„Een kwestie van hele lange adem" ïietnamezen lijven tot aarwisseling Girorekeninghouders krijgen nu 7,3% rente op de Leeuwrekening van de Postbank. BINNENLAND Haagse raddraaiers HET GELIJK VAN Boete 50.000 voor ex-Zegwaard-dochter Alcoholgebruik automobilisten neemt verder af iidócSotvumt n doodt vriendin TERMEER Een 25-jarige in- tr van Zoetermeer heeft bekend agochtend zijn 30-jarige vriendin ar woning in Rotterdam om het i te hebben gebracht. De man de zich begin deze week bij de so se politie, die hem heeft overge- ats d 'n aan Rotterdamse collega's. Rusl aetermeerder heeft in een eerste jor verklaard dat hij zijn vrien- n vachad mishandeld. Daarna verliet en e woning. Toen hij terugkwam rado: de vrouw te zijn overleden, al- rikai Ie verklaring van de man. de da gebracht. Omtrent het motief 'rijk slral, ader. n uit VRIJDAG 27 DECEMBER 1991 Tachtig tips verdwenen meisje Nymphe Poolman GRONINGEN Bij de Rijkspolitie in Groningen zijn tachtig tips binnengekomen naar aanleiding van de verdwijning van Nymphe Poolman (7) uit Vriescheloo. Desondanks heeft de politie nog geen spoor van het meisje gevonden. Het afgelopen weekeinde is het rechercheteam dat zich met de vermissing bezighoudt ingekrompen van zeven naar vier man. Nymphe Poolman verdween op 28 november op raadselachtige wijze, uit een straat vlakbij haar ouderlijk huis. Vorige week riepen haar ouders via de media eventuele ontvoerders op hun dochter vrij te laten. Bij de reacties die daarop volgden zaten voor de politie geen aanwij zingen die bruikbaar waren voor het onderzoek. Niettemin zijn de ouders van het verdwenen meisje er nog steeds van overtuigd dat hun doch ter leeft. Kamerleden wegens laster aangeklaagd WILLEMSTAD Jackie Voges, de broer van de door de Antilliaanse regering als kan didaat voor de post van gezaghebber van St. Maarten voorgedragen Russel Voges, heeft de Tweede-Kamerleden Harry Aarts (CDA) en Jan-Kees Wiebenga (VVD) aangeklaagd we gens laster. De twee kamerleden hebben in een vraaggesprek met De Telegraaf ver klaard, dat Jackie Voges betrokken is bij het vliegveldschandaal op St. Maarten, waarbij miljoenen guldens zijn verdwenen. Jackie Voges zei in een vraaggesprek „een volledige rectificatie" te eisen van de uitspraken van Aarts en Wiebenga. Jackie Voges ontkende op welke wijze dan ook betrokken te zijn bij het luchthavenschandaal op St. Maarten. Margriet naar Antillen DEN HAAG Prinses Margriet, mr. Pieter van Vol lenhoven en hun zoons prins Maurits, Berhard, Pieter- Christiaan en Floris brengen de kerstva kantie door op de Nederlandse Antil len. Indertijd maak te het echtpaar zijn huwelijksreis naar dit rijksdeel. Op 10 januari zijn prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven 25 jaar getrouwd. -h T# had te b sikke iet ei r°jec DEBRAND BIJLEVELD HAAG De 22 lamese asielzoekers zijn uitgeprocedeerd, len na de jaarwisse- het land uitgezet. ens directeur vreem- e igenzaken van het n.* sterie van justitie, H. ijn, heeft met name gezondheidstoestand enkele hongerstakers °>e geleid dat in ieder 1 1 tot 1 januari wordt icht. Ie vo r Wo e uit lisdai mogf afhai litstel werd dinsdag toe- ïlijfd. d tijdens het gesprek dat ietnamezen met het mi- voori 'e hadden aangevraagd. Landelijk Actiecomité .jmese Asielzoekers is te- mei esteld over de uitkomsten 'ange het gesprek. Volgens dvoerster T. Tue was in geval langdurig uitstel «dgd. Zo eisten de Vietna- lef n dat een onafhankelijke u va nissie naar de voormalige j zijn Ber Oostbloklanden en Vietnam zou gaan om de situatie te be kijken. Zolang die onderzoeks commissie geen rapportage heeft uitgebracht willen de Vietnamezen opschorting van het uitzettingsbevel. Na wijn heeft die toezegging echter niet kunnen doen. Vol gens hem zal de uitzetting ze ker doorgaan, hoewel hij be reid is de wensen van de asiel zoekers aan staatssecretaris Kosto van justitie over te brengen. Zolang Kosto niet heeft geantwoord zal in ieder geval met uitzetting worden gewacht, zo deelde Nawijn dinsdag mee. Voorafgaand aan het gesprek hadden de Vietna mezen de hongerstaking be ëindigd zoals justitie als voor waarde aan het gesprek had gesteld. Kerken De 24 Vietnamese asielzoekers die de afgelopen dagen hun toevlucht tot een aantal ker ken in Nederland zochten om hun uitzetting te voorkomen, zijn daar tijdens de kerstdagen gebleven, ondanks de toezeg ging van Nawijn. Een woordvoerder van de be- Een delegatie van Vietnamese vluchtelingen wacht berustend op de komst van ambtenaren van het ministerie van justitie waarmee zij een gesprek zouden hebben over de dreigende uitzettingen. FOTO: ANP trokken kerken en Inlia, het internationale netwerk van lo kale initiatieven voor asielzoe kers, zei gisteravond, dat Jus titie weliswaar toezeggingen heeft gedaan ten aanzien van de datum van uitzetting maar dat er geen enkele zekerheid bestaat over de vraag, of de Vietnamezen al dan niet in hun bewegingsvrijheid zullen worden beperkt. Een door Inlia zelf opgezette onderzoekscommissie staat in middels klaar om naar Tsjechoslowakije te vertrek ken. Besloten is echter nu eerst te wachten op de reactie van staatssecretaris Kosto. Mocht deze voor 1 januari be sluiten dat Justitie zelf nader onderzoek naar de situatie van teruggestuurde Vietnamezen in Tsjechoslowakije en /of Vietnam zal doen, dan blijft de door Inlia opgezette commissie thuis. Afgelopen dinsdag bepaalde de Haarlemse rechtbank dat drie Vietnamese asielzoekers terug gestuurd mogen worden. De asielzoekers hadden een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat, omdat zij voor straffen vrezen in hun vaderland. Waarnemend pre sident van de rechtbank in Haarlem, mr. G. de Groot, oor deelde echter dat dit gevaar niet bestaat. Volgens hem kunnen de Vietnamezen zon der problemen naar Tsjecho slowakije teruggaan. Zijns in ziens houdt het land zich aan het internationale vluchtelin genverdrag en genieten asiel zoekers op grond van dat ver drag voldoende bescherming. ibinet in cassatie over Huisarrest voor HAAG Het kabi- gaat in cassatie bij de is geje Raad over het oor van het Haagse Ge- tshof met betrekking het pensioen van de uwe van NSB-leider van Tonningen. lof oordeelde in septem- dat de weduwe te veel oen ontvangt. Het kabi- vil nu zekerheid krijgen de vraag of het hof de tie juridisch juist heeft rbouwd. Dit blijkt uit het ten overleg dat minister o-diploma's ten onrechte uitgereikt HAAG Naar schatting leerlingen in het lager be- r onderwijs hebben afgelo- ar een diploma gekregen op grond van hun cijfers verdienden. gaat in alle gevallen om ngen die ten minste één zijn blijven zitten. Zij ;n extra punten op hun ijst moeten halen wilden- Dijkhui innen slagen voor het lbo- len. Dit blijkt uit het jaar- van de onderwijsin- voor het lbo over het :hef), H aalster: nsioen 'zwarte weduwe' Dales deze week heeft gevoerd met de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Ka mer. Het kabinet benadrukt dat het daarmee geen partij kiest voor de 'zwarte weduwe', maar dat het kabinet onnodig leed wil voorkomen bij de oud-verzetsstrijders die het proces eerder dit jaar bij rech ter hebben aangespannen. PvdA-kamerlid Stoffelen vroeg in september terugvor dering van het te veel betaalde bedrag, maar toen bleek al dat het kabinet aarzelde over de juridische onderbouwing van het arrest. DEN HAAG Zestig Ha genaars die zich tijdens de vorige jaarwisseling schul dig hebben gemaakt aan openlijke geweldpleging, vernieling en in een enkel geval mishandeling heb ben de komende jaarwis seling huisarrest. Het Openbaar Ministerie heeft hen de afgelopen weken in een brief op de opge legde straf gewezen. De huisarresten behoren tot het justitiële beleid dat de af gelopen jaren in de gemeente Den Haag wordt gevoerd. Door zoveel mogelijk rad draaiers van straat te houden probeert politie en justitie de jaarwisseling enigszins rustig te laten verlopen. Vorig jaar werden vooraf gaand aan de oudjaarsnacht reeds 93 aanhoudingen ver richt wegens openlijke ge weldpleging, vernieling en an dere overtredingen. Van de aangehoudenen brachten 49 arrestanten de oudjaarsnacht in de politiecel door. Daar naast nam de Haagse politie vorig jaar 5000 autobanden, 458 kerstbomen, 765 pallets en enkele vrachtwagens met brandbare materialen in de dagen voor de jaarwisseling in Bij KLM geen rookverbod AMSTELVEEN De KLM en KLM/Cityhopper hebben besloten op hun Europese vluchten geen rookverbod in te stellen. Uit een onlangs ge houden onderzoek naar de wenselijkheid van zo'n rook verbod is gebleken dat de pas sagiers op slechts een beperkt aantal vluchten hiervan voor stander zijn. Tussen 1 augustus en 31 oktober was het de pas sagiers op enkele korte trajec ten bij wijze van proef verboden te roken. Tijdens en na de proefperiode zijn ook op andere Europese routes de me ningen over een rookverbod gepeild. Daaruit kwam echter op geen enkele wijze een over duidelijk 'ja' of 'nee' van een rookverbod naar voren. Nieuwe tijden, nieuwe helden. Dit jaar was vooral het jaar van de gelijkhebbers. Na soms jarenlange verguizing en een afmat tende strijd tegen de bierkaai zijn immers nogal wat landgeno ten door de 'nieuwe tijdgeest' in het gelijk gesteld. Zijn de dwa zen van gisteren dan toch de wijzen van vandaag, net zoals onze gevreesde Sovjet-vijand van weleer tegenwoordig een armlasti ge vriend blijkt te zijn? Tien gelijkhebbers aan het woord, over hoe het zo kwam en hoe het nu voelt. HET GELIJK VAN 'MILIEUGOEROE' REIJNDERS Onheilsprofeet, milieugoeroe, milieu-eyangelist, de kenners weten meteen wie wordt be doeld: Lucas Reijnders (45). Biochemicus, spreekbuis voor de Stichting Natuur en Mi lieu en hoogleraar milieu kunde aan de Universiteit van Amsterdam. Al ruim twintig jaar schreeuwt hij van de daken dat Nederland wat moet doen aan de mi lieuproblemen. En eindelijk wordt er naar hem geluis terd. „Over de opwarming van het klimaat, het broeikaseffect, schreef ik begin jaren zeven tig al. Dat is in 1988 een pu blieke zaak geworden. Dat zelfde geldt voor gifbelten, die begin jaren tachtig een punt zijn geworden. Over de gaten in de ozonlaag maakte ik me halverwege de jaren zeventig al zorgen. De rest van Nederland begon daaar- mee in 1985. Maar soms heb ik nog steeds het gevoel dat ik in de jaren zeventig leef. Bijvoorbeeld als je gaat pra ten met fabrikanten van een bepaald soort brandvertrager, die wordt gebruikt in televisies en personal compu ters, terwijl het een chemisch zusje van de PCB is. Alleen nog een graadje gevaarlijker. De fabrikanten zeggen: maar meneer Reijnders waar zeurt u nou toch over?" „Mijn bemoeienissen met het milieu zijn uit wetenschappe lijke interesse ontstaan. Ik wil weten hoe het precies in elkaar zit. Dan is het minder belangrijk wat de mensen er van vinden. Of je nu gelijk hebt of niet. Wat ik me wél heb aangetrokken is dat veel mensen je niet geloven, ter wijl de ontwikkelingen door gaan en er enorme schade wordt aangericht. Dat is een zeer onaangenaam gevoel. Waar ik ook een hekel aan heb zijn situaties waarin ie dereen het eens is over het probleem, maar waar verder niets gebeurt. Al vanaf de ja ren zeventig wordt de auto als milieuprobleem gezien. Moeizaam werden de kataly sator en loodvrije benzine ge ïntroduceerd, maar een be perking van het autorijden werd niet opgelegd. Met als gevolg dat het aantal autoki lometers is verdubbeld". Lange adem „Ik heb altijd het idee gehad dat het wat de zorg voor 't milieu betreft om een moei lijke verandering gaat. Met die veranderingen zijn grote belangen gemoeid. Niet al leen bij bedrijven die bepaal de schadelijke produkten ma ken, maar veel mensen vin den het ook leuk om auto te rijden. Een 'hele-lange-adem- kwestie' dus. Maar ik heb nu eenmaal een blijmoedige na tuur, daarom hou ik het vol. Met als resultaat dat ik vroe ger een hele echte dissident was en nu een meerderheids mening vertegenwoordig. Ik heb nooit zoveel last gehad van wat de mensen van mij dachten, daar ben 'ik nooit zenuwachtig over geweest. Vroeger was het vaak: daar heb je weer zo'n halve gare. En nu zitten ze op het puntje van hun stoel met gespitste oren te luisteren naar wat die Reijnders te vertellen heeft. Een ander verschil is dat ik in de jaren zeventig nog niet zo'n urgent gevoel had. Ik dacht: dat lossen we wel op, het milieu is niet zo'n groot probleem. Nu zeg ik dat er binnen tien jaar radicaal din gen moeten zijn veranderd. Anders kunnen we het ver geten met de aarde". „Ja, als wetenschapper weet je het nooit honderd procent zeker. Mijn gedachten over de aantasting van de ozon laag zijn bijvoorbeeld op en neer gegolfd. Dan werd een onderzoek gepresenteerd waaruit bleek dat het wel meeviel. Nu blijkt het veel ernstiger dan ik ooit heb ge dacht. Maar ik heb altijd ge roepen: als het waar is, dan is het een gigantisch probleem. En daarom moeten we nu stoppen met het gebruik van die schadelijke stoffen. Ik heb nooit getwijfeld aan de gevolgen, wel aan de omvang van de gevolgen. Dat gelijk voelt niet prettig hoor, daar ben ik heel eerlijk in. Ik heb altijd het gevoel dat het te laat is. In de tussentijd is er ontzettend veel mis gegaan. Nee, ik beleef nooit genoegen aan mijn gelijk". „Iedereen is ervan overtuigd dat we een groot milieupro bleem hebben, maar de op lossing is zeer ver weg, daar gaat het om. Ik zie me de ko mende tien jaar absoluut niet onderuit zakken. Eerst moet een omwenteling plaats vin den. Verdeling van de rijk dom bijvoorbeeld. Het rijke noorden moet in de Derde Wereld investeren voor mi lieubehoud. Bedrijven moeten de bestaande techni sche middelen toe gaan pas sen om de milieuproblemen aan te pakken. En er moet, en dat is denk ik het lastig ste, selectieve groei en krimp plaats vinden. Vliegverkeer, autogebruik en veestapel moeten krimpen. Openbaar vervoer, energiebesparing en hergebruik moeten uitbrei den. Zolang dat nog niet is gebeurd, ga ik door". schooljaar 1990-1991. Volgens de inspectie voorziet het exa menreglement in een strenge re beoordeling van leerlingen die vijf jaar over hun oplei ding doen. De tekst van de examenregeling is echter door verschillende directies verkeerd geïnterpreteerd. Uit het jaarverslag blijkt dat voor het probleem een oplossing ge zocht wordt. Staatssecretaris Wallage van Onderwijs heeft daar inmiddels opdracht voor gegeven. ededeling voor adverteerders en reclamebureaus Ivertenties verband met een noodzakelijke aanpassing van het inie, eafcductieproces van de Leidse Courant in de laatste week van 5|vi van [laar' dienen de sluitingstijden voor het aannemen van grachten voor kader- en rubrieksadvertenties als onderstaand ngegeven, gehanteerd te worden lor de krant van dinsdag 31 december 1991 sluittijd maandag 30 december voor 12.00 uur donderdag 2 januari 1992 sluittijd dinsdag 31 december voor 10 00 uur _De Directie DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft afge lopen het Delftse bedrijf Riooltechnieken BV veroor deeld tot 50.000 gulden boete wegens het plegen van milieudelicten. Het bedrijf is een dochter van het voormalige afvalbedrijf Zeg waard, dat in mei 1989 door BFI uit Renkum is overgenomen. Riooltechnieken heeft volgens de rechtbank meermalen de mi lieuvergunning overtreden door teveel kunsthars op haar ter rein op te slaan. De actviteiten van Riooltechnieken BV bestaan onder meer uit het impregneren van rioolbekledingen met kunstharsen. Op 21 maart 1990 werd 45.720 kilogram vloeibare kunsthars bij het be drijf aangetroffen, terwijl Riooltechnieken een vergunning bezat voor slechts 7.500 kilogram. In februari 1991 ging het bedrijf volgens de rechtbank weer in de fout met de opslag van 36.635 kilogram kunsthars en de opslag van teveel organische peroxi den en aceton. De officier van justitie sprak tijdens de zitting van zeer brandge vaarlijke situaties. De kunsthars is erg brandbaar en in het be drijf waren onvoldoende brand- en poederblussers aanwezig. De vloer was niet vloeistofdicht en een kluis voor de opslag van brandbare stoffen was niet aanwezig. Dat de provincie Zuid- Holland de indruk gewekt zou kunnen hebben dat de hoeveel heid opslag zou worden gedoogd, deed volgens de officier van justitie niet af aan de strafbaarheid en het opzettelijk negeren van de vergunningvoorschriften. LEIDSCHENDAM Steeds minder mensen stappen in hun auto met te veel alcohol op. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Bij politiecontroles in diverse provincies in het afge lopen najaar bleek gemiddeld 4 procent van de automobilis ten meer dan 0,5 promille al cohol in het bloed te hebben, tegen 12 procent in 1983. Regionaal blijken de waarne mingen in het afgelopen na jaar nogal te verschillen. In Zuid-Holland werd bij contro les dit najaar 7,7 procent van de automobilisten met meer dan 0,5 procent alcohol in het bloed aangetroffen. In Noord- Holland was dit 7,3 procent. Noord-Brabant (5,7 procent), Gelderland (5,1 procent), Utrecht (4,7 procent) en Gro ningen (3,2 procent) zaten veel lager. SWOV ziet verschillende oor zaken voor het teruglopen van het alcoholgebruik vóór het autorijden. Allereerst is de controle scherper. De politie beschikt bij controles over be tere apparatuur. Verder moet iedere automobilist bij controle blazen en niet meer degene die bij aanhouding van „ken nelijke staat" wordt verdacht. Autorijdend Nederland wordt volgens de SWOV kennelijk beïnvloed door de voorlich tingcampagnes tegen alcohol gebruik. ADVERTENTIE SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON De Leeuwrekening is een girospaarreke ning van de Postbank. Op deze spaarrekening krijgt u maar liefst 7,3%* rente, terwijl u toch maandelijks f 10.000,- zonder kosten kunt opne men. De minimum inleg is f 10.000,-. Daarna kunt u elk willekeurig be drag inleggen. Op de girokaart vult u het bedrag in, zet een streep in de ruimte die bestemd is voor het ■■■■L gironummer en achter naam/adres schrijft u 'van girorekening naar Leeuwrekening'. L' plaatst uw handtekening en doet de girokaart in een gratis giro - envelop op de bus. Wie dus én een Bedrag streep, van-naardiandtekening en u spaart hoge rdlte wil étt Snel Het openen van een Leeuwrekening is C, zonder kosten wil kunnen opnemen, reuze eenvoudig. Het kan namelijk opent nu een Leeuwrekening. Voor gewoon met het blauwe giroboekje. rObl BANK meer informatie: bel gratis 06-0400. Dit percentage geldt m.i.v. 27 december 1991 voor bedragen van f 10 000,- of meer 0AUOMWEM 1 WlMIJKRIJ&T TAAIZTdft,1 Zi 6KU &KCOT (CAPOOTdEJ1 KAPO.ZOVtl l WAIM/I J iszeicïP1.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3