'ikke Van Dale is soort nationaal bezit geworden Nederlands hotelwezen centraal in tv-documentaire over gastvrij Nederland Een boeiende vrouwenschets van Strindberg 25 viber CcidócSoirtant KUNST/RTV VRIJDAG 27 DECEMBER 1991 James Brown eist 3 miljoen dollar van filmmaatschappij WASHINGTON James Brown eist van de filmmaatschappij 20th Century Fox drie mil joen dollar (ongeveer 5,5 miljoen gulden) we gens inbreuk op zijn auteursrecht. In de film 'The Commitments', die over een Ierse soul- groep gaat, zou muziek van de Amerikaanse zanger met name een uit 1965 daterende re gistratie van 'Please, Please, Please' zonder toestemming zijn gebruikt. Behalve de naatschappij heeft Brown ook de producer en regisseur Alan Parker aangeklaagd. Met de aanklacht wil Brown onder meer voorkomen dat 'The Commitments' op video wordt uitge bracht. Brown zegt naar de rechter tq stappen omdat hij zelf geen stuiver meer dreigt te ver dienen als anderen zonder toestemming zijn werk uitbrengen. FOTO: SACHA PIETERSE Voorstelling De Appel uitgesteld DEN HAAG De Haagse to neelgroep De Ap pel moet de op voering van In geblikt II en III van Lodewijk de Boer verschuiven naar het volgen de seizoen. Het gezelschap is hiertoe genood zaakte vanwege de ziekte van de actrice Sacha Bulthuis. VARA best bekeken omroep HILVERSUM De VARA is de best bekeken omroep van 1991. Vol gens de zendgemachtigde is dat te danken aan het totale avondpro gramma-aanbod. De kijkdichtheid was van vroeg tot laat in de avond erg hoog. In het vierde en laatste kwartaal van 1991 lag die kijkdichtheid op dinsdag en zaterdag rond de tien procent (bijna anderhalf miljoen kij kers). Daarmee bleef de kijkdicht heid op Nederland 2 twee procent hoger dan die van de KRO, TROS en RTL4, drie procent hoger dan die van de NCRV en Veronica, vier procent hoger dan die van de AVRO en zeven procent hoger dan die van de EO en VPRO. Dame Edna is terug HILVERSUM De VARA zendt in januari 1992 twee afleveringen uit van de meest spraakmakende talkshow van de Britse televi sie: 'Dame Edna'. Het programma onderscheidt zich van alle andere door de bizarre gesprek ken, humor, maar vooral door de excentrieke gastvrouw zelf. De eerste aflevering is op za terdag 4 januari (Ned. 2 om 23.29 uur). Vanuit de luxe Londense penthouse ontvangt de bebrilde mega-ster Dame Edna Everage gasten uit de wereld van literatuur, theater, film, muziek en politiek. In de eerste afleve ring zijn dat hartchirurg dr. Christiaan Bar nard, zangeres Grace Jones en filmster Tony Curtis. Een week later, op 11 januari, praat Dame Edna met vijf acteurs: Malcolm McDo well, Anthony Sher, Michael Gambon, David Suchet en Tim Pigott-Smith. Ook de Australi sche zanger Jason Donovan is dan van de par tij. 'Hoe gastvrij is Nederland?', docu- HILVERSUM „Met de documentaire 'Hoe gast vrij is Nederland?' hebben we geprobeerd om twee zeer verschillende hotels met elkaar te vergelijken op het gebied van sfeer en stemming. Het kwaliteit saspect hebben we wat meer naar de achtergrond gedrongen". Aldus NCRV-programmamaker Piet Jan de Visser in een toelichting op zijn docu mentaire over het Neder lands hotelwezen. Het programma zal vanavond door de NCRV in de reeks „Dokument" op Nederland 1 worden uitgezonden. Journa list Ben de Cocq (Wouter Klootwijk), die voor Vrij Ne derland een ophefmakend on derzoek heeft gedaan naar het hotelwezen in Nederland, is een van de medewerkers aan de documentaire. In 'Hoe gastvrij is Nederland?' worden twee hotels met elkaar vergeleken: Het vijf sterrenho tel 'Golden Tulip Barbizonal Palace' in Amsterdam en 'Ho tel de Vries' in Gorredijk in Friesland. Verder wordt er een kijkje genomen achter de schermen bij de Hotel Mana gement School in Leeuwar den, waar de hotelmanagers van de toekomst onder meer via rollenspelen worden opge leid voor het horecavak. Ons land telt zo'n 1900 hotels met ongeveer 69.000 bedden. Het Barbizon Palace in Amster dam is één van de grotere en meest luxueuze hotels in Ne derland. Het hotel heeft 260 luxueuze kamers met circa 500 bedden en 180 man personeel in dienst. General Manager Pieter Bonnema komt als eni ge van het personeel 's mor gens door de voordeur naar binnen. Naar eigen zeggen „om het bedrijf als gast te kunnen bekijken, om te zien hoe het personeel erbij loopt en om een indruk te krijgen van de ontvangst van de gas ten". Gastvrijheid staat bij Bonnema zeer hoog in het vaandel, „het is belangrijk dat onze gasten zich welkom voe len". Bonnema verlangt daar om van zijn personeel dat ze plezier in hun werk uitdragen, „want dat is een absolute voor waarde om het ook andere mensen naar de zin te kunnen maken". In de documentaire wordt on der meer een kijkje in de keu ken en bij de receptie geno men. Ook de Royal Suite op de zesde etage, met 1450 gulden per nachtde duurste kamer van het hotel, wordt met een bezoek vereerd. Barbizon Pa lace heeft met 85 procent een zeer behoorlijke bezettings graad. Toch kan men vanuit financieel oogpunt niet zonder personeelsavonden, congres sen, bruiloften en andere acti viteiten. In Hotel de Vries in Gorredijk gaat het er heel anders aan toe. Vader Piet en zoon Bouke runnen samen met moeder de Vries, kok Jeen en enkele los se krachten het dorpshotel. Het oude gebouwaan de Hoofdstraat telt 10 kamers met 20 bedden en een verblijf kost 47,50 gulden per nacht. „Het zijn tamelijk eenvoudige ka mers, zonder douche, toilet en televisie, we kunnen dus geen al te hoge prijzen vragen", zo meent hoteleigenaar de Vries. De documentaire laat zien dat het familiebedrijf zijn dorps functie met het verloop der ja ren heeft weten te behouden. De kaart- en biljartclub heb ben er hun vaste avonden en het zaaltje boven wordt ge bruikt voor recepties en to- neeloptredens. Moeder de Vries ziet echter ook de scha duwkanten van het horeca vak: „De afgelopen vijfen twintig jaar heb ik iedere dag voor de gasten moeten klaar staan, aan mijn kinderen heb ik nooit voldoende tijd kunnen besteden". Maar net als in Bar bizon Palace is ook in Hotel de Vries de gastvrijheid tegen over de gasten een vanzelf sprekendheid. „Pas echt gezel lig wordt het na middernacht, vertelt vader de Vries, „want dan gaan we gezellig met de gasten een biertje drinken". hotels in de documentaire wordt 'De Vierde Kamer' terug in nieuw jasje AMSTERDAM De 'Vierde Kamer', het poli tiek praatprogramma van RTL4, keert vanaf zon dagavond 2 februari in een gewijzigde opzet terug op het scherm. De samen werking tussen RTL4 en dagblad Het Parool blijft gehandhaafd. Dit heeft de commerciële omroep be kend gemaakt. Ton Elias namens het Parool, Catherine Keijl namens RTL4 en een centrale presentator of presentatrice van wie de naam nog niet bekend is. De verant woordelijkheid voor 'De Vier de Kamer' is in handen van Rik Rensen, hoofdredacteur van de nieuwsrubriek en ove rige informatieve program ma's van RTL4 en Sytze van der Zee, hoofdredacteur van Het Parool. Elias is eindredac teur. In de nieuwe formule ko men niet alleen politieke, maar ook economische en maatschappelijke onderwer pen aan de orde. De gasten zijn niet alleen politici, maar kunnen ook vakbondsmensen of vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zijn. De samen werking tussen een televisie station en een krant is voor Nederlandse begrippen nog steeds uniek. In het buitenland gebeurt het al vaker. Zo maakt RTL in Frankrijk 'Le Grand Jury' met Le Monde en het Duitse zusterstation RTL+ produceert politieke magazines in samenwerking met de Frankfurter Allgemeine Zei- tung. 'De Vierde Kamer' wordt uitgezonden rond 23.00 uur en duurt 50 minuten. Veronica mag mannelijke strippers vertonen op tv CIRCUSTHEATER Scheveningen agelijks 20.00 uur beh. 31 dec. en-'s maandags zondags matinee 14.00 u Kassa 070-355 88 00 Bespr bur.Haagsche Crt 070-3656806 Landelijke Reserveerlijn 070-3617710 Slationaal Bespreekburo 02153-12344 Regiohoofdkant. Ver. Spaarbank ^^je^lisérable^üet' VOLGEND JAAR TWAALDE DRUK VAN 'WETBOEK VAN DE TAAL' CAP%{ elboule- ENSCHED ttersveld ulevard oonboule DSCHEND |j. iage levard Kana- DE/RIJNI AMSTERDAM Veronica mag maandagavond een optre den uitzenden van de Engelse mannelijke stripteasegroep The London Knights in het programma 'Erotica'. De presi dent van de rechtbank in Am sterdam mr. B.J. Asscher heeft dinsdag in een kort geding een eis om de uitzending te verbie den afgewezen. De eis was af komstig van de Engelse firma London Knights Limited, die meent rechten op de naam en de stripteaseshow te hebben. Het bedrijf heeft eerder dit jaar een video uitgebracht met de titel 'The London Knights'. De video, waarop te zien is hoe vijf gespierde heren met illustere namen als Rebel Red en Private 69 zich van hun kleren ontdoen, is eerst alleen op de Engelse markt uitge bracht. Het bedrijf heeft plan nen om de video ook op de Nederlandse markt uit te brengen en meent dat de op namen van Veronica die plan nen doorkruisen. Televisiekij kers zouden de strippende heren zelf op video opnemen en niet de video van de Engel se firma aanschaffen. Veroni ca liet dinsdag bij monde van advocaat mr. H. Boukema we ten dat men afspraken heeft gemaakt met de manager van The London Knights en dat de omroep geen weet had van het bestaan van de Engelse firma. Veronica heeft eigen opnamen gemaakt en zegt niet van plan te zijn om delen uit de video film te laten zien. Volgens Boukema zijn er van de zomer bij het samenstellen van de vi deo zowel een stripteasegroep als een produktiemaatschappij met de naam The London Knights ontstaan. De produk tiemaatschappij die de video heeft uitgebracht, kan volgens de raadsman geen rechten op de show laten gelden omdat er weinig tot niets is geregeld. Asscher, die dinsdagmiddag meteen uitspraak deed, meen de ook dat de Engelse firma onvoldoende had kunnen aan tonen dat het rechten op de stripteaseshow of op de naam The London Knights heeft om een uitzendverbod te recht vaardigen. Hij adviseerde de Engelsen om de uitzending op 30 december af te wachten en dan te besluiten over een eventuele procedure tot scha devergoeding. Ernst Krenek componeerde tijdens zijn leven 240 muziekwerken. FOTO: SP Componist Ernst Krenek overleden PALM SPRINGS De in Oostenrijk geboren componist Ernst Krenek is zondag op 91-jarige leeftijd in de Californische plaats Palm Springs overleden, zo is bekend gemaakt. Krenek componeerde tijdens zijn leven 240 muziekwerken en schreef zestien boeken. Onder zijn beroemdste werken behoren de opera's 'Orpheus en Eurydike', 'Karl V' en 'Jonny Spielt Auf'. Daarnaast was Krenek gastdocent aan diverse conservato ria in de Verenigde Staten. Krenek was op 16-jarige leeftijd een leerling van de operacomponist Franz Schreker, in wiens kiel zog hij in 1920 naar Berlijn trok. Na twee jaar in Kassei te heb ben geleefd, waar hij zich toelegde op de 'zogenaamde atonale muziek die een van zijn kenmerken zou blijven, keerde Krenek in 1927 terug naar zijn geboortestad Wenen. Direct na de machtsovername door de nazi's in Duitsland werd de muziek van Krenek verboden. In 1937 emigreerde hij naar de VS. In de loop der jaren verzamelde Krenek veel prijzen en onderschei dingen. Op zijn negentigste verjaardag op 23 augustus 1990 werd hij nog geëerd met festiviteiten in Duitsland en de Verenigde Staten. Strindberg'. Vertaling: Karet Woud stra. Regie: Michael Ratomski. Ge zien op 24 december in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag. Her halingen tot en met 31 december (14.00 uur). Twee vrouwen ontmoeten elkaar toevallig op de dag voor Kerstmis. Het weer zien is georganiseerd door de notoire misantroop Au gust Strindberg, dus rim pelloos zal dat niet verlo pen. En inderdaad, van de vrouw die aan het woord is (de andere, Amélie, zegt helemaal niets) horen we dat de ander verloofd is geweest met haar man. Waarom de verloving werd verbroken, is ondui delijk. Amélie zou een wrok tegen de huidige echtgenote koesteren om dat die haar bij een to neelgroep 'weggeïntri- geerd' zou hebben. Dan krijgt de vrouw het akeli ge idee dat alle eigenaardighe den van haar man zijn overge nomen van zijn eerste liefde. Zij moest haar zoon zelfs Mau- rits noemen, naar de vader van Amélie. Zij voelt zich in haar rol gedrongen: „Jouw ziel knaagde de mijne binnen". Hoe de verhoudingen tussen de twee vrouwen precies lig gen, blijft de vraagt maar dat de sprekende dame op een nogal gespannen gen manier het leven onder gaat is duidelijk. Van relatie pessimist Strindberg valt moeilijk te verwachten dat hij een florissant huwelijk schetst. De sterkste wordt gespeeld door Patty Pontier van het Nationale Toneel en Ellen van Rossum, die de laatste tijd on der meer bij Alex d'Electrique te zien was. Ze spelen om de beurt de zwijgende Amélie of de sprekende echtgenote. Toen ik de voorstelling zag, in de mooie foyer op de eerste etage van de Haagse schouwburg, had Pontier het woord. Dat ze haar tegenspeelster eerst met lintjes vastbond en haar een kerstroos in de mond gaf leek me overbodige sym boliek van regisseur Michael Ratomski. Het Brigitte-Kaan- dorpachtige begin waarin Van Rossum het publiek gezellig een kerstliedje liet zingen was een nog minder gelukkige vondst, maar toen het spel eenmaal op gang kwam, boei den de vrouwen met Strind- bergs miniatuurtje. Pontier liet de licht hysterische stem mingswisselingen mooi in el kaar overlopen en het zwijgen van Van Rossum werd drei gender en sterker naarmate Pontier gestoorder en valser overkwam. De sterkste is niet meer dan een vluchtige schets van een vrouw, maar achter de snelle lijnen van een half uurtje tekst vielen de contou ren van een echt mens te ver moeden. Pottier en Van Ros sum maakten me nieuwsgierig naar hoe de verhoudingen veranderen als de rollen wor den omgedraaid. Wie twee keer gaat kijken, kan zelf be palen wie de sterkste is. Uitrecht Het is dui- lelijk een ietwat twee- lachtige houding, ver licht adjunct-uitgever A. ioffstadt van Van Dale lexicografie. Hij erkent merkwaardige positie 'aarin de uitgeverij ver leert. „Eigenlijk doen we anders dan een be- chrijving geven van de aal. Maar heel veel men en beschouwen ons op aalgebied als de wetge- er :j ervolgt: „Dat legt natuur- jk een behoorlijke druk op je. le geven in het voorwoord lijd" wel aan dat het om een ID1 eschrijving van de taal gaat, War toch zijn we 'de autori- eit'. Anderzijds zijn we daar natuurlijk ook niet zo afkerig van; zelfs wel een beetje trots. We hopen dat we het vertrou wen ook dit keer niet zullen beschamen". Of hij daarin zal slagen zal volgend najaar blijken als de twaalfde druk van het Groot Woordenboek der Nederland se taal, beter bekend als de 'Dikke Van Dale', zal verschij nen. Het is dan acht jaar gele den dat de elfde druk het licht Net als toen zal de mcuwc druk bestaan uit drie boeken. Er zijn zo'n twaalfduizend nieuwe woorden toegevoegd in de nieuwe editie; het totaal aantal beloopt dan ruim 250.000. „We hebben wel heel erg ons best gedaan om het to taal aantal bladzijden niet te laten stijgen, maar daarin zijn we niet helemaal geslaagd", vertelt Hoffstadt. „Het is ons wel gelukt om sommige min der belangrijke omschrijvin gen te schrappen of zo te om schrijven dat ze minder ruimte in beslag nemen, maar uitein delijk zullen we toch wat meer pagina's nodig hebben. Ik re ken nu op 4000 pagina's tegen over 3600 bij de vorige druk." Controles De laatste controles zijn één dezer dagen uitgevoerd. Het boek kan nu naar de zetter en de drukker. Omdat er tussen tijds ook nog wat gecontro leerd moet kunnen worden en het geheel bovendien een flin ke onderneming is, zal het september zijn als het werk in de winkel ligt. Onder hoofdre dactie van dr. H. Heestermans en prof. dr. G. Geerts zijn zo'n dertig neerlandici vrijwel on middellijk na de verschijning van de elfde druk begonnen met de werkzaamheden voor de nieuwste editie. De adjunct-uitgever legt uit dat er twee hoofdredenen zrjn ke Van Dale op de markt te ontvangen in tegenstelling tot wel eens gedacht wordt geen subsidie voor het maken van dit boek. Als het met de verkoop en de belangstelling voor het woordenboek goed gaat, is het makkelijker om met een nieuw te komen. Maar de hoofdreden is dat we onszelf ook in de loop der tijd zijn gaan beschouwen als een soort geweten voor de Neder landse taal. Wanneer wij het idee hebben dat het woorden boek verouderd is, dan moet er een nieuw komen. We den ken dat een periode van een jaar of acht heel redelijk is. Maar ik doe hiermee zeker geen toezegging dat er in het jaar 2000 weer een nieuwe druk komt." Computertaal De spitsbus, de stadsnomaden en de aaibaarheidsfactor heb ben onze taal inmiddels ver rijkt. Het zijn voorbeelden van woorden die in de twaalfde druk van De Dikke Dale voor het eerst te vinden zullen zijn, evenals veel begrippen en uit drukkingen in de computer taal. Ook is in de nieuwe ver sie aandacht besteed aan de etymlogie: de herkomst van woorden. Maar wat zijn de cri teria waaraan een woord moet voldoen voordat het opgeno men wordt in de kolommen van 's lands dikste vocabulai- Hoffstadt: „Laat ik beginnen met de opmerking dat het al tijd heel moeilijk is vast te stellen wanneer een woord zich bewezen heeft. Maar als belangrijkste maatstaf houden we aan dat een woord drie jaar lang regelmatig gebruikt moet worden. Ze moeten regelmatig in kranten en tijdschriften te vinden zijn. Als het gaat om nieuwe woorden die je in het laatste jaar veel tegenkomt, dan zal de redactie moeten be palen of het om 'blijvertjes' gaat of niet. We worden daar bij ook zeker geholpen door het publiek, want wekelijks komen er jaar in jaar uit toch wel tien brieven binnen van particulieren die woorden aandragen. Op die manier is het woordenboek zo langza merhand toch een nationaal bezit geworden". Databestand Voor de totstandkoming van de nieuwe uitgave is gewerkt via een nieuwe methode: die van het „gestructureerd data bestand". Daarvoor moest de hele inhoud van het driedelig groot woordenboek worden ondergebracht in een compu terbestand met veldcodes. Om dat goed te laten verlopen werd een tiental 'structure ringsredacteuren' aangetrok ken. Zij zorgden ervoor dat alle informatie op de juiste plaats terecht kwam. Pas daar na werd de inhoud bewerkt om tot de twaalfde druk te kunnen komen. Dat betekende dat er over meer dan 200.000 woorden gediscussieerd werd, dat tienduizenden fiches (waarop medewerkers aante keningen maken) en honderd duizenden trefwoorden wer den bestudeerd en in de com puter ingevoerd. Gevraagd naar de oplage, hult Hoffstadt zich in een diep stilzwijgen. De handelsman in hem zegt daar over publiekelijk geen mede delingen te doen. „We hebben nog altijd te maken met con currentie. En die willen we geen dienst bewijzen door dat in het openbaar te verklaren". En' de prijs van de boekwerk jes? Da's geen geheim: bij voorintekening 255 piek, daar na is er dertig gulden meer voor nodig om de 'bijbel' van de Nederlandse taal in huis te hebben. Dragan Klaic benoemd tot directeurvan Theater Instituut AMSTERDAM Dragan Klaic is per 1 januari 1992 benoemd tot directeur van het Nederlands Theater Instituut (NThl). Klaic volgt Annemiek Hagens op die in april bekend maakte vanaf 1992 directeur-af te wil len zijn. Hagens vond zichzelf niet de juiste figuur om het in stituut naar buiten te verte genwoordigen. Zij was aange steld om „puin te ruimen" en te zorgen dat het NThl naar zijn oorspronkelijke doelstel lingen, namelijk collectie, pre sentatie en buitenlandpromo tie, terugkeerde. Daartoe voer de zij enkele reorganisaties door. Klaic was onder andere hoog leraar in de Theaterweten schappen aan de Universiteit voor de Kunsten in Belgrado, Joegoslavië. Hij werd in 1950 geboren in Serajevo en promo veerde in 1977 aan de Yale University School of Drama op het Duitse Volksstück en Franz Xaver Kroetz. Naast zijn wetenschappelijke activi teiten was Klaic theatercriti cus, adviseur, medewerker en dramaturg bij diverse theater groepen en theaterfestivals in binnen- en buitenland. Symposium over beeldende kunst bij tuininrichting HEINO Welke bijdrage kan de beeldende kunst leveren aan tuin- en landschapsinrich ting? Dat is de centrale vraag op een te houden symposium over kunstenaarstuinen op 19 en 20 maart 1992. Museum het Nijenhuis in het Overijselse Heino en de Stich ting Beeldenroute Overijsel te kenen voor de organisatie van het symposium. Nu al is be kend dat Mariannne Brouwer, conservatrice van Museum Kröller Müller en de land schapsarchitect P. van der Ree inleidingen zullen houden. Ook zal Rudolf Krudop, pro jectleider van de Kunstlijn (kunst langs de spoorlijn Zwol- le/Emmen), over zijn ervarin gen vertellen. De inschrijving voor het symposium staat open voor iedereen. De organisatoren menen dat antwoorden moeten worden gevonden op de volgende vra gen: Wat is internationaal de stand van zaken? In hoeverre zijn de opvattingen van de Land Art en de Arte Povera hierbij nog actueel? Zijn er binnen de kunst opvattingen over het inrichten van tuinen die teruggaan op historische voorbeelden? Hoe verhoudt de relatie kunst en natuur zich tot die tussen kunst en archi tectuur?

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15