eel klachten ver hogere emie voor ektekosten De Koot en Bie van de PvdA Sijthoff Pers geeft prioriteit aan dagbladen randering sociaal beleid EG mislukt ,aa,\dó<iQowvant BINNENLAND VRIJDAG 20 DECEMBER 1991 1 (GI oi wee n :der] ïerkn rijfsle pro* li uit verv; pr rdt ilo's II VOO r via ven boelJI- nk Champagne' roon appelcider CHT De Keuringsdienst van Waren in rdam heeft ontdekt dat appelcider, voor een etiket met de aanduiding 'Pink ie', op de Nederlandse markt wordt :n. Het gaat om flessen appelcider, die ongeveer een rijksdaalder kosten, en van een nieuw champagne-etiket liefhebbers voor het goedje nu echter gulden neertellen. De flessen schijnen kerstpakketten voor te komen. De fles en halsetiket met twee keer het opschrift .jJ'Ordy', gedrukt op een rode achtergrond, flessen worden over het algemeen ver- via advertenties in de kranten en moge- langs de deur. De herkomst is nog onbe- i voorgaande jaren doken ook tot cham- omgedoopte appelcider op. Defensie beperkt aantal militaire oefenterreinen DEN HAAG Er komen voorlopig geen nieuwe militaire oefenterreinen bij Ermelo.^Oirschot en op de Leusderheide. Het oefenterrein de Loonse en Drunense Duinen bij Den Bosch wordt gesloten, aldus een brief van defensie, natuurbe heer en VROM aan de Tweede Kamer. Het inrichten van de drie terreinen was voorzien in een in 1985 verschenen nota over de aanleg van zeven grotere en zeven kleinere terreinen. Door onzekerheid over de dienst plicht, over oefenen in het buitenland en over de toekomstige omvang van de landmacht is het mogelijk de omvang van de militaire oefenterreinen te verminderen tot 15.000 ha in plaats van de geplende 17.000 ha. Laagvliegen boven de Wad denzee wordt in afwachting van een NAVO-studie opge schort. Een gebied van 34.000 ha boven de Waddenzee zal niet langer onveilig worden gemaakt door schietoefeningen vanaf het Nieuwe Haventerrein/'Lutjes waard in Den Helder. De schietbanen Vliehorst op Vlieland en Noordvaarder op Terschelling worden voorlopig gehandhaafd. Addertje Een pasgeboren zeer giftige witlipbamboe- adder kronkelt zich om een kraan in het Noorder Dierenpark in Emmen. De moederadder schonk gisteren het leven aan 11 addertjes. Zij houdt de eieren tot het punt van uitkomen in haar lichaam: als het ware worden de baby's geboren tijdens het leggen. foto: anp VAN WEES duktii lange hand 1< HAAG De Consu- :amilij>nbond wordt dezer overstroomd met di ontjes van mensen >lan-J klagen over de rcomi es voor de ziekte- snt s« ïverzekering per 1 e argri 1992. Deze premies Dor particulier verze- rdacln als gevolg van in- woig van een deel van an Simons en de de ging van de wettelij- lijdrage flink ver- ho voor niscluf; ters Ie san tndse isters i' bel voordvoerder van de entenbond meldt een n ilijke toename in het aanvragen om informa- er de ziektekostenpre- ,We worden elk jaar eze tijd veel gebeld door i die informatie vragen 8 1S lin ziektekostenverzeke- imdat dan hun premie it komende jaar duide- rdt. Dit jaar gebeurt dat veel vaker dan voor jaren. Veel mensen be- toch niet waardoor :mie zoveel hoger is ge- aldus de Consumen- moet ilieu al in amen^ei een ndboJd. bud (Nationaal instituut udgetvoorlichting) heeft al berekend dat een rsoonshuishouden dat inkomen boven de fondsgrens afhankelijk aarlijks ruim 1100 gul den op achteruit gaat. Daarbij is zowel berekend de nominale AWBZ-premie die iedereen betaalt (ruim tien gulden per volwassene per maand), als de AWBZ—premie die via het loonstrookje verrekend wordt (1,4 procent over de eerste be lastingschijf). Ook de normale wettelijke bijdragen die elke particulier verzekerde betaalt uit solidariteit met ouderen en zwakkeren, zijn voor komend jaar verhoogd. In totaal betaalt een particu lier verzekerde aan nominale AWBZ-premie, én heffing wettelijke bijdragen, komend jaar bijna vijftig gulden per maand per persoon. Voor een gezin met twee kinderen is dat bijna honderdvijftig gulden per maand, maar het Nibud meent dat een deel daarvan gecompenseerd wordt door de hogere kinderbijslag. De 'nor male' premies, dus los van wettelijke bijdrage en AWBZ- premie, zijn vrijwel gelijk ge bleven. Hoewel de berekening al in november is gemaakt, vindt het Nibud dat deze cij fers nog steeds actueel zijn. Mensen die in het ziekenfonds zitten gaan er in lichte mate op vooruit: alleenverdieners die net onder de ziekenfonds grens zitten (bruto ƒ50.000,-) dertig gulden per jaar, alleen verdieners met een minimum loon (f 27.000,-) vijfenveertig gulden. Ziekenfondsverzeker den betalen vanaf 1 januari weliswaar een lagere ZFW- premie, maar net als particu lier verzekerden ook de hoge re AWBZ-premie. Als Siamese tweeling gaan Felix Rottenberg (links) en Ruud Vreeman de strijd om het PvdA-voorzitterschap in. foto: ai (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het be leidsplan van de directie van Sijthoff Pers, dat loopt tot en met 1994, voorziet in een verster king van de structurele positie van het bedrijf. De nadruk ligt op de verbete ring van de kwaliteit van de kernactiviteiten: de uitgave van dagbladen. De journalistenvakbond NVJ heeft bezorgd gereageerd op aangekondigde nauwere sa menwerking tussen dagblad Het Binnenhof/Leidse Cou rant en de Haagsche Courant. Het beleidsplan is in de ogen van de NVJ een bedreiging vóór het pluriforme media- aanbod. Volgens secretaris H. Verploeg van de NVJ wordt niet tegemoet gekomen aan de uitdrukkelijke wens van het personeel de top van het be drijf te versterken. Het is de vakbond duidelijk dat onder andere bij de redactie van Het Binnenhof de rekening dreigt te worden bezorgd voor jaren lang achterstallig management in de Sijthoff-top. De directie had naar de mening van de vakbond eerder een reddings plan voor deze confessionele krant kunnen presenteren. Het voornemen dreigt een streep te zetten door een plan van de NVJ om de samenwer king tussen de redacties van Het Binnenhof, de Twentsche Courant en andere confessio nele bladen te versterken. Het plan bedreigt volgens Ver- ploeg ook de toekomst van de Pers Unie, een samenwer kingsverband van regionale dagbladen. Het Binnenhof speelt in die samenwerking een belangrijke rol. De NVJ is verder teleurgesteld in minis ter D'Ancona van WVC. De integratie is volgens Verploeg versneld door de onzekerheid die de minister heeft veroor zaakt over het voortbestaan van de compensatieregeling voor verliesgevende dagbla den. In verband met een on derzoek door de commissie Boorsma is uitbetaling van de vergoeding voor 1990 opge schort. In 1989 kreeg Sijthoff nog 3,9 miljoen gulden steun van het Bedrijfsfonds voor de Pers. De directie van Sijthoff Pers heeft besloten tot een ingrij pende herstructurering van haar dagbladen omdat de opla- fe de afgelopen jaren is ge aaid tot beneden een totaal (inclusief de kopbladen) van 200.000 exemplaren. Perso neelsvermindering en reorga nisaties moeten leiden tot een verbetering van marktposities en kostenniveaus. Het aantal arbeidsplaatsen wordt de ko mende drie jaar door het hele bedrijf met 161 teruggebracht. Gevoegd bij de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen als gevolg van de vacaturestop, die sinds april van kracht is, zal het totaal aantal banen bij Sijthoff Pers met meer dan tweehonderd verminderen. Het bedrijf heeft thans 1.400 mensen in dienst. De directie gaat ervan uit dat deze afslan king geheel via natuurlijk ver loop tot stand kan worden ge bracht. Realisering van het plan zal volgens de directie tot gevolg hebben dat het voor dit jaar geraamde verlies dat de vermogenspositie van het be drijf niet wezenlijk zal aantas ten volgend jaar wordt om gezet in een bescheiden winst. In de daarop volgende jaren zullen naar verwachting de ef fecten zodanig zijn dat de fi nanciële- en concurrentieposi tie van het bedrijf wordt ver- wil centrale regeling sancties RWW 1AAG De meerderheid van de commissie Sociale eningen van de SER (Sociaal-economische Raad) vindt, ïntuele sancties voor personen met een RWW-uitke- intraal geregeld moeten worden. Op die manier kan lt worden toegeroepen aan de verschillen in het opleg- n strafkortingen aan uitkeringsgerechtigden in de ge in. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wijst een centrale regeling af. AMSTERDAM Daar zaten ze dan, de Koot en Bie van de PvdA. Felix Rottenberg en Ruud Vreeman, het nieuwe duo dat als één persoon voor zitter wil worden van de partij in problemen. In het nationale vakbondsmu seum in Amsterdam stel den ze zich gisteren voor, niet meer als rivalen, maar als eenheid. De PvdA moet nu maar kie zen: öf ze worden alletwee voorzitter öf geen van bei den. Het was een gezellig etentje, op 3 december thuis bij Felix Rottenberg. Ruud Vreeman was er ook. Ze waren al jaren goede vrienden, samen schre ven ze ooit een boek over ar beid en kunst. Maar ze vlogen elkaar ook wel eens in de ha ren tijdens debatten in het po litieke centrum De Balie in Amsterdam. Rottenberg, direc teur van De Balie, had zich be gin november kandidaat ge steld om Marjanne Sint op te volgen als voorzitter van de partij in moeilijkheden. Vree man, de eerste man van de Vervoersbond FNV, had dat voorbeeld een tijdje later ge volgd. De PvdA vreesde een 'stammenstrijd' omdat beiden een heel specifieke achterban hebben. Die avond zaten ze aan de dis, en even hadden ze het idee dat ze kennissen waren geworden. Niet leuk, maar ach, dat kan gebeuren in de politiek. Voor ze er erg in hadden, had ie mand gevraagd of het geen idee was om zich niet afzon derlijk maar als één persoon kandidaat te stellen. „Bingo!", riep Rottenberg. Waarom had niemand dat eerder bedacht? Tijdnood En zo kwam het, dat ze giste ren verwoedde pogingen de den om aan te tonen hoe goed ze bij elkaar passen. Twee per sonen en toch één voorzitter. Kan dat? Rottenberg: „Ik word eerste voorzitter en Ruud tweede voorzitter. Het is toch zinloos om een bloedige verkiezingsstrijd te voeren als je zoveel overeenkomsten hebt. Bovendien zit de PvdA in tijdnood, er moet iets gebeu ren anders gaat het helemaal mis. Daarom kies ik voor sa menwerking en dat het boven dien een onorthodoxe manier is, vind ik in deze fase van vernieuwing van de partij al leen maar een voordeel". Vreeman: „Felix is de man met een jeugdige, vernieuwen de uitstraling, de' hbo'er bo vendien die mensen met een hogere opleiding kan aanspre ken ofwel de kiezers die naar D66 zijn overgestapt of over wegen dat te doen. Ik ben meer beleidsmatig en een man van de vakbond, die veel eer dere mensen met een uitke ring zal aanspreken". Houdt dat dan niet in dat Vreeman zijn kandidatuur heeft inge trokken? „Nee. We moeten af van dat competitiedenken. Mensen zijn niet altijd eikaars concurrenten. Wij treden dui delijk op als team, we vullen elkaar aan". Rottenberg als 'angry young man', die geen blad voor de mond neemt, en geldt als de voorzitter die ingedutte partij leden wel eens even een poep- je zal laten ruiken; wakker worden! Vreeman als PvdA'er van de oude stempel; opkomen voor de zwakkeren en de mouwen opstropen! Die eigen schappen verenigd in 'één voorzitter', dat móet toch heel veel mensen aanspreken. Den ken Rottenberg en Vreeman. Ze zijn het lang niet altijd met elkaar eens, gaven ze toe, maar spanningen kunnen ze wel oplossen. Rottenberg: „Deze manier van optreden werkt niet als iemand twee keer zijn veto ergens over uit spreekt. Dus af en toe zullen we tot een compromis moeten komen. De PvdA staat op een punt waarop ze zal moeten kiezen: moeten we de tegen stellingen in de partij ver scherpen om te zien wat er overblijft, welke stroming er wint, of moeten we iedereen zoveel mogelijk op één lijn proberen te krijgen? Gezien de slechte situatie waarin de PvdA zit, de opiniepeilingen voorspellen immers een desa streus verlies, kies ik voor eenheid. En wij symboliseren dat idee". Hoofd cardiologie voor rechter NIJMEGEN De zes cardiologen van hc-t Academisch Zieken huis Nijmegen St. Radboud (AZN), die onlangs werden ontsla gen na een slepend conflict met het hoofd van de afdeling, prof. dr. T. van der Werf, hebben een civiele procedure tegen Van der Werf aangespannen voor de rechtbank in Arnhem. Volgens de cardiologen heeft het afdelingshoofd minstens drie ton aan gelden uit de maatschap verduisterd. De rechtbank heeft inmid dels beslag laten leggen op alle financieën uit de maatschap car diologie van het AZN. Bouw koopwoningen stijgt DEN HAAG De bouw van koopwoningen stijgt tegen de ver wachting in. Volgens cijfers van het CBS zijn in oktober 9.483 vergunningen verleend voor de bouw van koopwingen. Sinds december '89 is dit niveau niet meer behaald. Het jaar 1989 wordt algemeen beschouwd als een topjaar voor de bouw. Met het oog op de stijging van het huurwaardeforfait voor huiseigenaren, verwachte de bouwwereld een daling van het aantal te bouwen koopwoningen. Maar de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) zeggen dat in de maand oktober alleen al voor de bouw van ongesubsidieerde koopwo ningen 4000 vergunningen zijn aangevraagd. Een record-aantal sinds twee jaar. Het aandeel van de ongesubsidieerde sector in het totaal aantal woningen is opgelopen van 41,8 procent in 1990 tot 47 procent in '91. Het ministerie van Volkshuisvesting ziet in de stijging een in haalslag van begin dit jaar toen de bouw stokte als gevolg van de vorst en de Golfoorlog. Daarnaast zouden consumenten nu meer vertrouwen hebben in hun koopkracht en de stap naar een koopwoning wagen. EBRAND BIJLEVELD JSEL Een poging iremier Lubbers het aastricht overeenge- ïi sociaal Europees ird te wijzigen, is gis- mislukt. Tijdens een Hf komst van, de per- nte vertegenwoordi- /an de EG-lidstaten issel is zijn idee door lere lidstaten tegen- - r den om procedurele en, zo heeft de Ne- idse permanente [enwoordiger in -=»■ el Schumacher van- Jingt» n bevestigd. w Delhi), (BelgraS 1 de Europese topconfe- in Maastricht zijn elf drt staten overeengekomen istefiet Europees Sociaal Handvest dat ze in 1989 onder tekenden te gaan uitvoeren. Dat gebeurde nadat het Vere nigd Koninkrijk weigerde in te stemmen met een „sociale paragraaf" in het akkoord. Enkele dagen geleden heeft premier Lubbers zijn Europese collega's echter een brief ge schreven, waarin hij voorstelt de in Maastricht overeengeko men tekst bij te stellen. Vol gens Schumacher stelde Lub bers voor bij eventuele sociale voorstellen van de Europese Commissie een verplichte rap portage te vergen over de ge volgen voor werkgelegenheid en de overheidsfinanciën van de betrokken lidtstaten. De besprekingen en de brief zijn overigens geheim, maar volgens Schumacher is er ab soluut geen sprake van een in houdelijke wijziging van het akkoord dat in Maastricht vo rige week is bereikt. Lubbers wenste onder meer een ver- wijziging in het sociaal hand vest naar het zogenaamde „subsidiariteits beginsel". Dat beginsel houdt in dat besluiten op het laagst mogelijke over heidsniveau wordt genomen. Dat zou met name Groot-Brit- tannië goed uitkomen. Meer dere lidstaten bleken niet tot deze wijziging bereid, die ove rigens tamelijk opmerkelijk is gezien het feit dat Maastricht nog maar net achter de rug is. Volgens de permanente verte genwoordiger Schumacher zullen de aanpassingen pas bij de volgende intergouverne mentele vergadering veran derd kunnen worden. Die vindt pas in 1996 plaats. Het Belgische socialistische Europarlementslid Lode van Outrive noemde de voorstellen van Lubbers „een belangrijke achteruitgang ten aanzien van de resultaten van Maastricht". Volgens hem heeft Lubbers voorgesteld om bepaalde be sluiten op sociaal terrein met unanimiteit te nemen, terwijl in Maastricht is overeengeko men dat ze met een meerder heid van stemmen genomen moeten worden. Op die ma nier krijgt iedere EG-lidstaat het veto-recht. Overigens ont kent Schumacher ten stelligste dat Lubbers dit heeft voorge steld. Dat zou volgens hem een onoirbare openbreking van het akkoord in Maastricht be tekenen. Volgens enkele diplomaten in Brussel heeft Lubbers gepro beerd om de Briiten binnen boord te krijgen, door de tekst van Maastricht enigszins af te zwakken. Een EG-diplomaat was zelfs uiterst verbaasd over de stap van Lubbers. Achteraf proberen een moeizaam tot stand gebracht akkoord weer open te breken kan een ge vaarlijke precedentwerking hebben, aldus de EG-diplo maat. Kapitaalvernietiging PER EN HOBBES iOt-RATÊW TRÉKKEN HéUVéé op.. OH NÉÉ! ÉR VÉRSCHI0NÉN 00/W/WÉNWÉKPÉK AAN Pé horizon! bo/wmén VAIA-ÉN door bill waterson Pijlen, fluiters en huilers zoeken zich een weg uit een rookkolom in de ENCI-groeve in Maastricht. Aanleiding voor het spektakel was vanmorgen het in één klap afsteken van negen ton vuurwerk door de Limburgse en Brabantse politie. De politie liep daarmee elf dagen vooruit op de nationale luidruchtige kapitaalvernietiging. Het betrof dan ook in beslag genomen vuurwerk. foto: anp Man bekent moord op bejaard echtpaar UTRECHT Een 31-jarige man uit Utrecht, die woensdag door de politie werd aangehouden, heeft gisteren bekend dat hij de 97-jarige A. van den Tol en zijn 81-jarige vrouw G. van den Tol- Kemper in hun woning in Utrecht om het leven heeft gebracht. Maandag verkocht hij een partii koper aan de hoogbejaarde man die in metalen handelde. De ochtend erop kwam hii volgens af spraak terug om te helpen bij het verladen. Binnen Dracht hii de man en zijn vrouw, die nog op bed lag, om het leven door hen met een zwaar voorwerp meerdere keren op het hoofd te slaan. Vervolgens doorzocht hij de woning en nam geld en sieraden mee. Volgens de politie is een deel van de buit teruggevonden in de woning van de verdachte. De rest is omgezet in kleding en een tweedehands auto. KONINKLIJK HUIS 21 december Koningin Beatrix bezoekt in de Grote Kerk In Naarden de uit voering van de Hohe Messe. Deze vindt plaats ter ere van het 70-jarig bestaan van de Nederlandse Bachvereniging. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Deetman: „Vermindering debatten nog niet mogelijk" DEN HAAG De Tweede Kamer zal er volgend jaar nog niet aan toe kunnen komen haar aantal vergaderingen drastisch te verminderen. Ka mervoorzitter Deetman heeft dit gisteren gezegd in een toe spraakje bij het begin van het kerstreces. In oktober stelden de fractie leiders Wöltgens (PvdA) en Brinkman (CDA) voor om het aantal vergaderdagen flink te rug te dringen. De kamerleden zouden dan meer tijd krijgen voor studie en contacten met de maatschappij. Deetman voelde daar wel wat voor. Vorige maand liet hij weten dat het wellicht moge lijk zou zijn om in het eerste halfjaar van 1992 al enigszins met kortere vergadertijden te gaan experimenteren. Gister avond kwam hii daar echter van terug. Hij kondigde aan dat de Kamer, zoals al jaren lang gebruikelijk is, de eerste helft van het nieuwe iaar niet op woensdagochtenden en donderdagavonden zal verga deren. „Maar nóg minder ver gaderen zit er niet in", voegde hij eraan toe, „omdat er in die periode heel veel wetsontwer pen moeten worden behan deld. We zullen dus hard wer kend afscheid nemen van deze vertrouwde vergaderzaal". Met dat laatste doelde Deet man op de aanstaande verhui zing van de Kamer naar dicht bij gelegen nieuwe vergader zaal. Dit zal in april gebeuren.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3