KLM beloont trouwe klanten met gratis vliegkilometers ECONOMIE EG-ministers eens over introductie van HDTV Uiterste poging Lubbers om GATT vlot te trekken BEURS VAN AMSTERDAM Air Holland kiest weer luchtruim DUIK IN DE KOFFER Stille getuige vol nieuwe plannen Steidó&Qowicvnt VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 BRUSSEL Het Nederlandse Philips en het Franse Thomson, bedrijven die vele miljarden in de ontwikke ling van „Hoge Definitie Televisie" (HDTV) hebben geïnvesteerd, kunnen gerust zijn. De Europese PTT-ministers zijn het gisteren in Brussel unaniem eens geworden over een Europese uitzendstandaard, de zogehe ten D2-MAC. Nu vaststaat dat dit de toekomstige standaard in Europa wordt heeft de industrie de zekerheid dat hun investe ringen geen weggegooid geld zijn. De nieuwe richtlijn verplicht programmamakers en exploitanten van satellieten om D2-MAC te gaan gebruiken. Maar daarnaast kunnen ze nog geruime tijd de nu in gebruik zijnde PAL- en SECAM-systemen blijven han teren. De huidige tv-toestellen behoeven dus niet over enige tijd bij de vuilnisbak te worden gezet. DEN HAAG Premier Lubbers onderneemt een ui terste poging om de vastgelopen onderhandelingen in het kader van GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) vlot te trekken. Lubbers zei gisteren tijdens een bijeenkomst met journalisten. De Rijksvoorlichtingsdienst wil niet uitsluiten dat Lubbers later deze week praat met Carla Hills, de bijzondere Amerikaanse handelsgezant, en met James Baker, minister van buitenlandse zaken van de VS. Hills is vanaf vandaag in Brussel. Baker wordt daar ook verwacht in verband met de ministerraad van NAVO- landen. Morgen vindt de jaarlijkse ministeriële bijeenkomst tus sen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten plaats. Er zijn echter geen vaste afspraken gemaakt met Lubbers, aldus de RVD. Nettowinst ING 12 procent hoger AMSTERDAM Internatio nale Nederlanden Groep ING heeft in de eerste negen maan den van dit jaar vóór belastin gen 1,5 miljard verdiend, 16,1 procent meer dan in dezelfde periode van 1990. De netto winst steeg met 12 procent tot 1084 miljoen. Per aandeel be tekent dit een winsttoeneming met 14,2 procent tot 4,67, al dus de maatschappij gisteren. De resultaten over de eerste negen maanden ziin in over eenstemming met de verwach tingen. Voor geheel 1991 wordt een bevredigend resul taat verwacht. Noteringen van vrijdag 20 december 1991 (tot 10:50 uur) drvidendover ho dd la dd vk ok 90 2.90 43 30 22/11 30.80 15/1 abnamro 41 80 41.70 90/91/4 68 83.00 3/6 74 50 16/1 aaball-in 7820 7800 90/ 7.10 133.90 3/4 101.10 16/1 aegon 11870 11840 118.40 90/1.05 87.304/4 60.5016/1 ahold 75 70 7550 90/ 6.50 134.6015/11 70.9016/1 akzo 126.90 126.70 12680 86/875% sL 190.901/11 162.50 7/1 alrenta 189.20 189.30 1 89.30 90/ 2.85 61.40 9/4 44.30 8/1 amevc 4970 49.70 90/ 6.10 44.50 14/11 34 14 16/1 bolsc 42 80 4290 90/ 3.60 89.50 4/4 51 00 23/9 borsumijc 55 50 55 50 90/ 2,80 64.50 22/3 37.4011/12 buhrmtetc 38.70 38 60 Begemann wil Grasso toch overnemen BREDA Koninklijke Begemann overweegt een bod uit te brengen op de aandelen Grasso, een pro ducent van koelinstalla ties in Den Bosch. Vorige week maandag ver klaarde J. van den Nieuwen- huyzen nog af te zien van een overnamepoging, omdat het Duitse GEA toen met een vriendelijk bod van 95 gulden per aandeel op de onderne ming kwam. J. Den Daas van Grasso verklaarde dat de on derneming achter het bod van GEA blijft staan. „Wat Bege mann te bieden heeft, weten we niet, er is nog geen bod uit gebracht". Bij Begemann wilde men geen commentaar geven met verwijzing naar de SER- fusiecode. „De komende zeven dagen mogen wij geen enkele mededeling doen over het bod", verklaarde een woord voerster. Bij Grasso wordt vooralsnog laconiek gerea geerd. „We hebben gisteren een mededeling van het voor nemen ontvangen van Bege mann. Er zijn geen verdere ge sprekken gevoerd", aldus Den Daas. „Toen we tot overeen stemming kwamen met GEA, hadden we wel rekening ge- houfden met een vijandig bod. Toch blijven we achter onze beslissing staan. GEA is een prachtige partij waar we ons prima bij thuisvoelen". Den Daas herrinnerde aan de ver kennende besprekingen die er tussen Begemaan en Grasso zijn gevoerd. „Wij denken dat we beter af zijn met GEA dan met Begemann". Grasso is dit jaar in de proble men geraakt door de felle con currentie op het gebied van koelinstallaties. Het bedrijf verwacht een verlies van 6 miljoen gulden over het hele jaar bij een omzet van ruim 350 miljoen gulden. Rabobank nodigt vakbonden uit voor een gesprek UTRECHT De hoofddirec tie van de Rabobank heeft gis teren de vakbonden uitgeno digd voor een nader gesprek over de komende reorganisa tie. Bij die reorganisatie zullen de komende jaren maximaal tweeduizend banen verdwij nen, zo heeft de bank de vak bonden laten weten. Aanvan kelijk was er nog sprake van een banenverlies van twee- tot drieduizend, maar die raming is bijgesteld. Volgens de VHP, vakbond van hoger personeel in het bankbedrijf, is de Rabo teruggekomen op haar oor spronkelijke standpunt dat het overleg met de bonden over deze reorganisatie en de socia le gevolgen een zaak zou zijn van de afzonderlijke, bij de overkoepelende Rabo-organi- satie aangesloten banken om dat die min of meer zelfstan dig opereren. Kabelproduktie van Philips gaat overnaar Siemens 154.5010/5 116104/2 118.70 4/4 84 50 3/1 101.10 22/11 67 30 16/1 37.60 17/6 24.10 14/1 37403/9 25.3016/1 10.401/3 1.3518/12 131.90 130.90 130.70 (Vervolg van de voorpagina) AMSTELVEEN De KLM gaat als eerste maat schappij op het vasteland van Europa de passagiers die veel met haar vliegen, belonen met allerlei voor delen. Naarmate een reiziger vaker en verder vliegt, 'scoort' hij meer punten in de vorm van gratis vliegtickets. Een be paald aantal punten geeft uit eindelijk recht op allerlei voordelen als gratis vliegtic kets, vakantiereizen, een ver hoogde service vóór, tijdens en na de vlucht, korting in hotels en bij autohuur, en recht op bijvoorbeeld kooklessen in Pa rijs en vioollessen in Wenen, om maar eens enkele voor beelden te noemen. Dit zogenaamde 'frequent fly er systeem' zal op 1 januari worden ingevoerd. Allereerst in Nederland, maar daarna zal het ook elders in de wereld worden gepresenteerd. Doelgroep De belangrijkste doelgroep in Nederland behelst zo'n 320.000 zakenlieden die regelmatig met de KLM vliegen. Om streeks 48 procent van hen ge bruikt de KLM altijd voor hun zaken vluchten. Van die 320.000 passagiers komen vol gens schattingen van KLM Nederland tussen de 180.000 en 200.000 in aanmerking voor deelname in het frequent fly- er-programma. De verwach ting is evenwel dat er uitein delijk 90.000 daadwerkelijk aan het 'zegeltjessysteem' zul len deelnemen. In dat geval zal het marktaandeel van de KLM in de zakenmarkt met minimaal 5 procent toenemen tot duidelijk boven de 50 pro cent. „En dan reken ik nog vrij conservatief", aldus P. van Vliet, directeur van KLM Ne derland. „Als je weet dat Ne derland de grootste zegel-spa rende natie ter wereld is - denk maar eens aan de koffie en de benzine - dan heb ik hooggespannen verwachtin gen". Succes Naar het oordeel van Van Vliet is het 'loyaliteitspro gramma' om een aantal rede nen keihard nodig. „Het suc ces van een luchtvaartmaat schappij", aldus Van Vliet, „hangt niet alleen af van de prijs van een vliegticket en een dicht route-netwerk of uitgekiend boekingssysteem, maar ook van de binding die de maatschappij met haar trouwe klanten weet te berei ken. Voor ons als KLM is de eigen groei onvoldoende om te kunnen overleven. Voor een grotere groei in Europa en el ders is zonder meer een betere binding met de reizigers no dig". Wat dat betreft is er - en de luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten zijn de KLM daarin voorgegaan - de afgelopen jaren veel veran derd. Nog niet zo gek lang ge leden waren punctualiteit, ser vice en prijs van het vliegtic ket de belangrijkste redenen om voor een bepaalde lucht vaartmaatschappij te kiezen. De KLM voert met ingang van 1 januari als eerste maatschappij op soort 'zegeltjessysteem' in. Klantenbinding via onder meer kortingen werden nim mer genoemd. Maar tegen woordig ligt dat heel anders. Al 24 procent van de veelvul dige reizigers, zo leren recente Amerikaanse onderzoeken, hecht een bijzonder grote waarde aan een frequent fly er- programma dat hen allerlei voordelen geeft. Dat geldt des te meer daar het veelal niet de directeur is die bepaalt met welke maatschappij zijn werk nemer reist, maar de betrok ken employé zelf. Dat geldt in 94 procent van de gevallen. Uit de onderzoeken komt bo vendien naar voren dat de verworven gratis reiskilome- ters het liefst worden omgezet in gratis tickets. Toch heeft dat in Nederland hier en daar bij het bedrijfs leven op voorhand al tot wat ongenoegen geleid: „De men sen, die lekker veel naar het buitenland gaan, worden op die manier nog eens extra be loond met gratis vliegreisjes", zo was het argument dat de KLM veelvuldig hoorde tij dens haar oriënterend onder zoek. Onder meer om die re den heeft KLM Nederland dan ook besloten een aantal 'service-onderdelen' in het pakket op te nemen. Niet al leen gratis vliegreizen, maar bijvoorbeeld ook de mogelijk heden van de al genoemde viool- en kooklessen, maar ook aparte incheckbalies, een klas se hoger vliegen dan waarvoor men heeft geboekt, kortingen in hotels en bij autohuur, e.d. Partners De eerste tijd gelden de vlieg- punten nog uitsluitend op KLM-vluchten. Maar het is ze ker de bedoeling, dat na ver loop van tijd ook uit te breiden naar de huidige en toekomsti ge partners. Met andere woorden: wie nu met de KLM Minneapolis vliegt om van daaruit met KLM's part ner Northwest Airlines door te vliegen naar bijvoorbeeld San Francisco, krijgt slechts zegel tjes voor het eerste deel van de reis. Maar in de toekomst krijgt hij extra punten voor het gehéle traject. Nu nog is de KLM zoals ge zegd de eerste op het vasteland van Europa die dit systeem in troduceert. Alleen British Air ways heeft een min of meer vergelijkbaar idee in gebruik. Zonder twijfel zullen op rede lijk korte termijn andere luchtvaartmaatschappijen vol gen. En, eveneens zonder twij fel, zal dat de groei van het marktaandeel van de KLM weer wat doen slinken. „Maar", zegt Van Vliet, „de ervaringen in de Verenigde Staten hebben geleerd, dat de maatschappij die er als eerste mee komt toch een voorsprong op de concurrentie weet te be houden". Mededeling voor adverteerders en reclamebureau's Advertenties; In verband met een noodzakelijke aanpassing van het productieproces van de Leidse Courant in de laatste twee weken van het Jaar, dienen de sluitingstijden voor het aannemen van opdrachten voor kader- en rubrieksadvertenties als onderstaand aangegeven, gehanteerd te worden Voor de krant van dinsdag 24 december 1991 sluitingstijd maandag 23 december voor 13.00 uur vrijdag 27 december 1991 sluitingstijd dinsdag 24 december voor 11 00 uur dinsdag 31 december 1991 sluitingstijd maandag 30 december voor 13.00 uur donderdag 2 januari 1992 sluitingstijd dinsdag 31 december voor 11 00 uur De directie. BADHOEVEDORP De Nederlandse chartermaat schappij Air Holland heeft voor het eerst sinds begin oktober weer het lucht ruim gekozen. Vanmorgen vertrok een Boeing 757- 200ER vanaf Schiphol naar Tenerife (Canarische Eilanden). De maatschappij heeft meege deeld dat de naam Air Holland Regional, zoals de uit de finan ciële malaise herrezen onder neming vooralsnog was ge doopt, wordt veranderd in Air Holland Charter. Bij de maat schappij in Badhoevedorp was niemand voor nader commen taar bereikbaar. Air Holland lijkt de toekomst weer met het nodige optimisme tegemoet te zien. Zo is aangekondigd dat de vloot in april 1992 zal wor den uitgebreid met een Boeing 737-300, waarin ongeveer 140 mensen een plaats kunnen vinden. Met beide typen toe stellen kan volgens Air Hol land naar eigen zeggen toe komstig de vloot worden uit gebreid zodat minimaal be hoeft te worden geïnvesteerd in onder meer reserve-onder delen en opleidingen. Verdere vlootuitbreiding is evenwel niet eerder dan maart 1993 aan de orde, aldus de maat schappij. Op de IT-markt (verzorgde vliegvakanties) verwacht Air Holland in 1993 een aandeel van circa twintig procent. Dit aandeel moet in de loop der ja ren worden uitgebreid tot 25 30 procent. „Aangezien con currerende maatschappijen hun activiteiten ook in belang rijke mate hebben gespreid of hebben gereorganiseerd moet het voor Air Holland bereik baar zijn om vanaf 1994 in de IT-markt een aandeel te stabi liseren van 25 tot 30 procent". In de periode tot de zomer van 1993 zal met andere activitei ten worden getracht een maxi male dekking te bereiken. Hierbij gaat het onder meer om het uitvoeren van vluch ten in opdracht van andere maatschappijen of het verhu ren van toestellen met of zon der bemanning. Air Holland verklaarde verder dat ze voor het derde achter eenvolgende jaar is uitgeroe pen tot de beste chartermaat schappij van Nederland. Dat is gebleken uit de onderzoeksre sultaten onder Nederlandse reisagenten in opdracht van het reisvakblad Reisrevue. EINDHOVEN Philips ver koopt zijn kabelproduktie aan het Duitse elektronicaconcern Siemens. De kabelactiviteiten van Philips zijn niet groot ge noeg om mee te kunnen doen met de concurrentie en zijn evenmin essentieel voor het concern, zo heeft een woord voerder gisteren verklaard. Bij het bedrijfsonderdeel werken 1400 mensen. De jaarlijkse om zet bedraagt 550 miljoen. Geen van beide bedrijven wil de overnameprijs bekendma ken. De gevolgen voor de werkgelegenheid moeten nog in detail worden besproken, maar gedwongen ontslagen zijn niet aan de orde. aldus de woordvoerder. Werf Friendship Jachtbouw falliet BALK De werf Friendship Jachtbouw in het Friese Balk is gisteren failliet verklaard door rechter-commissaris mr. A.J. van der Meer van de rechtbank in Leeuwarden. De 50 werknemers van de jacht bouwer kregen vanmorgen hun ontslag aangezegd. Friendship Jachtbouw was ge specialiseerd in kajuitjachten. De Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) heeft eerder het bedrijf nog een fi nanciële injectie gegeven van een miljoen gulden. Zakenmensen en hun koffer. Ze zijn onafscheidelijk, maar waarom? Hoe belangrijk is hun koffer en wat zit er in? Deze week gunt Wim van Lee- nen (ex-Infotheek), formeel tweede man van Restart Computers en Mi- crofix in Leiden, ons een blik in zijn koffer. Idoor JEANNETTE VAN LEEUWEN Nee, het verleden is hij nog niet vergeten. Je hoeft maar een kijkje te nemen in zijn koffer om te constateren dat hij de herinneringen aan zijn oogappel Infotheek letterlijk met zich meesleept. Al 'bladerend' komt een ad vertentie over de faillisse mentsverkoop van Infotheek te voorschijn. „Ik heb gebeld voor de catalogus. Niet dat we van plan zijn om iets te kopen. We gaan er meer heen om te kijken hoe de prijsontwikkeling van de computers zal zijn. Maar ik verwacht dat de priizen te hoog zijn voor RestartMeer naar onderen een hele verza meling visitekaartjes „van al lerhande bedrijven die ik be zocht heb" en een krante knipsel over EG-wetgeving. Uit de Infotheek-tijd. Van Leenen geeft toe dat hij niet de moeite heeft genomen om zijn koffer helemaal te 'clea nen'. „De grote stapels heb ik we meer". Geen moment heeft hij over wogen om na het Infotheek- avontuur een andere koffer te kopen. „Integendeel. In m'n vorige baan stond ik net op het punt om een koffer erbij te nemen voor de post. Die nam ik in plastic zakken of soms in postbakken mee naar huis. Maar dat is niet meer nodig. Nu past het weer". Een geluk bij een on geluk dus. Deze koffer bruin leer, heel groot, heel dik, dubbel A4 voldoet nog prima. Toch stelt het formaat Van Leenen meer dan eens voor FOTO: WIM VAN NOORT het dilemma: neem ik hem wel of neem ik hem niet mee? „Tja, het is een vrij gro te koffer, dus om hem alleen voor een bloknoot mee te ne men... Maar aan de andere kant wil ik ook weer niet' zonder notitieblok zitten",, verdedigt Van Leenen zijn zorgvuldig uitgezochte klei nood. „Bovendien is hij reuze nuttig voor mijn laptop. Vroeger moest die apart mee en nu past-ie erin". Even blijft het stil. „Weet u, nu we er zo over zitten te praten, heeft u me een klein leuk koffertje aangepraat. Alleen voor het reizen". er natuurlijk uitgehaald, maar de kleine dingen zitten er nog in". Hoewel de frisse moed hem nog ontbreekt door het faillissement van Infotheek verloor hij honderd miljoen gulden zit Van Leenen alweer boordevol nieuwe plannen, getuige zijn koffer. Behalve zijn laptop (compu ter), een ordner met telefoon lijsten ja, die lijsten moet ik inderdaad ooit nog eens invoeren in m'n compu ter een notitieblok, nog een notitieblok en z'n agen da, zit er een businessplan in voor een nieuwe activiteit van Restart. Wat dat wordt? „Ja, dat is nog geheim", houdt Van Leenen de span ning erin. „Het gaat om een nieuwe distributie in han- delsprodukten buiten de computerbranche". Ja ja, maar nou weten we nog niks. „Ach, ik kan het ook wel zeggen. We zijn bezig met zo genaamde plain-paperfaxen. Dat zijn faxen die met ge woon papier werken in plaats van met dat gladde, thermische papier. Het is de bedoeling dat het een aparte onderneming wordt waar ik me ook mee zou gaan be moeien. In februari weten Koersdrukkend effect op Damrak AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs heeft gis teren de internationale weg wijzers gevolgd. In de och tenduren zette de beurs van Tokyo de toon met een koers verlies van drie procent en in de middag kwam daar het drukkend effect van disconto verhogingen in Duitsland en Nederland bij. Het verlies van de stemmingsindex bleef uit eindelijk beperkt tot 0,6 punt op 87,2. De koersenindex gaf 1,4 punt prijs op 190. De Nederlandsche Bank volg de de discontoverhoging van een half procent in Duitsland trouw. Een hogere rente maakt het relatief minder aan trekkelijk om te beleggen in aandelen en heeft dus een koersdrukkend effect. De dol lar gaf bijna een cent prijs als reactie op de maatregel van de Bundesbank en de beurzen in Londen en Frankfurt, belang rijke bakens voor Amsterdam, sloten iets minder dan een procent lager. Het handelsklimaat was daar door zeker voor de internatio nals weinig aantrekkelijk. Ko ninklijke Olie gaf f 1,40 prijs allied signal am brands american lel asarco inc bethlehem boeing can pac chevron cor Chrysler Citicorp BEURS op 142,60, Unilever zakt eenzelfde bedrag tot 172 e Akzo moest 1,60 terug o f 126,90. Philips beperkte h« feng verlies tot een dubbeltje o f 30,50. Het concern kan vo gens een analist van ABl^ AMRO een boekwinst van f 5 tot 60 miljoen tegemoet zie 01& uit de verkoop van het b< !en< drijfsonderdeel telecommuni taat catiekabels aan Siemens. KL1 ner] boekte tegen de trend in ee-( koerswinst van negen dubbe tjes op 39,20. Sommige har >j delaren zijn ervan overtuig e dat de besprekingen met Br j*gr tish Airways nog voor de ken je_w met succes zullen zijn afge VQJ rond. De omzet in staatsleningei was met 1,5 miljard enorm Hei De totale omzet kwam uit o[ f 2,1 miljard, waarvan 50^LJV miljoen in aandelen. Konink 'lnS( lijke Olie, Unilever, Philips eilract ING waren de drukst verhan®pr,:t delde fondsen. Grasso en Begemann kregel vroeg in de middag een han'ast delsverbod opgelegd tijdens d ^vpr laatste werkdag van commil fTy saris van de notering, Outel 7 1 sterp. ^lub

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6