Yvonne van Gennip voelt voor studie psychologie Gadaffi maakt reclame bij Parijs- Kaapstad Ë&teUe Souocuit SPORT prisma Darby onbedreigd n Kerstprijs Zijlstra voor Van Schie Winst voor op 5 kilometer in inzeil in Haarlem „Olympische vlag voor ploeg van Gemenebest' SCHAATSSTER BEZIG MET INHAALRACE IN GEVOELSLEVEN p Nederlands duo komt als eerste uit de race in* „Carl Lewis leverde beste sportprestatie van het jaar Pernix opnieuw winnaar van Leidse korfbalbeker VRIJDAG 27 DECEMBER 1991 IELSENKIRCHEN De Ne- erlandse merrie Carisma larby heeft gisteren met Cees e Leeuw in de sulky onbe- reigd de Grote Kerstprijs ge ronnen op de drafbaan van jelsenkirchen. Het paard ver- lende voor haar eigenaar on- sveer 17.500 gulden. Carisma larby had in de 2000 meter nge koers nog de meeste incurrentie te duchten van n landgenoot, Incredible •afts die werd gereden door jenk Grift. r i T n Litouwen INZELL Carla Zijlstra heeft tijdens Kerstwedstrijden in In zeil haar persoonlijk record op de vijf kilometer verbeterd. De HAARLEM Litou- Groningse kwam tot 7.46,43 en liet Lia van Schie iets meer dan wen heeft de tiende een seconde achter. editie van de Haar- De wedstrijden op de Zuidduitse baan hadden nauwelijks een lemse Basketbal internationaal karakter. Van de Nederlandse kernploegen Week geopend met (sprint en vrouwen allround) kwamen Sandra Voetelink, Chris- een zege °P de Neder- tine Aaftink en Arie Loef tot goede prestaties. lands kampioen Com- Voetelink, Olympische kandidate, won de 1500 meter in 2.10,25. modore Den Helder. Op de 500 meter eindigde de Noordhollandse in 41,84 als tweede De Litouwers won achter Olympisch deelneemster Aaftink (41,44). Aaftink nam in nen met 79-77. In de 1.25,55 ook de kilometer voor haar rekening. Loef, genomineerd tweede wedstrijd won voor Albertville, zegevierde op de sprintafstanden in 38,49 en WBL Levi's uit de 1.17,82. Op het kortste onderdeel bleef hij Gerard van Velde, Verenigde Staten met aanvoerder van de nationale seizoenranglijst (37,42), een halve 100-98 (47-47) van seconde voor. Pro-Specs Den Bosch. MOSKOU Vitali Smirnov, voor zitter van het Olympische Comité van de voormalige Sovjetunie, heeft voorgesteld de naar de Winterspe len van Albertville af te vaardigen equipe van het nieuw gevormde Gemenebest te laten uitkomen on der de vlag met de vijf olympische ringen. Hij deed dit voorstel in een open brief aan sportmensen, coaches en officials in met name Rusland, Wit-Rusland,. Oe kraïne, Kazakstan en Oezbekistan. De sportautoriteiten uit1 deze gebieden heb ben eerder verklaard met een eigen ploeg deel te willen nemen aan de Spe len. Smirnov wijst er in zijn brief op, dat het Internationale Olympische Comité de diverse Comité's van de voormalige Sovjetrepublieken nog niet heeft erkend. „Het Gemenebest heeft nog geen eigen symbolen. En het is niet logisch meer de vlag en het volkslied van de piet meer bestaande Sovjetunie te gebruiken", zo schrijft hij. Duinwijck onttroont BCH als houder van NBB Cup UTRECHT Badmintonclub Duinwijck heeftjj! BCH gisteren afgelost als houder van de NBB Cup. De Haarlemmers wonnen in de finale van de Win termasters in Utrecht met 2-1 en verdienden daar- A mee 1500 gulden. Pierre Pelupessy had weinig moeite met Edwin V, van Daim: 15-8, 15-10. Dat er toch nog een ge-" mengd dubbelspel noodzakelijk was, was te wijten aan Monique Hoogland, die aan drie matchpoints-3$ niet genoeg had om Erica van den Heuvel af te£j De BCH-speelsters dwong die verlenging af door de beslissende derde game met 12-10 te winnen. Hoogland maakte haar „foutje" goed door aan de zijde van Pelupessy de slotpartij tegen Quinten van Daim en Van den Heuvel wel tot een goed einde te brengen: 15-7, 8-15, 15-7. AARLEM Lichaam geest. Voor Yvonne an Gennip is het concre- en abstracte onverbre- elijk aan elkaar verbon- Als ik niet lekker in lijn vel zit, schaats ik erkrampt en kom ik »en meter vooruit", stelt it 27-jarige gevoelsmens t Haarlem nuchter vast. k heb in mezelf en mijn mgeving een bepaalde armonie nodig om tot ipprestaties te komen. Ik nek altijd naar de juiste ilans". schande wijzer is geworden, in levendige interesse in de ychologie opgebouwd. „Als dagelijks met je lichaam be- bent, moet je ook je geest nen. Ik wil niet al mijn tijd energie alleen aan het fy- :ke element opofferen. Mijn itwikkeling als persoon zou n in het gedrang komen. Ik it niet uit, dat ik ooit uit uwsgierigheid een studie ychologie aanvang", an haptonoom Ted Troost >eft Van Gennip geleerd r gevoel als een tweede na- r te beschouwen. „Ik ben kind heel rationeel opge- ied. Ook in mijn puberteit n ik mijn emoties niet kwijt, feite ben ik nu met een in- lalrace bezig. Ted heeft mijn voelsleven een impuls gege- Hij sprak me aan als de Yvonne van Gennip en et als Olympisch kampioene, eizoen heb ik weer een afspraken met hem ge- aakt. Ik voel, dat ik er be- efte aan heb". ïlftherapie als mentaal was ik doodmoe. Ik bleef het liefst hele dagen in bed liggen. Met vallen en opstaan ben ik uiteindelijk uit het diepe dal geklommen. Het heeft lang geduurd, voordat ik echt mezelf durfde te zijn". In het eerste jaar na haar drie voudige triómf in Calgary leefde Van Gennip in een Olympische roes. „Ik had geen tijd om na te denken over wat me allemaal overkwam. Ik was het leuke, lieve meisje uit Haarlem, dat zo snel kon schaatsen. Angstvallig trachtte ik aan dat beeld te voldoen. ik een me- teit raakte volledig onderge sneeuwd". In het tweede post-Olympi- sche jaar kreeg Van Gennip grote psychische problemen. Ze stopte met schaatsen en dook onder. „Ik wilde uit het keurslijf, waarin ik door de buitenwacht was geperst. Ik wilde niet langer beantwoor den aan het verwachtingspa troon, dat de mensen van mij hadden. Pas na enige tijd be sefte ik, wat er allemaal met me was gebeurd. De status van bekende Nederlander kon me echt gestolen worden". Plezier Van Gennip leefde langzaam op in het „zwarte gat". „Die periode van afzondering heeft louterend gewerkt. Ik begon mezelf weer een beetje aardig te vinden. Ik raakte los van het waarde-oordeel van ande ren, dat uitsluitend op mijn sportieve prestaties was geba seerd". Met het groeiende zelf vertrouwen bloeide ook de liefde voor het schaatsen op. „Ruim twee jaar geleden voel de ik de drang weer. Het ver schil met vroeger was, dat de motivatie van binnenuit kwam. Ik ging schaatsen om mezelf een plezier te doen. Aan presteren dacht ik toen nog niet. Ik wilde mijn gevoel van eigenwaarde niet opnieuw verbinden aan mijn resultaten op het ijs". Onbevangen en vrijblijvend begon Van Gennip aan haar tweede schaatsleven. „Ik heb altijd een instelling van „pluk de dag" gehad, maar het vori- i hing ik die filosofie mate aan. Ik was bang dezelfde fouten als vroe ger te maken. Ik wilde me dit keer niet fixeren op bepaalde doelstellingen. Ik wilde alles bewust meemaken. Nu nog trouwens". In de lange voor bereiding op Calgary ging de hele wereld aan Van Gennip voorbij. „Ik was alleen met diê jacht op medailles bezig. Ach teraf kan ik me wel voor m'n kop slaan. Ik heb weliswaar de top gehaald, maar onderweg ben ik vergeten te genieten. Die drie gouden medailles hebben me allerminst geluk kig gemaakt. Je kunt het ver gelijken met een bergbeklim mer, die op het hoogste punt tot de conclusie komt dat het uitzicht tegenvalt en zich af vraagt of het eigenlijk wel de moeite waard is geweest zo'n stuk te klimmen". Etappewinnaar Hubert Auriol (achter) op weg door de woestijn. FOTO: A SIRT Kolonel Muam- mar Gadaffi gebruikt de rally Parijs - Kaapstad voor het opvijzelen van zijn imago. Op bevel van de Libische au toriteiten eindigde de eerste etappe naast een immens, hy permodern, gloednieuw irriga tie-meer. De gemotoriseerde wereld en zijn gevolg moesten kennis maken met de uitgeko- nen. Midden in de modder zelfs een fototentoonstelling, met een hoofdrol voor de om streden kolonel. De sportieve aandacht kwam het winnende duo Auriol- /Monnet bij de auto's en Pe- terhansel op de motor toe. De deelnemers toonden na 653 ki lometer door de woestijn, tus sen de kustplaatsen Misurata en Sirt, weinig interesse in het Libische wereldwonder. Ze baalden, want de tenten van het bivak, de slaapplaatsen voor de nacht, dreigden van wege de hevige regenval weg te drijven. Sommigen stalden hun motor in de tentoonstel lingsruimte, zetten de foto's van de kolonel aan de kant en bouwden hun tent op de enige plek waar het enigszins droog bleef. Etappewinnaar Hubert Auriol, die begin jaren tachtig twee keer Parijs - Dakar won met de motor, was tevreden over zijn race: „Soms reden we wel 230 kilometer per uur. Alleen de navigatie was soms moei lijk". Rothmans/Mitsubishi- meetelden voor het klasse ment even de weg kwijt, maar finishte met ruim twee minu ten voorsprong op Lartigue - (Citroen) en 5.39 op de win naar van vorig jaar, de Fin Vatanen. Kees en Mieke Tij sterman, de beste Nederlan- ders, eindigden als 24e. Bij de motoren was de zege voor de 1 Fransman Peterhansel die, en dat was opvallend, slechts elfv seconden meer nodig had dan Auriol in de vierwieler. SETE Het Nederlandse duo Peter Hardsteen/Wilbert van Grinsven is in de beginfase van de monsterrally Parijs - Kaap- stad al uitgevallen. Vierhonderd kilometer voor de Zuidfranse stad Sète kwam het einde. Een ongeluk bij Clermont-Ferrand, waarbij de wagen van de Nederlanders van achteren werd aan gereden, zorgde voor grote vertraging. Het team ging alsnog op weg naar Sète om op tijd te zijn voor de overtocht naar Libië. Maar pech bleef het koppel achtervolgen. De koppeling van de Daihatsu begaf het en reservemateriaal was niet voorhanden aangezien het convooi vrachtwagens eerder uit Parijs was ver trokken dan de personenwagens. •tapp«, auto's: hi) 2.22.52, 2. L Vatanen (Fin) Citroen Tijsterman (Ned) 2.52.22. Peterhansel (Fra/Yamaha) 3.03, 2. Mas (Spa/Yamaha) 2.27.19, Laporte (Can/Cagiva) 2.27.34. IDMINTON ntermasters in Utracht Ie: Duinwijck-BCH 2-1. Pelupessy- n van Daim 15-8 15-10, Hoogland den Heuvel 11-6 5-11 10-12, Pelu- Ssy/Hoogland-Quinten van Daim/Van VELO, 5. Arnhem, 6. Oos- SKETBAL arlemse basketbalweek Helder-Litouwen 77-79 (32-37), Le- WBL (VSt)-Den Bosch 100-98 (47- MMEN junioren in Brussel ronde: Prosman (Ned)-Feldman (Isr) Bubbl (lta)-Van Berkel (Ned) 1-1, egle (Let)-Thijssen (Ned) 0-2. 5e ron- Vipulls (Let)-Prosman (Ned) 1-1, jssen (Ned)-Chmiel (Pol) 2-0, Van rkel (Ned)-Grzesla (Pol) 2-0. 6e ron- Prosman-Foerman 0-2, Vlpulls- jssen 2-0, Sharunas Mardosa-Van SPORTUITSLAGEN plaats 1,30 3,90, koppel 11,80, trio 4e koers, 2600 m: 1. Frizbie Gerron (Arend de Wrede) 3.30,7-1.21,0, 2. Du- Queen. Toto: winnend 4,10, plaats 1 0-1. Sokolov (Joe)-Piket (Ned) 1/2-1/2. (Sov) 0-1, Ernst (Zwe)-Kiik (Est) 1-0, Ma- lishauskas (Lit)-Douven (Ned) 1/2-1/2, Beim (IJsl)-Klovans (Let) 0-1, Blauert (Dui)-Kveinis (Lit) 0-1, Hoeksema (Ned)- Grosar (Joe) 1-0, Vanheste (Ned)-Nlj- ir (N_ed) 1/2-1/2, Schwartzmaq (Roe)- a Dear, 3. Chantal Ge. Niet gestart: Dunlin O. Toto: 1,90, koppel 4,70, trio 51,80. plaats 2,70 2,40, koppel 7,00, trio 43,00. Omzet totelisetor: 296.544,-. SCHAATSEN Kerstwedstrijden Inzeil Vrouwen, 500 m: 1. Aaftink (Ned) 41,44, 2. Voetelink (Ned) 41,84, 3. Loor- bach (Ned) 42,16, overige Nederland sen: Vellinga 42,90, Van Gennip 43,83, Van Schie 44,27, Zijlstra 44,68. 1000 m: 1. Aaftink 1.25,55, 2. Loorbach 1.28,01, 3. Vellinga 1.29,04. 1500 m: 1. Voetelink (Ned) 2.10,25, 2. Kantanen (Fin) 2.17,36, 3. Yla-Sulkava (Fin) 2.17,54. 5000 m: 1. Zijlstra (Ned) 7.46,43, 2. Van Schie (Ned) te 1/2-1/2, Pliester (Ned)-Valser (Fra) 0- 1, Gelpke (Ned)-Clfuentes (Chi) 1-0, Peelen (Ned)-Hoffmann (Dui) 0-1, Vellc- ka (Tsji-Bosboom (Ned) 1/2-1/2, Mai- wald (Dul)-De Boer (Ned) 0-1, Jonker (Ned)-Zuger (Zwi) 1/2-1/2,Seeman (Est)-Benschop (Ned) 1-0. (Sov), Kengis, Kramnik (Sov), Mitkov (Joe), Schneider. Tivlakov (Sov) 4. 13. o.a. De Boer, Gelpke en Vanheste NEW YORK Carl Lewis heeft met zijn wereldrecord op de 100 meter (9,86 seconden) de sportprestatie van het jaar 1991 geleverd. De door persbu- reau AP ondervraagde sport- redacteuren uit 30 landen ga ven aan de Amerikaanse sprinter de voorkeur boven diens landgenoot Mike Powell. Deze verbeterde, eveneens bij de wereldkampioenschappen in Tokyo, het legendarische wereldrecord verspringen van Bob Beamon met vijf centime- V ter tot 8,95 meter. De Duitse atlete Katrin Krab be, die in Japan wereldkam pioene op de 100 en 200 meter werd, kwam in de uitverkie zing niet verder dan de twaalfde plaats. De sprintster uit Neubrandenburg bleef Wimbledon kam pioen Michael Stich net voor. Wimbledon-Crystal Palace 3, Manchester City-Norwich 2-1, County-Chelsea 2-0. Stand aan kop: Man. United 20-47, Leeds 22-45, Sheffield Wed. 21-38, Manchester City 22-36, Liverpool 21-34. WATERPOLO Vrouwen Hoofdklaase: Alliance-Het Gooi 13-7. 16,90, plaats 4,70 2,70, koppel 3 378,30. '[koers, 1609 m: 1. Fleur Uithuizen (H. toonhoven) 2.09,8-1.20,7, 2. Freule Van Velde (Ned) 38,96, 3. Peter I 1.25, 10. Richard Groenendaal (Ned) 2.32. Nationale veldrit Reusel (amateurs): Roman'isjln (Sov)-Ftacnik (Tsj) 1/2- 1. Van Bijnen (Gemonde) 56.58, 2 Excellent N (Aon- (Sov) 0-1, Schmittdlel (Dul)-Dre|ev (Sov) (Diessen) 0.10, 3. Kühlman 0.25, 4. Ariese (Rhenen) 0.30, 5. r Ley (Baarle-Nassau) 0.37. LEIDEN Pernix heeft tie van Rob Siemer won in een zinderende finale met 18-17 van TOP door een doelpunt van Lian Tieleman vijf seconden voor tijd. Bijn'a had Gerco Langelaan nog ge lijk gemaakt, maar de bal rolde na zijn schot uit de mand, zodat een verlenging in de allereerste finale van louter zaterdagclubs achterwe ge bleef. De eindstrijd van de zevende editie was er een om niet snel te verge ten. Pernix en TOP tracteerden de volle Vijf Meihal op een enerver end en sportief duel, met een wis selend scoreverloop en spanning maar afstand van de beker wenste te doen en nam, mede door twee benutte strafworpen van Robin Arnoldus meteen de leiding: 3-1. TOP antwoordde met twee treffers van Gerco Langelaan, Annemieke de Mooy en Frank Nijenhuis (3-5) en zo werd de toon gezet voor een gelijkopgaande wedstrijd, die ook een toepasselijke 9-9 ruststand kende. Dat was op zich al opmer kelijk. TOP staat hoog geklasseerd in de overgangsklasse, terwijl Per nix slechts een bescheiden rol ver tolkt in de eerste klasse. Boven dien miste de ploeg van Siemer in vergelijking met de finale van vo rig jaar routiniers Kees Hortensius en Peter Kuipers, die door Erik Lepelaar en André de Winter be kwaam werden vervangen. „Wij hebben altijd een goede tegenstan der nodig om optimaal te preste- r gebleken. En daarom werd het zo'n leuke pot korfbal", verklaarde Siemer het sterke optreden van zijn volgelin gen tegen de hoger gekwalificeer de tegenstanders, ook in de tweede helft. Die leek eerst een kopie te worden van het eerste half uur. Opnieuw pakte Pernix een voorsprong van twee punten en opnieuw kwam TOP direct terug: 12-12. De beker houder liep vervolgens door doel punten van Carla Kuipers, Heieen Zuurmond en Arnoldus zelfs naar 17-14 uit, maar Tim van den Horst en de geblesseerde, slechts in het laatste kwartier spelende Aad Wie- gerink verzorgden de aansluiting weer snel Elf minuten lang bleef die stand daarna op het bord, toen was het Frank Nijenhuis die in de slotminuut wel raakschoot en de 17-17 op het bord bracht. Lian Tie leman (raak) en Gerco Langelaan (net mis) tekendén vervolgens voor het laatste vuurwerk in deze sprankelende finale. Pernix zal op 10 maart in de Haag se Steenwijklaan trachten ook ae Rijndelflandbeker te prolongeren. Tegenstander is dan Die Haghe, ironisch genoeg de club van trai- J ner Rob Siemer... TOP had in de halve finale nog J zelf het geluk gehad van een win- nende treffer in de laatste minuut De Danaïden bood goed weerwerk, j kende twee minuten voor tijd zelfs nog een 12-11 voorsprong (na een aanvankelijke 6-9 achterstand) en leek op weg naar de eindstrijd. Gerco Langelaan en Frank Nijen-^ huis beslisten echter anders. Pernix ontmoette in de andere hal-*^ ve finale minder tegenstand. Zui derkwartier werd snel op achter stand (7-3) gezet en naar een regel matige 12-9 nederlaag gespeeld.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9