Sport in VS merkt niets van economische recessie Volleyballers Leython en NOVO op zoek naar middenmoot U SPORT 'er Zeid&iQöunant MAANDAG 23 DECEMBER 1991 dóCÉ LEIDEN In de volley balcompetitie wonnen di visionisten Leython en De Lange Sport/NOVO bei den hun wedstrijden te gen de naaste concurren ten. Leython won in Ven- lo van Peelpush met 1-3. De Lange Sport/NOVO versloeg Super /Roosen daal nipt met 2-3. De da mes van Gemini/Kange- roes waren dichtbij winst tegen Rijnmond maar moesten met 3-2 het on derspit delven. Leython behaalde in Venlo voor het eerst dit seizoen drie wedstrijdpunten. De equipe van coach John Groen won met 1-3 van Peelpush. In de eerste set hadden de Leider dorpers te weinig servicedruk om het Peelpush moeilijk te maken. De eerste set was ge makkelijk voor de thuisploeg tot groot genoegen van het ruim opgekomen publiek. In de tweede set begon het goed te lopen bij Leython. De servi cedruk werd verhoogd en de beste aanvaller van Peelpush werd door Leon Heijting uit de wedstrijd geblokkeerd. De tweede set was met 12-15 voor Leython. In de derde set ging een ruime voorsprong van 2- 11 en 6-14 bijna verloren (11- 15). Ook in de vierde set zag coach John Groen de tegen stander na een ruime voor sprong terugkomen; de set werd net op tijd uitgemaakt (1- 3). Ook De Lange Sport/NO VO boekte een belangrijke overwinning op een naaste concurrent. In een volle, ge zellige Mervohal tekende zich tussen beide ploegen een ge- lijkopgaande strijd af. In de eerste set waren de Noordwij-f kers de gelukkigste aan het' einde van de set door twee passfouten van de Roosendaal- se stoppers (14-16). De tweede en derde set waren voor de thuisploeg met name door een slechtscorende buitenaanval aan NOVO-kant. De ploeg van coach Nico Halsema herstelde zich in de vierde set goed. Met name routinier Rik Dobbinga speelde een uitstekende wed strijd. Na winst in de vierde set tekende zich een spannen de vijfde set af, die op 16-16 door een doortikbal van spel verdeler Kees Ouwehand in belangrijke winst resulteerde (2-3). VCS deed deze week goede zaken. Donderdag werd de afgebroken wedstrijd tegen Zovoc 2 winnend agesloten. De Sassenheimers wonnen met 15-3 de resterende set. VCS zag Ad van Elk echter met een ernstige vingerblessu re uitvallen. Ook Ruud Mar- chant ontbrak tegen Jodan Boys. VCS ging door het oog van de naald tegen Goudse ploeg. De eerste set ging verlo ren en pas bij een 13-11 ach terstand hield VCS het hoofd koel. In de derde en vierde set tekende zich een gelijkopgaan- de strijd met veel servicewis selingen af. VCS bleef beide sets aan de goede kant van de score (1-3). Graficon/Donar bevindt zich in een vormcrisis; de Merenwijkers verloren de derde wedstrijd op rij. Tegen Ariston had Donar normaal gesproken kunnen maar de Merenwjkse ploeg zonder Ron Groen kwam geen moment in het spel. Donar wist alleen de tweede set in winst om te zetten (3-1). RVV behaalde eindelijk weer pun ten. De Rijnsburgers die slechts over zes spelers be schikte waaronder een zieke Jan Voortman lijken de juiste opstelling gevonden te hebben. Tegen het hogergeklasseerde Spanning speelden iedereen een goede wedstrijd zonder weinig dalen. De eerste set was na een 13-12 achterstand met 14-16 voor RVV. De twee de werd met 16-17 gewonnen. Verlies in de derde set werd in de vierde hersteld met name door goed aanvalswerk van Taman Saab en sterk blokke ren van Jan Voortman (1-3). De dames van Gemini/Kan- geroes startte sterk tegen Rijnmond. In de eerste set ser veerde spelverdeelster Anja den Dekker de Voorschotense ploeg al snel op een ruime voorsprong. De Rijnmondsen vochten nog terug, maar de ploeg van coach Bernard van der Pols bleef met 13-15 aan de goede kant van de score. De tweede set bracht eveneens winst met name door goed verdedigen en aanvallen van de Voorschotense dames. De befaamde derde set bracht de ommekeer. Gemini ging slor diger spelen en Rijnmond nam het initiatief in handen. De vierde ste ging verloren door veel fout services. In de vijfde set gaf de felheid van Rijn mond de doorlag (3-2). NOVO maakte het koploper Leython erg moeilijk. Beide ploeg had den reeds een aantal maal te gen elkaar geoefend. NOVO zonder hoofdaanvalster Anita Brugman pakte na een gelijk- opgaande strijd de eerste set met 15-13. De snellere verde diging van Leython besliste de tweede set in het voordeel van de ploeg van Lieuwe van der Meuelen (13-15). In de derde en vierde set bleek de aanval van Leyton meer bekeken dan die van NOVO. Beide sets gin gen terecht naar de Leider- dorpse dames ondanks goed spel van aanvalster Simone Bizo aan Noordwijkse kant (1- 3). RVV behaalde een belang rijke overwinning op concur rent ZVH 2. In de eerste set werd de ploeg van Sieme Boom weggeserveerd met 15-4. In de tweede set deed Annette Tebarts hetzelfde voor RVV serveerde twaalf punten kwa 2. omdat de Zevenhuizen» beter in het spel derde set was voor ploeg. De vierde set voor de Rijnsburgse met name door goed lend en verdedigend we Jacoline Dijkdrent. In de set was RVV met fortuinlijkst (2-3). /Kangeroes 3 draait de weken slecht. Ook deze leden de Voorschotense onnodig puntverlies. Oi gehele wedstrijd lag de wisselvallig behoren te lanceren. Oi dit won Gemini me Delta 3 maar verlies I* li Leython. op achtereen; RVV t 9-15, zaterc 2; Eric C 9; Hein /a RCL) 8; burgse B zonda C '79), V ling zon (MMO), ,nd Rob Hing zat< (Koudi Jo (Kouc m Stamsnijder verlegenheid C OVERUSE Hennie |g snijder werd even in verlt heid gebracht. De bonds! veldrijden was gisterefWIJK Overijse iets te traag om|e ovei tin Hendriks persoonlijk L Noor te delen dat voorlopig Frank van Bakel is aanïe ^ora zen voor het wereldkam»*1 Katv schap in Leeds volgend jl moete Een kwartier nadat Hera etiket in de zesde Superprestij voorst dit seizoen als zevende eiit n:pt te Nederlander achter wit j Thomas Frischknecht Wc?në- finisht, vernam de Drenjpe IS de journalisten dat hijfn een geen zekerheid heeft ovi voor selectie. De 26-jarige veld^ane p ovei IJen stre „Ik had verwacht |an ook een van de twee zou zijn'ïf dat ei geerde de besmeurde Henjgn te teleurgesteld. „Ik vind dj. na de uitverkiezing hebt diend, maar ik praat metl erover Dat lijkt me het^uick standigste l£rd en Organisatoren van interijjn dat nale veldritten gaan de kr _nnr„. ten bundelen. Daartoe besL h twintig van de 37 organi£hterin uit zes landen zaterdagaj Overijse. Onder de NEW YORK De Ame rikanen gaan gebukt on der een zware economi- sche recessie. Bij IBM, het voormalige goudhaantje van Wall Street, verdwij nen 20.000 arbeidsplaat sen. De detailhandel op Main Street zet het mes in de prijzen om toch maar kopers over de vloer te houden. Alleen in de Amerikaanse sportwereld is niets te merken van re cessie. Integendeel. De aankoop van de honkbal club New York Mets van out fielder Bobby Bonilla voor het bedrag van 29 miljoen dollar (53 miljoen gulden) in vijf jaar betekende een nieuw superla tief. Het maakte Bonilla niet alleen de best gesalarieerde honkbal ler aller tijden, maar hij vindt zijn gelijke in geen enkele teamsport. Hij komt nog wel wat te kort op boksers als Evander Holyfield en Mike Tyson, die goed zijn voor 100 miljoen dollar. Hoewel nie mand precies weet hoeveel er daadwerkelijk op de bankre keningen van de zwaarge wichten terecht komt na af trek van de percentages voor promotors en een uitgebreide aanhang. Bonilla ging wel basketballer Patrick Ewing voorbij. Deze kwam tien dagen eerder een nieuw contract met de New York Knicks overeen, dat hem de komende zes jaar 33 mil joen dollar oplevert. Begin dit jaar probeerde hij zich via een arbitragecommissie los te we ken van de Knicks om elders meer te verdienen. Hij verloor en moet nu tevreden zijn met een gemiddelde van 5,5 mil joen dollar per jaar. Ook Roger Clemens, werper van de Boston Red Sox, wordt door Bonilla in de schaduw ge steld. Hij sloot vorig jaar een verbintenis van vier jaar met een waarde van 5,38 miljoen dollar per seizoen. Jose Canse co van de Oakland Athletics was de best betaalde outfielder tot nu toe. Hij moet langza merhand weer eens gaan on derhandelen met de clubeige naars. Het contract van 23,5 miljoen dollar, dat hij in 1989 Niet tippen Toppers in andere typisch Amerikaanse takken van sport kunnen ook niet tippen aan Bonilla. Dan Marino van de Miami Dolphins staat boven aan de salarislijst van de Na tional Football League met on geveer vijf miljoen dollar per jaar. Wayne Gretzky, de Cana dese ijshockey-ster van de Los Angeles Kings, staat jaarlijks voor 3,1 miljoen dollar op de loonlijst. De bedragen, die worden be kendgemaakt, gelden als sala ris. Maar er is meer. De 29 miljoen van Bonilla behelst niet de zogenoemde 'incenti ves', het aan prestaties gerela teerde bonussysteem. Dat kan voor hem oplopen tot een ex traatje van 3,55 miljoen dollar. Hij krijgt bijvoorbeeld een bo nus als hij bij de eerste drie komt in de verkiezing van meest waardevolle speler van de League. Vorig jaar werd hij derde. Bonilla kwam tot een slaggemiddelde van 0.302, mepte achttien homeruns en sloeg honderd runs binnen. Toch was Bonilla niet eens de beste speler van zijn vorige club, de Pittsburgh Pirates. Dat was Barry Bonds. Maar Bonds, noch Ewing of Cle mens bezit een telegenieke persoonlijkheid zoals Bonilla. Hij is er voor geboren via de reclamespots op de televisie aanzienlijk te schnabbelen. Basketbalgrootheden als Magie Johnson en Michael Jordan weten daar alles van. Op deze manier hebben zij hun inko men ook boven de andere sporters getild, die het alleen moeten hebben van hun sala- Net zo breed Bonilla's grijns is net zo breed en onweerstaanbaar als die van Magie. Bovendien komt hij uit de sloppen van de Bronx, waardoor het contract met de New York Mets een emotionele terugkeer naar zijn geboortestad betekende, het geen veel Amerikanen aan spreekt. De club bood Bonilla ook nog eens een gegaran deerd bedrag van 1,5 miljoen dollar voor zijn 'commerciële waarde'. Met dat surplus paai de de club in het voorjaar ook Bobby Bonilla is nu recordhouder verdiensten in de Verenigde Staten pitcher Dwight Gooden (vijf miljoen dollar voor een jaar) en vorige week eerste honk- man Eddy Murray, goed voor 7,5 miljoen dollar in twee jaar. Waar doet de Mets dat alle maal van? Ten eerste zijn de prijzen van de toegangskaar tjes behoorlijk gestegen. De fans van de Mets, bij wie onge twijfeld de nodige IBM-werk- nemers, die hun banen verlie zen, werden de laatste zes jaar zes keer met een 'opslag' aan de loketten geconfronteerd. De prijs voor sommige delen van de tribunes is verdrievoudigd in die periode. Maar het zijn voornamelijk de uiterst lucra tieve contracten met televisie maatschappijen, vooral op de kabel, die de aansprekende clubs rijk hebben gemaakt. De TV-waarde van de Mets, in 1980 verkocht voor 21 miljoen dollar, wordt nu geschat op maar liefst 250 miljoen. De Se attle Mariners, balancerend op de rand van het bestaan, moet het doen met 'slechts' honderd miljoen. Maximum Insiders beweren, dat de voor TV-uitzendingen neergetelde bedragen het maximum heb ben bereikt. CBS ging volgens velen te ver met een bedrag van meer dan een biljoen dol- FOTO: SP de rechten van vier honkbal. Wegens sterk teruglopende inkomsten uit reclame verloor de maat schappij zelfs 169 miljoen dol lar. Zijn de spelers de hoge sa larissen waard? Babe Ruth, ei genlijk de eerste, die de gel dende betaalnormen in het Amerikaanse honkbal omhoog stuwde, verklaarde eens zijn hogere salaris dan de president van de Verenigde Staten met de opmerking: „Ik deed het dit jaar beter dan hij". Als George Bush wegens de verslechteren de Amerikaanse economie nog verder in populariteit daalt, kan Bobby Bonilla binnenkort hetzelfde beweren. dient geduld te hebben t het Nederlands kamrf schap in Valkenswaard I 'AlOCcross' dient een iCK B begin volgende maand prioriteitenlijst in bij de I nationale wielrenunie di dens het congres in Leec sproken dienen te worde Bullets-Denver Nuggets 117-102, Seattle

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14