91 ARM RIJK Waanzinnige rijkdom en trieste armoe de. Zo zit de wereld nu eenmaal in el kaar, zuchten we. We leven er al eeu wen mee. Ook in 1991. Michael Jack son incasseerde een exorbitant hoog bedrag voor een multi-mediacontract met Sony's Columbia Pictures. En sloeg vervolgens voor een videoclip autoruiten in el kaar. Rijke Michael, arme Michael. De laatstgenoem de heet Gorbatsjov en staat voor een rijk dat geen rijk meer is en niet rijk is. Op de puinhopen buiten Moskou wroeten mensen als aasgieren naar eten, kleding, iets om te verhandelen. Vandaag in onze ei gen stad, misschien in onze eigen straat, graait een zwerver in een vuilnisbak. Moet je medelijden met hem hebben? Of is het een zelfgekozen evenwichts- ZATERDAG 28 DECEMBER 1991 oefening op de rand van het bestaan? We kunnen het nóg zeggen: niemand hoeft in ons land om te komen van honger. Maar de grenzen van onze rijk dom zijn wel in zicht gekomen. We kunnen nog geld storten op de gapen de girorekeningen van Afrika en Azië. Maar hoe lang nog? We kunnen nog vluchtelingen opvangen, maar hoe graag nog? Er is te veel armoe de, te veel honger. Er zijn 'bootmensen' uit Vietnam, uit Hawaii, uit Albanië. Je keek met verbijstering naar die Albanezen die als ratten tegen een boot- wand opklauterden. Hun land is het zinkende schip, de boot is de uitweg naar Italië. Ook Italië kan ze niet hebben. En in Maastricht laat de Eurotop z'n dure diner staan en neeprit een broodje. Rijk belegd. Als ratten klauteren Albanezen tegen de wand van de propvolle 'Vlora', een schip dat hen naar het vrije en betere Italië moet brengen. Vanaf de kade in Durresi worden schoten gelost op de vluchtenden. In Italië wacht niet het paradijs, maar een vluchtelingenkamp. Veel Albanezen worden onder escorte teruggebracht naar hun land. FOTO: EPA Michael Jackson heeft een multi- mediacontract met Sony's Columbia Pictures afgesloten, dat hem de komende vijftien jaar meer dan 1 miljard gulden kan opleveren. Zijn nieuwste cd en single zijn inmiddels al een groot succes, ondanks gedwongen aanpassingen in zijn bekritiseerde video-clip. FOTO: AP Tijdens de 'Top' eind juli met zijn Amerikaanse ambtgenoot George Bush (links) is Michael Gorbatsjov nog echt leider van de Sovjetunie. Nu staat hij voor een rijk dat geen rijk meer is en niet rijk is. En de vlag met de sikkel en de hamer is voorgoed gestreken. FOTO: AFP Mooie auto's zijn vaak duur, maar dure auto's zijn niet altijd mooi. Voor deze nieuwe Bugatti EB110 zouden veel autoliefhebbers graag hun eigen Opel, Renault, Volvo of Toyota wegdoen als ze er het geld voor hadden. En met 'geld' wordt in dit geval 1,2 miljoen gulden bedoeld. FOTO: AP De hongersnood in Moskou is groot. Op elke vuilnisbelt wroeten mensen tussen de rommel in de hoop iets eetbaars te vinden. Ook kleding is welkom, want de Russische winters zijn koud. Wie zijn inkomen wat wil opkrikken probeert allerlei verhandelbare spullen te vinden. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 18