ton meer dan in 1990. De Zui velbond noemt boter, volle melkpoeder en kaas als belangrijkste trekkers. De sterkste exportgroei werd geboekt naar de voormalige Sovjetunie, Polen en Hon garije. Pagina 6: Kaasexport kegelt alle re cords omver. Noordwijk wil arkeeroverlast met nieuwe wapens bestrijden Radio Noordzee Nationaal moet etalage worden van het vaderlandse produkt MOSKOU De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren in een eind- ejaarstoespraak zijn land genoten gefeliciteerd met de vreedzame overgang van de Sovjetunie naar het Gemenebest van On afhankelijke Staten. Jeltsin zei dat het een moeilijk jaar voor Rusland en voor de gehele voormalige Sovjetunie was geweest. „Maar we zijn erin geslaagd een vreedzame koers te bewaren. Wij hebben het Joegoslavische model ver meden, hoewel ik eerlijk wil zeggen dat onze situatie niet gemakkelijker is, eerder zwaarder". Hij erkende dat „wij allen gespannen zijn, ging dat wij onder geen enkele omstandigheid uit elkaar moeten gaan en mogen grijpen naar geweld". Jeltsin legde de verantwoordelijkheid voor de problemen bij de erfenis van het communisme. „De erfenis is deprimerend, alsof een vij and ons land heeft beheerd". Hij waarschuwde dat de 147 miljoen Russen na het vrijge ven van de prijzen in januari verscheidene moeilijke maan den te wachten staan. Dat is, aldus Jeltsin, een onvermijde lijk gevolg is van de invoering van een vrije-markteconomie. Jeltsin beloofde snelle privati sering van het bedrijfsleven. Hij voegde de daad bij het woord en vaardigde gisteren een decreet uit over privatise ring van bedrijven. Het de creet wordt op 1 januari van kracht en betreft alle bedrij ven die in handen van de staat of plaatselijke overheden zijn. Hij maakte uitzonderingen voor de sectoren energie, transport en communicatie; olie, kolen en gasreserves; de bosbouw, de watervoorziening, historische monumenten, kunst en militaire eigendom men. Rusland zal, volgens hem, in de tweede helft van 1992 „een geleidelijke verbete ring van de levensstandaard Pagina 4: Landhervormin gen ten koste van staats boerderijen Verkoop vuurwerk Ook in Leiden en omgeving is de legale vuurwerkverkoop weer van start gegaan. Sinds zaterdag worden de winkels weer bestormd door nog steeds vooral jongeren die niet snel genoeg het knal- en siervuurwerk in huis kunnen hebben. De verkoop brengt eveneens de onvermij delijke overlast met zich mee. In Rijnsburg en Valkenburg zijn tot nu toe al dertien jeugdigen doorverwezen naar het bureau HALT, nadat zij betrapt werden op het be zit en afsteken van vuurwerk. Een 29-jari- ge Katwijker moest vier dozen sier- en 22 pakketten knalvuurwerk inleveren, die be stemd waren voor de illegale verkoop. Ook in Lisse noteerde de politie klachten over vroegtijdig afgestoken vuurwerk. Leiden heeft vooral te kampen met kerst bomen- en containerbrandjes. Vanaf het dak van een crèche haalde de politie zes tig autobanden en twintig kerstbomen weg, die in vlammen hadden moeten op gaan. Dit weekend klonk in de hele stad al geregeld geknal. Pagina 3: Groot deel legaal vuurwerk vol doet niet aan de norm FOTO: STEPHEN EVENHUIS OESO OVER NEDERLANDSE ECONOMIE: Twee mannen die zich hebben aangesloten bij de oppositie tegen president Gamsachurdia zoeken een veilig heenkomen tijdens gevechten in de Georgische hoofdstad Tiblisi. FOTO: EPA lorgen wolkenvelden en oog. Vooral in de nacht i ochtend ook plaatselijk ist. Voornamelijk in het uiden mogelijk enkele ipklaringen. minimumtemperatuur jond 2 graden. Middagtemperatuur ngeveer 5 graden. Eerst leinig wind, overdag wakke tot matige wind uit luidoost tot zuid, rond tracht 3. PARIJS Nederland moet drastisch bezuinigen op de sociale zekerheid om de economische groei te vergroten. Aldus de Or ganisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaarlijkse rapport over de Nederlandse eco nomie, dat vandaag is ver schenen. TBILISI Georgische re geringstroepen hebben gisteren de oppositie ver dreven uit het parle mentsgebouw, waarin president Gamsachoerdia zich nog altijd schuil houdt. Zaterdag hadden de rebellen de begane grond van het rege ringsgebouw veroverd. De re geringstroepen arresteerden gisteren onderminister van de fensie Nodar Georgadze. Hij had zich samen met een aantal andere onderministers van de president afgekeerd. De on derministers zeiden er de voorkeur aan te geven een neutrale positie in te nemen en wilden daarmee aangeven dat zij niet regelrecht naar de oppositie waren overgelopen. De oppositie vindt dat de dic tatoriaal regerende Gamsa choerdia moet aftreden om een grootschalige burgeroorlog te voorkomen. De oppositie onderhandelde zaterdag in het zwaar bescha digde parlementsgebouw vijf uur met vertegenwoordigers van Gamsachoerdia, waarna via de tv werd opgeroepen een bestand in acht te nemen. Aan de oproep werd door de partij en echter geen gehoor gege- De besparingen vol gens de in Parijs gevestigde in ternationale organisatie wor den aangewend om de belas tingen en de sociale premies te verlagen. De OESO prijst het kabinetsbesluit om op de wao te bezuinigen. Voor de Neder landse economie ziet het er over het algemeen maar „zozo" uit. De groei van het bruto nationaal produkt na in flatiecorrectie zal volgens de OESO van 3,9 procent in 1990 en 2,2 procent in 1991 verder dalen naar 1,8 procent. „Het onmiskenbare gevaar be staat dat de Nederlandse eco nomie sterk zal verslapppen als het economisch herstel bin nen de OESO kleiner is of la ter plaatsvindt dan voorspeld," stelt het rapport. De binnen landse vraag in Nederland neemt volgens de OESO vol gend jaar verder af, waarmee zij één van de laagste wordt binnen de OESO. Het grootste gevaar voor de Nederlandse economie is dat prijsverhogin gen zullen leiden tot looneisen. Het Nederlandse monetaire beleid, waarbij de gulden aan de Duitse mark wordt gekop peld, wordt door de OESO ge laakt. Hoewel de koppeling in flatie indamt, betekent het ook „dat een grote verzwakking van de Duitse mark wordt voorkomen en dat Nederland se rentetarieven hoog blijven en grotendeels de Duitse vol gen," zegt het rapport. De OESO noemt het „betreu renswaardig" dat de Neder landse regering de sterke groei van de afgelopen jaren niet ge bruikt om het financieringste kort verder terug te dringen, zoals een aantal andere landen binnen de OESO wel heeft ge- IYRUT Een ontplof- ide autobom vlakbij markt in Bayrut heeft nochtend waarschijnlijk ntallen doden en ge- jnden veroorzaakt. bom explodeerde op het moment dat honderden vrou wen met hun kinderen onder weg waren naar de markt om nieuwjaarsinkopen te doen. Volgens een eerste telling van ochtend waren er zeker 15 do den en 70 gewonden. Ambu lances reden af en aan, terwijl de politie de verkoolde lijken van de slachtoffers weghaalde. Door de explosie werden vier gebouwen zwaar beschadigd en brak er in de buurt brand uit. De bom ontplofte vlakbij een checkpoint van Syrische troe pen in het voormalige islamiti sche deel van de stad. Bij de laatste zware bomaanslag in Bayrut enkele maanden gele den werd een deel van de Amerikaanse universiteit zwaar beschadigd. De regering arresteerde de vermeende da ders die in opdracht van het Israëlische leger zouden heb ben gehandeld. Idoor ROB SIEBELINK OOSTSTELLINGWERF De rijkspolitie in de Friese gemeen te Ooststellingwerf heeft zaterdag een dierenhandelaar in deze gemeente aangehouden die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij de diefstal van ruim tachtig ooievaars uit het broedsta- tion De Liesveld in het Zuidhollandse Groot-Ammers. Vijfen vijftig van de tien dagen geleden verdwenen vogels werden za terdagmorgen in alle vroegte aangetroffen op een weggetje en in een weiland in Ooststellingwerf. Op grond van een tip heeft de politie samen met de rechter-commissaris en de officier van jus titie uit Leeuwarden daarna in deze gemeente twee huiszoekin gen verricht. De ooievaars zijn naar het vogelasiel De Fugelhel- ling in Ureterp overgebracht. Van de resterende dertig dieren is nog geen spoor gevonden. Pagina 4: Goede afloop van bizar kerstverhaal. De meeste van de gestolen ooievaars uit Groot-Ammers zijn terecht. Ze liepen verdwaasd rond in een weiland ergens in Friesland. De rovers hebben ze waarschijnlijk niet allemaal kunnen verkopen en zaten ermee in hun maag. Niet letterlijk, want voor het kerstmaal deugen jonge ooievaars niet omdat er te weinig vlees aan zit. De dieren zijn wel ontdaan van hun ring, zodat niet meer vast te stellen is welke 'ooie' bij welke "vaar' hoort. Maar net als de mens - en de abonnee van de Leidse Courant met zijn krant - zijn ooievaars vrien den voor het leven. Dus vinden de paartjes elkaar wel weer terug. Hebt u nog geen 'vriend voor het leven'? Dan kunt hem altijd nog kiezen in onderstaande bon. TT Dagen Grails' ADVERTENTIE HMJ )NDEN Als de Britse 'oonprins Charles voor li afstand doet van zijn chten op de troon en als 'aartsbisschop van Can- rbury voor oktober de ederkomst van Christus vestigt, zullen twee ensen een stuk rijker n en zal Graham Sharpe iarschijnlijk zonder irk zitten. delt wat hij noemt 'waanzinnig gekke weddenschappenHij geeft toe dat bij grote sportieve of politieke gebeurtenissen de bookmakers altijd het geld op strijken, maar hij zegt dat gok kers op het esoterische vlak nog wel eens kunnen winnen. In het kantoor van Graham Sharpe hangt een levensgrote foto van Neil Armstrong als afschuwelijke herinnering aan de dag, begin jaren zestig, waarop het personeel lachend de weddenschap van David Threlfall aannam dat een man op de maan zou wandelen voor het einde van dat decen nium. „Het was dan wel een reuzenstap vooruit voor de het was een het kostte ons bedrijf meer dan 3 miljoen guldenvertelt Sharpe. Het bedrijf is sindsdien veel voorzichtiger geworden wat betreft de menselijke aspira ties in de ruimte en biedt slechts vijftig keer de inzet bij de weddenschap dat er voor het jaar 2000 mensen voet zet ten op Mars. Toch heeft Shar pe 250 keer de inzet geboden van een gokker die denkt dat een minister het bestaan van UFO's officieel zal bevestigen. Hij biedt vijfhonderd keer de inzet van iemand die wedt dat het bestaan van het monster van Loch Ness onomstotelijk bewezen zal worden. (c) The Sunday Times Vanaf 1 april zif er een grens aan uw paspoort Vanaf overmorgen is er naar het buitenland reizen een nieuwe Paspoortwet Wilt u over deze en andere Eén van de gevolgen is veranderingen meer weten. dat u vanaf 1 april 1992 informeer dan bij uw geen gebruik kunt make gemeentehuis. van een verlopen paspoort. Binnenkort x kunt u dus niet meer me Verlopen paspoort "c een ongeldig paspoort Vraag tijdig een nieuw aan 1 vv<A »**VtTV- M »♦<+♦++- h - - zitmv 'v-s!c-iy Zwaar gewonde inbreker gepakt door bloedspoor DEN HAAG Een inbreker is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij een poging binnen te dringen in een Haagse hore- ca-gelegenheid. De man (35) sneed zich aan de ruit die hij had ingeslagen en liep eén sla gaderlijke bloeding in de lies op. Hij ging er vandoor. De in middels gewaarschuwde poli tie, kon de inbreker later aan houden. De agenten hadden het bloedspoor gevolgd dat de man achterliet. De man is overgebracht naar het zieken huis Leyenburg. I Ik wil ö.de Leidse Courant 2 weken lang, gratis vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voc slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IGI maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Voorl: Postcode/Plaats: I Telefoon: J Bei 071 313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag 8 711848' 003000

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1