odesa-overleg indigt positief Free Vanunu BUITENLAND n iet-joods gezin ordt statenloos NUCLEAR HOSTAGE „Boris Jeltsin zal democratischer moeten worden" Apitein rob DE SCHAT VAN OPA LARSEN Kosovo wil EG om erkenning vragen 1991 dódOowvant MAANDAG 23 DECEMBER 1991 fltvoerde Libanezen r Israël vrijgelaten adp i. Tu lding EET Israël heeft drie Libanezen die door y ,mmando-eenheid in Zuid-Libanon waren rd, vrijgelaten. De drie zijn afgelopen week- aan de grens tussen Libanon en de door Is- ^telde veiligheidszone in het zuiden van 'id overgedragen aan het Rode Kruis. De ig van de drie, die in de nacht van donder- vrijdag in het dorpje Jibsheet, vijftig kilo ten zuiden van Bayrut, was vrijdag al door irdvoerder van het Israëlische leger aange- De drie, onder wie een medewerker van persbureau Reuter, moesten evenwel o worden verhoord. Ze zouden zijn opge- verdenking van terroristische activiteit te- Joodse staat. In Libanese kringen werd gezegd dat Israël zich heeft vergist en on- ige burgers heeft ontvoerd. 10 'itse e >óg v ko erlant renigi zevei t were g gevi K werd ndere ond r va# ndse enigii F.A.Nf echts It de ïaar or I van Israël bereid door te praten in Washington JERUZALEM Israël heeft aangekondigd bereid te zijn de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten, die op 7 januari hervat worden, voort te zetten in Washington. Dat heeft de Israëlische minister van transport, Moshe Katvaz, gisteren gezegd. Hij voegde er wel aan toe dat Israël hoopt dat toekomstige on derhandelingen dichter bij huis gehouden worden, bij voorkeur in het Midden-Oosten. „Helaas ver werpt de Arabische kant onze voorstellen in deze en wij hopen dat wij er tijdens de tweede bijeenkomst in Washington in zullen slagen de Arabieren ervan te overtuigen efficiënter te zijn. Het is beter in het Mid den-Oosten of zelfs in Europa te vergaderen", zei Katvaz. De bilaterale besprekingen tussen Israël en Syrië, Israël en Libanon en Israël en de Jordaans- Palestijnse delegatie werden vorige week in Was hington opgeschort. Bomalarm legt metro van Londen totaal stil LONDEN Het hele netwerk van de Londense on dergrondse is vandaag tijdens de ochtendspits stil ge zet nadat op verscheidene plaatsen brandbommen waren aangetroffen. In de vroege ochtend ontplofte een brandbom in een lege trein op een rangeerter rein. Niemand heeft nog de verantwoordelijkheid voor het plaatsen van de bommen opgeëist. Een week geleden werd het forensen-treinverkeer in Zuid-Lon- den in het honderd gestuurd na een bomontploffing bij een van de drukste spoorwegknooppunten. Kort tevoren was een telefonische waarschuwing binnen gekomen van het Ierse Republikeinse Leger. Noord- Ierland heeft een onrustig weekeinde achter de rug. Bij vier schietpartijen op verschillende plaatsen zijn vijf mensen gedood. De protestantse paramilitaire Ul ster Vrijheidsstrijders heeft de verantwoordeljk voor een van de aanslagen opgeëist. Albanië 1 maart naar de stembus TIRANA Op 1 maart 1992 worden in Albanië verkiezin gen voor een nieuw parle ment gehouden. President Ramiz Alia heeft de verkie zingen uitgeschreven nadat hij meer dan tien partijen had geraadpleegd, aldus een regeringswoordvoerder. Hij zei dat de president de ver kiezingsdatum volgende week aan het parlement zal voorleggen, maar dat is „slechts een formaliteit". Voorafgaand aan de verkie zingen moet het parlement een nieuwe kieswet en een nieuwe grondwet aannemen. MOND HASSELERHARM c NESBURG De ji gnjkste onderhande- in de geschiedenis Zuidafrika zijn dit einde in een positie ver geëindigd. Presi- De Klerk en ANC- Nelson Mandela htten verzoenende op- tingen nadat ze een I erder felle woorden leverden over de lire activiteiten van NC. ent De Klerk kondigde de Conferentie voor emocratisch Zuid-Afrika aan dat hij in januari Dncrete plannen zal ko- 'oor een overgangsrege- let deelname van zwarte saties. Volgens de rege- Klerk moeten al snel ale verkiezingen in Lfrika worden gehouden interim-parlement en [Jjng. Die overgangssitua- p bij voorkeur tien jaar ld moeten blijven. ;r Viljoen van grond- ken stelde dit weekend plannen op belangrijke ietia) punten zullen overeenkomen met de, al bekende, regerings voorstellen voor een definitie ve grondwet. Vermoedelijk zal ook in de overgangsfase een presidentieel comité worden gevormd door de leiders van drie grote partijen en de rege ring zal per definitie uit meer dere partijen bestaan. „Er zul len voorzieningen komen om de rechten van minderheden te garanderen", zei Viljoen. Een gekozen overgangsparle ment zal de uiteindelijke grondwet opstellen. „Wij zijn bereid om de voor stellen van de regering te overwegen", reageerde ANC- leider Mandela. Cyril Ramop- hosa, secretaris-generaal van het ANC, liet echter weten een overgangsregering gedu rende tien jaar veel te lang te vinden. Tot nu toe wilde het ANC niet meer dan achttien maanden accepteren, maar een compromis lijkt op basis van de nieuweregeringsvoorstel len binnen handbereik. Een van de vijf werkgroepen die tijdens de Codesa-conferentie is gevormd gaat zich de ko mende maanden buigen over de mogelijkheden van een overgangsregering. Tijdens de tweede Codesa-con ferentie in maart zullen nog vier andere werkgroepen hun resultaten presenteren. Een zal zich bezighouden met formu leren van algemene grond wetsbeginselen, waar alle ne gentien Codesa-deelnemers mee akkoord kunnen gaan. De integratie van de thuislanden in het 'nieuwe Zuid-Afrika' is ook een onderwerp voor een commissie en een ander gaat een agenda opstellen voor .de komende onderhandelingen. De vijfde werkgroep moet streven naar een ideaal demo cratisch klimaat. Voorstellen van het ANC om de huidige staatsomroep een neutraal be stuur te geven zullen hier aan orde komen. Er zal worden ge sproken over de rol van de veiligheidstroepen bij het poli tieke geweld en ook de militai re tak van het ANC komt aan de orde. Dat laatste leidde tij dens de afgelopen conferentie tot een explosieve aanvaring tussen de twee belangrijkste politieke leiders. De Klerk stelde dat het ANC niet kan onderhandelen met de pen in de ene en de kara bijn in de andere hand. In een onverwachte, half uur duren de rede, haalde Mandela ver volgens ongekend fel uit naar een verbijsterende De Klerk. „Zelfs een illegale minder heidsregering heeft zich te houden aan zekere morele President De Klerk en ANC-leider Nelson Mandela schudden elkaar de hand na afloop van de tweede dag van besprekingen in Johannesburg. standaarden", zei een ijzige Mandela voor het oog van de Zuidafrikaanse televisiekij- „Machtsmisbruik" en „bedrog" waren enkele van Mandeia's omschrijvingen van De Klerks gedrag ten aanzien van het po litieke geweld in het land. „Als De Klerk, zoals hij be weert, niet op de hoogte is van de regeringssteun aan Inkatha, dan hoort hij geen president te zijn", was een andere conclusie van Mandela. De Klerk kreeg gelegenheid te reageren, maar was zichtbaar aangeslagen. „Ik speel de bal en niet de man", mompelde hij in een poging om de sfeer niet verder te be derven. Het conflict maakt overduide lijk dat de veelgeprezen relatie van de twee leiders niet langer is gebaseerd op respect voor eikaars integriteit en karakter. Geen rampzalige ontwikkeling tijdens een congres waar het democratiseringsproces defini tief is vastgelegd en daardoor onafhankelijker wordt van de persoonlijke band tussen De Klerk en Mandela. De ANC- leider heeft duidelijk gemaakt dat zijn partij niet langer met zich laat sollen. Een gebaar dat op sympathie kan rekenen bij vooral de jongere achterban die zou kunnen overlopen naar de bij het congres afwezi ge radicale zwarte organisatie PAC. Zeventien van de negentien deelnemende organisaties te kenden dit weekend tijdens de conferentie een intentiever klaring. Inkatha en het thuis land Boputhatswana willen zich gaan beraden op de in houd, maar hebben tegelijker tijd gezegd deel uit te blijven maken van de onderhandelin gen. Zij willen niet in de duis ternis eindigen waar onder meer de blanke Conservatieve Partij zich nu bevindt. De be langrijkste deelnemers aan Co- desa hebben nu een weg inge slagen die ze ook uit overle vingsdrang niet meer willen verlaten. Het falen van Codesa zou burgeroorlog kunnen bete kenen. ,Y WERKMAN AVIV Tatjana Ga- va, haar man Vladi- Pichsh en hun twee e kinderen zijn giste- ait het hotel in Tel gezet, waarin zij ihun uitwijzing uit land waren onder- jcht. Ze zullen bo- (en hun Israëlische jialiteit verliezen, zij openlijk hebben iard christenen te Dit betekent dat zij loos worden met leristenvisum en ook werkvergunning 'iertal behoorttot de van 43 Russische asiel- s die drie maanden in x-oord in Eindhoven n doorgebracht, totdat zij v week maandag door de N^^^Éandse regering naar Is- il^erden uitgewezen. van deze asielzoekers,' iwie Tatjana Galinkova ar gezin, die in Israël amilieleden of vrienden zij konden ver mochten na hun aan- op het viegveld Ben aanvankelijk een democ in hotel Zidon in Tel n. Nieop kosten van de staat erheit ichten. Onder de druk rt eite w dijkS van de publiciteit werd hun verblijfsduur met enkele da gen verlengd. Nadat Tatjana en haar man een door de auto riteiten aangeboden caravan hadden afgewezen, werden zij gisteren op straat gezet. „Wij hebben geen geld om de onge veer 200 gulden huur voor de caravan te betalen", zei gister avond Tatjana Galinkova. „Bovendien hebben wij geen meubilair. Wij willen ook geen lening nemen om bedden te kopen, omdat wij Israël zo snel mogelijk willen verlaten. We weten nog niet waar we de nacht kunnen doorbrengen". De 33-jarige Tatjana arriveer de met haar man en zoontje Sacha in april dit jaar uit de Sovjetunie in Israël. Haar acht maanden oude dochtertje Ma ria werd in Israël geboren. Zij kregen de Israëlische nationa liteit en een immigrantensta- tus op grond van een vals do cument over Tatjana's 'joodse' afkomst. Nu Tatjana na haar uitwijzing uit Nederland open lijk heeft verklaard christen te zijn, zullen zij en haar gezins leden hun Israëlische nationa liteit verliezen en als statenlo ze toeristen in Israël verblij ven. Officieel heeft een toeris tenvisum een geldigheidsduur van drie maanden. Gisteravond was het gezin nog niet van de beslissing van de Israëlische autoriteiten op de hoogte gesteld. „Als het waar is, kan ik alleen maar hopen, dat wij in een ander land poli tiek asiel kunnen krijgen", zei Tatjana. „Ik bid, dat iemand ons wil helpen". Kidnapped! Silenced! Incarcerated! 5 solitary confinement lsrat-1 GORBATSJOV: Demonstratie Demonstranten protesteerden gisteren bij de Israëlische ambas sade in Londen voor de vrijlating van Mordechai Vanunu, de nu cleair wetenschapper, die in Israël een straf uitzit van 18 jaar. Vanunu zou in 1986 feiten over het Israëlische kernwapenpro gramma hebben doorgesluisd naar de London Sunday Times. foto: ap MOSKOU/ALMA ATA Sovjet-president Michail Gorbatsjov is van mening dat de Russische president Boris Jeltsin democrati scher moet worden. „Ik denk dat het fenomeen Jeltsin nog geopenbaard moet worden", zei hij voor de Amerikaanse omroep CBS. „Wij hopen dat hij zich volle dig bewust is van de grote ver antwoordelijkheid die op zijn schouders rust... hij moet dat nog begrijpen. Ik zou willen dat hij altijd consistent was, dat hij democratischer was. Dat zou hem geen kwaad doen". De Sovjet-president er kende verder dat hij fouten gemaakt had bij zijn pogingen van de Sovjetunie een opener samenleving te maken en een vrije markteconomie in te voe ren. De Russische president Boris Jeltsin liet na het beraad in Alma Ata weten dat de leiders van de republieken „gepaste besluiten" hebben genomen over Sovjet-president Gorba tsjov. „Wij respecteren Michail Sergejevitsj Gorbatsjov", voeg de hij eraan toe, „en wij willen op een beschaafde manier een einde maken aan de traditie die in 1917 begon, waarin ie der staatshoofd na zijn begra fenis later herbegraven of als een misdadiger beschouwd wordt". Rusland neemt de plaats van de Sovjetunie in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, de VN en in alle ande re internationale organisaties over, zo besloot de Gemene best. Wit-Rusland, Rusland en de Oekraïne, die al zitting hebben in de VN, zullen de andere republieken steunen bij hun verzoeken om volwaardig lid te worden van internatio nale organisaties. In Moskou zijn gisteren zo'n 3000 mensen de straat opge gaan om te betogen tegen de „liquidatie van de Sovjetunie", de hoge prijzen en de invoe ring van het kapitalisme. De betoging was georganiseerd door de Liberaal Democrati sche partij van Vladimir Jiri- novski, de communistische partij van de 'Arbeiders van Rusland' en de beweging 'Mos kou voor de arbeiders'. De betogers, die zwaaiden met vlaggen van de Sovjetunie en portretten van Lenin en Sta lin, eisten luidkeels dat de pre sidenten die het akkoord van Alma Ata ondertekend hebben gevangen worden gezet. Zij marcheerden naar het gebouw van de televisie terwijl zij het volkslied van de Sovjetunie zongen, om daar zendtijd voor hun leiders af te dwingen. Be halve Jirinovski zijn dat de conservatieve Sovjet-parle mentariërs Joeri Slobotkin en Viktor Alksnis. Ook in Chisi- nau, de hoofdstad van Molda vië, betoogden duizenden mensen tegen het akkoord van Alma Ata. Het Volksfront van Moldavië, dat strijdt voor de hereniging van Moldavië en Roemenië, verweet president Mircea Snegur dat hij „het volk verraden" heeft. Amerika leeft hele jaar naar Kerstmis toe door MARC DE KONINCK WASHINGTON Kerstmis is in Amerika het belangrijkste feest van het jaar. Hoewel alleen 25 december een vrije dag is en Tweede Kerstdag onbekend, leven de Amerikanen het hele jaar naar Kerstmis toe. In februari, mei, augustus, het maakt niet uit, altijd kunnen Amerikanen kerstcadeautjes en - versieringen kopen in de vele permanente christmas-shops. En kopen doen ze ook, want met Kerstmis moet er duchtig worden uitgepakt. De straten worden een soort lunaparken, zo uitbundig dossen de mensen de buitenkant van hun huizen uit met lampjes en andere ornamenten. Soms staat er nog een levensgrote kersstal op het gazon, of een prachtige, van binnenuit verlichte, plastic kerstman op het balkon. Aan de voordeuren hangen dikke kerstkransen, gevlochten van dennetakken en linten en aan de brievenbussen worden rode strikken geknoopt. Dat kan allemaal in Amerika, waar een mens een aardige kans loopt vermoord te worden, maar waar tenminste niemand zo flauw is om dat soort spullen te stelen of te vernielen. Binnenshuis komt een kerstboom te staan die meestal niet met ballen maar met allerlei miniatuurtjes van alledaagse dingen wordt volgehangen: een stoeltje, een paar schaatsjes, een trommel, een huisje, in principe dus 'alles'. Ongeveer de helft van de Amerikanen is op kerstavond en kerstdag niet thuis, omdat Kerstmis bij uitstek een familiefeest is. En familie woont meestal niet om de hoek. Er wordt die dagen wat afgevlogen. Voor afstanden die neerkomen op Nederland-Nigeria deinst een elders studerende dochter of een alleen wonende vader niet terug als ergens de hele familie verwacht wordt onder de boom en rond de kalkoen. Overigens is in de VS die jaarlijkse vraag-waér nog vaker aanleiding tot ongemakkelijke familiaire onderhandelingen dan in Nederland. Dat komt omdat in Amerika traditioneel meer dan de helft van alle huwelijken op echtscheiding uitloopt en dus iedereen - ook bijvoorbeeld oma - een tweede of derde echtgenoot lijkt te hebben, zodat de familie veelal een ingewikkeld sociogram is van half- en kwartbroers en zussen c.q. stiefouders en deelneven. Hoe dat zij, het materiële gebaar is in de Amerikaanse cultuur een hooggewaardeerd vredessignaal en kerstcadeaus kunnen dan ook veel goedmaken. Een gemiddeld huishouden geeft niet minder dan 1000 dollar uit aan pakjes voor onder de boom of voor in de grote rood-witte sok aan de schoorsteenmantel. Sinterklaas bestaat niet in Amerika. Het standaard kerstmenu is kalkoen, cranberries, 'sweet patatoes' en als desert 'pumpkinpie' (pompoentaart). Elke Amerikaan kan eindeloos mijmeren over de superbe kwaliteit van de kalkoen 'turkey') die deze of gene weet te bereiden. De werkelijkheid is dat de kalkoen een smakeloze vogel is, waarvan zeker het witte vlees onaangenaam droog is. Bovendien zijn Amerikanen die goed kunnen koken zeldzaam. Men heeft geen ervaring, want gemeenschappelijke avondmaaltijden in het gezin zijn ongewoon. Meestal plukt iedereen uit de koelkast maar iets dat via de magnetron in de maag belandt. Er zijn miljoenen Amerikanen die letterlijk maar twee keer per jaar uitgebreid koken: met Thanksgiving en met Kerstmis, en beide keren: kalkoen. En dat is dan een kolossaal beest van tussen de zes en acht kilo, dat vele uren in de oven moet en natuurlijk niet verraadt wanneer het diep van binnen de juiste gaarheid heeft bereikt. Het resultaat is vaak een culinaire ramp, die door het aanzittende gezelschap vrolijk wordt ontkend in complimenten aan de kok of die, erger nog, misschien niet eens wordt opgemerkt... Toch is Kerstmis een gezellig en ook devoot feest in Amerika, een nog altijd zeer religieus land waar kerkbezoek meestal deel uitmaakt van de kerstagenda. Voor het overige wemelt het van de 'jingle bells' op straat, in de winkels, in de kantoren en in de huiskamers, waar de toch altijd al zo vriendelijke Amerikanen rond Kerstmis een extra aangenaam soort zijn. Een Duitse veiligheidsexpert onderzoekt de wrakstukken van de bij Heidelberg neergestortte DC-3. foto: ap 26 Doden bij vliegtuigongeluk HEIDELBERG 26 Mensen zijn gisteren omgekomen bii een vliegtuigongeluk in de buurt van de Zuidduitse stad Heidelberg. 'rige Dou- j nostalgi- ;n het on geluk. Een van hen is slechts licht gewond. De drie anderen zijn er ernstig aan toe. Even na half elf zondagmorgen was het toe stel met 27 passagiers en drie bemanningsleden opgestegen van het vliegveld Frankfurt voor een rondvlucht. De piloot vloog op zicht, niet op instrumenten. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak vloog het toestel rond twaalf uur tegen een beboste bergtop in de buurt van Heidelberg, waar het op dat moment zwaar re genachtig en nevelig weer was. Het waren inzittenden glas DC-3, waarmee een privé-luchtvaartma; een 40 jaar oude, tweemotorige Dou- :ivé-luchtvaartmaatschappij nostalgi sche rondvluchten maakte. Vier inzittenden overleefcien het on- istken^ - Koortsachtig werken Kees Touw, Olaf Larsen en een v00£hinezen om de kostbare bezittingen van Li-Twan te verber- laar in elk 9eval moet de koffer met juwelen in veiligheid u 1 gebracht. De drie mannen sjouwen de koffer naar een betrek (jjepe rotsspleet en sluiten deze af met enkele rotsblok- 1 auwelijks zijn ze klaar of er klinken van het strand af reeds w£ 'i rschoten. Blijkbaar hebben de Jappen zich nu verzameld en zijn tot de aanval overgegaan. De mannen rennen de grot uit, maar op hetzelfde ogenblik wordt de Chinees door een kogel ge troffen. Kees Touw is de enige, die over een wapen beschikt: een snaphaanpistool. Daarmee weet hij de belagers even op een af stand te houden en de twee vrienden weten zich in veiligheid te stellen. Maar voor hoe lang? BELGRADO De Alba nese gemeenschap in de Servische provincie Koso vo heeft gisteren aange kondigd dat zij de Europe se Gemeenschap zal vra gen haar onafhankelijk heid te erkennen. De stap werd gedaan door de Democratische Liga, een orga nisatie die het merendeel van de twee miljoen Albanezen in de provincie van de republiek Servië vertegenwoordigt. De Albanezen in Kosovo vormen meerderheid van negentig procent. In september sprak de Albane se gemeenschap zich in een geheim referendum, dat Ser vië ongeldig verklaarde, voor de onafhankelijkheid van Ko sovo uit. Omdat de provincie officieel wordt geregeerd door Servië en geen afzonderlijke republiek is, was het onduide lijk hoe de EG zou reageren. Nadat Servië twee jaar gele den een einde maakte aan de autonomie van Kosovo, zijn bij botsingen met de Servische politie ten minste honderd Al banezen omgekomen. Afgelopen weekeinde werd opnieuw de vraag aktueel hoe lang Bosnië-Hercegovina zich nog buiten de gevechten in derale leger zijn gestationeerd. Vrijdag liet ae regering van deze republiek weten de EG om erkenning verzocht te heb ben. Hierop kondigden de Par tij van de Serviërs van Bosnië (SDS) zaterdag aan nog voor 13 januari volgend jaar hun ei gen republiek in Bosnië te wil- grondgebied bedraagt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5