Kerken gaan oecumenisch lobbyen voor ontwikkelings samenwerking Hervormde beleidsman stapt op wegens Vervreemding van beleid' pi GEESTELIJK LEVEN OPINIE Kerstfeest op Cuba: geen lichtpuntjes Van der Zee: „Kosto haalt Vietnamezen niet uit kerken COMMENTAAR Verantwoordelijk vo| het vergankelijke Chinese 'ondergrondse' bisschop gearresteerd HELP HELPEN CeidaeSowa/nt CcidócSomatit dinsdag 24 december 19 HAVANA Aartsbisschop Jaime Ortega van Havana betreurt het dat de Cubanen het kerst feest niet op een passende manier kunnen vie ren; kerstmis is op Cuba afgeschaft als feestdag. Op Nieuwjaarsdag vieren de Cubanen niet het begin van het nieuwe jaar, maar de triomf van de revolutie (1 januari 1959). In een tijd dat zij nauwelijks voedsel kunnen kopen en het ge bruik van electriciteit sterk moeten beperken, beschrijft de aartsbisschop in een brief aan de gelovigen in de Cubaanse hoofdstad, hoe de Cu banen vroeger het kerstfeest konden vieren. „Rijst, zwarte bonen, sinaasappelmarmelade en gebak maakten deel uit van het traditionele kerstdiner op het eiland". De bisschop voegt er nog aan toe dat „de kerststal en de drie wijzen uit het oosten die cadeautjes voor de kinderen meebrachten, centraal stonden in de viering bin nen het gezin". Ortega is het nooit eens geweest met de argumenten die de communisten aan voerden om de viering van het kerstfeest te ver hinderen. „Mensen moeten tradities hebben die hun gezin bijeen brengt. Wij betreuren niet zo zeer dat we niet meer de produkten van vroeger kunnen eten, maar dat we onze geestelijke rijk dommen hebben verloren en dat we het kerst feest niet meer met onze kinderen en jongelui kunnen vieren"., Cubaanse gezinnen zetten de kerststal op een speciale plaats in het huis neer. Kerstbomen zijn er maar weinig op Cuba te vin den. De beperkingen in het gebruik van electri citeit zullen de gelukkigen die er wel een bezit ten, ertoe dwingen de lichtjes uit te laten. Alleen de internationale hotels en de winkels voor di plomaten hebben kerstversiering. Vele kerkelij ke organisaties hebben gepleit voor opheffing van de Amerikaanse blokkade van Cuba. Zij zien deze blokkade als de belangrijkste oorzaak van de economische problemen op het eiland. Iemands werkelijke leven is zo vaak het leven dat hij niet leidt. Nachtmis niet met middernacht BELGRADO Aartsbisschop Franc Perko van Bel grado heeft de pastores in zijn bisdom aangeraden in verband met de „uitzonderlijke situatie" in Servië de nachtmis dinsdag niet om 24.00 uur te beginnen, maar op zijn laatst om 20.00 uur. Perko roept de pastores op tijdens de missen met kerstmis te bidden voor vrede tussen „onze volkeren". Hij herinnert aan de vele slachtoffers van de burgeroorlog in Joegoslavië en schrijft: „De situatie waarin wij leven, is verschrikkelijk. Het doden en de verwoesting zijn alleen de uiterlijke tekenen van de verwil dering die de oorlog in de ziel van velen bewerkt en die hen tot haat en wraak drijft". Het hoofd van de Servisch-Orthodoxe Kerk, patriarch Pavle, heeft Perko laten weten zich zeer verbonden te voelen met „ie dere mens die onschuldig lijdt, ieder die bij de verdediging van zijn vaderland is gevallen en allen die verdreven werden". De Orthodoxe Kerk, veruit de grootste kerk in Servië, viert het kerstfeest op 6 januari. praak DEN HAAG Kerkelij ke organisaties op het ge bied van ontwikkelingssa menwerking, zending en werelddiaconaat hebben een lobbybureau opge richt. Het bureau, dat in Den Haag wordt geves tigd, wil „nog luider dan voorheen" de stem van de Zuidelijke Wereld laten klinken in de richting van overheid, parlement, bedrijfsleven, de banken en de Europese Gemeen schap. K. Berends, algemeen secreta ris Zending en Werelddiaco naat van de Gereformeerde Kerken in Nederland, zegt dat organisaties in de Derde We reld er bij de Nederlandse ker ken op hebben aangedrongen hun lobbywerk te verbeteren. Nu zijn vooral werkgroepen die zich op de situatie in een bepaalde regio, zoals de Hoorn van Afrika en Midden-Ameri- ka, richten, in Den Haag ac tief. Dat leidt tot een versnip pering van het lobbywerk. Als het gaat om wereldomvattende zaken als het voedselvraagstuk en de schuldenlast laten de kerken zich nauwelijks horen. De organisaties gaan ervan uit dat hulp aan de ontwikke lingslanden zich niet mag be perken tot financiële en niet- materiële hulp. Er is ook een mentaliteitsverandering in het Westen nodig is om tot een rechtvaardige samenleving te komen. De oprichters van het bureau zijn de medefinancieringsorga nisaties CEBEMO en ICCO, de Bisschoppelijke Vastenactie, Solidaridad, de Stichting Oe cumenische Hulp en de bu reaus voor zending en wereld diaconaat van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. De stichting Oikos, waarin onder meer de werk groep Kerk en Ontwikkelings samenwerking van de Raad van Kerken is vertegenwoor digd, heeft de status van waar nemer. De initiatiefnemers willen de relatie met de Raad van Kerken de komende tijd versterken, aldus Berends. Ronde tafelgesprek Joegoslavische kerkelijke leiders SARAJEVO Religieuze lei ders in Joegoslavië komen 30 december in de hoofdstad van de deelrepubliek Bosnië, Sara jevo, bijeen. Voor de bijeenkomst onder au spiciën van de Franse staatsse cretaris voor humanitaire ac tie, Bernhard Kouchner, zijn uitgenodigd de Kroatische kardinaal Franjo Kuharic, de' Servisch-orthodoxe patriarch Pavle, verscheidene rooms-ka- tholieke en orthodoxe bis schoppen en de belangrijkste vertegenwoordigers van de moslims en joden in Joegosla vië. Tot dusver zijn alle pogingen om de leiders van de godsdien stige gemeenschappen in Joe goslavië bijeen te brengen mis lukt. Ook een bezoek van en kele Joegoslavische bisschop- Soldaten in het Joegoslavische Nustar tuigen in bizarre omstandigheden een kerstboom op: de Ej™ KeAen'mi"^ We" kerstballen hebben ze gehaald uit verlaten en vernielde huizen en de boom hoefden ze niet om te Kerken in r.eni hakken; die was van stam geschoten door artillerievuur. foto: ar ln °enè" Oorlogsboom VV Ds.W.van der Zee. FOTO: ANP AMSTERDAM Secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken verwacht dat staatssecretaris Kosto van justitie zeker niet op korte ter mijn zal besluiten de Vietna mese asielzoekers uit de ker ken in het noorden van het land te halen. „Kosto heeft in een opwelling gezegd dat hij zonodig met hulp van de politie de asielzoe kers uit kerken zal verwijde ren. Zoiets zou met Kerstmis in het vooruitzicht op de pu blieke opinie een erg slechte indruk maken". Van der Zee heeft overigens „groot begrip" voor Kosto. „Hij zit klem". Het kerkasiel is er dan ook niet op gericht het beleid van de staatssecretaris te doorkruisen, maar om een „adempauze" te verkijgen waarin een oplossing voor het probleem van de Vietnamese asielzoekers kan worden ge zocht. De Raad van Kerken Relikwie teruggevonden dankzij zigeuners Idoor AART HEERING ROME De onderkaak van de Heilige Antonius, die op 10 oktober uit de Dom van Padua werd gestolen en afgelopen vrijdag in een schuur bij het Romeinse vliegveld Leonardo da Vinei werd teruggevonden, stond op het punt om te wor den verkocht aan een Colombi aanse groothandelaar in cocai ne. De terugkeer van het relik wie is te danken aan een groep zigeuners die de politie op het spoor van de dieven heeft ge zet. De kaak en zijn reliekhouder bleken te zijn gestolen door plaatselijke gauwdieven die grote problemen ondervonden bij het plaatsen van het kostba re, maar vrijwel onverkoopba re kleinood. Toen de zigeuners van Padua daarbij op de hoogte kwamen van de verblijfplaats van het relikwie, dat tijdens de vruchteloze onderhandelingen half Italië heeft doorgereisd, besloten zij de politie in te lich ten. Eenmaal op het spoor van de bende bleek dat de georga niseerde criminaliteit het gesto len relikwie inmiddels had overgenomen. Via haar inter nationale contacten was al een akkoord bereikt met de niet nadergenoemde cocainehande- laar die ondanks het beroep dat hij uitoefent „zeer godsdien stig" zou zijn. De carabinieri, die verder het stilzwijgen be waren over de geslaagde opera tie, verwachten in de komende dagen de rovers te kunnen ar resteren. Lutheranen: meer bewegingsvrijheid voor Palestijnen GENEVE De Lutherse We- reldfederatie heeft Israel ge vraagd christelijke Palestijnen tijdens de Kerstdagen een vrije toegang tot de kerkdien sten te garanderen. In een brief aan de Israëlische minister-president Shamir pleit de LWF ervoor om met de Kerst het uitgaansverbod tijdelijk op te heffen. De chris tenen in Ramallah en El Bireh moeten in staat worden gesteld hun godsdienst in vrijheid te belijden, aldus de LWF. Priesters mogen dan worden gerresteerd en gelovigen gepest, sommige elementen van het kerst feest dringen door in China. Op de foto: nieuwsgierige aandacht voor opblaasbare kerstmannen in een straat in Peking. FOTO: AP Burgemeester Bethlehem maant tot rust met Kerst BETHLEHEM De Palestijnse burgemeester van Bethlehem heeft de inwoners van de door Is rael bezette westelijke Jordaanoever opgeroepen geen gehoor te. ge ven aan een stakingsoproep voor de dag dat Kerstavond wordt gevierd. Elias Freij, een christen die deel uitmaakte van de Pale stijnse delegatie bij de vredes besprekingen in Madrid en Washington, deed de oproep na de verspreiding van een pamflet waarin werd opgeroe pen op 24 december winkels en kantoren te sluiten. In het schrijven werd gea geerd tegen „de onderdruk king onder Israëlische militai re bezetting" en tegen „de pijn en het lijden van Iraakse kin deren" na de Golfoorlog. LEIDSCHENDAM Ds.mr. J. Haeck vertrekt met ingang van 1 januari 1992 als secretaris al gemene zaken van de Neder landse Hervormde Kerk. Dat heeft het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de hervormde synode na overleg met Haeck besloten. Volgens een mededeling van de Hervormde Kerk hebben Haeck en het breed modera men geconstateerd dat Haeck „op grond van zijn visie op het gevoerde inhoudelijke beleid, alsmede op grond van zijn op vatting ten aanzien van de structuur van de organisatie van de Nederlandse Hervorm de Kerk, geen verantwoorde lijkheid kan dragen voor het veranderingsproces" waarin de Hervormde Kerk zich bevindt. In overleg met de raad van de kerkelijke medewerkers en Haeck zoekt het breed modera men een passende functie voor Haeck elders in de kerk. Haeck (50), lid van de Gerefor meerde Bond, werd in mei 1986 algemeen secretaris. Hij was voordien 23 jaar werkzaam ge weest bij de rijksbelastingen, waar hij het bracht tot hoofd inspectie van de directe belas tingen in Baarn. In 1985 sloot hij een rechtenstudie (fiscaal- juridische studierichting) af aan de Universiteit van Amster dam. Haeck, die in 1973 over stapte van de Gereformeerde Gemeenten naar de Hervorm de Kerk, was van 1977 tot 1981 lid van de hervormde synode. De toenemende vervreemding tussen het landelijk apparaat van de Hervormde Kerk en de plaatselijke gemeenten was voor Haeck de belangrijkste re den om ontheffing van zijn functie te vragen. De druppel die de emmer deed overlopen, was het aannemen door het breed moderamen van een be leidsplan, dat is opgesteld na inschakeling van een manage mentbureau. Dit plan gaat uit van versterking van het lande lijk apparaat van de kerk om haar functioneren te verbete ren. Het centrale probleem is volgens Haeck juist dat de ambtsdragers in de plaatselijke kerken niet goed opgewassen zijn tegen de deskundigheid van de landelijke functionaris- Als voorbeeld van de ver vreemding binnen de Her vormde Kerk noemt Haeck het conflict tussen de provinciale kerkvergaderingen en de syno de. De provincies eisen dat de synode eerst aangeeft welke rol zij aan de provincies toekent, alvorens zij met het synodebe- stuur willen praten. De vereni ging van kerkvoogdijen, waar bij de 'penningmeesters' van de gemeenten zijn aangesloten, Gevraagd wat hij het meest typerende element]' van onze huidige tijd, noemde de protestantse denkel Ricoeur onlangs het wegvallen van alle morele instelï De allesbeheersende bron van moraal, zoals de kerker| tijd waren, is weggevallen. Voor een deel betrokken c stellingen, zien zij hun invloed tanen. Niet in vastlj aan, maar in vernieuwing van die traditie zou daarop scherwijs het antwoord gevonden moeten worden. Bij i aan steun van hun officiële leidslieden, die vastgenagjl ken aan hun onveranderlijke grondstellingen, zoeken» moeizaam hun eigen weg. Maar de behoefte aan eerf tinggevende moraal blijft zeer groot. Volgens Ricoeuij enorme bloei van de alternatieve religie het duidelijki" ken dat de officiële, gezuiverde religie niet goed neert. Hier stoot Ricoeur dan ook op de paradox var tijd. De normen zijn weggevallen, maar velen, met nai wetenschappers, vragen ethici en theologen steeds val^ bruikbare normen. DiT is op zich een hoopgevend teken. Er blijkt uit dati zich wel degelijk verantwoordelijk willen voelen. V woordelijk voor wat we de vergankelijkheid van ons b"W T 4 zouden kunnen noemen. Nog nooit zijn problemen (ff van het milieu, de ongelijkheid van de inkomens op v schaal, de grenzen van de toepassing van de medische schap en de behoefte aan democratie om ons te b tot deze vier kernterreinen zoveel bediscussieerd Natuurlijk valt het niet moeilijk daar veel negatiefs over te stellen. Normloosheid, chaos, hebzucht lijken eerste gezicht te prevaleren. Het is, voordat men al geneigd is de rekening aan anderen tè presenteren, ook het gevolg van verstarde religie. rn meisjes 1 OCH schuilen er en we zeggen het niet zonder sc e g0ede omdat het zo vaak op zo'n pretentieuze wijze is gebe [je heel in die christelijke traditie elementen die het verdiene a^en vo voren gehaald te worden. Waarschijnlijk nergens wo j ze menselijke persoon zo glorieus, voorbij alle starre com i£n 0p heen, afgebeeld als in die traditie. Die traditie moet nacj ach lectief worden toegepast. Vooral het nog niet zo verre lcjere 0 den heeft geleerd dat menigeen daardoor verminkt is. 0lgen zich christen willen noemen, naar het beeld van Hem jng ^le geboorte wij vannacht vieren, moeten die ruimte dan jjkhede hun gedrag uitstralen. Alleen dan kunnen zij vandaag arbeids nog overtuigen. Hun gemeenschappen kunnen bewijs het zin heeft zich te wortelen. Maar dan zullen die men die gemeenschappen het moeten doen. Zij moeten staat van volwassenheid hebben bereikt, dat anderenan SOCja nieuwsgierig worden. 0den aa haag - neisjes heeft Kosto vorige week ge vraagd de gedwongen uitzet tingen van de Vietnamezen met vier weken uit te stellen. Van der Zee is blij dat kerken zich zozeer met vluchtelingen voelen dat zij onder bepaalde omstandigheden uitgeproce deerde asielzoekers in een kerk opnemen. Maar hij is er allerminst voor dat er een wettelijke regeling voor ker kasiel komt. „Dat past niet meer in onze tijd". PEKING Bisschop Paul Li Zhenrong van Cangzhou in de provincie Hebei in het noordoosten van China is 11 december jongstleden in het ziekenhuis van Tianjin gearresteerd, zo is nu pas uit religieuze kringen verno- Zhenrong (72), aangesloten bij de ondergrondse Rooms-Katho- lieke Kerk in China, onderging een week voor zijn arrestatie een operatie wegens maagkanker. Ook de chirurg, diens vrouw, een priesterstudent en een katholiek echtpaar dat de bisschop voor zijn opname in het ziekenhuis huisvesting had geboden, zijn aangehouden. Zhenrong werd vorig jaar ook gearresteerd, maar kort daarna vrijgelaten. Talrijke priesters en bisschoppen van de onder grondse Rooms-Katholieke Kerk zitten gevangen. De onder drukking schijnt bijzonder sterk te zijn in de provincie Hebei, waar tamelijk veel katholieken wonen. Bus De Chinese autoriteiten proberen volgens de rooms-katholieken te voorkomen dat veel mensen deelnemen aan de eucharistie vieringen met Kerstmis. In Peking is de traditionele nachtmis vervroegd van 23.30 uur naar 18.30 uur. Als reden gaven de au toriteiten dat de gelovigen dan nog de bus terug naar huis kun nen nemen. Het gemeentebestuur van Guangzhou gaf de kerken begin deze maand opdracht het aantal vieringen met Kerstmis beperkt te houden. Katholieken mogen alleen bijeenkomen in de gebou wen die voor hen zijn gereserveerd, en niet-gelovigen werden ontmoedigd om uit nieuwsgierigheid naar de mis te gaan. RODE KRlr DEN HAAG GIRO 6b eist al jaren zonder veel resul taat een plan voor bezuinigin gen op het landelijk apparaat. „Om eerlijk te blijven tegen over de kerk en tegenover mij zelf" heeft Haeck om een ande re functie binnen de kerk ge vraagd. Het Samen-op-Weg- proces, waarbij hij grote aarze lingen heeft, heeft geen rol ge speeld. Volgens voorzitter G.H. van de Graaf van de hervormde syno de was Haeck niet in zijn hui dige functie te handhaven, om dat hij als secretaris algemene zaken een centrale rol zou spe len in de uitvoering van het beleidsplan. Van de Graaf sluit niet uit dat Haeck voorlopig geen opvolger krijgt. Hij acht de kans groot dat een van de huidige functio narissen tijdelijk wordt belast met de functie van secretaris algemene zaken. Uitgave: Kantoor Telefoon Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Sijthoff Pers bv) pAAG lederlar veek. de V [gen op i pochten file, Ir slechts [er voor 00t- I V er 40 Stadsredactie Leiden (tel. 071 -144 046 of 071 -144 047): R. Kleijn (chef), Mop de w drs. J. van Zeijl. L maanc; Omgeving Leiden (tel. 071 -144 048) K van Herpen (chef). F. Buurman, biensen drs. R. Koldenhof, M. Kroft. T. Pieters [rij gene Sport Leiden e.o. (tel 071 - 144 049): K. van Kesteren. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J Timmers. Chef-redacteur: G.-J. Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 80 economie (tel: 070-_3190 815) De he fws en op de Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): F. Werkman (chef), P. Alleblas, D Dijkfelft is D. Kiers, R. Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. 'Lje zon Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B Jansma, H. Plet j- weet voor Ti Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven nisteries Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse I op hal Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A de Bruijn, W Diekstra, L. ThgJftV Den H Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied;!grootste - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie.lerland, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederflpens d'1 België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers. M \f xpM1-, Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in "t Hout (chef)1 leveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees foduktie - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; geslotï AHeei R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A. Heering (RPt geen B. van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi)cavond( F. Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vunderink (Mos%nflflL.tp n Wijland (Belgrad UdclK-LC: Binnen- en buitenland, financiën e A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A E. Huisman, H. Jansen, drs. J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo, drs. K Vet van 08 30 tot 17.00 uur. jjj Nabezorging I Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 uur, op za. van 1fcj 15.00 uur. r Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 P Bij betaling per acceptgirokaart: per maand 28,20 per kwartaal 82,80 per jaar 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902' Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2