„Meningsverschil over ambt moet niet alle aandacht opzuigen" 11 üeidócQounant GEESTELIJK LEVEN OPINIE 'Perestrojka Acht jaar celstraf voor Egyptische schrijver wegens godslastering COMMENTAAR Duitsland recht rug ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 )jydjCA Slowakije luidt klokken tegen abortus BRATISLAVA De klokken van alle rooms-katho- lieke kerken in Slowakije zullen vandaag van 17.00 tot 17.30 uur luiden ter herdenking van alle geabor teerde kinderen. Op 28 december herdenkt de Rooms-Katholieke Kerk de moord op de kinderen in Bethlehem. In een verklaring die Tweede Kerstdag in de Slowaakse kerken is voorgelezen, schrijven de bisschoppen dat niet alleen de vermoorde kinderen van Bethlehem, maar ook alle Slowaakse kinderen moeten herdacht die „op wrede wijze in de moeder schoot zijn gedood". „In hen werd Christus om het leven gebracht", schrijven de bisschoppen. Zij schatten het aantal abortussen in Slowakije sinds 1957 op ongeveer 1,2 miljoen. Het luid§n van de klokken moet ertoe bijdragen dat „het geweten van de mensen wordt wakker geschud en dat het recht op leven van ongeboren kinderen voldoende aan dacht krijgt". Niet door toom, doch door lachen doodt men. Frledrich Nietzsche Coördinatie bepleit voor hulp aan Oost-Europa DEN HAAG (Kerkelijke) organisaties die hulp verlenen aan Oost-Europa, moeten meer samenwerken. Kerkelijke leiders uit Roemenië hebben daartoe aangedrongen op een bijeenkomst in Hongarije. Er gaat door het gebrek aan coördinatie en sa menwerking veel geld en energie verloren, al dus de kerkelijke leiders. Peter van der Bijl, direkteur van de hulpverle ningsorganisatie stichting Antwoord, bevestigt dit beeld. „Er zijn alleen in Nederland meer dan twintig grote en kleine organisaties voor Oosteuropa werkzaam", zo verklaarde hij. „Er wordt dikwijls langs elkaar heen gewerkt. Zo leverden diverse organisaties vijf(!) orgels af voor één kerk. Dat noem ik verspilling", aldus Van der Bijl. Paus uitgenodigd voor herdenking slag bij Stalingrad MOSKOU Het gemeentebestuur en de rooms-katho- lieke gemeenschap van Wolgograd hebben paus Johan nes Paulus II uitgenodigd in 1993 deel te nemen aan de herdenking van de slag bij Stalingrad, die een keerpunt betekende in de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt de Moskouse krant 'Komsomolskaja Pravda'. Wolgograd heette van 1925 tot 1961 Stalingrad. Een half jaar geleden werd in Wolgograd de eerste rooms-katholieke parochie geregistreerd. De parochia nen hebben echter nog geen kerk. Het gebouw dat tot de revolutie van 1917 als zodanig dienst deed, bevindt zich volgens de krant in een „vre selijke toestand". De parochianen hebben goede hoop dat zij snel over een kerk kunnen beschikken, nu een Italiaans-Russische onderneming heeft toegezegd de kerk zo snel mogelijk te restaureren. Daarbij hoopt de onderneming op finan ciële hulp van Italiaanse gelovigen. THEOLOOG JAN HULSHOF OVER TOEKOMST PAROCHIES door MARINUS V.D BERG „Wij kwamen op de ideeën voor perestrojka onder invloed van pragmatische belangen en overwegingen, maar ook als reactie op de roep van een bezorgd geweten". Dit schreef Michail Gorbatsjow in zijn boek „Perestrojka" in 1987. Op het einde van dit jaar nemen we afscheid van hem. Hij neemt afscheid van zijn plek in de wereld. Gorbatsjow was voor mij in de voorbije tijd het gezicht van een nieuwe toekomst. Wantrouwen maakte langzaam plaats voor vertrouwen. Muren begonnen te vallen. De bewapeningswedloop is tot stilstand gekomen. De dreiging van een atoomoorlog die zoveel angst verspreidde, is weggevallen. Gorbatsjow ben ik vooral gaan zien als een gewetensvol mens, die echt bezorgd was om het leven van de mensen in zijn land. Hij heeft de moed gehad om de realiteit te zien. Een zeer harde, verdrietige en politiek ingewikkelde realiteit. Gorbatsjow verlaat zijn plek, maar de geest van hervorming en vernieuwing vraagt om nieuwe belichaming. Ze vraagt om mensen die de moed en de inzet hebben om niet omwille van macht en eigenbelang, maar vanuit een bezorgd geweten leiding te geven aan de samenleving. Leiders met een bezorgd geweten. Mensen met een bezorgd geweten. Gorbatsjow had zorg om de toekomst. Nu hij vertrekt is die zorg niet minder geworden. Heel Europa is in beweging. Er is een aanhoudende aardbeving. Wie de seismograaf van de menselijkheid volgt neemt de voortdurende trillingen waar. Overal wordt het verlangen naar een nieuwe toekomst sterker en brengt het mensen in beweging. We kunnen niet verder leven vanuit een gesloten zelfgenoegzaamheid. Wie zijn bezorgde geweten niet sust, wordt zich bewust van de zorg die er is om op wég te gaan naar een nieuwe toekomst. Van iedere mens zal steeds meer gevraagd worden dat hij zijn eigen mogelijkheden om mens en medemens te zijn verder ontplooit. Het bezorgde geweten is een geweten dat zich openstelt voor de werkelijkheid van mensen. Het bezorgde geweten luistert en hoort hoe mensen verlangen naar liefde, gerechtigheid en aanvaarding. Het bezorgde geweten is niet onverschillig als mensen aan onze deur kloppen. Het weet zich verdeeld en getergd als vluchtelingen over de grens gezet worden. Het bezorgde geweten laat zich niet leiden door de stemmen die racisme en discriminatie bevorderen. Hét bezorgde geweten luistert en zoekt wegen die perspectief bieden aan vernieuwing die mensen ten goede komt. De Vlaamse filosoof Jacques De Visscher pleit in zijn boekje „De Zorg voor het Avondland" voor 'selectief conservatisme'. Dat we bewaren wat de moeite waard is. Hervorming en vernieuwing die geen doel in zichzelf zijn, die niet tot doel hebben om nu anderen aan de macht te helpen, zullen de mens willen dienen. Niet om de mens tot God te maken, maar erkennend dat in de mens God aan het licht komt. Het beste van de tradities in Oost en West Europa laat haar geweten leiden door de liefde tot de ander in wie ook de Ander spreekt. Gorbatsjow laat ons het geestelijk erfgoed van 'het bezorgde gewetenachter. Zorg voor de toekomst is ingaan op de vraag: hoe ben ik mijn broeders hoeder. Het 'ik-'gerichte leven zal opengaan tot 'samen-'leven. Ik wens U in het nieuwe jaar de ervaring toe dat samen-leven, zorg om elkaar, opbouwend, inspirerend en bemoedigend is. UTRECHT De kans op verruiming van bevoegd heden van pastoraal wer kers en werksters en ker kelijke vrijwilligers op sa cramenteel gebied is niet groot. Of gehuwden toe gelaten kunnen worden tot het priestersschap, of vrouwen priester of dia ken kunnen worden en kerkelijke vrijwilligers en pastorale werkers en werksters meer (sacra mentele) bevoegdheden kunnen krijgen, is niet het meest wezenlijke pro bleem. Voor de gelovigen in de parochies is de meest belangrijke vraag, hoe ze ter plaatse in de toekomst een vitale ge meenschap van gelovigen kunnen vormen. „Zullen we erin slagen het geloof door te geven aan ande ren, in het gezin, op school, in de parochie, in de samenleving?" Dat schrijft de Utrechtse theo loog dr. Jan Hulshof m.s.c. in een onlangs geleden versche nen brochure over pastoraat, ambt en wijding. Hulshof, stu diesecretaris van het secretari aat van de r.k. kerkprovincie, is door de Benoemingenbe leidscommissie (BBC) van het aartsbisdom Utrecht gevraagd deze notitie te schrijven in het kader van de discussie over de toekomst van de parochies, die in alle parochies en dekenaten van het aartsbisdom op dit mo ment gevoerd wordt. Veel parochies kunnnen in de toekomst niet meer over een eigen priester beschikken. Daarom startte begin vorig jaar het aartsbisdom een dis cussie over de gevolgen van het tekort aan priesters en pas torale werkers voor de toe komst van de parochies. Uit gangspunt is niet het terug brengen van het aantal paro chies, maar het 'vitaliseren' van de bestaande parochies. Parochies worden derhalve opgeroepeit tot onderlinge soli dariteit door „hun priester zo rechtvaardig mogelijk te de len". Gelovigen dienen zich ook voor te bereiden op een meer „gemeenschapsgerichte" sacramentenbeleving. Ander half jaar lang is daarover 'bis- dombreed' gediscussieerd, waarbij de parochies en deke naten een half jaar geleden hun reacties aan de bisdomlei ding hebben kenbaar gemaakt. Realiteit Hulshof verdoezelt in zijn overwegingen de realiteit niet. „Binnen de leiding van het aartsbisdom wordt anders te gen het vraagstuk van de toe latingsnormen voor het gewij de ambt en van de verruiming van de bevoegdheden van pas toraal werkers en werksters aangekeken dan in veel paro chies en dekenaten en bij veel pastores het geval is", schrijft hij. Dat meningsverschil zou wel eens alle aandacht kunnen op zuigen, vreest hij, zodat „op den duur. inderdaad aan alle kanten het gevoel ontstaat dat we hier met de kernvraag van onze kerk te maken hebben." De eigenlijke uitdaging voor de parochies ligt volgens hem niet allereerst op het vlak van de vormgeving van het ambt, maar op het vlak van de ge loofsbeleving en de geloofs overdracht. „En die proble men worden niet allereerst vanaf de top, maar vanuit de gelovige betrokkenheid van heel de gemeenschap opge lost." Verruiming van de toelatings normen voor het gewijdde ambt en verruiming van de bevoegdheden van pastorale werkers en kerkelijke vrijwil ligers op sacramenteel gebied ziet de Utrechtse theoloog niet in het verschiet liggen. „Ver anderingen op dit terrein ver onderstellen een zorgvuldig besluitvormingsproces in het kader van de wereldkerk. Het lijkt me niet waarschijnlijk dat zo'n besluitvormingsproces binnen afzienbare tijd op gang komt". Wegpraten De studiesecretaris wil het probleem van de toelatings normen tot het gewijde ambt niet „wegpraten' of daarbij „om de hete brij heen draai en'", maar wel relativeren. De uitkomst van de ambtsdis cussie is voor de r.k. kerk rela tief belangrijk, „niet meer en niet minder". Tal van 'zaken die voor de toekomst van de kerk essentieel zijn, kunnen nu al aangepakt worden. „Daar is geen ingrijpende wij ziging in de toelatingsnormen voor het gewijde ambt voor nodig. Daar is ook geen ver ruiming van de bevoegdheden van de pastoraal werk(st)er voor nodig: de katechese in de parochies en buiten de paro chies, het inoefenen van een gebedscultuur en van spiritua liteit, het leren verstaan en overwegen van de Heilige Schrift, de toepassing van de leer van het evangelie in de levenssituaties van elke dag, de zorg voor elkaar en voor de anderen in pastoraat en diako- Hulshof wijst er op dat het in de toekomst er om zal gaan dat de parochie zich ontwikkelt als een 'gemeenschap van ge meenschappen'. „Het zal de kunst zijn in een parochie op meer plaatsen mensen bij el kaar te brengen rond de Heili ge Schrift, voor gebed en vie ring en voor diakonie. Het zal de kunst zijn plekken te scheppen waar mensen op een heel praktische manier die zorg voor eikaars geloof uit stralen." Ook de invulling van het priesterschap zal gaan veran deren. Wanneer parochies de priester moeten delen, hoeft dat niet te betekenen dat de priester 'boven de geloofsge meenschap komt te zweven' of geïsoleerd komt te staan. „Hij is wel degelijk in contact met die geloofsgemeenschap. Maar allereerst als begeleider en in spirator achter de priesters, di akens en pastoraal werk(st)ers, en van degenen die als vrijwil- de CAIRO De Egyptische schrijver Alaa Hamed is door de rechtbank voor de staatsveiligheid in Cai ro veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf we gens godslastering, aanzet ten tot goddeloosheid en een aanslag op de morele waarden van de Egypti sche samenleving. Ook zijn uitgever en de druk ker van zijn boek 'Reis in de geest van de mens' moeten voor acht jaar de gevangenis in, zo is in Cairo vernomen. In 'Reis in de geest van de mens', dat in 1990 uitkwam, besthrijft Hamed een denk beeldige reis van de profeten in het paradijs. Daarbij komen ze terecht in situaties die als godslasterlijk worden beoor deeld door de theologen van de Azhar, bewakers van de soennitische orthodoxie. Ha med beschrijft bijvoorbeeld, hoe Mozes vruchteloos met een stok een bron wil laten ontspringen en hoe Noach met een papieren bootje aan de oever van een poel speelt. De islamitische journalist Ahmad Bahgat noemde Hamed in de krant Al-Ahram „de Egypti sche Salman Rushdie". Kort nadat de kritiek op Ha- meds boek was losgekomen, publiceerde het weekblad Rose El-Youssef een lijst van 55 boeken die die de afgelopen tijd in Egypte verboden zijn, zoals 'Droog brood' van de Ma rokkaan Mohammed Choukri en de Arabische vertaling van 'Wie heeft Molero gedood' van de Peruaanse schrijver Mario Vargas Llosa. Ook het boek 'De kinderen van ons straatje' van de Egyptische nobelprijs- winnaar Naguib Mahfouz komt op de lijst voor. BENOEMINGEN H.M. Klaassen te Den Ham (O). Onpartijdig onderzoek nodig naarjoodse asielzoekers AMSTERDAM Er moet een onpartijdig onderzoek komen naar de humani taire gronden waarop Russische emigranten asiel zoeken in het wes ten. Bovendien moet de betrokken asielzoekers tijd worden ge gund om in Nederland de uit komst van dat onderzoek af te wachten, dat nodig is voor eventuele toelating tot een an der land, zoals Frankrijk of Canada. Dat bepleitte J. de Boer van stichting Noodop vang Vluchtelingen Randstad (Novra) vrijdag op een pers conferentie van kerkelijke or ganisaties, waar öok enkelen van de betrokken asielzoekers hun relaas deden. De betrokken asielzoekers, 145 in totaal, zijn juridisch „uitge procedeerd". Het gaat in een aantal gevallen om echtparen van wie de ene helft Russisch is en de andere helft joods. Zij emigreerden vanwege discri minatie van joden in de Sov jetunie naar Israël, maar in Is raël werden zij naar hun zeg gen gediscrimineerd omdat zij Russisch zijn en de leer van de Russisch-orthodoxe kerk aan hangen in plaats van de joodse godsdienst. Gemengde russisch-joodse echtparen die russisch-ortho- dox gelovig zijn, zeggen dat zij Israël zijn uitgetreiterd. Terug naar Rusland, de Oekraïne of Witrusland is evenmin moge lijk omdat zijn door hun ver trek hun staatsburgerschap worden zijn kwijtgeraakt, ter wijl in de voormalige Sovjetu nie bovendien weer progroms zouden dreigen. Duitsland De voorzitter van de centrale raad van joden in Duitsland, Heinz Galinski, is bezorgd over de groeiende vreemdelin genhaat en de toekomst van de joden in zijn land. In het be wustzijn van vele Duitsers zijn de afgelopen maanden ideolo gieën binnengeslopen waarvan tot nu toe werd gedacht dat zij voorgoed waren verdwenen, schrijft Galinski in zijn nieuw jaarsboodschap. De centrale raad wil de vreemdelingenhaat bestrijden door het vormingswerk onder jongeren te versterken. Voor de Duitse joden was 1991 een 'jaar van herenigingen, TOEN tijdens de Golfoorlog het herenigde Duitsland gerde actief deel te nemen aan de militaire operatie W tijnschild en de daaropvolgende Woestijnstorm, kregen I mut Kohl en zijn regering heel wat kritiek van de bondge ten vooral van de Verenigde Staten te verduren, werd tijd, zo heette het, dat het nieuwe Duitsland zijn antwoordelijkheid in de wereldpolitiek opnam. Het ni< Duitsland was immers een grote Europese natie met een weldig economisch gewicht en bijgevolg moest de Duitse gering zijn gewicht ook politiek laten gelden. Het tegenaij', ment dat de grondwet geen Duitse militaire operaties in vreemde toeliet, werd niet aanvaard. Men scheen al vergj dat na de oorlog die grondwet Duitsland door de geallii eudo drijf uitgebrc j landbouw bekeni icuut vei /oorzorg lennen, p eipedrijf a od. maai flverbrenj ie vervi de volk ,s-i Dr. J. Hulshof: „Het zal de kunst zijn om in een parochie op meer plaatsen mensen bij elkaar te brengen rond de Heilige Schrift, voor gebed en viering en voor de diakonie." FOTO: PERS UNIE lig(st)ers in de diverse paro chies ter plaatse actief zijn. Hij is wel degelijk pastor. Maar op de eerste plaats pastor van pastores." Vieringen Hulshof pleit in zijn brochure voor. meer waardering voor andersoortige vieringen dan de Eucharistie. „Bij uitvaart diensten, huwelijkssluitingen, jubilea en andere bijeenkom sten zal de Eucharistieviering in veel gevallen op zinvolle wijze door een viering van Woord en Gebed of door een viering van Woord en Com munie kunnen worden ver vangen. De gedachte dat je als gelovi gen niet kunt samenkomen zonder Eucharistie te vieren, De jongste weken heeft Duitsland echter op drie pui zijn zin doorgedreven, namelijk de Europese Monetaire U JJAI de verhoging van de Duitse rentevoet en de erkenning Slovenië en Kroatië. Maar meteen brak de kritiek los Londen, Parijs en Washington werden onmiddellijk spook van de Duitse arrogantie en het gevaar voor de Di 'Sonderweg' opgeroepen: een Duitsland dat zonder rekei te houden met zijn EG-partners of zijn bondgenoten resol zijn eigen nationale belangen najaagt. Zich bewust politiek gewicht zou Duitsland ernaar streven heel Eui zijn wil op te leggen. Als er echter in het Westen drie staten zijn die scrupules hun nationaal belang altijd en overal hebben ,hartigd, zijn het toch Groot-Brittannië, Frankrijk en de enigde Staten. Kennelijk waren zij zo gewend aan de naien vai logse slaafse houding van Duitsland dat zij geweldig geljersloo' teerd raken door het feit dat Duitsland een beetje zijn recht. Van Teutoonse overheersingszucht kan er da< moeilijk sprake zijn. liX haa Rijn guide hebl de h( het de vi plaats ntwintij KENNELIJK is men al vergeten dat het juist Helmut K en zijn minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich schêr waren die op de EG-top van Maastricht het hardst drongen op een verruiming van de bevoegdheden van Europees Parlement en voor een gezamenlijke buitenlai f EG-politiek. Duitsland was met andere woorden bereid meer van zijn soevereiniteit af te staan aan supra-natio EG-instanties. De Britse premier John Major wees ditd, evenals de eenheidsmunt. En niet omdat het nationale Bid belang in het geding was, maar om puur electorale redei lunp litie ïibeti ontvangen te ontvangen, is iri strijd met wat het Tweede Va ticaans Concilie zegt over de liturgie en is bovendien in strijd met ervaringen van de andere christelijke kerken." Hulshof's overwegingen rond pastoraat, ambt en wijding zijn ter bezinning en bespreking aangeboden aan de parochies en dekenaten. Van elk hoofd stuk is achterin de brochure een samenvatting opgenomen met vragen ter bespreking. Op dit moment legt de Benoe mingenbeleidscommissie van het aartsbisdom Utrecht de laatste hand aan een vervolg- nota, die naar de parochies en dekenaten gezonden 'zal wor den. Daarmee zal een nieuwe fase aanbreken in de aartsbis- dommelijke discussie over de toekomst van de parochies en het tekort aan priesters en pas torale werkers. Info: Dr. J. Hulshof, Pastoraat, ambt en wijding. Uitgave Dienst Publiciteit Aartsbisdom Utrecht, 1991. Prijs /i2,-. Deze brochure is te bestellen bij het Aartsbisdom Utrecht, Postbus 14019, 3508 SB Utrecht. Tel. 030-316956 OoK in de Joegoslavische kwestie wordt Duitsland vei ten tegen de EG-partners en Washington en zelfs tegei VN-secretaris Perez de Cuellar in zijn standpunt doo[J drukt te hebben. Maar men kan zich afvragen of Groot-I tannië en Frankrijk niet eerst de hand in eigen boe itflC moeten steken. Washington was bij het uitbreken van i sis in Joegoslavië niet geïnteresseerd. De Europeanen ten dat maar onder elkaar oplossen. De aanpak van Fr rijk mislukte, die van Londen eveneens. EG-bemiddi Lord Carrington noch VN-bemiddenaar Cyrus Vance ko Serviërs ervan overtuigen hun aanvalsoorlog tegen Kri stop te zetten. Veertien bestanden werden nog rapper dé I HAi op papier werden gezet aan flarden geschoten. Zelfs deï Rech moest erkennen dat Servië het meest van kwade wil wienst nde vi HeT Duitse argument dat de officiële EG-houding de S< steuI sche leiding en het Joegoslavische federale leger in de t speelde, bleek juist te zijn. Servië beschouwde de neu EG-houding, die geen onderscheid wilde maken tussen yaller en aangevallene, als een aanmoediging om de o<?( 'ter redding van Joegoslavië' voort te zetten. geven NOCHTANS was Duitsland akkoord ten afhangen van een aantal door de EG opgestelde crif hoewel de weg naar de onafhankelijkheid door Sloven: Kroatië op volkomen democratische wijze werd afgelegc de afs tselijki lolitie 1 ander I de erkenning 1 politie n dirt aldus S. Ovsjannikov (rechts) van de Vereniging van Orthodoxen voert het woord op een persconferentie van kerkelijke organisaties over de problemen rond asielzoekers. Links van hem Th. van der Voort, eveneens van de Vereniging van Orthodoxen, en J. de Boer van de stichting Noodopvang Vluchte lingen Randstad. schrijft Galinski. Door de sa menvoeging van de twee ge meenten in Berlijn en de groei van het ledental met 50 pro cent doemen er nieuwe taken en problemen op. De joodse godsdienst en cultuur waren in de voormalige DDR bijna ge heel uit het openbare leven verdwenen. Galinski vindt dat er nieuwe instellingen moeten komen om het joodse erfgoed in Duitsland nieuw leven in te CetdócSoUAOTlt Uitgave: Kantoor Telefoon- Telefoon Telefax: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijt Apothekersdijk 34, Leiden 071 -122244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag die 'est in politie Imsterc hoven, estiginj gehouc le nieu' Directeur/hoofdredacteur: J. Leur Adjunct-hoofdredacteur: J Timm Chef-redacteur: G - J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredacti Stadsredactie Leiden (tel 071 -1 drs. J. van Zeijl Omgeving Leiden (tel. 071 i (tel. 070-3190 4 046 of 071 -14' raft, T. Sport Leiden e.o. (tel 071 - 1< ran Rijn (chef). .048): K.\ 049): K v Bunschoten, drs C 047) R. Kleijn (chef), M. Ro desk ion (chef). F. Bui n Holstein. Kesteren lie (tel 070-3190 815) in Haersma Buma, A. v; - Voorbij, R de Roo, drs. K Veraai Sport algemeen (tel 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P Alleblas, D Dijkhui D. Kiers, R. Langeveld, drs H -F-Ruijl. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L. Hen J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - deparlementafreredactteende^euwsdienstvan'deStichting PeraUnie! eei dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers, Ven en P. Vogels De parlementaire leveld. D. Hofland, P. Koopman, D. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), n 't Hout (chef), H. 1. van den Bergh (Peking). H Botje (Tunis). A. Courant (Athene) ing (Ror Delhi). (Moskou) R. Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs A. Heering (Rome/' B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou) W Werkman (Jeruzalem), E. Winkels (Barcelona), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). e Stichting Pers Unie en The Sunday Times of ISKE Abonr rvice Telefoon 071 - 122 248 op rr Telefoon: 071 -313 677 Nabezorging Telefo 1500 Abonnementsprijzen (inclusief Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal per jaar Het a mentsgeld dient Advertenties Informatie en té Telefax voor uitsli Voor uitsluitend h /er adverten rgeven van ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 071 - 134 941 071 - 122 244. 11. kantoor Rijswijk 070 - 3902 7 Bankiers ABN/AMf POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2