De moed om te deserteren ir Machtsstrijd tussen republieken kan Boris Jeltsin vermorzelen NAVO gaat voedsel in Sovjetunie verspreiden Duitse kerst vooral méér Zij ft 'dé piste ft 'aT op n KAPITEIN ROB DE SCHAT VAN OPA LARSEN echt de b« ?ns ee het li n de ijke itgescl hting stoor riten htenv :htse e beh indeli Hartst ogelijl VN veroordeelt acties Israël Controle op bagage verdwijnt Zwager van Duitse industrieel ontvoerd 1993 zullen de bagagecontroles aan de Europese binnengren zen verleden tijd zijn. De mi nisters voor de interne markt zijn het gisteren eens gewor den over afschaffing van die NEW YORK De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft BRUSSEL Vanaf 1 januari geëist dat Israël stopt met de bouw of uitbreiding van joodse nederzettingen in de bezette gebieden. Ook sprak de vergadering haar ongerustheid uit over de verslechtering van de levens omstandigheden op de Westoever en in de Gazastrook. De uitspraak kwam soms tijdrovende controles, zo drie dagen nadat de VN-Assemblee liet een Nederlandse diplo- een resolutie uit '75 herriep, waarin zionisme gelijk werd gesteld aan racis me. De nieuwe resolutie werd aange nomen met 135 stemmen voor en al leen die van Israël en de VS tegen; on der meer de Sovjetunie en Wit-Rus- land onthielden zich van stemming. maat weten. Alleen wanneer er een ver denking van met name drugs handel of terroristische activi teit bestaat, zal de politie op binnenlandse vluchten bagage mogen doorkijken. WENEN De zwager van een van de rijkste mensen in Duitsland is gisteren in Oostenrijk ontvoerd. Volgens de Oostenrijkse Kronenzei- tung verlangen de ontvoerders van de 26-jarige Guenther Ragg losgeld van 10 miljoen mark. Raggers zuster Ingrid is getrouwd met de 64-jarige Duitse industrieel Friedrich Karl Flick. Het Oostenrijkse persbureau APA meldde van de politie in München te hebben vernomen dat het losgeld al op aanwijzing van de ontvoerders naar Oostenrijk was overgebracht om te worden overgedragen. Rampjaar Aeroflot MOSKOU Behalve voor de Sov jetunie zelf was 1991 ook voor haar luchtvaartmaatschappij Aeroflot een rampjaar, met een recordaantal do den bij ongelukken en meer pilo- tenfouten dan ooit. Bij 36 ongeluk ken vielen 252 doden en 185 gewon den. In totaal overkwam de maat- Geallieerden blijven Kurden beschermen ANKARA Turkije is gisteren akkoord ge gaan met een langduriger verblijf op zijn grondgebied van geallieerden die de Kurden in het noorden van Irak moeten beschermen. Voorlopig kunnen zij zes maanden langer blijven. Het besluit tot verlenging is genomen een schappij 167 luchtvaartongevallen, na een verzoek van betrokken landen, met De ineenstorting van de Sovjetunie name de Verenigde Staten. Behalve Ameri- kanen zijn ook Nederlanders, Duitsers, Brit ten en Italianen gestationeerd op de lucht- heeft op Aeroflot een dramatisch ef fect gehad, met ernstige brandstof tekorten, ontevredenheid onder het machtbases Pirinclik in het zuidoosten en In- personeel vanwege de slechte beta- cirlik in het zuiden van Turkije. Na de terug- ling, boze passagiers vanwege de trekking in juli van de geallieerden uit het slechte dienstverlening en gebrek noorden van Irak bleven eenheden achter in aan harde valuta om de overjarige Turkije. Ze moeten de Kurden te hulp komen als ze opnieuw door troepen van de Iraakse leider Saddam Husayn worden aangevallen. FBI toevallig 'getuige' van moord op kind ST. LOUIS Een rechter in de Amerikaanse stad St. Louis heeft gisteren een fundamen talistische moslim en zijn vrouw ter dood veroordeeld wegens moord op hun „te wes ters geworden" dochter. De veroordeling van de tot Ame rikaan genaturaliseerde 61-ja rige Palestijn Zein Isa en zijn 48-jarige Braziliaanse vrouw Maria was in belangrijke mate gebaseerd op een in het ge heim gemaakte geluidsopname van de moord op de 16-jarige Tina Isa. De FBI verdacht de vader van banden met de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO en had zijn woning volgestopt met afluisterappa ratuur. De FBI luisterde niet mee toen Tina Isa op 6 novem ber 1989 van haar werk in een snackbar thuis kwam en ruzie kreeg met haar vader. Pas la ter bij het afluisteren van de bandopname bleek welk dra ma zich had afgespeeld. jrdt de to operat d gul< ;zien twee it, is ti :da ekissel sestedi lat de BRUSSEL Manschap- ok d pen en materieel van de NAVO zullen worden in gezet voor het vervoeren en verspreiden van voed sel en hulpgoederen in de voormalige Sovjetunie, rzoek j Bovendien gaat de NAVO j zich belasten met de coör dinatie van de hulppro gramma's voor de Sovjet- Devolking. baar ifide docum tegen /an g( De NC Ie 550( :hter onge\ ij laat drijver voor in gefr om civ I zulle de W van fi bracht vaker en op dit ja; Van l van 1 gd dat rekoms iches gelijke 2t alle verzwe teri ok eer ng a branch nkraag )g steel benen, raudeg vetgevi •d wori eauladi finant t van ■ijstervi ossier den. In co - KRAGUJEVAC Sinds hij aan het front van Vu- kovar is geweest, heeft de 28-jarige Zoran elke ideo logie afgezworen: „Het enige waar ik voor ge vochten heb is mijn eigen leven. Het enige wat ik wilde was zo snel moge lijk naar huis en alle ver schrikkingen vergeten. Ik schaam me voor mezelf, voor het leger en voor Servië", vertelt hij. Na zijn termijn te hebben uit gediend, keerde Zoran terug naar zijn woonplaats Kraguje- vac, een grauwe industriestad 140 kilometer onder Belgrado. In oppositiekringen in de Ser vische hoofdstad wordt Kragu- jevac gekoesterd als een broei nest van oppositie tegen de oorlog. Maar liefst 6200 van de opgeroepen reservisten wei gerden de afgelopen maanden op te komen. Ruim een op de drie dienstplichtigen in het district bleef weg. Zoran verwacht zijn nieuwe oproep pas over twee maan den. Hij heeft dus nog even de tijd om te beslissen of hij al dan niet zal gaan. Angstig over zijn schouder kijkend wil hij slechts fluisterend en in uiterst summiere bewoordingen over zijn toekomstplannen praten, maar een ding is duidelijk: ge heel vrijwillig zal hij niet naar het front terugkeren. „Ik zal alles doen om niet opnieuw te worden ingezet. Alleen als ze me met de krijgsraad dreigen en ik er niet onderuit kan, zal ik me melden". En dat is nu precies wat de militaire autoriteiten van Kra- gujevac doen. Meer dan 2500 'deserteurs' kregen dezer da- - gen door de militaire politie de nalistsich, is zijn partij wacht aangezegd. Tegen 600 kort - uit partijpolitiek van hen werd een gerechti ke procedure gestart. Zij len zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden en moeten ernstig rekening hou den 10 jaar gevangenisstraf. Om te laten zien dat het ernst is lieten de autoriteiten alvast een complete lijst van deser teurs met naam, toenaam en adres in de plaatselijke krant opnemen. „Een openlijke uitnodiging tot een lynchpartij", reageert woordvoerder Sinisja Radulo- vic van de oppositiepartij 'Ser vische vernieuwingsbewe ging'. Hoewel extreem natio- - sinds :e over wegingen een verklaard te genstander van de oorlog. Openlijke steun betuigen aan de dienstweigeraars durft Ra- dulovic echter niet aan. „Wij zullen niet oproepen tot deser tie. Wel begrijpen we dat deze jongens hun leven niet willen zet tegen mobilisatie. Van de gesuggereerde demonstraties voor het militaire hoofdkwar tier weten willekeurige voor bijgangers niets af. „Natuurlijk moeten we deze lafaards straf- riskeren onder deze omstan- fen. Ze weten niet wat goed is digheden. We hebben litair. Toevallig heeft bij even zijn uniform niet aan. Nee, aan het front is hij niet geweest, maar hij zal zeker gaan als ze hem roepen. Een andere voor bijganger heeft de oorlog wel van nabij meegemaakt. „Het is sterkste geprotesteerd tegen de lijst met namen". Over de pro cessen wil hij zijn mening niet geven. Mobilisatie Anderen doen dat wel voor hem. Anders dan de vredesbe weging in Belgrado wil doen geloven, is er in Kragujevac geen sprake van massaal ver voor Servië en voor ons. Als niet eerlijk dat sommigen we de Kroaten niet stoppen vechten en anderen niet. Als komen ze ook deze stad nog de regering van Servië ons uitmoorden", laat een man op roept, dan hebben we te gaan, straat weten. De lijst met anders zijn we verraders van adressen heeft hij nog niet ge- ons volk. Alleen lafaards blij- zien, maar het idee vindt hij ven thuis". Dat er misschien prachtig. „Staan ze mooi voor wel meer moed voor nodig is de hele stad of voor hun eigen om tegen de algemene opinie dorp voor schut als verraders", in te gaan, thuis te blijven en als verrader voor de krijgsraad Hij introduceert zich als pro- gesleept te worden wil er bij fessioneel 'Vojnik', krijger, mi- hem niet in. door GERT VAN WIJLAND BONN Mis je als Nederlander iets typisch vaderlands als je in Duitsland Kerstmis viert? Nee, absoluut niet! Eerder het tegendeel. De Duitse kerst is nog meer dennenaalden, glitter en wild met kastanjepuree. Nog meer dure cadeaus en alles wat er aan vlees, gevogelte en vis karpersvooral met nieuwjaar), maar bedacht kan worden. Dezelfde eindeloos herhaalde kerstliedjes, zij het met wat andere woorden; dezelfde kerstballen, kransjes, kerstgebakjes en kerkdiensten. Het kleine beetje anders dan thuis is te vinden in streken waar ze net een ietsje ander soort kerstbrood bakken dan vijftig kilometer verderop. Door de bank genomen vieren de Duitsers op vrijwel dezelfde manier het kerstfeest als de Nederlanders of omgekeerd. Gulle kerstmannen op straat, warenhuizen die minstens een halve verdieping gereserveerd hebben voor een onafzienbaar assortiment aan frutseltjes, engelenhaar, houtsnijwerk, stalletjes en kaarsen. Voor de Duitsers is Kerstmis - net als voor een stijgend aantal Nederlanders trouwens - het voornaamste cadeautjesfeest van het jaar. Dat betekent in het welvarende Duitsland een hoorn des overvloeds aan vooral sjieke cadeaus. Dit jaar vragen de Duitsers vooral om kwaliteit, en ze zijn meer dan ooit verlekkerd op het allerduurste en fraaiste verpakkingspapier. De eenvoudigste fles Moezel wordt desgevraagd verpakt, opgedirkt en met strikjes behangen alsof ze diezelfde nog uitgehuwelijkt moet worden aan een belegen, adellijke partner van een Bordeaux- Chêteau. Kerstmis is voor de Duitsers een huiselijk feest. En net als in Nederland zoekt zelfs de doorsnee- ongelovige in de kerstnacht ergens wel een romantisch kerkje op. Voor de sfeer, liefst met Mozart, maar Hay dn is ook goed. Want in dat opzicht zijn de Duitsers herkenbaar goed gelovig: hoe meer romantiek hoe liever. Desnoods valse. Nee, wezenlijk verschil tussen het kerstgedoe hier en thuis is er niet. Met wellicht één uitzondering: de Weihnachtsmarkt. Geen stad, geen dorp of gehucht of begin december al worden op de voornaamste pleinen en straathoeken de kerstmarkten opgebouwd, intussen al ijverig gekopieerd in tal van Nederlandse plaatsen. Een verzameling stevige, houten prefab-huisjes, waarin van alles te koop is, vooral dingen die niets met Kerstmis te maken hebben. Maar de Duitsers komen in die speelgoed-dorpjes moeiteloos in de stemming. Staande eten ze alles wat er aan zoets, zuurs en hartigs aangeboden wordt. Weihnachtsmarkten zijn vooral druk, zelden gezellig en op verre afstand al te ruiken aan de walmen van vette worstjes en Gltlhwein. Aan elke deur een kerstkrans of uitnodigende mistletoe. Wat Kerstmis betreft bestaan er tussen Nederland en Duitsland totaal geen grenzen meer. •ADVERTENTIE Bel de ANWB sneeuwcomputer. 50 ct/min. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker heeft ijdens de gisteren in Brussel gehouden bijeenkomst van de NAVO-ministers van buitenlandse zaken voorstellen gelanceerd om het enorme NAVO-potentieel voor dat doel aan te wenden. „Men heeft onze hulp hard nodig", izei hij. De ministers kwamen gisteren bovendien tot de conclusie dat voedselschaarste in de voormalige Sovjetunie tot een „sociale explosie kan leiden" en daarom „een ernstige be dreiging vormt voor het ver anderingsproces in dat land en voor de stabiliteit in Europa". Alleen Frankrijk heeft be zwaar aangetekend tegen de inzet van NAVO-troepen. „Er moeten snel grote hoe veelheden voedsel en andere hulpgoederen ter plaatse wor den gebracht. De NAVO be schikt als geen andere organi satie over de logistieke moge lijkheden dat te doen", aldus minister Van den Broek, die met de initiatieven van zijn Amerikaanse collega instemde. Wat er moet gebeuren als Frankrijk niet instemt met de operatie, was gisteren nog niet bekend. Wat de Nederlandse bijdrage aan een 'luchtbrug' kan zijn, is evenmin duidelijk. De Belgen, die over een grote luchttransportcapaciteit be- Algerijnse vrouwen worden bij een verkiezingsmanifestatie van de 'Beweging voor een Islamitische al gevraagd drie Samenleving' door dranghekken streng gescheiden van de mannen. 26 December worden in Alge- Verkiezingen schikken, C130-transportvliegtuigen be- rije verkiezingen gehouden, schikbaar te stellen. I FOTO: EPA QN1025 - Ja, ook voor de „Zephir" heeft nu het laatste uur ge- slagen, want het schip heeft een groot lek gekregen en maakt activjsnel water, terwijl aan dek een geweldige chaos heerst doordat ve het de stengen, met de zeilen en de ra's, naar beneden komen. Maar 3A, P\lde Japanse matrozen, voor het merendeel walvisjagers van de od Koerillen, zijn niet gauw bang en ze weten hoe ze onder zulke omstandigheden moeten handelen. Enkele van hen weten nog gauw een boot te strijken; commando's klinken en binnen tien minuten wordt de boot afgestoten. Slechts enkele matrozen vin den de dood in de golven, maar het merendeel van de beman ning weet het vege lijf te redden. Van de wal af hebben de bewo ners van het paradijseiland angstig het schip gadegeslagen. Ze weten wel, dat ze van de Jappen niet veel goeds behoeven te verwachten. En ze zijn op het eiland verre in de minderheid.... MOSKOU Boris Jelt- sins zoete wraak krijgt een steeds zuurdere nas maak. Met zijn gemene best-plannen schoof hij zijn aartsrivaal Michail Gorbatsjov aan de kant en hoopte daarmee voorgoed van de raspoliticus uit Sta vropol af te zijn. Jeltsin mag een slag gewonnen hebben, de strijd om de macht in Rusland en alle andere republieken is nog lang niet beslecht. De politieke carrière van Jelt sin vertoont overigens opmer kelijk veel overeenkomsten met die van Gorbatsjov. Ze ko men allebei uit de provincie en hadden een gruwelijke he kel aan de maffia-achtige cor ruptie binnen de Communisti sche Partij en de Sovjetunie. Zowel Gorbatsjov als Jeltsin vielen op door hun efficiënte aanpak van de problemen in hun districten. Ze deelden allebei de overtui ging dat het doorgerotte Sov jetsysteem grondig op zijn kop moest. Alleen over de manier waarop dit moest gebeuren verschilden ze sterk van me ning. Gorbatsjov poogde het verziekte Sovjetsysteem stapje voor stapje van bovenaf te veranderen, terwijl de populist Jeltsin via de Russische bevol king van onderaf een revolu tie wilde ontketenen. Toen Boris Jeltsin in 1985 per soonlijk door Gorbatsjov uit Sverdlovsk (tegenwoordig Je- katerinenburg) naar Moskou werd gehaald, ontpopte de ro buust ogende partijsecretaris zich al snel tot de meest fana tieke verdediger van Gorbats- jovs hervormingsbeleid. Zo fa natiek zelfs, dat het de zilver- harige Boris allemaal niet snel genoeg ging. Knallend Na een knallende confrontatie in het Politburo, waarbij Jelt sin aandrong op snellere eco nomische hervormingen en het afschaffen van alle privile ges van de Sovjetmachtheb bers, koos Gorbatsjov de ge matigd-conservatieve lijn. Jeltsin werd het Kremlin uit gegooid en ontheven uit zijn functie als partijsecretaris van Moskou. Jeltsin heeft dit Gorbatsjov nooit vergeven. Op miraculeu ze wijze wist de huidige presi dent van de Russische Federa tie zich politiek te revan cheren. Bij verkiezingen eind jaren tachtig werd Boris Jelt sin tot groot ongenoegen van de conservatieven en Gorba tsjov gekozen in de Op uit Sverdlovsk een podium om uit te halen naar iedereen die snelle hervormingen in de Sovjetunie in de weg stond. Jeltsin vond steeds meer ge hoor voor zijn opvatting dat Gorbatsjov zelf het grootse ob stakel op de weg naar een nieuwe welvarende Unie was. Het duidelijkste bewijs hier voor was de augustuscoup van dit jaar. De Sovjetpresident, die door praktisch alle proges- sieve adviseurs en ministers in de steek was gelaten, bleek omringd met een cordon van onbetrouwbare politici die ook al geen moeite hadden hem als een baksteen te laten vallen. In die drie augustusdagen groeide Boris Jeltsin uit tot de held van de democratie. Bijna had hij Gorbatsjov op de knie ën. Toch duurde het nog tot begin december voordat hij de Sovjetpresident de genadeslag toebracht. Jeltsin veegde Gorbatsjovs plannen voor een nieuwe Unie rücksichtlos van tafel en schoof zijn eigen gemenebest plannen naar voren. De ont wikkelingen raakten vervol gens in een stroomversnelling die ook Jeltsin zelf maar nau welijks kon behapstukken. Het resultaat is dat de Sovjetunie op 1 januari 1992 ophoudt te bestaan. Vanaf die datum heerst het gemenebest. Maar de grote vraag die iedereen, ook Jeltsin zelf, bezighoudt is wie of wat het gemenebest be heerst en behelst. Met de snelle aftocht van Gor batsjov en de Sovjetunie is een enorm machtsvacuüm ont staan waar Jeltsin niet om heen kan. Nu moet hij het zelf doen en beschikt hij niet lan ger over 'pispaal' Gorbatsjov. De andere republieken hebben weliswaar toegezegd dat ze bij het gemenebest zullen toetre den, maar iedereen geeft zijn eigen interpretatie aan het plan dat eigenlijk geen plan is De Russische president Boris Jeltsin wordt bij zijn aankomst in Rome enthousiast begroet door inwoners van de stad. Hij arri veerde gisteravond laat in de Italiaanse hoofdstad voor een be zoek van twee dagen. FOTO: EPA maar een opzetje van drie Sla vische presidenten, waarbi anderen zich mochten aanslui ten. Wekte Gorbatsjov tenminstt nog de indruk boven alle par tijen te staan, Jeltsin is een ei genzinnige Russische leidei die door de andere republie ken met zeer veel wantrou wen wordt bekeken. Zo is dt Kazachstaanse leider niet var plan zijn kernwapens op te ge ven als Jeltsin dit ook nie' doet. De Oekraïne zal ondei geen enkele voorwaarde eer 'leidende' rol van Moskou ac cepteren. Jeltsin heeft met zijr gemenebest-plannen in zijn ei gen vingers gesneden, omdai nu ook binnen de Russische Federatie de roep bij talloze volken om afscheiding steeds groter worden. De kracht van Gorbatsjov was dat hij én een duidelijke visie op de toekomst had, én ovei een grote dosis politiek ver nuft beschikte om voor- en te genstanders tegen elkaar uit te spelen Jeltsin beschikt hoofd zakelijk over een uitstekend politiek overlevingsinstinct maar op het gebied van een wat meer omvattende visie en strategie schiet hij hopeloos te kort. Op economisch gebied boekt hij net als Gorbatsjov nauwe lijks succes en nu al openbaren zich in zijn naaste omgeving de eerste irritaties met zijn bewind. Burgemeester Popov van Moskou, ook al een fana tiek hervormer, beschuldigt Jeltsin van een gebrek aan slagkracht en wil aftreden. Ook Vice-president Roetskoj, tweede man achter de Russi sche president, valt Jeltsin ir. het openbaar af. Alle bijkans onoplosbare pro blemen vallen Jeltsin nu net jes in de schoot en het is niet waarschijnlijk dat hij in staat is de komende chaos in zijn land te smoren. Eigenlijk kan Gorbatsjov Jeltsin dankbaar zijn. De Russische president heeft hem in feite uit een uit zichtloze situatie gered. Mi chail Sergejevitsj Gorbatsjov kan even in de luwte op adem komen en wachten tot Jeltsin struikelt en in zijn eigen ge menebest-kuil valt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5